Abstraktne kehaosade teemal. Varajase vanuserühma tunni kokkuvõte: Meie keha

Telli
Liituge kogukonnaga toowa.ru!
Suheldes:

Tunni kokkuvõte “Mees. Kehaosad".
Eesmärk: tutvustada lastele inimkeha osi. Õpetage harima
mitmuse nimisõnad. Õppige lauseid koostama
visuaalne materjal. Eristage paremat ja vasakut kätt ja jalga. Õpetada
moodustavad nimisõnu deminutiividega ja
suurendavad järelliited. Treenige lapsi koordineeritult
nimisõnad numbritega. Juhtida laste tähelepanu
sõnade polüseemia. Julgustage lapsi kasutama antonüüme.
Tunni edenemine:
B: Võtke laualt peeglid. Nüüd kujutame teistmoodi
emotsioonid. Tõstke kulmud üles, olge üllatunud. Nüüd kortsutage oma kulmud
kirtsutage oma nina, kujutage Baba Yagat. Mis on tema näoilme? /kurjus,
kohutav /. Ja nüüd kujutage head haldjat. Naerata. Mis ta on
näoilme? / lahke, rõõmus /. Milline näoilme sulle meeldib?
Milline on teie tuju kõige sagedamini? /laste vastused/. Alustame oma
elukutse ja olgu meiega kaasas hea tuju.
K: Maal on ta kõige tugevam,
Sest kõik on targemad.
Kes see teie arvates on? /Inimene/. Kellest me räägime? /inimese kohta/
Näidatakse plakatit inimkeha struktuuriga. Meie tunni teema: “Kehaosad
inimene." Täna saame teada, millised kehaosad inimesel on, milleks need on.
inimene vajab. Kuidas hoida oma keha puhtana ja tervena.
Kostab koputus. Ilmub Pinocchio.
Pinocchio: Tere lapsed! Tundsid mu ära? Miks sa siin oled?
K: Mina ja poisid räägime inimesest. Siin sa tead Pinocchio, millised osad
kas inimesel on keha?
Pinocchio: Muidugi, ma tean, mul on üks kehaosa – NINA.
K: Milleks see mõeldud on?
Pinocchio: kleepige see kõikjale.
K: Poisid, ma arvan, et Pinocchio peaks jääma, et ta teaks, mis seal veel on
inimese kehaosad ja miks neid vaja on.
Pinocchio: Aitäh, jään hea meelega.
K: Mis on inimkeha suurima osa nimi? /torso/
näitab koos lastega plakatil, kus nad on ja kuidas neid kutsutakse
kehaosad / kõht, tagakülg /
Pinocchio: Ma tean, et igal inimesel on pea – ta oskab mõelda
vaata, kuula, nuusuta, maitse.
K: See on õige, inimesel on pea, aga ainult ta ei saa seda kõike ise teha.
tehke ja kuulake sellel olevate organite abil mõistatusi:
Väikese looma juures - peal,
Ja meie silmade all. /kõrvad/
K: Mille jaoks kõrvad on? / kõrvu on vaja selleks, et kuulda, kuulata /

See, kuidas kiired nad säravad
See katab neid pisaratega,
Mõnikord nad loevad või pilgutavad,
Ja siis nad äkki naeravad ... / silmad /
Mille jaoks silmad on? /silmi on vaja selleks, et näha, vaadata/
Ja nüüd Pinocchio, me räägime teile ja näitame teile, millised on teised kehaosad
inimeses. Laps tuleb välja ja luuletust hääldades osutab
kehaosi, ülejäänud lapsed kordavad liigutusi oma kohtades.
Meil on küüned sõrmes, küüned on peas
Kätel - randmed, küünarnukid, kaks kõrva ja kaks kõrvanibu
Kroon, kael, õlad, rind. Kulmud, põsesarnad ja templid
Puusad, kontsad, kaks jalga ja silmad, mis on nii lähedal
Põlved ja selg Põsed, nina ja kaks ninasõõret
Aga ta on ainult üks Huuled, hambad – vaata!
Lõug huule all, seda teame sina ja mina.
K: Milleks on hambad, keel, jalad, käed, nina, ripsmed? /laste vastused/
Mis veel peas on? /juuksed/Torsol on käed ja jalad.
Poisid, öelge mulle käe osad / õlg, küünarnukk, peopesa, sõrmed, küüned /. AGA
milliseid jala osi sa tead? / reie, põlve, sääre, jalalaba, sõrmed, küüned,
tald, kontsad/.
Pinocchio: Poisid, ma tean, mida loomadel pole – nägusid. Kas tead mida
Lemmikloomadel pole veel kehaosi, aga inimestel on? /peopesa,
sõrmed, küüned, küünarnukid, käed/.
Pallimäng: "Üks - mitu."
K: Nüüd mängime mängu "Üks palju", ma nimetan ühe objekti ja teie
palju.
Kõrv - kõrvad, kael ..., silm ..., juuksed ..., pea ..., otsmik ..., suu ..., nina
…, põsk …, sõrm …, küünarnukk …, kulm ….
Mäng "Mõtle ja vasta"
Pinocchio: Malvina esitas mulle küsimusi, kuid ma ei osanud neile vastata,
aidake mind, palun, muidu keelaks ta mu kapis ära.
Mitu silma on kahel lapsel? /kahel lapsel on neli silma/
Mitu kõrva on kolmel poisil? /neil poistel on kuus kõrva/
Mitu sõrme on vasakul käel? / vasakul käel on viis sõrme /
Mitu nina on kolmel tüdrukul? /kolmel tüdrukul on kolm nina/
Pinocchio: Aitäh, poisid.
Fizminutka
B: Seisa oma toolide taha, teeme natuke trenni.
Kes oskab öelda, kas lapsed suudavad neid liigutusi korrata? Panen käed püsti.
Lapsed: Ma saan ka seda teha!
B: Paremalt vasakule ma uurin.
Lapsed: Ma saan ka seda teha.

