Дунд бүлэгт цаасан дээр дизайн хийх - хичээл барих арга, сонголтууд. Цэцэрлэгийн дунд бүлэгт дизайны хичээлийг хэрхэн зохион байгуулах, явуулах

-д бүртгүүлнэ үү
Toowa.ru нийгэмлэгт нэгдээрэй!
Холбоо барих:

Зорилго: цаасан дизайныг заах.

Даалгаварууд:

  • Тэгш өнцөгт цаасыг тал болон булангуудыг нь тэгшлээд талыг нь нугалж сур. Тэгш өнцөгтийг нугалах шугамын дагуу хоёр урт тууз болгон хайчлах чадварыг нэгтгэх. Хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг нэгтгэх.
  • Нүд, гарны ажилд тууштай байдлыг хөгжүүлэх.
  • Цэвэр цэмцгэр байдалд сургах.
  • Сэдвийн сэдэв, үйл үгийн санг идэвхжүүлэх "Гутал" ... Хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: хайрцаг - шуудангийн илгээмж, цаасаар хийсэн шаахай - дээж, хайч, цавуу, хүүхэд, насанд хүрэгчдийн тоогоор салфетка, картон (гутлын улны 16.5см x8см-ийн зурсан тойм бүхий тэгш өнцөгт)болон өнгөт цаас (15см х4 см тууз ба 30см х2см тууз - шаахайны оосор)хүүхэд, насанд хүрэгчдийн тоогоор (картонны өнгө нь өнгөт цаасны өнгөтэй тохирч байна), өнгөт цаасаар хийсэн оосорны үнэт эдлэл (тойрог, зүрх гэх мэт)

GCD шилжих:

  1. Эцэг эхчүүд хивсний дэргэдэх сандал дээр, хүүхдүүд, багш нар хивсэн дээр сууна. Багш илгээмжийг харуулж байна.
  2. - Хүүхдүүд ээ, энэ боодол хэнийх вэ гэдгийг тааварлаарай (багш хайрцагт наасан оньсого уншина).

Чадварлаг хоёр гараа байрлуулсан.
Гутал дээр өсгийтэй гутал,
Мөн өсгий дээр өсгийтэй гутал -
Энэ бас л эдгээр гаруудын ажил.

(гуталчин)

Гуталчин юу хийдэг вэ?

Багш илгээмж рүү харав

Хүүхдүүд ээ, савлагаанд гутал байгаа, ямар гутал мэддэг вэ?

Багш багцаас шаахай гаргаж ирэв.

Энэ гутлын нэр юу вэ, яагаад?

Багш гуталчны захиаг уншина. “Том шаахайны захиалгыг дуусгахад тусална уу. Би танд дэлгэрэнгүй мэдээллийг илгээж байна: ул, оосор. Тэдгээрийг бэлтгэж, наасан байх шаардлагатай. Урьдчилан баярлалаа. Гуталчин"

3. Багш илгээмжээс картонон тэгш өнцөгтүүдийг гаргаж авдаг.

Тоглоом "Хос ол" .

Хүүхдүүдэд нэг тэгш өнцөгт өгдөг (мөр тоймтой)... Үлдсэнийг нь ширээн дээр тавьдаг. Хүүхдүүд зүүн эсвэл баруун хос гутал сонгох хэрэгтэй.

4. Багш илгээмжээс өнгийн цаасан тууз гаргаж, ширээн дээр тавьдаг.

Тоглоом "Өнгийг нь сонгох"

Хүүхдүүд өнгөт оосорыг ултай тааруулах хэрэгтэй (өргөн ба нарийн зурвас).

5. Физик минут "Энд баруун, энд зүүн" (Екатерина, Сергей Железнов нарын үг, хөгжимтэй дуу)... Багш, эцэг эх, хүүхдүүд дууны текстийн дагуу үйлдэл хийдэг.

6. Насанд хүрэгчид болон хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Багш нь эд ангиудын шаахайнуудыг хэрхэн яаж хийхийг харуулж, хэн юу хийхийг тайлбарладаг.

Эцэг эхчүүд контурын дагуу картоноос улыг хайчилж авдаг.

Хүүхдүүд: - өргөн туузыг хагасаар нугалав (урт талаас урт тал руу), нугалаа индүүдэж, нугалж, нугалах шугамын дагуу туузыг хоёр хэсэгт хуваана.

Нарийн туузыг хагасаар нугалав (богино талаас богино тал руу)нугалаа индүүдэж, нугалж, нугалах шугамын дагуу туузыг хоёр хэсэгт хуваана.

Эцэг эх, хүүхдүүд хамтдаа үнэт эдлэлийг нарийн туузан дээр нааж, дараа нь оосорыг уланд наа. (хөлийн хуруун дээр нарийн тууз, өсгий дээр өнцөгт өргөн тууз).

7. Багш хүүхдүүдтэй хайчаар ажиллах дүрмийн талаар ярилцдаг.

Хайчны үзүүрийг дээш нь барьж болохгүй.

Хайчыг нээлттэй орхиж болохгүй.

Ажиллаж байхдаа зүүн гарынхаа хурууг ажиглаарай.

Ширээний ирмэг дээр өлгөхгүйн тулд хайчаа ширээн дээр тавь.

Бөгжөөр тагласан хайчаа найз руугаа явуул.

Алхаж байхдаа хайчаар огтолж болохгүй, зүсэж байхдаа найзтайгаа ойртож болохгүй.

8. Багш нь хүүхэд, эцэг эхтэй хурууны дасгал хийдэг.

Миний гарт таван хуруу байна
Нэрээр нь дууд.
Эхний хуруу - хажуу
Үүнийг том гэж нэрлэдэг.
Хоёр дахь хуруу -
Хичээнгүй заагч
Тэд түүнийг дууддаг нь гайхах зүйл биш юм
Заав.
Таны гурав дахь хуруу -
Яг дунд нь.
Тиймээс дундаж
Түүнд нэр өгсөн.
Дөрөв дэх хуруу
Нэр нь тодорхойгүй байна
Муухай тэр
Бас зөрүүд.
Яг л гэр бүл шиг
Дүү нь дуртай хүн.
Тэр дараалан тав дахь,
Үүнийг жижиг хуруу гэж нэрлэдэг.

9. Хүүхдүүд, эцэг эхчүүд сандаал хийж эхэлдэг.

10. Хамгийн гол нь. Сандаалуудын үзэсгэлэн.

Ном зүй:

Сургуулийн өмнөх насны ярианы төв. 5-7 насны хүүхэдтэй ажиллах гарын авлага. "Сургуулийн өмнөх хүүхдийн ярианы төв. Баримт бичиг, төлөвлөлт, ажлын зохион байгуулалт" номын хавсралт.

Хураангуйг MDOBU №8 цэцэрлэгийн багш Клявлина В.А. боловсруулсан.

