מדד קלפים של פעילויות קוגניטיביות - מחקר עם ילדים בגיל הרך מבוגרים. פעילויות מחקר

הירשם כמנוי
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:

מטרה:

- להציג לילדים את תכונות הקרח: חלקלק, שביר, קל משקל, בעל צורה של מיכל בו מים קפואים, נמס במהירות במים חמים.

- ללמוד לבסס את הקשר בין תופעות טבע על ידי דוגמא לניסויים פשוטים.

- לקדם התפתחות עניין קוגניטיבי אצל ילדים בגיל הרך ולעורר את הפעילות האינטלקטואלית של הילדים.

לטפח יחס מיטיב אחד לשני, רצון לעזור; כבוד לבריאותם ולחייהם.

ציוד: כלים חד פעמיים: צלחות רדודות, צלחות עמוקות, כפות, כוסות, מעילים לבנים, מפיות.

חומר: מים חמים, מים קרים, קוביות קרח.

מהלך השיעור בקבוצת הגן הבוגרת

חלק מבוא

בְּרָכָה.

החלק הראשון: (מידע וקוגניטיבי)

מְחַנֵך. ילדים, תגידו לי באיזו שעה בשנה זו? (תשובת ילדים)

למה אתה חושב שעכשיו חורף? (נימוקים של ילדים)

ילדים, הדוור הביא לנו מכתב הבוקר, אך אין לו כתובת. (המורה מוציאה את התמונה של מלכת השלג מהמעטפה)

ממי לדעתך המכתב הזה? (תשובת ילדים)

המורה קורא את המכתב.

"ילדים יקרים, אני מזמין אתכם לממלכה שלי, מעבדת קרח. מחכות לכם תגליות מעניינות. אני שולח לך את התמונה שלי. "

איפה לדעתך גרה מלכת השלג? (תשובות ילדים)

בואו נזכור מהי מעבדה. (חדר בו נערך מחקר)

ילדים, אתם רוצים להגיע למעבדה?

וכדי להגיע לשם, אתה צריך לעצום עיניים, ואני אגיד את מילות הקסם:

"אני אקח מקל בידיים

אני אזמן קסמים

נס יבוא לבקר אותנו

זה ייקח אותנו למעבדה. "

הנה אנחנו. תראה, הכל כאן עשוי קרח, אז היזהר. בואו נזכור את כללי ההתנהגות במעבדה. (המורה מראה כרטיסי איתות)

אתה לא יכול לדבר בקול רם.

למה? (תשובות ילדים)

אתה לא יכול לרוץ, לדחוף.

למה?

היו מסודרים והקשיבו היטב.

למה?

אוקיי, כל הכבוד. עכשיו אני חושב שנוכל לתפוס את מקומנו. (ילדים לובשים חלוקים ויושבים לשולחנות)

חלק ראשי

חלק ב ': מעשי (ניסיוני)

ילדים, במכתב זה המלכה כתבה לנו משימות שעלינו לבצע.

ניסיון מס '1

בדוק: האם הקרח חלקלק?

ילדים לוקחים קוביית קרח, שמים אותה על צלחת ומעבירים את האצבע על הקוביה. האצבע מחליקה.

אז איזה סוג של קרח? (חֲלַקְלַק)

אם הקרח חלקלק, מתי הוא יכול להיות מסוכן?

איזה תענוג מעניק לנו קרח? (בחינת איורים. מוצג כרטיס עם תוצאת הניסוי)

ניסיון מספר 2

לבדוק אם הקרח שביר או לא?

ילדים שוברים חתיכת קרח בידיים.

קטנטנים, מה בדיוק בדקנו? (תשובות ילדים)

איפה יכולת לראות את זה? (תשובות לילדים, צפייה באיורים)

אתה יכול ללכת על קרח? (ילדים מנחשים)

למה? (תשובות ילדים. מוצג כרטיס עם תוצאת הניסוי)

ניסיון מספר 3

ילדים, נוכל לתת למלכה מתנת קרח? יש טפסים. איך הם נראים? (תותים, ענבים, תפוח) שופכים מים צבעוניים לצורות אלה ומכניסים אותם למקרר לזמן מה. ואז נראה מה נקבל.

חינוך גופני

לה-לה-לה, לה-לה-לה, (חבר את אצבעות שתי הידיים בעזרת כריות וסיבוב (בצורת כדור, עננים)

ענן צף על פני השמים.

פתאום מענן מעל האדמה (הרימו את הידיים למעלה, פרשו את האצבעות לצדדים)

נחיל פתיתי שלג עף. (סובב את הידיים, הוריד לאט את הידיים)

הרוח נשבה, זמזמה - (נושבת על הידיים, סובבת את השפתיים ונמתחת מעט)

נחיל פתיתי שלג התעופף. (לוחצים ידיים, מסתובבים ומרימים אותם).

הרוח מסתחררת איתם, (סובב בידיים, מסתחרר במקום, סביבך).

אולי להתיידד.

ניסיון מס '4

בואו נבדוק אם הקרח שוקע או לא? קח קערות מים עמוקות והניח בזהירות את קוביית הקרח בקערה. מה קורה? (קרח לא שוקע במים)

מה זה אומר? (קרח הוא קל)

מה אם זה היה הפוך? (קרח יטבע במים)

מי גר בנהרות? (תשובות ילדים)

ומה יקרה לתושבי הנהרות? (המים היו קופאים והדגים ימותו)

אז הקרח קליל ואינו שוקע במים, ותושבי הנהרות מרגישים טוב בחורף.

מוצג כרטיס עם תוצאת החוויה.

ניסיון מס '5

עלינו לבדוק היכן הקרח יימס מהר יותר: במים חמים, במים קרים, או בכוס ריקה. (מול הילדים כוסות עם מים קרים וחמים, כמו גם כוס ריקה. ילדים מכניסים קוביית קרח לכל אחת מהכוסות. הם מתבוננים במה שקורה. תשובות של ילדים. מוצג כרטיס עם תוצאת הניסוי)

איפה יכולת לראות זאת בחיי הבית שלך? (תשובות ילדים)

ועכשיו, אולי, נוכל להביא את ממתקי הקרח שלנו.

האם סוכריות על מקל נראות כמו צורות אלה? (דוֹמֶה)

מה זה אומר? (כאשר מים מוזגים לצורה כלשהי ומכניסים למקום קר, המים יהפכו לקרח ויהיו באותה צורה)

האם תינוקות יכולים לאכול ממתקים קרים כל כך? (לא)

למה? (מכיוון שאתה יכול לחלות)

אוקיי, ילדים, נכון. ילדים לא יכולים לאכול את זה.

מְחַנֵך. - ילדים, סיימנו את כל המשימות של מלכת השלג ונוכל לחזור לגן. אנחנו עוצמים עיניים ואני אגיד את מילות הקסם:

"Cribble, Crable, spin,

ומצא את עצמך בגן. "

חלק אחרון

ילדים, לא בכדי תיארנו את כל תוצאות המשימות שלנו על גבי גבישים כה מקסימים. וכדי שנזכור עוד יותר טוב את תכונות הקרח, עלינו לקפל את הגבישים הללו לגביש גדול.

בשורה התחתונה. הִשׁתַקְפוּת

ילדים מרכיבים "גבישים-פאזל" לאחד ומסבירים מה פירוש כל תמונה.

אז מה הסכנה של קרח? (תשובות ילדים)

איזו שמחה קרח מביא לנו? (תשובות ילדים).

זרעים מעופפים "

מטרה : להציג לילדים את תפקיד הרוח בחיי הצומח.

קורס: תנו לילדים זרע אחד "מעופף" וזרע "לא מעופף" אחד. הציעו להרים את הידיים כמה שיותר גבוה ולשחרר בו זמנית את שני הזרעים מהידיים (למשל: שעועית וזרעי מייפל).

מסקנה: לזרעים יש התאמות שונות לטיסה, הרוח עוזרת לזרעים לנוע.

"הצורך בצמחים במים"

מטרה: לגבש רעיונות של ילדים לגבי חשיבותם של מים לחיי הצמח ולצמיחתם. למדו ילדים להסיק מסקנות במהלך הניסוי, להסיק מסקנות הגיוניות.

זז: בחר פרח אחד מזר, אתה צריך להשאיר אותו ללא מים. לאחר זמן מה, השווה פרח שנשאר ללא מים ופרחים באגרטל עם מים: במה הם שונים? מדוע זה קרה?

מסקנה: צמחים זקוקים למים, בלעדיהם הם מתים.

« איך מגיעים מים לעלים "

מטרה : להראות בניסוי כיצד מים עוברים דרך הצמח.

שבץ מוחי: הקמומיל החתוך מונח במים כהים בדיו או בצבע. כעבור מספר ימים גוזרים את הגבעול והם רואים שהוא צבעוני. פצל את הגבעול לאורך ובדוק עד כמה המים הצבעוניים עלו במהלך הניסוי. ככל שהצמח נשאר זמן רב יותר בצבע, כך המים הצבעוניים יעלו גבוה יותר.

מסקנה: מים עולים במעלה הצמח.

"השמש מייבשת את הדברים"

מטרה : התבונן ביכולת השמש לחמם עצמים. לפתח סקרנות, להרחיב אופקים. למדו ילדים להסיק מסקנות.

קורס: תלו את בגדי הבובה הכבוסים באזור שטוף שמש, צפו כיצד הוא מתייבש במהלך ההליכה. לגעת בלבנים שמהן בנוי בניין הגן בצד השמש ובצד המוצל.

מסקנה: השמש מחממת עצמים.

