Kõnearenduse tunni kokkuvõte ettevalmistavas logopeediarühmas teemal „Transport. Teema kõne arendamise tunni ülevaade (ettevalmistav rühm): Kõne arendamise tunni ülevaade

Tellima
Liituge toowa.ru kogukonnaga!
Kokkupuutel:

Kooli ettevalmistusrühma laste pideva otsese haridustegevuse korraldamine teemal: „Transport. Transpordiliigid ".

Materjali kirjeldus: Pakun teile kokkuvõtet kooli ettevalmistusrühma lastele suunatud otsestest haridustegevustest teemal "Transport. Transpordi viisid". See materjal on kasulik ettevalmistusrühmade koolitajatele. See on kokkuvõte tunnetunnist, mille eesmärk on rikastada aktiivset ja passiivset sõnavara.

Prioriteetne haridusvaldkond: kõne areng.
Eesmärk: sidusa grammatiliselt õige kõne moodustamine.
Haridusvaldkonnad: sotsiaalne - kommunikatiivne areng, kognitiivne areng, füüsiline areng.
Haridusülesanded: süvendada ja kinnistada transpordi nimetusi.
Arendusülesanded: stimuleerida teadlikku kõnetegevust, arendada foneetilist taju ja kuulmist, arendada visuaalset tähelepanu, arendada kuulmistaju, arendada oskust suhteliste omadussõnade õigeks kasutamiseks kõnes ja kooskõlastada omadussõnu nimisõnadega.
Haridusülesanded: arendada võimet grupis tegutseda; kuulake üksteise vastuseid.
Eeltöö: vestlus erinevatest transpordiliikidest, transpordialadest; illustratsioonide vaatamine; füüsiliste minutite läbiviimine ja sellel teemal sõrmevõimlemine.
NPD teema subjekt-ruumilise keskkonna arendamine: Carlson, pall, transpordiga kaardid, moodul "Foor", transpordihelide helisalvestus, pulkade loendamine, videoesitlus koos paadi ja purjelaeva pulkadest valmistamise skeemiga, videoesitlus järelemõtlemiseks, heliriba jaoks.
Planeeritud tulemus: Suhtlemisprotsessi käigus süvendavad ja kinnistavad NNOD-i õpetajad-lapsed transpordiliikide nimetust, stimuleerivad teadlikku kõnetegevust, arendavad visuaalset ja auditiivset tähelepanu, julgustavad kõnesuhtluse olukorras kõnekõne üles ehitama, arenevad hästi ja motoorseid oskusi, harige rühmas tegutsemise oskust, kuulake üksteise vastuseid ...

Motivatsioonietapp.
1. Külaline Carlson.
- Poisid! Täna on meie klassi tulnud külalised. Kes see on?
- Vabandage, kas saate siia maanduda?
- Mida?
- Noh, mis! Maandume!
- Istu palun ... (istub toolil)
- Ja nii, jätkame vestlust! Nii et ma lendasin teie juurde, et saaksite mind aidata! Mul on probleem, ma olen vanaks saanud ja mu propeller on rämps ... ja üldiselt olen ma maailma kõige õnnetum inimene .... Kas teil on moosi?
- Mitte.
- Noh, pole võimalust! Nii et ma pole nii kaua vanaema juures olnud ... igatsesin teda nii väga ja propeller on rämps ... kardan, et ei jõua tema juurde. Kas oskate öelda, kuidas olla?
- Kas kutid aitavad Carlsonit? (-Jah)
Muusika kõlab "lendab" Carlsonisse.

Pealava.
Transpordiliigid.
- Räägime Carlsonile teadaolevatest transpordiliikidest.
- Milliseid transpordiliike on olemas? (õhk, vesi, maa, maa).
- (Carlson) Miks neid nii nimetatakse?
- Miks vajavad inimesed transporti? (kaupade, inimeste transport, puhtad tänavad).
- Kuidas nimetatakse transporti inimeste transportimiseks? (reisija).
- Püsti need, kes leidsid lauale reisijateveoga pilte, ja ütle meile, millist transporti teie pilt näitab.
- Mis on kaubaveo veo nimi? (lasti).
- Püsti need, kes leidsid lauale kaubaveo viisidega pilte, ja rääkige sama.
- Kuidas saaksite ühe sõnaga nimetada lumesahad, prügiveokid, autokraanad? (eriline)
- Püsti need, kes leidsid lauale spetsiaalsete sõidukitega pilte.
- Tuletõrjeauto, kiirabi - kuidas seda transporti nimetatakse? (töökorras).
- Püsti need, kes leidsid lauale operatiivse transpordiga pilte.

Kuidas nimetatakse transporti, mis ei liigu maismaal, mitte maa all, aga ka mitte lennukiga? (vesi)
- Püsti need, kes leidsid lauale veetranspordiga pilte.
- Ja kuidas nimetatakse transporti, mis on kujutatud laua ülejäänud piltidel? (õhust) (maa all)

Koolitaja: Ja nüüd mängime teiega.
Mäng "Üks, palju".
(lapsed annavad muusikale ringikujulise mänguasja edasi, kelle peal muusika peatub, ta nimetab, millist transporti, jagab sõna silpideks, nimetab värvi, hääldab slaidil näidatud ainsuse ja mitmuse numbrit).

- (Carlson) Vau! Vau kui palju sa tead!
- Öelge Carlsonile, kas teate, kuidas foorit kasutada?
- Ma arvasin, et see on lihtsalt mitmevärviline latern, miks ma peaksin seda kasutama?
- Poisid, seisa jalgadel toolide eest.
Mängu nimetatakse roheliseks, kollaseks, punaseks.
Näitan teile foorisignaale ja te järgite käske.
rohelise signaali peal - kohapeal kõndimine,
kollaseks - peatu,
punasel - istu maha

- (Carlson) Aga ma olen täiesti segaduses ... Kas teadsite, et see teie transport transpordib ka erinevaid signaale ...
- Muidugi nad teadsid! Nüüd me ütleme teile!
Lisan teile erinevad helid ja te ütlete mulle, milline transport võib nii kõlada. Kas olete nõus? - Jah. Siis valmistuti hoolega kuulama.
- auriku heli
- rongiheli
-autode heli
- õhusõiduki heli
Te olete nii toredad! Kõik transpordiliigid nimetati õigesti.
- (Carlson) Noh, nüüd sai selgeks ...

