תקציר בנושא חלק הגוף. סיכום השיעור בקבוצת הגיל הרך: גופנו

הירשם כמנוי
הצטרף לקהילת "toowa.ru"!
בקשר עם:

סיכום השיעור "אדם. חלקי גוף".
מטרה: להכיר ילדים עם חלקים מגוף האדם. למדו לחנך
שמות עצם ברבים. למד להכין משפטים
חומר חזותי. הבחין בין יד ימין לשמאל, רגל. לְלַמֵד
ליצור שמות עצם עם צמצום ו
סיומות הגדלה. תרגיל ילדים בתיאום
שמות עצם עם ספרות. הסב את תשומת לבם של ילדים
פוליסמיה של מילים. תרגיל ילדים בשימוש במילים של אנטונימים.
מהלך השיעור:
ש: קח את המראות מהשולחן. עכשיו אתה ואני נציג אחרת
רגשות. הרימי גבות, תתפלאי. עכשיו קם את גבותיך
קמט את האף שלך, תאר את באבא יאגה. מה הפנים שלה? / רוע,
נורא /. עכשיו תאר פיה טובה. חיוך. מה זה היא
הבעת פנים? / חביב, משמח /. איזה סוג של הבעת פנים את אוהבת?
איזה מצב רוח יש לך הכי הרבה? / תשובות של ילדים /. אנחנו מתחילים את שלנו
עיסוק, ותנו למצב הרוח הטוב ללוות אותנו.
ש: הוא החזק ביותר על פני כדור הארץ,
כי כולם חכמים יותר.
מי אתה חושב שזה? /אדם/. על מי נדבר? / על אדם /
הצגת כרזה עם מבנה גוף האדם. נושא השיעור שלנו: “חלקי גוף
אדם. " היום נגלה לאילו חלקים בגוף יש לאדם, בשביל מה הם מיועדים
זקוק לאדם. כיצד לשמור על גופנו נקי ובריא.
נשמעת נקישה. בורטינו מופיע.
בורטינו: שלום ילדים! זיהית אותי? למה אתה כאן?
ש: החבר'ה ואני מדברים על בן אדם. הנה אתה פינוקיו אתה יודע אילו חלקים
האם לאדם יש גוף?
פינוקיו: כמובן, אני יודע, יש לי חלק אחד בגוף - האף.
ש: ולמה זה מיועד?
בורטינו: להדביק אותו לכל מקום.
ש: חבר'ה, אני חושב שבוראטינו צריך להישאר כדי שהוא יגלה מה עוד שם
חלקים מגוף האדם ולמה הם מיועדים.
בורטינו: תודה, אשמח בשמחה.
ש: מה שמו של החלק הגדול ביותר בגוף האדם? / פלג גוף עליון /
יחד עם הילדים מראה על הכרזה איפה הם נמצאים ומה הם נקראים
חלקי גוף / בטן, צד אחורי /
פינוקיו: אני יודע, לכל אדם יש עדיין ראש - הוא יכול לחשוב
לצפות, להקשיב, להריח, לטעום.
ש: נכון, לאדם יש ראש, אבל רק היא לא יכולה לעשות את כל זה
עשה, ובעזרת האיברים שעליו, הקשב לחידות:
על החיה - על הכתר,
ויש לנו מתחת לעיניים. / אוזניים /
ש: בשביל מה האוזניים? יש צורך באוזניים בכדי לשמוע, להקשיב /

הדרך בה הם מאירים קרניים
ואז דמעה מכסה אותם
לפעמים הם קוראים או ממצמצים,
ואז הם לפתע צוחקים ... / עיניים /
לשם מה עיניים? / יש צורך בעיניים כדי לראות, להסתכל /
ועכשיו פינוקיו נספר לכם ונראה לכם מהם חלקים אחרים בגוף
באדם. ילד יוצא ואומר דקלום מדקלם
בחלקי הגוף, שאר הילדים חוזרים על התנועות מאחוריו במקומותיהם.
יש ציפורניים על האצבעות שלנו, יש על הראש שלנו
על הידיים - פרקי הידיים, המרפקים, שתי אוזניים ושתי אונות
כתר, צוואר, כתפיים, חזה. גבות, עצמות לחיים וויסקי
ירכיים, עקבים, שתי רגליים ועיניים כל כך קרובות
יש ברכיים וגב לחיים, אף ושני נחיריים
אבל היא רק אחת. שפתיים, שיניים - תראי!
הסנטר מתחת לשפה, זה מה שאתה ואני יודעים.
ש: למה נועדו שיניים, לשון, רגליים, ידיים, אף, ריסים? / תשובות של ילדים /
מה עוד על הראש? / שיער / לגוף יש ידיים ורגליים.
חבר'ה, ספרו לי את חלקי היד / הכתף, המרפק, כף היד, האצבעות, הציפורניים /. AND
אילו חלקים ברגל אתה מכיר? / ירך, ברך, שוקה, רגל, אצבעות, ציפורניים,
סוליה, עקבים /.
בורטינו: חבר'ה, אני יודע איזה בעלי חיים אין להם - פרצופים. אתה יודע מה
לחיות מחמד עדיין אין חלקי גוף, אבל לבני אדם? /כַּף הַיָד,
אצבעות, ציפורניים, מרפקים, ידיים /.
משחק כדור: "אחד - רבים".
ש: עכשיו אנחנו הולכים לשחק את המשחק "One many", אני שם אובייקט אחד, ואתה
הרבה.
אוזן - אוזניים, צוואר ..., עין ..., שיער ..., ראש ..., מצח ..., פה ..., אף
..., לחי ..., אצבע ... מרפק ... גבה ...
משחק "תחשוב ותענה"
בורטינו: מלווינה שאלה אותי שאלות, אבל לא יכולתי לענות עליהן,
תעזור לי, בבקשה, אחרת היא אסרה אותי בארון.
כמה עיניים יש לשני ילדים? / לשני ילדים יש ארבע עיניים /
כמה אוזניים יש לשלושה בנים? / לבנים האלה יש שש אוזניים /
כמה אצבעות בידך השמאלית? / יש חמש אצבעות ביד שמאל /
כמה אפים יש לשלוש בנות? / לשלוש בנות יש שלוש אפים /
בורטינו: תודה חבר'ה.
פיזמינוטקה
ש: עמדו מאחורי הכיסאות, בואו נעשה תרגיל קטן.
מי אומר, האם הילדים יוכלו לחזור על תנועות אלה? אני ארים ידיים.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה!
ש: אני צופה מימין לשמאל.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה.

