סיכום השיעור על רישום לא מסורתי בקבוצת האמצע "מטריושקה של צעצוע עממי רוסי. סיכום GCD בקבוצה האמצעית נושא Matryoshka אוהב בגדים שונים

הירשם כמנוי
הצטרף לקהילת "toowa.ru"!
בקשר עם:

פעילויות חינוכיות ישירות בקבוצת הביניים RUSSIAN MATRYOSHKA מטרה: להכיר לילדים את מוצרי מלאכת העם הרוסית - הצעצוע הרוסי "Matryoshka". משימות: 1. לפתח את הדיבור של הילדים 2. לטפח עניין בתרבות הרוסית 3. לפתח את היכולות המוסיקליות של ילדים 4. ללמד לצייר צעצוע "מטריושקה", לפתח דמיון, ללמד לבחור צבעים מנוגדים. 5. לטפח סטנדרטים מוסריים של התנהגות, חמלה וחסד. שלום חבר'ה יקרים. בוקר טוב! תראה, קר וחושך מחוץ לחלון, אבל כאן קליל ונעים. בואו נעשה מעגל גדול, נעמוד כקרני שמש ונחייך זה לזה. חבר'ה, תראו לאן הגענו, הצריף הרוסי. אוי מה אנחנו שומעים? מישהו בוכה. מי זה? בּוּבָּה. איפה זה שוכב? בעריסה. איך נוכל להרגיע אותה? רעד, תשיר שיר ערש. ילדים, בואו נשיר לה בשקט: “באיו-באושקי, באו. אל תשכב על הקצה, או שהחלק העליון האפור יתפוס אותך בחבית. " הבובה ממילא בוכה. מה עוד נוכל לעשות? תן לה צעצוע - אבל הוא צריך להיות בהיר, כמו המטריושקה. תן את המטריושקה לבובה - אתה רואה, הבובה מסתכלת עליה ולא בוכה. בואו נשחק עם המטריושקה, ילדים. בוא נשתול בובה. שיביט בנו וישמח. בואו נעמוד במעגל. למוזיקה העממית הרוסית העליזה ("החודש זורח") נעביר את המטריושקה אחד לשני, אם המוזיקה תיפסק - הילד שיש לו את המטריושקה בידו יוצא במעגל ורוקד, ואנחנו מוחאים כפיים. שב. ילדים, קחו בחשבון את בובת המטריושקה שלנו. איך היא? יפה, בהיר, חכם, עליז. איך היא לבושה? איזה צבע המטפחת, שמלת השמש? מהם הדפוסים על הסינר. ילדים, אתם יודעים שיש לבובת הקינון שלנו סוד? ובמה? מתברר שהיא לא לבד שם, אנחנו פותחים את בובת הקינון שלנו, ובה יש עוד - קטנה יותר, ובה - יותר, ועוד. חלקו בובות קינון לילדים כשהם נפתחים. כמה זה יצא בסך הכל? שמונה, כמונו. תרגישו את בובת המטריושקה שלכם. ממה זה עשוי? עשוי מעץ. אך לא כל עץ מתאים לכך, אלא רק טחב או אספן. הניחו את בובות המטריושקה על הכיסאות שלכם. חבר'ה, איך עוד נוכל לשעשע את הבובה שלנו? בואו נגן על כלי הנגינה שלה ביחד שיר מצחיק "בין אם בגן ובין אם בגן." דקה פיזית. "אנחנו מקננים בובות - אנחנו אחיות" - מראים לחיים ומטפחות "אנחנו שמנים - ילדות קטנות" - מראים שלמות "נלך לרקוד ולשיר" - מעיינות "אתה לא יכול לתפוס אותנו" - הליכה "שמונה בובות עץ" - מצביעות זו על זו " בשמלות קינוח רב צבעוניות "- אנו מראים שמלות יפות וחולצות "אנחנו חיים על השולחן" - מעיינות "הם קוראים לכולם מקננים בובות" - פרשו את הידיים לצדדים חבר'ה! בובות הקינון שלנו הן יפות, נשים גדולות של אופנה. והם רוצים שנכין להם תלבושות חדשות. בואו נצייר עבורם סרפנים יפים חדשים. יש ריקים על השולחן עם עיפרון פשוט... בחירת צבעים עזים. אנו מציירים מטפחות בצבע אחד, סרפנים בצבע אחר, אפונה על שמלות קיצית עם השלישי. והבובה שלנו תשב כאן ותביט בך. הגענו לעבודה. לאחר הציור, הזמינו את האורחים ואת הבובה להתפעל מהתלבושות החדשות של בובות הקינון. ילדים, איפה היינו איתך היום? מה הם עשו? איך נרגעה הגולם? ממה עשוי המטריושקה? איך שיחקת? מה ציירת לבובות הקינון? האם אהבת את זה? והאורחים?

