שיעור טיפולי-פדגוגי פתוח בקבוצת האמצע בנושא "נסיעה לארץ הצעצועים. דרישות לשיעורים המיוחדים (המתקנים) על ידי טיפלופדגוג

הירשם כמנוי
הצטרף לקהילת "toowa.ru"!
בקשר עם:

מריה בורילו
תקציר של שיעור תיקון תת-קבוצתי של מורה - פגמנטולוג (טיפלופדגוג) עם ילדים 5 שנים. עם פתולוגיה משולבת.

מטרת השיעור: פיתוח תפיסה חזותית.

משימות:

כדי לאחד את ייצוגי הנושא על ידי l. נושאים "עצים", "פירות", "סתיו", "חיות בר";

למד לתפוס תמונות של שיטות שונות;

פיתוח התמצאות במרחב, היכולת להבין ולהשתמש במילות יחס עבור, תחת, ב;

פיתוח הראייה המרכזית, האחראית על תפיסת הצבעים;

אימון מכשירי לינה;

פיתוח מנתחים שלמים;

פיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות של הידיים, תיאום דיבור עם תנועה;

טיפוח גישה חיובית כלפי השתתפות בשיעור;

העלאת יחס קשוב ומכבד לטבע.

צִיוּד:

מצגת ב- IAD (לוח אינטראקטיבי); רשמקול; לוח מגנטי; תמונות של עצי סתיו; עלים רב צבעוניים לזר; עלים לנפילת עלים, סלסלה; "תיק נפלא" (עכבר - תיק גב); כרטיסים ל- ind. עבודות (חיות בר ומתנות עבורן); עפרונות פשוטים; בטנות צבעוניות (תלוי באבחון הוויזואלי); פירות טבעיים; אריזות מיץ (טטרפקי 200 מ"ל); אשוחית מלאכותית; מַצבִּיעַ.

1. אורג. רֶגַע. חבר'ה, נחשו את החידה!

גשם מאז הבוקר

הגיע הזמן לציפורים במסע ארוך,

הרוח מייללת בקול רם.

מתי זה קורה?

ילדים: זה קורה בסתיו!

מזג האוויר בסתיו משתנה מאוד. עזור לי לסיים את המשפט שלי!

אם השמש זורחת, זה נקרא ( שִׁמשִׁי)

אם יש עננים בשמיים, אז זה נקרא ... ( מְעוּנָן)

אם יורד גשם אז קוראים לזה ... ( גָשׁוּם)

אם הרוח נושבת, זה נקרא ... ( סוער)

נשמע קול רוח חזקה. IAD - תמונה של יער סתיו.

2. שליטה. "גדול קטן"

המורה שואל את הילדים שאלות ומחפש תשובה עם משפט

איפה אנחנו איתך? סיימנו ביער הסתיו.

מה אתה רואה שם? אני רואה עצים, שיחיםוכו

אילו עצים צומחים ביער שלנו? ליבנות צומחות ביער.

אלונים צומחים ביער.

ב- IAD - תמונות של עצים גדולים וקטנים מופיעות לסירוגין

הופעת תמונות עם אפקט "שחמט". מטרה: גירוי החלקים התת-קליפת המוח של ה- GM.

המורה נותן משפט לדוגמא, הילדים מחברים משפטים לבד.

אלונים גדולים ועצי אלון קטנים צומחים ביער שלנו.

ליבנים גדולים וליבנים קטנים צומחים ביער שלנו.

אורנים גדולים ואורנים קטנים צומחים ביער שלנו.

3. התעמלות נשימה.

מה קורה לעצים בסתיו?

בסתיו העלים מצהיבים ונופלים על העצים. הפירות מבשילים על העצים.

ב- IAD - תמונה של עלים נושרים.

חבר'ה, כאשר עלים רבים נושרים מעץ בבת אחת, מה שמה של תופעת הטבע הזו? זה נקרא עלים נושרים.

בואו נסדר בעצמנו את העלים הנופלים! מכה על העלים האלה!

לילדים מוצעים גיליונות נייר טישו קטנים.

כללי הנשיפה הנכונה נזכרים. ילדים נושפים את העלים מכף היד.

4. תיאום דיבור עם תנועה.

בואו נשחק עם העלים!

עלי סתיו מסתחררים בשקט סובב על קצות האצבעות, הידיים למעלה

עלים מתחת לרגלינו שוכבים בשקט סקוואט בצורה חלקה

ורשרוש מתחת לרגליים, רשרוש, תנועות ידיים ימינה - שמאלה

כאילו הם רוצים להסתובב שוב! קום, מעגל

מה עשו העלים שלנו? - העלים הסתחררו, רשרשו, שוכבים, מרשרשים.

5. התעמלות אצבעות.

תראו כמה עלים שנפלו צבעוניים נמצאים מתחת לרגליכם!

אחת שתיים שלוש ארבע חמש, ילדים מכרבלים את האצבעות לאגרוף.

בואו נאסוף את העלים! מ ללחוץ ולנקות אגרופים

עלי ליבנה, עלי רואן, מכרכלים את האצבעות לאגרוף

עלי צפצפה, עלי אספן, החל בגדול

נאסוף עלי אלון

ניקח את זר הסתיו לגן! הם הולכים במקום.

6. שליטה. "איזה ענף של הילדים?"

על הרצפה עלים עציים צבעוניים.

בואו לאסוף מהם זר! ילד אחד אוסף עלים צהובים. 2 ילד אוסף עלים כתומים. 3 ילד אוסף עלים חומים.

ילדים אוספים עלים לפי צבע על פי ההוראות.

חבר'ה, הסתכלו על הזר שלכם! מהן צורות העלים שלך? העלים שונים בצורתם.

מדוע הם שונים? כי הם נפלו מעצים שונים.

יש תמונות של עצים על הלוח המגנטי.

בואו ונקרא שם לעצים מהם נפלו. איך קוראים לעלים?

ילדים מזהים מאילו עצים עלים שלהם ושם.

העלים שלי נפלו מעץ המייפל. הם נקראים מייפל.

העלים שלי נפלו מעץ האלון. הם נקראים אלון.

העלים שלי נפלו מהערמון. הם נקראים ערמון.

בואו נכניס אותם לסל ואז נכין מהם זר. ילדים נותנים את זרי הפרחים שלהם למורה.

7. התעמלות חזותית. ב- IAD.

הרוח נשבה והעלים שלנו עפו שוב! תראו לאן הם טסו!

עלה המייפל עף מטה ומימין. עלה האלון טס מטה ומשמאל.

עלה ליבנה עף מטה ומימין. עלה הערמון עף מטה ומשמאל.

8. שליטה. מצא חיה.

חבר'ה, מי יכול לחיות ביער שלנו? חיות בר וציפורים חיים ביער.

איפה הם? הם כנראה הסתתרו מאיתנו.

בואו נחפש אותם!

IAD - תמונה בשחור עם חיות נסתרות (חלק מהגוף גלוי).

מצאתי ארנבת. הוא יושב מתחת לשיח.

מצאתי סנאי. היא התחבאה בתוך חלול.

מצאתי שועל. היא התחבאה מאחורי עץ.

מצאתי זאב. הוא התחבא מאחורי העץ.

מצאתי קיפוד. הוא התחבא מתחת לפטרייה.

מצאתי עכבר. היא התחבאה במחילה.

9. עבדו בכרטיסים אישיים. לִשְׁלוֹט. "צייר את הקו"

החיות התחבאו כי פחדו מאיתנו. אבל אנחנו לא נפגע בהם!

בואו נתייחס לדיירי היער! התיישב לשולחנות וחלק מתנות!

על השולחנות יש עפרונות, גיליונות נייר עם תמונה של חיה ו"מתנה ", שביל ביניהם. ילדים מובילים שביל עיפרון מבעלי חיים למתנה.

תגיד לי, מה נתת להם? ב- IAD - תמונות של חיות מופיעות בתורן.

ילדים מסתכלים על הלוח - בכרטיס שלהם ומגיבים בהתאם לתמונה.

טיפלתי בארנבת בכרוב. טיפלתי בסנאי באגוזים.

נתתי לשועל דג. נתתי לזאב נקניקיה.