ש: ואעוף כמו ציפור.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה.
ש: אני אסובב את ראשי.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה.
ש: ועכשיו אני אשב, אקום ולא אתעייף בכלל.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה.
ש: אני אקפוץ קצת.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה.
ש: ואני אלך על הכביש.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה.
ש: ואני ארוץ במקום.
ילדים: גם אני יכול לעשות את זה.
ש: אני יכול לעשות כל דבר בעולם.
כף היד! מחיאת כפיים!
על הברכיים - סטירה, סטירה!
טפיחו עכשיו על הכתפיים
להכות עצמך בצדדים!
אנחנו יכולים למחוא כפיים מאחורי הגב! מחיאת כפיים!
אנחנו מוחאים כפיים לפנינו! מחיאת כפיים!
אנחנו יכולים נכון! משמאל אנחנו יכולים!
וקפל את הידיים לרוחב.
ידית שמאל - על הכתף,
עם הידית הנכונה - טוויסט,
על בהונות ועקבים
אז הטעינה הסתיימה.
ש: שב במושביך והאזין לסיפור שנקרא "שניים
אח. "
היו שני אחים. לאחד קראו IR, הוא היה קטן ודק. אחר -
ISH, הוא היה גבוה ושמן. לכל אחד היה בית משלו. ל- IR היה
בית קטן. ISCH הוא בית גדול. מטפל בדיבור מצייר על הלוח בבית
אחים ושואל את הילדים שאלות: איזה סוג בית היה ל- ISH? /גָדוֹל/. איך הוא
שקוראים לו? / בית /. באיזה בית היה IR? /קָטָן/. איך זה נקרא?
/ בית /.
אני אגיד לך איך היו האחים האלה. ואתה תעזור לי. (סיפור על ידי
(ראה איור על הלוח). לאח אחד לא היה אף - אבל ... / אף /, אבל לשני
/ זרבובית /. לאח אחד לא היה פה - אבל ... / פה /, אבל לשני / פה /. (נשק,
רגליים, מצח, עין, שיער ...)
מה היה שם אחיך הקטן? / IR /. איך קרא האח השני? / ISH /. מה
חיפשתי? /גָדוֹל/. אם IR נשמע במילה, זה אומר שהאובייקט
קטן, ואם ה- ISCH - אז הנושא גדול.
משחק: "תגיד ההפך"

ש: בוא נשווה כעת את האחים.
למראה יש פנים עצובות, ואיקא / עליז /
ל- ISCHA שיער כהה, ו- IKA / בהיר /
לחיפוש שיער ארוך, ו- IKA / קצר /
למראה יש שיער חלק, ו- IKA / מתולתל /
לחיפוש יש אף גדול, ו- IKA / קטן /
ISH הוא עבה ו- IR / דק /
ISH הוא גבוה, ו- IR / נמוך /
ש: חבר'ה, יש מילים שנשמעות אותו דבר, אך בעלות משמעויות שונות.
האף נמצא על ידי המטוס, על ידי הספינה, על ידי הקומקום;
ידית - ליד הדלת, ליד התיק, עט נובע;
עינית - בדלת, ליד תפוחי האדמה;
הצוואר נמצא ליד הבקבוק, ליד הילד;
הגב נמצא ליד הכיסא;
מברשות - ציור, צרור ענבים;
לשון - במגף, עוגה;
הרגליים ליד הכיסא, ליד הפטרייה.
פינוקיו: ופעם נכנסתי לדיו עם האף והתלכלכתי בכל אופן, זה היה
כֵּיף.
ש: אתה כנראה לא יודע מה יכול לקרות אם האדם לא עוקב אחריו
את טוהר גופך. הנה קטע משירו של ק.י.
צ'וקובסקי "מוידודיר".
"אוי אתה מגעיל, אוי אתה מלוכלך
חזיר לא שטוף!
אתה שחור יותר מטאטא ארובות, העריץ את עצמך.
יש לך שעווה על הצוואר
יש כתם מתחת לאף שלך
יש לך ידיים כאלה שאפילו המכנסיים שלך ברחו
אפילו מכנסיים, אפילו מכנסיים
הם ברחו ממך. "
ש: ילדים, על מי לדעתך עוסקים הפסוקים האלה? / על עבד, מלוכלך / מה שאתה צריך
לעשות כדי להיות נקי? / לשטוף, לשטוף ידיים, גוף, לצחצח שיניים,
מסרק, נקי וברזל בגדים, נעליים נקיות ... /
פינוקיו: מלווינה גורמת לי לשטוף ידיים והיא נתנה לי שלם
שקית של כמה פריטים. ואני לא יודע מה לעשות איתם, למה אני צריך אותם
נָחוּץ.
ש: חבר'ה, בוא נעזור לבוראטינו.
משחק: "אילו דברים האדם צריך כדי להיות נקי ומסודר"
(מטפל בדיבור מראה פריטי טיפוח לגוף, וילדים מאפרים
הצעות / מסרק אדם צריך לסרק את השיער ... /)

סיכום השיעור "חלקי הגוף"

מטרה:להכיר את הילדים עם החלקים העיקריים בגוף האדם.

משימות התוכנית:

חינוכית:

  • להכיר לילדים תרגילים המחזקים איברים ומערכות שונות של הגוף.

מתפתח:

  • לפתח את היכולת של ילדים להבחין ולמנות את החושים (עיניים, פה, אף, אוזניים), לתת מושג על תפקידם בגוף וכיצד לטפל בהם ולדאוג להם.

