היווצרות אורח חיים בריא ב- HPA. ארגון דיבור של עבודה חינוכית על גיבוש אורח חיים בריא וחיזוק בריאות הסטודנטים במסגרת ה- GPA

הרשם ל
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:

פיתוח מתודי

פעילות חוץ -לימודית ב- GPA

"אורח חיים בריא"

מחנכת GPA, סולוביבה לידיה רומנובנה.

מוסד חינוכי תקציבי ממלכתי, בית ספר תיכון מס '485 עם לימוד מעמיק של השפה הצרפתית במחוז מוסקובסקי בסנט פטרבורג.

מטרות:

לחשוף את הרעיון של אורח חיים בריא,

לקבוע את התנאים לשמירה על הבריאות,

ליצור אמונות של התלמידים לגבי היתרונות של אורח חיים בריא ו

על הבריאות כערך החשוב ביותר.

שלבי השיעור:

1. חלק מבוא. הגדרת המושג אורח חיים בריא.

2. עיקר השיעור. חשיפת הרעיון של אורח חיים בריא.

משטר יומי.

היגיינת הגוף.

היגיינת הראייה.

תזונה נכונה.

חינוך גופני וספורט.

3. החלק האחרון.

מהלך השיעור

1. חלק מבוא.

היום נדבר איתך על בריאות.

לאיזה אדם קוראים בריאים? (חזק, חזק, הוא לא חולה,

מבחינה פיזית ונפשית.)

- כדי להיות בריא, עליך להוביל אורח חיים בריא.

- באילו סימנים אנו יודעים שאדם מנהל אורח חיים בריא?

(אדם נכנס לספורט, אין לו הרגלים רעים, מבחין

משטר יומי, אינו חולה, אוכל נכון.)

- בואו נדבר על כמה ממרכיבי אורח החיים הבריא.

(במהלך שיחת ההיכרות, המורה שם קלפים על הלוח

המתועדים לאורח חיים בריא.)

2. עיקר השיעור.

א) משטר היום.

- איך אתה מבין את הביטוי הזה: "שגרת היום"?

ספר לנו על סדר היום שלך.

איך ליצור בעצמך שגרה יומיומית?

(ערוך רשימת מטלות, ציין את השעה, שמור על לוח הזמנים הזה.)

- בעזרת הקלפים נכין שגרת יומי משוערת.

(ילדים מתחלקים ל 2-3 קבוצות, כל קבוצה מקבלת קלפים. תלמידים

בשורה בסדר מסוים. ואז הכי הרבה

האפשרות הטובה ביותר למשטר היומי.)

- הכלל העיקרי בעת עריכת שגרה יומית הוא החלפת עבודה ומנוחה.

למה אתה צריך טיפול יומיומי? (כדי לעשות הכל בזמן, עשה זאת בשיטתיות, בלי

למהר, המולה, שיהיה לך מצב רוח טוב.)

ב) היגיינת הגוף.

- הבה נשתמש במילון כדי לברר את משמעות המילה "היגיינה".

(גֵהוּת- חלק ברפואה שלומד כיצד לשמור על הבריאות, כמו גם

מערכת פעולות שמטרתה לשמור על ניקיון.)

- מדוע הליכי מים הינם חובה בשגרת היום? (מים מנקים

גופנו, ניפוח ניגודיות עוזר למתן את הגוף.)

- איזה חלק של הגוף צריך לשטוף בתדירות גבוהה יותר מאחרים? (ידיים)

- מה הסיבה לכך?

איך כדאי לשטוף ידיים? (תלמיד אחד מראה כיצד לשטוף ידיים כראוי)

- למה צריך לשטוף ידיים במים וסבון?

חשוב מאוד לקצץ ציפורניים בזמן, עד 95% מהחיידקים מצטברים

רק תחתיהם!

ג) היגיינת הראייה.

- מדוע חשוב לאדם לשמור על ראייה טובה?

מחברות, ספרים עד העיניים בעת קריאה, כתיבה, אתה צריך את הנכון

תאורה, צפייה בטלוויזיה - בהתאם לאמצעי הבטיחות.)

- כדי להקל על מתיחת העיניים, מיוחד

תרגילים. באילו אתה משתמש? (התלמידים מראים

תרגילים, הסבירו את כללי הביצוע והסבירו את מטרתם.)

משחק "גברים מצחיקים". [

- בואו נבדוק את ראייתכם. אני מראה קלפים עם מספרים קטנים

לחזור על תנועותיהם.

(למשחק זה, המורה מכין קלפים שעליהם יש סכמטיות

מתאר דמויות של גברים המבצעים התעמלות שונות

תרגילים: הטיית הראש והפלג הגוף העליון, הוצאת הידיים או הרגליים לצד,

כריעה וכו '. גודל התמונה הוא 1 - 2 ס"מ. ילדים צריכים קודם כל

התייחס לאדם הקטן ולאחר מכן חזור על תנועותיו).

ד) תזונה נכונה.

- בשגרת היומיום, עליך לתכנן ארוחות. כמה פעמים זה נחוץ

יש? (לפחות 3 פעמים.)

- הארוחה החשובה ביותר היא בבוקר. הקדמונים אמרו: "אכלו ארוחת בוקר

עצמי". למה?

מאילו מאכלים ארוחת הבוקר שלך כללה היום? (רופאים

המשחק "מה הורס בריאות, מה מחזק".

- בחר מזון בריא ולא בריא מהרשימה. הסבר את בחירתך.

(לילדים מוצע סט מוצרים: דגים, קפיר, שיבולת שועל מגולגלת, חמניות

חמאה, גזר, עוגות, סניקרס, תפוחים, צ'יפס, פנטה, בצל.)

ה) חינוך גופני וספורט.

- אדם המנהל אורח חיים בריא הוא חובה בשגרת היום יום

מקצה זמן לחינוך גופני וספורט. לגבי הספורט שלך

חברך לכיתה זובאנוב סלאבה יספר לך על התחביב הזה. (יֶלֶד

משחק כדורגל, משתתף בתחרויות, בעל פרסים: מדליות ו

תעודות.)

- מה נותן ספורט? (התלמיד אינו חולה, תמיד עליז, נמרץ,

ספורט עוזר בלימוד.)

3. החלק האחרון.

מה היה נושא השיעור?

כיצד להבין את משמעות המילים אורח חיים בריא?

בַּקָשָׁה

אני מאחל לכם

תמיד תהיה בריא.

אבל תעשה דברים

בלתי אפשרי ללא עבודה.

נסה לא להתעצל -

כל פעם לפני האוכל,

לפני שאתה מתיישב ליד השולחן,

שטפו את הידיים במים.

ותעשה את התרגילים

כל יום בבוקר.

וכמובן, מזג -

זה מאוד יעזור לך!

לנשום אוויר צח

אם אפשר תמיד,

צא לטיולים ביער,

הוא ייתן לכם כוח, חברים!

חשפתי בפניך סודות

עקוב אחר כל הטיפים

ויהיה לך קל לחיות!

נספח 1

בית ספר להולכי רגל

ברחובות שלנו

יש כל כך הרבה תנועה.

כל הסוגים של

כל כך הרבה מכוניות!

אבל אל תלך לאיבוד

אל תפחד מהכביש

והחוקים האלה

מהרו ללמוד!

הולך רגל! הולך רגל!

בית הספר הזה הוא בשבילך.

הולך רגל! הולך רגל!

בית ספר להולכי רגל לילדים!

בית ספר להולכי רגל לילדים!

"הולכי רגל"

אני חבר להולכי רגל.

אני נהגי סופת רעמים.

אני עומד במעבר -

לחץ על הבלמים!

הולך רגל! החלטתי את הדרך

בטוח ללכת -

בזה אעזור לך,

מהרו למצוא אותי!

שיר הרמזורים והולכי הרגל

רמזורים... עמדתי זמן רב על פרשת הדרכים.

הולכי רגל... עומד לאורך זמן בצומת.

רחוב... אני מוכר לכולם, מוכר לכולם

רמזורים.

פ 'הואידוע, ידוע

רמזורים.

רחוב.אני מגן עליך מפני סכנות,

אני מזהיר אותך מראש.

NS.הוא מגן עלינו מפני סכנות,

הוא מזהיר אותנו מראש.

רחוב.הנה האור האדום נדלק -

כולם יודעים שאין מהלך.

NS.הנה האור האדום נדלק -

כולם יודעים שאין מהלך.

רחוב... בואו נסכים איתך:

צהוב - בואו להתכונן

והירוק אומר:

“הדרך פתוחה! פתוח לגמרי! "

NS.בואו נסכים איתך:

צהוב - בואו להתכונן

והירוק אומר:

“הדרך פתוחה! פתוח לגמרי! "

שיר שלטי דרך

אחד, שניים - שמאל!

