שיעור פולקלור בקבוצת הביניים. שיעור פתוח בקבוצה האמצעית בנושא: "אמנות עממית בעל פה

הירשם כמנוי
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:

היכרות עם החיים והיצירה הרוסית

נובאלקסנדרובבה אלנה בוריסובנה, הגננת בגן MBDOU "טרמוק", אזור ריאזאן, אזור ריאזאן, הכפר מורמינו.
מטרת העבודה:פעילות הבידור מיועדת לילדים בגילאי הגן הביניים והגיל הרך. עבודה מקדימה בחוג "אמנות עממית".
מטרה: התפתחות עניין בעבר, במקורות ובמנהגים של המשפחה הרוסית, בחיי העם הרוסי
משימות:
1. לאחד את הידע של ילדים על מלאכה עממית, מגוריהם של משפחת איכרים, עם חפצים של חיים רוסיים ישנים.
2. להעשיר את מילון הילדים בפתגמים עממיים, חידות, מילים חדשות (אחיזה, ברזל יצוק, גלגל מסתובב וכו ').
3. להשרות אהבה ועניין בעת \u200b\u200bהעתיקה הרוסית, מסורות עממיות.
4. לטפח עניין בתרבות הילידים, לעורר רצון ללמוד עוד על אומנויות ומלאכות עממיות.
5. לטפח יחס מכבד לעתיקות, מסורות עממיות, מנהגי אירוח, עניין בפולקלור הרוסי.
עבודה מקדימה: היכרות עם מוצרי עץ וחימר בבקתה רוסית, משחק על כפות, דוגמנות וצביעת צעצועי פילימונובסקאיה, הכנת וצביעת בובות מטריושקה, שינון פתגמים, חידות, משחקי עם רוסיים.
צִיוּד: דגמים של צריף עם כלי בית (כיריים, ספסלים, שולחן, כלי חרס, גלגל מסתובב, חזה, גרגר, סיר ברזל יצוק, שוקת עץ, סמובר), צעצועי חימר תוצרת ילדים, כיכר, בייגל.

מהלך GCD
(כל הילדים והמורה לבושים בתלבושות עממיות רוסיות, עומדים בחצי עיגול לעבר הקהל).
מְחַנֵך:
בכפר מורומינו
יש טרמוק,
יש מנעול על הדלת.
נפתח את המנעול -
נזמין אגדה
הקשיבו בשקט והביטו ...
אגדה, בואו לבקר!
(ילדה רצה בבכי חזק)
נערה: אני לא רוצה, אני לא אעשה (חותמת ברגליו, מכסה את פניו בידיו)
חבר'ה:
למה אתה בוכה, שואג,
שאגת פרה?
עליכם מהלח
עובש יכול לצמוח.
נערה:הו! מי אתה?
מְחַנֵך:אני אמא, וכל אלה הילדים שלי.
נערה:יש כל כך הרבה, ואמי לבד. איך מתמודדים איתם כשהם לא מצייתים.
מְחַנֵך:וכל הילדים שלי צייתנים, הם עוזרים לי בכל דבר, הם עושים את כל המטלות ברחבי הבית. אז אין להם זמן להיות קפריזית.
נערה:האם זה הבית שלך?
מְחַנֵך:איך הילדים קוראים לבית שלנו? (צריף) והחדר הגדול ביותר - החדר העליון?
נערה:ויש לנו אולם או חדר שינה. איך הגעתי לכאן? אני רוצה לחזור הביתה לאמי.
מְחַנֵך:הסבתות שלי אמרו לי שהגיע הזמן שאנשים ילבשו חצאיות קצרות, אז כנראה שאתה מהעתיד. איך קוראים לך (Varya), הישאר איתנו זמן מה, אתה תהיה האורח שלנו ואז נבין איך לשלוח אותך הביתה.
ברוך הבא לצריף שלנו! היכנס, התיישב קרוב יותר לתנור. אורחים יקרים יושבים תמיד ליד הכיריים, ואורחים לא קרואים ליד סף הדלת.
יש לנו חדר קטן
כן, כמה יפה!
תסתכל על הקישוט.
לך כריסטינה ספר לנו על הכיריים!
יֶלֶד:
לבעלים יש גאווה בתנור!
אני אדבר עליה!
הכל מבושל בתנור
ולחם ולחמניות,
דייסה ותפוחי אדמה
ורגל טלה!
מְחַנֵך:וכדי לבשל את כל זה, עליך לקצוץ תחילה את עצי הסקה.
דקות גופניות:
אנחנו הולכים על עצים להסקה
ואנחנו נושאים את המסור איתנו
יחד ראינו בולי עץ
הוא עבה מאוד.
לחימום התנור
צריך לחתוך הרבה!
כדי שהעץ ייכנס לתנור,
בואו נחתוך אותם לקרשים!

(ילדים יושבים על ספסלים)
מְחַנֵך:הכיריים הם סמל של סגולה וחום. ילדים למה אנחנו צריכים לאפות? (התנור מאכיל את המשפחה, מחמם את הבית, ילדים צעירים וזקנים ישנים עליו, בגדים יבשים).
הכל בבקתה עשוי מעץ או מחימר.
ליד החנויות יש חזה מעוטר בדוגמאות שונות. בחזה אנו מאחסנים בגדים שתפרנו ורקמנו בעצמנו. עכשיו נלביש גם את האורח שלנו. (הם לבשו שמלת קיץ לילדה). אנחנו ישנים על ספסלים וחזה, כי לא לכולם יש מספיק מקום על הכיריים.
ובכן חבר'ה יוצאים
הראה לנו הכל בבקתה.