טיפלתי בקיפוד בפטרייה. טיפלתי בעכבר בגבינה.

10. D / משחק "תיק נפלא". העכבר הוא תרמיל עם פירות.

תושבי היערות אסירי תודה לכם והחליטו לטפל גם בכם!

בואו ניחש מה העכבר הביא לכם? ספר לנו על המתנה שלך.

ילדים במגע קובעים מה העכבר הביא, הם קוראים לו, מוציאים אותו.

נתנו לי תפוח. הוא אדום, עגול, מוצק.

נתנו לי אגס. הוא צהוב, רך, ריחני.

נתנו לי תפוז. הוא כתום, עגול, עסיסי.

11. שליטה. "מכין מיץ"

איך אפשר לקרוא במילה אחת תפוח, אגס ותפוז? אלה פירות.

מה אתה יכול לבשל מהם? ניתן להשתמש בפירות להכנת מיץ, קומפוט, ריבה.

איזה מיץ אתה יכול להכין מתפוח? אפשר להכין מיץ תפוחים מתפוח.

איזה מיץ אפשר להכין מאגסים? ניתן להפוך אגס למיץ אגסים.

איזה מיץ אפשר להכין מתפוז? ניתן להשתמש בתפוז להכנת מיץ תפוזים.

אחד, שניים, שלושה, קבל את המיץ שלך! - חבילות מיץ קטנות ניתנות לילדים.

12. סיכום השיעור.

חבר'ה, הגיע הזמן לחזור לגן! קול הרוח נשמע.

הו, הרוח הזו שוב! אנחנו חוזרים לגן! נהנית מהטיול שלך ליער הסתיו?

תשובות של ילדים.

פרסומים קשורים:

תקציר השיעור האישי של מורה-ערער (טיפופלופדגוג) בקבוצה הבוגרת "גרגרי יער" מטרה: I. לגבש ידע אודות גרגרי יער לגינה (שמות בהם הם גדלים, חלקים, המשך ללמד להבין ולהשתמש במושגים הכלליים בדיבור:.

מטרה: הבהרה ואיחוד רעיונות על קיץ וסימניו, הרחבה והפעלה של אוצר המילים בנושא, פיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות, שמיעה.

תקציר השיעור האישי של מורה-ערער (טיפלופדגוג) בקבוצה הבוגרת "ציפורים חורפות" מטרה: I. לגבש ידע על ציפורים החורפות, להמשיך ללמד להבין ולהשתמש במושג הכללי בדיבור: ציפורים חורפות. לְהַמשִׁיך.

תקציר השיעור המשולב של מורה למטפל בדיבור, מורה-מום עם ילדים בני 6-7 עם לקות ראייה "טרמוק" תקציר השיעור המשולב של המורה - מטפל בדיבור, מורה - פגם בקבוצת ההכנה לילדים עם לקויות ראייה. כַּתָבָה:.

תקציר השיעור התיקוני וההתפתחותי של מורה-ליקוי ילדים עם ילדים בגילאי בית הספר היסודי עם מוגבלות (כיתה א ') סיכום שיעורי התיקון - שיעורים התפתחותיים של מורה-פגם, עם ילדים בגיל בית הספר היסודי עם מוגבלות, כיתה א '(המחצית השנייה של השנה).

תקציר השיעור של מורה-פגם מומחה בנושא התפתחות הידיים ושליטה חזותית אצל ילדים בגיל הרך עם בעיות התפתחות נושא: קשתות ציור מטרה: לאחד אצל הילדים את היכולת לצייר קווים רצופים מעוגלים; לפתח את קצב התפקוד המוטורי של היד.

כיוון מתקני והתפתחותי וטיפולי ופנאי בעבודה של בית טיפולי עם ילדים עם פתולוגיה חזותית כיוון מתקני והתפתחותי וטיפולי ופנאי בעבודה של בית טיפולים עם ילדים עם פתולוגיה חזותית (ייעוץ עבור.

בעבודה מתקנת בחודש הראשון של עונת הבריאות בקיץ, ערכתי מספר אירועים בהתאם לפרספקטיבה המורכבת-נושאית.

מרקולובה נ.פ.,

מורה-פגמנטולוג (טיפופלפדגוג)

סיכומי תיקון מיוחד

שיעורים באוריינטציה חברתית

(קבוצה צעירה)

סֶפּטֶמבֶּר. שיעור מספר 1

נושא: "צעצועים הגיעו אלינו"

טופס שיעור: תת-קבוצה (2-4 אנשים)

עבודה מקדימה:

קריאת שירים מאת א 'בארטו לילדים ממחזור "צעצועים".

תוכן תוכנה:

להכיר לילדים צעצועים בחדר קבוצתי, עם המושג הכללי של "צעצועים".

הציגו את המיקום של צעצועים שונים.

הראה את שיטות בחינת המישוש של צעצועים, שם אותם והדגיש איכויות ותכונות מסוימות (ילדים חוזרים על עצמם אחרי טיפופלפגוג).

חוֹמֶר: קופסה, צעצועים: מכונית, קוביות (לפי מספר הילדים), כדור, בובה.

מהלך השיעור:

(ילדים יושבים על השטיח)

1. המכונית הגיעה

טיפלופדגוג - אתם רוצים לשחק? (תשובות ילדים).

אני רוצה גם. בחדר ההלבשה יש משהו בשבילך. אני אלך להעיף מבט. (הוא עוזב ומכניס לקבוצה מכונית מוארת גדולה).

ברכב, ברכב

הנהג יושב.

מכונה, מכונה

רוכב, מזמזם.

תראו כמה המכונית גדולה ויפה! (הוא מביא את המכונית לילדים, נותן להם אפשרות לבחון אותה ולגעת בה, שם את החלקים העיקריים ברכב, מכוון את ידיהם של הילדים לבדיקת המישוש שלהם).

2 לבנות מגדל

טיפלופדגוג - מה המכונית הביאה לנו? (שולף ארגז קוביות מהרכב).

זו קופסה. תראו כמה הקופסה יפה! מה יש בזה? (נפתח, מראה לילדים קוביות עץ).

תסתכל בזהירות. תגיד לי מה זה?

כמה קוביות? נכון, יש הרבה קוביות.

קח את הקוביה ביד אחת. השתמש ביד השנייה שלך כדי ללטף אותה. (כך זה מראה).

חבר'ה, הרגשתם עם היד שהקוביה מחוספסת. אמור: "הקוביה מחוספסת." כל הכבוד, נכון!

הקוביה עשויה מעץ. אתה יכול גם לומר את זה: "קוביית עץ". חזור: "קוביית עץ". כל הכבוד, נכון!

הניחו את הקוביה על הברכיים. נסו ללחוץ על הקוביה בכפות הידיים. (כך זה מראה). אתה מרגיש בידיים שהקוביה קשה. חזור: "הקוביה קשה." נכון, כל הכבוד!

חבר'ה, קמו והלכו עם הקוביות שלכם לשולחן. הקש על הקוביות על השולחן. (כך זה מראה). הקשיבו היטב איך נשמעים חפצי עץ,

כיף לשחק עם קוביות. אנחנו יכולים לבנות מגדל גבוה. (מניח את הקוביה שלו על השולחן).

סריוז'ה, שים את הקוביה שלך מעל, ועכשיו אתה, סשה וכו '.

איזה מגדל גבוה עשינו מקוביות עץ!

חבר'ה, חזור: "קוביות עץ." כל הכבוד!

חבר'ה, שימו את הקוביות בקופסה. כל הכבוד, קיפלתי יפה את הקוביות!

3 משחקים עם הכדור

טיפלופדגוג - מה עוד ברכב? (שולף את הכדור).

מה בידי? נכון, זה כדור. לראות איך הכדור

אוי כן כדור, אוי כן כדור!

כמה קל, קל הוא רוכב! (מכה את הכדור על הרצפה).

חבר'ה, אתם יכולים גם לומר: "הכדור קופץ."

מדוע לדעתך הכדור קופץ (קופץ)? (מאזין לתשובות ילדים).

מרגישים את הכדור - סוחטים אותו בכפות הידיים. (כך זה מראה).