Seisa ringis, järgmine mäng kannab nime "Sõiduki osad ..."
Viskan kordamööda sulle palli ja panen sõidukile nimeks. Peate nimetama selle sõiduki kõik osad ja tagastama mulle palli.
Näiteks:
-Auto.
-Autol on rattad.
- Lennuk.
-Lennukil on tiivad jne.

Ja nüüd helistan transpordile ja sina annad mulle eriala.
Näide:
- Paat?
- kapten, madrus.
- Auto?
-Juht jne.

Sel ajal, kui sina ja mina Carlsonit mängisime, jäid külalised liiga kauaks. Soojendame nende jaoks!

Üks, kaks, kolm, neli, viis (kõndides paigal).
Helistame transpordile.
Maal kantakse reisijaid (plaksutatakse käsi).
Auto, buss ja rong (keerake nende ees väljamõeldud rool).
Lennuk tõuseb õhku (nad tõstavad käed külgedele ja kiikuvad nagu tiibadega lennuk).
Laev hõljub merel (nad ühendavad oma peopesad, kujutades laeva vööri, samal ajal kergelt käsi surudes, nagu laev kõiguks lainetel).

Poisid, kui me soojendust tegime, sosistas Carlson mulle, et ta lendas läbi õhu, kõndis maas, aga ei sõitnud kunagi paadiga! Ja mulle tundub, et saame teda aidata. Paneme pulgadest paadi välja. Kuid kõigepealt muudame oma tavalised pastakad spetsiaalse harjutusega võluväel.

Lapsed räägivad sõnu ja paugutavad rusikat peopesaga.
Peatus, auto, peatus, auto,
Peatu, peata auto!
Peatus, auto, peatus, auto,
Peatu, peata auto!
- Me ütleme sama juttu sosinal.
Surusime käsi, istusime laudade juurde ja asusime esimesel võimalusel tööle!
Joonistamine pulgadest vastavalt näidisele.
Paat seisab kalda ääres
Kalur püüab paadist.

- (Carlson) Poisid! Midagi, mis jäin teie juurde liiga kauaks! Vanaema ootab mind! Ja tehke mulle selline paat, et avastaksin end hetkega tema juurest!
-Purjekas kihutab ta kiiresti soovitud kohta.
Purjega paat sõidab
Kõned reisimiseks.

Viimane etapp (mõtisklus).
- Carlson ütle mulle, kas sulle meeldis meid külastada? Kas tulete ikka meie juurde? Kas see oli teie jaoks raske?
- Muidugi tulen! Te olete maailma parimad sõbrad! See oli raske, kuid õppisin täna nii palju uusi asju! Ja mulle jäid kõik kõik meelde! Aitäh!
- Poisid, kas see oli teile raske? Võtke magnetid ja pange need paati, kui see oli keeruline, auto peale, kui see oli veidi arusaamatu, ja lennukisse, kui kõik oli lihtne ja huvitav!
- (Carlson) Noh ... ma lendasin! Oh, ma peaaegu unustasin! Olen teile mängu valmistanud! Mängime?
- Jah!
- Ma helistan transpordile ja te ütlete mulle ka kõik transpordivahendid, kuid viimases kirjas.
Näiteks:
Paadiga "A" peal
Auto, järgmine sõna "L" -is jne. Kõne arendamine (suhtlemistegevus)
Vestlus. Carlson, libise.

Programmi ülesanded:

  1. Hariv:

Laiendada laste ideid erinevat tüüpi transpordi kohta;

Jätkake ametitega tutvumist (autojuht, masinist, piloot, astronaut jne).

2. Kõne:

Rikastage laste kõnet omadussõnadega, mis iseloomustavad inimeste vahelist suhet ja suhtumist töösse (julge piloot, teravnähtav autojuht, tähelepanelik juht jne);

Harjutus vastupidise tähendusega sõnade valimisel (nõrk - tugev, argus - julge, rumal - tark jne);

Heli "r" õige ja selge häälduse kindlustamiseks, õppima kindlaks määrama heli koha sõnas (algus, keskosa, lõpp).

Töötada välja artikulatsiooniaparaat;

Kujundada võime luua loomingulise iseloomuga lühijutt teemal: "Imeline auto".

3. Arendamine:

Arendage tähelepanu, mõtlemist, suhtlemisoskust, kujutlusvõimet.

4. Õpioskuste kujunemine:

Jätkuvalt õpetage lapsi õpetajat tähelepanelikult kuulama ja küsimustele vastama, ülesannet täitma, oma tegevuse tulemusi õigesti hindama;

5. Haridus:

Toetage austust täiskasvanute töö vastu.

Materjal:

Demonstratsioon: sülearvuti, pall, näitelaud, illustratsioonid teemal: "Transport", kaardid sarjadest "Materjal", "Liikumisviis", "Heli", "Lõhn".

Tunni käik

1. Sissejuhatav osa.

Koolitaja:

Mis inimese kohta see mõistatus on?

Ta ei ole piloot, mitte piloot,

Ta ei juhi lennukit

Ja tohutu rakett

Lapsed, öelge mulle, kes see on?

(kosmonaut)

Koolitaja:

Ma räägin teile astronaudi ametist ja te parandate mind, kui ma oma loos midagi segi ajan.

Sõnamäng: "Ütle teistpidi"

- Astronaut lendab väikesel raketil kosmosesse. (suur)

Ta uurib kosmoset, kus on vähe tähti ja planeete. (partii)

Astronaut peab olema nõrk (tugev), argus (julge), rumal (tark), laisk (töökas) ja hajameelne (tähelepanelik).

Hästi tehtud kutid, te olete kõik minu loo vead parandanud.

2. Põhiosa.

Koolitaja:

Poisid, ma soovitan teil täna saada astronautideks ja minna kosmosereisile. Enne kosmosesse lendamist läbivad kõik kosmonaudid spetsiaalse väljaõppe. Samuti läbime sellise koolituse.

Liigendvõimlemine.

  1. Harjutus "Naerata"

Naeratage laialt, nii et teie hambad pole nähtavad. Hoidke selline naeratus.