חינוכית:

  • לטפח יחס מכבד לגופך, לבריאותך, לבריאותם של ילדים אחרים.

עבודה מקדימה: מתרגל חינוך גופני "יש לי ראש", מדבר על חלקים בגוף האדם.

חומר וציוד:

הַדגָמָה: בובת איש גדול, חידות ותמונות על חלקי גוף, משחק "מצא את ההבדלים".

מחלק: המשחק "חלקי גוף".

עבודת אוצר מילים:להפעיל את המילים במילון הילדים: ראש, ידיים, רגליים, פלג גוף עליון.

שיטות וטכניקות:

מִשְׂחָק: משחק "הראה את חלקי גופך", התעמלות אצבעות "חלקנו תפוז", טיול לארץ "גוף הקסם", הכנסת בובת איש הגדול,

מילולי: משחק עם תנועות "איפה הידיים שלנו?"

מַעֲשִׂי: המשחק "אסוף את האיש הקטן".

חלק א '.

מְחַנֵך:

נדרוך קודם

ואז נמחא כפיים

ואז אנחנו מסתובבים

וכולנו נחייך יחד.

חלק שני.

כולנו במצב רוח נהדר היום. בואו נראה מי הגיע לבקר אותנו היום. כן, זה גדול,

מה עליכם לעשות כשנכנסים לקבוצה?

בוא נגיד שלום לביג מן. כשאנחנו אומרים שלום אנחנו מאחלים אחד לשני בריאות טובה.

למה זה נקרא כך?

היום נלך לארץ הקסומה "גוף הקסמים" ונספר לגוף הגדול על גופנו. ואנחנו נטוס לשם בכדור פורח. כולם יושבים על הבלון ואומרים את המילים:

כדור, עף, עף, גלגל אותנו לשמיים.

עלייה גבוהה יותר, גבוהה יותר.

שקט, שקט, אל תנדנד.

אתה, כדור, תעוף, תעוף

הביאו אותנו לארץ הגוף.

אה, לאן הגענו?

תראה, הכדור טס לארץ "גוף הקסם", ובמדינה זו יש הרבה תעלומות ומשימות מעניינות. בואו ניחש את כולם יחד, אך ראשית, עלינו לשבת על כסאות הקסם שלנו. הקשב טוב.

מה עוזר לנו לחשוב

זה שונה מבעלי חיים.

ותמיד, וכולם צריכים-

ובכן, כמובן,- …

רֹאשׁ.

יש לנו את זה עגול. בואו נראה ונספר לביג מן מה יש לנו על הראש.

נכון, עיניים, אף, פה, שיער.

לשם מה עיניים?

בוא נראה אם \u200b\u200bהעיניים שלך רואות טוב - נסה לזהות את ההבדלים בתמונות?

בשביל מה האף?

בשביל מה פה?

כל הכבוד, עשית עבודה טובה! בואו נמשיך לנסוע בגופנו. לאדם צוואר, זה עוזר לסובב את הראש ומתחבר לגו. וזדורוביאצ'וק הביא לנו חידה נוספת:

אוליה לוקח פירות יער

שניים, שלושה דברים

ובשביל זה אתה צריך

אולה שלנו ...

עטים.

לאדם יש שתי ידיים: ימין ושמאל. ביד ימין אנו מציירים, אוכלים, כותבים. להראות לי את הידית הנכונה?

הראה ידית אחרת - זוהי הידית השמאלית. יש אצבעות על הידיות, הראו אותן. בואו ונמנה אותם. האצבעות שלנו רוצות לשחק.

התעמלות אצבעות "חלקנו תפוז":

חלקנו תפוז:

רבים מאיתנו, אבל הוא אחד.

הנתח הזה מיועד לקיפוד.

זו נתח למהיר,

זו נתח לברווזונים

הנתח הזה מיועד לגורים,

זו נתח לבונה

ובשביל הזאב, הקליפה.

הוא כועס עלינו - צרות!

רוץ מי איפה!

יש לנו גם רגליים לרוץ על המסלול. כמה רגליים יש לנו?

זה נכון, שניים: ימין ושמאל. ולשם מה הרגליים?

הרגליים שלנו רוצות לשחק.

איפה העטים שלנו?

הנה הם!

איפה הרגליים שלנו?

הנה הם!

איפה הילדים שלי?

הנה הם!

- עכשיו בואו נשחק במשחק הצג חלקי גוף.

המורה שם את חלקי הגוף, הילדים מראים אותם.

- ועכשיו אני מציע לך לשחק במשחק "אסוף את האיש הקטן". נגיע לשולחן ונניח את גופת האיש. והבחור הגדול יראה כמה אתה קשוב ושכל.

חלק ג '.

המסע שלנו הגיע לסיומו. נהניתם מהטיול המרגש שלנו?

ואתה בחור גדול?

גם מאוד אהבתי את זה והייתי רוצה לאחל שתהיה בריא, שלא תהיה עצלן כל יום לעשות תרגילים, להתבדר, לשטוף, לאכול יותר פירות.

מטרה: להרחיב את רעיונות הילדים לגבי מבנה גוף האדם ותכלית החלקים האישיים שלו.

משימות:
- להעשיר, להפעיל ולהרחיב את אוצר המילים בנושא "חלקי הגוף";
- ללמוד את שמות חלקי גוף האדם, תפקידיהם (אנו רואים בעיניים, שומעים באוזניים, נושמים עם האף וכו ');
- תרגול השימוש בשמות עצם רבים;
- הפנה את תשומת ליבם של הילדים לעמימות המלים;

תרגול השימוש בשמות עצם עם סיומות זעירות ומגדילות;
- תרגיל בהלחנת מילים מורכבות על חומר חזותי;
- לפתח קשב, זיכרון, נשימה נכונה וכישורים מוטוריים כלליים;
- לחנך מיומנויות תרבותיות והיגייניות.

ציוד: פוסטר עם תמונה של מבנה גוף האדם, כדור, לוח מולטימדיה ומקרן.