ילדים קוראים שירים ומראים חפצי בית:
הכיריים חשובות
כמו חיילים איתנים.
סירי דייסה מהתנור
אחיזות ברזל מושכות.
(המורה לוקח ברזל יצוק מהכיריים עם אחיזה ומניח אותו על השולחן)

הנה הכדים הישנים
הם עשויים מחימר.
אנחנו מבשלים בהם אוכל במשך כל היום,
תאכל דייסה וכל אחד לא עצלן.

אל תצעק בכפר
אל תחפש מקרר
כי חלב
לא בחווה רחוקה
ולא בדלי ברפת,
והנה, על אדן החלון.
לא בספל, לא בדלי,
ורק בכד.

לפניך מגהץ,
החברה הוותיקה של סבתא.
הוא מתחמם על גחלים
והוא גר בכל החצרות.

אתה העוזר שלי
הגלגל מסתובב יקר.
תבריג לי את החוט
שאתה לא יכול לראות את הקצה.

אני לוקח את הרוקר בבוקר,
אני הולך על מים צלולים.
אני אוכל, אבשל, אשטוף,
אני אעזור לאמא שלי.

שיר בימוי: "בוא נלך, מלאדה למים"
(ילדה עם עול ודליים, בנים משחקים על כפות, בנות שרות)

(ילדים יושבים לשולחן)
נערה:למה אתה צריך שולחן כל כך ארוך?
מְחַנֵך:השולחן הוא המקום לארוחה משפחתית. מרכיב הכרחי בכל החגים והחגיגות הוא חגיגה: המשפחה מתכנסת סביב השולחן ומציגה את אחדותם.
יֶלֶד:
יש לו ארבע רגליים
זה נראה קצת כמו סוס,
אבל זה לא קופץ לשום מקום.
וצלחות, כוסות, כפות,
ואוכל נפלא
על גבו רחב
התאכסנו ללא קושי.
מְחַנֵך:השולחן נקרא גם "כף היד של אלוהים". מה אי אפשר לעשות עם השולחן? (היכו, טיפסו עליו לילדים, שבו).
מְחַנֵך:ילדים, בואו נזכור אילו פתגמים אתם יודעים על המשפחה.
(כשהמשפחה ביחד, והנשמה במקום, במשפחה חברית ובקור זה חם, במשפחה טובה, ילדים טובים גדלים, משפחה ידידותית לא יודעת עצב, המשפחה נמצאת בערמה, הענן לא מפחיד, טוב בכל מקום, אבל עדיף בבית).
יֶלֶד:
שב בסמובר
כולנו שמחים בוודאות.
ליד אש סולרית בוהקת
הצדדים שלו בוערים.
הסמובר שר וזמזם,
רק במראה החיצוני הוא כועס.
נושף אדים עד התקרה
הסמובר החתיך שלנו!

מְחַנֵך:וגם ליד השולחן בערבי חורף אנחנו מכינים כלי חרס (הם מניחים קנקנים על השולחן), אנחנו מפסלים צעצועים מחימר, ואז שמים אותם על החלון כדי שיגנו עלינו מפני עין הרע כל החורף, ובאביב עם צעצועים לחג השרקן, בואו נלך - שריקה ומוכר הם יהיו. בנות הולכות, שימו את הצעצועים על אדן החלון.
נערה:אתה צריך אור כדי לעבוד בערב. אין לכם חשמל?
מְחַנֵך:תביא את קירושה תראה לנו איך האירנו את החדר בערב? (הילד מביא ושם פמוט עם נר על השולחן, אנו מדליקים אותו.)
נערה:עצוב שאין לך טלוויזיה, אין מוזיקה.
מְחַנֵך:אם האנשים לא מרוצים
הוא תלה את ראשו נמוך,
אני יודע שאני צריך משחק:
הגיע הזמן ליהנות.
אני מציע לך לשחק קצת.
משחק "שער הזהב"
"שער הזהב, היכנס, רבותי:
הפעם הראשונה שהוא נפרד
הפעם השנייה אסורה
ובפעם השלישית לא נכניס אותך להיכנס! "
(שחק 3-4 פעמים)
מְחַנֵך:אנחנו אוהבים לשתות תה - לשתות תה מסמובר.
יֶלֶד:(מחזיק בידיו כיכר)
אנו פוגשים אורחים יקרים
כיכר שופעת עגולה
הוא נמצא על מגש צבוע
עם מגבת לבנה כשלג.
מְחַנֵך:ילדים מה זה מגבת? (מַגֶבֶת)
יֶלֶד:
אפנו לאורחים
הרבה ממתקים שונים
מיכלים - סורגים - רסטברים
בואו נשתה תה מסמובר.

מְחַנֵך:
אני יושב זה לצד זה על ספסל
אני אשב איתך
אני שואל אותך חידות
מי יותר חכם אראה.

פאזלים:
1. מכבה אדים חמים
קומקום קומקום עתיק ... (סמובר).

2. ברזל חזיר מאוד שמח
שהוא תפס ... (תפס)

3. התחתונה צרה, החלק העליון רחב,
לא סיר ... (ברזל יצוק).

4. זה הכרחי לכביסה,
אולי לשחייה.
הכלי מוזר
יש שם.
אני לא יודע מי זה
השם פתוח,
אבל הקטע הזה
רק ... (שוקת)

5. הוא לבש מים בבוקר,
שני דליים בכל פעם
על הכתפיים נתלו בקשת
מחזיק דליים ... (נדנדה).

6. לא פר אלא בדלי
לא אוכל, אבל יש מספיק אוכל,
מה תופס - נותן,
והוא הולך לפינה (אחיזה).

7. תלוי על הקיר, משתלשל,
כולם אוחזים בו (מגבת).