"העברת ארנבת שמש"

מטרה : הראה עם דוגמה כיצד אתה יכול להחזיר אור שוב ושוב תמונה של אובייקט. פיתחו את הפעילות הקוגניטיבית של ילדים בתהליך עריכת ניסויים.

חומר: מראות.

שבץ מוחי: ביום שמש, ילדים צופים ב"קרן השמש ". איך זה עובד? (האור משתקף מהמראה.) מה קורה אם שמים מראה נוספת במקום על הקיר בו נפלה "קרן השמש"? (זה ישקף פעם נוספת)

"קשת בענן"

מטרה : הציגו את הקשת כתופעת טבע. טיפח עניין קוגניטיבי בעולם הטבע.

חומר: כיור עם מים, מראה.

הוד: האם ראית פעם קשת אחרי גשם? האם אתה רוצה להסתכל על הקשת עכשיו?

המורה מכניסה את המראה למים בזווית קלה. הוא תופס את קרני השמש במראה ומכוון אותם אל הקיר. מסובב את המראה עד שקשתית מופיעה על הקיר. מים משמשים כפריזמה המפרקת לבן למרכיביו. מה המילה "קשת"? איך היא? הראה קשת עם הידיים. מהקרקע הקשת נראית כמו קשת, אך מהמישור היא נראית כמו עיגול.

"האוויר בלתי נראה"

מטרה : להכיר את תכונות האוויר - אין לו צורה מוגדרת, מתפשט לכל הכיוונים, אין לו ריח משלו. לפתח את העניין הקוגניטיבי של ילדים בתהליך הניסוי, לבסס קשר סיבתי, להסיק מסקנות.

שבץ מוחי: המורה מציע לקחת מגבונים ריחניים (ברצף), קליפות תפוז, שום ולהריח את החדר.

מסקנה: אוויר בלתי נראה, אך הוא יכול להעביר ריחות מרחוק.

"תנועת אוויר"

מטרה : הראה שאתה מרגיש את תנועת האוויר. טיפוח עניין בפעילויות ניסיוניות, אהבת הטבע. המשך לפתח חשיבה לוגית, דמיון.

מהלך: הזמינו את הילדים לנופף בידם בפניהם. איך זה מרגיש? מכה על הידיים. מה הרגשת?

מסקנה: האוויר אינו נראה, ניתן לחוש בתנועתו באמצעות מניפה של הפנים.

"סערה"

מטרה : להוכיח שהרוח היא תנועת האוויר. לפיתוח פעילות קוגניטיבית בתהליך הניסוי, הרחבת הידע על האוויר, הפעלת דיבור והעשרת אוצר המילים של ילדים (מעבדה, שקופה, בלתי נראית).

קורס: ילדים מכינים סירות מפרש. הם מונמכים למיכל מים. ילדים נושפים מפרשים, ספינות מפליגות. גם ספינות גדולות מונעות על ידי הרוח.

שאלות: מה קורה לסירה אם אין רוח? ואם הרוח חזקה מאוד?

מסקנה: רוח היא תנועת אוויר.

"בוחן חול דרך זכוכית מגדלת"

מטרה : קבע את צורת גרגרי החול. לקדם היווצרות עניין קוגניטיבי בילדים, לפתח התבוננות, פעילות נפשית.

חומר: חול, נייר שחור, זכוכית מגדלת.

שבץ: ממה עשוי חול?

מדגנים קטנים מאוד - גרגירי חול. הם עגולים, שקופים. בחול, כל גרגיר חול שוכן בנפרד, אינו נדבק לגרגרי חול אחרים.

"קונוס חול"

מטרה : להכיר את המאפיין של חול - יכולת זרימה. לתרום להיווצרות עניין קוגניטיבי בילדים, לפתח התבוננות, פעילות נפשית.

זז: קח חופן חול יבש ושחרר אותו בטפטוף כך שייפול במקום אחד.

בהדרגה, במקום נפילת החול, נוצר חרוט, שגדל וגובה שטח גדול יותר ויותר בבסיס. אם אתה שופך חול במשך זמן רב במקום אחד, אז במקום אחר, יש שיטפונות; תנועת החול היא כמו זרם.

מסקנה: חול הוא חומר שזורם חופשי.

"מאפייני חול רטוב"

מטרה : הציגו את תכונות החול. לתרום להיווצרות עניין קוגניטיבי בילדים, לפתח התבוננות, פעילות נפשית.

חומר: חול, תבניות.

קורס: יוצקים חול יבש לתבנית והופכים אותו, מה קורה? פזרו חול בטפטוף לכף היד. ואז להרטיב את החול ולעשות את אותן הפעולות.

מסקנה: חול רטוב יכול לקבל צורה כלשהי עד שהוא מתייבש. כשהחול נרטב האוויר בין גרגרי החול נעלם והם נדבקים זה לזה.

"מצב הקרקע תלוי בטמפרטורה"

מטרה : לחשוף את התלות במצב הקרקע בתנאי מזג האוויר. לתרום להיווצרות עניין קוגניטיבי בילדים, לפתח התבוננות, פעילות נפשית.

קורס: ביום שמש, הזמינו את הילדים לבחון את כדור הארץ, נגעו בידיים: חם (השמש מחממת אותה), יבש (מתפורר בידיים), חום בהיר. המורה משקה את האדמה ממזלחת, מציע לגעת בה שוב, לבחון אותה (האדמה התחשכה, נהייתה רטובה, דביקה, נדבקת יחד לגושים, האדמה נהיה קרה ממים קרים)

מסקנה: שינויים בתנאי מזג האוויר מובילים לשינויים בתנאי הקרקע.

"מים ושלג"

מטרה : לאחד ידע על מצבי המים השונים. לתרום להיווצרות עניין קוגניטיבי בילדים, לפתח התבוננות, פעילות נפשית.

העבר: הוסף שלג וקרח לקבוצה - שנמסה מהר יותר?

מניחים שלג רופף בדלי אחד, שלג דחוס בשני, קרח בשלישי.

מסקנה: שלג רופף יימס קודם, ואז שלג ארוז, קרח יימס אחרון.

"נמס שלג"

מטרה : להכיר לילדים את תכונות השלג. טיפוח עניין בפעילויות ניסיוניות, אהבת הטבע. המשך לפתח חשיבה לוגית, דמיון.

קורס: אוספים שלג בצנצנת זכוכית עם הילדים לטיול. הביאו לקבוצה והניחו במקום חם. השלג יימס ומים ייווצרו. הסב את תשומת ליבם של הילדים לכך שהמים מלוכלכים.

מסקנה: בהשפעת הטמפרטורה השלג נמס והופך למים.

"תכונות מגן של שלג"

מטרה : להכיר את תכונות השלג. לפתח התבוננות, יכולת להשוות, לנתח, להכליל, לפתח את העניין הקוגניטיבי של ילדים בתהליך הניסוי, לבסס קשר סיבה ותוצאה, ולהסיק מסקנות.

שבץ מוחי: הניחו צנצנות עם אותה כמות מים על פני סחיבת שלג, טמנו אותן בצורה רדודה לשלג. קבור עמוק בשלג. שימו לב למצב המים בצנצנות.

מסקנה: ככל שהצנצנת עמוקה יותר בשלג כך המים יהיו חמים יותר. השורשים חמים מתחת לשלג ולאדמה. ככל שיותר שלג, כך הצמח מתחמם.

"הקפאת מים"

מטרה : לאחד את הידע של הילדים על תכונות המים. טיפח עניין קוגניטיבי בעולם הטבע.

קורס: שופכים מים לדלי ולמגש. מוציאים בקור. היכן המים יקפאו מהר יותר? הסבירו מדוע המים במגש קופאים מהר יותר.

« שקיפות קרח "

מטרה : להציג תכונות קרח. לפתח סקרנות, להרחיב אופקים. למדו ילדים להסיק מסקנות במהלך הניסוי, להסיק מסקנות הגיוניות.

שבץ מוחי: שימו חפצים קטנים במיכל שקוף, מלאו מים והכניסו לקור. שקול עם ילדים כיצד חפצים קפואים נראים דרך הקרח.

מסקנה: עצמים נראים דרך קרח מכיוון שהוא שקוף.

"צללי הרחוב"

מטרה : להראות לילדים כיצד נוצר צל, תלותו במקור אור ובאובייקט, ביחסיהם. התפתחות העניין הקוגניטיבי של ילדים בתהליך הניסוי, כינון יחסי סיבה ותוצאה, היכולת להסיק מסקנות.

מהלך: התחשבות בצללים מאובייקטים שונים. מתי מופיע הצל? (כשיש מקור אור). מהו צל? מדוע הוא נוצר? (זהו נקודה כהה, הוא נוצר כאשר קרני אור אינן יכולות לעבור דרך עצם, מאחורי עצם זה יש פחות קרני אור, ולכן הוא כהה יותר)

מסקנה: צל מופיע כאשר יש אור וחפץ; מתאר הנושא והצל דומים; ככל שמקור האור גבוה יותר, ככל שהצל קצר יותר, האובייקט שקוף יותר, הצל הוא בהיר יותר.

"מדידת מידות תמונה בעדשות שונות"

מטרה : להכיר מכשיר אופטי - עדשה; ליצור רעיון של תכונת העדשה כדי להגדיל את התמונה. למדו ילדים להסיק מסקנות במהלך הניסוי, להסיק מסקנות הגיוניות.

חומר: זכוכית מגדלת, משקפיים, חפצים שונים: נוצות, להבי עשב, זרדים.

שבץ: צפייה בזכוכית מגדלת, התבוננות בשינויים בגודל העצמים והתמונות דרך זכוכית מגדלת.

מסקנה: כאשר בוחנים אובייקטים, גודלם גדל או יורד בהתאם לאיזו עדשה משתמשים.