מהלך GCD

ארגון זמן

חבר'ה, בואו נגיד לכם שלום.
שלום כפות הידיים! (ילדים מוחאים כפיים: מוחאים כפיים)
שלום מגפיים! (דריכה: למעלה למעלה)
שלום צפרדעים! (קרקור קווא-קווא)
שלום קוקיות! (קוקויוט: קו-קו)
שלום, עקב קולי! (לשון קלינק: clink - clink)

והגחלילית הקטנה! (על הנשיפה מבטאים: s-s-s)
שלום, רוח מהירה (נושבת)
קול ילדים ברור! (מדבר בלשון: bl - bl)
הרכבת ארוכה ברציף! (למשוך: tuuu)
אחר צהריים טובים לשעון היד, (מתקתק: טיק-טוק)
קולות ילדים רמים!
ועכשיו כולם התיישבו יחד,
כולם הביטו בי.

מבוא לנושא

חבר'ה מקשיבים לחידה:
הוא החזק ביותר עלי אדמות
כי כולם חכמים יותר.
- מי אתה חושב שזה? (אדם).
הצגת כרזה עם מבנה גוף האדם.

נושא השיעור שלנו הוא "חלקים מגוף האדם". היום נזכור לאילו חלקים בגוף יש לאדם, בשביל מה הם מיועדים. כיצד לשמור על גופנו נקי ובריא.

נשמעת מוסיקה מהקריקטורה "הרפתקאות בורטינו". בעזרת המקרן מופיעה תמונה של בורטינו.
בורטינו: שלום ילדים! זיהית אותי? למה אתה כאן?
החבר'ה ואני מדברים על אדם. האם אתה יודע לפינוקיו אילו חלקי גוף יש לאדם?
פינוקיו: כמובן, אני יודע, יש לי חלק אחד בגופי - האף שלי.
- ולמה זה מיועד?

בורטינו: להדביק אותו לכל מקום.
חבר'ה, אני חושב שבוראטינו צריך להישאר כדי שהוא יגלה לאילו חלקי גוף אחרים יש לאדם ולשם מה הם נועדו.
בורטינו: תודה, אשמח בשמחה.
- מה שמו של החלק הגדול ביותר בגוף האדם? (טוֹרסוֹ)
המטפל בדיבור, יחד עם הילדים, מראה על הכרזה היכן נמצאים חלקי הגוף ומה הם נקראים. (חזה, בטן, גב, צדדים)
- לגוף יש ידיים ורגליים. חבר'ה, תן שם לחלקי היד. (כתף, מרפק, כף היד, אצבעות, ציפורניים) אילו חלקים ברגל אתה מכיר? (ירך, ברך, רגל תחתונה, רגל, בהונות, ציפורניים, סוליה, עקבים)

פינוקיו: אני יודע, לכל אדם יש גם ראש - הוא יכול לחשוב, לצפות, להקשיב, להריח, לטעום.
- נכון, לאדם יש ראש, אבל רק היא לא יכולה לעשות את כל זה בעצמה, אבל בעזרת האיברים שעליו, להקשיב לחידות:
על החיה - על הראש,
ויש לנו מתחת לעיניים. (אוזניים)

לשם מה האוזניים? (יש צורך באוזניים כדי לשמוע, להקשיב)
לכל פנים יש
שני אגמים יפהפיים
יש הר ביניהם. (עיניים ואף)
לשם מה עיניים? (יש צורך בעיניים כדי לראות, להסתכל)
דלתות אדומות במערה שלי,
חיות לבנות יושבות ליד הדלת.

גם בשר וגם לחם - כל השלל שלי -
אני נותן אותו בשמחה לחיות לבנות. (פה, שפתיים, שיניים)
- לשם מה שיניים, לשון? (תשובות ילדים)
- מה עוד על הראש?
הוא צומח, אך לא פרח.
תלויים, אבל לא פירות.
זה נראה כמו חוט, אבל חי.
אחד נושר, השני גדל. (שיער)

תרגילי נשימה

חבר'ה, אני מציע לכם לנוח מעט ובמקביל לעשות תרגיל שימושי לריאות שלנו. אני מדבר על תרגילי נשימה. בזמן שאני מחלק לכם עזרי התעמלות, אנא הזכירו לי כיצד לשאוף ולנשוף נכון.

משחק כדור: "אחד הוא הרבה"

ועכשיו נשחק את המשחק "אחד הוא הרבה", אני שם אובייקט אחד, ואתה רבים.
אוזן - אוזניים, צוואר - ..., עין - ..., שיער - ..., ראש - ..., מצח - ..., פה - ..., אף - ..., לחי - ..., אצבע - ..., מרפק - ..., גבה - ....

משחק "גנום, איש, ענק"

לבורטינו חברים רבים בארץ הקסמים של הסרטים המצוירים. אחד מהם הוא הגנום והענק. האם לדעתך חלקי גופם נקראים זהים לשלנו? גמד הוא הרבה יותר קטן מאדם, ולכן אנו נקרא לחלקי גופו פחתניים. ונגדיל את חלקי גופו של הענק האדיר. לדוגמא: לאדם יש יד, לגמד יש יד קטנה, לענק יש יד גדולה.
אף, פה, מצח, עיניים, שיער, יד, רגל.

משחק "התוספת הרביעית"

המשחק הבא הוא "התוספת הרביעית", אני שם 4 מילים, ואתה צריך לנחש איזו מילה היא תוספת ולמה.
ראש, כובע, כף היד, הצוואר.
צווארון, אצבעות, רגל, כף היד.
רגל, רגל, ברך, מגפיים.
עיניים, אף, משקפיים, כף היד.

פיזמינוטקה

הגיע הזמן לנוח ולמתוח את חלקי גופנו. קם בעדינות מהכיסאות שלנו.
אנו חותמים רגליים.
אנחנו מוחאים כפיים
אנו מהנהנים בראשינו.
אנחנו מרימים ידיים
ויתרנו.
אנחנו לוחצים ידיים
ואנחנו מתרוצצים.