Цаасан дизайны хичээлийн хураангуй - дунд бүлэгт "Муур".

Програм хангамжийн агуулга:

Хүүхдүүдэд оригами төрлийн муур хийхийг заах;

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Биеийн хөдөлмөрт дурлах;

Анхаарал, тэсвэр тэвчээр, өөрийн гараар ашигтай, үзэсгэлэнтэй тоглоом бүтээх хүслийг төлөвшүүлэх, эхэлсэн ажлыг эцэс хүртэл авчрах;

Цавуугаар ажиллахдаа цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн техник:

Гэнэтийн мөч;

Уран сайхны үг (Р. Ромазанов, В. Степанов нарын шүлэг "Муурууд");

Яриа;

Асуултууд;

Ажлын явцыг харуулах;

Сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүдийн хийсэн хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.

Материал:

Демо: муурны бэлэн дүрс;

Тараах материал: 20 * 20 хэмжээтэй өнгийн цаасан 2 квадрат, цавуу, сойз, тосон даавуу, салфетка, харандаа бүхий тавиур.

Хүүхдийн зохион байгуулалт:

1-р хэсэг - сандал дээр хагас тойрог хэлбэрээр.

2-р хэсэг - ширээн дээр.

3-р хэсэг - тойрог дээр зогсож байна.

Хичээлийн явц:

I. Оршил хэсэг.

Хүүхдүүд ээ, одоо би та нарын тухай бяцхан шүлэг уншиж байна, та нар анхааралтай сонсоорой.

Р.Ромазанов, В.Степанов хоёрын шүлэг унших нь:

Мууранд их дуртай

Цонхонд шарах

Тэгээд дээвэр дээр алхаарай

Тэд хулганаас айдаг.

Муур нь дээрэмчин шиг сахалтай,

Цонхны тавцан дээгүүр үсэрч,

Хөршийнхөө тахиануудыг айлгав

Тэгээд тэр бувтнаад: "Мур-мур! ".

Шүлэг хэний тухай ярьж байна вэ? (муур).

Тийм ээ, шүлэг муурны тухай өгүүлдэг.

Харагтун, хэцүү, гэхдээ том цаасан муур тантай уулзахаар ирлээ! Таны нэр хэн бэ? Түүнийг Мурлика гэдэг! Гэхдээ тэр амьдралаас маш их уйдаж байна гэж хэлсэн, учир нь тэр ганцаараа байдаг - цаас! Гэхдээ Мурликад хэн туслах вэ? Магадгүй та түүнд цаасан муурны найз охин хийхэд тусалж болох уу? Дараа нь эдгээр бүх муур Мурликатай хамт цаасан муурны үзэсгэлэнд оролцох боломжтой болно! Чи Пурр цаасан мууранд туслах уу? Мөн би танд ийм цаасан муур хийхийг зааж өгөх болно. Хүсч байна?

Үүнийг хийхийн тулд бидэнд ижил хэмжээтэй, улбар шар, хүрэн өнгийн 2 дөрвөлжин өнгөт цаас, цавуу, тосон даавуу, сойз, салфетка, харандаа хэрэгтэй.

Ажлыг тайлбартайгаар үзүүл.

1. Муурны толгойг дараах байдлаар нугалав: нэг хуудсыг диагональ байдлаар хагасаар нугалав.

2. Дунд шугамыг тоймлохын тулд хуудсыг тэлэхгүйгээр дахин хагасаар нугалав. Энэ нугалаа өргөж, өмнөх ажлын хэсэг рүү буцна уу.

3. Гурвалжинг оройтой нь (= хурц үзүүртэй) бидэн рүү чиглүүл. Дээд талын хоёр буланг доош нь бөхийлгөж, тэдгээрийн оройг доод булангийн дээд хэсэгтэй зэрэгцүүлнэ.

4. Дараа нь үлдсэн буланг өөрөөсөө холдуул, муурны нүүр бэлэн болно. Бид үүнийг эргүүлнэ.

Одоо бид эсгий үзэг аваад бага зэрэг төсөөлж, муурныхаа дизайныг янз бүрийн аргаар хийх болно. Та түүний нүд, хамар, толгой эсвэл чихнийх нь толбыг зурж болно.

Бид муурны биеийг ам руу нь хийнэ.

5. Хоёр дахь квадратыг ав. Бид үүнийг хагас диагональаар нугалав.

6. Доод буланг нь бага зэрэг нугалж гэзэг үүсгэнэ.

Дараа нь бид биеийн дээд буланг цавуугаар тосолж, муурныхаа толгойг наа. Энд бидэнд цаасан муур байна.

"Муур" физик минут:

Муур өглөө сэрлээ
Эелдэгхэн дээш сунгаж,
Доошоо сайхан нугалав
Баруун, зүүн эргэлдэж,
Тэгээд тэр чимээгүйхэн явлаа!

Одоо бид сандал аваад ширээн дээр сууна.

II. Гол хэсэг.

Би хүүхдүүдэд ажлын дүрмийг сануулж байна.

Бид хуудсыг диагональ байдлаар нугалж, булангуудыг хооронд нь тэгшлэв.

Хэсэг хэсгүүдийг хооронд нь зөөлөн наа. Бид цавууг сойзоор авч, дүрсийг "тодорхойлох" мэт контурын дагуу зурдаг; тарааж, амны алчуураар дар.

Ажлыг дуусгах.

Хүүхдүүд ямар нэг зүйлийг мартсан, эргэлзээтэй байгаа бол би зөвлөж, сануулж, тусалдаг.

Чиний ширээн дээр улбар шар, бор өнгийн даавуу байна. Би ажлын дарааллыг харуулах болно, та миний араас бүх алхмуудыг давтах болно.

Жүржийн навч ав.

1 - 4 үе шат (Танилцуулга хэсгээс үзнэ үү).

Одоо муурны толгойг хажуу тийш нь хөдөлгөж, өмнө нь хүрэн хуудас тавь.

5 - 6 үе шат (Танилцуулга хэсгээс үзнэ үү).

Залуус аа, та нарын ширээн дээр тараах алчуур зүүн талд, сойзны тавиур баруун талд байна.

Одоо биеийн дээд буланг цавуугаар тосолж, манай гөлөгний толгойг наа.

Сойз дээр бага зэрэг нааж, тосны даавуугаар тараана; сойзоо тавиур дээр тавь. Бид цавууг контурын дагуу тарааж, "ирмэгийг сойзоор тоймлох" мэт.

III. Эцсийн хэсэг.

Залуус аа, ажлаа ширээн дээр тавиад түүнийг тойрон зогсоод мууранд ямар цаасан найз охидтой болохыг харуулцгаая.

Миний муурыг Мурка гэдэг.

Та муурнууддаа ямар хоч өгөх вэ? (...)

Та бүгд даалгавраа биелүүлсэн. Сайн хийлээ!