אנחנו הולכים לאורך המדרכה!

אחד, שניים - שמאל!

בנה שלטי דרך!

אחד, שניים - שמאל!

לאן ללכת, לאן ללכת

אחד, שניים - שמאל!

נספר לכם לאורך כל הדרך!

אחד, שניים - שמאל!

אנו מזהירים אתכם מהצרות!

אחד, שניים - שמאל!

תסתכל עלינו, ידידי!

אחד, שניים - שמאל!

לאן ללכת, לאן ללכת.

אחד, שניים - שמאל!

נספר לכם לאורך כל הדרך!

משחק על הכביש מסוכן

מה שזה לא היה, ידידי,

יש לך מצוקות

יש לך מצוקות

לעולם אל תשחק

על הכביש

על הכביש.

זכור את הכלל הזה

זה הכרחי:

על הכביש, על הכביש

על הכביש, על הכביש

תמיד היו קשובים!

"רכיבה על אופניים אסורה"

האם אתה אוהב אופניים

אתה מכיר את שמחות הניצחון

אתה ממהר מהר - עם הרוח

אתה לא מכיר אותי?

רק מכוניות נוסעות כאן,

צמיגים מהבהבים בכל מקום.

האם יש לך אופנוע?

אז - עצור! אין כביש!

"זהירות: ילדים!"

אני חבר טוב של הילדים

אני מגן על חייהם.

בית הספר נמצא בקרבת מקום - כולם בסביבה

אני מזהיר את הנהגים!

אנחנו נוסעים, נוסעים, נוסעים.

אנחנו רוכבים, רוכבים, רוכבים

לארצות רחוקות.

שכנים טובים,

חברים עליזים.

העיר מלאה בתנועה

מכוניות נוסעות ברציפות.

רמזורים צבעוניים

ויום ולילה בוערים.

אנחנו נהנים

אנחנו שרים שיר.

והשיר מושר

כיצד אנו חיים.

צועדים בזהירות

צפה ברחוב

ורק היכן שאפשר,

תעבור על זה.

זכור!

זכור! יש כל כך הרבה קשיים בכביש.

זכור! על הכביש יש אלפי מכוניות.

זכור! יש הרבה מעברים בכביש.

זכור! למד את השירים האלה!

חוקי תנועה

כולם צריכים לדעת

ובלי להסס

חוקי תנועה

חייב לעשות. (2 פעמים)

זכור! יש כל כך הרבה קשיים בכבישים.

זכור! בכבישים יש אלפי מכוניות.

זכור! יש הרבה צומת דרכים בכבישים.

זכור! השירים האלה - לימדו את החוקים!

צ'סטושקי:

1 לא משנה איך הנהג מאט, 5 אנחנו ספורטאים טובים,

והמכונית ממשיכה להחליק, אנחנו אוהבים לשחק כדורגל,

על גלגלים, כמו על מגלשיים - הגשר הופך

קרוב יותר, קרוב יותר, קרוב יותר, קרוב יותר. בשדה שלנו איצטדיון.

2 קיימת אפשרות לישועה: 6 בעיני, אין ספק, המסקנה ברורה,

הבלם הטוב ביותר הוא זהירות. שמעבר מסוכן לחיים,

שמור על חייך, לא על כבישים, אלא על חצרות -

אל תרוץ מול המכונית! מקום למשחק כזה.

3 אנחנו חברות-חברות, 7 למדתי הרבה כללים,

יש לנו עיניים ואוזניים, שכחתי משהו,

אנו הולכים לאורך הכביש, ובלי לדעת את הכללים של אלה

אנו קוראים ושרים הכל. קשה לחיות בעולם הזה.

4 חברות יקרות, 8 סימנים שכולנו צריכים לדעת,

העצה האחרונה שלנו אליכם: כך שכאשר אתם יוצאים לשוק,

אחרי הכל, הכביש אינו חדר קריאה לא נשארנו יחד

ולא מקום לשיחה. ובלי רגליים, ובלי נעליים.

כולם: שרנו עבורך דברים,

האם זה טוב, האם זה רע

ועכשיו אנו שואלים אותך,

בשביל שתלטף אותנו.

נספח 2

המשחק "אל תשחק על המדרכה"

משתתפות שתי קבוצות של 6-7 אנשים. מטרה: לרוץ אל הכיסאות,

מוביל את הכדור לפניך (זו החצר - אתה יכול לשחק), התרוצץ על הכיסא, קח את הכדור

בידיים (זוהי דרך - אי אפשר לשחק) ולרוץ אחורה מהר יותר

להעביר את הכדור לשחקן הבא. המנצחת היא הקבוצה בה

המשתתפים יבואו בריצה ראשונה ולא יטעו.

משחק רמזור

כשהמגיש מדליק את האור הירוק, החבר'ה צריכים לדרוך ברגליים,

כאילו הולכים, כשהאור הצהוב דולק, החבר'ה צריכים למחוא כפיים.

כשהאור אדום, צריכה להיות שקט במסדרון. לפני שתתחיל במשחק, עליך

חובה לערוך חזרות כך שכולם יבינו את תנאי המשחק.

הקבוצה שהבחורים שלה קשובים יותר מנצחת.

משחק "איי הבטיחות"

משתתפות שתי קבוצות של 6-7 אנשים. השחקן הראשון ניתן

"כפות" צבועות כמסלול מעבר. אתגר: הזזה של כפות

לפניך, קפוץ מאחד לשני. אז מגיעים לכסא,

להתרוצץ סביבו, לקחת כפות ביד ואחרי שניגש לקבוצה, העבירו אותן

השחקן הבא. הצוות שמתמודד מהר יותר עם

פיתוח מתודי.

פעילות חוץ -לימודית ב- GPA

"אורח חיים בריא"

מטרות:

לחשוף את הרעיון של אורח חיים בריא,

לקבוע את התנאים לשמירה על הבריאות,

ליצור אמונות של התלמידים לגבי היתרונות של אורח חיים בריא ו

על הבריאות כערך החשוב ביותר.

שלבי השיעור:

1. חלק מבוא. הגדרת המושג אורח חיים בריא.

2. עיקר השיעור. חשיפת הרעיון של אורח חיים בריא.

משטר יומי.

היגיינת הגוף.

היגיינת הראייה.

תזונה נכונה.

חינוך גופני וספורט.

3. החלק האחרון.

מהלך השיעור

1. חלק מבוא.

היום נדבר איתך על בריאות.

לאיזה אדם קוראים בריאים?(חזק, חזק, הוא לא חולה,

מבחינה פיזית ונפשית.)

כדי להיות בריא, עליך להובילאורח חיים בריא.

באילו סימנים אנו יודעים שאדם מנהל אורח חיים בריא?

(אדם נכנס לספורט, אין לו הרגלים רעים, מבחין

משטר יומי, אינו חולה, אוכל נכון.)

בואו נדבר על כמה ממרכיבי אורח החיים הבריא.

(במהלך שיחת ההיכרות, המורה שם קלפים על הלוח

המתועדים לאורח חיים בריא.)

2. עיקר השיעור.

א) משטר היום.

איך אתה מבין את הביטוי הזה: "שגרת היום"?

ספר לנו על סדר היום שלך.

איך ליצור בעצמך שגרה יומיומית?

(ערוך רשימת מטלות, ציין את השעה, שמור על לוח הזמנים הזה.)

בעזרת הקלפים נכין שגרת יומי משוערת.

(ילדים מתחלקים ל 2-3 קבוצות, כל קבוצה מקבלת קלפים. תלמידים

בשורה בסדר מסוים. ואז הכי הרבה

האפשרות הטובה ביותר למשטר היומי.)

הכלל העיקרי בעת עריכת שגרה יומית הוא החלפת עבודה ומנוחה.

למה אתה צריך טיפול יומיומי?(כדי לעשות הכל בזמן, עשה זאת בשיטתיות, בלי

למהר, המולה, שיהיה לך מצב רוח טוב.)

ב) היגיינת הגוף.

הבה נשתמש במילון כדי לברר את משמעות המילה "היגיינה".

(גֵהוּת - חלק ברפואה שלומד כיצד לשמור על הבריאות, כמו גם

מערכת פעולות שמטרתה לשמור על ניקיון.)

מדוע הליכי מים הינם חובה בשגרת היום?(מים מנקים

גופנו, ניפוח ניגודיות עוזר למתן את הגוף.)

איזה חלק של הגוף צריך לשטוף בתדירות גבוהה יותר מאחרים?(ידיים)

מה הסיבה לכך?