2. Harjutus "Kelle hambad on puhtamad?"

Ava suu laiali, peida keel ülemiste hammaste taha ja harja neid keele otsaga seestpoolt, liigutades keelt küljelt küljele.

3. Harjutus "Hobune"

Ava suu ja klõpsa valjult ja jõuliselt keelega. Proovige hüpata ainult keelt, alalõug on liikumatu.

Koolitaja:

Nüüd olete valmis minema kosmosereisile. Istu laudade taha, istu meie raketis.

Istu sirgelt, siruta selg, et õhkutõusu ajal oleks raskusjõust kergem üle saada. Enne lendu on vaja kontrollida meie raketi mootori töökindlust. Ühendame need kokku (heli "R - R - R" häälduse parandamine)

Lapsed hääldavad heli valjult, vaikselt, vaheldumisi poisid ja tüdrukud, individuaalselt.

Koolitaja:

Mootorid on lennuks valmis. Lülitame juhtimisseadmed sisse. Nimetan sõnad ja te plaksutate käsi, kui kuulete sõnas heli "R"

Rakett, roos, auto, pakane, tara, rool, päike, lehm, kirves, maalimine.

(lapsed valivad õiged sõnad ja määravad heli "P" koha sõnas).

Koolitaja:

Kõik süsteemid on sisse lülitatud, jääb parooli sisestamine meie pardakompuutrisse. Ütleme koos: "RA - RA - RA - meil on aeg lennata kosmosesse!" (individuaalsed ja koorivastused).

Lendame! (koolitaja lülitab sisse slaidi, kus on pilt ruumis). Näen ees võõrast planeeti. (libistage planeedi kujutisega). Vaatame rongisiseste videoseadmete abil, kes sellel planeedil elab.

Õpetaja vahetab slaidid transpordiliikide kujutisega, täpsustab, mis see on, ja riputab pildid tahvlile.

Ja kes meie planeedil Maa kontrollib transporti?

Sõnamäng: "Kes kontrollib?"

Kes juhib autot, bussi? (autojuht, autojuht) Mis peaks olema autojuht? Milline juht juhib autot, bussi? (tähelepanelik, distsiplineeritud)

Kes lennukiga sõidab? (piloot) Milline piloot lennukiga sõidab? (julge, teravnägija, julge)

Kes kontrollib laeva? (kapten) Milline kapten peaks olema? (osav, tähelepanelik, tähelepanelik)

Kes raketti lennutab? Milline astronaut peaks olema? (osav, julge, tugev)

Kes rongi juhib? (juht) Milline juht peaks olema? (tähelepanelik, distsiplineeritud, hea nägemisega)

Kes juhib mootorratast? (mootorrattur) Milline peaks olema mootorrattur? (tähelepanelik, julge)

Koolitaja:

Proovime nüüd luua kontakti planeedi elanikega. Tule välja, seisa ringis.

Sõnamäng: "Kompliment"

Poisid, milliseid toredaid sõnu võite te üksteisega kohtudes öelda? (kompliment). Mängime teiega mängu nimega "Kompliment". Nime poole pöördudes öelge kompliment. (lapsed täidavad ülesande)

Sõnamäng: "Nimetage seda hellitavalt."

Ja nüüd nimetagem kõiki planeedi elanikke hellitavalt. Kellele ma palli viskan, ta kutsub seda.

masin - masin,

veoauto - veoauto,

lennuk - lennuk,

helikopter - helikopter,

rakett - reket,

jalgratas - jalgratas,

laev - paat,

paat - paat,

buss - buss.

Koolitaja:

Hästi tehtud poisid. Olete teinud suurepärast tööd. Kuulen signaali meie raketi sidekambris. (lapsed istuvad laudade äärde).

Nii see on, saime teate. Ma ei saa millestki aru. Mõned sõnad. Dešifreerime koos sõnumi ja koostame sõnadest lause.

  1. Auto, mine, tee.
  2. Lennuk, taevas lendab, kõrgel.
  3. Suur, lainetab, laev, hõljub.
  4. Maantee, auto, kihutab.
  5. Pood lähedal, mootorratas peatatud.
  6. Sõidud, rada, jalgrattur.

Koolitaja:

Nii saime sõbraks planeedi elanikega. Teeme kingituse oma uutele sõpradele - mõtleme välja uue auto. Mis see saab olema? Paneme tema modelli üles.

Õpetaja juhib laste tähelepanu magnettahvlile, millel on kaardid sarjadest "Materjal", "Liikumisviis", "Heli", "Lõhn".

Koolitaja:

Kõigepealt määrame kindlaks, mis materjalist see masin tehakse (laps valib mängukaardi sarjast: "Materjal").

Milline saab olema meie auto?

Ja nüüd peate määrama, kuidas see liigub? (laps valib kaardi mänguseeriast "Liikumisviis") Kuidas meie auto liigub?

Valentina Kololeikina
Tund kõne arendamiseks "Transport" (vanem rühm)

eesmärk klassides: Jätkake laste tutvustamist erinevat tüüpi laste tekkele transport.

Tarkvara sisu: Kinnistada teadmisi juhi elukutse kohta, liikluseeskirjade järgimise vajaduse kohta.

Harjutage klassifitseerimisvõimet transport tüübi järgi.

Kindlustamaks paberi ja liimiga töötamise võimet, et luua elementidest terviklik kompositsioon.

Arenda uudishimu, mõtlemine, fantaasia ja kujutlusvõime, peenmotoorika, kõne.

Soodustage autojuhi kutse austamist.

Sõnavara töö: autojuht, juht, kaasreisija, õhupall, mootor, auruvedur, purilennuk, maa transport, õhk transport, vesi transport.

Sõnaraamatu aktiveerimine: arenema laste sõnad-nimedega kõne Sõiduk, nende inimeste ametid, kes neid haldavad sõidukid.

Varustus: erinevaid kujutavaid pilte Sõiduk, aplikatsioonivarustus, mõistatused, "Helmed" mis kujutavad erinevaid tüüpe transport.

Tunni käik.

Koolitaja: Poisid, vaadake, kui palju külalisi meil täna on! Naerata neile, naerata üksteisele! Tunne end rahulikult ja enesekindlalt!