Манай зочин ямар хөгжилтэй болсныг хараарай! Та яагаад бодож байна вэ? (Учир нь тэр одоо цаасан найз охидтой бөгөөд ганцаараа биш). Манай Мурлика маш их баяртай байна, тэр бүх мууранд үнэхээр дуртай байсан. Тэр түүнийг зулзагануудтай танилцуулсанд маш их баярлалаа гэж хэлсэн ч тэр гэртээ харих ёстой.

Баяртай, залуусаа!


Зорилтот: ёс суртахууны чанар, өрөвдөх сэтгэл, сайн үйлс хийх хүслийг төлөвшүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Цаасан баян хуур дээр суурилсан гар урлал бүтээх, түүнийг өвөрмөц нарийн ширийн зүйлсээр нөхөх: цаасан дээрээс дизайн хийх аргуудын нэгтэй хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Хөгжиж байна: дөрвөлжин хуудаснаас бөөрөнхий хэлбэрийг огтолж, хагасаар нугалсан цааснаас тэгш хэмтэй зүсэх техникийг сайжруулах.

Сурган хүмүүжүүлэх: хамтран бүтээх, харилцан туслалцаа үзүүлэх, хамтын найрлагыг бий болгох чадварыг сургах.

Материал:Зөөврийн компьютер, дэлгэц, тэгш өнцөгт хоосон зай (зөгийн үүр). Илтгэл. Хүүхдийн тоонд зориулсан тараах материал: 2х15 см хэмжээтэй хар, шар өнгийн тууз, 2х2 хэмжээтэй дөрвөлжин шар цаас, 3х6 см хэмжээтэй тэгш өнцөгт шар цаас, цавуу, хайч, салфетка, эсгий үзэг.

Хүүхдүүд бүлэгт очдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, орж ирээрэй. Бүгд тухтай сууж байна уу? Залуус аа, Вася хаана байна?

Хүүхдүүдийн хариулт: Вася өвчтэй болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Вася өвчтэй болсон нь харамсалтай. Таны бодлоор өвчтэй хүн ямар мэдрэмж төрдөг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Тэр халуурч, халуурч байна. Тэр муу санагдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чиний зөв, тэр гунигтай, ганцаардсан байх. Залуус аа, би өнөөдөр та нарт нэг түүх ярихыг хүссэн ч одоо надад өөр санаа байна. Алив, бид бүгдээрээ Васяд бэлэг өгөх болно. Тэр баярлаж, сэтгэл санаа нь сайжирч, хурдан сэргэх болно.

Хүүхдүүдийн хариулт: Алив. Тэр маш их баяртай байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та юунаас бэлэг хийж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Цаас, даавуу, хайрцагнаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнийг цаасаар хийцгээе. Тэгээд би гайхаж байна, үргэлж цаас байсан уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үгүй ээ, залуус аа, өнөөдөр бидний бичиж, зурсан цаас тэр даруй гарч ирээгүй. Бүх зүйл яаж байсныг би одоо танд үзүүлэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгчийн түүхийг танилцуулга дагалддаг.

Эхэндээ чулуу, шавар байсан. Тэд чулуун дээр шавраар бичжээ. Дараа нь лав давхаргаар хучигдсан модон банз гарч ирэв. Хожим нь папирус гарч ирэв. Ургамлыг огтолж, бие биенийхээ дээр овоолж, цавуугаар тосолж, наранд хатааж, дараа нь хоолой руу өнхрүүлэв. Цаг хугацаа өнгөрөх тусам хүмүүс амьтны арьс (тугал, хонь) хэрэглэж эхэлсэн. Бичгийн материалыг илгэн цаас гэж нэрлэдэг байв. Зөвхөн дараа нь цаас гарч ирэв - бичихэд хамгийн тохиромжтой материал. Цаасыг юунд ашиглаж болно гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Зураг зурах, бичих. Та тоглоом, хоолоо боож болно. Цааснаас тоглоом хийх...

Ярилцлагын үр дүн. Багш яриагаа дүгнэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та цааснаас сайхан бэлэг хийж болно гэж бид аль хэдийн хэлсэн. Хараач, надад ийм хоосон зай байна (зөгий үүр).

Энэ нь юу байж болох юм гэж та бодож байна вэ? Энэ юу шиг харагдаж байна?

Хүүхдүүдийн хариулт: Зөгий байшин руу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Зөгийн байшингийн нэр юу вэ? Хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Зөгийн үүр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цааснаас зөгий хийцгээе, энэ үүрэнд тавь. Бид Васяд гайхалтай бэлэг авах уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: Алив!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та зөгий хэрхэн хийхийг мэдэх үү? Би одоо чамд зааж өгье.

Үзэсгэлэнгийн жишээ: Энэ бол та бүгдийн хийх зөгий юм. Үүнийг харцгаая. Түүнд юу байгаа вэ? (их бие, толгой, далавч).

Биеийг бүтээхийн тулд та яг ийм баян хуур хийх хэрэгтэй. Үүний тулд бид хар, шар гэсэн хоёр тууз цаас авдаг. Хар цаасан тууз нь ширээн дээр хэвтээ, шар тууз босоо байдлаар хэвтдэг. Бид хар туузны төгсгөлийг цавуугаар түрхэж, шар туузны төгсгөлийг нааж, булан ба хажуу талыг тэгшлэв. Одоо бид доод туузыг хараар боож, нугалах шугамыг индүүднэ. Дараа нь бид шар туузыг хар дээр боож, нугалах шугамыг индүүднэ. Тиймээс, дараа нь баян хуур авах хүртэл туузыг нугалав. Их бие бэлэн боллоо.

- Аня, бид ямар хэлбэрээр толгойгоо таслах гэж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Тэдний шар дөрвөлжин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Үүнийг хэрхэн хийхийг хүүхдүүдэд хэл (багш хүүхдүүдийг танил зүсэх аргыг тайлбарлахад оролцуулдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид далавчаа яаж таслах вэ? Та хэдэн далавчтай байх ёстой вэ? Бид цаасыг тэлэхгүйгээр хамтад нь барьдаг (хагас нугалсан цааснаас таслах).

Хүүхдүүдийн хариулт: Бид хэсгүүдийг хооронд нь наа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Толгойг нь биеийн урд талд наа. Далавчнууд хаана байна? Хоёр талдаа биеийн ирмэгийн дагуу. За, бүх зүйл тодорхой байна уу? Хэрэв танд ямар нэгэн бэрхшээл тулгарвал би мэдээж туслах болно. Та бүхнийг зүгээр л сайн хийнэ гэж бодож байна.

Биеийн тамирын минут:

Манай зөгий ниссэн

Тоосонцортой нектар цуглуулах.

Жу-жу, жу-жу.

Би цэцэгсийн дээгүүр эргэлддэг.

Хэдийгээр манай зөгий жижигхэн ч,

Гэхдээ түүний үйлс агуу юм.