הכדור עשוי גומי, כך שהוא גמיש ומקפיץ בקלות. חזור אחריי: "הכדור עשוי מגומי", "הכדור אלסטי", "הכדור קופץ בקלות"

חבר'ה, תראו, אם תלחצו על הכדור בכפות הידיים, ככה, הוא ישתטח. תעשה אותו דבר. עכשיו תוריד את הידיים. הכדור שוב עגול. (הקלדנית מבקשת מהילדים לסחוט לסירוגין את הכדור בכפות הידיים).

הכדור יכול להתגלגל. לראות איך זה מתגלגל. בואו נשחק עם זה. אני אגלגל את הכדור לכל אחד מכם בתורו, ואתם אלי. תעמוד מולי. (כך בית הספר הטיפופלידי מציב את הילדים לפניו).

צפו בכדור מקרוב. אני לוקח את הכדור בשתי ידיים ומרחיק אותו ממני. הכדור התגלגל לעבר דאשה. דאשה, שב. קח את הכדור בשתי ידיים. אל תרים את הכדור. הוא צריך להיות על הרצפה. עכשיו דחף אותו ממך. ככה: (מראה כיצד לשבת ולבצע פעולות עם הכדור).

תראה חבר'ה, איך אני תופס את הכדור בשתי ידיים. (ואז המשחק ממשיך עם ילדים אחרים.)

שיחקנו עם הכדור, עכשיו אנחנו צריכים לשים אותו במקום. (מניח את הכדור על מדף הצעצועים).

הקלדנית ניגשת לרכב ומרימה את הבובה.

4. בובה הגיעה לבקר אותנו

טיפלופדגוג - חבר'ה, איזו בובה חכמה הגיעה לבקר אותנו! קוראים לה משנקה. היא כמו ילדה. הנה הראש שלה. תראה איזה משנקה יש לו עיניים ושיער יפים! אבל למשנקה יש ידיים, הנה הרגליים שלה. משנקה לובש שמלה.

מאשה יודעת ללכת, לרקוד. אתה יכול לרכוב עליו בעגלה, לשבת ליד השולחן, להכניס אותו למיטה. (הקלדנית, יחד עם הילדים, בוחנים את הבובה ומבצעים איתה את כל הפעולות). אם תפיל את מאשה, זה יפגע בה. בואו נשים אותה על המדף עם בובות אחרות. תן לו לנוח בינתיים.

חבר'ה, נפרדים ממאשה. הזמין אותה לבוא לשחק איתך שוב. (מחנך הקלדנים נותן לילדים דפוסים מילוליים).

5 להתראות לרכב

האם אתם אוהבים את המכונית?

תראה כמה זה גדול! המכונית הביאה לנו הרבה צעצועים היום. זכרו אילו צעצועים הביאה המכונית. (תשובות ילדים)

חבר'ה, קוביות, כדור. בובה ומכונית - כל החפצים הללו נקראים במילה אחת "צעצועים". "צעצועים" - מהמילה "משחק". חזור.

שים את המכונית שלך במוסך שלנו. כשאתה יוצא לטיול, קח אותו איתך. תוכלו לגלגל בובות, להעביר חול, לנסוע ברכבכם בשבילים.

    בצע את המשחקים "אסוף קוביות עץ ברכב", "אסוף צעצועים ברכב". "קח מכונית בובה (דוב, ארנבת וכו ').

סֶפּטֶמבֶּר. שיעור מספר 2

נושא: "מאשה המבולבלת"

טופס שיעור: תת-קבוצה (4-5 אנשים, יתר על כן, טיפופלופג-בית בוחר ילדים שארונות ההלבשה שלהם נמצאים בקרבת מקום)

עבודה מקדימה:

קריאת סיפורו של ל 'פ' וורונטסובה "מאשה מבולבלת".

בדיקת בגדים על ידי ילדים (ילדים שלהם ושל ילדים אחרים).

בחינת תמונות צבעוניות של חפצים באותו שם

תוכן תוכנה:

להכיר לילדים את חדר ההלבשה (חדר ההלבשה) ומטרתו, עם המושגים הכלליים של "בגדים", "נעליים".

למד למצוא את הארונית שלך (לפי תווית, בין היתר לפי מיקום).

למדו לענות על שאלות המבוגרים: "מה הם עושים בחדר ההלבשה:", "מה זה?", "מה תשים בארונית" וכו '. תנו לילדים תגובות לדוגמא.

חוֹמֶר:

פריטי לבוש, נעליים (הנועלים ביום זה על ידי ילדים), סט תמונות צבעוניות המתארות פריטי לבוש, ארונות הלבשה, סימנים על ארוניות (תמונות אובייקט צבעוניות גדולות ובהירות - לילדים לקויי ראייה, תמונות הקלה פשוטות המיוצרות צבע - לילדים עיוורים ועיוורים עם ראייה שיורית), סט פריטים (כובע תינוק, צעיף, ז'קט, חותלות, מגפיים).

מהלך השיעור:

(ילדים עומדים בחצי עיגול מול בית הטיפוס)

1. נזכר בסיפור על מאשה המבולבלת

המורה לטיפוס הבטן מקריא לילדים שיר:

במה אלך לטייל? שמלה אבודה!

שמלת אפונה - לאן זה צריך ללכת?

לא על הכיסא, ולא מתחת לכיסא.

חבר'ה, על מי אתם חושבים שהשיר הזה עוסק? (תשובות ילדים).

נכון, לגבי הילדה מאשה מהסיפור "מאשה מבולבלת):. מדוע מאשה מכונה כך - "מבולבלת"? (תשובות ילדים).

אתה לא רוצה להיות כמו מאשה? ואז בוא נלך לחדר ההלבשה. (המורה והילדים הולכים לחדר ההלבשה).

2 לומדים למצוא את הארונית שלך

טיפלופדגוג - אני אספר ואראה לכם איך מכניסים את הדברים שלכם לארון בצורה נכונה ומסודרת.

ראה כמה לוקרים יש. איך מזהים את הארונית שלך? (תשובות ילדים).

זה נכון חבר'ה. אתה יכול לזהות את הארונית שלך על ידי התמונה המודבקת לדלת. האם אתה זוכר כל אחת מהתמונות שלך? שֵׁם. (ילדים מתחלפים לקרוא לכל אחד את התמונה שלהם).

עכשיו בוא נחפש את הארונות שלך. (הקלדנית לוקחת את הילדים מארונית למלתחה ועוזרת להם להסתכל בתמונות). |

חבר'ה, אתם יכולים למצוא את הארונית שלכם לא רק לפי התמונה. עלינו לזכור את הארונית של מי נמצא בסמוך. עמדו כל אחד ליד הארונית שלכם. סשה, תגיד לי, הארון של מי ליד שלך? (הקלדנית אוחזת בידו של הילד ועושה תנועה מכוונת לעבר הארונית הבאה). נכון, סרז'ין. נטשה, והארונית שלך ליד מי? נכון, ליד קולין (מחווה מצביעת). זכרו את שכניכם ותעזרו אחד לשני למצוא את הארונית שלהם.

וסשה יזכור את הארונית שלו הכי מהר. תראה חבר'ה, הארון של סשה ליד החלון.

3. למד להכניס את הדברים שלך לארונית

בית טיפולופד - חבר'ה, פתח את הארונות שלך. תראה, יש מדף בחלק העליון (מחווה מכוונת). על המדף הזה תשימו כובעים, צעיפים וכפפות בחורף. (מניח כובע ממערכת פריטים על המדף העליון).

מצא ווים בצד הארון שלך. תראה לי אותם. (הוא מתקרב לכל ילד. לוקח את הידיים של הילד בשלו ומכוון אותם לבחון את הווים).

עליהם תתלו מעיל, חולצה, מעיל או מעיל פרווה, מכנסיים, גרביונים. (ככה - מורה המורה - תולה את הז'קט על הקרס).

על המדף התחתון (המחווה המציינת של בית הטיפוס) יהיו הנעליים שלך: מגפיים, מגפיים, נעליים, סנדלים. (היא שמה את המגפיים על המדף התחתון.)

בבוקר, אמהות עזרו לך להתפשט, פרושו בקפידה ותלו את חפציכם. חפש היטב היכן זה תלוי ושקר. (הקלדנית נותנת לילדים את האפשרות להסתכל על תוכן הארונות שלהם.)