תקציר של GCD

בקבוצת האמצע

נושא: "מטריושקה אוהבים בגדים שונים"

מטרה: טיפוח עניין בהיסטוריה של רוסיה, אומנות עממית על הדוגמה של צעצועים לאומיים רוסיים.

חינוכית:

להכיר לילדים את תפיסת האומנות והיצירה באמצעות מוסיקה וציור;

להכיר את המראה והתכונות של הציור של בובות הקינון פולכוב-מיידאן;

למדו לצייר מטריושקה ריקה בסגנון ציור פולחוב-מיידאן

מתפתח:

לפתח תפיסה ודמיון אסתטיים;

צורה יצירתית ו יְצִירָתִיוּת יְלָדִים.

בריאות:

עקוב אחר תנוחת הילדים בזמן העבודה.

חינוכית:

לטפח כבוד לעבודת בעלי מלאכה.

שיטות: סיפורת, חזותית, מילולית, מעשית.

חומר וציוד:מטריושקה צעצוע, כן כן, בובות קינון ריקות, גואש של אדום, כחול, ירוק, פרחים צהובים, מגבונים לחים, מברשות.

ליווי מוזיקלי: מרכז מוסיקלי, קלטת שמע עם מוסיקה עממית רוסית.

עבודה אישית: עזרה בצביעת ילדים קשים.

עבודה מקדימה:צופה בחפצי אמנות דקורטיבית ויישומית, מיני מוזיאון בקבוצה, קורא מילה ספרותית על מלאכותיה של רוסיה, מכין בובות קינון ריקות.

שבץ :

המנגינה העממית הרוסית "היה ליבנה בשדה" נשמעת. על רקע המוסיקה ...

מְחַנֵך: שלום ילדים, שלום!

הבאתי נס נפלא היום

נס נפלא, צבוע,

ובכן, נחשו. מה זה?(עושה חידה)

יש צעצוע אחד בשבילך

לא סוס, לא פטרוזיליה.

מטפחת משי ארגמן

שמלת קיץ של פרחים בהירים

היד מונחת על דפנות העץ.

ובפנים יש סודות:

אולי שלוש, אולי שש.

מסמיק מעט

שֶׁלָנוּ….( בובה רוסית)

כמובן, זו מטריושקה! המטריושקה שלנו ידועה ואהובה בכל רחבי העולם - אף תייר לא עוזב את רוסיה בלי בובת מזכרת. ראה כמה בובות הגיעו לבקר אותנו. בואו נסתכל עליהם מקרוב.

בובות עץ רבות

שמנמן ואדום

בשמלות קינוח רב צבעוניות

אנחנו חיים על השולחן.

כולם נקראים בובות קינון .

תגיד, מאיזה חומר עשוי המטריושקה? (תשובות ילדים)

התבונן:

כמו לפת היא תלולה

ותחת מטפחת ארגמן עלינו

נראה עליז, חכם, רחב

זוג דומדמניות שחורות - עיניים.

אורח זה הוא מהעיר סמיונוב.בובות קינון של סמיונובסקי אוהבות מאוד פרחים. פרחים תמיד מעטרים את בגדיהם - זה יכול להיות זר גדול או רק פרח אחד. הסתכלו ותגידו לי באילו פרחים בובת הקינון של סמיונובסקאיה מעוטרת? נכונה. אלה ורדים, פעמונים, אפר הרים, עשבי תיבול, פרחי תירס. בעליהם, הפרשים של סמיונובסקי, אוהבים לתת להם פרחים, והם גם אוהבים לנגן על כלי נגינה, למרות שהם לא רק יודעים להירגע, הם יכולים לקחת גרזן בידיהם ולבנות בית. עיניהם בהירות וגבותיהן מעוקלות. צבעים עדינים: ירוק בהיר, ורוד-ארגמן שקוף, סגול כחול בהיר. אחיות רבות הסתתרו בבובת הקינון הזו. יש שיר עליהם:

נשבר לשניים:

מעניין מה יש?

יש מטריושקה אחת נוספת

מחייך, צוחק.