"סירות שמח" (ציפה של חפצים)

מטרה : ללמד לסמן את התכונות השונות של אובייקטים. לפתח את הפעילות הקוגניטיבית של ילדים בתהליך עריכת ניסויים.

הקורס: המורה מוריד יחד עם הילדים חפצים עשויים מחומרים שונים (קוביות עץ, מקלות, לוחות מתכת, סירות נייר) למים. שימו לב אילו חפצים שוקעים ואילו נשארים צפים.

מסקנה: לא כל האובייקטים צפים, הכל תלוי בחומר ממנו הם עשויים.

הזוכה בתחרות הכל-רוסית "המאמר המבוקש ביותר של החודש" אוקטובר 2016

סֶפּטֶמבֶּר
שיעור מספר 1: "העוזרים שלנו"
ניסיון: "האזינו בכל האוזניים"
מטרה: לתת לילדים מושג על אברי השמיעה - האוזן (תופס ומבדיל צלילים, מילים וכו '). להכיר את מבנה האוזן האנושית ובעלי החיים, להבהיר שאוזני כולם שונות, ללמד בעזרת ניסויים להבחין בחוזק, גובה הצליל, גוון הצלילים. איחד את הידע אודות כללי הטיפול באוזניים, ערוך המלצות קולקטיביות למניעת ליקויי שמיעה.

חומר: דיאגרמה של האוזן האנושית, תמונות של בעלי חיים (פיל, ארנבת, זאב), d / ו- "זיהוי לפי צליל", גיטרה, יריעות נייר לכל ילד, צנצנות עם חפצים שונים (מהדקי נייר, מקלות עץ, גומי קצף, חול, הקלטת שמע עם צלילים יערות, נהרות, ציפורים וכו '.
ספרות: הגוף שלי. Auth.-comp. Kozlova S.A. - מ ', 2000, עמ' 58.
וולצ'קובה V.N., Stepanova N.V. סיכומי חוגים בקבוצת הגן הבוגרת. התפתחות קוגניטיבית. - Voronezh, 2004, עמ '68.
ניסיון: "איך אנחנו מריחים?"
מטרה: להכיר לילדים את המוזרויות של תפקוד איבר הריח - האף, איבר המאפשר לזהות ריחות, להשוות עם המוזרויות של תפיסת הריח על ידי בעלי חיים מסוימים. גיבשו יחד עם הילדים המלצות להגנה על איבר חשוב זה. תורמים להיווצרות גישה חיובית רגשית כלפי תהליך הניסוי.
חומר: מוצרים עם ריחות אופייניים בולטים (שום, בצל, פלפל וכו '), שקיות בד, סבון טואלט, בקבוק בושם, תמונות של בעלי חיים (פלטיפוס, שועל).
ספרות: הגוף שלי / מחבר. Kozlova S.A. - מ ', 2000, עמ' 71.

שיעור מספר 2: "היכרות עם תכונות האוויר"
מטרה: להמשיך להכיר את הילדים עם תכונות האוויר, ואת התפקיד בחיי בני אדם, צמחים, בעלי חיים. לתת ידע על הטבע הדומם והאוויר הוא תנאי לחיים של כל היצורים עלי אדמות. מגבשים באופן אמפירי את הידע של הילדים באוויר. טיפח עניין בחיים שמסביב, סקרנות.
חומר: בלונים לכל ילד, פחית מים, כוסות וקשיות, שריקות, בקבוקים, פיסות נייר קטנות, כלי נשיפה.
ספרות: בונדרנקו ת.מ. שיעורי סביבה עם ילדים בגילאי 5-6. - וורונז ', 2004, עמ' 94.
וולצ'קובה V.N. התפתחות קוגניטיבית. - וורונז ', 2004, עמ' 159.
ניסויים: "איפה חם יותר?", "צוללת", "אוויר עיקש", "מה יותר מהיר?"
מטרה: לזהות כי אוויר קל יותר ממים, לחשוף כיצד אוויר עוקר מים; לגלות שאוויר חם קל יותר מאוויר קר ועולה; לזהות כי האוויר דוחס; לזהות לחץ אטמוספרי.
חומר: שני מדחומים, כלים למים חמים. 2) שפופרת קוקטייל מעוקלת, כוסות פלסטיק שקופות, מיכל מים. 3) פיפטות, מזרק, מים כהים. 4) שני גיליונות נייר
ספרות: Dybina O. V. לא ידוע ליד. 43

שיעור מס '3: "האם צמח יכול לנשום?"
מטרה: לזהות את הצורך של הצמח באוויר, בנשימה. הבן כיצד מתרחש תהליך הנשימה בצמחים.
חומר: מיכל שקוף עם מים, עלה על גזע ארוך או גבעול, צינור קוקטייל, זכוכית מגדלת.
ניסויים: האם השורשים זקוקים לאוויר? האם לצמחים יש איברי נשימה?
ספרות: Dybina O.V. "לא ידוע בקרבת מקום" עמ '28
שיעור מספר 4: "מדוע עלים נופלים בסתיו?"
מטרה: לקבוע את הצורך של הצמח במים. קבע את התלות של צמיחת צמחים והתפתחות באספקת לחות לשורשי הצמח.
חומר: ספוגים, קוביות עץ, מיכלים עם מים, עלים שנפלו.
ניסיון: עד העלים, איך לראות את תנועת המים דרך השורשים?
ספרות: Dybina O.V. "הלא ידוע בקרבת מקום" עמ '33-34

אוֹקְטוֹבֶּר

שיעור מספר 1: "מים בטבע ובחיי היומיום."
מטרה: להבהיר את הידע של ילדים על מיקום המים בטבע וחיי היומיום על פי אחד ממאפייני הנזילות. איחוד הידע של תכונות המים: שקיפות, נזילות, יכולת התמוססות. פתח את היכולת לקבוע את טמפרטורת המים (קרים, חמים, חמים) על ידי מגע. המשך לפתח עניין קוגניטיבי, התבוננות, פעילות נפשית.
חומר: כוס חלב, קומקום מים קרים, קומקום מים חמים, 2 אגנים, כוסות, כוסות וכפות לפי מספר הילדים, קופסאות מלח וסוכר, חמאה.
ניסיון: "מים הם עוזרים"
ספרות: Dybina O.V. האלמוני קרוב. - M, 2005, עמ '41-42.

שיעור מספר 2 "מים - מקור החיים"
מטרה: להראות את חשיבותם של מים בחיי הטבע. ספר על הדרך שעוברים מים לפני שהם נכנסים לבתים שלנו. לאחד ידע על מים ואופן השימוש באדם. הציגו את תהליך ההתעבות. לפתח הרגל להשתמש במים במשורה ובחוכמה.
חומר: צנצנת מים בנפח 3 ליטר, 2 כוסות מים נקיים ומלוכלכים, מלח ים שולחן, מגש, מזלף, פרחי נייר, כוסות עם מי ברז.
ספרות: Tugusheva G.P. "פעילות ניסיונית" עמ '43,
זינינה ת.נ. הערות הרצאה להכרת ילדים בגיל הרך עם חפצים טבעיים. - מ ', 2006, עמ' 11.

שיעור מספר 3: "מים הם ממס"

מטרה: להבהיר את הידע של ילדים על חשיבות המים בחיי האדם. תקן את תכונות המים - מים הם ממס. הסביר מדוע לפעמים יש צורך לטהר מים ולתת הבנה בסיסית בתהליך הסינון. לפתח את המיומנויות של ניסויים במעבדה, על פי התוכניות - לאחד את היכולת לעבוד עם כלי זכוכית שקופים, תוך שמירה על כללי הבטיחות לפתרונות לא מוכרים.
חומר: כלים גליליים שקופים של חתכים שונים (צרים, רחבים), כלים מעוצבים, משפכי זכוכית ומוטות זכוכית, נייר מסונן, זכוכית מגדלת, סוכר, מלח, תמיסת קלנדולה או קמומיל, עירוי נענע, שמן צמחי.
ספרות: G.P. Tugushesheva "פעילות ניסיונית" עמ '46,
Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: חוויות מהנות וניסויים לגיל הרך. - מ ', 2005, עמ' 41-42.
שיעור מספר 4: "המסע של הטיפה"
מטרה: להכיר ילדים את מחזור המים בטבע, להסביר את הסיבה למשקעים בצורת גשם ושלג, להרחיב את ההבנה של חשיבותם של מים לחיי אדם.
חומר: קומקום חשמלי, זכוכית קרה, איורים בנושא "מים", התוכנית "מחזור מים בטבע", גלובוס.
ניסיון: "מאיפה המים?"
ספרות: G.P. Tugushesheva "פעילות ניסיונית" עמ '70-73

נוֹבֶמבֶּר

שיעור מספר 1 "מגנט - קוסם"
מטרה: להכיר לילדים את המגנט. חשפו את תכונותיו, את האינטראקציה של מגנט עם חומרים וחומרים שונים.
חומר: מגנט, פיסות נייר קטנות, פלסטיק, בד, כוס מים, מיכל עם חול, אטבים, חוטים קטנים,
ניסויים: "כוחות מגנטיים", "אנחנו קוסמים", "נמשכים - לא מושכים"
ספרות: Dybina O.V. בקרבת מקום לא ידוע: חוויות מהנות וניסויים לגיל הרך. - מ ', 2005, עמ' 48-49.,
Tugusheva G.P. "פעילות ניסיונית" מס '21 עמ' 91 (בדיקת מגנט)

שיעור מספר 2 "כוח משיכה"
מטרה: לתת לילדים מושג על קיומו של כוח בלתי נראה - כוח הכבידה, המושך חפצים וכל גופה לכדור הארץ.
חומר: גלובוס, חפצים בלתי שבירים במשקל שונה: גיליונות נייר, קונוסים, חלקים מהמעצב (פלסטיק, עץ, מתכת), כדורים.
ניסיון: "מדוע הכל נופל על הקרקע" Dybina OV "לא ידוע בקרבת מקום", עמ '51
ספרות: G.P. Tugushesheva "פעילות ניסיונית" עמ '47

שיעור מס '3 "טריקים של אינרציה"

מטרה: להכיר לילדים תופעה פיזית - אינרציה; להראות אפשרות לשימוש מעשי באינרציה בחיי היומיום.
חומר: מכוניות צעצוע, צעצועי גומי ופלסטיק קטנים, גלויות, מטבעות, כוסות מים, ביצים גולמיות ומבושלות.
ספרות: G.P. Tugushesheva "פעילות ניסיונית" מס '5.8 עמ' 48.55.