מְחַנֵך:אה, ילדים, נזכרתי במשחק קסמים שיעזור לווריה לחזור הביתה, לעמוד במעגל, ולווריה באמצע.
משחק קרוסלה
בקושי, בקושי
הקרוסלות הסתובבו.
ואז, אז ואז
הכל רץ, רץ, רץ.
שקט, שקט, קח את הזמן שלך
עצור את הקרוסלה.
ועכשיו עקבו אחרי, עקבו אחרי
אחת-שתיים, אחת-שתיים, אחת-שתיים-שלוש
כולם השאירו מאחוריי בהקדם האפשרי.
פקח את עיניה של וריה
הגיע הזמן שסיפורי האגדות יסתיימו.
(ילדים עוזבים, הילדה פוקחת את עיניה ורואה שהיא בגן, רצה לעוזרת הגננת)
עוזר מחנך:ואריה, כמה אתה חכם, איפה היית? (הילדה מספרת)

שיעור "סיפורי עם רוסיים מחזה קסמים"

תיאור: לילדים בני 4-5 שנים. חומר זה יכול להיות שימושי עבור מורים בקבוצות ביניים בעבודה בנושא חינוך מוסרי.
מטרה:
עזור לילדים להבין מה זה פולקלור בעל פה,
הציגו את המושגים של אגדות, סיפורי יום-יום, סיפורי חיות;
לשיטוב הידע על סיפורי עם רוסיים;
לספק פיתוח של זיכרון, חשיבה לוגית;
להפעלת אוצר המילים של ילדים (כל יום, אגדות, סיפורי בעלי חיים, אמנות עממית בעל פה).
להעיר תחושת אהבה לאמנות עממית בעל פה, הרגשת חמלה לאחרים.
עבודה מקדימה:
קריאת סיפורי עם רוסיים:
"עלמת השלג", "דייסה מגרזן", "בפקודת הזווית", "האחות עליונושקה והאח איוואנושקה".
אגדות: "שלושה דובים", "הזאב ושבעת הילדים", "ארנבת סדרן",
"קולובוק", "אווזים-ברבורים".
סיפור מחדש של אגדות: "לפחד יש עיניים גדולות", "טרמוק", "לפת", משתמשים
שולחנות מנמוניים.
התחשבות באיורים לסיפורי אגדות.
צִיוּד: איורים לאגדות, שולחנות מנמוניים לאגדות "לפחד יש עיניים גדולות", "דייסה מגרזן", "צמרות ושורשים", "טרמוק", "לפת".
חזה, צעצוע-קוזיה,

מהלך השיעור:

מְחַנֵך: לפני זמן רב, כשאנשים עדיין לא ידעו את האותיות (הם עדיין לא המציאו אותם), הם לא יכלו לכתוב, הם העבירו מפה לפה את מה שכתבו המחברים המוכשרים ביותר באותה תקופה. הסבתא אמרה לנכדה שלה, הנכדה גדלה וסיפרה את מה ששמעה לבתה, שלה. אתה יודע איך נקראו השפתיים באותה תקופה? שפתיים נקראו שפתיים. לכן מה שהעם חיבר ולא יכול היה לרשום נקרא אמנות עממית בעל פה. אמנות עממית בעל פה כוללת פתגמים, אמרות, חרוזים לילדים, פזמונים, בדיחות, חידות, אגדות. והיום נדבר על סיפורי עם רוסיים.
מְחַנֵך: חבר'ה, אתם אוהבים אגדות? אילו אגדות אתה מכיר?
מְחַנֵך: קוזיה בראוניז הקטנה הגיעה לבקר אותנו. הוא לא הגיע בידיים ריקות, אלא הביא איתו חזה קסמים. הוא מכיל אגדות. אבל זה לא נפתח, החזה מכושף וכל האגדות בו. חבר'ה, תוכלו לעזור לי לנטרל את החזה? ואז הקשיבו למשימה הראשונה.
משימה ראשונה: נחשו את החידה וספרו באיזו אגדה הגיבור הזה מתרחש. תמצא את התשובה.
פאזלים.
* פחדן מגשר,
זנב קצר

עיניים עם צמה,
אוזניים לאורך הגב
בגדים בשני צבעים
לחורף ולקיץ. (אַרנֶבֶת)


* הוא ישן במאורה בחורף
היא נוחרת לאט לאט.
והוא מתעורר, ובכן, שאג,
מה השם שלו? (דוב)

אילו אגדות אתה יודע על הארנב?
- איך קוראים לזה באגדות?