איך כדאי לשטוף ידיים?(תלמיד אחד מראה כיצד לשטוף ידיים כראוי)

למה אתה צריך לשטוף את הידיים במים וסבון?

חשוב מאוד לקצץ ציפורניים בזמן, עד 95% מהחיידקים מצטברים

רק תחתיהם!

ג) היגיינת הראייה.

מדוע חשוב לאדם לשמור על ראייה טובה?

מחברות, ספרים עד העיניים בעת קריאה, כתיבה, אתה צריך את הנכון

תאורה, צפייה בטלוויזיה - בהתאם לאמצעי הבטיחות.)

כדי להקל על העומס בעיניים, עליך לבצע ביצוע מיוחד

תרגילים. באילו אתה משתמש?(התלמידים מראים

תרגילים, הסבירו את כללי הביצוע והסבירו את מטרתם.)

משחק "גברים מצחיקים". [

בואו נבדוק את ראייתכם. אני מראה קלפים עם מספרים קטנים

לחזור על תנועותיהם.

(למשחק זה, המורה מכין קלפים שעליהם יש סכמטיות

מתאר דמויות של גברים המבצעים התעמלות שונות

תרגילים: הטיית הראש והפלג הגוף העליון, הוצאת הידיים או הרגליים לצד,

כריעה וכו '. גודל התמונה הוא 1 - 2 ס"מ. ילדים צריכים קודם כל

התייחס לאדם הקטן ולאחר מכן חזור על תנועותיו).

ד) תזונה נכונה.

בשגרת היומיום, עליך לתכנן ארוחות. כמה פעמים זה נחוץ

יש?(לפחות 3 פעמים.)

הארוחה החשובה ביותר היא בבוקר. הקדמונים אמרו: "אכלו ארוחת בוקר

עצמי". למה?

מאילו מאכלים ארוחת הבוקר שלך כללה היום?(רופאים

המשחק "מה הורס בריאות, מה מחזק".

בחר מזון בריא ולא בריא מהרשימה. הסבר את בחירתך.

(לילדים מוצע סט מוצרים: דגים, קפיר, שיבולת שועל מגולגלת, חמניות

חמאה, גזר, עוגות, סניקרס, תפוחים, צ'יפס, פנטה, בצל.)

ה) חינוך גופני וספורט.

אדם המנהל אורח חיים בריא הוא חובה בשגרת היום יום

מקצה זמן לחינוך גופני וספורט. לגבי הספורט שלך

חברך לכיתה זובאנוב סלאבה יספר לך על התחביב הזה.(יֶלֶד

משחק כדורגל, משתתף בתחרויות, בעל פרסים: מדליות ו

תעודות.)

מה נותן ספורט?(התלמיד אינו חולה, תמיד עליז, נמרץ,

ספורט עוזר בלימוד.)

3. החלק האחרון.

מה היה נושא השיעור?

כיצד להבין את משמעות המילים אורח חיים בריא?

בַּקָשָׁה

אני מאחל לכם

תמיד תהיה בריא.

אבל תעשה דברים

בלתי אפשרי ללא עבודה.

נסה לא להתעצל -

כל פעם לפני האוכל,

לפני שאתה מתיישב ליד השולחן,

שטפו את הידיים במים.

ותעשה את התרגילים

כל יום בבוקר.

וכמובן, מזג -

זה מאוד יעזור לך!

לנשום אוויר צח

אם אפשר תמיד,

צא לטיולים ביער,

הוא ייתן לכם כוח, חברים!

חשפתי בפניך סודות

עקוב אחר כל הטיפים

ויהיה לך קל לחיות!

נספח 1

בית ספר להולכי רגל

ברחובות שלנו

יש כל כך הרבה תנועה.

כל הסוגים של

כל כך הרבה מכוניות!

אבל אל תלך לאיבוד

אל תפחד מהכביש

והחוקים האלה

מהרו ללמוד!

הולך רגל! הולך רגל!

בית הספר הזה הוא בשבילך.

הולך רגל! הולך רגל!

בית ספר להולכי רגל לילדים!

בית ספר להולכי רגל לילדים!

"הולכי רגל"

אני חבר להולכי רגל.

אני נהגי סופת רעמים.

אני עומד במעבר -

לחץ על הבלמים!

הולך רגל! החלטתי את הדרך

בטוח ללכת -

בזה אעזור לך,

מהרו למצוא אותי!

שיר הרמזורים והולכי הרגל

רמזורים ... עמדתי זמן רב על פרשת הדרכים.

הולכי רגל ... הוא עומד על פרשת הדרכים במשך זמן רב.

רחוב ... אני מוכר לכולם, מוכר לכולם

רמזורים.

פ 'הוא ידוע, ידוע

רמזורים.

רחוב. אני מגן עליך מפני סכנות,

אני מזהיר אותך מראש.

NS. הוא מגן עלינו מפני סכנות,

הוא מזהיר אותנו מראש.

רחוב. הנה האור האדום נדלק -

כולם יודעים שאין מהלך.

NS. הנה האור האדום נדלק -

כולם יודעים שאין מהלך.

רחוב ... בואו נסכים איתך:

צהוב - בואו להתכונן

והירוק אומר:

NS. בואו נסכים איתך:

צהוב - בואו להתכונן

והירוק אומר:

“הדרך פתוחה! פתוח לגמרי! "

שיר שלטי דרך

אחד, שניים - שמאל!

אנחנו הולכים לאורך המדרכה!

אחד, שניים - שמאל!

בנה שלטי דרך!

אחד, שניים - שמאל!

לאן ללכת, לאן ללכת

אחד, שניים - שמאל!

נספר לכם לאורך כל הדרך!

אחד, שניים - שמאל!

אנו מזהירים אתכם מהצרות!

אחד, שניים - שמאל!

תסתכל עלינו, ידידי!

אחד, שניים - שמאל!

לאן ללכת, לאן ללכת.

אחד, שניים - שמאל!

נספר לכם לאורך כל הדרך!

משחק על הכביש מסוכן

מה שזה לא היה, ידידי,

יש לך מצוקות

יש לך מצוקות

לעולם אל תשחק

על הכביש

על הכביש.

זכור את הכלל הזה

זה הכרחי:

על הכביש, על הכביש

על הכביש, על הכביש

תמיד היו קשובים!

"רכיבה על אופניים אסורה"

האם אתה אוהב אופניים

אתה מכיר את שמחות הניצחון

אתה ממהר מהר - עם הרוח

אתה לא מכיר אותי?

רק מכוניות נוסעות כאן,

צמיגים מהבהבים בכל מקום.

האם יש לך אופנוע?

אז - עצור! אין כביש!

"זהירות: ילדים!"

אני חבר טוב של הילדים

אני מגן על חייהם.

בית הספר נמצא בקרבת מקום - כולם בסביבה

אני מזהיר את הנהגים!

אנחנו נוסעים, נוסעים, נוסעים.

אנחנו רוכבים, רוכבים, רוכבים

לארצות רחוקות.

שכנים טובים,

חברים עליזים.

העיר מלאה בתנועה

מכוניות נוסעות ברציפות.

רמזורים צבעוניים

ויום ולילה בוערים.

אנחנו נהנים

אנחנו שרים שיר.

והשיר מושר

כיצד אנו חיים.

צועדים בזהירות

צפה ברחוב

ורק היכן שאפשר,

תעבור על זה.

זכור!

זכור! יש כל כך הרבה קשיים בכביש.

זכור! על הכביש יש אלפי מכוניות.

זכור! יש הרבה מעברים בכביש.

זכור! למד את השירים האלה!

חוקי תנועה

כולם צריכים לדעת

ובלי להסס

חוקי תנועה

חייב לעשות. (2 פעמים)

זכור! יש כל כך הרבה קשיים בכבישים.

זכור! בכבישים יש אלפי מכוניות.

זכור! יש הרבה צומת דרכים בכבישים.

זכור! השירים האלה - לימדו את החוקים!

צ'סטושקי:

1 לא משנה איך הנהג מאט, 5 אנחנו ספורטאים טובים,

והמכונית ממשיכה להחליק, אנחנו אוהבים לשחק כדורגל,

על גלגלים, כמו על מגלשיים - הגשר הופך

קרוב יותר, קרוב יותר, קרוב יותר, קרוב יותר. בשדה שלנו איצטדיון.

2 קיימת אפשרות לישועה: 6 בעיני, אין ספק, המסקנה ברורה,

הבלם הטוב ביותר הוא זהירות. שמעבר מסוכן לחיים,

שמור על חייך, לא על כבישים, אלא על חצרות -

אל תרוץ מול המכונית! מקום למשחק כזה.