שיעור מספר 4 "מה אנו יודעים על זמן"
מטרה: לתת את המושג "זמן", להסביר את שינוי היום והלילה, את חילופי העונות; ספר על מדידת הזמן, מגוון שעונים (מימי קדם ועד ימינו). לאחד את המושג "חסוך זמן".
חומר: גלובוס, טלוריום, נר, כלי עם מים, דגם של שעון שמש, סוגים שונים של שעונים, תמונות המתארות את עונות השנה, התוכנית "מדידת זמן לפי מעשים" (Tugusheva, עמ '80).
ספרות: מצגת אלקטרונית "זמן לילדים".

שיעור מס '1: "היכרות עם אבנים. מהן האבנים? "
מטרה: לפתח עניין באבנים, יכולת לבחון אותן ולתת את תכונותיהן (חזקות, קשות, לא אחידות או חלקות, כבדות, מבריקות, יפות). לתת מושג שאבנים הן נהר וים, שאבנים רבות הן קשות ועמידות מאוד, ולכן הן משמשות רבות בבניית מבנים, גשרים, כבישים. להכיר אבנים יקרות ערך המשמשות לקישוט מבנים וליצור מונומנטים, מזכרות (גרניט, שיש). הראה מוצרים עשויים אבנים יקרות. למד לסווג אבנים על פי קריטריונים שונים. שמור על עניין בעבודה ניסיונית. פיתוח תחושות מישוש, יכולת להסיק מסקנות, להגן על נקודת המבט שלך.
חומר: סטים של אבני נהר וים. כלי עם מים, זכוכית מגדלת. מפיות לכל ילד, פלסטלינה, חימר מורחב, גרניט, לימון, צור, סוכר, מלח, "קופסת תחושות". צילום: אנדרטת א.ש פושקין, אנדרטת החייל האלמוני וכו '.
ספרות: Ryzhova N. A. "מה מתחת לרגלינו" עמ '. 77, ניקולאיבה S.N. הכרת ילדים בגיל הרך עם טבע דומם - מ ', 2003, עמ' 23

שיעור מספר 2: "אבנים חיות"
מטרה: היכרות עם אבנים, שמקורן קשור לאורגניזמים חיים, עם מאובנים עתיקים.
חומר: גיר, גיר, פנינים, פחם, קליפות שונות, אלמוגים. ציורים של שרכים, זנב סוס, יער עתיק, זכוכית מגדלת, זכוכית עבה, ענבר.
ספרות: Ryzhova N. חול, אבן, חימר. // חינוך לגיל הרך, 2003, מס '10.
ניסיון: "מה יש באדמה?" Dybina O.V. לא צויר ליד 38

שיעור מספר 3: "איך מופיעים הרים?" "הִתפָּרְצוּת".
מטרה: להראות את מגוון האובייקטים בעלי הטבע הדומם. להכיר לילדים את הסיבה להיווצרות הרים: תנועת קרום האדמה, מקורם הוולקני של ההרים. למדו ילדים להסיק מסקנות, להקפיד על אמצעי בטיחות בעת ביצוע ניסויים.
חומר: איור הר געש, דגם הר געש, סודה, חומץ, צבע יבש, טפטפת.
ספרות: G.P. Tugushesheva "פעילות ניסיונית" עמ '87-91

שיעור מס '4 "מים מוצקים. מדוע קרחונים לא שוקעים? "

מטרה: לתת לילדים מושג על מערכות היחסים הקיימות בטבע, על המדבר. הסבירו את התלות בהופעת בעל חיים בגורמים בעלי אופי דומם. לפתח יכולת להסיק, לנתח, להשוות, לסווג.
חומר: אגן מים, דג פלסטיק, פיסות קרח בגדלים שונים, מיכלים בצורות ובגדלים שונים, סירה, איורים המתארים קרחונים.
ספרות: Tugusheva G.P. "פעילות ניסיונית" עמ '78-85;

יָנוּאָר
שיעור מספר 1 "אם החורף הגיע, הוא הביא הרבה שלג"
מטרה: לאחד את הידע של ילדים על חורף כעונה. גבש רעיון לגבי מצבי המים המצטברים (קרח, נוזל, קיטור). השווה את המאפיינים של מים, קרח, שלג, זהה את תכונות האינטראקציה שלהם. תן את המושג שינוי במצב צבירת החומר בהתאם לחום.
חומר: מיכלים עם שלג, מים, קרח; פלסטלינה, נר, צנצנת כיבוי נרות, פלטת מתכת.
ניסויים: "אילו תכונות", "מוצק - נוזלי"
ספרות: Dybina O.V. "לא ידוע בקרבת מקום" עמ '42, 54.

שיעור מספר 2 "אש - חבר או אויב"
מטרה: להרחיב את הידע של ילדים על חייו של אדם קדום, על גילוי האש על ידי האדם. איך האש ירדה לימינו, איך זה עוזר לאדם. כדי ליצור רעיון שהרכב האוויר משתנה במהלך הבעירה (חמצן הופך פחות), יש צורך בחמצן לצורך הבעירה. להכיר שיטות לכיבוי אש. בעת שריפה נוצרים אפר, אפר, פחמן חד חמצני. עמידה בכללי הבטיחות במהלך ניסויים.
חומר: אבנים, נר, צנצנת, בקבוק עם תחתית חתוכה, גפרורים, מצית.
ניסויים: 1. איך אנשים פרימיטיביים יצרו אש?
2. האדם הכניע אש.
3. איך מכבים את האש? נר במיכל.
ספרות: סיכומי שיעורים בתת-הקבוצה (תיקיה). מצגת אלקטרונית.
Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: חוויות מהנות וניסויים לגיל הרך. - מ ', 2005, עמ' 145.

שיעור מספר 3 "מי רואה איך"
מטרה: באמצעות ניסויים, לקבוע כיצד בני אדם ובעלי חיים מסוימים רואים, להתחקות אחר תלותם של המוזרויות של ראיית בעלי החיים בסביבתם ובאורח חייהם.
חומר: כיסוי עיניים, צנצנת מים שקופה המכילה פריטים קטנים; מראה, תצלומי בעלי חיים.
ניסוי: 1. האם שתי העיניים רואות אותו דבר.
2. כמו שהארנבת והציפור רואים.
3. אילו עיניים רואות טוב יותר: גדולות או קטנות?
4. איך השומה רואה?
ספרות: AI איוונובה "ניסויים טבעיים - מדעיים במוסד חינוך לגיל הרך" שיעור מספר 42, עמ '169.

שיעור מספר 1: "איך לראות ולשמוע חשמל"
מטרה: להכיר לילדים את החשמל כצורת אנרגיה מיוחדת. לפתח את הפעילות הקוגניטיבית של הילד בתהליך היכרות עם תופעות החשמל, עם ההיסטוריה שלו. הציגו את המושג "זרם חשמלי". הסבירו את מהות הברק. קבעו מסגרת בטיחותית להתמודדות עם חשמל.
חומר: בלון, מספריים, מפיות, סרגל, מסרקות, פלסטלינה, מהדק מתכת גדול, בד צמר, מפית פלסטיק שקופה, מראה, מים, אנטיסטטי.
ניסויים: "תסרוקת נס", "כדורי קסם", "גלגל שיניים"
ספרות: Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: ניסויים משעשעים וניסויים לגיל הרך. - מ ', 2005, עמ' 98 - 100.
Tugusheva G.P. "פעילות ניסיונית" מס '28, עמ' 106.

שיעור מספר 2: "מדוע הפנס דולק?"

המטרה: להבהיר את רעיונות הילדים לגבי ערך החשמל לאנשים; להכיר את הסוללה - שומר החשמל - וכיצד להשתמש בלימון כסוללה.
חומר: תמונה המתארת \u200b\u200bקרן חשמלית, קולאז '"חשמל סביבנו", פנס כיס, נורת פנס, 6-8 לימונים, חוט נחושת מבודד, אטבי נייר, מחט.
ספרות: Tugusheva G.P. "פעילות ניסיונית" מס '29, עמ' 110

שיעור מספר 3: "מכשירי חשמל"

מטרה: לפתח את היכולת של הילד להתמודד עם מכשירי חשמל בסיסיים. גיבו רעיון של חומרים המוליכים זרם חשמלי (מתכות, מים) ומבודדים - חומרים שאינם מוליכים חשמל כלל (עץ, זכוכית וכו '). כדי להכיר את המכשיר כמה מכשירי חשמל (מייבש שיער, מנורת שולחן). שפר את חווית השימוש הבטוח במכשירים חשמליים (אינך יכול לגעת בחוטים חשופים, להכניס חפצי מתכת עם חוטי חשמל לשקע, אתה יכול לתקשר רק בידיים יבשות). לפתח סקרנות.
חומר: עץ, זכוכית, גומי, פלסטיק, חפצי מתכת, מים, מכשירי חשמל.
ספרות: Volchkova V.N., Stepanova N.V. סיכומי חוגים בקבוצת הגן הבוגרת. אֵקוֹלוֹגִיָה. - וורונז ', 2004, עמ' 167.