מְחַנֵך: שמתם לב מי הם גיבורי הסיפורים הללו?
יְלָדִים: בעלי חיים.
מְחַנֵך: סיפורי בעלי חיים נחשבים קדומים. הדמויות הראשיות בהן הן חיות. אבותינו, לפני שהאכילו את משפחותיהם, עסקו בציד, וחייהם היו תלויים במזל בציד, ולכן הם התייחסו בכבוד לבעלי חיים, המציאו עליהם אגדות.
- הטיל קסם על סיפורי בעלי חיים והחזה נפתח.
מחנך: בוא נראה מה עוד טמון שם. יש כאן פריטים קסומים. הם היו שימושיים למישהו.
תנור. מאיזה אגדה הגיע התנור?
יְלָדִים: אווזים ברבורים.
מְחַנֵך: למי היא עזרה?
תשובות של ילדים.
מְחַנֵך: כַּדוּר שֶׁלֶג. איזה סוג של אגדה הסתתר בכדור שלג?
יְלָדִים: עלמת השלג.
מְחַנֵך: כל הכבוד. אגדות מכושפות.
- איך כל האגדות האלה דומות?
יְלָדִים: יש בהם טרנספורמציות.
מְחַנֵך: כן, אלה אגדות. חיים בהם יצורים פנטסטיים. בעלי חיים וחפצים יוצאי דופן עוזרים לגיבורים, הרפתקאות מדהימות מחכות לאנשים, נסים שונים קורים.
דקה של אימון:
האגדה תתן לנו מנוח
ננוח ושוב - על הדרך!
וסיליסה אמר לנו:
להישען שמאלה. ימין.
להלן דבריה של עלמת השלג:
לכרוע כמו מעיינות
לעוף כמו מעיינות.
מְחַנֵך: תסתכל על השולחנות, תמצא בהם אגדות! "
טבלאות זיקוקיות
"לפחד יש עיניים גדולות". על מי הסיפור הזה?
"דייסה מגרזן". איזה חייל נמצא בסיפור הזה?
"צמרות ושורשים". על מי הסיפור הזה?
מְחַנֵך: וסיפורים אלה נקראים סיפורי יום-יום. מהם חיי היומיום? אלה חייהם של אנשים. בסיפורים אלה הדמויות הראשיות הן אנשים. כל כך הרבה לסיפורי היומיום שלך.
- חבר'ה, קוזיה אומר תודה רבה על ניתוק החזה! קוזיה מעניק לך מתנה - ספר סיפורי עם רוסיים.
מְחַנֵך: לא, האגדות הרוסיות הנפלאות לא שיקרו על מותו של קושצ'ייב, על השטיח המעופף. לא, לא אנשים סרק חיברו אגדות, אלא העם הרוסי הנבון חיבר אותם.
- מה זה פולקלור בעל פה?
למה זה נקרא כך?
- אילו אגדות אספנו בחזהו של קיוז?
- אילו אגדות נקראות קסם?
- בית?
- על חיות?

מוסד חינוך אוטונומי עירוני של בית הספר בלוגורסק מספר 200 עם לימוד מעמיק של מקצועות בודדים

בידור פולקלור בקבוצת הביניים

Borovskaya E.A. - מחנך

פבלובה ט.ק. - מחזמר

ראש עליון

בלוגורסק 2017

"נסיעה לעולם המשחקים העממיים הרוסיים"

מטרה : לחנך ילדים לאהבה וכבוד למשחקי עם רוסיים.

משימות:

הכרת ילדים לתרבות הרוסית;

פיתוח תפיסה אסתטית, מוזיקליות בילדים;

פיתוח עניין במשחקי עם;

לעורר תגובה רגשית למתרחש;

פיתוח מיומנויות לפעול בצוות, לעקוב אחר הכללים במשחקים.

צִיוּד:ציר, תיק, כובע תרנגול, סרט, כדור

זרימת בידור:

מוֹבִיל: חבר'ה, אני מזמין אתכם לנסוע לארץ המשחקים העממיים ברוסיה!

משחקים שאנחנו מתחילים

אנו מאחלים לכולכם בריאות טובה!

התערב בקרוב! התקשרו לחברים שלכם!

הגיע הזמן שכולנו נלך! המשחק מזמין אותנו לבקר!

(נשמע קול עיטוש).

מוֹבִיל: מי זה?

קוזיה.זה אני, קוזיה הבראוניז.

מוֹבִיל: מה אתה עושה פה?

קוזיה: הבית שלי התקלקל. הלכתי לחפש בית חדש. שמעתי קולות של ילדים והחלטתי לבוא אליך.

מוֹבִיל: ונכנסת בזמן, אנחנו הולכים לשחק משחקי עם רוסיים.

קוזיה: אני מאוד אוהב לשחק. לא באתי בידיים ריקות. יש לי כובע תרנגול בתיק.

מוֹבִיל: ואנחנו מכירים את המשחק הזה. בואו נשחק, בחרו את המנהיג לפי חדר הספירה:

חדר ספירה:

" אחת שתיים שלוש ארבע חמש,

אנחנו הולכים לשחק.

ארבעים טסו אלינו

והיא אמרה לך לנהוג.

1. משחק "תרנגול".

כל השחקנים עומדים במעגל ומשלבים ידיים.

שחקנים הולכים במעגל, תרנגול במעגל. ילדים מבטאים את חרוז הילדים:

טו-רו-רו!

תרנגול מסתובב בחצר.

עצמו עם דורבנות, זנב עם דוגמאות.

עומדים בחצר, צורחים הכי חזק!

תרנגול: קו-קא-מחדש-קו!

כולם מתפזרים, התרנגול תופס את הילדים.

נתפס הופך להוביל.

קוזיה: למרות שהתיק שלי ריק,

נראה שהוא ריק

קדימה, דימה, בוא הנה,

שים את היד בתיק.

(הילד מוציא את הציר).

מוֹבִיל: אנחנו מכירים גם את המשחק הזה.

2. המשחק "ציר".

מגלגלים, מגלגלים את הציר

מגלגלים, מגלגלים במעגלים

העבירו את הציר זה לזה.

איפה שזה נעצר, בצע את התנועות בזריזות.

מוֹבִיל: קוזיה, ואנחנו מכירים עוד משחק אחד "סבא מזאי". חבר'ה, בואו נלמד את קוזיו את המשחק הזה.

3. המשחק "סבא מזאי".

ילדים הולכים בריקוד עגול, נוסעים במרכז.

יְלָדִים. שלום סבא מזאי צא מהקופסה.

מזאי (מותח שלום, ילדים, איפה היית, מה עשית)

יְלָדִים... איפה היינו, לא נגיד, אבל מה שעשינו נראה!

קוזיה: האם אני יכול להיות סבא של מזאי?

מנחה וילדים: כמובן שנראה לך חידה עכשיו.