B: Ja ma lendan nagu lind.
Lapsed: Ma saan ka seda teha.
B: Ma pööran pead.
Lapsed: Ma saan ka seda teha.
B: Ja nüüd ma istun maha, ma tõusen ja ma ei väsi üldse.
Lapsed: Ma saan ka seda teha.
B: Ma hüppan natuke.
Lapsed: Ma saan ka seda teha.
B: Ja jalgsi lähen teele.
Lapsed: Ma saan ka seda teha.
B: Ja ma jooksen kohapeal.
Lapsed: Ma saan ka seda teha.
B: Kõik maailmas, mida ma saan.
Peopesad püsti! Plaks plaks!
Põlvili – laks, laks!
Nüüd patsuta õlale
Lööge endale külgedele!
Võime tagant plaksutada! Plaks plaks!
Plaksutame meie ees! Plaks plaks!
Eks me saame! Võime vasakule minna!
Ja me paneme käed risti.
Vasak käsi - õlal,
Parem käsi - keerake,
Varvastel ja kandadel
Sellega on laadimine lõppenud.
K: Istuge oma kohtadele ja kuulake lugu "Kaks
vend."
Elasid kaks venda. Ühe nimi oli IK, ta oli väike ja kõhn. Teine -
ISCH, ta oli pikk ja paks. Igaühel oli oma kodu. IR-l oli
väike maja. ISCH on suur maja. Logopeed joonistab kodus tahvlile
vennad ja esitab lastele küsimusi: milline maja ISCH-l oli? /suur/. Kuidas tal on
helistas? /Kodu/. Mis maja IK-l oli? /väike/. Mis ta nimi oli?
/maja/.
Ma räägin teile, millised need vennad olid. Ja sa aitad mind. (lugu autor
tahvlile joonistamine). Ühel vennal polnud nina - aga ... / nina / ja teisel
/nina/. Ühel vennal polnud suud - aga ... /suu/, ja teisel /suu/. (käed,
jalad, otsmik, silmad, juuksed...)
Mis oli väikevenna nimi? /IR/. Mis teise venna nimi oli? /ISCH/. Milline
oli ISCH? /suur/. Kui IR on kuulda sõnaga, tähendab see, et subjekt
väike ja kui ISCH - siis objekt on suur.
Mäng: "Ütle vastupidi"

K: Võrdleme nüüd vendi.
OTSIN kurba nägu ja IKAt / rõõmsameelne /
ISCHAL on tumedad juuksed ja IKA-l on / heledad /
ISCHAL on pikad juuksed ja IKA-l /lühikesed/
ISCHAL on sirged juuksed ja IKA-l /lokkis/
ISCHA-l on suur nina ja IKA-l on /väike/
IS on paks ja IR /õhuke/
IR on kõrge ja IR on /madal/
K: Poisid, on sõnu, mis kõlavad ühtemoodi, kuid millel on erinev tähendus.
Nina - lennukis, laevas, teekannu juures;
Pliiats - ukse juures, koti juures, täitesulepea;
Piiluauk - ukses, kartulite läheduses;
Kael on pudelil, lapsel;
Tagasi - tooli juures;
Pintslid - pintsel, viinamarjapintsel;
Keel - saapa juures, kook;
Jalad – tooli juures, seene juures.
Pinocchio: Ja kui ma ükskord ninaga tindi sisse sain ja üleni määrdunud, siis nii see oli
naljakas.
K: Sa ilmselt ei tea, mis võib juhtuda, kui inimene ei järgi
teie keha puhtus. Siin kuulake katkendit K.I.
Tšukovski "Moydodyr".
"Oh sind, kole, oh sind, räpane,
Pesemata siga!
Sa oled mustem kui korstnapühkija, imetle ennast.
Sul on vaha kaelas
Sul on plekk nina all
Sul on sellised käed, et isegi püksid on põgenenud,
Isegi püksid, isegi püksid
Nad jooksid sinu eest ära."
K: Lapsed, kellest need salmid teie arvates räägivad? / lita kohta, räpane / Mida sul vaja on
teha, et olla puhas? / pese, pese käsi, keha, pese hambaid,
kammige juukseid, puhastage ja triikige riideid, puhastage kingi ... /
Pinocchio: Malvina paneb mind käsi pesema ja andis mulle ka terviku
kott mõne esemega. Ja ma ei tea, mida nendega teha, miks mul neid vaja on
vaja.
K: Poisid, aitame Pinocchiot.
Mäng: "Mis asju vajab inimene, et olla puhas ja korras"
(logopeed näitab kehahooldusvahendeid ja lapsed meigivad
laused /juuste kammimiseks on vaja kammi.../)

Tunni "Kehaosad" kokkuvõte

Sihtmärk: tutvustada lastele inimkeha peamisi osi.

Programmi ülesanded:

Hariduslik:

  • Tutvuda lastele harjutustega, mis tugevdavad keha erinevaid organeid ja süsteeme.

Arendamine:

  • Arendada laste oskust eristada ja nimetada meeleelundeid (silmad, suu, nina, kõrvad), anda aimu nende rollist organismis ning nende kaitsmisest ja hooldamisest.