העמימות במילים

חבר'ה, בשפת האם שלנו יש מילים שנשמעות אותו דבר, אך בעלות משמעויות שונות. אני מציע שתכיר אותם.
האף נמצא על ידי המטוס, על ידי הספינה, על ידי הקומקום.
הידית ליד הדלת, ליד התיק, עט נובע.
עינית - בדלת, תפוחי אדמה, ביצים מקושקשות.
הצוואר נמצא ליד הבקבוק, ליד הסוודר.
משענת הגב נמצאת ליד המיטה, הכיסאות, השמלות.
מברשות - לציור, מברשת ענבים, במטפחת, לציור.
לשון - במגף, עוגה, עם רוכסן.
הרגליים ליד הכיסא, ליד הפטרייה.

משחק "אילו דברים האדם צריך כדי להיות נקי ומסודר"

פינוקיו: מלווינה גורמת לי לשטוף ידיים וגם נתנה לי שקית שלמה של כמה פריטים. ואני לא יודע מה לעשות איתם, למה אני צריך אותם.
חבר'ה, בואו נעזור לבוראטינו להבין את זה.
תמונות של פריטי טיפוח הגוף מופיעות על לוח המולטימדיה: מברשת שיער, מברשת שיניים, מגבת, סבון, מטלית, משחת שיניים, שמפו. ילדים גוזרים משפטים. לדוגמא: אדם זקוק למסרק כדי לסרק את שערו.
פינוקיו: תודה לכם, עכשיו אני יודע אילו חלקי גוף יש לאדם ולמה הם מיועדים. ושאתה צריך להשתמש בכל יום בפריטי היגיינה.

תוֹצָאָה

חבר'ה, מה למדנו בכיתה היום? (תשובות ילדים)
יתר על כן, ילדים לאורך השרשרת שמים חלקים בגוף האדם, המעבירים את הכדור זה לזה.
להשגת המטרה השתמשו בשיטות ובטכניקות הבאות: שיטה חזותית (שימוש בחומרי וידיאו), שיטה מילולית (שיחה על חלקי גוף), טכניקת משחק (משחק כדור "אחד - רבים", משחק "גמד, גבר, ענק").

פתרון בעיות מתבצע באמצעות התחומים החינוכיים הבאים: בריאות (יכולת לנשום נכון), קוגניציה (סיפור על חלקי גוף), מוזיקה (פסקול מתוך הסרט המצויר "הרפתקאות בורטינו").

קליידה אולגה אלכסנדרובנה, מורה - מטפלת בדיבור. מדאו מספר 19, ח'ארובסק

להורדת החומר או!

סיכום השיעור בקבוצת ההכנה "חלקי הגוף"

תוכן תוכנה:

להבהיר את הידע של ילדים על חלקי הגוף והראש;

דע את המטרה של כל חלק בראש;

הגנה על הבריאות, אמצעי אבטחה;

פיתוח דיבור ילדים;

פיתוח מיומנויות תקשורת.

חוֹמֶר:

מראה (לפי מספר הילדים);

קופסאות עם חומרים ריחניים;

פלנלגרף גדול;

דף נייר נופי (לכל ילד);

חלקי ראש מצוירים: שיער, אוזניים, אף, עיניים, פה (לכל ילד);

תמונות עם סוגים שונים של ירקות;

הקלטה בצלילי טבע שונים;

קופסאות עם חול, אפונה, זרעים;

פירות וירקות טבעיים;

קלפים מנוקבים, עפרונות.

מהלך השיעור:

1.- חבר'ה, האם כולם הגיעו היום לגן במצב רוח טוב?

המורה לוקח את הפעמון וניגש לילד, קורא לו ליד האוזן ואומר:

פטיה, בוקר טוב!

פטיה לוקח פעמון ועושה אותו ליד אוזנו של ילד אחר. וכך במעגל הילדים מאחלים זה לזה בוקר טוב.

2. ילדים יושבים לשולחנות.

היום נחבר את הדיוקן בצורה יוצאת דופן.

תן שם לחלקי גופך. בשיעור נראה עד כמה ראשו של אדם חשוב.

יש לך ראש? מרגישים את זה, טפיחו לעצמכם על הראש.

למי עוד יש ראש?

מה על הראש שלך? (רשימת ילדים).

על החבר'ה יש דפי נייר על השולחנות ועליהם דמות ראש מצוירת.

איך נראית הדמות? במהלך השיעור, נצמיד אליו את כל החלקים הדרושים ונראה איזה סוג דיוקן תקבל.

איזה צבע השיער שלך על הראש שלך? האם כולם אותו דבר? בשביל מה אנחנו צריכים שיער? (תשובות ילדים).

מה צריך לעשות כדי להפוך את השיער שלך ליפה ובריא? (חותכים, שוטפים, מסרקים).

ילדים בוחרים כל דגם שיער ומורחים אותו על צורת הראש שלהם.

"שני חלונות למשך הלילה

הם סוגרים את עצמם

ועם הזריחה

הם פותחים את עצמם. "

ילדים מנחשים מה זה יכול להיות.

הם מצמצו את עיניהם. קחי מראות, תראי כמה את יפה. איזה צבע בעיניה של לנה? וסריוז'ה?

לשם מה עינינו? (להבחין בצבעים; לראות את העולם מסביב; לקרוא ספרים וכו ')

איזה סוג של עיניים יש? (צר, גדול, קטן וכו ') ומה עם השועל? וסבטה?

העיניים שלנו, כמו גם הידיים והרגליים שלנו, זקוקות להתעמלות, גם העיניים שלנו מתעייפות.

מתבצעת התעמלות לעיניים.

אבל בעיניך הקשובות, אתה יכול לשחק משחק ("מה נעלם").

האם אתה חושב שאתה צריך לטפל בעיניים שלך, איך לעשות את זה? (הרכיב משקפיים כהים במזג אוויר שטוף שמש; אל תצפה בטלוויזיה זמן רב; אל תקרא ספרים בשכיבה).

עבודה עם כרטיס ניקוב: החבר'ה מסמנים את התמונות בעפרון כיצד להגן על עיניהם.