Жаахан хугацаа өнгөрөх болно

Мөн хамгийн амттай зөгийн бал байх болно.

Ажил эхлэхийн өмнө хайчтай ажиллах дүрмийг санаж байх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэж эхэлдэг. Багш нь бие даасан тусламж үзүүлж, биеийн байдлыг хянадаг.

Ажлаа дуусгасан хүн бүр зөгий үүрэндээ зөөж, ажлын байраа цэвэрлэж, бусад хүүхдүүдэд тусалдаг.

Доод шугам: Хүүхдүүд ширээнд сууна.

За залуусаа, манай гар урлал танд таалагдаж байна уу? Васяд таалагдана гэж бодож байна уу?

Тиймээ би хийнэ.

Тэр түүнийг баярлуулж, удахгүй эдгэрнэ гэж бодож байна. Өнөө орой би Вася-д бэлэг өгөх болно. Бүгдэд нь баярлалаа.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

1. Агапова И.А., Давыдова М.А. Тугалган цаасан урлал: Сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн арга зүйн гарын авлага. - М .: TC "Sphere", 2003. - 128х. - ("Хүүхдүүдтэй хамт" цуврал).

2. Козлина А.В. Цэцэрлэг, бага сургуулийн биеийн хүчний хичээл: Лекцийн тэмдэглэл. - М .: Мосайка-Синтез, 2004 .-- 64х. - ("Сурган хүмүүжүүлэгчийн номын сан" цуврал).

3. Черныш И.В. Баярт зориулсан хөгжилтэй гар урлал. - 2-р хэвлэл. - М .: Айрис-пресс, 2004 .-- 192 он .: өнгө. лаг - (Анхаарал: хүүхдүүд!).

Хичээлийн видео

Багшийн бие даасан дүн шинжилгээ

Шууд боловсролын үйл ажиллагааг төлөвлөхдөө би тодорхойлсон дараах ажлуудыг шийдвэрлэх:

Боловсрол: хүүхдүүдийг цаасан дээрээс загвар зохион бүтээх аргуудын нэгээр үргэлжлүүлэн танилцуулах: цаасан баян хуур дээр үндэслэн гар урлал бүтээх, үүнийг өвөрмөц нарийн ширийн зүйлсээр нөхөх.

Хөгжиж байна: дөрвөлжин хуудаснаас бөөрөнхий хэлбэрийг хайчлах, хагас нугалсан цааснаас тэгш хэмтэй зүсэх техникийг сайжруулах.

Боловсрол: хамтын бүтээл хийх, харилцан туслалцаа үзүүлэх, хамтын найрлагыг бий болгох чадварыг сургах.

Гэхдээ миний гол зорилго - ёс суртахууны чанар, өрөвдөх сэтгэл, сайн үйлс хийх хүслийг төлөвшүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх. Хичээлийн өрнөл нь өвчтэй нөхөртөө туслахтай холбоотой бөгөөд энэ нь удахгүй болох үйл ажиллагаанд сайн сэдэл болсон юм. Цаасан тухай боловсролын материалыг танилцуулахдаа би илтгэлийг ашигласан. Энэ нь жишээ нь зураг үзэх уламжлалт ярианаас илүү үр дүнтэй арга байсан гэж би бодож байна. Хүүхдүүд илтгэлийг сонирхон үзэж, ямар ч урьдчилсан ажил хийлгүйгээр бүх асуултад хариулсан нь намайг баярлуулсан. Хэрэв бид эдгээр нь сэтгэцийн хомсдолтой хүүхдүүд гэдгийг анхаарч үзвэл илүү таатай байна. Энэ нь тухайн материалыг хүлээн авч, ойлгосон гэсэн үг юм.

Зөгий хийхдээ би схемийг ашигласан - зөвлөмж, цаасаар хийсэн баян хуур - хэсэгчилсэн дэлгэц, учир нь энд өмнө нь олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх зорилго тавьсан. Хүүхдүүд өөрсдөө дөрвөлжин хуудаснаас тойрог хэрхэн яаж хайчлах, мөн талыг нь нугалсан цааснаас тэгш хэмтэй зүсэх техникийг хэлж өгсөн. Эдгээр цаас хайчлах техник нь тэдэнд танил бөгөөд миний зорилго бол тэдгээрийг хамгаалах явдал байв.

Биеийн минут нь хөдөлгөөнгүй хөдөлгөөнийг өөрчлөхөд хувь нэмрээ оруулаад зогсохгүй хүүхдүүдэд баяр баясгаланг авчирсан.

Хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагааны явцад би бэрхшээлтэй тулгарсан хүүхдүүдэд амжилтанд хүрэх нөхцөлийг бүрдүүлэхийг хичээсэн. Тэр саадгүйгээр удирдаж, тусалсан, учир нь гол зүйл бол хүн бүр өөрийн зөгий хийх ёстой.

Хүүхдүүд сайн ажилласан. Хүн бүр бие даан өөрийн гараар урласан бөгөөд ерөнхийдөө энэ нь нийтлэг хамтын ажил болж хувирав. Өвчтэй найздаа туслах хүсэл, өрөвдөх сэтгэлийн мэдрэмж нь хүүхдүүдийг нийтлэг хүсэл эрмэлзэлд нэгтгэв. Ерөнхий найрлагыг авч үзэхэд хүүхдүүд гар урлалд сэтгэл хөдлөлөөр хандаж, бүгд зөгийийнхөө тухай ярихыг хүссэн. Нэг хүүхэд даалгавраа дийлэлгүй, зөгийдөө дөрвөлжин толгой наасан байна. Энэ хүү эхэндээ бидний нийтлэг үйл ажиллагаанд оролцохыг хүсээгүй. Шалтгаан нь өвчтэй хүүхдийг биечлэн үгүйсгэж, тэдний хоорондох ил зөрчилдөөн юм. Энэ бол огтлох арга техникийг үл тоомсорлох бус ил тод өдөөн хатгалга, эсэргүүцэл, анхаарлыг өөртөө татах хүсэл юм. Бид хамтдаа ийм зөгий байгальд байдаггүйг олж мэдсэн. Түүний толгой дугуй хэвээр байх ёстой. Хүүхдүүдийн хариултаас харахад хүүхдүүдэд хичээл таалагдаж, санал болгож буй материалыг эзэмшсэн болохыг олж мэдэв.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 72-р цэцэрлэг

Дизайн хичээлийн хураангуй Дунд бүлэг

Гүйцэтгэсэн:
Ступникова Виктория Владимировна,
дээд зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч
MBDOU: d / s № 72 "

Миасс
2016 он

Дизайн №1 хичээлийн хураангуй
Сэдэв: Цааснаас бүтээх. Өнгөт зураасаар цасан ширхгийг хийх.
Даалгаварууд:
- хүүхдүүдэд объектыг хэрхэн бүтээх, өөрчлөхийг заах;
- цаасан туузтай ажиллах ур чадвар, чадварыг дадлагажуулах;
- бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
-хайчтай ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрмийг баримталж сурах;
- Хичээлийн явцад зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх; зочидтой уулзах үед;
- ажлын байрыг зөв зохион байгуулахад сургах.