שיעור מס '4: "קשת בשמיים"
מטרה: להכיר לילדים את תכונות האור להפוך לספקטרום קשת. הרחב את רעיונות הילדים לגבי ערבוב צבעים המרכיב לבן; תרגיל בייצור בועות סבון על פי התוכנית - האלגוריתם. לפתח סקרנות ותשומת לב.
חומר: מנסרה מזכוכית, דפוס קשת, סבון בבר, סבון נוזלי, כפיות, כוסות פלסטיק, מקלות עם טבעת בקצה, קערות, מראות.

שיעור מס '1: "ראשונים. איך גדלים צמחים? "
מטרה: להכליל רעיונות אודות גידול והתפתחות צמחים, ליצור קשר בין גידול צמחים לצרכיהם בתנאים סביבתיים שונים; מלמדים להיות קשובים ואכפתיים ביחס לצמחים.
ניסיון: "מה יש בפנים?"; "עד העלים"
מטרה: לקבוע מדוע הגבעול יכול להוביל מים לעלים.
חומר: גבעול של גזר, פטרוזיליה, קוביות עץ, זכוכית מגדלת, מיכל עם מים, ענפי עצים חתוכים.
ספרות: Volchkova V.N., Stepanova N.V. סיכומי חוגים בקבוצת הגן הבוגרת. אֵקוֹלוֹגִיָה. עמ '86.
Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: ניסויים משעשעים וניסויים לגיל הרך - עמ '34.

שיעור מס '2: איפה צמחים אוהבים לחיות?
מטרה: להעמיק את הבנת הצמחים, את קיומם במערכות אקולוגיות שונות - במדבר, באוקיאנוסים, בהרים, בטונדרה, לקדם ביסוס יחסי סיבה ותוצאה המבוססים על הבנת תלות חיי הצמחים בתנאי הסביבה.
חומר: עציצים, משפכים, מוטות זכוכית, מיכל שקוף, מים, צמר גפן, זכוכית מגדלת.
ניסיון: "איפה צמחים מקבלים מים מהר יותר", "האם יש מספיק אור?"
ספרות: Volchkova V.N., Stepanova N.V. סיכומי חוגים בקבוצת הגן הבוגרת. אֵקוֹלוֹגִיָה. עמ '87.
Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: ניסויים משעשעים וניסויים לגיל הרך - עמ '38.

שיעור מס '3: "על מה שרים ציפורים באביב?"
מטרה: להבהיר ולהרחיב רעיונות על ציפורים נודדות, על חייהן באביב, לבחון את מבנה נוצת הציפור. ליצור קשר בין המבנה לאורח החיים של ציפורים במערכת האקולוגית.
חומר: נוצות עוף, נוצות אווז, זכוכית מגדלת, נעילת רוכסן, נר, שיער, פינצטה; מצגת אלקטרונית.
ניסיון: "איך נוצות ציפורים משולשות?" , "כמו מים מגב הברווז"

Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: חוויות משעשעות וניסויים לגיל הרך - עמ '40

שיעור מספר 4: "מי בונה כמו קן?"
מטרה: לפתח עניין בחיי הציפורים, להרחיב רעיונות לגבי בית הגידול של ציפורים, להרחיב את הידע אודות סוגי הקנים והצבתם, לקבוע את הקשר בין מבנה אורח החיים של ציפורים במערכת האקולוגית ביססו את הקשר בין אופי המזון לכמה תכונות של הופעת ציפורים.
חומר: גוש אדמה או חימר צפוף, בובות של מקור מחומרים שונים, מיכלים עם מים, חלוקי נחל קטנים, קליפות עצים, דגנים, פירורים.
קשיות, זרדים, גושי חרס, סירופ סוכר.
ניסיון: "למי יש איזה מקור", "בלי ידיים, בלי גרזן, נבנתה צריף"
ספרות: Volchkova V.N., Stepanova N.V. סיכומי חוגים בקבוצת הגן הבוגרת. אֵקוֹלוֹגִיָה. עמ '104-105.
Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: חוויות משעשעות וניסויים לגיל הרך. - עמ '32, 40

אַפּרִיל
שיעור מספר 1: "שמש, כדור הארץ וכוכבי לכת אחרים"
מטרה: לתת לילדים מושג ראשוני על מבנה מערכת השמש שכדור הארץ הוא כוכב לכת ייחודי. לפתח סקרנות. על בסיס ניסויים, תן מושג לגבי קור הכוכבים. ככל שכוכבי הלכת רחוקים יותר מהשמש, הם קרים יותר וככל שהם קרובים יותר הם חמים יותר.
חומר: מנורת שולחן, כדורים, תרשים מערכת סולארית.
ספרות: זינינה ת.נ. סיכומי שיעורים להכרת ילדים בגיל הרך עם חפצים טבעיים (podgr.). - מ ', 2006, עמ' 19.
גריזיק T.I. אני מכיר את העולם. - מ ', 2001, עמ' 136.

שיעור מספר 2: "המרחב המסתורי הזה"
מטרה: להכיר לילדים את הסמליות של קבוצות הכוכבים. לעורר עניין בחלל החיצון. הרחב את ההבנה במקצועו של אסטרונאוט. להפעלת אוצר מילים: חלל, אסטרונאוט, חוסר משקל בחלל.
חומר: צילומי חלל, מערכת השמש, יורי גגארין, חלליות.
ניסיון: "חלל אפל", "במסלול"
חומר: פנס, שולחן, סרגל; דלי, כדור, חבל.
ספרות: Grizik T.I. אני מכיר את העולם. - מ ', 2001, עמ' 112.
Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: ניסויים משעשעים וניסויים לגיל הרך - עמ '55-56

שיעור מספר 3: "עולם מעשה ידי אדם"

מטרה: ללמד ילדים להבחין בין חפצים טבעיים לחפצים שנעשו בידיים אנושיות, להכיר את תכונות הנייר, הזכוכית, הבד, הפלסטיק, המתכת.
חומר: פריטים מחומרים שונים, מצגת אלקטרונית.
ניסיון: "קרובי משפחה מזכוכית", "עולם הדברים".
ספרות: Grizik T.I. אני מכיר את העולם. - מ.
Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: ניסויים משעשעים וניסויים לגיל הרך - עמ '59.

נושא: "אור וצבע"
שיעור: "מאיפה הקשת?"
מטרה: לפתח את כישורי הניתוח של ילדים. להכיר אותם עם אנרגיית השמש וייחודי הביטוי שלה. העלו עניין בידיעת החוקים הקיימים בטבע דומם.
חומר: מרסס, פנס, גיליון נייר לבן, זכוכית קריסטל, מנסרה משולשת.
ספרות: Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: ניסויים משעשעים וניסויים לגיל הרך. - מ ', 2005, עמ' 150.
Kulikovskaya I.E., Sovgir I.N. ניסויים לילדים.-מ., 2005, עמ '63.
ניסיון: "איך רואים קשת?", "בועות סבון".
ספרות: Tugusheva G.P. "פעילות ניסיונית" מס '31, עמ' 115.
חוויה: "מעגל הקסמים".
מטרה: להראות לילדים שאור השמש מורכב מספקטרום. לפתח עניין בטבע דומם. כדי ליצור יכולת להסיק מסקנות, העלו השערות.
חומר: סביבון צבעוני או מסחרר.
ספרות: Dybina O.V. לא ידוע בקרבת מקום: ניסויים משעשעים וניסויים לגיל הרך. - מ ', 2005, עמ' 151.
שיחה: "האור סביבנו".
מטרה: לתת לילדים מושג על אור. קבע את שייכות מקורות האור לעולם הטבעי או מעשה ידי אדם, מטרתם. קבעו באופן אמפירי את מבנה מקורות האור מעשה ידי אדם. סיווג של חפצים הנותנים אור לעולם מעשה ידי אדם וטבעי. לחזק את היכולת לעבוד בקבוצה. להעשיר ולהחיות את אוצר המילים של הילדים.
חומר: תמונות המתארות מקורות אור (שמש, ירח, כוכבים, ירח, גחלילית, מדורה, מנורה. פנס צעצוע וכמה חפצים שאינם נותנים אור.
ספרות: Kovaleva T.A. גידול אזרח קטן. - מ ', 2004, עמ' 18.

מוסד חינוך לגיל הרך בעירייה

גן מפצה מס '44 "רודניצ'וק"

קוגניטיבי - אינדקס כרטיסי מחקר

פעילויות עם ילדים בגיל הרך בכיר

גיל.

הורכב על ידי: מחנך

שניאינאגיה ט 'יו.

סרוב - 2015

"בשביל מה נועצים זרעים?"

משימות התוכנית: גיב רעיון של הזרעים, מגווןם ומטרתם. כדי ליצור ידע אודות התנאים להנבטת זרעים. לעורר עניין בפעילויות מחקר.

צִיוּד: צנצנות, גרעיני חמניה, שעועית, אפונה, נייר סופג.

    זרעים נפוחים של חמניות, שעועית, אפונה מונחים בצנצנת לחה. אותם זרעים יבשים מונחים בצנצנת ללא מים. המכולות מונחות באותם תנאים (למשל, על אדן חלון). לאחר כמה ימים הזרעים בצנצנת הראשונה עם מים נובטים, אך בצנצנת ללא מים הם לא יעשו זאת.