4 מה שלמדנו במושב זה

חבר'ה, עכשיו אתם יודעים למה הארוניות האלה נועדו. הזכר לי. (תשובות ילדים). נכון, כל הכבוד! עכשיו אתה יודע שכובעים וצעיפים חייבים להיות מקופלים בקפידה על המדף העליון (חזור על המקום בו שמת את הכובע והצעיף), בגדים חייבים להיות תלויים על ווים (חזור על המקום שאתה תולה בגדים), ונשים צריך להניח נעליים על המדף התחתון ( חזור על המקום שאתה לובש את הנעליים שלך). (טיפלופדגוג מלווה את דבריו בתנועות מחודדות).

כל הכבוד, חבר'ה, אתם זוכרים הכל נכון! עכשיו תקחו הכל מהארונית בעצמכם.

צריך לנקות את הדברים -

    במחצית הראשונה של היום (אם אין שיעורי חינוך כללי הקשורים למתח חזותי) או אחר הצהריים (באמצעות תאורה נוספת), תנו לילדים סדינים עם תמונות מתאר של חפצים מוכרים (בגדים, נעליים). הציעו להצל על התמונות הללו, תוך ניסיון לא לעבור את המתאר.

נוֹבֶמבֶּר. שיעור מספר 1.

נושא השיעור: "משחקים עם דמויות קטנות"

צורת ביצוע: תת-קבוצה (2-3 אנשים)

עבודה מקדימה:

משחקים דידקטיים: "זיהוי הדמות", "הרם את הדמות", "תיבת דואר", "מצא את האובייקט מאותה צורה".

תוכן תוכנה:

למד לבחון צורות גיאומטריות בשיטה חזותית-מישושית (ציור קווי המתאר של הדמות באצבעותיך תוך מעקב בעיניים), זיהוי ושם נכון.

למדו להפריד בין חלקים לכלל.

תרגיל בשמות צבעי יסוד.

תן לילדים דוגמאות לתיאור מעשיהם, נכון

שמות של צורות גיאומטריות וצבעים שלהם. חומר: סל, צורות גיאומטריות צבעוניות גדולות (עיגול, ריבוע, משולש) עם "פרצופים" צבועים - אלה דמויות קטנות, מצביע עם קצה בהיר, "תיק נפלא" עם סט צורות גיאומטריות צבעוניות בגודל קטן יותר ( 2-3 לכל ילד), קלפים לתרגיל "דמויות מתחת למטריה" (שלוש מטריות מצוירות בשורה העליונה ודמויות אנושיות גיאומטריות בשורה התחתונה: 2 עיגולים, משולש, ריבוע, מעורב), שחור סמנים (לפי מספר הילדים).

מהלך השיעור:

1. פגוש את האורחים

(טיפופלפגוג יוצא לילדים עם סלסלה בידיו ואני מייצר שהוא הזמין אליהם אורחים. הוא מוציא בתמורה מעגל, ריבוע, משולש עם "פרצופים" מצוירים מהסל - דמויות קטנות. )

בית טיפולופד - חבר'ה, תגידו שלום לאורחים - דמויות קטנות! (ילדים אומרים שלום).

בואו נסתכל מקרוב על הדמויות. (המורה מראה אותם לילדים באמצעות מעקב אחר המתאר באצבעו. תשומת הלב של הילדים מופנית לצבע של כל דמות). עקוב אחר הדמויות באצבע המורה שלך. ככה. (מראה ושמות כל דמות).

2. צייר דמויות של גברים

חבר'ה, קמו! צפה בזהירות בסמן עכשיו. אני מצייר צורה (עיגול, ריבוע, משולש) באוויר. (הקלדנית שם כל דמות). עשה את אותו הדבר, רק אתה "תצייר" עם האצבע. הרחב את יד ימין קדימה (שמאלה אם הילד שמאלי). מהדקים את כל האצבעות לאגרוף. עכשיו יישר את האצבע המורה. הוא יהיה הסמן שלך. צייר דמות מקל (עיגול וכו '). (ילדים "מציירים" דמויות באוויר;

בית הטיפילופד ניגש לכל ילד ומנחה את ידו להעברה נכונה של צורת הדמות בתנועת היד). כל הכבוד, עשית עבודה טובה!

3. בחירת "עוגיות" לדמויות-גברים

(דמויות אדם מונחות על הפלנלגרף)

טיפלופדגוג - חבר'ה, הדמויות הקטנות הם האורחים שלנו. והנהוג להתייחס לאורחים במשהו טעים. נטפל בהם ב"עוגיות קסם ". לשם כך, עליך לבחור עוגיה זו מתוך נרתיק הנס.

בית הטיפלופ שולף מהסל "שק נפלא" עם סט צורות גיאומטריות. ילדים מתיישבים לשולחנות. בית הספר הטיפולי פונה בתורנות אל כל ילד ומזמין אותו להוציא כל דמות גיאומטרית מתוך "התיק המופלא". תשומת לבו של הילד מושכת לעובדה שיש צורך להגיע לדמות בשתי ידיו, לאחר שהרגיש תחילה בזהירות.

הילד, אליו מתקרב המורה לטיפוס הבטן, מוציא דמות גיאומטרית מ"השק המופלא ". בית הטיפופלד מציע להקיף אותו באצבע, לתת לו את השם ולהניח אותו לפניך. אז כל ילד מקבל 2-3 צורות גיאומטריות. (טיפלופדגוג מעניק לכל ילד את העזרה לה הוא זקוק).

ניהול חינוך גופני

4. אנו מתייחסים לאורחים ב"עוגיות "

טיפלופדגוג - חבר'ה, עכשיו תתייחסו לאנשים הקטנים ב"עוגיות "שלכם. כל אדם יבוא אליך. עליכם לטפל בו ב"עוגיות "באותה צורה כמוהו. הזהר! (בית הספר לטילופיד מתחלף בתורו מוריד את הדמויות הקטנות מהפלנלגרף ומסתובב בין הילדים, אוסף "עוגיות" (עיגולים רב-צבעוניים, ריבועים, משולשים. ילדים מתייחסים לאנשים הקטנים, והם מודים להם. בית-הטיפוס) נותן לילדים את הילדים דוגמאות מילוליות מתאימות).

5. בואו נשחק עם הדמויות הקטנות

טיפלופדגוג - דמויות קטנות מאוד מצחיקות. הם אוהבים לשחק עם ילדים. בואו ונשחק ביחד. (הקלדנית מציעה לקום מהשולחנות ולעמוד מולו בשורה אחת).

הקשב היטב למילים שלי וראה מה אני עושה. נסו לעשות איתי הכל. (טיפופלופג בית מבטא את המילים, מלווה אותם בתנועות. ילדים מבטאים את המילים יחד עם טיפלופדג וחוזרים על התנועות אחריו).

ילדים טיילו ביער

הטבע נצפה. (הביטו ימינה, שמאלה).

הם הרימו את מבטם אל השמש

וקרניהם התחממו. (הם מסתכלים למעלה, למטה).

פרפרים עפו, הניפו כנפיים. (לחקות את תנועות הפרפרים).

דינג - דון! דינג - דון!

שמאל - מצלצל, ימינה - מצלצל,

דינג - דון! דינג - דון! (הסתכל ימינה, שמאלה)

הגיעה דבורה

היא ישבה על האף. (הראה את האצבע שלך את מסלול הטיסה של הדבורה לאף).

6. "דמויות מתחת למטריה"

(טיפלופדגוג מזמין את הילדים לשבת ליד השולחנות ומחלק קלף אחד לכל אחד).

חבר'ה, תסתכלו מקרוב על מה שרשום בכרטיס. (טיפלופדגוג מכוון את התפיסה החזותית של כל ילד בתנועות הצבעה). מה זה? (תשובות ילדים).

טיפלופדגוג - המשחקים שלנו עם דמויות קטנות נמשכים. עלינו לעזור להם להתחבא מתחת למטריות, כי מתחיל לרדת גשם. אבל מתחת לכל מטריה חייבות להסתתר דמויות זהות. לדוגמא: גברים קטנים - עיגולים מתחת לאחד, משולשים - מתחת לאחר, ריבועים - מתחת למטריה זו. בעזרת עט לבד, אתה צריך לשרטט קווים מהדמויות למטריות שלהם. (בית הספר הטיפלופדי מלווה את דבריו בתנועות מחודדות).