Hariduslik:

  • Kasvatage hoolivat suhtumist oma kehasse, oma tervisesse, teiste laste tervisesse.

Eeltöö: kehalise kasvatuse tunni “Mul on pea” õppimine, vestlus inimese kehaosadest.

Materjal ja varustus:

Demo: nukk Zdorovyachok, mõistatused ja pildid kehaosade kohta, mäng "Leia erinevused".

Väljastamine: kehaosa mäng.

Sõnavaratöö: aktiveerige lastesõnastiku sõnad: pea, käed, jalad, torso.

Meetodid ja tehnikad:

Mäng: mäng "Näita kehaosi", näpuvõimlemine "Jagasime apelsini", matk maale "Võlukeha", Terve nuku toomine,

Verbaalne: mäng liigutustega “Kus on meie pastakad?”, mõistatus pastakast, vestlus silmadest, ninast, suust, mõistatus peast, sõnamäng “Pall, lenda, lenda, veere meid läbi taeva”.

Praktiline: mäng "Kogu väikemees".

ma lahkun.

Koolitaja:

Esmalt trampime

Ja siis plaksutame

Ja siis keerame ümber

Ja me kõik naeratame koos.

II osa.

Meil kõigil on täna hea tuju. Vaatame, kes meile täna külla tulid. Jah, see on tervislik

Mida peaksite grupiga liitudes tegema?

Tervitame Tervist. Üksteist tervitades soovime üksteisele head tervist.

Miks seda nii nimetati?

Täna läheme "Võlukeha" võlumaale ja räägime Tervislikule oma kehast. Ja me lendame sinna kuumaõhupalliga. Kõik istuvad õhupallile ja ütlevad sõnad:

Palli, lenda, lenda, veereta meid üle taeva.

Kõrgem, kõrgem tõus.

Vait, vait, ära kiigu.

Sina, pall, lenda, lenda,

Vii meid keha maale.

Oh, kuhu me läksime?

Vaata, pall lendas maagilise keha juurde ja selles riigis on palju mõistatusi ja huvitavaid ülesandeid. Arvame need kõik koos ära, kuid kõigepealt peame istuma oma võlutoolidele. Kuula tähelepanelikult.

Mis aitab meil mõelda

Eristub loomadest.

Ja alati ja kõik vajavad -

No muidugi...

Pea.

Ta on ümmargune. Näitame ja räägime Big Guyle, mis meil peas on.

Täpselt nii, silmad, nina, suu, juuksed.

Mille jaoks silmad on?

Ja vaatame, kas teie silmad näevad hästi – proovige leida piltidelt erinevusi?

Mille jaoks nina on?

Mille jaoks on suu?

Hästi tehtud poisid, tegite suurepärast tööd! Jätkame reisimist läbi oma keha. Inimesel on kael, see aitab pead pöörata ja ühendub kehaga. Ja Zdorovyachok tõi meile veel ühe mõistatuse:

Olya võtab marju

Kaks, kolm asja

Ja selleks on vaja

Meie Ole...

Pliiatsid.

Inimesel on kaks kätt: parem ja vasak. Parema käega joonistame, sööme, kirjutame. Näita mulle oma paremat kätt?

Ja näita mulle teist käepidet – see on vasak käepide. Käepidemetel on sõrmed, näidake neid. Loeme need kokku. Meie sõrmed tahavad mängida.

Sõrmevõimlemine "Jagasime apelsini":

Jagasime apelsini:

Meid on palju, aga tema on üks.

See on viil siilile.

See on viil - kiireks,

See on viil - pardipoegade jaoks,

See on viil - kassipoegadele,

See on viil kopra jaoks

Ja hundikoore jaoks.

Ta on meie peale vihane – häda!

Põgene kes iganes!

Ja meil on ka jalad, millega mööda rada joosta. Mitu jalga meil on?

See on õige, kaks: parem ja vasak. Milleks jalad on?

Meie jalad tahavad mängida.

Kus on meie pastakad?

Siin nad on!

Kus on meie jalad?

Siin nad on!

Kus mu lapsed on?

Siin nad on!

- Nüüd mängime mängu Näita kehaosi.

Õpetaja nimetab kehaosi, lapsed näitavad neid.

- Ja nüüd soovitan teil mängida mängu "Kogu väikemees". Sina ja mina tuleme laua taha ja paneme mehe surnukeha välja. Ja Zdorovyachok näeb, kui tähelepanelik ja nutikas te olete.

III osa.

Meie teekond on jõudnud lõpule. Kas teile meeldis meie põnev teekond?

Kas sa oled terve?

Mulle ka väga meeldis ja tahaksin soovida, et olge terve, ärge olge laisk iga päev harjutusi tegema, karastuge, peske nägu, sööge rohkem puuvilju.

Sihtmärk: laiendada laste ideid inimkeha ehitusest ja selle üksikute osade eesmärgist.

Ülesanded:
- rikastada, aktiveerida ja laiendada sõnavara teemal "Kehaosad";
- õppida tundma inimese kehaosade nimetusi, nende funktsioone (näeme silmadega, kuuleme kõrvaga, hingame ninaga jne);
- harjutada mitmuse nimisõnade kasutamist;
- juhtida laste tähelepanu sõnade mitmetähenduslikkusele;

Harjutada nimisõnade kasutamist deminutiivse ja suurendava sufiksiga;
- harjutus visuaalsel materjalil keerukate sõnade koostamisel;
- arendada tähelepanu, mälu, õiget hingamist ja üldmotoorikat;
- harida kultuurilisi ja hügieenilisi oskusi.