לאחר המשימה, החבר'ה ניגשים לשולחן ובוחרים עיני נייר לדיוקנם.

פיז. דקה

העוזר מאחורי הדלת משמיע כמה קולות.

ילדים, אתם שומעים צליל כלשהו? מה שמעת? מה עוזר לך לשמוע?

אילו אוזניים שומעות טוב יותר - גדולות או קטנות? למי יש אוזניים גדולות? והקטנים?

ועכשיו משימה קטנה לאוזניים. קבע מהם הצלילים האלה.

ומי יגיד לך איך לטפל באוזניים שלך? (ילדים קוראים כיצד להגן על אוזניהם).

הוסף לדיוקן שלך את האוזניים שאתה אוהב.

אנו מזמינים את החבר'ה להגיע לשולחן בו יש קופסאות נייר שונות (ניתן לסמן אותם בצבע או בצורות וכו ').

בחר כל תיבה שאתה אוהב. המשימה שלך היא לקבוע מה יש בקופסה מבלי לפתוח אותה (יש חורים קטנים בקופסה כדי שתוכל להריח אותה היטב).

ויקה, מה יש בתיבה שלך? איך ידעת? מה עזר לך לקבוע מה יש בקופסה?

לכל החיות, לכל האנשים יש אף.

האף חשוב, האף נחוץ לא רק ליופי.

ואנחנו לא יכולים להתעטש ולא לנשום בלי אף.

איך כדאי לטפל באף שלך כך שהוא יעבוד כמו שצריך עבורנו? (הגן על עצמך מפני הצטננות; השתמש במטפחת; אל תדחוף חפצים קטנים לאף וכו ').

הבחורים בוחרים "אף" לדיוקן שלהם ומצמידים אותו ל"ראש "שלהם.

תסתכל על הדיוקנאות שלך ותגיד לי מה עוד חסר? מה בפה שלך? מדוע אנו זקוקים לפה, שיניים, לשון?

אבל עכשיו נשחק משחק עם הלשון. המשחק נקרא "טעם".

ילדים מכוסים בעיניים, המורה נותן לכל ילד ביס מאיזה פרי או ירק, כדי לקבוע מה זה.

אתה מטפל בפה שלך? איך אתה עושה את זה? (תשובות ילדים).

ילדים בוחרים ב"פה "שלהם ומסיימים את הדיוקן.

איזה פרצופים קיבלת? (מצחיק, עצוב, כועס וכו ') בוא עם שמות לאנשים שלך.

האם כל חלקי הראש חשובים לבני אדם או לא? מה הייתם מאחלים לכל הילדים והמבוגרים? אז בואו נדאג לבריאות שלנו.

נושא: "חלקי הגוף הם העוזרים שלי"

מטרה:

  • לאחד את המושג חלקי גוף;
  • לאחד את הידע והמיומנויות שנצברו במהלך העבודה המתקנת על פיתוח מכשיר המפרק.

משימות:

טיפול בדיבור:

שיפור המבנה המילוני של הדיבור:

  • להעשיר, להפעיל ולהרחיב את אוצר המילים בנושא "חלקי הגוף הם העוזרים שלי";
  • ללמוד את שמות חלקי גוף האדם, תפקידיהם (אנו רואים בעיניים, שומעים באוזניים, נושמים עם האף וכו ');
  • לאחד את המושג "מילה פוליסמית", להבהיר את העמימות של המילה "אף";
  • להרחיב את הבנת תפיסת הריחות אצל בעלי חיים;
  • להבהיר את משמעות המילים "ארומה", "ריח";

גיבוש ושיפור המבנה הדקדוקי של הדיבור:

  • לתאם שמות עצם עם שמות תואר במין, מספר.

פיתוח דיבור קוהרנטי:

  • ליצור מצב בעייתי, לקחת חלק בדיון שלו;
  • לפתח את היכולת לענות על שאלות במיומנות;
  • מצא מוטיבציה לחשיבה בנושא נתון.

שיפור מיומנויות מוטוריות כלליות ועדינות.

משימות התפתחותיות:

  • פיתוח תחושות מישוש;
  • התפתחות של נשימה פיזיולוגית נכונה.

חינוכית:

  • ליצור רעיונות לגבי חלקי גוף: עיניים, אוזניים, אף, לשון, ידיים, אודות תפקידם בחיי האדם;
  • לחנך מיומנויות תרבותיות והיגייניות.

כדי להשיג את המטרה השתמשו בשיטות ובטכניקות הבאות:

  • שיטה חזותית (שימוש בחומרי וידיאו)
  • שיטה מילולית (שיחה על חלקי גוף)
  • טכניקת משחק (התעמלות ארטיקולארית "לשון עליזה")
  • שיטת ניסוי (גלה באיזה קומקום המים קרים ובאיזה חמים, בלי לגעת)
  • שיטת בדיקה (צפייה במראות העין)
  • ארומתרפיה (משתמשים בנרות ריחניים).

פתרון המשימות מתבצע באמצעות התחומים החינוכיים הבאים:

  • בריאות (היכולת לנשום נכון)
  • קוגניציה (סיפורו של מטפל בדיבור על העיניים ותפיסת הריחות של נציגי עולם החי)
  • מוסיקה ("צלילי היער").

ציוד: חומרי וידיאו (נופים, צמחייה, בעלי חיים; אף, אוזניים, עיניים; דגים, צפרדע, תרנגולות, יונים, ינשוף, ינשוף נשר, סרטן, לטאה, נמלים, כלב, חתול, צבי, סוס, דולפין); הקלטת שמע "צלילי היער"; שני קומקומים עם מים - חמים וקרים; "קופסת פלאים"; נרות ארומה; מראות, קושיי אופי, נייר ווטמן, גואש אדום, מגבונים לחים.

מהלך הפעילות החינוכית באופן ישיר

1. רגע ארגוני.

מילים מנומסות

להיות מנומס
צריך להגיד שלום
לכל מי שלא היה נפגש -
ילדים יודעים זאת.
תגיד שלום!" ובתגובה
זה יישמע: "שלום! שלום!".