מסקנה: אתה צריך מים כדי להנביט זרע.

    ניסוי המראה את תפקיד האור בהתפתחות הצמח מתבצע באנלוגיה.

    זרעים נפוחים מונחים בשתי צנצנות. אחד מהם מונח על אדן החלון, והשני חשוף לקור. בעוד מספר ימים הילדים יראו שהזרעים נבטו בחום, אך לא בקור.

מסקנה: זרע זקוק לחום כדי לנבוט.

    בכוס שקופה גבוהה מגולגל נייר לתוך צינור שקולט מים היטב. 2-3 שעועית מונחות בין קיר הזכוכית לנייר. כמות קטנה של מים מוזגת לכוס (עם שכבה של 2-3 ס"מ). המיכל מונח במקום מואר. כמות קטנה של מים מתווספת מעת לעת. ילדים רושמים תצפיות: כיצד מופיעים השורש, הגבעול, העלה. ניתן לשתול צמחים מגדלים במיכל עם אדמה ולצפות בצמיחתם.

"לאן נעלמים העלים?"

משימות התוכנית: ליצור רעיונות לגבי סימני הסתיו, האופי המחזורי של שינויים בטבע, ללמד להתבונן ולהכליל את תוצאות התצפיות, לבסס את הקשר בין הטבע החי לדומם.

צִיוּד: עלי שלכת.

    ילדים אוספים עלים מאותו גזע, אך צבעים שונים. ואז הם מונחים ברצף מהצעיר ביותר ועד העתיק ביותר (רצוי בשנה שעברה, קורי עכביש) ושוקלים כיצד הם משתנים. עלים שנפלו נרקבים. הם נאכלים על ידי תולעי אדמה ובעלי חיים אחרים. בהדרגה, העלים הופכים לחלק מהאדמה. עוד מזון לצמחים מופיע באדמה - אדמה. בנוסף, שמיכה של עלים שנפלו מחממת את האדמה ומונעת את קפיאת שורשי הצמחים.

מסקנה: עלים שנפלו אינם זבל. הם נחוצים בטבע.

"קרח ותכונותיו"

משימות התוכנית: ליצור רעיונות לילדים על קרח, תכונותיו, שקרח הוא מים קפואים.

צִיוּד: חתיכות קרח, תבניות, מים, חוטים, בקבוק מים.

    שקול עם ילדים חתיכת קרח, מה זה. שקוף או לא? אתה יכול לראות משהו דרך פיסת הקרח? מהי פיסת קרח בשמש? זורח, נוצץ, מנצנץ. קרח שביר או לא? האם ניתן לשבור חתיכת קרח?

מסקנה: הקרח שקוף, שביר, זורח בשמש.

    המורה שואלת את הילדים כיצד ניתן להכין קרח, היכן ניתן לעשות זאת. ילדים ממלאים תבניות שונות במים ומכניסים את החוט לולאה. ואז התבניות מונחות במקרר או מוציאות בקור.

מסקנה: בקור מים קופאים.

    מדוע השבילים מפוזרים במלח בחורף, מדוע הם עושים זאת. מפזרים מלח על קרח ומכניסים למקפיא.

מסקנה: קרח נמס ממלח אפילו בכפור.

    ממלאים את הבקבוק למעלה במים ומכניסים למקפיא. כאשר בוחנים את הבקבוק, שימו לב שכשהמים החלו לקפוא, יצאה חתיכת קרח מהבקבוק.

מסקנה: קרח תופס יותר מקום מאשר מים.

לכן בחורף נסדקים אספלט: המים שמתחת קופאים, הופכים לקרח ומעידים אותם מלמטה. לכן בחורף צינורות עם מים עלולים להתפוצץ אם הם קופאים.

    המורה מתבונן עם הילדים מה קורה לחתיכת קרח קטנה שלקחו לידיהם.

מסקנה: בחום הקרח נמס, הופך למים.

"אדרה - מחט ירוקה"

משימות התוכנית: להמשיך ולגבש רעיונות על עצי מחט בעזרת דוגמא של אשוחית, על הקשר בין צמחים לבעלי חיים.

    מחקר מחטים.

המורה מזמין את הילדים לבחון היטב את המחטים ומסביר. שאלו גם עלים, אבל מיוחדים. עצים שיש להם מחטים נקראים עצי מחט. איזה צבע המחטים בחורף? (ירוק, כך שהאשוחית היא עץ ירוק-עד.) המורה מבקשת מהילדים לחפש מחטים שנפלו מתחת לעץ. מאיפה הם באו? המחטים גם נושרות, כמו העלים. רק שהם לא נושרים בבת אחת, אלא בהדרגה: מחטים צעירים צומחים על הענפים, והזקנים נושרים. הזמינו את הילדים למצוא מחטים בצבעים שונים: הבהירים ביותר - הצעירים והכהים ביותר - הבוגרים ביותר.

    מחקר תא מטען.

המורה מזמין את הילדים לגעת בגזע העץ ולדבר על רגשותיהם, מה זה: חלק או מחוספס, קר או חם. איזה צבע הוא? האם יש בו סדקים בהם חרקים, עכבישים או שקעים יכולים להסתתר לקראת החורף, בהם ציפורים יכולות לחיות? תנו לילדים להריח את הקליפה, מצאו עליה שרף. בעזרת הגזעים העץ מרפא את הפצעים.

    מחקר קונוסים.

ילדים אוספים קונוסי אשוח, בוחנים אותם: מה הם - ארוכים או קצרים, מוארכים או עגולים, חלקים או לא. בעזרת מורה הם מנערים את הזרעים מהחרוטים ומתבוננים בהם נופלים: הם עפים לאט, כמו מסוקים. הרוח מצליחה לתפוס ולשאת אותם משם.

"שלג ותכונותיו"

משימות התוכנית: גיב רעיון על שלג, על תכונותיו, על העובדה ששלג, קרח הם מים קפואים.

צִיוּד: כוסות עם מים חמים וקרים, שלג, חתיכות קרח.

    השלג שוקע?

שים גוש שלג בכוס מים בטמפרטורת החדר.

    באילו מים השלג יימס מהר יותר?

ילדים מכניסים גוש שלג לכוסות מים קרים וחמים ומתבוננים במה שקורה.

    ילדים משווים גוש שלג וחתיכת קרח בצבע, קשיות, שבריריות, ציפה, שקיפות.

    ילדים משווים פיסת קרח ושלג: הם בוחנים אותה, לוחצים אותה ביד, נוגעים בה, מגלים אם קר להם. אתה יכול לראות משהו דרך פיסת הקרח? ודרך גוש שלג? מה ההבדל בין קרח לשלג? (קרח שביר, קשה, שקוף וחסר צבע.) ואיך הוא נראה? (ואחרי שהקרח נמס ואחרי שהשלג נמס, נשארים מים.)

מסקנה: שלג וקרח הם גם מים, רק קפואים.

"תפקיד השלג בחיי הצומח"

משימות התוכנית: גבש רעיון לגבי תפקיד השלג בחיי הצומח.

צִיוּד: שני בקבוקי מים חמים.

    שלג מכסה ערוגות פרחים, דשא, שורשי עצים. האם זה טוב עבורם? שלג הוא כמו שמיכה המגנה על צמחים מפני כפור. מבוצע ניסוי: לוקחים שני בקבוקי מים חמים. המורה נותן לכל ילד בקבוק לגעת. בתחילת ההליכה, אחד המכולות מונח מתחת לשלג, והשני - על פניו. בסוף ההליכה, הילדים נוגעים שוב בבקבוקים כדי לגלות מי מהם המים התקררו מהר יותר. (בזה שהיה על פני השלג).

מסקנה: מתחת לשלג, החום יישאר טוב יותר.

    הבקבוקים מונחים שוב באותם המקומות על מנת לקבוע לאחר זמן באיזה מהמיכלים קפאו המים מהר יותר.

מסקנה: חם יותר מתחת לשלג.

"להכיר את הרוח"

משימות התוכנית: להכיר לילדים תופעה טבעית כל כך כמו הרוח, הסיבות להתרחשותה.

צִיוּד: קערות מים צבעוניים, סירות מפרש, קשיות קוקטייל.

    לפני כל ילד נמצאת קערת מים כהים. אלה הימים: אדום, שחור, צהוב. ילדים מחקים את הרוח: הם נושפים על המים. מה קורה? גלים. ככל שאתה נושף חזק יותר, כך יותר גלים. כשילדים נושפים, הם סוג של דוחפים את האוויר, זה מתחיל לנוע. מתברר הרוח.

    ילדים שמים סירות מפרש על המים ונושפים עליהם. מה קורה? כשהילדים נושבים, מתגלה הרוח, הסירות צפות. כמו כן, ספינות מפרש גדולות מונעות על ידי הרוח. מה קורה לסירה אם אין רוח? ואם הרוח חזקה מאוד? פורצת סערה והסירה ניתנת להרוס.

    ילדים נושפים על כתמים צבעוניים דרך קש קוקטייל. מה קורה לטיפות המים על הנייר? הם זזים. ילדים מכינים ציור כרצונם. נושף אוויר דרך קש.

כשהילדים נשבו, האוויר החל לנוע, הרוח הושגה. הוא ניפח את מפרשי הספינות. יצר גלים, עזר לצייר דרך קש.

מסקנה: יש רוח רק כשהאוויר נע.

"אוויר בלתי נראה"

משימות התוכנית: להכיר לילדים את האוויר, את תכונותיו ותפקידו בחיי האדם.

צִיוּד: כוס, מיכל עם מים, מקלות קוקטייל, בועות סבון, כדור פלסטלינה, ניילון.