3 אנחנו חברות, 7 למדתי הרבה כללים,

יש לנו עיניים ואוזניים, שכחתי משהו,

אנו הולכים לאורך הכביש, ובלי לדעת את הכללים של אלה

אנו קוראים ושרים הכל. קשה לחיות בעולם הזה.

4 חברות יקרות, 8 סימנים שכולנו צריכים לדעת,

העצה האחרונה שלנו אליכם: כך שכשאתם יוצאים לשוק,

אחרי הכל, הכביש אינו חדר קריאה לא נשארנו יחד

ולא מקום לשיחה. ובלי רגליים, ובלי נעליים.

כולם: שרנו עבורך דברים,

האם זה טוב, האם זה רע

ועכשיו אנו שואלים אותך,

בשביל שתלטף אותנו.

נספח 2

המשחק "אל תשחק על המדרכה"

משתתפות שתי קבוצות של 6-7 אנשים. מטרה: לרוץ אל הכיסאות,

מוביל את הכדור לפניך (זו החצר - אתה יכול לשחק), התרוצץ על הכיסא, קח את הכדור

בידיים (זוהי דרך - אי אפשר לשחק) ולרוץ אחורה מהר יותר

להעביר את הכדור לשחקן הבא. המנצחת היא הקבוצה בה

המשתתפים יבואו בריצה ראשונה ולא יטעו.

משחק רמזור

כשהמגיש מדליק את האור הירוק, החבר'ה צריכים לדרוך ברגליים,

כאילו הולכים, כשהאור הצהוב דולק, החבר'ה צריכים למחוא כפיים.

כשהאור אדום, צריכה להיות שקט במסדרון. לפני שתתחיל במשחק, עליך

הקפד לערוך חזרות כך שכולם יבינו את תנאי המשחק.

הקבוצה שהבחורים שלה קשובים יותר מנצחת.

משחק "איי הבטיחות"

משתתפות שתי קבוצות של 6-7 אנשים. השחקן הראשון ניתן

"כפות" צבועות כמסלול מעבר. אתגר: הזזה של כפות

לפניך, קפוץ מאחד לשני. אז מגיעים לכסא,

להתרוצץ סביבו, לקחת כפות ביד ואחרי שניגש לקבוצה, העבירו אותן

השחקן הבא. הצוות שמתמודד מהר יותר עם

מְשִׁימָה.

KSU "בית ספר תיכון שחובסקאיה"

שִׂיחָה:

"תרבות המראה".

מוּחזָק:

מחנך GPA

Ermagambetova D.A.

שנת 2015

העבודה המשותפת של המורה של קבוצת היום המורחבת ושל המורה בכיתה של בית הספר היסודי על גיבוש גישה ערכית לאורח חיים בריא בקרב התלמידים.

לבריאות יש הרבה הגדרות. אבל הפופולרית ביותר, ואולי הכי מרווחת, היא ההגדרה שנתן ארגון הבריאות העולמי: "בריאות היא מצב של רווחה פיזית, נפשית וחברתית מלאה, ולא רק היעדר מחלות או פגמים פיזיים".

בשנים האחרונות קיימת נטייה להידרדרות במצבן הבריאותי של ילדים: מספר הילדים הסובלים ממחלות כרוניות, סומטיות ונוירופסיכיות גדל, יש עלייה בתסמונות שנקבעו מבחינה אקולוגית ובפתולוגיה של הלידה.

ההידרדרות במצב הבריאות של הילדים מכתיבה את הצורך לפתח וליישם אמצעים בעלי אופי משפר בריאות ושיקומי שמטרתם לשפר את מצב בריאותם של ילדים, להפחית את התחלואה, למנוע היווצרות של פתולוגיה כרונית ומוגבלות ילדים.

לאחרונה, כחלק מהתרבות הכללית של האדם, נבדלה תרבות ואלאולוגית, שמטרתה לחזק ולשמור על בריאות, לשלוט בנורמות, בעקרונות, במסורות של אורח חיים בריא, ולהפוך אותם לעושר הפנימי של הפרט. ילד, הלומד את עצמו, את מאפייני גופו, מתכונן פסיכולוגית לביצוע פעילויות אקטיביות, לעצב את בריאותו. שימור הבריאות הוא ארגון של תהליך החינוך והחינוך עצמו, מכלול אמצעים ואמצעים מערכתיים המספקים סביבה חינוכית משמרת בריאות, תנאים לשמירה וחיזוק הבריאות, עיצוב ערך הבריאות ואורח חיים בריא.

תרבות הבריאות היא מכלול של תכונות חברתיות בעלות משמעות חברתית, פעולות יומיומיות של אדם. יצירת מסורות אורח חיים בריא היא זו שאמורה לעמוד בבסיס העבודה הוולולוגית במוסדות החינוך, ולמה צריך לשאוף בסופו של דבר.

לעתים קרובות, לילדים אין אינטרס בפעילויות לשיפור הבריאות: המלצות לאורח חיים בריא מוטלות על ילדים בתדירות קטגורית מגבשת ואינן גורמות לתגובות רגשיות חיוביות בהן, כשם שמבוגרים עצמם נדירים לכללים אלה בחיי היומיום. , וילדים רואים זאת היטב. בנוסף, מילוי הכללים הדרושים לאורח חיים בריא דורש מאמצים רצוניים משמעותיים מאדם, דבר שקשה ביותר לילד שיש לו תחום רגשי-רצוני לא מספיק מעוצב. לכן, בעבודה עם ילדים, חשוב להשתמש במגוון טכניקות מתודולוגיות: דוגמה אישית של המורה, הסברים והדגמה, משימות עלילה, עבודה אישית, תמונות משחק, שאלות מובילות, ספרים בנושאים שונים, ציור עלילות וארגון הופעות בנושא הנושא, עידוד פעילויות, המלצת הורים על שאלות ואלאולוגיות.

התנאים שנוצרים במוסד החינוכי תורמים לביצוע משימות ההתפתחות הגופנית ולגיבוש תנועות הכרחי והבטחת בריאות מיטבית של התלמידים. טכנולוגיות חוסכות בריאות בחינוך ואלאולוגי של מוסדות חינוך: הפרשות מוטוריות במהלך שיעורים בישיבה, הפסקות דינאמיות בזמן פגרה, משחקי חוץ של פעילות קטנה ובינונית לטיול באוויר, ספורט ומשחקי עם בקבוצת היום המורחבת, שיעורים ואלאולוגיים אורח חיים ובטיחות בריא, התעמלות נשימה, דיקור, נופש ואלאולוגי וחגים, התעמלות עיניים, טכנולוגיות לתיקון התנהגות.

התלמידים משחקים משחקים מוטור-דידקטיים וואלאולוגיים, מגבשים את החומר שלמדו ופותרים מצבים בעייתיים. ילדים מקבלים ידע מסוים באנטומיה אנושית, פיזיולוגיה והיגיינה, מגבשים כישורי היגיינה, יוצרים מוטיבציה לאורח חיים בריא והקפדה על עקרונות היסוד של תמיכה בחיים, מפתחים חשיבה לוגית, מעלים את הרצון לעצמאות בהתנהגות והרכישה של ידע.

סוגים, משימות ותנאים הכרחיים לחינוך ואלאולוגי של ילד.

פעילויות

משימה פיזיולוגית וחינוכית

התנאים הדרושים

פריקות מוטוריות, הפסקות דינאמיות

מענה לצורך בתנועה. חינוך לזריזות, תיאום תנועה, גמישות.

ליווי מוזיקלי

משחקי חוץ, ספורט ופולק בקבוצת היום המורחבת

גיבוש יכולת התנועה בהתאם לאחרים, בהתאם לחוקי המשחק.

חוקי משחק, תכונות משחק

שיעורי ואלאולוגיה בנושא אורח חיים בריא ובטיחות

צור הרגל יציב של אורח חיים בריא.

התעמלות נשימתית, דיקור

חיזוק שרירי מערכת הנשימה. לטפח את ההרגל של נשימה נכונה.

חדר מאוורר, אוויר צח

התעמלות לעיניים

חיזוק השרירים החיצוניים והפנימיים של העיניים. חינוך לעמידה בכללי היגיינת העיניים, מניעת עבודת יתר.

סימן זכוכית

טכנולוגיות לתיקון התנהגות

גיבוש ידע אודות נורמות התנהגות מקובלות

לוח, משחקים ומדריכים דידקטיים, ספרות ילדים

פנאי וולאולוגי וחגים

ירידה במתח המוטורי והפסיכו -רגשי אצל ילדים. העלאת המודעות לבחירות אורח חיים בריא.