Kuulake mõistatusi, pange need valmis arvan ära:

Neli ratast, kummirehvid,

Mootor ja pidurid ... Kuidas seda nimetatakse? (Auto)

Siin on taevasse pürgiv teraslind,

Ja piloot juhib seda. Milline lind? (Lennuk)

Täpselt, õigel ajal ja osavalt sõidan bussipeatusesse.

Kõik sisse astunud, uks kinni, - olete nüüd reisijad. (Buss)

Ujub valge hani - puust kõht,

Linane tiib. (Jaht)

Koolitaja: Ütle nüüd, kuidas saab ühe sõnaga kutsuda autot, aurikut ja näiteks lennukit? (transport)

Täna võtame ette reisi aardesaarele (näitab saare kaarti)... Lihtsalt sinna jõudmiseks peame ületama palju takistusi. Teid ootab teekonna lõpus meeldiv üllatus.

ma peatun "Milleks seda vaja on transport

Koolitaja: Miks sa vajad transport?

Lapsed. Inimeste ja kaupade, elu mugavuste transportimiseks.

Koolitaja: Maas, õhus ja vees, mida see teenib transportüks oluline ettevõte, veab inimesi ja kaupu. Autod kannavad toitu, mänguasju, ravimeid ja kõike muud, mis on vajalik meie planeedi erinevates osades. Laevadel sõidavad turistid, pikkade reiside armastajad. Ja kui inimesed ja kaubad tuleb kiiremini kohale toimetada, siis aitab lennuk sellest. sina: reisija ja lasti. Ühte lennukisse mahub rohkem kui viis bussi. Ja siis on veel vesilennukid. Nad maanduvad otse vee peal. Need lennukid aitavad inimesi hädast välja sadade kilomeetrite kaugusel rannikust. (Näitan vesilennuki pilti.) Häälda kooris.

Koolitaja: Mis juhtub transport?

Lapsed. Maa, õhk, vesi.

Koolitaja: Miks transporti nimetatakse maaks?

Lapsed. Sest see liigub maas.

Koolitaja: Nimi maapealne transport.

Lapsed. Autod, bussid, mootorrattad, rongid, jalgrattad ...

Koolitaja: Maapind transport tähistame teed ikooniga.

Koolitaja: Miks transporti nimetatakse õhuks?

Lapsed. Liigub läbi õhu.

Koolitaja: Nimetage õhk vedu.

Lapsed. Kopter, rakett, lennuk ...

Koolitaja: Õhk transport tähistatakse ikooniga - pilv.

Koolitaja: Miks transporti nimetatakse veeks?

Lapsed. Liigub läbi vee.

Koolitaja: Nimeta talle?

Lapsed. Laev, aurik, paat ...

Koolitaja: Tähistame ikooniga - laine.

(asetage rõngad)

Mäng "Maa, õhk, vesi"

Koolitaja: Te kõik küsisite minult, millised medalid teil rinnal on. On aeg saladus avaldada. Need medalid aitavad teil mängida ühte mängu. Vaadake üksteist, kogunege Grupp medalitel ja seisa oma rõnga lähedal. Sa arvasid, millist transport kas iga meeskond on seotud? Nimetage käsud-maa-õhk-vesi.

Kuulake mängureegleid.

Hoidke käed koos. Peate minema laua juurde ja leidma oma vaatega pildid transport, lihtsalt üks, asetage need oma rõngasse. Vaatame, milline meeskond täidab ülesande kiiremini ja õigemini. Oled sa valmis? Külalised aitavad alata 1-2-3.

B. Ülesande kontrollimine. Lauale pole pilte jäänud, kõik pildid on paigutatud. Vaatame rõngaid, hästi tehtud, tegime kõik õigesti.

Näpuvõimlemine « Transport»

Koolitaja: Nüüd läheme oma töölauale ja teeme järgmise ülesande. Kuid enne alustamist sirutame sõrmed.

Üks kaks kolm neli viis -

Buss, paat ja mopeed,

Mootorratas, jalgratas,

Auto ja lennuk

Laev, rong, helikopter.

(Pigistage ja vabastage sõrmed lahti. Pigistage vaheldumisi mõlema käe sõrmed rusikatesse, alustades vasaku käe väikesest sõrmest.)

Koolitaja: Mitu sõrme suruti rusikasse? (10)

Nii et kui palju nimega transport?

II peatus "Maapind transport» .

Mida sa tead maapealset transport? (buss, trollibuss, tramm, veoauto:) .

Poisid, mis transport läheb maa alla? (maa all).

Miks see transporti nimetatakse maaks? (sest ta kõnnib maas).

Milliseid automarke teate?

Milliseid ronge seal on? (kiire, kaubavedu, reisija).

Kus masinaid tehakse? (autotehases).

Mäng "Mis on üleliigne?" kaartidega

Koolitaja: Liigutage lehti enda poole, võtke pliiats. Igast reast peate leidma täiendava üksuse ja selle ümber tegema. Ülesande täidate ise. Kontrollimine. Öelge, mida olete ringi teinud, ja selgitage oma valikut. Kõigil, kellel on vigu, palun parandage see.

1 buss, tramm, trollibuss, jaht

2 Kiirabi, tuletõrjeauto, lennuk, liikluspolitsei

3 kopterit, autot, lennukit, raketti.

4 Kütusetsistern, veekandja, tuletõrjeauto, langevari.

III peatus "Õhk transport» .

Poisid, kuidas te teate õhku transport? (lennuk, helikopter t:) .

Miks transport nimetatakse õhuks? (kuna see lendab läbi õhu).

Milleks on õhk? transport? (Inimeste ja kaupade kiiremaks transportimiseks).

Kes lennukiga sõidab? (piloot).

Kuhu lennukid maanduvad? (lennujaam, lennuväli).

Mäng "Kärbsed - ei lenda".

(Õpetaja helistab transport kui õhulapsed näitavad "tiivad" ja kui ei, trampige jalgu)

Kopter, metroo, lennuk, rakett, tramm, buss, trollibuss, satelliit, langevari, paat.

IV peatus "Vesi transport» .

Mis on nimi transport kes liigub vee peal? (vesi).

Mis vett transport, mida teate? (laev, paat, aurik:) .

Kes kontrollib laeva? (kapten).

Mis on selle koha nimi, kus laevad sõidavad? (sadam).