Varustus: inimkeha ehitust kujutav plakat, pall, multimeediatahvel ja projektor.

GCD edenemine

Aja organiseerimine

Poisid, ütleme tere.
Tere peopesad! (lapsed plaksutavad käsi: plaks-plaks)
Tere saapad! (stomp: ülevalt-ülevalt)
Tere konnad! (krooksuma qua-qua)
Tere kägud! (kägu: kägu)
Tere, helisev konts! (klõpsukeel: plõks – plõks)

Ja tulekärbsepoeg! (väljahingamisel öeldakse: s-s-s)
Tere, kiire tuul, (löök)
Lapse kõlav hääl! (kõnekeel: bl - bl)
Rong on perroonil pikk! (tõmmake: oho)
Tere pärastlõunast käekella juurde, (tikk-tikk)
Kõvad laste hääled!
Ja nüüd istusid kõik koos maha,
Kõik vaatasid mind.

Sissejuhatus teemasse

Poisid kuulavad mõistatust:
Ta on tugevaim maa peal
Sest kõik on targemad.
- Kes see teie arvates on? (Inimene).
Näidatakse plakatit inimkeha struktuuriga.

Meie tunni teema: "Inimese kehaosad." Täna meenutame, millised kehaosad inimesel on, milleks need on. Kuidas hoida oma keha puhtana ja tervena.

Kõlab muusika multifilmist "Pinocchio seiklused". Projektori abil ilmub Pinocchio kujutis.
Pinocchio: Tere lapsed! Tundsid mu ära? Miks sa siin oled?
- Mina ja poisid räägime inimesest. Kas tead Pinocchiot, millised kehaosad inimesel on?
Pinocchio: Muidugi, ma tean, mul on üks kehaosa – nina.
- Milleks see on?

Pinocchio: kleepige see kõikjale.
- Poisid, ma arvan, et Pinocchio peaks jääma nii, et ta saaks teada, millised muud kehaosad inimesel on ja milleks need on.
Pinocchio: Aitäh, jään hea meelega.
Mis on inimkeha suurima osa nimi? (torso)
Logopeed koos lastega näitab plakatil, kus kehaosad asuvad ja kuidas neid nimetatakse. (rind, kõht, selg, küljed)
- Kehal on käed ja jalad. Poisid, nimetage käeosad. (õlg, küünarnukk, peopesa, sõrmed, küüned) Milliseid jala osi tead? (reie, põlve, sääre, jalalaba, sõrmed, küüned, tald, kontsad)

Pinocchio: Ma tean, et igal inimesel on ka pea – ta oskab mõelda, vaadata, kuulata, nuusutada, maitsta.
- See on õige, inimesel on pea, kuid ainult ta ei saa seda kõike ise teha, vaid kuulake mõistatusi tema peal olevate organite abil:
Väikese looma juures - peal,
Ja meie silmade all. (kõrvad)

Mille jaoks on kõrvad? (kõrvad on vajalikud kuulmiseks, kuulamiseks)
Igal näol on
Kaks ilusat järve
Nende vahel on mägi. (silmad ja nina)
- Mille jaoks silmad on? (silmi on vaja selleks, et näha, vaadata)
Punased uksed minu koopas
Valged loomad istuvad ukse taga.

Ja liha ja leib - kogu mu saak -
Hea meelega annan valgetele metsalistele. (suu, huuled, hambad)
Milleks on hambad ja keel? (laste vastused)
Mis veel peas on?
Kasvab, aga mitte lilleks.
Rippuvad, aga mitte vili.
See näeb välja nagu niit, kuid elus.
Üks kukub välja, teine ​​kasvab. (juuksed)

Hingamisharjutused

Poisid, ma soovitan teil teha paus ja samal ajal teha meie kopsudele kasulikku harjutust. Ma räägin hingamisharjutustest. Sel ajal, kui ma jagan võimlemisjuhendeid, tuletage mulle meelde, kuidas õigesti sisse ja välja hingata.

Pallimäng: "Üks - mitu"

Ja nüüd mängime mängu "Üks on palju", mina nimetan ühe objekti ja teie nimetate palju.
Kõrv - kõrvad, kael - ..., silm - ..., juuksed - ..., pea - ..., otsmik - ..., suu - ..., nina - ..., põsk - .. ., sõrm - ..., küünarnukk - ..., kulm - ....

Mäng "Gnoom, mees, hiiglane"

Pinocchiol joonisfilmide võlumaal on palju sõpru. Üks neist on kääbus ja hiiglane. Kas teie arvates on nende kehaosad samad, mis meie omad? Kääbus on palju väiksem kui mees, nii et me nimetame tema kehaosi deminutiiviks. Ja me suurendame võimsa Hiiglase kehaosi. Näiteks: mehel on käsi, päkal on väike käsi, hiiglasel on suur käsi.
Nina, suu, otsmik, silmad, juuksed, käsi, jalg.

Mäng "Neljas lisa"

Järgmine mäng on "The Fourth Extra", ma nimetan 4 sõna ja peate ära arvama, milline sõna on ekstra ja miks.
Pea, müts, peopesa, kael.
Kaelarihm, sõrmed, jalg, peopesa.
Jalg, jalg, põlv, saapad.
Silmad, nina, prillid, peopesa.

Fizminutka

On aeg puhata ja oma kehaosi venitada. Tõuseme ettevaatlikult toolilt püsti.
Me trampime jalgu.
Plaksutame käsi
Noogutame pead.
Tõstame käed
Me langetame käed.
Anname käed
Ja me jookseme ringi.