כל הכבוד, חבר'ה, חיברתם נכון את הדמויות-גברים עם מטריות! אנשים קטנים מודים לך על משחקים מעניינים ונפרדים ממך לשלום.

תגיד לי אילו צורות גיאומטריות הגיעו לבקר אותנו? (תשובות ילדים). המלצות למחנכים:

    אוספים ציפור מצורות גיאומטריות עם ילדים (על פי המדגם).

דֵצֶמבֶּר. שיעור מספר 1.

נושא: "בביקור אצל שלושה דובים"

צורת ביצוע: קבוצה (6-8 אנשים)

עבודה מקדימה:

קריאת סיפור העם הרוסי "שלוש דובים".

דוגמנות של קערות פלסטלינה בגדלים שונים.

משחקים דידקטיים: "בואו נסדר את הרהיטים בבית של שלושה דובים", "למי איזה כלים"; תרגילי משחק: "מעגל את הדמות באצבעך", "החל משולשים (ריבועים, עיגולים) על קווי המתאר", "הרחב את הדמויות בגודל (משולשים, ריבועים, עיגולים)".

תוכן תוכנה:

תרגיל ילדים בבחירה חזותית-מישושית בגודל העצמים.

למד לקבוע הבדלי גודל (גדולים, קטנים יותר, קטנים).

בתהליך של בדיקה חזותית-מישושית של חפצים, פתח עין, מיומנויות מוטוריות עדינות ומגע.

ספק לילדים דוגמאות למעשיהם. חומר: דובי צעצועים בשלושה גדלים, תמונות המתארות בית יער של שלושה דובים, חדר אוכל וחדר שינה, רהיטים, תמונות מגולפות של שלושה דובים ("דיוקנאותיהם"), חבלים ארוכים (4) לציון נחלים, שערים - נמוכים וגבוהים; סט ריהוט לבובות (שולחן, שלושה כסאות, שלוש מיטות), קערות וכפות בובות (כל הפריטים בשלושה גדלים), מצעי בובה; מצביע עם תמונה גדולה ובהירה של פרפר המחובר לקצה.

מהלך השיעור:

המורה לטיפוס הבטן אומר לילדים שהם הולכים לבקר שלושה דובים. הדרך מובילה ליער. ישנם מכשולים בדרך לבית הדובים.

1. "קפוץ מעל הנחל"

בית הטיפלופד מביא את הילדים לראשון שבהם - נחל המסומן על הרצפה עם שני חבלים - מזמין את הילדים לעבור מעל הנחל. ככה. (מראה).

בהמשך הדרך נמצא הזרם השני, אך רחב יותר. בית הטיפלופדוג מסביר שצריך לקפוץ מעל הנחל הזה. מראה כיצד לעשות זאת. (אם אחד מהילדים לא מתמודד עם המשימות, טיפופלופת-בית לוקח את הילד ביד ועוזר להתגבר על המכשול).

בית הטיפלופד דן עם הילדים מדוע הצליחו לעבור נחל אחד, ונאלץ לקפוץ ביורה. מפנה את תשומת ליבם לרוחב הנחלים - אחד צר והשני לרוחב.

2. "זחילה מתחת לקולר"

בית הטיפילופד מביא את הילדים לשני צווארונים (נמוכים וגבוהים), עומדים במרחק זה מזה. מסביר שהעצים ביער ישנים וגדולים. יש ענפים שגדלים מאוד. אתה צריך לעבור תחתם, להתכופף כדי לא להישרט. (תשומת הלב של הילדים מופנית לגובה הצווארונים (חלק מהצווארונים נמוכים, השנייה גבוהה).

בית הספר לטילופיד מזמין את הילדים לשקול את הצווארונים, למדוד

את הגובה שלהם בידיים שלך. ואז לזחול תחתיהם.

3. בואו נזכור את האגדה "שלוש דובים"

תמונה של בית יער תלויה על כן הציור.

בית הטיפלופד שואל בבית מי מדובר. מאזין לתשובות של ילדים.

מזמין ילדים להסתכל ולגעת בדובי צעצוע. (תשומת הלב של הילדים מופנית לעובדה שהם בגדלים שונים, ילדים עונים על השאלות: "מהו הדוב הגדול ביותר?", "מה שמו של הדוב הגדול ביותר?").

על המצלף מגולפים תמונות של שלושה דובים ("הדיוקנאות" שלהם),

ילדים מספרים איזה דוב מתואר בפורטרט (למשל, הקטן ביותר) ומה שמו.

4. "בואו נעשה סדר בבית של שלושה דובים" (שולחנות וכיסאות בובה).

בית הגידול הטיפולי משנה את דמותו של בית היער לתמונה אחרת המתארת \u200b\u200bאת חדר האוכל של שלושה דובים. ילדים מסתכלים על התמונה. ואז בית הספר לטילופיד מזמין את הילדים לנקות את הבית בזמן שהדובים יוצאים לטיול.

ילדים מסדרים רהיטי חדר אוכל על השולחן. מול כל כיסא הם הניחו קערה על השולחן והניחו כפית בגודל המתאים והסבירו את פעולותיהם. (הם חוזרים על תיאורם לאחר טיפופלופדגוג).

חינוך גופני: "בוא נעקוב אחר מעוף הפרפר."

מורה לטיפוס הבטן משבח את הילדים על עבודה שנעשתה היטב. אומר שעיניהם עייפות והם זקוקים למנוחה קטנה.

בית הטיפלופד מעביר לאט את הפרפר באוויר - ברמת עיניהם של ילדים (משמאל לימין, מלמטה למעלה), והילדים עוקבים אחר תנועותיהם בעיניים.

טיפלופדגוג - הפרפר עף משם. הראה איך פרפר עף. (ילדים מחקים את תנועותיה).

5. "חדר שינה של דובים"

בית הטיפלופד מניח על כן הציור את חדר הדובים השני - חדר השינה. הילדים בוחנים אותו, מראים אותו ושמו של מי המיטה. בסמוך - על השולחן יש שלוש מיטות בובות, מצעי בובות, כריות ושמיכות עבורן.

בית הגידול הספרדי מזמין את הילדים לבחון היטב את המצעים ולהניח אותם בצורה נכונה על המיטות. (עוזר לכל ילד להתאים פריטים - מצעים למיטות - לפי גודל).

המורה לטיפוס הבטן אומר שהדובים יהיו שמחים מאוד ו

אנו אסירי תודה לילדים שניקו את ביתם כל כך טוב.

    במהלך טיול, פסל עם הילדים את דמויות הדובים מהשלג.

דֵצֶמבֶּר. שיעור מספר 2.

נושא: "איך קנינו רהיטים"

צורת ניצוח: תת-קבוצה (4-5 אנשים)

עבודה מקדימה:

קריאת הסיפור העממי הרוסי "טרמוק" בעיבודו של מ 'בולאטוב.

צופה ברהיטים בקבוצה.

תרגיל משחק "מצא חפצים מעץ בקבוצה."

תוכן תוכנה:

להכיר לילדים את המושג הכללי של "רהיטים".

לתת מושג על מטרתם של כמה מפריטי הרהיטים בקבוצה, חדרי שינה, חדרי הלבשה.

למד להכיר רהיטים בעזרת ראייה ומגע וקרא להם נכון. הציגו את המושג "חפצים מעץ".

תן לילדים דוגמאות למתן שם נכון של פריטי ריהוט ותיאורים של מטרתם.

חוֹמֶר: איורי צבע למירוץ "טרמוק": דגם של בית קטן; ריהוט לבובות: מיטה, שולחן. כִּסֵא. ארון בגדים: רהיטים במתחם הקבוצה; קונסטרוקטור (לבני עץ לא צבועות); משאית צעצוע גדולה.