Kust vett leida transport? (meri, jõgi, ookean:) .

Mäng. "Kuidas nad on sarnased, kui erinevad"

Eesmärk on õppida esemete märke, omadusi, omadusi esile tooma, et nad oma abiga süvendaksid teadmisi ümbritsevast maailmast.

Mis on sarnased:

Auto ja ratas

Auto ja lennuk

Masin ja rullid

Auto ja vihmavari

Masin ja pann

Mis vahe on:

Auto ja buss

Auto ja kott

Masin ja käru jne.

Füüsiline minut.

Nad valasid bensiini, istusid autole,

Sõitsime autoga ja jõudsime jõeni.

Lõpeta. Tagurdamine... Jõel on aurik.

Aurikul pole õnne, peate lennukile minema.

Lennuk lendab, selles on mootor sumiseb: oeh ooh.

5 peatus: "Lahutage helmed"... - Niisiis, läksime teele ... Ja esimene takistus on juba meie ees. - Vaadake neid helmeid. Neis on kogu asi segamini transport... Peame need helmed lahti harutama. - Kõigepealt nimetame ja eemaldame helmed, kus vesi on transport.) - Eemaldage helmed õhust transport... - Noh, kolmanda meeskonna tüübid võtavad maapinnaga helmed maha transport... - Miks vaalale nime ei pandud? (see on kala, mitte transport) Miks nad ei pildistanud papagoi, pingviini ja õhupalle? (Ei ole transport) - Hästi tehtud, poisid, harutasite lahti kõik helmed.

Hajutada meeskondade kaupa.

Meeskonnatöö. Õpetaja räägib koos lastega selle muinasjutu eelistest transport ja kutsub lapsi mängima ka mehaanika rolli - kujutama ette ja siis geomeetriliste kujundite järgi sõiduk mida tulevikus kasutada ning teeb ettepaneku ja ettepaneku - kava - toetuse (tulevase loo kirjelduse skeem):

Milline transport muret teeb? Või äkki saab

kombineeritud?

Milleks see mõeldud on: inimeste, kaupade veoks ...;

See saab olema suur või väike;

Osad transport(Funktsioonid);

Mida ta sõidab?

buss, - lennumeeskond (veab reisijaid maismaal ja õhus)

paadiauto - veemeeskond (paadi ja auto funktsioonid - reisimiseks)

automaat sulamine - maapealne käsk (saab sõita maal ja ujuda vee peal ja vee all).

Võistkonnad räägivad oma transport.

Mäng: "Valgusfoor".

Fooridel on kolm värvi.

Need on autojuhi jaoks arusaadavad ra:

Punane tuli - mitte mingil juhul.

Kollane - ole valmis teekonnaks

Ja roheline tuli on katie.

(Lapsed seisavad ringis, keskel on õpetaja. Õpetaja näitab omakorda punast, kollast või rohelist foorituld. Punasel - lapsed kükitavad, kollasel - tõusevad püsti, rohelisel - jooksevad ringis, peatuvad kollasel).

Lõplik osa. Lastele juhilubade väljaandmine

Kuidas me elame?

Nagu nii! (Lapsed näitavad pöidlaid mõlemast käest ülespoole)

Kuidas me purjetame?

Nagu nii. (Lapsed näitavad oma kätega ujumise jäljendamist)

Kuidas me jookseme?

Nagu nii. (Lapsed jäljendavad paigal jooksmist)

Hommikul magada?

Nagu nii. (Lapsed jäljendavad und, sulgedes silmad, käed põske all)

Vaadates kaugusesse?

Nagu nii. (Lapsed näitavad pilti kaugusest vaadates)

Kuidas me ähvardame?

Nagu nii. (Lapsed raputavad sõrmi ettepoole või üksteise vastu)

Nagu nii. (Lapsed paisutavad põsed välja, suruvad neile sõrme, vabastades õhku).

Automaja mäng Ehitage oma autole garaaž. Hinnatud kiirus, disaini korrektsus, vastavus suurusele.

Kaptenite ülesanded. Harjutage erinevat tüüpi osade kogumise kiirust ja korrektsust transport(suured lõigatud pildid bussist ja lennukist)

Mäng "Autosalon". Näitus autodest, mille lapsed kodust kaasa tõid. Võistkonnad räägivad oma autodest vastavalt kavandatud plaanile.

Mis on nimi sõiduk

Välimuse erinevused

Milliseid toiminguid saab seda tüüpi kasutades teha transport.

Koolitaja: - Millest me täna rääkisime?

Mis oli kõige huvitavam ülesanne?

Mis ülesanne põhjustas teile probleemi?

Ja kes oli teie arvates protsessis kõige aktiivsem, et teda ei nimetataks?

Millised head kaaslased! Suurepärane töö! Rongilt näete ka üllatust (foto mälestuseks ja värvimiseks).

Olga Morozova
"Transpordi tüübid". Kokkuvõte õppetunnist kõne arengust vanemas rühmas

Selle teema vanema rühma kõne arendamise tunni kokkuvõte« Transpordiliigid»

Eesmärgid:

Moodustada lastel üldistatud mõiste « transport» ;

Arendada oskus eristada ja nimetada transpordiliigid, seotud inimeste elukutsed transport;

Sõnastiku aktiveerimine: angaar, tagavee, depoo.

Arenda mälu, tähelepanu, verbaalne ja loogiline mõtlemine.

Kasvatage tunnetuslikku huvi.

Varustus:

Pilte, mis kujutavad erinevaid Sõiduk, tee, jahisadam, raudtee, lennuväli või pilvedega taevas.

Tehtud helide helisalvestised transport.

Kolm ringi sümboliseerivad kolme liiklusmärki, pallid.

Purjesalvrätikud hingamisharjutuste jaoks.

Aplikatsioonivarustus.

Sõnaraamatu aktiveerimine: Kohusetundlik, töökas, töökas, viisakas, vastutustundlik, julge, osav, tähelepanelik, distsiplineeritud; vesi, õhk, maa, maa all.

Metoodilised võtted:

Visuaalne,

Suuline,

Mäng,

Praktiline

Eeltööd:

Vaatlemine transport.

Teema teema ja süžee piltide kaalumine « Transport» .