    המורה מראה לילדים כוס ושואל. האם יש בזה משהו? הילדים מתחלפים לחקור את המכולה. הביעו את דעתם. לאחר מכן, המורה מציע לבדוק אותם בתהליך הניסוי. המורה הופך את הכוס הפוכה ומוריד אותה אט אט לקערת מים, תוך שימת לב לעובדה שיש להחזיק אותה בצורה שווה מאוד. האם מים נכנסים לכוס? למה לא?

סיכום: יש אוויר בכוס, זה לא מכניס מים לשם. אנחנו לא רואים את זה, כי זה שקוף, בלתי נראה.

    זה מתבצע באנלוגיה עם הראשון, אבל חתיכת גומי קצף או צמר גפן מחוברת לתחתית הזכוכית. במהלך הניסוי הם נשארים יבשים.

    ילדים שוב מורידים את הכוסות למיכל מים, אך לא מחזיקים אותן ישר, אך לא נוטות הרבה. מה מופיע במים? בועות אויר. מאיפה הם באו?

מסקנה: אוויר עוזב את הכוס והמים תופסים את מקומם.

    ילדים נושפים בעדינות לתוך כוס המים מבעד לצינורות הקוקטיילים ומתבוננים בבועות האוויר.

מסקנה: יש אוויר גם במים.

    המורה נושף בועות. מה בתוכם? בועות סבון שקופות בהירות.

מסקנה: יש אוויר בתוך בועות הסבון.

    המורה מחזיק כדור פלסטלינה ביד אחת, ומצנח פלסטלינה עם כדור דומה ביד השנייה. הוא מוריד אותם במקביל, והילדים קובעים מי ייפול מהר יותר לקרקע. המורה שם לב לעובדה שבנפילה המצנח מיישר ומעכב את נפילת כדור הפלסטלינה. מדוע כדור הצניחה נפל מאוחר יותר מכדור הלא מצנח?

מסקנה: האוויר תמך במצנח, לא איפשר לכדור ליפול.

"שלום קרן אור!"

משימות התוכנית:

להכיר לילדים את קרני השמש, את תפקיד השמש בחיינו.

צִיוּד: מראה, מיכל עם מים, דף נייר.

    המורה שואלת את הילדים אם אפשר לתפוס ארנבות. איך לעשות את זה? המורה מראה בעזרת מראה גדולה כיצד לתפוס ארנבות שמש. ואז הילדים מנסים לעשות את אותו הדבר.

מסקנה: קרן שמש משתקפת, מקפצת כמו כדור מהמראה ו"הופכת "לקרן שמש.

    מיכל עם מים מונח על השולחן ליד החלון, כך שקרני השמש נופלות עליו. המורה מציב את המראה בצורה כזו שחלקה העליון נמצא על קצה המכולה. והתחתון נמצא במים בזווית. במצב זה המראה מחזירה את אור השמש המגיע מהחלון. המורה לוקח דף נייר ביד אחת, מניח אותו מול המראה ומניע את המראה ביד השנייה. מה ילדים רואים? אורות צבעוניים נוצצים מופיעים על הנייר הלבן.

מסקנה: קרן רגילה יכולה להפוך לרב צבעונית אם היא עוברת דרך טיפות מים.

"איך זה מים?"

משימות התוכנית: כדי ליצור מושג על מגוון מצבי המים בסביבה, להכיר לילדים חלק מהתכונות של מים.

צִיוּד: כוסות, מים טריים ומומלחים, מים בטמפרטורות שונות, חלב, מיץ, תה, כפיות, תרמוס עם מים חמים, מראה.

    "המים צלולים"

יש שתי כוסות מול הילדים: אחת עם מים, השנייה עם חלב. יש לטבול מקלות או כפיות בשתי הכוסות. באיזה מהכוסות הם נראים ובאילו לא? למה?

מסקנה: מים צלולים, אבל חלב לא.

המורה מציע לחשוב. מה יהיה. אם מי הנהר היו אטומים? האם דגים ובעלי חיים אחרים יכולים לחיות בנהרות כאלה?

    "למים אין טעם"

ילדים טועמים מים, חלב ומיץ.

מסקנה: למים אין טעם.

    "אין למים ריח"

ילדים מרחרחים מים ומגלים אם זה מריח.

מסקנה: למים אין ריח.

    "קיטור זה מים"

המורה לוקח בזהירות תרמוס. הוא פותח אותו ומפנה את תשומת הלב לאדים. להוכיח. שהאדים הם מים, אתה צריך להחזיק מראה מעל האדים, טיפות יופיעו עליו. המורה מסיר את התרמוס ונותן לילדים בתור לגעת במראה. לשכנע אותם שאדים הם מים.

מסקנה: אדים הם מים.

    "מים נוזליים יכולים לזרום"

ילדים מקבלים שתי כוסות, אחת עם מים, השנייה ריקה, ושופכים בזהירות את המים אחד לשני. שואל המורה. מה קורה למים? (היא שופכת.) למה מים יכולים לזרום? (מכיוון שהם נוזליים.) אם המים לא היו נוזליים, הם לא היו מסוגלים לזרום בנחלים, בנהרות, מהברז.

מסקנה: מים הם נוזליים, הם יכולים לזרום.

    « מים חמים, קרים וחמים "

לילדים מקבלים כוסות מים חמים וקרים ומים בטמפרטורת החדר. הם נוגעים במים עם האצבע וקובעים איזו כוס נמצאת באיזה מים. יחד איתם תוכלו למדוד את טמפרטורת המים באמצעות מדחום.

מסקנה: מים יכולים להיות בטמפרטורות שונות: קרים, חמים, קרירים, חמים.

המורה מדגיש שבנהרות, אגמים וים יש גם מים בטמפרטורות שונות: חמים וקרים כאחד. כמה דגים, בעלי חיים. צמחים ושבלולים יכולים לחיות רק במים חמים, אחרים רק במים קרים. פחות בעלי חיים חיים בים ונהרות קרים.

"רטוב - מתייבש"

משימות התוכנית: כדי להכיר לילדים את תכונות החומרים השונים, את השינויים המתרחשים אצלם כשהם נרטבים ויבשים.

צִיוּד: דף נייר, קערת חול, קמח, מלח, בצק, מים.

    בחנו פיסת נייר יבשה עם הילדים. מה הוא? (חלק, אחיד). הציעו להרטיב אותו במים. למה הוא הפך? (מחוספס, לא אחיד, מעוות). שקול חול יבש. מה הוא? (רופף.) הרטיב את החול במים ותראה מה זה הפך להיות. הציעו לעצב עוגות חג הפסחא מחול רטוב. כאשר עוגות הפסחא יבשות, גע בהן באצבעך, בין אם הן התפוררו. איך הפך החול המיובש, האם הוא השתנה או לא.

מסקנה: נייר מפחד ממים, אבל חול לא, הוא יכול להירטב, להתייבש ולהישאר זהה, לא ישתנה.

"המסע של הטיפה"

משימות התוכנית: לתת מושג על מחזור המים בטבע.

צִיוּד: מיכלים, מים, גזה, רצועה אלסטית, חתיכת קרח.

    המורה נותן לכל ילד מיכל מים ומציע להניח אותו על אדן החלון. ילדים משערים לגבי מה שיקרה למים בעוד כמה ימים, האם הם יישארו בקערה. במשך מספר ימים, ילדים מתבוננים בשינויים במיכלים עם מים עד שהנוזל מתאדה. המורה שואל בכל פעם במהלך התצפית אם כמות המים פחתה.

    המורה, יחד עם הילדים, מציבה מיכלים עם מים במקומות שונים: חמים וקרים. במהלך תצפיות הם מציינים היכן המים נעלמים מהר יותר.

    המורה והילדים מניחים קערות גדולות וקטנות בתנאים זהים. המשימה של הילדים היא לציין באילו מכלים המים נעלמים מהר יותר.

    המכולה עם הקירות השקופים מכוסה בגזה. בשולי המכולה הבד מקובע ברצועה אלסטית. חתיכת קרח מונחת על הגזה. המיכל מונח במקום חם. ילדים מתבוננים מעת לעת במה שקורה תחילה עם קרח, ואחר כך עם מים.

מסקנה: מים מתאדים.

ספרות: "פעילויות מתפתחות עם ילדים בגילאי 5-6" מהדורה. ל.א. פרמונובה.

תקציר על פעילויות מחקר קוגניטיביות בקבוצת הבוגרים "תכונות מדהימות של אוויר"

מטרה: לשיטט את הידע של הילדים על תכונות האוויר באמצעות ארגון פעילויות משותפות: פיתוח פעילות קוגניטיבית בתהליך הניסוי.
משימות:
"הכרה"
1. לתרום להעשרה ולמיסוד הידע של ילדים אודות תכונות האוויר.
2. הרחב את רעיונות הילדים לגבי חשיבות האוויר בחיי האדם.
3. לפתח יכולת לבסס קשרים סיבתיים על בסיס ניסויים אלמנטריים ולהסיק מסקנות.
4. לפתח את אברי הראייה, השמיעה, הריח.
5. לפתח אינטליגנציה, תשומת לב, סקרנות.
"תִקשׁוֹרֶת"
1. לקדם פיתוח תקשורת חופשית עם מבוגרים וילדים.
2. להעצמת פעילות הדיבור.
3. לאחד ולהרחיב את אוצר המילים של ילדים: צנחנים בלתי נראים, שקופים, מזוהמים.
4. טיפח תרבות תקשורת.
"סוציאליזציה"
1. ליצור יכולת לפתור את המשימה באופן עצמאי.
2. טיפוח יחסים ידידותיים בין ילדים.
"בְּטִיחוּת"
1. קבעו את כללי ההתנהגות הבטוחה במהלך הניסוי באוויר.
"קריאת סיפורת"
1. לפתח עניין בספרות חינוכית ובדיונית.
"מוּסִיקָה"
1. להעשיר את הילדים בחוויות מוזיקליות: צלילי טבע (רעש רוח)
שיטות וטכניקות:
1. מילולית: שאלות, מילה אמנותית.
2. חזותית: איורים.
3. מעשי: דקות פיזיות, לימוד חפצים, D / ו- "מי צריך אוויר"
עבודה מקדימה:
מעקב אחר טמפרטורת האוויר, התנסות בזיהוי נוכחות ותכונות האוויר, משחק עם הרוח, דיבור על תפקיד האוויר בחיי בני אדם, בעלי חיים וצמחים, התבוננות ברוח; מכין סירות, אוהדים, טווה.
ציוד: פיסת בד, תמונת שמיים ומטוס, שקיות ניילון, מקלות שיניים, קרטון, כוסות עם מים וסבון, בועות סבון, כדור, קלפים המתארים טבע דומם ודומם, תמונה של זיהום סביבתי, תמונות של סמלים (אדם, עץ , חוצה כתם צבעוני)

מהלך השיעור.