עכשיו תסתכל על האורח הזה. זה סרגייבעל אודות- פוזסקאיה (זגורסקאיה) מטריושקה. דיסקרטי, צעיר. שיער חום, פנים מחייכות. צבע הבגדים בהיר. סימן ההיכר שלהם הוא ידיים עסוקות. בובות הקינון האלה עסוקות כל הזמן בעסקים: הן הולכות ליער לפטריות, הן נושאות סלסלת פירות יער, ואז הן בשטח עם מגל, ואז הן עסוקות בעבודות הבית - הן שמות סמובר, אופים לחם. בעליהם, הגיבורים שלהם, תמיד חמושים, הם לוחמים.

והיופי הזה הגיע אלינו מהעירפולחוב-Mאיידנה... בואו נסתכל על זה מקרוב ונשווה אותה עם בובות קינון אחרות. זה מאורך בצורתו, עם ראש קטן. השיער של בובות המטריושקה מסתלסל לטבעות. על הראש צעיף בהיר עם פרחים. ראה איזה דפוס מקשטים אמני פולחוב-מיידאן עם מטריושקות? (פרחים, עלים, פירות יער, חרוזים).

נכון, הדפוס מורכב מ צבעים בהירים, עלים, פירות יער. לדפוסים שמות משלהם: ורדים - " ורד גדול"," פעמון "," תפוח "," ענבים ".

לאדונים של פולחוב-מיידאן יש סוד - ראשית הם משרטטים את קווי המתאר של פרחים, עלים, גרגרים עם דיו שחור, ומניחים אותם יפה על המטריושקה: פרחים גדולים במרכז, ומסביב ענפים עם ניצנים, גרגרים ועלים. ורק אחרי זה הם מתחילים לעבוד עם צבעים עזים.

מהם הצבעים העיקריים בציור שאמנים משתמשים בהם? (אדום, כחול, ירוק, צהוב).

היום תהפוך בעצמך לציירים אמן, אבל ראשית, בוא נח לנו ....

פיזמינוטקה.

לפני הציור

אתה צריך למתוח את האצבעות.

אינדקס ואמצע,

ללא שם ואחרון

בירך נהדר.

עכשיו בואו נשפשף את כפות ידינו

אנחנו קצת אחד על השני.

אגרופים לא קפוצים - קפוצים

אגרופים לא קפוצים - קפוצים.

אז הם מתחו את האצבעות.

ועכשיו האדונים

הגיע הזמן שכולם יגיעו לעבודה.

מְחַנֵך:עכשיו בואו נשב בשקט ליד השולחנות. (אני מראה לכם את הטכניקה של ציור פרחי פולחוב-מיידאן, אני מזכיר לכם שקודם כל צריך לצייר את כל הפרטים בעיפרון, ואז להפוך את המטריושקה לבהירה ואלגנטית עם צבעים).

אדונים, צאו לעניין

מקשטים בובות קינון באומץ

בחר דפוס כלשהו

כדי שיהיה נעים לעין.

(בעת הציור אני שם לב לצבע ולמבנה הקומפוזיציה של התבנית).

כל הכבוד, בובות הקינון התגלו כיפות ומוארות, ונראה כי הן מנופפות במטפחות, יתחילו לרקוד ולשיר שירים ...

(Matryoshkas נגמר למוזיקה)

היי צוחק מטריושקה

לשיר את זה!

(ילדים שרים מילים למנגינה עממית רוסית)

הכל: לפוצץ את הצינורות, לפוצץ את הכפות

בובות מטריושקה הגיעו לבקר אותך.

כפיות עץ,

בובות קינון אדומות.

1. אנחנו מקננות בובות, אנחנו חברות

מוקדם בבוקר אנחנו קמים

ארבעה מאיתנו שרים שירים

וארבעתנו רוקדים.

2 . אנחנו מאוד אוהבים קינון בובות

בגדים רב צבעוניים.

אנו שוזרים את עצמנו, אנו שוזרים את עצמנו,

אנו בעצמנו נבוא לבקר אותך.

3 . האדון גילף אותי

מחתיכת ליבנה,

איזה סומק אני:

לחיים כמו ורדים.

4 אנחנו מקננות בובות, אנחנו אחיות.

אנחנו שמנמנים קטנים.

איך נלך לרקוד ולשיר

לא תתעדכן איתנו.

הכל: המטריושקה הרוסית שלנו

לא מזדקן מאה שנה!

ביופי, בכישרון רוסי

כל העניין הוא סוד.

תקציר של GCD לציור קבוצת הכנה "סיפור מעשייה"

נושא. "בובות קינון צבועות".