לוח, משחקים ומדריכים דידקטיים, ספרות ילדים, תכונות למשחקים

אינדיקטור חשוב ליצירת גישה ערכית הוא התנהגותו האמיתית של תלמיד בית ספר בחיי היומיום. הידע וההבנה של עצמך, בריאותך, שקיבל הילד, התרבות הפיזית של בטיחות החיים מאפשרת לך למצוא דרכים לחיזוק ולשמירה על הבריאות. המיומנויות הנרכשות יעזרו לך לבחור באופן מודע אורח חיים בריא. הניסיון שנצבר יעזור למנוע תאונות.

כתוצאה מהעבודה על גיבוש יחס ערכי לבריאות וחסכון, ילדים צריכים לדעת ולהיות מסוגלים:

    יסודות אורח חיים בריא;

    לטפל במודע בבריאותם ולהשתמש בדרכים זמינות לחיזוקה;

    פעילות גופנית יומית באוויר;

    הפעל שליטה על רווחתך;

    לארגן באופן עצמאי פעילות מוטורית, משחקי תחרות, תוך שימוש בניסיון המוטורי שלי;

    שואפים לשפר את הפרמטרים הפיזיולוגיים של הגוף.

במהלך העבודה המשותפת בכיוון זה, נרשמה דינמיקה חיובית ברמת הבריאות וההתפתחות בקרב תלמידי בית הספר:

הפחתת התחלואה ב -10% והגדלת הנוכחות במוסדות החינוך;

-גיבוש עמדות ערכיות לאורח חיים בריא בקרב התלמידים.

הפחתת המתח הנוירופסיכי ושיפור המצב הפסיכו-רגשי של צוות הילדים;

שיפור איכות החינוך, הגברת תשומת הלב, האחריות, העבודה הקשה.

בריאות מונחת בילדות. ידוע כי השלב הראשוני של החינוך השיטתי הוא התקופה המכריעה ביותר בחיי הילד וקובע במידה רבה הן את הצלחת ההשכלה והן את מצב הבריאות. מטרת החינוך המודרני היא ליצור תנאים משמרים על הבריאות לתהליך החינוכי. .

צפה בתוכן המסמך
"שימור הבריאות בעבודת ה- GPA"

נושא: "טכנולוגיות חוסכות בריאות בעבודת מחנך ה- GPA".

נכון לעכשיו, מדינת המדינה הרוסית, השיעורים הגבוהים ביותר בהתפתחותה מציבים דרישות גבוהות יותר ויותר לאדם ולבריאותו. נושא המצב הבריאותי של ילדים הופך להיות רלוונטי במיוחד.

הרלוונטיות של הבעיה:

ילד הוא ברומטר, מגיב לכל שינוי שמתרחש בחיי הבוגרים, וכמובן שעליו להתמודד עם בעיות שאינן תמיד ביכולתן של מבוגרים לפתור אותן. יותר מתמיד, הבעיה של שמירה וחיזוק הבריאות מהגיל הרך נותרת דחופה. לאחרונה, מצב בריאותם של תלמידי בית הספר המודרני עורר דאגה מוצדקת בקרב מומחים.

רוב הרופאים והמורים רואים בכך לא מספק. זה מסביר את העניין של הקהילה הפדגוגית ברעיונות של שמירה על הבריאות, שנושאו הוא בריאותו של אדם בריא, ושמירה וחיזוק בריאות הסטודנטים מוצגת כמשימה העיקרית.

שקופית:

שקופית:

מטרת החינוך המודרני היא גיבוש תנאים משמרים על הבריאות לתהליך החינוכי.

שקופית:

    חינוכית(רכישת ידע ורעיונות אודות אורח חיים בריא, גורמים המשפיעים על הבריאות, לימוד כישורים מוטוריים ויכולות, הפצת מידע על מניעת הרגלים רעים).

    חינוכית(היווצרות התודעה וההתנהגות המוסרית, תכונות רצוניות, חרוצות, מניעים יציבים לחינוך עצמי, התפתחות אסתטית ורגשית של הפרט).

    בריאות(חיזוק הבריאות הגופנית ומניעת מחלות, קידום התפתחות גופנית נכונה, עיסוק בפעילות גופנית פעילה, הגברת הביצועים המנטליים בעזרת אמצעי התרבות הגופנית, הפחתת ההשפעה השלילית של לחץ מופרז על הנפש).

שקופית :

המונח "בריאות" עצמו נחשב לפעילות תקינה ונכונה של הגוף, רווחתו הנפשית (מילון מאת SI Ozhegov).

בריאות היא אחד המרכיבים החשובים ביותר לרווחת האדם, אחד התנאים להתפתחות חברתית וכלכלית מוצלחת של כל מדינה.

שקופית :

טְרִיוּת

שמירה על בריאות האומה היא אחד הכיוונים העדיפים של המדיניות החברתית-כלכלית של מדינתנו. בין האמצעים לשיפור הבריאות מיוחסת חשיבות מיוחדת למערכת שימור הבריאות בחינוך.

ההידרדרות בבריאות תלמידי בית הספר נובעת מגורמים שונים.

ישנם מספר גורמים המשפיעים על בריאות הילדים.

שקופית :

סְבִיבָתִי:

קרינת השמש, מצב סביבתי ירוד,הרכב מי השתייה, טמפרטורת אוויר שנתית, לחות, טוהר אוויר.

תרבות חברתית:

תנאי החיים והחינוך המשפחתי; רמת חיים סוציו-אקונומית נמוכה של משפחות רבות, מה שמשפיע לרעה על איכות תזונת הילדים, מנוחתם והתפתחותם הגופנית, ומשבר המשפחה, המשפיע על הבריאות הפסיכולוגית. כמו כן, העלייה בשכיחות הילדים קשורה ישירות לאורח החיים הלא נכון של מבוגרים, אותם הם צופים מדי יום (בבית, ברחוב, בטלוויזיה) ומאמצים.

גורמים ביולוגיים:

תורשה, מצב בריאותה של האם במהלך

הריון, פגיעה בבריאות התינוק.

פֵּדָגוֹגִי:

גורמים פדגוגיים כוללים:

1. גורמים סביבתיים שיכולים להשפיע לרעה על מצבם הבריאותי של תלמידי בית הספר (סביבתי, חברתי, כלכלי וכו ')

2. גורמי סביבת בית הספר - הערכה איכותית של מבני בית ספר, סניטריים, ציוד וציוד ספורט, ארגון מערכת המזון, תוך התחשבות בדרישות החוקים והתקנות הסניטריים.

3. ארגון התהליך החינוכי (משך השיעור, יום הלימודים, הפסקות, חופשות) ואופן עומס הלימוד;

4. ארגון וצורות החינוך הגופני והתרבות הגופנית ושיפור הבריאות;

טכנולוגיות לשימור הבריאות - מערכת אמצעים להגנה וקידום בריאות התלמידים, תוך התחשבות במאפיינים החשובים ביותר של הסביבה החינוכית ותנאי החיים של הילד, המשפיעים על בריאותו, שמטרתם לשמור על בריאות הילד בכלל שלבי חינוכו והתפתחותו;

בהקשר שלנו בתי הספר שלה פותחותכניתחינוך ושמירה על בריאות"ילדים בריאים - אומה בריאה" (שקופית )

בית הספר שלנו תכנן את מטרות ויעדי הפעילויות לשמירה על הבריאות, והמשיך במידע שהתקבל על מצב בריאותם בפועל של התלמידים והמורים, על גורמים שאינם חיוביים לבריאות, על ההישגים המזוהים של המדע והפרקטיקה הפדגוגית בתחום שימור הבריאות. .

בעיית בריאות הסטודנטים עזבה את הקטגוריה הפדגוגית כיום ורכשה משמעות חברתית. לכן, כבסיס התוכנית לשימור הבריאות, זיהינו דאגה לשמירה על בריאות התלמידים והמורים. הגנה על בריאות המורה היא גורם חשוב בקידום בריאותו של התלמיד. המורה מחויב לנקוט יחס אחראי לבריאותו, להיות דוגמא לתלמיד, לנהל אורח חיים בריא.

שקופית :

משתתפי התכנית הם:

    תלמידים

    קהילת הוראה

    הורים

    שותפים סוציאליים: CYSS, מזנון בית ספר, ספריות, FAP

יישום התוכנית שלנו נועד לטפח תרבות של גישות לבריאותם בקרב התלמידים, הכוללת:

שקופית :

    תרבות פיזיולוגית (היכולת לשלוט בתהליכים פיזיולוגיים ולהגדיל את יכולת המילואים של הגוף);

    תרבות פיזית (היכולת לשלוט בתנועות פיזיות);

    תרבות פסיכולוגית (היכולת לנהל את הרגשות והרגשות שלך);

    תרבות אינטלקטואלית (היכולת לנהל ולשלוט במחשבותיך).