קוזיה:מאוד אהבתי את המשחק שלך.

קוזיה: עכשיו אלנה תבוא,

שים את היד בתיק

הראה לכולם את הסרט!

4. "זריה":

השחקנים עומדים במעגל, מחזיקים את ידיהם מאחורי הגב, "שחר" הולך מאחור עם סרט ואומר:

שחר-ברק,

עלמה אדומה,

עברתי את המגרש

שמטתי את המפתחות

המפתחות זהובים

הסרטים כחולים

טבעות משולבות

הלכתי על מים!

במילים האחרונות, הנהג שם בזהירות את הקלטת על כתפו של אחד השחקנים, אשר מבחין בכך לוקח במהירות את הקלטת, ושניהם רצים בכיוונים שונים במעגל. מי שנשאר ללא מקום הופך לשחר.

מוֹבִיל: היי, חברים צוחקים,

מדברים מצחיקים!

היי חבר'ה נהדרים

נועזים שובבים!

צא לשחק

הראה את הזריזות שלך!

5 המשחק podkid.

אוליה, קוליה,

אלון ירוק,

שושן העמק לבן,

אפור באני,

עם המילה "זרוק את זה!" זורק את הכדור חזק. איזה שחקן הוא הראשון שאסף אותו בזמן, אותו מקהלת משחק וזורק את הכדור.

קוזיה: ריתקת אותי!

כולכם שיחקתם כל כך טוב ביחד!

אתם חברים שלי עכשיו

בוא נשחק ביחד, הא?

מוֹבִיל: בואו נשחק בזוגות משחק מהיר אך קולח של סטרים.

6. המשחק "זרם".

מוֹבִיל: לצערנו אנחנו צריכים ללכת, המשחק נגמר.

קוזיה, בוא איתנו, נראה לך את הגן שלנו.

גלינה ליכודייבה
שיעור בקבוצת הביניים "נסיעה לארץ הפולקלור"

נסיעה לארץ הפולקלור.

משימה: חינוכי.

וכו. מ. להתאחד בילדים בז'אנרים ובסוגים של אמנות עממית רוסית. התוודע לתכונות האופייניות לרוסית פוּלקלוֹר.

שחק חידות ואגדות.

מתפתח: לפתח סקרנות.

חינוכית: כדי לטפח עניין במורשת התרבותית של העם.

חוֹמֶר: חזה, צעיף אדום גדול, מפת מסלולים, מכתב, עלים עם חידות.

פטרוזיליה; - עם סיפורי עם רוסיים.

חליפה ד. פוּלקלוֹר, בית, תמונות עם חרוזים לילדים, קישוט באולם.

וכו. לִשְׁדוֹד. קריאת חידות, פתגמים, אמרות, חרוזים, נפתולי לשון, טיזרים, נגינה עיסוקים, שיחות, צפייה איורים.

מילים. לִשְׁדוֹד. פוּלקלוֹר, חזה, פתגמים, פיתולי לשון.

מ 'משחק פרוספקט, הפתעה. רגע, שאלות, שיחה, הצגה, שבח, רבייה.

אִרגוּן:

מְחַנֵך: ילדים, יחד עם המורה, הולכים לאולם למוסיקה, עומדים במעגל.

יְלָדִים: לעמוד במעגל.

שֶׁל הַרְבִיָה:

מְחַנֵך: כמו ברוסיה, זה מכבר נהוג שכולם נהנים וחיים באושר. שאף אחד לא בכה, ואף אחד לא משועמם. האנשים עצמם חיברו לעצמם שירי בדיחה. סבא וסבתא שלנו סיפרו לנו איך הם רקדו. ריקודים עגולים הובילו כשהם צחקו, התבדחו, התחילו שירים, שרו. הם לימדו את ילדיהם לשיר מהעריסה. (יש חזה שלא שם לב אליו, המורה שם לב לחזה).

רגע הפתעה:

מְחַנֵך: חבר'ה, הם הביאו לנו חזה, מי יכול לתת את זה? בואו נפתח את זה ונגלה ממי זה.

יְלָדִים: בוא נפתח.

המורה פותח את החזה.

יְלָדִים: מה יש בקופסא?

מְחַנֵך: מה פלאים! יְלָדִים: איזה ניסים?

מְחַנֵך: כן, יש כאן משהו! בטוח; מכתב נסתר.

יְלָדִים: בוא נקרא.

מְחַנֵך: בואו חבר'ה לקרוא את זה, מה כתוב במכתב הזה. אתה מסכים.

יְלָדִים: כן, אנחנו באמת רוצים לדעת מהו הסוד הזה.

מְחַנֵך: (קראנו את המכתב).

מסר מעניין. והשם מאוד מוזר אצל סבא« פוּלקלוֹר» ... מה פוּלקלוֹר? האם אתה יודע?

יְלָדִים: אלה פתגמים, חרוזים לילדים, אגדות, בדיחות עממיות, שירים.

מְחַנֵך: מי כתב אותם?

יְלָדִים: אנשים.

מְחַנֵך: כל הכבוד בנים. ועכשיו נצא לביקור אצל ד. פוּלקלוֹר... דרכנו לא קלה ולא קרובה. בשלנו, לנסוע אנחנובמה נוכל להשתמש?

יְלָדִים: מפת מסלול ד. פוּלקלוֹר.

מְחַנֵך: ועכשיו אנחנו עוצמים את כל העיניים ומדמיינים שאנחנו נכנסים ליער בשביל לכפר. פוּלקלוֹר.

חיקוי

ילדים פוקחים את העיניים. (שינוי נוף, חנות, גדמים).

חבר'ה, אנחנו ביער נפלא.

באיזו שעה בשנה?