מהלך השיעור:

1. "אנו זוכרים את האגדה" טרמוק "

בית הטיפופלד מזמין את הילדים לשבת על הכיסאות (או על השטיח) לידם. ואז הוא קורא קטע מהאגדה "טרמוק":

"יש טרמוק בשטח. עכבר עובר על פניו - מאורה. ראיתי בית קטן, עצרתי ושאלתי ... "

חבר'ה, מאיזו אגדה זה הקטע הזה? נכון, מהאגדה "טרמוק". בואו נזכור את גיבורי הסיפור הזה. (על לוח ההפגנה מול הילדים יש איורים לאגדה "טרמוק". ילדים מכנים את גיבורי האגדה).

זה כמה בעלי חיים התיישבו בבית היער! ומה קרה אז למגדל? (ילדים מספרים t).

2. ריהוט של הקבוצה שלנו

טיפלופדגוג - חבר'ה, מה צריך לעשות כדי שיהיה לכם נוח לגור בבית? (תשובות ילדים).

טיפלופדגוג - נכון, יש צורך בנושאים שונים. בוא נעבור במתחם הקבוצה שלנו. הקלדנית לוקחת את הילדים מהקבוצה לחדר השינה, ואז לחדר ההלבשה. מפנה את תשומת ליבם לרהיטים שונים. (מוביל את הילדים לכל אחד מהרהיטים שמוכנים). שואל אותם שאלות: "על מה אנחנו יושבים?" "על מה אנחנו ישנים?" "על איזה חפץ אנחנו צריכים כשאנחנו רוצים לאכול, לצייר ולשחק?" (תשובה! 1) 1 ילדים).

כל הכבוד חבר'ה, ענית נכון על שאלותיי! ניתן לקרוא לכל הפריטים הללו במילה אחת: "רהיטים". חזור.

3. "אנו קונים רהיטים לתושבי טרמקה"

טיפלופדגוג - חבר'ה, בואו ניתן את גיבורי ריהוט האגדות בבית-הבית החדש שלהם. אחרי הכל, הם גרים ביער ולא יודעים איפה להשיג רהיטים. האם אתה יודע? (תשובות ילדים).

נכון, הריהוט נמכר בחנות רהיטים. כעת נלך לחנות הרהיטים. (טיפלופדגוג מביא את הילדים לשולחן ועליו נאספים רהיטי בובה מתחת למפית: מיטה, שולחן, ארון בגדים, כיסא. הוא מסיר את המפית).

חנות הרהיטים פתוחה. בואו נראה מה יש בו.

הטיופלופתולוג מרים כיסא ושואל את הילדים;

מה זה? נכון, כיסא. אתה יכול לשבת על הכיסא. הנה גב הכיסא, הנה המושב. (מחוות הצבעה). לכיסא רגליים. (מחווה הצבעה). בואו ונמנה כמה רגליים יש לכיסא. (שאר פריטי ריהוט הבובות נבדקים גם הם. טיפופלפגוג עוזר לילדים לבחון כל פריט בצורה מוחשית: הוא לוקח את ידיו של הילד בידו ומנחה אותם דרך רהיטי הבובות).

כל הכבוד בנים! שמנת נכון את כל הרהיטים וסיפרת בשביל מה זה מיועד.

אנו נשלח את הרהיטים ליער עבור תושבי טרמקה. איך אוכל לקחת אותה? נכון, במשאית. (הקלדנית מבקשת מאחד הילדים להביא מכונית שנמצאת בפינת המשחק).

קח את הרהיטים וטען אותם בזהירות בחלק האחורי של המכונית. (מחווה הצבעה). ילדים שמים את כל החפצים בחלק האחורי של המכונית. הקלדנית לוקחת את הרכב לחדר אחר. - טיפולופדגוג - המכונית הביאה רהיטים עבור "טרמקה" ליער.

חבר'ה, כמה בעלי חיים חיים בבית? זה נכון הרבה! ובחנות היו כולם מיטה אחת, שולחן אחד, כיסא אחד, ארון בגדים אחד. מה אנחנו עושים? (מאזין להצהרות הילדים).

נכון, אתה צריך עוד רהיטים כדי שיהיה לך מספיק. (בית הטיפילופיד מעניק לילדים עלונים עם תמונות רהיטים מנוקדות).

כשיש לך זמן פנוי, תצייר על פיסות הנייר האלה

ילדינו הם הזהב שלנו, אותו אנו מוקירים ומנסים להגן עליו בכל דרך אפשרית. בריאותם תמיד במקום הראשון להורים אוהבים. לרוע המזל, ילדים נולדים לפעמים עם מוגבלות מסוימת או רוכשים אותם בגיל צעיר מאוד. לעיתים קרובות נצפתה לקות ראייה ואז עליכם לפנות למומחים שונים, כולל בית טיפולי. מקצוע זה, אולי, אינו מוכר לאיש, ולכן ננסה להבין אותו.

קצת בהירות

מורה לטיפוס הבטן הוא אדם אשר, כמומחה מוביל, מתאם ומנהל עבודת תיקון ופדגוגיה עם ילדים עם לקויות ראייה, כולל כאלה שעיוורים מלידה.

מומחה יכול לבצע את פעילותו באזורים מסוימים:

  • סקר התלמידים;
  • שיעורים מיוחדים מתקנים עם ילדים בגיל הרך;
  • השתתפות פעילה בחיי בית הספר;
  • בנוסף לילדים עצמם, המומחה עובד גם עם הוריהם.

כדי שמומחה יוכל לבצע את תפקידיו ביעילות, עליו להכיר את המאפיינים ההתפתחותיים של כל מטופליו. בנוסף, טיפופלפגוג הוא האדם המשתתף ישירות בתקופת חינוך הילדים בבית הספר. את כל זה הוא יכול לגלות במהלך בדיקה מיוחדת, המתבצעת על בסיס תוכניות ושיטות מיוחדות לעבודה עם תלמידי בית ספר שיש להם פתולוגיה חזותית במידה זו או אחרת.

בהתבסס על תוצאות הסקר ניתן להבין איזו מתודולוגיה מסוימת מתאימה לסטודנט בהתאם ליכולותיו המזוהות. במקביל, פותחת תוכנית מיוחדת לכל תלמיד שהמומחה מקפיד עליו במהלך השיעורים.

תכונת המקצוע

קשה להעריך יתר על המידה את חשיבותו של מומחה כזה כמו טיפופלפגוג. זהו מקצוע חשוב מכיוון שאדם תופס עד 90% מכלל המידע ישירות דרך הראייה. עיניים בריאות וחדות הן אחד הגורמים החשובים לקיום מן המניין בחברה וליכולת לשרוד בתנאי הטבע. עם זאת, למרבה הצער, ישנם מצבים שונים, שכתוצאה מהם אתה יכול לאבד את הראייה או להיות עיוור מלידה. במקרה זה, יש למלא את החסר בדרכים אחרות.

ככלל, אותם אנשים שאיבדו את ראייתם תופסים את העולם סביבם קצת אחרת. שמיעתם בדרך כלל משתפרת באופן משמעותי והם רוכשים רגישות מיוחדת באצבעות. אף על פי כן, במקרים כאלה פשוט יש צורך בסיוע חיצוני, במיוחד במקרה של ילדים.

אחריות של מומחה

חובתו העיקרית של מומחה כזה כמו טיפופלפגוג היא ללמד ילדים לקויי ראייה או עיוורים לחלוטין לקבל ולעבד את כל המידע על העולם סביבם. לשם כך משתמשים בשיעורי קריאה, בהם משתמשים בספרים מיוחדים עם ברייל.

חשוב גם להנחיל להם כישורים ויכולות שירות עצמי. אך חשוב ביותר ללמד ילדים עם מוגבלות דומה לנווט נכון במרחב. כמו כן, משימת המורה כוללת לא רק חינוך מיוחד, אלא גם שיטות חינוך מוסרי, אסתטי ופיזי.

מרבית הילדים שיש להם מעט ראייה או שאיבדו לחלוטין את ראייתם אינם רוצים להתעכב על שום תוצאה שהושגה, אלא רוצים להגיע רחוק יותר בהתפתחותם. כל לקוי ראייה רוצה לקבל השכלה גבוהה, לשלוט במקצוע מעניין עבורו, בו הוא מתכוון לעבוד בעתיד. יחד עם זאת, רבים בוחרים במומחיות יצירתית או מדעית כלשהי. זה גם הכשרון של המורים המלמדים את כל הילדים את המיומנויות הדרושות כדי שיוכלו לעבוד בתחומי ייצור שונים בעתיד.