אחראים על יישום התכנית לשימור הבריאות נציגי הנהלת בית הספר, מורים, מחנכי קבוצות מעונות יום, מורים בכיתה, מחנכת חברתית, פסיכולוג, אחות וצוותי בית ספר נוספים. הורים ושותפים סוציאליים של בית הספר מעורבים גם הם.

בריאות מונחת בילדות. ידוע כי השלב הראשוני של החינוך השיטתי הוא התקופה המכריעה ביותר בחיי הילד וקובע במידה רבה הן את הצלחת ההשכלה והן את מצב הבריאות. מדענים פיזיולוגיים מתייחסים אליהם גורמי סיכון בבית הספרמשפיע לרעה על בריאות הילדים:

שקופית :

- התעצמות התהליך החינוכי;

- אי שמירה על דרישות פיזיולוגיות והיגייניות לארגון התהליך החינוכי;

- היעדר מערכת עבודה על גיבוש ערך הבריאות ואורח חיים בריא,

- שימוש לא מספיק באמצעי חינוך גופני וספורט.

ביישום אמצעים שמטרתם לחסוך ולחזק את בריאות תלמידי בית הספר, תפקידו של מחנך ה- GPA הוא רב. המורה של קבוצת היום המורחב צריך להשתמש ביעילות באמצעים, בשיטות ובטכניקות של טכנולוגיות לשימור הבריאות בתהליך החינוכי בעת עבודה עם תלמידים, ובמיוחד עם תלמידי כיתות א ', ולערב באופן פעיל את התלמידים במערכת העבודה בתנאי פדגוגיה לשיפור הבריאות. כך, בעל ידע פדגוגי מודרני, המחנך מתכנן את עבודתו בשיתוף פעולה הדוק עם מורים, תלמידים והוריהם, עם עובדי רפואה, תוך התחשבות בסדרי העדיפויות של שימור וחיזוק בריאותם של המשתתפים בתהליך הפדגוגי.

שקופית :

מניסיון עבודה.

ביצעתי אבחון ומעקב אחר מצבם הבריאותי של התלמידים.

שקופית:

לאחר ניתוח המחלות של תלמידי בית הספר שלנו, ניתן להסיק: מספר התלמידים עם קבוצת הבריאות I הוא רק 3% מהתלמידים. הקבוצה השנייה - 30%, קבוצת הבריאות השלישית - 14%, הרביעית - 5%. מלכתחילה - מחלות של מערכת העצבים ואיברי החישה; בשני - מחלות של מערכת השרירים והשלד; במקום השלישי - מחלות של מערכת הנשימה וראייה. עובדות כאלה גורמות לאדם לחשוב.

כתוצאה מהניתוח ועל בסיס תכנית הלימודים בבית הספר, פיתחתי תוכנית משמרת בריאות משלי עבור תלמיד בבית ספר בקבוצה ממושכת: " להיות בריא זה נהדר "

שקופית :

הוא כולל את המרכיבים הבאים:

      עמידה במשטר היום.

      דיאטה מאוזנת.

תשומת לב רבה מוקדשת להיגיינה ב- GPA: לכל התלמידים יש נעליים להחלפה, שוטפים ידיים לפני האכילה (סבון נוזלי ומגבות מאוחסנים בכיתה). משרות הכיתה עוקבות אחר שמירה על כללי ההיגיינה האישית, הופעת התלמידים, נעליים הניתנות להחלפה והמצב התברואתי של המשרד.

החדרים בהם לומדים התלמידים מאווררים לעתים קרובות, נצפים משטרי תרמי ושתיה.

בכיתות בית הספר היסודי סטים של רהיטים חדשים, בהם מותאמים שולחנות הכתיבה לגובה התלמיד. כל המשרדים מצוידים בציוד חדיש.

בעבודתי אני שואף להנחיל לכל ילד יחס אחראי כלפי עצמו וכלפי העולם הסובב אותו. הזמנת כולם לבעיית שמירה על בריאותו היא קודם כל תהליך הסוציאליזציה של הפרט, זהו יצירת רמה גבוהה של נוחות נפשית, המונחת מילדות ולאורך כל החיים.

אני מלמד ילדים באופן קבוע מהו אורח חיים בריא, כיצד לדאוג לבריאותך. שיחות בהן הם מדברים על תזונה נכונה, על המשטר המוטורי של התלמיד, על הכנת שגרת יומיום, על הרגלים רעים. זה כולל גם סדרת שיחות על כללי ההתנהגות (בחדר האוכל, הספרייה, חדר ההלבשה, חצר בית הספר וכו '). אני מנחה את סדרת השיחות "ביקור במוידודיר" עם תרגילים מעשיים. עליהם, אנו מרכיבים את שגרת היומיום של תלמיד צעיר יותר, אנו מדברים על כללי ההיגיינה. אני מנהל שיטתיות בנושא חוקי התעבורה "שיעורים באלפבית הכביש". בתחילת שנת הלימודים, אני וילדי מפתחים מסלולים אישיים "אני הולך לבית הספר".

התרבות הגופנית ועבודת הבילוי בקבוצת היום המורחבת מורכבת מסוגים כגון דקות של תרבות גופנית במהלך הכנה עצמית, שעה של חינוך גופני (שעת ספורט), משחקים ובידור לטיולים, משחקים ומרוצי ממסר בחדר הכושר.

אני מקדיש תפקיד גדול בעבודתי לשעות הספורט. אני מבלה אותו גם בחדר הכושר וגם באוויר הצח. השנה, במסגרת התקן החינוכי של המדינה הפדרלית, בית הספר שלנו רכש ציוד ספורט חדש, שבזכותו השיעורים הפכו למעניינים ושימושיים יותר. חדר הכושר החדש עומד בכל הדרישות הדרושות, החבר'ה שמחים ללכת לשם לא רק בשיעורי חינוך גופני, אלא גם בפעילויות חוץ -לימודיות.

חינוך גופני חלק בלתי נפרד משיעורים ופעילויות בכיתות יסוד, הנובע מהצרכים הפיזיולוגיים לפעילות גופנית של ילדים. אני מבלה דקות לחינוך גופני במהלך הכנה עצמית. בהרכב התרגילים לחינוך גופני אני כולל:

תרגילים לעיצוב יציבה,

חיזוק שרירי הזרועות,

מנוחה בעמוד השדרה,

תרגילי הרפיה להבעות פנים,

מְתִיחָה

בנוסף לתרגילים גופניים, במהלך ההכנה העצמית אני משתמש בהתעמלות לעיניים, בהתעמלות אצבעות.

טיולים מרגשים באוויר הצח בקבוצת היום המורחבת, המשולבים עם משחקים המחזקים את בריאות הילדים ותורמים להתפתחותם הגופנית. בית ספרנו זכה במענק מטעם מושל אזור אלטאי בתחום מדיניות הנוער וקיבל כסף להקמת מגרש ספורט. אז השנה הטיולים שלנו יהיו אפילו יותר מהנים ובריאים.

טיולים לטבע, טיולים עוזרים בהתכנסות צוות הילדים. כאן אנו לומדים לדאוג לטבע, לבריאותנו. אני רץ באופן קבוע:

טיולי היסטוריה טבעית ("הציפורים הן החברים שלנו", "בעקבות הציפורים", "הצמחים המדהימים האלה" וכו ');

טיולי מדעי החברה ("עבודת עובדים בבית הספר", "הכפר בו אני גר", "רחובות הכפר שלנו");

סדנאות הליכה ("אנחנו הולכים לבית הספר", "הכרת תמרורי הדרך", "כללי התנהגות בטבע");

מסלול המסלולים: ("מצא את האוצר", "טביעות רגל של מי") וכו '.

בשנה שעברה אירחתי את אירוע הדרך לבריאות טובה בכל בית הספר. מטרת אירוע זה הייתה להוות יסודות לאורח חיים בריא אצל ילדים. הראה כדוגמה מה יכול להרוס את בריאות האדם, חזור על כללי ההיגיינה האישית והתקשותו. למד ילדים להיות מתחשבים וטובים כלפי אחרים. האירוע כולו בוצע בצורה של טיול ב"רכבת הבריאות "ולווה במצגת צבעונית ומוזיקה. במהלך הטיול עצרנו החבר'ה ואני בתחנות הנקראות: "טעינה", "נקייה", "ויטמין", "מזיק בדרך כלל", "כביש", "משמח", "קשוב" וכו '.