תוכן תוכנה. המשך להכיר לילדים את המטריושקה כסוג של צעצוע עממי (היסטוריה של יצירה, תכונות מראה חיצוני ותפאורה, חומר מקור, המלאכות המפורסמות ביותר - Semenovskaya, Polkhov-Maidan, Voronezh), כדי ליצור את היכולת לצייר בובות קינון באמצעות טכניקות שונות, לפתח עין, תחושת צבע, צורה, קצב, פרופורציה, לטפח עניין ב תרבות עממית, טעם אסתטי.

כלים: בובות קינון מעץ שונות, בובות קינון מגבס נפח, צבעים, מברשות, כוסות עם מים, מגבונים לחים.

עבודה מקדימה: בחינת צעצועים של אמנות שימושית עממית (בובות קינון, דימקובו, פילימונוב, משחק עם בובות קינון, מדברים על צעצועים עממיים, ציור צעצועים אחרים של אמנות שימושית עממית.

מהלך GCD:

אני... אורג. רֶגַע.

תראו כמה אורחים הגיעו אלינו, בואו נגיד להם שלום.

II. חלק ראשי.

1. שיחה "היסטוריה של יצירה וסוגי בובות קינון".

חבר'ה, היום אני ואני סיימנו בסדנה רוסית עתיקה לצביעת צעצועים, ומכיוון שהיא רוסיה ישנה, \u200b\u200bעליכם להתלבש תחפושת עממית, שאותו לבשו הרוסים. היום אתם תהיו יצרני הצעצועים

ונצייר את הצעצוע שמוצפן בתשובה לחידה.

מטפחת משי ארגמן

שמלת קיץ של פרחים בהירים

יד מונחת

בדפנות עץ.

ובפנים יש סודות:

אולי חמש, אולי שש.

מסמיק מעט.

זה רוסי .... (ילדים מנחשים "מטריושקה")

כל הכבוד! כמובן שמדובר במטריושקה.

לפני מאה שנה ראה אדון צעצוע כוס עץ יפני (במגלשה) המתאר נזיר זקן. והוא החליט להכין צעצוע כזה לילדיו. הוא הכין אותו מעץ, ואמן מוכר צייר אותו בצבעים עם דוגמת פרחים. כן, כל כך יפה שלא רק ילדים אהבו את הצעצוע הזה. כך הופיעה ילדה ורודה-לחית, לבושה בשמלת שמש או חצאית עם חולצה, סינר, מטפחת. בידיה היא החזיקה תרנגול או אווז, ולפעמים קשר. אז נולדה דמותה של ילדת איכרים - כפר מתוק מטריונה, שם נפוץ מאוד באותה תקופה. אז הם קראו לבובת המטריושקה.

שנים רבות לאחר מכן החלו בעלי מלאכה לטחון בובות על מחרטות. בובות הקינון התחלפו משנה לשנה. יש בובות קינון משפחתיות (אמא, אבא, ילדים), יש גיבורי אגדות (לפת, טרמוק,).

ותזהו את גיבורי הבובות המקננות (כיפה אדומה). מי כתב את הסיפור הזה? (צ'רלס פרו). תראה, והנה בובות קינון עם תמונה של מפעל.

אומנות אומנות מציירות בובות מטריושקה - הן "מלבישות" את הבובות בכתפי שמש צבעוניות וצעיפים צבעוניים. ליישובים שונים היו המוזרויות שלהם בתחפושת, ומכאן שמות שונים של בובות מטריושקה, צורות ושיטות ציור. הנפוצים ביותר הם Semenovskaya, Polkhov-Maidanskaya, בובות קינון. עכשיו בובות קינון שונות יספרו על עצמן.

סמיונובסקי בובות קינון

בגדים רב צבעוניים.

שיחק, השתולל -

ואחד השקיע באחד.

בובות הקינון האלה מסמיונוב.

כאשר מציירים בובות מקננות של סמיונובסקי, אומנים משתמשים בשלושה צבעים - אדום, צהוב וכחול. בסיס הקומפוזיציה בציור בובות קינון של סמיונובסקאיה נחשב לסינר, המתאר זר פרחים מפואר. המטריושקה של Semyonovskaya נבדלת על ידי מרווחותה - מכניסים לתוכה עד 15-18 בובות. בסמנוב נחצבה המטריושקה הגדולה ביותר עם 72 מושבים שגובהה היה מטר והקוטר היה 0.5 מטר.

מה נפוץ בכל בובות הקינון? (1. עשוי מעץ, 2. נפתח באותה דרך, 3. כל כך צבוע בהיר בפרחים.