הִיסטוֹרִיָה

נכון לעכשיו, יש מדע שלם שנקרא "טיפופלפדגוגיה", שמקורו במיזוג של שתי מילים: היוונית τυφλός (עיוורת) ו"פדגוגיה "- והיא קטע של מומים. עם זאת, לכל דבר הייתה התחלה, ומייסד המדע הזה הוא המורה מצרפת V. Gayuy (1745-1822), שדבק בדעותיו של ד 'דידרו.

בבית וברוסיה הקים גאוי את מוסד החינוך הראשון בו ילד עיוור יכול לקבל חינוך טוב. בזכותו נוצר חינוך שיטתי לעיוורים או לקויי ראייה. בנוסף, מאותה תקופה החלו להתייחס לאנשים מ"קטגוריה "זו בצורה אנושית יותר, כמו כל אדם מן המניין שזקוק גם לחינוך ולעבודה.

כאן ראוי לציין אדם אחר - ל 'ברייל (1809-1852), שהוא מחבר המערכת ששינתה את ההוראה המשמשת באופן מסורתי של אנשים עיוורים. הוא מבוסס על שילובים של שש נקודות ומכסה לא רק סמלים אלפביתיים, מתמטיים, אלא גם סמלים אחרים. כתוצאה מכך, עיוורים יכולים לקרוא ולכתוב בחופשיות. ברייל עצמו היה עיוור מגיל שלוש. בהתחלה הוא היה בוגר המכון הלאומי בפריז לאנשים שאיבדו את ראייתם, ואז עבודתו הפכה ליצירתו של בית טיפולי.

בצרפת הספר הראשון הודפס בשנת 1852, וברוסיה הוא הופיע זמן מה לאחר מכן - בשנת 1885. בתי ספר לעיוורים החלו להופיע ברוסיה בשנת 1807, ובמהלך המאה ה -19 נפתחו כמה מוסדות חינוך דומים. חינוך באותה תקופה עלה הרבה כסף - כ -300 רובל בשנה.

האם אפשר להפוך לבית טיפולי

אם מישהו מעוניין במקצוע זה, ניתן לשלוט בו בכל אוניברסיטה פדגוגית בפקולטה לדקטולוגיה. עם זאת, רצון אחד לא מספיק, יש צורך להיות מסוגל לעבוד עם ילדים עיוורים. חשוב גם להבין כיצד לקוי ראייה תופס את העולם ואיך הנפש שלו עובדת.

בנוסף, אתה צריך להיות בעל תכונות חיוניות רבות. עליכם להישאר תמיד אדיבים לילדים, לאהוב אותם, להיות אחראים. אבל הדבר החשוב ביותר הוא שיהיה רצון לעזור לחלשים.

תוכנית אישית לילד עם תסמונת דאון) .docx

תוכנית עבודה עבור רבעון אחד (5) .docx

יועץ להורים לילדים עם לקות ראייה d (2) .docx

ייעוץ להורים לילדים עם מוגבלות. docx

ייעוץ להורים עם ילדים עם לקות ראייה. docx

תוכנית פרספקטיבה לספקטרום. תפיסה של בכיר, תת..דוקט

תוכנית פרספקטיבה להתמצאות בחלל ml-media gr..docx

תוכנית פרספקטיבה להתמצאות ברחוב החלל, מוכן.docx

תוכנית פרספקטיבה לפיתוח ניתוח אותיות קול מוכנות בכיר. Docx

מבט פרספקטיבה של צעירים, בינוני (5) .docx

תוכנית פרספקטיבה לפיתוח פונמות של שמיעה. Medium.gr.docx

תוכנית פרספקטיבה לאוריינטציה חברתית ומשקית צעירה, אמצעית .. docx

תוכנית פרספקטיבה לאוריינטציה חברתית ומשקית, דוקקס בכיר, מוכן

המשימה העיקרית של קבוצות מיוחדות לילדים עם לקות ראייה היא להכין את הילדים ללמידה באמצעות יישום צעדים מתקנים והתפתחותיים וטיפוליים ומשקמים. טיפולי - שיקום ותיקון - פעילויות התפתחותיות המתבצעות במוסדנו מסייעות לגוף הילד להתגבר על מצבי התפתחות שליליים. ידוע שלפתולוגיה חזותית יש השפעה שלילית על התפתחותם של מנגנונים פונקציונליים אצל ילדים בגיל הרך, מה שמפצה על כך במהלך עבודתו של קלדנית (מורה-דקטולוגית) במערכת החינוך המתקנת וההתפתחותית. המורה לטיפוס הבטן של מוסד חינוכי לגיל הרך הוא מומחה מוביל, המתאם ומכוון את העבודה המתקנת והפדגוגית, מגלה את מקוריות ההתפתחות והגידול של ילדים עם דרגות שונות של לקות ראייה, הכרוכות בסטיות משניות בהתפתחות הנפשית והגופנית. בעבודה מתקנת ופדגוגית, טיפופלפגוג נותן עדיפות לשיעורים פרונטאליים ואישיים, תרגילים, משחקים שמטרתם להגן ולפתח את הפונקציות החזותיות של ילדים.

שיעורי תיקון מיוחדים עבור

ילדים עם לקות ראייה:

1. פיתוח תפיסה חזותית.

בכיתה לפיתוח תפיסה חזותית:

ילדים יוצרים מושג על הצבע, הצורה, הגודל של החפצים בעולם שמסביב;

היכולת להשתמש בסטנדרטים חושיים ברמת שמות, זיהוי ותפעול הולכת ומתרחבת;

מתפתחת היכולת לנתח תמונה צבעונית, לתאם אותה עם צללית וקונטור ואובייקט אמיתי;

נוצרת היכולת לתפוס תמונות נושא ועלילה;

עין ילדים וראייה סטריאוסקופית מתפתחים.

שיעורים להתפתחות תפיסה חזותית מכוונים לפיתוח היכולת לקבוע ולהבחין בין צורתם, צבעם ומיקומם המרחבי של אובייקטים על בסיס שימוש בסטנדרטים חושיים.

2. פיתוח תיאום ויזואלי-מוטורי.




3. פיתוח התמצאות במרחב.

שיעורי התמצאות במרחב מכוונים ל:

גיבוש תפיסה חזותית תכליתית של מרחב וחפצים הנמצאים בו;

לימוד התמצאות מעשית על עצמו, תוך תשומת לב מיוחדת ליכולתם של ילדים להבחין בין צד ימין לשמאל;

פיתוח של תפקודי ראייה עמוקה, עיניים, מיתרים.


4. פיתוח מגע וכישורים מוטוריים עדינים

מכוונים לשיעורים בפיתוח מגע ומוטוריקה עדינה

הרחבת הידע על העולם סביבנו בעזרת תפיסת מישוש, שימוש במיומנויות אלה בפעילויות עצמאיות, משחקיות, חינוכיות ויומיומיות;

פיתוח ניידות, גמישות, חוזק, דיוק, תיאום תנועות אצבעות;

פיתוח מיומנויות גרפומוטוריות (ציור לפי קו מנוקד, נקודות, שבלונה, תבנית, הצללה, גימור תבנית, אובייקט, העתקה לפי מדגם, ציור לפי מספרים, אותיות);

פיתוח פרקסיס קונסטרוקטיבי (עבודה עם מקלות, עם תמונות חתוכות, קוביות, צורות גיאומטריות, שרוכים);





5. חברתי - אוריינטציה יומיומית.

שיעורי אוריינטציה חברתית מכוונים ל:

הרחבת רעיונות הילדים אודות העולם האובייקטיבי, תרגיל בבחינת המאפיינים והתכונות העיקריים של עצמים באמצעות ראייה ומנתחים אחרים;

גיבוש והרחבת ידע על תופעות החיים החברתיים;

גיבוש רעיונות אודות הילד עצמו והאנשים סביבו.

בחלק אודות התמצאות חברתית ויומיומית, הדגש הוא בעיקר על קירוב התנאים לחיים האמיתיים. החומר הדידקטי העיקרי והבסיסי הוא מצב המשחק האמיתי, בו מגבשים, מגדירים ומורחבים את החוויה החברתית של הילד. לשם כך משתמשים בכלי עזר, משחקים וצעצועים המדמים חפצים אמיתיים.