שקופית :

ילדים שמחו לדקלם שירים, לנחש חידות, לעשות תרגילים, לשיר שירים. נזכרנו גם בכללי הדרך. בסיום האירוע, הצגתי בפני כל המשתתפים תזכורות קטנות המתארות "עץ בריאות" ורציתי לדבוק בטיפים אלה. ילדים ומורים אהבו מאוד את האירוע. התברר שהוא חיובי מאוד ולדעתי שימושי. הקהל הביע רצון לקיים אירועים כאלה לעתים קרובות ככל האפשר. אני רוצה להפוך אירועים כאלה למסורתיים, שכן הם תורמים לגיבוש כישורי אורח חיים בריא.

בשנה האקדמית האחרונה השתתפתי בתחרות האזורית של קטעי וידיאו "אנחנו אומרים כן לבריאות" ותפסתי את המקום השלישי שם.

שקופית:

במהלך צילומי הסרטון ראיינתי מספר רב של תלמידים בבית הספר שלנו. השאלות ששאלתי אותן התייחסו לגישה כלפי אורח חיים בריא. על פי תוצאות הסקר, התברר שרוב תלמידינו מכירים את היסודות של אורח חיים בריא ומנסים לדבוק ביסודות אלה בעצמם, כמו גם מעורבים באופן פעיל בספורט.

אני מציע לשיקול דעתך קיצוץ קטן מהסרטון הזה

שקופית: (הפעלה)

נושא הטכנולוגיות לחיסכון בריאותי הוא נושא החינוך העצמי שלי, עליו עבדתי בשנה החמישית.

לאחר ניתוח הפעילויות שלי, קיבלתי את התוצאות הבאות:

עניין התלמידים באורח חיים בריא גדל

מספר הילדים הסובלים מדלקות חריפות בדרכי הנשימה ירד

הפחית את מספר ההיעדרות כתוצאה ממחלה

אך יחד עם זאת, כמה בעיות התגלו:

אין מספיק מידע ומעורבות של ההורים. יש צורך לשתף את ההורים באופן הפעיל ביותר בפעילויות שונות. בשנה הבאה, אני מתכוון לערוך שאלונים שונים עם ההורים (על ארגון השגרה היומיומית, "מה אתה עושה כדי לשפר את בריאות ילדיך", "ערכים שהורים רוצים להעלות אצל ילדיהם" וכו ').

אני מאמין שהטמעה מוצלחת של טכנולוגיות לשימור בריאות תלויה במקצועיות המורים הגבוהה, בתהליך חינוכי מסודר, בעבודה שיטתית עם ההורים ובהשתתפות פעילה של התלמידים עצמם.

שקופית:

לסיכום, ברצוני לומר כי חינוך ימלא את תפקיד חיזוק בריאותו של הדור הצעיר אם לא רק מלמדים בריאות, אלא בריאות הופכת לדרך חיים.

פעם קראתי משל שבו הייתי רוצה לסיים את דברי.

היה חכם שידע הכל. אדם אחד רצה להוכיח שהחכם לא יודע הכל. הוא אחז בפרפר בכפות ידיו ושאל: "ספר לי, חכם, איזה פרפר בידי: מת או חי?" והוא עצמו חושב: "החיים יגידו - אני אהרוג אותה, המת יגיד - אני אשחרר אותה". החכם, חושב, ענה: "הכל בידיים שלך".

הבריאות שלנו בידיים שלנו! תודה על תשומת הלב!

צפה בתוכן המצגת



דחיפות הבעיה

ההידרדרות בבריאות הדור הצעיר הגיעה להיקף של בעיה לאומית. במצב זה, יש לראות בפעולות לשימור ולשיפור בריאות הילדים כתנאי לביטחון לאומי ולהתפתחות החברה הרוסית במאה החדשה. מוסדות חינוך העובדים עם ילדים בגיל בית הספר היסודי חייבים לעצב את רמת הבריאות של האזרח העתידי. זוהי משימה חשובה ודחופה ביותר לזמננו.


מטרת העבודה

גיבוש התנאים המשמרים על הבריאות של התהליך החינוכי.


  • חינוכית
  • חינוכית
  • בריאות

מתוך המילון של S.I Ozhegov

עצם המונח "בריאות" נחשב לפעילות תקינה ונכונה של הגוף, רווחתו הנפשית.


טְרִיוּת

שימור הבריאות של האומה הוא אחד הכיוונים העדיפים של המדיניות החברתית-כלכלית של מדינתנו. בין פעילויות הבילוי מיוחסת חשיבות מיוחדת מערכת שימור הבריאות בחינוך.


  • סְבִיבָתִי
  • חברתי -תרבותי
  • בִּיוֹלוֹגִי
  • פֵּדָגוֹגִי

תוכנית חינוך וחינוך לבריאות בית הספר

"ילדים בריאים - אומה בריאה"


  • תלמידים
  • קהילת הוראה
  • הורים
  • שותפים חברתיים

  • פִיסִיוֹלוֹגִי
  • גוּפָנִי
  • פְּסִיכוֹלוֹגִי
  • אִינטֶלֶקְטוּאַלִי

  • התעצמות התהליך החינוכי;
  • אי שמירה על דרישות פיזיולוגיות והיגייניות לארגון התהליך החינוכי;
  • היעדר מערכת עבודה על גיבוש ערך הבריאות ואורח חיים בריא,
  • שימוש לא מספיק באמצעי חינוך גופני וספורט.



« להיות בריא זה נהדר "

  • עמידה במשטר היום. דיאטה מאוזנת. פעילות גופנית אופטימלית. עמידה בתקנים סניטריים והיגייניים. מתן ידע על מהות בריאות האדם, על הגורמים המחזקים או מחלישים אותה. מניעת מחלות, התקשות.מניעת הרגלים רעים וגיבוש הרגלים וולונטאריים ולא רצוניים מועילים של אורח חיים בריא. יציבות פסיכו-רגשית מוגברת.
  • עמידה במשטר היום.
  • דיאטה מאוזנת.
  • פעילות גופנית אופטימלית.
  • עמידה בתקנים סניטריים והיגייניים.
  • מתן ידע על מהות בריאות האדם, על הגורמים המחזקים או מחלישים אותה.
  • מניעת מחלות, התקשות.
  • מניעת הרגלים רעים ויצירת הרגלים וולונטאריים ולא רצוניים מועילים של אורח חיים בריא.
  • יציבות פסיכו-רגשית מוגברת.










  • התעניינות מוגברת של סטודנטים באורח חיים בריא
  • ירידה במספר ההיעדרות כתוצאה ממחלה
  • מספר הילדים הסובלים מדלקות בדרכי הנשימה החריפות ירד

סיכום

החינוך ימלא את תפקיד חיזוק בריאות הדור הצעיר אם לא רק מלמדים בריאות, אלא בריאות תהפוך לדרך חיים.

לאריסה בלוקונבה
טכנולוגיות חוסכות בריאות בעבודת ה- GPA

טכנולוגיות חוסכות בריאות בעבודהקבוצות יום מורחבות

מחנך MBOU "בית הספר התיכון Verkh-Obskaya על שמו מ.ס אבדוקימובה "

בלוקונבה לאריסה ניקולייבנה

אחת המשימות החשובות ביותר בחינוך הלאומי היא שמירה בריאות תלמידי בית הספר.

שיפורי מצב בְּרִיאוּתניתן להגיע לתלמידי בית ספר על ידי הצגה טכנולוגיות חוסכות בריאות לבתי ספר.

לאחרונה, בעיית השימור בְּרִיאוּתילדים תופסים מקום משמעותי בחיי החברה, והופכים לבעיה לאומית בעדיפות.

המטרה העיקרית שהחינוך המודרני ממשיכה היא לחנך לא רק אדם פעיל, יצירתי, קרוא וכתוב, עצמאי, אלא גם עם גוף גופני ונפשי שנשמר. בְּרִיאוּתמבוסס על אורח חיים בריא... לכן, המשימה העיקרית של החינוך עֲבוֹדָהההקדמה וההפצה של בָּרִיאאורח חיים באמצעות יישום תוכניות בית ספר שונות.

נושא זה רלוונטי, שכן החברה מציינת אכזבה סטָטִיסטִיקָה: הידרדרות הדרגתית בריאות כללית, ותלמידי בית הספר בפרט.

אני בתוך שלי אני משתמש בטכנולוגיות חוסכות בריאות בעבודתי... אני מניח שפעילות גופנית חיונית לילדים לצמוח ולהתפתח כרגיל. מרכיב חובה במשטר הוא תרבות מוטורית ופיזית פעילה בריאותפעילות התלמידים, כולל באוויר הצח. שעות ספורט, טיולים, משחקים, תחרויות הם רגע חשוב המספק מרץ ומוכנות לאימוני פרודוקטיביות, מהווה הפסקה להחלמה, הקלה על עייפות נפשית ופיזית, שיפור ביצועי התלמידים.