נכון, בולי עץ ליבנה או טיליה משמשים לייצור מטריושקות, תחילה הם מיובשים היטב, ואז נחתכת הבובה

מה ההבדל? (בתמונות שונות)

2. משחק חוץ "אנחנו מקננים בובות".

מכיוון שאנחנו מדברים על בובות קינון, בואו נישאר בובות קינון קטנות ונרקוד.

3. המשך השיחה "היסטוריה של יצירה וסוגי בובות קינון".

- ועכשיו, חבר'ה, בואו נסתכל על שתי מטריושקות נוספות פולחוב-מיידן ו-וורונז '. כאשר מציירים בובות קינון בפולחובו-מיידאן, הם משתמשים לרוב בצבעי אדום ארגמן, ירוק ושחור. A, מטריושקה של וורונז 'דומה ביצת פסחאשמסמל את החיים. הצורה בצורת ביצה התבררה במקרה: פעם ראתה האומנית בובת קינון פגומה, מעוגלת מדי בצורתה וקצת עם קשר בחלקה העליון. על ראשו צעיף בוהק עם פרחים. חולצה לבנה עם רקמה, לרוב עם יהלום, המסמל את השמש. פונבה (חצאית) שחורה עם קווים אדומים היוצרים תאים - מסמלת אדמה שחורה. יש שלושה צבעים בחליפה - לבן, שחור ואדום.

נכון לעכשיו בובות הקינון של הסופר הופכות לנפוצות יותר, כאשר אמנים משלבים בו זמנית אלמנטים במטריושקה אחת סוגים שונים בובות מטריושקה. משומשים מניעים דקורטיביים ציורי קיר: Gzhel, Khokhloma וכו '.

בוא נלך לשולחנות הסדנה. בסדנאות האמנים מקשטים את המזכרות שלהם בציורים.

4. הכנה לפעילויות יצרניות.

הצעצוע שלנו לצביעה מוסתר בתבנית ששפכנו בערב. הסר את הגומיות והוצא את הצעצועים מהתבנית.

איזה סוג צעצוע לפניך? (מטריושקה)

רק המטריושקה שלנו לא פשוטה, לא מעץ, אבל איזה סוג? (בובת הקינון שלנו היא טיח, ... כבד, ... לא צבוע, ... עצוב, ... ללא פנים).

5. הדגמה ועבודה עם מדגם.

צייר את הפנים של מטריושקה במעגל. אנו מבצעים פרידת שיער ושני קווצות, מונחות בקפידה על הצדדים. בתחתית הסנטר אנו מציירים קשר של הקצוות הקשורות של הצעיף, מכיוון שצעיף תמיד קשור בחלק העליון של הפנים והשיער של המטריושקה.


אנו מפרטים את פני הבובה. צייר עיניים יפות לאורך הקו האופקי. ראשית, קווי העפעפיים העליונים עם סיליה, ואז העפעפיים התחתונים וביניהם העיניים עצמן בעיגולים שחורים גדולים. ואז, מעל העינית, אנו יוצרים שני קווים דקים של גבות, באמצע יש שבץ קטן - אף ומתחת לפה מסודר של שני ספוגים, בדומה לפרח.

אנחנו מציירים קווי בגדים. מעל יש שני קווים לאורך קו הצוואר. הם יפרידו בין הצעיף לבין שמלת השמש. בתחתית עם קו מעוגל, שולי שמלת קיץ.

שרטטו דפוסי שמלת שמש על מארז המטריושקה. הם יכולים להיות מאוד מגוונים ומשונים. זה יכול להיות פרח, סלסלה, ציפור. אני אצייר פרח. ראשית, אנו שואבים את הפרח עצמו מכותרת הכותרת הכפופה, ואז מופנה כלפי מטה. התוצאה היא פוך פרח. ואז צייר עלים מגולפים להפליא בראש הפרח.

בצידי גוף הבובה עלינו לצייר ידיות. אנו מציירים אותם בשרוולי החולצה, כפופים במרפקים. למטריושקה ידיים קטנות ומסודרות עם אצבעות דקות.

בואו נצבע את המטריושקה לפי שיקול דעתנו. זכרו, בובות קינון הן תמיד בובות צבעוניות בהירות מאוד, אז אל תחסכו בצבעים כדי לתת להם את זה טעם ייחודי, שמיוחד לבובה הרוסית המסוימת הזו.

בעזרת צמר גפן, אתה יכול לקשט שמלת קיץ, צעיף עם פרחים. ואז אנו טובלים את קצה קיסם בגואש לבן ו"מחיה "את העיניים עם הדגשים.

לפני הציור

אתה צריך למתוח את האצבעות.