Sõnade polüseemia

Poisid, meie emakeeles on sõnu, mis kõlavad ühtemoodi, kuid millel on erinev tähendus. Soovitan teil nendega tutvuda.
Nina on lennukil, laeval, teekannu juures.
Käepide – ukse juures, koti juures, täitesulepea.
Piiluauk - ukses, kartulite läheduses, munapuder.
Kael on pudeli juures, kampsuni juures.
Seljaosa on voodi juures, tugitoolid, kleidid.
Pintslid - pintsel, viinamarja pintsel, taskurätik, joonistamiseks.
Keel - saapa juures, kook, lukuga.
Jalad - tooli juures, seene juures.

Mäng "Mida asju vajab inimene, et olla puhas ja korras"

Pinocchio: Malvina paneb mind käsi pesema ja andis mulle ka terve kotitäie esemeid. Ja ma ei tea, mida nendega teha, miks mul neid vaja on.
- Poisid, aitame Pinocchiol selle välja mõelda.
Multimeediatahvlile ilmuvad kehahooldustoodete kujutised: kamm, hambahari, rätik, seep, pesulapp, hambapasta, šampoon. Lapsed teevad lauseid. Näiteks: Inimene vajab juuste kammimiseks kammi.
Pinocchio: Aitäh, poisid, nüüd ma tean, millised kehaosad inimesel on ja milleks need on. Ja et peate iga päev kasutama hügieenitarbeid.

Tulemus

Poisid, mida me täna tunnis õppisime? (laste vastused)
Järgmiseks kutsuvad lapsed ketis inimese kehaosi, andes üksteisele palli edasi.
Eesmärgi saavutamiseks kasutati järgmisi meetodeid ja võtteid: visuaalne meetod (kasutades videomaterjale), verbaalne meetod (rääkimine kehaosadest), mängutehnika (pallimäng "Üks - mitu", mäng "Päkapikk, mees , hiiglane").

Probleemide lahendamine toimub selliste haridusvaldkondade kaudu: tervis (oskus õigesti hingata), teadmised (jutt kehaosadest), muusika (heliriba koomiksist "Pinocchio seiklused").

Kalaida Olga Aleksandrovna, õpetaja - logopeed. MADOU nr 19, Habarovsk

Materjali allalaadimiseks või !

Tunni kokkuvõte ettevalmistusrühmas "Kehaosad"

Programmi sisu:

täpsustada laste teadmisi keha- ja peaosade kohta;

teadma pea iga osa eesmärki;

tervisekaitse, turvameetmed;

laste kõne arendamine;

suhtlemisoskuste arendamine.

Materjal:

peegel (vastavalt laste arvule);

karbid lõhnaainetega;

suur flanelograaf;

maastiku paberileht (iga lapse jaoks);

joonistatud peaosad: juuksed, kõrvad, nina, silmad, suu (iga lapse jaoks);

pildid erinevat tüüpi köögiviljadega;

salvestamine erinevate loodushelidega;

kastid liiva, herneste, seemnetega;

looduslikud puu- ja köögiviljad;

perfokaardid, pliiatsid.

Tunni edenemine:

1.- Poisid, kas kõik tulid täna lasteaeda hea tujuga?

Õpetaja võtab kella ja läheneb lapsele, heliseb kõrva ääres ja ütleb:

Petya, tere hommikust!

Petya võtab kella ja teeb sama teise lapse kõrva ääres. Ja nii ringis soovivad lapsed üksteisele tere hommikust.

2. Lapsed istuvad laudade taha.

Täna teeme portree ebatavalisel viisil.

Nimetage oma kehaosi. Tunnis vaatleme, kui oluline on inimese pea.

Kas sul on pea? Puudutage seda, silitage pead.

Kellel veel pea on?

Mis on peas? (laste nimekiri).

Poistel on laudadel paberilehed, neile on joonistatud peafiguur.

Kuidas kujund välja näeb? Tunni käigus kinnitame sellele kõik vajalikud osad ja vaatame, millise portree saad.

Mis värvi su juuksed peas on? Kas nad on kõik ühesugused? Miks me vajame juukseid? (laste vastused).

Mida teha, et juuksed oleksid ilusad ja terved? (lõigata, pesta, kammida).

Lapsed valivad mis tahes juuste paigutuse ja rakendavad seda oma peakuju järgi.

"Ööseks kaks akent

Sulgege end

Ja koos päikesetõusuga

Nad avavad ennast."

Lapsed arvavad, mis see olla võiks.

Nad pilgutasid silmi. Võtke peeglid, vaadake, kui ilusad te kõik olete. Mis värvi on Lena silmad? Aga Seryozha?

Mille jaoks meie silmad on? (erista värve, näe ümbritsevat maailma, loe raamatuid jne)

Mis on silmad? (kitsas, suur, väike jne) Ja kuidas on lood rebasega? Aga Sveta?

Meie silmad, nagu ka käed ja jalad, vajavad võimlemist, ka silmad väsivad.

Võimlemine silmadele.

Kuid oma tähelepanelike silmade jaoks saate mängida mängu (“Mis on kadunud”).

Mida arvate, silmi tuleks kaitsta, kuidas seda teha? (päikselise ilmaga kanna tumedaid prille; ära vaata kaua telekat; ära loe lamades raamatuid).

Perfokaardiga töötamine: poisid märgivad pilte pliiatsiga, kuidas oma silmi kaitsta.

Pärast ülesannet tulevad poisid laua taha ja valivad oma portree jaoks pabersilmad.