Арга, арга барил: үзүүлэх, тайлбарлах, гэнэтийн мөч, оньсого таавар, уран сайхны үг.

Урьдчилсан ажил: Цасан ширхгийн олон янзын хэлбэр, гайхалтай хэв маягийг судлах зорилгоор цэцэрлэгийн нутаг дэвсгэрээр зорилтот алхалт. Цасан ширхгийг загварчлах, зурах зорилгоор: бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх, хэвшмэл ойлголтгүй байх, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. Цонхны хэв маягийг шалгаж байна. Цасан ширхгийн тухай бие бялдрын минут, шүлэг, хурууны гимнастикийг цээжлэх: яриа, ой санамж, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: цэнхэр цаасан тууз, хайч, цавуу. Өвлийн ландшафт, хүүхдийн өвлийн зугаа цэнгэлийг харуулсан зургууд: мөсөн гулгалт, цанаар гулгах, чарга унах, цасан бөмбөг тоглох. 2-3 бэлэн цасан ширхгүүд. Хайчны аюулгүй байдлын зурагт хуудас. "Зимушки-өвөл" хувцастай хүүхэлдэй
Толь бичгийг баяжуулах: хэв маяг, цасан шуурга, цус харвалт, нэмэх, балерина.
Хичээлийн явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч: Би хичээлээ оньсогогоор эхлүүлэхийг хүсч байна.
Талбайд цас орно
Гол мөрөн дээрх мөс
Цасан шуурга алхах -
Энэ хэзээ тохиолддог вэ?
(Өвлийн улиралд)
Тийм ээ, өвлийн улиралд.
Залуус аа, цонхоор хараад асуултанд хариулна уу: Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Чи яагаад ингэж бодоов?
Хүүхдүүд: Өвөл. Гадаа цастай, мод нүцгэн, маш хүйтэн, хүмүүс дулаан хувцастай.
Багш хүүхдүүдийн хариулт бүрт холбогдох зургуудыг үзүүлж, өвлийн шинж тэмдгүүдэд анхаарлаа хандуулдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүдийн өвлийн ямар зугаа цэнгэлийг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: чарга, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах. Уулын цанаар гулгах, цасан бөмбөг тоглох.
Багш холбогдох зургуудыг үзүүлэв.
Гэнэт хаалга тогших чимээ гарав.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэн нэгэн бидэн дээр ирлээ. Хаалгыг онгойлгоод хэн болохыг харцгаая.

Багш нь урьдчилан бэлтгэсэн хүүхэлдэйг авдаг.

Зимушка - өвөл: Сайн уу залуусаа! Намайг Зимушка гэдэг - өвөл. Таныг миний тухай ярьж байгааг сонсоод тантай уулзахаар шийдсэн.

Хүүхдүүд: Сайн уу, Зимушка - өвөл. Та бүхэнтэй уулзаж байгаадаа бид маш их баяртай байна, орж ирээд бидний хэрхэн байгааг хараарай.

Зимушка - өвөл: Гэхдээ би гар хоосон ирээгүй. Би өөртэйгөө оньсого авчирсан. Та тэдгээрийг шийдэж чадах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид тэгдэг.

Өвөл - өвөл: Дараа нь би өвөл, өвлийн талаар хөгжилтэй оньсого зохиоё, та тэдгээрийг таахыг хичээ.
Тэд зуны турш зогсож байв
Өвөл хүлээж байсан.
Нүхжилтийг хүлээв
Бид уулнаас гүйлээ.
(чага)
Заримдаа амаргүй байдаг
Тэнд өгс
Гэхдээ хялбар бөгөөд тааламжтай
Буцаж яваарай.
(цасан толгод)
Миний хөл дор
Модон найзууд.
Би тэдэн рүү сумаар нисч,
Гэхдээ зун биш, харин өвлийн улиралд.
(цана)

Салхи үлээж, хүйтэн жавартай байв
Тэд хойд зүгээс цас авчирсан.
Түүнээс хойш л
Миний шилэн дээр ...
(загвар)
Тэр өвлийн улиралд тэнгэрээс нисдэг
Одоо хөл нүцгэн явах хэрэггүй
Хүн бүр мэддэг
Үргэлж хүйтэн ...
(цас)
Өвлийн улиралд бүгд түүнээс айдаг -
Хэрвээ тэр хазаж байвал өвддөг.
Чих, хацар, хамраа нуу,
Эцсийн эцэст гудамжинд ...
(хөлдөх)

Өвөл бол өвөл: ямар ухаалаг хүүхдүүд вэ. Сайн байна, бид тааваруудаа шийдлээ. Би ч бас чам дээр очиж өөр юу хийж чадахыг чинь хармаар байна.

Багш хүүхэлдэй дээр суугаад хичээлээ үргэлжлүүлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөл нь хүйтэн жавар, хүйтэн, цас төдийгүй олон сонирхолтой зүйлийг авчирдаг. Бүх хөвгүүд өвлийн улиралд цасан бөмбөг тоглох дуртай. Тэд юунаас цасан бөмбөг хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: Цаснаас гарсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Цас юунаас бүрддэг вэ?
Хүүхдүүд: Цасан ширхгүүдээс.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид алхаж байхдаа цасан ширхгийг харсан гэдгийг санаарай. Тэд юу вэ?

Хүүхдүүд: Цасан ширхгүүд маш жижиг. Тэд туяанаас бүрддэг. Гэхдээ бүх цасан ширхгүүдийн загвар нь өөр өөр байдаг. Хоёр ижил цасан ширхгийг уулзах боломжгүй юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цас орж, бид цасан ширхгийг барьж, шалгахыг хичээж байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Хүүхдүүд хурууны гимнастик хийдэг.
Цасан ширхгүүд
(хурууны гимнастик)

Цасан ширхгүүд, цасан ширхгүүд
Тэр тэнгэр дээгүүр нисэв.
Миний алган дээр
Санамсаргүй суув.
Би нударгаа зангидлаа
Мөн цасан ширхгүүд алга болжээ
Найз охидууд руугаа ханддаг байх
Тэр охинтойгоо зугтсан.


Эрүүгээ чанга атга.
Нээлттэй эрүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та өөрөө цасан ширхгийг яаж хийхийг сурмаар байна уу?