Värvimine pilt värvimine lehekülgi Sõiduk.

Vestlus, didaktilised mängud.

Okupatsioon liikluseeskirjade kohta.

Tunni käik:

I osa: Koolitaja - Üheksa-aastane, täpselt režiimi järgi

seal on õppetund koos meiega.

Mida me teeme,

Kes mulle nüüd vastab?

Lapsed - Kõne arendamise tund... Räägime, räägime omavahel, mängime ...

Koolitaja - ärme siis raiska aega. Vaadake, poisid, kes tulid meie juurde pallidele?

Lapsed - (Kloun.)

Koolitaja - see on ebatavaline Kloun, ta lendas võlupallidele, millele oli lisatud ümbrik. Kas soovite teada, mis selles on?

Lapsed - jah!

Kasvataja - lapsed, ümbrikus, mõistatused. Oletame neid ära.

Mis ime - pikk maja! Selles on palju reisijaid.

Seljas kummikud ja toitub bensiinist. (Buss).

Ujub julgelt taevas, edestades lennul olevaid linde.

Inimene kontrollib seda. Mida? (Lennuk).

Visiidil olevad vennad varustasid end, klammerdusid üksteise külge.

Ja nad tormasid pikal teel, vaid jätsid suitsu. (Rong).

Olen igal aastaajal ja halva ilmaga,

Väga kiiresti, igal kellaajal, viin teid maa alla. (Metroo).

Koolitaja - millest sa arvad, millest me täna räägime?

Lapsed - oh transport.

II osa: Koolitaja - eks, oh transport... Ütle mulle ah transport kas see sõidab ise või juhitakse?

Lapsed - Sõidukit juhib inimene.

Koolitaja - inimene on välja mõelnud palju erinevaid ja huvitavaid ameteid. Igaüks teist, kui ta suureks kasvab, valib, mida talle pakub aja kinni ja mis eriala valida. Täna räägime inimestest, kes aitavad meil jõuda ühest kohast teise, kelle ülesanne on transportida inimesi ja kaupu erinevatel vahemaadel.

Kuulake mõistatust: Kõik teed on mulle tuttavad, tunnen end kokpitis nagu kodus.

Foor vilgub mulle, ta teab, et ma ...

Lapsed - autojuht.

Koolitaja - jah, need on autojuhid. Autojuht või, nagu teda ka kutsutakse, autojuht. Mis omadused peaksid teie arvates heal autojuhil või juhil olema? Mida peaks ta teadma ja suutma teha?

(Laste vastused).

Koolitaja - millised inimesed nad on?

Lapsed - kohusetundlikud, töökad, töökas, viisakas, vastutustundlik, julge, osav, valvas, distsiplineeritud.

Koolitaja - Kuid kõige tähtsam on see, et juht peab liikluseeskirju väga hästi tundma, sest sellest sõltub nii reisijate kui ka jalakäijate ohutus teedel. Mitte ainult autojuhid, vaid ka jalakäijad peaksid tundma liikluseeskirju ja mitte ainult teadma, vaid ka alati järgima nende reeglite nõudeid. See on väga tähtis! Kuula luuletust "Autojuhid":

Teedel kohisevad naljakad rehvid.

Autod, autod kiirustavad mööda teid ...

Ja taga - oluline, pakiline lasti:

Telliskivi ja raud, küttepuud ja arbuusid.

Autojuhtide töö on raske ja raske

Aga kuidas inimesed seda kõikjal vajavad.

Kloun vangutab tunnustavalt pead.

III osa: Koolitaja - teen ettepaneku mängida (D / mäng "Kõik ametid on olulised")

(Pange sel teemal trükimassi lõuendipildid « transport» )

Ma esitan küsimusi ja teie vastate minu moodi proov: Kes juhib bussi? - Bussi juhib tähelepanelik juht.

Kes lendab lennukiga? (Vapper piloot lendab lennukiga).

Kes rongi juhib? (Rongi juhib teravnägev juht).

Kes lendab raketti? (Vilunud astronaut lendab raketil).

Kes juhib trammi? (Tramm sõidab hoolas vagunijuht) .

Kes kontrollib laeva? (Laeva juhib vapper kapten).

Kes sõidab mootorrattaga? (Vapper mootorrattur sõidab mootorrattaga).

Kes lendab kopteriga? (Vapper piloot lendab kopteriga).

Ühesõnaga, mis see on? (Transport) .

Milline teadaolevad transpordiliigid? (Vesi, õhk, maa, maa).

Õpetaja näitab lastele kõiki eelnevalt vaadatud pilte.

Koolitaja - kuidas saab ühe sõnaga nimetada kõike, mis neil piltidel on kujutatud?

(Laste vastused).

Koolitaja - see on õige, transport... Neid on erinevaid transpordiliigid- ühed lendavad taevas, teised sõidavad teedel ja kolmandad ujuvad meredes ja ookeanides. Seal on isegi maa-alune transport - metroo... Ja mida teadaolevad transpordiliigid?

Lapsed - maa, maa, õhk, vesi.

Koolitaja - mõelge hästi ja vastake, miks inimesed vajavad transporti?

(Laste vastused).

Koolitaja - soovitan veel mängida. (D / mäng "Sõidab, hõljub, lendab")

Teie, lapsed, valige pilt koos mõne pildiga transport tähendab ja peaks selle viima kohale, kus koht on kujutatud, mis vastab sellele konkreetsele liigile transport(tee, jahisadam, raudtee, lennuväli või pilvedega taevas).

Koolitaja - hästi tehtud! Kloun on teie teadmistega rahul. Ja siin on veel üks huvitav mäng "Arva ära transport» .

Õpetaja pöördub kordamööda laste poole, et salvestada erinevat tüüpi tekitatud iseloomulikke müra ja signaale transport - pidurite krigistamine, rongi vile, auriku vile, lennuki kolin, vankri rataste heli, töötava automootori heli. Pärast salvestise fragmendi kuulamist peaksid lapsed kindlaks määrama, millised liigid transport vastab iseloomulikule mürast.