Phys. minut

Assistent ukse taga teeb mingeid hääli.

Lapsed, kas te kuulete mingit heli? Mida sa kuulsid? Mis aitab kuulda?

Millised kõrvad on kuulmiseks paremad - suured või väikesed? Kellel on suured kõrvad? Aga väikesed?

Ja nüüd väike ülesanne teie kõrvadele. Tehke kindlaks, mis need helid on.

Ja kes nimetab, kuidas kõrvade eest hoolitseda? (lapsed nimetavad, kuidas oma kõrvade eest hoolitseda).

Lisage oma portreele kõrvad, mis teile meeldivad.

Kutsume poisse tulema lauda, ​​kus on erinevad paberist kastid (saate need märgistada värvi või kujuga jne)

Valige mis tahes kast, mis teile meeldib. Sinu ülesandeks on ilma seda avamata kindlaks teha, mis karbis on (karbis on väikesed augud, et lõhn oleks hästi tunda).

Vika, mis su karbis on? Kuidas sa teadsid? Mis aitas teil kindlaks teha, mis kastis oli?

Kõigil loomadel, kõigil inimestel on ninad.

Ninad on olulised, nina pole vaja ainult ilu pärast.

Ja me ei saa ilma ninata aevastada ega hingata.

Kuidas peate nina eest hoolitsema, et see meie jaoks korralikult töötaks? (kaitske end külmetuse eest; kasutage taskurätikut; ärge ajage väikseid esemeid ninast üles jne)

Poisid valivad oma portree jaoks "nina" ja kinnitavad selle oma "pea külge".

Vaadake oma portreid ja öelge, mis veel puudu on? Mis on suus? Miks me vajame suud, hambaid, keelt?

Ja nüüd mängime keelega mängu. Mängu nimi on "Määrake maitse".

Lastel seotakse silmad kinni, õpetaja annab igale lapsele puu- või juurviljatüki ära hammustada, et teha kindlaks, mis see on.

Kas sa hoolitsed oma suu eest? Kuidas sa seda teed? (laste vastused).

Lapsed valivad “suud” ja lõpetavad portree.

Mis näod sa said? (õnnelik, kurb, vihane jne) Mõelge oma väikestele meestele nimed välja.

Kas kõik peaosad on inimesele olulised või mitte? Mida sooviksite kõigile lastele ja täiskasvanutele? Nii et hoidkem oma tervist.

Teema: "Kehaosad on minu abilised"

Sihtmärk:

  • kinnistada kehaosade mõistet;
  • kinnistada artikulatsiooniaparaadi arendamise korrigeeriva töö käigus omandatud teadmisi ja oskusi.

Ülesanded:

Kõneteraapia:

Kõne leksikaalse struktuuri parandamine:

  • rikastada, aktiveerida ja laiendada sõnavara teemal “Kehaosad on minu abilised”;
  • õppida tundma inimese kehaosade nimetusi, nende funktsioone (näeme silmadega, kuuleme kõrvaga, hingame ninaga jne);
  • kinnistada mõiste "mitmeväärtuslik sõna", selgitada sõna "nina" polüseemiat;
  • laiendada arusaamist loomade lõhnade tajumisest;
  • selgitada sõnade "aroom", "lõhn" tähendust;

Kõne grammatilise struktuuri kujundamine ja täiustamine:

  • leppima nimisõnade omadussõnadega soo ja arvu osas.

Sidusa kõne arendamine:

  • luua probleemsituatsioon, osaleda selle arutelus;
  • arendada oskust küsimustele õigesti vastata;
  • leida motivatsiooni selleteemalisteks aruteludeks.

Üld- ja peenmotoorika parandamine.

Arendusülesanded:

  • taktiilsete aistingute arendamine;
  • õige füsioloogilise hingamise arendamine.

Hariduslik:

  • kujundada ettekujutusi kehaosadest: silmad, kõrvad, nina, keel, käed, nende rollist inimese elus;
  • kasvatada kultuurilisi ja hügieenilisi oskusi.

Eesmärgi saavutamiseks kasutati järgmisi meetodeid ja tehnikaid:

  • visuaalne meetod (videomaterjalide kasutamine)
  • verbaalne meetod (rääkige kehaosadest)
  • mängu vastuvõtt (artikulatsioonivõimlemine "Rõõmsameelne keel")
  • katsemeetod (saate teada, millises teekannu vesi on külm ja milline kuum, ilma puudutamata)
  • uurimismeetod (silmapeeglites uurimine)
  • aroomiteraapia (kasutatakse lõhnaküünlaid).

Probleemide lahendamine toimub järgmiste haridusvaldkondade kaudu:

  • tervis (võime korralikult hingata)
  • tunnetus (logopeedi jutt loomamaailma esindajate silmadest ja lõhnade tajumisest)
  • muusika ("Metsa helid").

Varustus: videomaterjalid (maastikud, taimestik, fauna; nina, kõrvad, silmad; kalad, konn, kanad, tuvid, öökull, kotkakull, vähid, sisalik, sipelgad, koer, kass, hirv, hobune, delfiin); helisalvestis "Metsa helid"; kaks veekeetjat veega - kuum ja külm; "imekast"; aroomiküünlad; peeglid, koschey tegelane, joonistuspaber, punane guašš, niisked salvrätikud.

Otseselt õpetliku tegevuse käik

1. Organisatsioonimoment.

viisakad sõnad

Et olla viisakas
Vaja öelda "tere"
Kõigile, kellega ma ei kohtuks -
Lapsed teavad seda.
Ütle Tere!" ja vastuseks
See kõlab: "Tere! Hei!".