יְלָדִים: העונה היא סתיו.

מְחַנֵך: מה, סתיו? כריסטינה?

יְלָדִים: זה נהיה מגניב בחצר, אתה צריך ללבוש ז'קט, זה סתיו.

מְחַנֵך: האם קבעת שזה סתיו? סשה?

יְלָדִים: יורד גשם בחוץ.

מְחַנֵך: ומה קורה לציפורים, למשל, מנופים, בסתיו? סריוז'ה?

יְלָדִים: מנופים עפים לאדמות חמות. להאכיל את עצמי.

מְחַנֵך: ואיך מנופים מתנהגים ביער?

יְלָדִים: התכוננו לחורף, הכינו ציוד לחורף.

שאלות:

מחנכים: האם ואסיה אוהב את התקופה הזו של השנה?

יְלָדִים: כן…

מְחַנֵך: למה אתה אוהב את זה? נסטיה?

יְלָדִים: בסתיו זה מאוד יפה ביער, העצים כולם מתחפשים בכתפי שמש אלגנטיות בהירות.

מְחַנֵך: אוקיי, אבל גם למה אתה אוהב את התקופה הזו של השנה? נסטיה?

יְלָדִים: הקציר מבשיל בגינה, אמי ואני אוחסנות ירקות ופירות לחורף.

עידוד:

מְחַנֵך: כל הכבוד בנים.

חבר'ה, כדי שנוכל לבקר את ד. פוּלקלוֹר יש להתגבר על קשיים. אתה מסכים?

יְלָדִים: כן!

מְחַנֵך: בוא נלך.

(ילדים מגיעים לבית ד. פוּלקלוֹר) .

רגע הפתעה:

פוּלקלוֹר: שלום נכדי היקרים. אז נפגשנו ואני מאוד שמח לפגוש אותך. אתה מתיישב ונח. אני עושה לך צחוק, זו שעה מהנה בשבילך, אתם לא מתגעגעים אלי עזור לפולקלור... אני אראה לך, ואתה, נחשו מה מצויר כאן. (תמונות תלויות אחת אחת, פנים, צריף, אף עם נקניק על חוט).

יְלָדִים: 1 היה צריף על הגשר 2 אנדריי וורובי 3 ואסקה, ואסקה, בחור שמח ...

מְחַנֵך: כל הכבוד, כל הכבוד חבר'ה (הרוח מרשרשת - העלים עפים).

חיקוי:

מְחַנֵך: כמה עלים הרוח מצאה לנו, אז אאסוף אותם. מה יש, אה כן, יש כאן הפתעה - פתגמים ואמרות, אבל לא כתוב במלואם. אני אגיד את ההתחלה ואתם ממשיכים.

1 מה תזרע -

יְלָדִים: - אז תקצור.

מְחַנֵך: 2 זמן עסקים -

יְלָדִים: - שעה מהנה.

מְחַנֵך: 3 לחם לכל דבר -

יְלָדִים: - ראש.

מְחַנֵך: (צעצוע פטרוזיליה מופיע)

אני צעצוע מצחיק, ושמי פטרושקה. שלום פטרושקה, שלום. ומה יש בכיס שלך. "מוציא את העלים" אה, איזו רוח חזקה אפילו אתה פטרושקה נכנסת לכיס שלך עם עלים. (צופה)... מה החבר'ה כאן? והנה החידות! אתה יכול לנחש חידות?

יְלָדִים: כן המורה…

מְחַנֵך: טוב, נראה. 1 מה גבוה יותר מהיער, יותר יפה מאור ללא כוויות אש?

יְלָדִים: השמש!

מְחַנֵך: למה השמש?

יְלָדִים: גבוה יותר מהיער, יפה יותר מהאור.

מְחַנֵך: 2 הצריחים עפו לבד, רק האורנים ירוקים, אבל הם אכלו, הימים הפכו קצרים יותר, הלילות התארכו מי יכול לומר, מי יודע מתי זה קורה?

יְלָדִים: זה סתיו!

מְחַנֵך: ולמה?

יְלָדִים: הימים מתקצרים בסתיו, מחשיך מוקדם.

מְחַנֵך: 3 מי קופץ בזריזות ועף מתחת לעץ? מי מסתיר אגוזים בחלל, מייבש פטריות לחורף?

יְלָדִים: זה סנאי!

מְחַנֵך: כל הכבוד אתה יודע לנחש חידות!

על המזבלה באור, או על גבי בולי העץ שבהם הולכים התכנסות הקשישים והצעירים.

ד. פוּלקלוֹרבין אם הם ישבו מתחת לשבר מתחת לרקיע הבהיר, דיברו, שרו שירים או הובילו ריקוד עגול.

ועכשיו, כולם יחד קמו בריקוד עגול ורקדו.

יְלָדִים: ילדים מנהלים ריקוד עגול.

מְחַנֵך: משחק - ריקוד עגול מלניה (Vanechka הולך במעגל).

יְלָדִים: הם שרים, רוקדים, הולכים במעגלים, מנגנים.

מְחַנֵך: (אחרי המשחק הילדים יושבים על הכיסאות).

כל הכבוד חבר'ה, כמה טוב שיחקת, היה לך כיף, כן ד. פוּלקלוֹר, ויש לי פסי קסם צבעוניים יפים, כנראה שהרוח נשבה, אבל לא שמתי לב. וברצועות האלה מסתתרים אגדות.

אורח ערמומי, הוא הולך כל כך הרבה פעמים, לוקח איתו משהו. הוא ישכב, ישן ויערים את הבעלים.

יְלָדִים: "קנטרלה עם מערוך".

מְחַנֵך: 2 מה שמה של גיבורת האגדות מי נסעה בסטופה.