IN: אנחנו יכולים להתחיל עם כל המבוגרים והילדים, אבל קודם צריך להגיד שלום. בואו נגיד שלום לאורחים שלנו. ועכשיו כל תשומת הלב מופנית אליי. שמי יוליה ליאונידובנה.

אורג. לשחק עם אוויר "מצנח"
חבר'ה, יש לי הפתעה בשבילכם. ראה כמה חתיכת בד גדולה לי. הוא קליל, אוורירי, צייתני לאוויר. האם אתה יודע מי הם צניחה חופשית? מה מתגלה מעל לראשיהם בקפיצה ממטוס? בואו ננסה להכין מצנח, לעמוד במעגל ולתפוס את הקצוות.
יחד עמדנו במעגל,
בוא נעשה - מצנח.
אנחנו הולכים בזה אחר זה
אנו נושאים את המצנח בידינו.
הרימו ידיים למעלה

אנחנו מנפחים את המצנח שלנו.
זה המצנח שלנו
מנופח באוויר קל.
- חבר'ה, מה עזר לנו לנפח את המצנח שלנו? (אוויר)
- ראה כיצד המצנח מתמלא באוויר. זה עוזר לצניחה חופשית לנחות באטיות ובחלק ולא לפגוע בקרקע.
חבר'ה, יש לנו אוקיינוס \u200b\u200bענק. אין בו חופים או מים, וכל יום שוחים דגי כסף לאורכו (ואלה מטוסים) מנחשים?

כן, זה אוקיינוס \u200b\u200bאוויר. כל יום, שעה, דקה, שניה אנו רוחצים בה. ולולא אוקיינוס \u200b\u200bהאוויר הזה, לא היו חיים על פני האדמה.

אני רוצה להזמין אותך לדבר על אוויר היום.

אתה יכול להרגיש טוב בלי אוויר? בוא נבדוק. סחטו את האף והפה. (אנחנו מרגישים רע) אז בשביל מה אוויר? (לנשום) חבר'ה, אנחנו יכולים לראות אותו? (הוא בלתי נראה, אשף) מדוע אנו קוראים לו בלתי נראה? (מכיוון שהוא שקוף ואפשר לראות הכל דרכו)
ראית פעם אוויר? (לא).
- איך אתה יכול לבדוק אם הוא בקבוצה שלנו? (הנחות)
ניסיון עם החבילה.
- ואני מציע לתפוס בעזרת חבילות (הוא מחלק חבילות לילדים, ילדים בו זמנית עם המורה פותחים את החבילות, גורמים להם לזוז ולסגור אותם בפתאומיות בידיים).
- מה קרה לחבילות? (הם נפחו, כמו כרית)
- מה יש בהם? (אוויר)
- חבר'ה, אתם יודעים באילו חפצים האוויר נעול גם כן? (כדור, גלגל, טבעת מתנפחת, מזרן, סלסולי זרועות, כדור, צעצוע מתנפח)
- איך אתה יכול לבדוק אם באמת יש אוויר בחבילה? קח מקל חד ונקב בזהירות את השקית. בואו נביא את זה על הפנים שלך ולחץ עליו בידיים. מה אתה מרגיש? (רוח, אוויר מגיע) - אז גילינו את סוד האוויר: (אי אפשר לראות אוויר, אבל אתה יכול להרגיש את זה) נרשום את תגליותינו בעזרת סמלים.
- האוויר שקוף, אין לו צבע, הוא בלתי נראה ואנחנו נקבע את הנכס הזה בכרטיס כזה. ("נקודת צבע חוצה")

ונוכל לגלות אם יש אוויר סביבנו? (אנחנו חייבים להרגיש את זה)
בואו נשום, מה אנחנו מרגישים? (קַר)
נפנף לעצמך פיסת נייר? איך הרגשנו עכשיו? (רוח) אז, כדי להרגיש את האוויר, אתה צריך להניע אותו. חבר'ה, באיזה מזג אוויר אנו יכולים להרגיש את תנועת האוויר ברחוב (ברוח)
רוח היא תנועת האוויר.
בוא נרשום את זה עם הכרטיס הזה. ("עץ שמתנדנד ברוח")
עכשיו בואו נשים לב לנושא זה. מה זה? (כַּדוּר)

"זרוק לנהר, אתה לא טובע
לא נאנח על הקיר
נזרוק אותו לקרקע
יעוף למעלה "

איזה נושא מדהים. הוא לא שוקע בנהר, הוא קופץ גבוה. וזה תענוג לשחק איתו. למה הוא מה שיש לו בפנים? (אוויר)

אתם מבינים, חבר'ה, אתם יכולים לשחק עם אוויר. ואתה יכול לשחק בדרכים שונות. כמה מכם נשפו בועות. מי הסיע את הסירה - נשף על המים כך שהיא הפליגה הלאה?

חבר'ה, אתם חושבים שיש אוויר באדם? (תשובות ילדים)
לחוות את "אוויר באדם"
(ילדים יושבים לשולחנות, על השולחנות יש כוסות מים רותחים וקשיות)
- טבלו את הקש בכוס מים ונשפו לתוכו. מה קורה? (בועות יוצאות)
- מדוע הופיעו הבועות? (אוויר יוצא)
אתה מבין, זה אומר שהאוויר נמצא בתוכנו. אנחנו נושפים לתוך הצינור והוא יוצא. אך כדי לנשוף יותר, אנו שואפים תחילה נשימה חדשה של אוויר, ואז נושפים דרך הצינור ומתקבלות בועות. אז למדנו עוד סוד אוויר. יש אוויר באדם. ("תמונה של אדם")

עכשיו בואו לנוח קצת, בואו נשחק עם הבריזה.
חינוך גופני
הרוח נושבת לנו בפרצוף
(גל זרועות)
העץ הקטן התנדנד
(נַדְנֵדָה)
הבריזה שקטה יותר, שקטה יותר
(שָׁפוּף)
העץ הולך וגדל
(אנחנו קמים על האצבעות).
D / ו- "מי צריך אוויר"
מחנך: חבר'ה, בואו נחשוב מי עוד צריך אוויר?
(כרטיס גדול עם דימוי אוויר, קלפים קטנים עם דימוי של טבע דומם. ילדים מניחים קלפים קטנים במעגל ושמו מי צריך אוויר).
מי צריך אוויר? כיצד ניתן לסכם זאת במילה אחת? (טבע חי או כל היצורים החיים) לשם מה נועד אוויר? (לנשום, לגדול, לחיות). כאן גילינו עוד סוד אוויר, שהוא נחוץ לכל היצורים החיים. בואו להוסיף עוד אחד להערות שלנו: "כל היצורים החיים זקוקים לאוויר".

תראו חבר'ה, הבאתי לכם תמונה היום.
תראה מה קורה לאוויר? (מפעלים ומפעלים מזהמים את האוויר, מכוניות מזהמות את האוויר בגזי פליטה, שריפות יער, אנשים מזהמים את האוויר באמצעות סידור הטמנות שונות).
- האם אנו יכולים לדאוג לאוויר הנקי? (לא לשרוף מדורות, לא לזבל, לנסוע במכוניות שרותיות, להשקות את הכבישים בקיץ, לשתול כמה שיותר פרחים ועצים, כי הם מטהרים את האוויר, הם פולטים חמצן, אוויר נקי).
- נכון, לכן עלינו להגן על כדור הארץ שלנו, לדאוג לטוהר האוויר ולא לזהם אותו.
הכללת ידע על אוויר באמצעות קלפים - סמלים:
- נכון להיום, המחקר שלנו הסתיים, בואו ניגש ללוח ונזכור מהפתקים שלנו (קלפים) את כל מה שלמדנו על האוויר.
התוצאה של ה- GCD:
- חבר'ה יקרים, כולכם עשיתם עבודה נהדרת ולמדתם הרבה דברים חדשים ושימושיים על האוויר, והכנתי עבורכם מתנות.
- מה זה? (מנפח בועה)
מה יש בתוכם? (אוויר)
- ניקח איתנו צנצנת אחת ונצפה ברוח שמשחקת איתם,
בין אם בועות קופאות ברחוב.
ואתה יכול לשחק עם הבועות האלה עכשיו:
אם אתה נושף חזק יותר,
יהיו הרבה בועות!
אחת שתיים שלוש ארבע חמש,
אין דרך לתפוס אותם.

לחזור

×
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:
נרשמתי כבר לקהילה "toowa.ru"