Poisid, ütleme tere.

Tere peopesad! (lapsed plaksutavad käsi: plaks-plaks)
Tere saapad! (stomp: ülevalt-ülevalt)
Tere konnad! (krooksuma qua-qua)
Tere kägud! (kägu: kägu)
Tere, helisev konts! (klõpsukeel: plõks-klõks)
Ja tulekärbsepoeg! (väljahingamisel öeldakse: s-s-s)
Tere, kiire tuul, (löök)
Lapse kõlav hääl! (kõnekeel: bl - bl)
Rong on perroonil pikk! (tõmmake: oho)
Tere pärastlõunast käekella juurde, (tikk-tikk)
Kõvad laste hääled!
Ja nüüd istusid kõik koos maha,
Kõik vaatasid mind.

2. Põhiosa.

Täna räägime inimesest. Maal on palju inimesi – miljardeid. Kõik inimesed on sarnased, me kõik teame, kuidas rääkida, mõelda, kõndida, kuid iga inimene on ainulaadne. Erineme välimuse, silmade värvi, juuste, pikkuse, kõnnaku, hääle, iseloomu poolest.

Ilmub Koschey.

Koschey. Kes minust rääkis? Ja need olete teie, targad lapsed, arvake ära minu mõistatused ja kui te ei arva, siis ma viin teid enda juurde.

1) Meid pannakse selga
Talvel saapad
Sügisel - kingad,
Suvel - sandaalid.
(jalad)

2) ma ei pea haiglasse minema,
Käin kõiges ringi,
Ma värisen, mu huuled värisevad,
Mind raviti eile ... (hambad).

3) Viis venda on aastaid võrdsed
Kasv on erinev.
(Sõrmed)

4) kõik, mida me suhu pistame,
See jõuab meieni ... (makku).

5) Potis on seitse auku.
(Pea).

Oh, kui tark sa siin oled. Mulle sellised lapsed ei meeldi, lähen otsin teisi lapsi.

Kõneterapeut. Hästi tehtud poisid, nad said ülesandega hakkama, saatsid Koštšei välja. Nüüd võtke peegel ja vaadake ennast. Inimene ei näe kogu kehaga, vaid ainult silmadega.

Arutame selle koos välja, lapsed
Mille jaoks silmad on?
Ja miks meil kõigil on
Kas näol on paar silma?
Miks siis inimestel silmi vaja on?
Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Nii ongi, silmad aitavad inimesel tundma õppida ümbritsevat maailma: näeme enda ümber olevaid objekte, nende värvi, suurust, kuju, saame määrata nende kauguse üksteisest. (Lapsed vaatavad videomaterjale, mis kujutavad maastikke, taimestikku, loomastikku.)

Silmad on väga tundlikud, seetõttu tuleb neid kaitsta. Vaegnägijatel soovitab arst kanda prille. Kõigil loomamaailma esindajatel on erinevad silmad. Näiteks kalad näevad läheduses asuvaid kaevuobjekte. Konnad märkavad ainult liikuvaid objekte. Liikumatu objektiga arvestamiseks peab ta ise liikuma hakkama. Vähkidel paiknevad silmad spetsiaalsetel varrega antennidel, liiguvad kaugele ette ja võivad liikumatul vähil iseseisvalt pöörlema ​​hakata. Öökullil ja öökullil on suured, kuid liikumatud silmad, kuid pea pöörleb ümber oma telje täisringi. Lisaks näevad nad ainult pimedas. Kanad, tuvid, sisalikud näevad ainult valguses. Ants näeb tähti ka päeval.

Mis on silmad värvi järgi?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Ja vormis?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Mis on su silmad?

Lapsed vastavad.

Suled peopesaga silmad,
Istume natukeseks maha:
Kohe läks pimedaks.
Kus on voodi, kus on aken?
Kummaline, igav ja tüütu
Ümberringi pole midagi näha.

Lapsed istuvad kinnisilmi, sisse lülitatakse muusikasalvestised "Metsa helid".

Kõneterapeut. Pimedas tunneb inimene end halvasti, ebamugavalt, aga tal on üks abimees veel. Mida sa kuuled?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Kuidas me kuuleme enda ümber helisid?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Milliseid helisid me kuuleme?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Tänu kuulmisele tajume ümbritsevaid helisid, orienteerume maailmas. Inimene kuuleb oma kõrvade abil lindude laulu ja inimeste hääli, oja kohinat ja tuulekohinat ning palju erinevaid helisid. Öelge nüüd, kas tunnete toas aroomi, meeldivat lõhna?

Lapsed hingavad sisse lõhnaküünalde meeldivat maasikalõhna.

Kõneterapeut. Kuidas tunneme lõhnu?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Miks sa arvad, et inimesel on nina vaja?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Mõned inimesed arvavad, et nina on lihtsalt näo ornament. Teised arvavad, et loodus andis meile nina, et seda üles keerata. On isegi väljendeid: “Näe, sa keerasid nina püsti!”, “No miks sa nina riputasid?”. See on nali. Tegelikult on isegi väikseim nina väga oluline kehaosa. Me hingame läbi nina. Ja nina aitab nuusutada ja lõhnu eristada.

Miks vajavad lapsed nina?

Tal on sirged ninad
Seal on tõredad ninad...
Iga nina on vajalik
Sellest ajast, kui ta on näost välja kasvanud.
Y. Prokopovitš

Fizminutka.

Me trampime jalgu.
Plaksutame käsi
Noogutame pead.
Tõstame käed
Me langetame käed.
Anname käed
Ja me jookseme ringi.