יְלָדִים: באבא יאגה.

מְחַנֵך: הקיץ התעופף במהירות, הסתיו אחריו, העבודה החלה לרתוח, חברים התחילו לעסוק.

יְלָדִים: חורף.

מְחַנֵך: הכין הכל לשימוש, הזאב האפור לא ידרוך על אפו. חיה בבריאות טובה, נבנה בית חורף.

כל הכבוד, הם עשו את העבודה.

אָנָלִיזָה: 1 לאן אתה הולך ולמה?

יְלָדִים: אל היער, אל ד. פוּלקלוֹר.

מְחַנֵך: 2 מי הוא ד. פוּלקלוֹר, האם גילית?

יְלָדִים: כן, אלה אגדות, חידות, אמרות.

מְחַנֵך: אהבת לבקר את ד. פוּלקלוֹר?

יְלָדִים: כן, אהבתי את זה.

פוּלקלוֹר: טוב, חבר'ה, חברים טובים, נועזים שובבים, הגיע הזמן שנפרד מהגן, בואי ביי, אני אחכה לך.

מְחַנֵך: ועכשיו החבר'ה יעצמו עיניים ויעזבו את עולם הקסמים, עלינו ללכת לכפר שלנו עצוב.

ובכן הנה שלנו המסע הסתיים... איך אהבת את זה?

רוצה יותר לטייל?

כולם התעניינו להכיר את ד"ר. פוּלקלוֹר?

כולכם יודעים מי הוא?

הכיף הסתיים. הגיע הזמן לטפל. אל תתביישו, אל תהססו.

(עוזר מורה בתחפושת רוסית יוצא ומטפל בילדים).

אוש יינגג
סיכום השיעורים בקבוצת הביניים "צורות קטנות של פולקלור"

"הדוב הגיע לפורד"

שילוב אזורי חינוך "קריאת סיפורת", "הכרה", "תִקשׁוֹרֶת".

מטרה: הצגת ילדים למקורותיהם של אנשים רוסים פולקלור דרך קטן ז'אנרים של אמנות עממית.

מטרה: תן ידע אודות צורות קטנות של פולקלור רוסי והתהוות רעיונות על אגדות משעממות. הציגו אגדות משעממות. לעורר עניין באגדות, רצון ללמוד דברים חדשים.

משימות:

1. להכיר לילדים את ז'אנר האגדות המשעממות.

2. ללמד להדגיש את מאפייני הז'אנר של אגדה (חוסר שלמות, חזרה, לפתח חוש הומור, סיבולת.

ציוד הכרחי: תנור, סמובר, בובת בראוני, דגם הבקתה, דוב צעצוע לתיאטרליזציה של אגדה משעממת "הדוב הגיע לפורד"

מהלך השיעור

1. חלק מבוא.

המורה מזמין יְלָדִים:

אתם מוזמנים להתכנסויות שלי, אורחים יקרים. יש לשבת, אבל להקשיב היטב!

ברוך הבא אורחים יקרים, ברוכים הבאים למפגשים

אז, בימים ההם הם פגשו אורחים, והיום הזמנתי אותך לבית שלי לדבר, לשחק וליהנות.

ילדים עוברים ויושבים על הספסלים למוזיקה של לחנים עממיים

2. החלק המעשי.

חבר'ה, הבית שלי נקרא בקתה.

וזה נקרא כך מהמילה איסטבה חמה. החדר האלגנטי ביותר בבקתה היה החדר העליון.

(מראה את מתווה הצריף, מצגת החדר, הצריף)

חבר'ה, בואו נגיד לכם מה תושבי הצריף הזה עשו (משחק אצבע "Finger-boy")

חצר היא כמו עיר, צריף הוא כמו מגדל.

הבית קטן, אך הוא אינו מורה לשכב.

המארחת בבית - לביבות בדבש.

חבר'ה, אורח אחר הגיע אלינו היום.

נחש מי זה

מי גר מאחורי הכיריים

הבית מונע מצרות, קשיים,

אך האם זה לפעמים רע? -

היצור ההוא. (בראוניז).

בראוני (צַעֲצוּעַ)

בראוני:

תנור אההה - גברת. לכולם יש לה דייסה, מרק כרוב ופשטידות. חבל, רק אנשים שואפים לאכול הכל בעצמם, אבל הם שוכחים ממני.

מְחַנֵך:

מי זה מדבר אלי מאחורי הכיריים?

בראוני:

זה אני, תושב אפוי.

מְחַנֵך:

מה שמך - בכבודך?

הראה לנו, דבר איתנו.

בראוני:

זה ידוע איך קוראים לבראוניז, לקרוא לקוזמה.

מְחַנֵך:

והחבר'ה ואני רוצים להכיר אותך. ילדים, בואו וכולנו נקרא את הבראוניז יחד.

בראוני, בראוניז מופיעים! בראוני, בראוניז תראי את עצמך!

הבראוניז לא בטוח:

שלום לך, האם התקשרת אליי?

מְחַנֵך:

אנחנו, כן זו הקוזיה הבראוניז המוכרת שלנו, כמה אנו שמחים לראותכם, באמת חבר'ה, היכנסו, בבקשה, שבו על הכיריים, כאן יהיה לכם יותר נוח.

בראוני:

תודה! געגועי העצב מתגברים עלי, תעודד אותי.

המשחק פועל "אצל הסבא טריפון"

כללים: ילדים עומדים במעגל ו אמר:

לסבא טריפון נולדו שבעה ילדים,

הם שתו, הם אכלו

כולם הביטו זה בזה.

שבעה, שבעה, שבעה בנים.

הם עשו זאת בבת אחת.