התעמלות אצבעות

אנחנו בובות קינון מצחיקות, מוחאות כפיים

יש לנו מגפיים על הרגליים, עם האצבעות המורות והאמצעיות הולכות לאורך הרצפה

בשמלות השמש המגוונות שלנו הם מחברים את כפות הידיים יחד

אנחנו כמו אחיות. ידיים במנעול

היזהר וזכור את זה בכל עסק העוזרים הטובים ביותר - שתיקה וסבלנות.

ועכשיו, אדונים,

הגיע הזמן שכולם יגיעו לעבודה.

אדונים, צאו לעניין -

מקשטים בובות קינון באומץ.

6. פעילות יצרנית.

(המורה עוזר ומייעץ לילדים בתהליך הציור)



כל הכבוד חבר 'ה! איזה מטריושקות יפות יצא לך, חכמות! והכי חשוב, כולם כל כך שונים ומשמחים!

הניחו את בובות הקינון המוגמרות על מגש והניחו להן להתייבש.

III. בשורה התחתונה.

חבר'ה, אהבתם לצייר בובות קינון? (תשובות ילדים). חבר'ה, אילו דברים מעניינים למדתם על בובת המטריושקה? (תשובות ילדים). איזו מדינה היא מזכרת המטריושקה? (תשובות ילדים). על העבודה הנהדרת שלך היום, אני מפנק אותך בבובות קינון שוקולד.

נהניתם מהמתנות?

בואו לרצות את האורחים שלנו ולהציג את עבודות הגבס הראשונות שלנו. (ילדים נותנים).

אולסיה רקינה

מטרה: להמשיך לפתח את הפנטזיה והדמיון של הילדים, ללמד דרכים חדשות ציור לא שגרתי-"מונוטיפ" ו "שיטת פוק"; לעורר את הרצון להיות אמנים ואדונים ולקשט את הצללית קינון בובות בצורה חדשה.

חוֹמֶר: צלליות לבנות מטריושקה, צבעים, מברשות, כוסות מים, מגבונים לחים, צמר גפן, עץ מטריושקה, תמונות עם תמונות מטריושקה, משחק דידקטי "לאסוף מטריושקה» , מקרן

עבודה מקדימה: שיחה על היסטוריה צעצוע עממי רוסי« מטריושקה» , איורים לצפייה, מוצרים אמיתיים מטריושקה, משחקים עם מטריושקות.

מהלך השיעור

בוקר שלום מעגל:

בואו נעמוד זה לצד זה, במעגל,

בוא נגיד שלום!" אחד את השני.

אנחנו לא עצלנים להגיד שלום:

שלום!" ו"צהריים טובים! ";

אם כולם מחייכים -

בוקר טוב יתחיל.

- בוקר טוב!

חבר'ה, אתם אוהבים חידות? (תשובת ילדים)... דאשה מכירה אחת חידה מעניינת ועכשיו היא תנחש את זה בשבילך, ותנסי לנחש על מי מדובר חִידָה:

מטפחת משי ארגמן

שמלת קיץ של פרחים בהירים

יד מונחת

בדפנות עץ.

ובפנים יש סודות:

אולי חמש, אולי שש.

מסמיק מעט.

זה רוּסִי.

(ילדים מנחשים « מטריושקה» )

כל הכבוד! כמובן שכן מטריושקה.

המורה מראה לילדים תמונות על מקרן עם תמונות שונות מטריושקה(Semenovskaya, Polkhov-Maidan, Zagorskaya ,'s author וכו ') ועץ אמיתי מטריושקה, מגלה את זה וחושף את כולם מטריושקה, ילדים בחנו אותם והחזיקו אותם בידיהם... המורה מעיר.

תראו כמה הם יפים!

אלה מעץ צעצועים קרה מזמן מדי ונעשו אומנים עממיים רוסים. מטריושקה הוא אחד מסמלי המדינה שלנו. איך קוראים לארצנו (רוּסִיָה)... המסורתי שלנו צעצוע - מטריושקה מכירים לא רק במדינתנו רוסיה, אלא גם הרבה מעבר לגבולותיה. מ מטריושקה לא רק ילדים משחקים בכל רחבי העולם, אלא גם אנשים נותנים זה לזה למזכרת - מתנה קטנה מרוסיה. לעשות מטריושקה השתמשו בעץ - ליבנה או טיליה. לא קל להכין מטריושקה... ראשית, עליך לגלף ריק מעץ, וכדי שלא יהיה קשר או סדק. והמאסטר מתחיל לעבוד עם הקטן ביותר מטריושקה, רק אז גודלם הולך וגדל.