Kõneterapeut. Inimesed tajuvad üksteist vestluse käigus nägemise, kuulmise abil. Kuid loomade jaoks mängib haistmismeel olulist rolli. See on kõige olulisem meel, mis sageli asendab nägemist või kuulmist. Kui jätate aja jooksul kiskja lõhna tundmatuks või ei leia mõnele neist saaki, tähendab see surma. Koerte, kasside ja hobuste lõhnu tajuvad teised loomad paremini. Tavaliselt tunnevad nad tuttava inimese lõhna ära juba ammu enne lähenemist. Metsloomadel on haistmismeel veelgi paremini arenenud. Hirv tunneb kiskja lõhna juba kaugelt ja tal õnnestub põgeneda või peituda. Seevastu linnud on lõhnade eristamisel väga nõrgad, kuid delfiinid ei erista neid üldse.

Logopeed kasutab videomaterjale ja loomi kujutavaid ainepilte.

Kui külmetad ja jääd nohu, on sul raskem hingata. Sa pead hoolitsema oma tervise eest, suutma korralikult hingata, hingata õhku läbi nina ja välja hingata suu kaudu. Nina on inimese organ. Mis või mis sellel on?

Logopeed kasutab videomaterjale, mis kujutavad looma ja inimest, paati ja veekeetjat.

Kõneterapeut. Mis on veekeetja? Mis osad sellel on? (tila, kaas, käepide, põhi, seinad).

Kõneterapeut. Milleks veekeetja on? (Sellest juua).

Õpetaja. Millist vett on tee valmistamiseks vaja?

Lapsed vastavad.

Laste ette asetatakse kaks teekannu vett - külm ja kuum, kutsutakse neid puudutamata uurima, kus kumb on, seejärel esitatakse rida küsimusi.

Lapsed mõistavad, kuidas vee temperatuuri määrata.

Kõneterapeut. Teie ees on kaks teekannu, ühes teekannis külm vesi, teises soe vesi. Mis sa arvad, kummal on külm vesi?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Puudutame esemeid sõrmedega. Nad aitavad meil kirjutada, õmmelda. Skulptuurige, tehke palju erinevaid asju. Sõrmede abil saame tunda soojust ja külma, tunda - kõva või pehme eset, sile või kare. Mõningaid väga peeneid liigutusi tuleb õppida, näiteks on kunstnike käed väga hästi arenenud. Soovitan natuke mängida meie sõrmedega. Proovime puudutusega ära arvata, mis on meie imekarbis?

Lapsed esinevad.

Kõneterapeut. Mis juhtuks, kui inimesel oleks üks silm, aga kaks suud ja kaks nina?

Lapsed vastavad.

Üks pea on meile antud.
Ja kaks silma ja kaks kõrva,
Ja kaks templit ja kaks kätt,
Aga üks nina ja suu.
Ja olgu siis vastupidi
Üks jalg, üks käsi
Aga kaks suud, kaks keelt
Me ainult teaksime
Mida nad sõid ja millest rääkisid.
G. Heine.

Keel elab meie suus. Selle abil saame määrata maitse. Miks muidu oleks inimesel keelt vaja?

Lapsed vastavad.

Kõneterapeut. Keel aitab teha mitmesuguseid helisid ja mis kõige tähtsam - rääkida. Mõnikord täidab ta valvuri rolli, valvab maja sissepääsu (suu) ja kontrollib toidu sobivust või tarbimiseks kõlbmatust. Närimise ajal keerab keel ümber toidutükid.

Lapsed teevad artikulatsioonivõimlemist "Rõõmsameelne keel" (autori arendus).

Elas – oli Keel.
Ta oli rõõmsameelne ja alati lärmakas. (Keele klõpsamine)
Kuid ühel päeval on kõik naabrid tema juures
Nad solvusid ja lakkasid Keelega sõbraks saamast. (poiss huuled)
Ta läks Põse juurde (Nad suruvad keelega paremat põske)
Koputasin ta uksele, keegi ei ava seda.
Siis läks ta vastupidises suunas (Nad suruvad keelega vasakut põske)
Kuid keegi ei oodanud teda seal.
Keel otsustas hammastega sõbruneda.
Kõigepealt kõditas ta ülemisi hambaid, (soorita artikulatsiooniharjutust Me harjame hambaid)
Ja siis need alumised.
Siis aga olid huuled solvunud ja punnitatud. (Purustavad huuled)
Keel otsustas neid rõõmustada:
Ta lakkus kõigepealt oma ülahuult (sooritage liigendusharjutust Jam)
Ja siis alumine.
Huultele meeldis
Ja nad naeratasid Tonguele.
Sellest ajast alates on nad kõik koos elanud (naerata)
Ja nad naeratavad alati üksteisele.

Lapsed esitavad ühisteose "Naeratus".

Nad joonistavad sõrmedega naeratusi eelnevalt ettevalmistatud nägudele, millel pole suud. Kõik näod asetatakse whatmani paberile, saadakse rühmafoto.

Õppetunni kokkuvõte.

Kõneterapeut. Poisid, täna õppisite palju huvitavaid asju. Räägi meile, mis sulle kõige rohkem meeldis?

Žantimirova Dinara Kinesovna,
õpetaja logopeed,
MDOAU lasteaed "Solnyshko"
Orenburgi piirkond, Svetlinski rajoon, asula Svetly

Tagasi

×
Liituge kogukonnaga toowa.ru!
Suheldes:
Olen juba liitunud kogukonnaga toowa.ru