(המנהיג מראה את הדמות, כולם חוזרים)

מְחַנֵך:

קוזיה, ספר לנו סיפור.

בראוני:

בקרוב הסיפור יגיד את עצמו, אך הוא לא ייעשה בקרוב. שאל אותי בנימוס.

מְחַנֵך:

חבר'ה, תשאלו את קוזיו בנימוס. (ילדים מתחננים)

בראוני:

יש לי חזה קסמים, אגדות חיות בו.

חזה, חזה,

חבית מוזהבת

כיסוי צבוע,

שסתום נחושת!

אחת שתיים שלוש ארבע חמש!

אתה יכול להתחיל אגדה!

(פותח את החזה, מחפש אגדה בחזה ומספר)

בראוני:

היה איש ישקה,

הוא לובש סרמג 'אפור,

אבזם על החגורה

יש סמרטוט סביב הצוואר שלי

כובע על ראשי - האם האגדה שלי טובה?

הדוב הגיע לפורד,

זרוק למים!

הוא כבר מוק, מוק, מוק,

הוא קיטי, קיטי, קיטי,

רטובים, vykis,

זחל החוצה, התייבש,

קם על הסיפון -

זרוק למים!

הוא כבר מוק, מוק, מוק,

הוא קיטי, קיטי, קיטי,

רטובים, vykis,

זחל החוצה, התייבש,

קם על הסיפון -

זרוק למים!

הוא כבר מוק, מוק, מוק ...

(וכן הלאה בלי סוף).

מְחַנֵך:

רגע, יש לך סיפורי אגדות מוזרים.

בראוני:

סיפורים אלה נקראים משעממים.

מְחַנֵך:

ילדים אהבתם אגדות? סיפורים כאלה נקראים משעממים מהמילה טרח - טורח, טורח, נצמד. סיפורי אגדות משעממים הם בדיחות בעלות אופי נהדר, שנרקמו על ידי מספרי סיפורים, שמשועממים בבקשות לספר אגדה אחרת. והם סיימו את סיפוריהם בתירוצים עליזים. גיבורי האגדות מבצעים את אותן הפעולות, חוזרים על עצמם בלי סוף. אגדה משעממת היא חריזה קטנה, אגדה כזו ניתן לספר בלי סוף, עד שאתה או המאזין שלך ללא לאות.

חבר'ה, תגידו לי איך קוראים לאגדות האלה?

(תשובות ילדים)

האם אתה רוצה לנסות לספר סיפור כזה בעצמך? (המורה לומד אגדה עם הילדים "הדוב הגיע לפורד")

(1.2 ילדים מעלים אגדה עם צעצוע).

בראוני:

אהבת את הסיפורים שלי. וחיבבתי אותך, שעשית אותי. בשביל זה הכיריים שלי - הגברת אפתה לך אוליליושק.

(מוציא פינוק)

מְחַנֵך

בואו נודה לקוזיה על פי המנהג הרוסי הישן.

(הבראוניז נפרד ועוזב)

מְחַנֵך:

אהבת את הביקור שלי? מה הכי?

(ילדים עונים.)

ובואו ניתן לקוזא את אותה מתנה, תנו לכל אחד מכם לצייר דוב מאגדה משעממת היום, בבית, ומחר נארגן מופע ציורים לבראוניז, ולכל מי שמגיע אלינו.

פרסומים קשורים:

קבוצה אמצעית №3 "Teremok" אחת מצורות הפעילות הגופנית של ילדים בקבוצה שלי היא פנאי ספורטיבי - עם מירוצי ממסר, שם זה חובה.

תקציר ה- GCD על היכרות עם בדיוני "צורות פולקלור קטנות" נושא: "צורות פולקלור קטנות" מטרה: ליצור מושג על מאפייני הז'אנר של יצירות של צורות פולקלור קטנות (פתגמים,.

תקציר של GCD בקבוצת הביניים "צורות פולקלור קטנות" מטרה: לעדכן את הידע של ילדים על צורות פולקלור קטנות. מטרות: - להבין את המשמעות של פתגמים, אמרות, חרוזים לילדים - טיפוח היענות.

תקציר על היכרות עם פיקציה עם השימוש בפולקלור בקבוצת הביניים "בביקור באגפיה" "בביקור באגפיה". תכני התוכנית: להכיר את הילדים עם מגוון הז'אנרים של צורות פולקלור רוסיות קטנות (שירים, חרוזים לילדים,.

סיכום שיעור במתמטיקה תוך שימוש באלמנטים של פולקלור בקבוצה הבוגרת תוכן התכנית: הציגו את המספר 3, שמייצג את המספר שלוש; לתקן את המספרים 1, 2 ואת המספרים שלהם. חומר: פלנלגרף,.

סיכום שיעור על התפתחות חושית בקבוצת שהייה קצרת טווח של ילדים. "מצא אובייקט מאותה צורה" מטרה: לגבש את רעיון המעגל של הילדים, להכיר להם את המשולש. למדו את הילדים לזהות ולציין את הצורות הגיאומטריות הללו. לְהַפְעִיל.

סיכום שיעורי בידור לילדים מקבוצת הביניים "נסיעה לארץ הפולקלור" מטרה: היכרות עם עבודות פולקלור. טיפח אהבה לשפת האם. כדי ליצור פעילות קוגניטיבית. לִיצוֹר.

תקציר השיעור הפתוח "ערים קטנות וגדולות של מולדתי" תקציר של שיעור פתוח בנושא: "ערים קטנות וגדולות של מולדתי" הוכן על ידי: המחנכת צבטקובה יו. V., o. מסילת רכבת.

לחזור

×
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:
נרשמתי כבר לקהילה "toowa.ru"