ואז הדמות מעובדת ונוסרה לשני חלקים, צבועה, מעוטרת ולכה.

כל אחד מטריושקה יש גם שם. כמה מטריושקה Semyonovskys והם מיוצרים ליד העיר Semyonov, אחרים מטריושקה תוצרת סרבייב פוסאד והתקשרה לסרגייבסקי מטריושקה... נוף אחר מטריושקה תוצרת פולך-מיידאן ונקראה פולך-מיידאן מטריושקה.

חבר'ה, תראו כמה זה מדהים צעצועים... עַל בובות קינון נמשכות וסינרים, ומטפחות, ו דפוסים יפים... נטשה, אנא ספר לנו חריזה על מטריושקה.

שמלות קיציות מצוירות,

הלחיים בוערות עם שחר.

AND מטריושקהכאילו חי

הם שולחים חיוכים לכולם.

תראו חבר'ה, כמה יפים הם היו! איזה מטפחות יש להם, איזה סראפנים, איזה פרצופים מקסימים ואדומים!

חבר'ה, תגיד לי מטריושקות זהות? או שלא? (שונה בפרויקט בובות קינון 2 יח ')

מה ההבדל? (תבניות, ציורים על שמלות קיצית) עַל מטריושקה - פרחים, עלים, תלתלים, פירות יער.

מה עוד הם (חכם, צבוע, יפה)

מדוע הוא צבוע? (שמלת שמש מעוטרת בפרחים)

ממה זה עשוי מטריושקה? (עשוי מעץ)

מה על הראש שלה (מִטפַּחַת)

ועל פלג הגוף העליון (שמלת שמש)

האמנים צבעו אותם בצבעים ורוד, אדום, צהוב, סגול, כחול וירוק.

האם אתה רוצה להיות עצמך מטריושקות?

דקה פיזית.

אָנוּ, בובות קינון, אלה הפירורים.

(ידיים על החגורה, ילדים עושים סקוואט עם פניות ימינה ושמאלה)

תראה, יש לנו מגפיים אדומים.

(ידיים על החגורה, תנועה "לִבחוֹר", הושלם עם שלושה יובלים)

אָנוּ, בובות קינון, אלה הפירורים

תראה, הנה יש לנו לחיים ורודות

(משפשף את לחייך בידיים)

אָנוּ, בובות קינון, אלה הפירורים

(הידיים על החגורה, כפופות עם פניות ימינה ושמאלה)

תראה, הנה יש לנו מטפחות בהירות.

(מסובב את הראש שמאלה וימינה, מחזיק "טיפים לממחטות")

ועכשיו אני מציע לך להפוך לאמנים אמן לזמן מה ולקשט בדפוסים שלך את אלה מטריושקה(צלליות) .

ראשית, אני מציע לך למתוח את האצבעות קצת לפני שתעשה משימות:

התעמלות אצבעות « מטריושקה»

אנחנו יפהפיים בובות קינון - בגדים רב צבעוניים

זמנים - מטריושקהשני - חמוד,

מילה - שלוש, ארבע - מאשה

אבל לא נקשט כרגיל, אלא בדרכים שונות. צִיוּר ו חומרים שונים (הופעה)... מדובר בעפרונות שעווה, צבעים, מברשות וצמר גפן.

עכשיו תראה דרכים שונות צִיוּר.

כל אחד מטריושקה סינרים מעוטרים דפוסים שונים, נקשט בדרכנו, נקרא הדרך צִיוּר"מונוטיפ"זה כאשר פיסת נייר מקופלת לחצי וצבע צבעוני מוחל על מחצית הנייר עם כתמים, והחצי השני מודפס על הצבע. פתיחת הצללית מטריושקה ולהסתכל בציור שנראה כמו תבנית (מופע מורים, ילדים כן עובדים איתו "מונוטיפ") .

בזמן שהסינר מתייבש, אנו מרימים כל צבע בעזרת מכחול וצובעים את המטפחת.

על הפנים בובות קינון מציירות על הלחיים, ספוגים.

ואז, אם המטפחת יבשה, אנחנו לוקחים צמר גפן, ל ציור בדרך אחרת -"דְקִירָה". בעזרת מקל אנו אוספים צבע בצבע שונה כדי שלא יתאים לצעיף ולמשטח הצעיף לצייר נקודותכמו אפונה.

גַם מקלון צמר גפן לצייר חרוזים על המטריושקה.