Kehaline kasvatus: "Kaubarong"

Lapsed seisavad ringis. Märguande peale viskavad nad üksteisele palle. (vagunite laadimine)... Pärast käsku "Laadimine on lõpetatud" lapsed teevad käeliigutusi (simuleeritud rongisõit) liikumisega ringis üksteise järel ja hääldusega väljahingamisel "Chug-chuh-chug" (kuni 1 min)... Pärast seda rong peatub, väljendub väljahingamisel "Sh-sh-sh" nii kaua kui võimalik. Nina kaudu tehakse sügav hingamine - saime jõudu ja hakkasime autosid maha laadima. Pallid antakse mööda teistpidi.

Koolitaja - Liik transportüsna vähe ja iga aastaga muutub see üha enam, seal on kiirrongid ja monorööpad. Nii lapsed kui ka täiskasvanud peavad olema väga ettevaatlikud, kui kohtate neid suuri ja võimsaid autosid - teedel, rongijaamades, sadamates.

IV osa: Koolitaja - ja nüüd ma ütlen teile, mis järjekorras transpordiliigid. (Õpetaja lugu liigist transport) .

Algul liikus inimene iseseisvalt ja kandis kõik koormad ise. Kui lihtne oli teie arvates raskuste kandmine? See oli väga raske. Kuid siis tulid nad mehele appi ... Jah, lemmikloomad. Hobused, eeslid ja kuumas riigid ja elevandid... Mees sai võimaluse reisida ja väikseid koormaid vedada.

Siis leiutas inimene paadi ja purje, hakkas puidust laevu ehitama ja purje puhuva tuule jõudu kasutama, ta suutis purjetada jõgedel, meredel ja seejärel ookeanidel. See avas inimestele kauged ja salapärased maad.

Koolitaja - soovitan mängima: Hingamisharjutused "Tuul puhub purjed".

Lapsi kutsutakse salvrätikule puhuma - tuul puhub purjed üles. Paku proovida tuule erinevaid tugevusi - hingamist.

Koolitaja - aastaid on lemmikloomad ja tuul inimesi ustavalt teeninud. Kuid inimeste vajadused kasvasid pidevalt ja ükski hobune ei suutnud tõsta raskusi, mida inimesed pidid pikki vahemaid läbima. Ja siis sai inimene aru, et tal on vaja ise leiutada sõidukid... Nii et oli ka teisi transpordiliigid, millest esimene oli ... õhupall.

Õhupall võib tõsta inimest või kasulikku koormat ja kanda seda pika vahemaa tagant. Paraku oli õhupalli juhtimine peaaegu võimatu - see lendas ainult sinna, kuhu tuul seda kandis. Seetõttu pidid inimesed edasi leiutama. Mõne aja pärast leiutas inimene mootori - iga masina süda. Esimesed mootorid töötasid söel ja puidul, suitsetasid ja suitsetasid palju, kuid need aitasid leiutajatel ehitada esimest rongi - auruvedurit.

Puhas klausel "Rong"

Rong tormab jahvatades: zhe, che, sha, schA - che, sha, schA.

Koolitaja - jätkame oma lugu.

Vedur suutis pikki vahemaid vedada väga raskeid koormaid ja inimesi ning osutus väga kasulikuks. Kuid selgus, et rööpaid, millel rongid liikusid, ei saa kõikjale panna. Kuidas olla? Ja siis panid leiutajad veduri ratastele ja eemaldasid rööpad - nad said esimese auto.

Sellest ajast transpordiliigid pidevalt paranenud. Pärast bensiinimootori kasutuselevõttu muutusid autod kiiremaks ja võimsamaks. See mootor osutus väga kasulikuks mitte ainult autode jaoks - nii võimsa mootori purilennukile pannes ehitas inimene esimese lennuki.

Ja alles siis ilmusid raketid, allveelaevad, metrood ja paljud muud tüübid. transport.

Kehaline kasvatus "Valgusfoor"

Lastest saavad üksteise järel kett. Kasvataja märguandel: “Käivitame mootorid! (Rrrrrrr ", lapsed hakkavad liikuma ja õpetaja kontrollib liikumist, tõstes vastava värvi - punase, kollase või rohelise - ümmarguse papi.

Kasvataja - Noh, täna kohtusime erinevate liikidega transport... Autode, rongide ja laevadega olete juba hästi kursis ning veidi hiljem saate teistega tuttavaks. sõidukid... Kuid peate oma elu lõpuni meeles pidama, et peate olema ettevaatlik igal teel ja mis tahes kujul. transport ja järgige liikluseeskirju.

V osa: Koolitaja - teen ettepaneku teha meie kohtumise mälestuseks klounile kingitus - avaldus "Õhupall"

Lapsed liimivad pildi detailid sinisele paberilehele - pallile, korvile. Seejärel liimitakse niidid - tropid. Pilved on tehtud kortsus valgetest salvrätikutest. Õpetaja juhib laste tähelepanu sellele, et pilved saab õhupalli alla asetada. Kuna õhupall võib tõusta üle pilvede.

Koolitaja - meie vestluse lõpus palub kloun parandada ebatäpsused pilte: ühe ratta ja ukseta vagun, liiprideta raudtee, vedurita rong jne. Lapsed, joonistame pilte ja korraldame näituse.

Poisid kõrvaldada vigu ja ütle, millised ebatäpsused need on elimineeritud.

Koolitaja - Klounile ja mulle meeldis väga, kuidas sa töötasid, olid tähelepanelikud, aktiivsed. On aeg öelda head aega. Ja ma loodan, et mõnest teist saab hea autojuht või kapten, piloot või masinist. Tänutäheks tahab Kloun sulle oma õhupallid kinkida.

Lapsed - aitäh! Nägemist!

Välja mõeldud: Morozova Olga Nikolaevna,

üldine arengutüüp"Kolobok"

Aldan, Sakha Vabariik (Jakuutia)

ABSTRAKTNE

otsene haridustegevus

kõne arengu kohta vanemas logopeedilises rühmas teemal:

"Transport"

EESMÄRK: leksikaalsete ja grammatiliste kategooriate moodustamine teemal "transport"

Ülesanded:

1. Teema "Transport" sõnastiku aktiveerimiseks ja värskendamiseks.

2. Parandada sõna häälikutähtede analüüsi oskust.

3. Parandage kõne grammatilist struktuuri (nimisõnade kooskõlastamine numbritega)

4. Arenda sõna moodustamise oskust.

5. Rikastage ekspressiivset kõnet keeruliste sõnadega.

6. Kõne süntaktilise poole parandamine (keerulised laused).

7. Arendada kõne psühholoogilist baasi.

8. Arendada artikulatsiooni-, peen- ja üldmotoorikat.

9. Kujundada koostöö, vastastikuse mõistmise, heatahtlikkuse, iseseisvuse, vastutustundlikkuse, algatusvõime oskused.

Integreerimine:

Füüsiline areng: peen- ja raskemotoorika arendamine

Kognitiivne areng: transpordiliikide ja kutsealadega tutvumine, kognitiivsete protsesside arendamine.

Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng: koostööoskuste arendamine

SEADMED: projektor, sülearvuti, lõigatud transpordipildiga pildid, transpordiliiki kodeerivad skeemid, tähtede komplekt igale lapsele, värvilised kiibid, ümbrik kirjaga.

STROKE:

1.Orgmoment.

Lapsed, saime täna hommikul kirja. Zhelezyaka saare elanikud kirjutavad teile. Meil on suur probleem: Wizard Brake purustas kõik autod. Tule, palun, aita meil neid parandada.

Noh, lapsed, aitame Zhelezyaka saare elanikke. Täna läheme saarereisile. Ees ootavad erinevad seiklused ja keerulised ülesanded, sest võlur Brake segab meid pidevalt. Ja nii - teel.

Kõigepealt läheme bussipeatusesse.

2. Põhiosa .

Näpuvõimlemine.

Kõndisime mööda rada
Ja meie jalad on väsinud.

Me ühendame kõik sõrmed pöidlaga (rõngad)

Rusikate koputamine üksteise vastu

Ja seisavad - ootavad bussi.

Sõrmed luku sisse

Kuid mitte kaua oleme kurvastuses
Igav kõrvalt

Ühendage sõrmed üksteisega (pöial pöidlaga jne)

Bussiuks avanes meile,

Pöidlad koos, peopesad külgedele.

Reisijad oleme praegu.

plaksutab

Poisid, võlur Brake laseb neil, kes koodi järgi bussis transpordi viisi nimetavad. (lapsed vaatavad koodi, nimetavad transpordi, lähevad kohtadesse) (vt lisa)

Poisid, kes töötavad bussis? (juht, dirigent)

Mida nad teevad? (haldab, täidab, remondib, peseb, müüb, hoiab korda jne)

Oleme bussis ja mööda sõidavad autod. Loeme autosid: 1 buss - kuni 5; veoauto, takso. Jõudsime jaama ja perroonil on rong, loeme selle vagunid kokku: 1 vagun - 5 vagunit.

Kes rongis töötab? (juht, rongijuht)

Mida nad teevad? (haldab, kannab, veab, peseb, koristab, kohtub reisijatega, kontrollib pileteid jne)

Wizard Brake ei lase meie rongil mööda minna, on paigutanud pildid, ütleb, et kui leiate täiendava, siis ma jään sellest ilma.

Mäng "Neljas on ekstra"

Aurik, veoauto, buss, takso

Paat, paat, lennuk, laev.

Buss, takso, veoauto, jalgratas.

Jõudsime jaama. Lähme õue.

Füüsiline minut. Lapsed seisavad üksteise taga ringis.

Rööpad-rööpad

Laseme sõrmedega naabri selga alla

liiprid

Sama asi paremalt vasakule

Rong hilines

Koputades rusikad selga

Herned voolasid ootamatult viimasest vagunist välja.
Kanad tulid: nad sõid;

Koputades meie sõrmi selga

Hiired tulid, nad närisid kõike

Näpista kergelt

Tuli elevant - tallas kõik maha

Rusikate paugutamine

Korrapidaja tuli ja pühkis kõik Sh-Sh-Sh

Sõidame rahulikult, käed selga ülevalt alla

Lähme, rong väljub (lapsed istuvad)

Oleme teiega sadamas. Milline transport sadamasse tuleb? (aurulaevad, laevad, paadid, parvlaevad, paakautod, puiduveokid)

Kes töötab aurulaeval, laeval (meremehed, kes valmistab toitu - teeb süüa, kõige tähtsam on kapten).

Võlurpidur häirib meid jällegi: ma ei lase aurikut merre enne, kui olete sõna KOK krüptinud.

(Teostame sõna KOK häälik-tähtede analüüsi)

Hästi tehtud!

Meie viimane ümberistumine oli lennuk. Kes töötab lennukis? (piloot, stjuardess)

Mida piloot teeb? Mida teeb stjuardess? (Ta juhib lennukit, sõidab, jälgib instrumente, kontrollib pileteid, toidab reisijaid, hoiab korda, hoolitseb jne.)

Poisid, just tuli teade, et võlur Brake lõhkus lennuki. Peame kiiresti kontrollima, kas kõik lennuki osad on paigas. Mis lennukil on?

Eluase. Kajut. Tiivad. Saba. Mootor. Šassii. Aken. (Aukud)

Kõik nimetatud, kõik osad paigas? Me lendasime.

Siin me saarel oleme. Vaadake nende transpordi seisukorda: katki, roostes. Peame selle parandama.

Mängime mängu "Pange auto kokku". Ma ütlen teile 2 sõna ja kui te neist kokku kogute, saate autole uue nime:

Prügi + vedu = prügiauto

Piim + kand = piimatanker

Ise + lendab = lennuk

Kõikjal + jalutuskäigud = maastikusõiduk

Tsement + kannab = tsemendiveok

Hästi tehtud, oleme autod kokku kogunud.

Ja nüüd viimane, peamine ülesanne "Parandage auto". Peate tükkidest kokku panema pildi. Lapsed koguvad lõigatud pilte ja ütlevad:

Remondisin auruti.

Parandasin takso jne.

Hästi tehtud lapsed. Te ei kartnud võlurit, vaid täitsite kõik ülesanded.

3. Tulemused.

Mille eest saab ennast kiita?

Kokkuvõtteks ütleme üksteisele:

Sa oled super.

Lisa 1.

Transpordikoodid

Õhutransport

Maismaatransport

Veetransport

Tagasi

×
Liituge toowa.ru kogukonnaga!
Kokkupuutel:
Olen juba tellinud kogukonna "toowa.ru"