Хүүхдүүд: тиймээ
Цасан ширхгийг бүтээх заавар
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид өнгөт зураасаар цасан ширхгийг хийх болно.
Цасан ширхгийг хийхийн тулд танд дөрвөн тууз цаас хэрэгтэй болно. Туузан бүрийн дундах хар зураасыг анхаарч үзээрэй. Энэ нь цасан ширхгийг жигд, үзэсгэлэнтэй болгоход хэрэгтэй.
Эхлээд та хоёр тууз авна. Тэдний нэгийг нь хар зураасны оронд цавуугаар тосолно. Дараа нь "нэмэх" ("загалмай") хийхийн тулд хоёр дахь туузыг дээд талд нь наа. Энэ тохиолдолд цус харвалт нь тохирч байх ёстой. Дараа нь нөгөө хоёр туузтай ижил зүйлийг хий. Одоо хоёр "нэмэх тэмдгийг" диагональ байдлаар холбож, бидний цасан ширхгүүд бэлэн боллоо.
Цасан ширхгийг хийх үе шаттай схем самбар дээр гарч ирнэ.

Өвөл бол өвөл: залуус аа, би шидэт үгсийг мэднэ, тэд цаасан туузыг цасан ширхэг болгон хувиргахад тусална.

Найрал дуугаар: Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав-
Өөрчлөлтийг эхлүүлцгээе!

Хүүхдүүд цасан ширхгийг хийдэг, багш нь тэдэнд тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цасан ширхгээ дээшлүүлж, Зимушка-өвөлд юу хийснээ үзүүлцгээе.
Залуус цасан ширхгээ харуулж, өвөл-өвлийн улиралд хамгийн зөв, зөв ​​хийсэн ажилд анхаарал хандуулж, маш сайн, үзэсгэлэнтэй ажиллаагүй залуусыг магтдаг.

Зимушка - өвөл: Залуус аа, та нар маш сайн ажилласан тул би та нарт дугуй бүжгийн сонирхолтой тоглоом зааж өгөхийг хүссэн.
Хүүхдүүд ширээгээ орхиж, тойрог дээр зогсдог. Зимушка - өвөл үг хэлж, хөдөлгөөнийг харуулдаг, хүүхдүүд түүний араас давтдаг.

Бид цасан ширхгүүд, бид хөвсгөр юм
Бид ээрэхээс татгалздаггүй.
Бид цасан ширхгүүд балетчингууд
Бид өдөр шөнөгүй бүжиглэдэг.
Бид хамтдаа тойрог дээр зогсож байна -
Энэ нь цасан бөмбөг болж хувирдаг.
Бид модыг цайруулсан
Дээвэр нь хөвсгөр хучигдсан байв.
Дэлхий хилэнгээр бүрхэгдсэн байв
Мөн хүйтнээс аварсан.

Хүүхдүүд цасан ширхгийг дүрслэн гараа сайхан, зөөлөн даллаж байна.
Өөрсдийгөө тойрон эргэлддэг.
Бүжгийн хөдөлгөөнийг эхлээд гараараа, дараа нь хөлөөр хийдэг.
Тэд гар нийлдэг.
Тэд цас хэрхэн унахыг гараараа дүрсэлдэг.
Тэд цас байшин, мод, газрыг хэрхэн бүрхэж байгааг гараараа харуулдаг.

Биеийн минутын дараа хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Зимушка - өвөл: Залуус аа, би янз бүрийн цасан ширхгийг хийж чадна. Та яагаад бүх цасан ширхгийг адилхан болгосон юм бэ?

Хүүхдүүд: Бид тэднийг чимэглэхээ мартчихаж.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Бид цасан ширхгийг чимэглэх хэрэгтэй, тэгвэл тэд бие биенээсээ ялгаатай болно.

Цасан ширхгийг чимэглэх заавар

Чиний нүдний шилэнд зураастай хэвээр байна. Та хайч ашиглан туузнаас янз бүрийн урттай хэсгүүдийг хайчилж, цасан ширхгээ нааж, өвөрмөц хэв маягийг бий болгож болно.
Би дараахь цасан ширхгүүдийг авсан: багш бэлэн цасан ширхгүүдийн 2-3 дээжийг үзүүлж, хүүхдүүдийн бүтээлч байдалд саад учруулахгүйн тулд тэдгээрийг арилгаж, ажлын үр дүнд аль болох олон төрлийн цасан ширхгийг олж авдаг.
Багш нь цаасыг хайчаар хэрхэн мушгиж буржгар үс хийхийг зааж өгдөг. Хүүхдүүд 4-5 настай тул буржгар үсээр цасан ширхгээ чимэглэхэд багш өөрөө тусалдаг.

Гэхдээ эхлэхээсээ өмнө хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг санацгаая.
Багш зурагт хуудас үзүүлж, хүүхдүүд аюулгүй байдлын дүрмийг давтана.

Дараа нь хүүхдүүд цасан ширхгийг чимэглэх ажлыг гүйцэтгэнэ.

Өвөл бол өвөл: залуус аа, та гайхалтай цасан ширхгүүдтэй. Тэдэнтэй хамт нуга газраа чимэглэцгээе.

Хүүхдүүд хивсэн дээр цасан ширхгүүдийг тавьдаг.

Өвөл бол өвөл: залуусаа, би та нарт бас нэг нууц хэвээр байна:
Өвлийн улиралд тэнгэрээс унах
Мөн газрын дээгүүр эргэлддэг
Зөөлөн сэвсгэр
Гялалзсан цагаан

Хүүхдүүд: Цасан ширхгүүд. Мөн бид цасан ширхгийн талаар танд хэлж чадна.

Хүүхдүүд тэдний ажлыг биширч, цасан ширхгийн тухай хурууны гимнастик хийдэг

Цасан ширхгүүд
(хурууны гимнастик)

Цасан ширхгүүд, цасан ширхгүүд
Тэр тэнгэр дээгүүр нисэв.
Миний алган дээр
Санамсаргүй суув.
Би нударгаа зангидлаа
Мөн цасан ширхгүүд алга болжээ
Найз охидууд руугаа ханддаг байх
Тэр охинтойгоо зугтсан.

Хүүхдүүд цасан ширхгүүдийн нислэгийг дүрслэн гараа зөөлөн савладаг.

Алга алгаа нээж, алган дээр чинь цасан ширхэг унасан гэж төсөөл.
Эрүүгээ чанга атга.
Нээлттэй эрүү.
Цасан ширхгүүдийн нислэгийг гараараа зур.

Зимушка - өвөл: Ийм сайхан хичээл өгсөн залуустаа баярлалаа. Таны хэрхэн ажиллаж, хэрхэн тоглож, хэрхэн хийсэн нь надад маш их таалагдсан. Гэхдээ би ой руугаа гэртээ харих цаг болжээ. Баяртай.
Хүүхдүүд: баяртай, Зимушка - өвөл. Бидэн дээр дахин ирээрэй.

Зимушка - өвөл явж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуус аа, та сайн ажиллаж, зочломтгой гэрийн эзэд болжээ. Одоо бид хүлээн авах өрөөгөө цасан ширхгээр чимэглэх болно, ингэснээр эцэг эх чинь таны ажлыг биширнэ.
Хүлээн авах өрөөнд хүүхдүүдтэй багш хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулдаг.