חבר'ה, בואו נגיד לכם שלום.

שלום כפות הידיים! (ילדים מוחאים כפיים: מוחאים כפיים)
שלום מגפיים! (דריכה: למעלה למעלה)
שלום צפרדעים! (קרקור קווא-קווא)
שלום קוקיות! (קוקויוט: קו-קו)
שלום, עקב קולי! (לשון קלינק: clink - clink)
והגחלילית הקטנה! (על הנשיפה מבטאים: s-s-s)
שלום, רוח מהירה (נושבת)
קול ילדים ברור! (מדבר בלשון: bl - bl)
הרכבת ארוכה ברציף! (למשוך: tuuu)
אחר צהריים טובים לשעון היד, (מתקתק: טיק-טוק)
קולות ילדים רמים!
ועכשיו כולם התיישבו יחד,
כולם הביטו בי.

2. החלק העיקרי.

היום אנחנו הולכים לדבר על אדם. הרבה אנשים חיים על כדור הארץ - מיליארדים. כל האנשים דומים, כולנו יודעים לדבר, לחשוב, ללכת, אבל כל אדם הוא ייחודי. אנו נבדלים בין המראה, צבע העיניים, צבע השיער, הגובה, ההליכה, הקול, האופי.

קוששי מופיע.

קושיי. מי דיבר עלי כאן? ואתם ילדים חכמים כאן, אז נחשו אז החידות שלי, ואם אתם לא מנחשים, אני אקח אתכם למקומי.

1) הם לבשו אותנו
בחורף - מגפיים
בסתיו - נעליים
בקיץ - סנדלים.
(רגליים)

2) אני לא הולך לבית החולים,
אני מסתובב עם הכל
אני רעד בכל רחבי, השפתיים שלי רועדות
אתמול טופלתי ... (שיניים).

3) חמישה אחים שווים במשך שנים
קומה שונה.
(אצבעות)

4) כל מה שאנחנו מכניסים לפה
יגיע אלינו ... (בטן).

5) הסיר חכם עם שבעה חורים בתוכו.
(רֹאשׁ).

אה, כמה אתה חכם כאן. אני לא אוהב ילדים כאלה, אלך לחפש ילדים אחרים.

קלינאי תקשורת. כל הכבוד חבר'ה, הם התמודדו עם המשימה, הם שלחו את הקושצ'י החוצה. עכשיו קח מראה ותסתכל על עצמך. אדם לא רואה עם כל גופו, אלא רק בעיניו.

בואו נבין את זה יחד, ילדים
לשם מה עיניים בעולם?
ולמה לכולנו
יש לך זוג עיניים על הפנים שלך?
אז למה גבר זקוק לעיניים?
ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. נכון, העיניים עוזרות לאדם לזהות את העולם סביבו: אנו רואים חפצים סביבנו, את צבעם, גודלם, צורתם, אנו יכולים לקבוע את המרחק בו הם נמצאים זה מזה. (ילדים צופים בסרטונים המתארים נופים, צמחייה, בעלי חיים).

העיניים רגישות מאוד ויש לטפל בהן. לאנשים עם לקות ראייה, הרופא ממליץ להרכיב משקפיים. לכל נציגי עולם החי יש עיניים שונות. לדוגמא, לדגים יש תצפית טובה על האובייקטים הסמוכים. צפרדעים מבחינות רק בחפצים נעים. כדי לשקול אובייקט נייח, היא עצמה צריכה להתחיל לנוע. אצל סרטנים העיניים ממוקמות על גבעולי אנטנות מיוחדות, בולטות הרחק קדימה ויכולות להסתובב מעצמן כאשר הסרטן חסר תנועה. לנשוף ולנשוף יש עיניים גדולות, אך ללא תנועה, אך הראש מסתובב סביב צירו במעגל מלא. בנוסף, הם רואים רק בחושך. תרנגולות, יונים, לטאות יכולות לראות רק באור. נמלים רואות כוכבים גם ביום.

איזה צבע עיניים יש?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. ובצורה?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. איזה סוג של עיניים יש לך?

ילדים עונים.

לעצום את העיניים בכף היד
בואו נשב לא מעט:
מיד נהיה חשוך.
איפה העריסה, איפה החלון?
מוזר, משעמם ופוגע
אתה לא יכול לראות שום דבר מסביב.

ילדים יושבים בעיניים עצומות, מושמעים ההקלטות המוסיקליות "צלילי היער".

קלינאי תקשורת. בחושך, אדם מרגיש רע, לא נעים, אבל יש לו עוזר אחד נוסף. מה אתה שומע?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. בעזרתו אנו שומעים את הצלילים סביבנו.

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. איזה צלילים אנחנו יכולים לשמוע?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. בזכות השמיעה שלנו אנו קולטים את הצלילים סביבנו, אנו מכוונים את עצמנו בעולם. אדם בעזרת אוזניו שומע שירת ציפורים וקולות של אנשים, רחש של נחל וקול רוח, וקולות רבים ושונים. עכשיו תגיד לי, אתה מריח את החדר, ריח נעים?

ילדים נושמים את ניחוח התותים הנעים של נרות ריחניים.

קלינאי תקשורת. איך אנו חשים בניחוחות?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. בשביל מה לדעתך אדם צריך אף?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. יש אנשים שחושבים שהאף הוא רק קישוט על הפנים. אחרים חושבים שהטבע נתן לנו אף להגביר אותו. יש אפילו ביטויים: "תראה, משכת את האף!" זאת בדיחה. למעשה, אפילו האף הקטן ביותר הוא חלק חשוב מאוד בגוף. אנחנו נושמים עם האף. והאף גם עוזר להרגיש ולהבדיל ריחות.

מדוע תינוקות זקוקים לאף?

יש אף ישר
יש חוטמים ...
כל אף נחוץ מאוד,
מאז שהוא גדל לפרצוף.
י 'פרוקופוביץ'

דקה פיזית.