עכשיו כשכולם סיימו את עבודתם, אפילו ב הקבוצה נעשתה בהירה יותרוכאילו שלנו קְבוּצָה הפך לסדנה גדולה, ואנחנו הפכנו אמני אומן אמיתיים, אבל קישטנו את שלנו מטריושקה בדרכים יוצאות דופן... איזה מהם? (ילדים חולקים את רשמיהם, ניתוח העבודות מתבצע).

כמה יפה יצא לך בובות מטריושקה - חכמות ובהירות... יַחַד לבחון את בובות הקינון שנוצרו ולדון.

כל הכבוד! זה שלנו השיעור מסתיים... להתראות, חבר'ה! נתראה בקרוב!





תקציר OD על ציור לילדים מקבוצת הביניים "מטריושקה"

קוטנקובה יקטרינה אנטוליבנה, מחנך MBDOU גן ילדים מס '1, הכפר הישן מלקובו, אזור טבר, מחוז קונקובסקי.
תיאור חומר: אני מציע לך סיכום של OD לילדים בגיל העמידה על ציור "מטריושקה". חומר זה יהיה שימושי עבור מורים בתיכון, קבוצה בכירה, מורים ציונים ראשוניים.
מטרה: המשך לגבש את הידע של ילדים על צעצועים עממיים, אמנות עממית.
משימות:
1. חינוכי: להמשיך ולהכליל את הידע של ילדים על קינון בובות כצעצוע עממי.
2. פיתוח: פיתוח דמיון יצירתי של ילדים, עצמאות, פיתוח דמיון יצירתי.
3. משימות חינוכיות: חינוך רצון טוב, היענות; אהבה לאמנות.
המשך לטפח ידידות עמיתים.

צִיוּד: מקליט קלטות, בובות קינון, מברשות, צבעי צבעי מים, תבניות.


תבנית מטריושקה


עבודה מקדימה:
היכרות עם צעצועים עממיים,
צעצועי צפייה ועממיות,
קריאת שירה על צעצועים עממיים,
קריאת שירים ושירים על מטריושקה,
בחינת דפוסים עממיים רוסיים. 1 שעה אֲקָדֵמַאִי.
(זמן ארגון)
ילדים יושבים באותו שולחן, מולם צבעים, מברשות, צנצנות מים ותבנית מצוירת מראש.
(בליווי מנגינה עממית רוסית המורה מראה לילדים מטריושקה)
מְחַנֵך: חבר'ה, אתם יודעים מהו הצעצוע הזה. (תשובות ילדים)
(המורה פותח את המטריושקה אחד אחד) זו מטריושקה. מסורתית רוסית צעצוע עץ, תראה באיזו צורה מדובר, באילו דפוסים יש עליהם. בתוך כל אחת בובות דומות לה, אך קטנות יותר. אתה אוהב את הצעצועים האלה. ספר לנו איך אתה אוהב אותם. (תשובות ילדים)
מְחַנֵך: הם בהירים, יפים, מעניינים. כפי שאתה יכול לראות, ניתן לתזמן אותם בדרכים שונות. בעבר לא היו צעצועים כמו שלך. והמבוגרים הגיעו בדיוק לבובה כזו "מטריונה". היא שעשעה את הילד במשך זמן רב ונתנה למבוגרים לעשות עבודות בית.
2 שעות רָאשִׁי.
(המורה מציבה בובות קינון פתוחות מול הילדים)
מְחַנֵך:הסתכל לפניך שיש סדינים בצורת מטריושקה. בואו נצייר אותם היום. אבל ראשית, בואו להתחמם, לרקוד בשביל הבובות המקננות שלנו.
(יש הפסקה דינמית ל"לחן העם הרוסי "העליז)
מְחַנֵך: ובכן חבר'ה, מצב הרוח השתפר. ובובות הקינון שלנו חייכו. שב, קח מברשות, צבעים.
(ילדים מתחילים לקשט, בזמן שהעבודה מתבצעת, מנגנים שירי עם רוסיים)
בתום העבודה המורה מזמינה את הילדים לפרוש את בובות הקינון שלהם על השולחן המשותף.
3 שעות. גמר.
מְחַנֵך: איזה חברים טובים אתם. כמה בובות קינון יפות יש לנו.


ילדים מסתכלים על עבודתם, מעריצים. הם תומכים במורה בשיחה, מדברים על מה ולמה בחרו בתבנית, באילו צבעים הם השתמשו.

לַחֲזוֹר

×
הצטרף לקהילת "toowa.ru"!
בקשר עם:
נרשמתי כבר לקהילה "toowa.ru"