Хүүхдүүдийн эцэг эхийн зөвшөөрлөөр зургийг нийтэлдэг.


Хавсаргасан файлууд

Цагаан будаа. 34

Зураг чимэглэлтэй ажиллах.Төрөл бүрийн ачааны машинуудын дүрслэлийг олоорой. Тэднийг хүүхдүүдтэй хамт авч үзэх, ачааны машины функциональ зорилгыг тодорхойлох, тэдгээрийн бүтцийн нийтлэг ба ялгааг тодруулах; машины гадаад төрх нь түүний зорилгоос хамаардаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах; ерөнхий ойлголт руу ("Бүх ачааны машинд юу байдаг").

Тоглоомын нэрийн өмнөөс дизайны арга барилыг хөгжилтэй байдлаар тайлбарла: хүүхдүүд туулай (баавгай) машин барихыг заадаг бөгөөд тэр алдаа гаргадаг, жишээлбэл, дугуйны цилиндрийн оронд баар авдаг. Залуус Зайка (Мишка) -д яагаад дугуйнд цилиндр авах нь дээр вэ гэдгийг тайлбарлая.

Барилга угсралтын ажил дууссаны дараа хүүхдүүдэд даалгавар өг: тэдэнд бараа зөөвөрлөхийн тулд машиныг нь сэргээ (тоглоом, хайрцаг, хуванцар сав, ороомог гэх мэт). Барилга угсралтын явцад машины хүрээг (урт, богино, нарийн, өргөн, зузаан, нимгэн хавтан) хийхэд ямар хавтан шаардлагатайг хүүхдүүдээс асуу.

Барилга угсрагчаас янз бүрийн машин барих ажлыг зохион байгуулах. Хүүхдүүдэд нарийн ширийн зүйлийг туршиж, өөрсдийн машиныг зохион бүтээгээрэй. Хүүхдийн хамтын тоглоомыг сурталчлах ("Автомашины парк", "Машинууд ачаа зөөж байна" гэх мэт).

Зураг чимэглэлтэй ажиллах.Төрөл бүрийн тээврийн хэрэгслийн дүрслэлийг олоорой. Тэднийг хүүхдүүдтэй хамт авч үзэх; тээврийн төрлүүдийн зорилго, бүтцийг тодорхойлох. Төрөл бүрийн барилгын материал, барилгын иж бүрдэл хэсгүүдээс ачаа, суудлын тээврийн хэрэгслийн загвар зохион бүтээхийг хүүхдүүдэд заах (жишээлбэл, дугуйг хүрээ рүү шураглах; кабин, кузов, чиргүүл болон зарим жижиг хэсгүүдийг бэхлэх; жолооч, зорчигчдыг суулгах; ачаа байрлуулах, гэх мэт).

Хавтгай загварчлалын аргыг ашиглан нийтлэг үйл ажиллагааг төлөвлөхөд хүүхдүүдэд дасгал хийх (ямар ч материалаас хайчлах дүрсийг санал болго - байшингийн суурь, янз бүрийн тээврийн хэрэгслийн хэлбэр, усан оргилуур, зүлэг, явган хүний ​​зам). Хүүхдүүд гадаргуу дээр дүрсүүдийг байрлуулж, дараа нь барилга байгууламж барьж, тоглоом болон бусад нэмэлт материалаар (хот, гудамж, цэцэрлэг гэх мэт) барилгыг чимэглэдэг.

Хүүхдүүдийг тоглоомондоо зориулж бүтээсэн машинуудыг ашиглахыг урамшуул. Барилга угсрагчаас энэ сэдвээр барилгын ажлыг зохион байгуулах. Тоглоомын нөхцлөөр дамжуулан хүүхдүүдийг танил барилгуудын сонголтыг бий болгоход урамшуулах; тэдгээрийг өөр өөр параметрийн дагуу хувиргах дасгал хийх; хайх, туршилт хийх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Хүүхдүүдийг ангидаа хийж амжихгүй байсан даалгавраа биелүүлэхэд урь (амьтанд шаардлагатай зүйлсийг хайчилж, наах).

Хүүхдүүдэд дугтуйны хээ бүхий цаас өгч, дугтуйг нугалж, нааж өгөхийг урь; зураг дээр үлдсэн бүх геометрийн дүрсийг хайчилж (Зураг 28 - 34) дугтуйнд хийнэ.

Тоглоом "Геометрийн дүрсээс зураг зурах".Хүүхдүүд геометрийн хэлбэрээс хэв маяг, объект, хуйвалдааны зургийг (дизайнаар) гаргадаг.

Түлхүүр үгс

Цилиндр, барилгын эд анги.

Сэдэв 6. Гүүр

Зорилтот.Хүүхдүүдэд гүүр, тэдгээрийн зорилго, бүтцийн талаар ойлголт өгөх; гүүр барихад дасгал хийх; барилга байгууламжийн дээж, зураг чимэглэлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг нэгтгэх; Хэмжээ, хэлбэр, өнгөөр ​​шаардлагатай хэсгүүдийг бие даан сонгох, тэдгээрийг нэгтгэх чадвар. Хүүхдүүдийг зураастай (геометрийн дүрстэй) танилцуулах, түүнтэй ажиллах, дүрсийг харьцуулах, ижил төстэй байдал, ялгааг тодруулах дасгал хийх.

Материал.Барилгын иж бүрдэл, стенил захирагч, эсгий үзэг.

Ахиц дэвшил

Хүүхдүүдтэй хамт stencil захирагчийг анхаарч үзээрэй (өнгө, хэлбэр; "цонх" хэлбэр). Хүүхдүүдийг "цонх" (гурвалжин, тэгш өнцөгт, дугуй, дөрвөлжин, зууван) дотор хуруугаараа хуруугаараа ажиллуул.

Зураглалтай ажиллах.Хүүхдүүдтэй (Зураг 35) зургийг авч үзээд аль дүрс нь зүүн талд, аль нь баруун талд байгааг тодорхойл. Геометрийн дүрсийг өөр өөр өнгөөр ​​будахыг санал болго: "Дөрвөлжин ба тэгш өнцөгтийг харьцуул. Юу нь адилхан вэ? Тэд юугаараа ялгаатай вэ? Дурын хэмжээтэй дөрвөлжин ба тэгш өнцөгтийг захирагчаар зур. Тойрог ба зууваныг харьцуул. Гурвалжин ба тэгш өнцөгтийг харьцуул. квадрат." (Ижил төстэй ажил.)

Цагаан будаа. 35

Зураглалтай ажиллах.Хүүхдүүдэд ижил гурвалжинг тарааж, схемийн дагуу зургийг байрлуулахад урь (зураг 36). Тэднийг өөрсдийнхөө зургийг гаргаж ирээд байршуулахад нь урамшуул.