סוג מיוחד של שיעורי תיקון פרטניים של בית טיפופלפגוג הוא הכנת ילדים לבדיקת חדות הראייה, קביעת אופי הראייה, לטיפול במכשירים אורטופדיים. טיפופלופגוג מתכנן שיעורים אלה על סמך המלצות רופא עיניים. בית הספר לטילופיד לוקח בחשבון אילו מיומנויות צריך לגבש אצל ילדים כדי שיוכלו לפעול בהצלחה במנגנון כזה או אחר.

שיעורי תיקון מיוחדים של טיפולופדגוג ממלאים את תפקיד הפרודאוטיקה - הכנת ילדים לסוגים שונים של פעילויות, הסתגלות חיובית בעולם החיצון ושילוב מוצלח בחינוך הבית ספרי.

"תקשורת עם ילד במקום מחשב וקריקטורות מפחידות."

(עצה להורים)

"שום דבר לא יכול להיות

מפחיד יותר איך לאבד את הראייה שלך:

זו פגיעה שלא ניתן לומר עליה, היא

לוקח גבר תשע

עשיריות העולם "

מ 'גורקי.

דבר עוד עם ילדך, ספר מה אתה עושה כרגע. ודא שכל מילה שאתה אומר קשורה לאובייקט, פעולה או תופעה כלשהי של המציאות הסובבת, אותם תוכל להדגים בבירור.

זה לא צריך להפתיע אתכם שעליכם לחזור על המילים והבקשות המופנות לילד. זאת בשל חוסר היציבות של תשומת הלב הטמונה בילדים עם לקות ראייה. למדו את ילדכם להקשיב היטב למבוגר ולענות על שאלותיו.

טיפח את ילדך בהרגל לעשות דברים שונים ברצף ספציפי. הכישורים המעשיים הנרכשים הם אוטומטיים.

מה שלא תעשו יחד, דברו זאת. שאל את השאלות הבאות: "מה אתה עושה עכשיו?", "מה שמו של האובייקט הזה?", "לשם מה הוא נועד?"

למדו את ילדכם לבחון חפצים מסביב לא רק בעזרת הראייה, אלא גם לגעת. (כלומר למגע)

בחנו את כל החפצים עם הילד מהחלקים העיקריים לפרטים.

שימו לב לסימנים ואיכויות שונים של חפצים (צבע, צורה, גודל, תכונות מבניות, חומר)

תרגיל את ילדך כדי להבחין בין חפצים לפי גודל. בחנו את החפצים הללו יחד עם הילד עם הסברים: "הכדור הזה גדול, וזה קטן"

למדו את ילדכם לנווט בגופו שלו. עליו לדעת את שם חלקי גופו ומיקומם.

למדו את הילד לנווט במיקרו-מרחב (על משטח השולחן), הזמינו את הילד לשים את ידיו על השולחן, כפות הידיים כלפי מטה. הסבר, "מה שנמצא ליד יד שמאל שלך הוא משמאלך, ומה שנמצא ליד יד ימין שלך מימין שלך." גע לסירוגין בידיו הימניות והשמאליות של הילד. ביצוע מחוות הצבעה ימינה ושמאלה.

הסב את תשומת לבו של הילד לצלילים, לרעשים של העולם שמסביב. למד להבחין ולקבוע באיזה צד נמצא האובייקט שנשמע. בקש מילדך לכוון את ידו לעבר האובייקט הנשמע.

על ההורים להיות מודעים לכך שראייה ירודה הופכת את הילד לא החלטי, חסר ביטחון. לכן עליכם לתמוך בפעולות של ילדכם במילים מעודדות, הערכה חיובית של מה שהוא עושה. זה יעזור לילד להשיג את מה שהוא עושה בהצלחה.

יש להדגיש שככל שילד עם פאתולוגיה חזותית רוכש מיומנויות של פעילות עצמאית בגיל הגן, כך יהיה לו קל יותר להסתגל לתנאים חדשים בהמשך חייו.

ליובוב לאונטייבה
סיכום השיעור של טיפופלפגוג על היווצרות אמות מידה חושיות בקבוצת ההכנה

גימנסיה GBOU №1748 "אֲנָכִי" לפני "חיוך"

תַקצִיר

שיעורים על היווצרות אמות מידה חושיות בקבוצת המכינות

מורה-ליקויים לאונטייב L.M.

תוֹכנָה משימות:

פיתוח תפיסה חזותית של קווי מתאר ותמונות אובייקט; צוּרָה, צבעים וגדלים של חפצים;

איחוד רעיונות אודות צורות גיאומטריות מישוריות; הצבעים העיקריים של הספקטרום וגווניהם;

איחוד היכולת לפרוש עצמים בגודל הקטן לגדול ביותר ולהיפך;

פיתוח חשיבה לוגית, זיכרון חזותי, תשומת לב ויזואלית, מיומנויות מוטוריות עדינות ותיאום חזותי-מוטורי, התמצאות במישור;

שיפור פונקציות חזותיות של אפליה, לוקליזציה;

אימון עיניים אמבליופי;

-הקמת צוות ילדים, היכולת לבצע משימות באופן פרטני, בזוגות ובפנים קְבוּצָה;

-היווצרות מוסר השכל איכויות: היענות, ידידותיות, חברות ועזרה הדדית.

מהלך השיעור

רגע הפתעה: הודעה נשלחה למחשב דרך האינטרנט לפיה אשף צעיר מבקש עזרה מילדים מוכנים לבית הספר. הוא יודע הרבה קסמי קסמים, אבל לא לוקחים אותו לבית הספר, כי הוא לא יודע הרבה דברים שתלמיד זקוק להם.

לדוגמא, פחיות שיקויים נפלו מהמדפים במעבדה. איך למצוא את הנכון?

תרגיל דידקטי "ריבועי היגיון"

כדי להלחין את שיקוי הנעורים והיופי הנצחיים, עליך להרכיב את הצנצנות האלה לפי הסדר.

תרגיל דידקטי "פרוס לפי מדגם"

בבקבוקים, המשקה הוא באותו צבע, אך בגוונים שונים. איך מכינים פתרון לשיקוי קסמים בצורה נכונה?

תרגיל דידקטי הניחו אור עד כהה

תרגיל דידקטי "מצא את הגוון הנכון"

כדי שהסם יעבוד, עליך להטיל קסם קסם. הוא מורכב מכמה מילים שמוסתרות בתמונה מבלבלת. מעניין אם הילדים מצליחים למצוא את המילים האלה?

ידידנו - אשף צעיר מרכיב משקפיים. אבל לפני שהיה לו ראייה טובה. הוא פשוט מבלה הרבה זמן במחשב, ועיניו מתעייפות. נלמד אותו כיצד לעשות התעמלות חזותית בעזרת שרביט הקסמים שלו.

התעמלות חזותית.

בזמן שעשינו התעמלות לעיניים, חדשה הגיעה מפטיה הוֹדָעָה: הוא למד הרבה מהילדים ומקווה שייקח אותו לבית הספר. בינתיים הוא פגש דמויות אגדות רבות ולמד שיש להן גם בעיות:

השטיח של הזקן Hottabych נקרע.

תרגיל דידקטי "הרכיב דמות מחלקים"

סינדרלה פיזרה חרוזים

תרגיל דידקטי "המשך בשורה"

7 גמדים טעו -

תרגיל דידקטי "פרוס מגדול לקטן ולהיפך"

עַל "אימייל" מגיעה הודעה מוצפנת חדשה של פטיה. זה אומר שילדים יכולים לראות עכשיו מכשפים אמיתיים.

תרגיל דידקטי מצא את המילה (הכתבה גרפית "

המילה התבררה "מַרְאָה"... ילדים רואים את עצמם במראה - כי הם אמיתיים קוסמים: עזר לחבר.

השיר מתנגן "איפה נמצאים מכשפים"

רגע מפתיע.

לַחֲזוֹר

×
הצטרף לקהילת "toowa.ru"!
בקשר עם:
נרשמתי כבר לקהילה "toowa.ru"