אנו חותמים רגליים.
אנחנו מוחאים כפיים
אנו מהנהנים בראשינו.
אנחנו מרימים ידיים
ויתרנו.
אנחנו לוחצים ידיים
ואנחנו מתרוצצים.

קלינאי תקשורת. אנשים תופסים זה את זה בעזרת ראייה, שומעים במהלך שיחה. אבל עבור בעלי חיים, חוש הריח ממלא תפקיד חשוב. זהו החוש החשוב ביותר, לעתים קרובות מחליף ראייה או שמיעה. לא להריח טורף במהלך הזמן או לא למצוא טרף בשביל חלקם זה כמו מוות. טוב יותר מאשר בעלי חיים אחרים תופסים ריחות של כלבים, חתולים וסוסים. בדרך כלל הם מזהים את הריח של אדם שהם מכירים הרבה לפני שהוא מתקרב. לחיות בר יש חוש ריח טוב עוד יותר. הצבי מריח טורף ממרחק רב ומצליח לברוח או להסתיר. מצד שני, ציפורים מבדילות ריחות בצורה גרועה מאוד, אך דולפינים כלל אינם מבדילים אותם.

המטפל בדיבור משתמש בחומרי וידיאו ובתמונות אובייקט המתארות בעלי חיים.

אם אתה מצונן ונזלת, קשה יותר לנשום. עליכם לדאוג לבריאותכם, להיות מסוגלים לנשום נכון, לשאוף אוויר דרך האף ולנשוף דרך הפה. האף הוא איבר אנושי. ומה יש לו?

המטפל בדיבור משתמש בחומרי וידיאו המתארים חיה ואדם, סירה וקנקן תה.

קלינאי תקשורת. מהו קומקום? אילו חלקים יש לו? (זרבובית, מכסה, ידית, תחתית, קירות).

קלינאי תקשורת. לשם מה קומקום? (לשתות ממנו).

מְחַנֵך. איזה מים יש צורך בכדי לבשל תה?

ילדים עונים.

שני קומקומים עם מים קרים וחמים נחשפים בפני הילדים, מוצע לברר איפה מי נמצא, בלי לגעת, ואז נשאלת סדרת שאלות.

ילדים מבינים כיצד ניתן לקבוע את טמפרטורת המים.

קלינאי תקשורת. לפני שאתה שני קומקומים, קומקום אחד עם מים קרים, השני עם מים חמים. למי לדעתך יש מים קרים?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. אנו נוגעים בחפצים באצבעותינו. הם עוזרים לנו לכתוב, לתפור. פסל, עשה דברים רבים ושונים. בעזרת האצבעות אנו יכולים לחוש חום וקור, להרגיש - אובייקט קשה או רך, חלק או מחוספס. צריך ללמוד כמה תנועות מאוד עדינות, למשל, הידיים של האמנים מפותחות מאוד. אני מציע לשחק קצת עם האצבעות. בואו ננסה לנחש בנגיעה מה טמון בתיבת הנסים שלנו?

ילדים עושים.

קלינאי תקשורת. מה אם לאדם הייתה עין אחת, אבל שני פיות ושני אפים?

ילדים עונים.

ראש אחד ניתן לנו.
ויש שתי עיניים ושתי אוזניים,
ושני מקדשים, ושתי ידיים,
אבל אף ופה אחד.
ואם יש לנו ההפך,
רגל אחת, זרוע אחת
אבל שני פיות, שתי לשונות-
רק ידענו
על מה שאכלו ודיברו.
ג 'היינה.

לשון חיה בפינו. בעזרתו נוכל לקבוע את הטעם. מדוע אדם אחר זקוק לשפה?

ילדים עונים.

קלינאי תקשורת. השפה עוזרת להשמיע מגוון צלילים, והכי חשוב - לדבר. לפעמים הוא ממלא את תפקידו של שומר, שומר על הכניסה לבית (הפה) ובודק אוכל על התאמתו או שאינו מתאים לצריכה. במהלך הלעיסה הלשון הופכת את חלקי האוכל.

ילדים מבצעים התעמלות ארטיקולטורית "לשון עליזה" (התפתחות המחבר).

פעם היה לשון.
הוא היה עליז ותמיד רועש. (מקשקש את לשונם)
אבל יום אחד כל השכנים עליו
הם נעלבו והפסיקו להיות חברים עם לשון. (שפתי שפתיים)
הוא עלה אל הלחי, (דחף את הלחי הימנית עם הלשון)
הוא דפק על דלתה - איש לא פותח אותה.
ואז הוא הלך בכיוון ההפוך, (דחף את הלחי השמאלית עם הלשון)
אבל גם שם לא חיכה לו איש.
הלשון החליטה להתיידד עם השיניים.
הוא דגדג תחילה את השיניים העליונות, (בצע את תרגיל המפרק, צחצח שיניים)
ואז התחתונים.
אבל אז השפתיים נעלבו ונשרפו. (תוקע את שפתיהם)
הלשון החליטה לשעשע אותם:
ליקקתי תחילה את שפתיי העליונה, (מבצע תרגיל ריבה)
ואז התחתונה.
הספוגים אהבו את זה
והם חייכו ללשון.
מאז, כולם גרים יחד (סמייל)
והם תמיד מחייכים זה לזה.

ילדים עושים את העבודה הקולקטיבית "חיוך".

הם מציירים חיוכים באצבעותיהם על פרצופים שהוכנו בעבר שאין להם פה. כל הפנים מונחות על נייר ווטמן, מתקבלת "תמונה" קבוצתית.

סיכום השיעור.

קלינאי תקשורת. חבר'ה, היום למדתם הרבה דברים מעניינים. מה הכי אהבת?

ז'נטימירובה דינארה קינסובנה,
מטפל בדיבור מורה,
גן הילדים MDOAU "שמש",
אזור אורנבורג, מחוז סבטלינסקי, יישוב סבטלי

לחזור

×
הצטרף לקהילת "toowa.ru"!
בקשר עם:
נרשמתי כבר לקהילה "toowa.ru"