Цагаан будаа. 36

Зураг чимэглэлтэй ажиллах.Өөр өөр гүүрийг харуулсан зургуудыг ол. Тэдгээрийг хүүхдүүдтэй хамт авч үз, гүүрний бүтцэд дүн шинжилгээ хий. Залуусдаа оньсого хэлээрэй:

Гол мөрөн, цөөрөмөөр дамжин

Бид замуудаар хөтөлдөг

Бид тэдний дагуу зоригтой алхаж,

Хөлөө бүү норгоорой.

(Гүүр)

Дөрвөн ширээг нэгтгэж, дээр нь "гол" (өөр өөр өргөнтэй цэнхэр цаасан тууз, бөгжөөр хаалттай) тавь. "Гол" цагирагийн төвд хүүхдүүдтэй (мод, вандан сандал, дүүжин гэх мэт) цэцэрлэгт хүрээлэнг зохион байгуул.

Хүүхдүүдийг дуртай тоглоомоо аваад цэцэрлэгт хүрээлэнд хамт "алхахыг" урь. Асуулт: "Та энэ цэцэрлэгт хүрээлэнд яаж очих вэ?" Хүүхдүүдэд шийдэл олгоорой. (Усан онгоц, салаар хөндлөн гарах, гүүр барих.)

Санал болгож буй хүүхдүүдийг магтаж, хамгийн сүүлд зогсоо. Хүүхдүүдтэй хэд хэдэн төрлийн гүүр барина (зураг 37).

Цагаан будаа. 37

Барилга барьж байхдаа өөрийн үйлдлээ хэл ("Энд суурь, энд давхцал, энд нэг уналт, энд хоёр дахь нь байна"). Дараа нь хүүхдүүдийг гүүр барихад урь (ижил эсвэл өөр).

Барилгын ажлын төгсгөлд хүүхдүүд барилгуудыг тойрон тоглодог.

Туузаар шилжсэн ширээн дээр "гол" (янз бүрийн өргөнтэй цэнхэр цаасан тууз) байрлуулж, бүтээгчдээс гүүр барих ажлыг зохион байгуул. Ажлын явцад хүүхдүүдэд эд ангиудыг хэрхэн холбох, урт, өргөн, өндөр гүүр барихыг бүү хэл; тэдгээрийн дизайны сонголтыг санал болгох. Хүүхдүүдийг өөрсдөө гүүрний загвар зохион бүтээхэд нь урамшуул.

Тоглоомын даалгавар.Ширээ, шалны барилгын материалаас явган зорчигч, машинд зориулсан төрөл бүрийн гүүр барих; барилгын иж бүрдэл болон барилгачдаас зураг төслийн дагуу зураг төсөл. Хүүхдүүдийг янз бүрийн параметрийн дагуу барилга байгууламжийг өөрчлөх дасгал хийж, янз бүрийн тоглоом зохион байгуул.

"Хивс" тоглоом.Хүүхдүүдийг янз бүрийн геометрийн дүрсийг зурж, тэдгээрийг тодорхой хэсгүүдэд давхцуулахын тулд тэдгээрийг захирагчаар зурахад урь. Хүүхдүүд уулзваруудыг эсгий үзэгээр будна - ер бусын геометрийн хэв маяг (хивс, ил захидал) авах болно.

Тоглоом "Дүрсүүдийн хувиргалт".Хүүхдүүдэд геометрийн дүрсийг зурж, эсгий үзэг ашиглан нарийн ширийн зүйлийг зурах замаар тэдгээрийг дурын дүрс болгон хувиргахад урамшуул. Геометрийн дүрсийг хослуулахыг дэмж (жишээлбэл: дөрвөлжин дугуйлж, дээрээс нь гурвалжинг дугуйл - та байшин авна).

Асран хамгаалагчдад зориулсан зөвлөмжүүд

Хүүхдийн ажиглалтыг хөгжүүлэх, ой санамжийг сургах, үйл ажиллагааг дэмжих; олж авсан дизайны туршлагаа ашиглан бүтээлч байдал, санаагаа хэрэгжүүлэх хүсэл эрмэлзлийг өдөөх.

Түлхүүр үгс

Зүүн, баруун, дээд, доод; дөрвөлжин, дугуй, тэгш өнцөгт, гурвалжин, зууван нүх.

Сэдэв 7. Усан онгоц

Зорилтот.Хүүхдэд шүүхийн янз бүрийн төрлүүдийн талаар ойлголт өгөх; тэдгээрийн бүтэц нь функциональ зорилгоос хамаардаг; нэгтгэн дүгнэхэд: бүх хөлөг онгоцууд нум, нум, ёроол, тавцантай; бүтцэд дүн шинжилгээ хийх, үйл ажиллагааг төлөвлөхөд дасгал хийх; дизайны ур чадварыг хөгжүүлэх; хавтгай загварчлал, загвар, үзэл баримтлалын дагуу хэсгүүдээс бүхэл бүтэн бүтээх дасгал хийх; харааны дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Материал.Барилгын материалын хайрцаг, хайч.

Ахиц дэвшил

Улаан, шар, ногоон, цэнхэр өнгийн цаас ав. Тэдгээрийг стек болгон, дараа нь хагасаар нь байрлуул. Барилгын материалтай хайрцагнаас шоо олохыг хүүхдүүдээс хүс. Шоо цаасны буланд байрлуулж, эсгий үзэгээр дугуйлж, дараа нь аваад "Шоогийн торх юу вэ?" Гэж асуу. (Дөрвөлжин.)

Кубын бүх талыг дугуйл. Хүүхдүүд өөрсдөө дүгнэлт хийцгээе: кубын бүх нүүр (хажуу тал) дөрвөлжин хэлбэртэй байна. Контурын дагуу дөрвөлжин зүсэж, анхаарлаа хандуулаарай: дөрвөлжин хэлбэртэй "давс", олон өнгийн дөрвөлжин нь хурууны доороос цацагдана. Хүүхдүүдээс: "Хэдэн квадрат вэ? Тэд юу вэ?"

Тоосгоны ирмэгийг ижил аргаар зур. Залуусыг дүгнэлтэнд хүргэнэ үү: тоосго нь бүх тэгш өнцөгт нүүртэй, гэхдээ ижил биш. Зургийг хосоор нь байрлуул (ижил хоёр). Призмийн ирмэгийг зурж, хайчилж ав. Дүрсүүдтэй тоглож, хүүхдүүдийг барилгын хэсгүүдийн ирмэг дээр буулгахад урь (тэд олон хэсэг нь ижил ирмэгтэй, жишээлбэл, баар, нуман хаалга, жижиг призм гэх мэт нь дөрвөлжин ба тэгш өнцөгт ирмэгтэй байдаг гэдгийг ойлгох болно).

Буцах

×
Toowa.ru нийгэмлэгт нэгдээрэй!
Холбоо барих:
Би аль хэдийн "toowa.ru" нийгэмлэгт бүртгүүлсэн.