כל אירוע הוא בעל אופי רגשי חיובי, כתוצאה מהפעילויות, הילדים יקבלו מטען רגשי חיובי, שיש לו השפעה מועילה לא רק על המשך החינוך עֲבוֹדָה, אלא גם על מצבו של הילד בכללותו.

ענפי הספורט מאורגנים בצורה יצירתית עֲבוֹדָהעם תלמידי המחלקה הפדגוגית הממלכתית, מתקיימות תחרויות ספורט ומשחקים. יש ימים בבית הספר בְּרִיאוּת- בעיקר באוויר הצח, כך שילדים יוכלו להירגע, להירגע, לשנות את סביבתם.

אני מקדיש תשומת לב מיוחדת להיגיינה - לכל הילדים יש נעליים להחלפה, שוטפים ידיים לפני האוכל (לכל אחד יש מגבת נייר)... החדרים בהם ילדים עסוקים מאווררים לעתים קרובות ובטמפרטורה האופטימלית.

תרומה רבה להצהרת המדינה בְּרִיאוּתתלמידים משחקים שתי ארוחות ביום.

בצורות שונות, תלמידי ה- GPA מקבלים מידע על הסכנות של עישון טבק, התמכרות לסמים, עבריינות, התנהגות על המים וכו '.

מאורגן לתלמידים עבודת מעגלים:

לִרְקוֹד;

סטודיו לתיאטרון;

-"חֶדֶר בְּרִיאוּת» ;

- "כל העולם הוא תיאטרון".

השיעורים במעגלים מעלים את הרמה האינטלקטואלית, מפתחים יכולות אינדיבידואליות, מחזקים את מצבם הגופני של התלמידים.

תוכנית ממוקדת כלולה בתוכנית של קבוצת היום המורחבת « בְּרִיאוּת... סגנון חיים", הכולל את הדברים הבאים משימות:

גיבוש ההתקנה ב- אורח חיים בריא;

שימור וחיזוק בְּרִיאוּתילדים דרך אורח חיים בריא;

התפתחות הילדים של הצורך ליצור סביבה בריאה

סביבות בית ספר ומשפחתיות;

פיתוח רעיונות יסודיים על מבנה הגוף ותפקודיו;

העשרת אוצר המילים של הילד במונחים מהשטח

אנטומיה ופיזיולוגיה אנושית.

מתחם כלול בשגרת היום של תלמידי ה- GPA פעילויות בריאות:

- שעות מועדון: "מבקר במוידודיר", "אם אתה רוצה להיות בריא - להיות מזג, "איך אדם עובד?", "פינוקים - 1000, ו בריאות אחת, "הרגלים רעים", יום העולם בְּרִיאוּת» וכו.

חינוך גופני בכיתה, התעמלות לעיניים;

משחקי חוץ פועלים הולך: "שער הזהב", "דרורים ועורבים", "בליטות", "חלבונים, קונוסים, אגוזים", "יום ולילה", "ליד הדוב ביער", "אווזי ברבור", "מקום ריק"וכו.

-שעון ספורט: "הכי מהיר", "חזק, אמיץ, זריז", "מרוץ ממסר שמח".

אירועי ספורט ברחבי בית הספר "אבא, אמא, אני משפחת ספורט";

ימים בְּרִיאוּת;

מהדורות עיתונים;

שיחות רופא.

המשרד מעוצב לַעֲמוֹד:"אם אתה רוצה להיות בָּרִיא» .

תוצאה חינוכית, צפויה, של אלה טכנולוגיות- היווצרות ילדים של כישורים לוויסות עצמי, היכולת לבצע בחירה מושכלת ביחס לשלהם בְּרִיאוּת.

תוכנית מטרה « בְּרִיאוּת... סגנון חיים"מיועד לשנת לימוד אחת.

גיל הילדים: בני 7-10 שנים.

יַעַד: ללמד ילדים לכבד את שלהם בְּרִיאוּת, שיטות שימור בְּרִיאוּת.

משימות:

גיבוש בילדים לתחום המוטיבציה של התנהגות היגיינה, חיים בטוחים, חינוך גופני;

מתן התפתחות עצמית פיזית ונפשית.

טפסים: שיחות, משחקים, KVN, חגים, מופעי תיאטרון.

ב עֲבוֹדָהאני מתמקד לא רק בהטמעת הידע והרעיונות של הילד, אלא גם ביצירת תחום ההתנהגות המניעיוני שלו, יישום הידע והרעיונות הנרכשים בהתנהגות.

זה לוקח בחשבון שהילד, הלומד את עצמו, את מאפייני גופו, מתכונן פסיכולוגית לפעיל פעיל פעילויות בריאות, לעצב את שלך בְּרִיאוּת.

מֵתוֹדוֹלוֹגִיָה עֲבוֹדָהעם ילדים בנוי בכיוון של אינטראקציה מוכוונת אישיות עם ילד, מושם דגש על ניסויים עצמאיים ופעילות חיפוש של ילדים.

תוצאה צפויה:

ילדים צריכים להיות מסוגלים:

ארגן את פעילויות החינוך והפנאי שלך בהתאם לעקרונות אורח חיים בריא;

להתנגד להשפעה השלילית של הסביבה הטבעית והחברתית על עצמך בְּרִיאוּת;

כיצד להתנהג נכון במקרי חירום.

הליכה יומית (עד 1.5 שעות)בחוץ עם פעילות גופנית רבה.

פעילות גופנית ובעיקר תנועה היא אחד האמצעים העיקריים לשמירה וחיזוק בְּרִיאוּת, התפתחות גופנית מקיפה של ילדים. הם חשובים לפיתוח כל המערכות. אורגניזם: עצבני, לב וכלי דם, נשימתי, שריר -שלד.

בתנועות ילדים לומדים על החיים, על העולם הסובב אותם, כך שחייבים שיהיו מספיק תנועות בחייהם של ילדים לצמיחה והתפתחות תקינים, אך אסור שיהיו יותר מדי מהם בכדי להימנע מעומס על הגוף של הילד. עלינו לעודד ולווסת את הצורך הטבעי בתנועה, פעילות מוטורית רבה הטמונה בגוף הילד, יצירת משטר מוטורי מיוחד. אנו לוקחים את כל זה בחשבון כאשר אנו מרכיבים את שגרת היומיום, עומס העבודה השבועי והתוכנית. עבודת GPA... השיעורים ב- GPA מתחילים בהליכה של שעה. אני מנסה להפוך את ההליכה מועילה לא רק לגוף, אלא גם לנפש. בטיולי משחק, ילדים יכולים לשחק משחקים מוכרים "האוקיינוס ​​רועד", "גלגל שלישי", "יַנשׁוּף"וכו 'משחקים אלה הם דינאמיים, הם מאפשרים לך לספק את הצורך של הילד בתנועה. כמנוחה, אתה יכול לשחק "יום לילה"... טיול יכול להיות קוגניטיבי, שבו ידע משולב עם תנועה לאורך מסלול שנערך מראש.

לאחר הליכה וארוחת צהריים, הילדים מכינים את שיעוריהם למשך שעה. במהלך לימוד עצמי, אני מבלה דקות פיזיות, אני מאפשר לילדים להסתובב בכיתה אם הם זקוקים לעזרתי. אנו עושים הפסקה של 10-15 דקות בין הכנת פריטים שונים. ילדים שסיימו את השיעורים מוקדם יותר מאחרים יכולים לקרוא את הספרות לפי שיקול דעתם. לאחר הכנה עצמית, ילדים לומדים בחלקים ובאולפנים. כל פעילויות הסטודיו והשיעורים מתחלפים בימי השבוע.

נושאי התכנון נדונים בישיבת ה- ShMO עֲבוֹדָה, לחלוק ניסיון, ללמוד מסמכים רגולטוריים, להכיר את העדכונים האחרונים בספרות מתודולוגית.

תְפוּקָה:

אז הצלחה עבודה על יישום טכנולוגיות חוסכות בריאותתלוי בהרבה מרכיבים, בפרט, מ:

השתתפות פעילה בתהליך זה של התלמידים עצמם;

יצירה סביבה חוסכת בריאות;

יכולת מקצועית גבוהה ואוריינות של מורים;

מתוכנן לעבוד עם ההורים;

אינטראקציה הדוקה עם התחום החברתי-תרבותי של הכפר.

לַחֲזוֹר

×
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:
כבר נרשמתי לקהילה "toowa.ru"