Vanemate koolieelikute emotsionaalse arengu psühhokorrektsiooni tunni kokkuvõte teemal „Emotsioonide riik. Lühikeste koolieelikute emotsionaalse-tahtevaldkonna korrigeerimise ja arendamise tunni kokkuvõte "Oleme rõõmsad, lahked ja julged

Tellima
Liituge toowa.ru kogukonnaga!
Kontaktis:

29 11.2016

Tunni eesmärk: inimese põhiliste emotsioonide uurimine, emotsioonide mõiste, tutvumine erinevaid ilminguid emotsioone, paremini mõista ennast.

Vajalikud materjalid: paberist või muust materjalist lill, värviline paber, liim, albumileht või papitükk, siilimänguasi, haldjanukk, valmistatud lehed emotikonide-emotsioonide või näopiltidega.

Lapse vanus: 3-4 aastat.

Dirigeerib: ema või isa, vanaema, vanaisa jne. Saate sama õppetundi läbi viia mitme lapsega korraga - see on lõbusam ja huvitavam kõigile.

Kompleksne tunniplaan

  • Tunni algus - tervitus:

KOOS Tere hommikust! Head uut päeva!

Laulame koos laulu!

Naeratame päikesele

No vaadake aknast välja!

Siruta peopesad taeva poole!

Mängime natuke!

(laotame lapse ette vaiba ja "lendame" koos haldjate maailma)

  • Muusikaline osa - laul emotsioonide teemal - "Meie Tanya nutab valjusti"

(Muusikarada on olemas, saate selle lihtsalt sisse lülitada. Aga kallid emad, Palun siiralt kaasa laulda! Meie lastele meeldib see väga, isegi kui meile tundub, et meil pole kuulmist / häält jne. Lapsed teavad paremini ja on alati valmis oma ema kuulama! Proovige ja kindlasti õnnestub!).

Me kõnnime ringides, kujutades seda, mida laulus lauldakse.

Pärast laulu esitame beebile küsimusi:

- Mis sa arvad, mis tüdrukuga juhtus?

- Miks ta nuttis?

- Ja kui sa kaotad oma lemmikmänguasja, siis mida sa teed?

(Aitame lapsel vastuseid leida, oletame, et tüdruk oli ärritunud, ta oli kurb ja te ka nutate, kui kaotate oma mänguasja).

- Mida teete, kui leiate mänguasja? (Olen õnnelik, naeran)

Laps, seda kõike nimetatakse sõnaks "emotsioon".

  • Käsitöö teemal

- Vaata, poeg (tütar), sina ja mina lendasime muinasjutulisele heinamaale. Vau, siin kasvab lill!(näitab lille. Liimime lille südamikule esialgu täpid -silmad ja tagurpidi naeratuse - nurgad allapoole).

- Oh, mis see meie lillega on?(provotseerime last vastama - kurb, kurb, kurb, nutt jne).

- Temaga juhtus midagi ... Ahh, ta peab olema ärritunud, sest ta on lagendikul täiesti üksi! Tal pole sõpru! Aitame tal tõelise sõbra leida!

Pakume beebile paberilehte ja eelnevalt lõigatud toorikuid-kroonlehed, südamik, kepp-vars. Liimige lill kokku. Samuti liimite südamesse silmad ja tõelise naeratuse. Samal ajal, lapse jaoks märkamatult, liimige naeratus nurkadega ülespoole uuesti juba esimesel lillel.

- Vaata, meie lill naeratas! Nüüd on tal sõber! Suurepärane!

Plaksutame käsi, naeratame, tervitame sõpru. Te võite küsida sõpruse kohta selliseid küsimusi nagu:

- Ja kes on kõige rohkem parim sõber? Kuidas ta sulle naeratab? Jne.

  • Kehaline kasvatus-minut

Laul "Kui sa sõbraga välja läksid" - marsime selle alla, siis jookseme, siis ronime redelile. Varem peidame redeli ülaosas, ruumi teises otsas ja erinevates nurkades "naeratused" väikeste paberitükkide peale. Võite pakkuda lapsele teed puuteplaat või piki etteantud lindirada.

Me selgitame lapsele, mida teha, ja näitame seda. Ja kogume naeratusi suurde korvi või mütsi.

-Vau! Kui palju naeratusi on meie korvis! Vaata, Mishenka!

(Vajutage õrnalt kummist kriuksuvat mänguasja alla, et laps ei näeks).

- Shhh! Kuule, keegi nutab või mis? Vaata, tundub, et meil on kiri!

(avage ümbrik eelnevalt kirjutatud muinasjutuga).

- Mishenka ja siin on muinasjutt siilist! Kuulame!

  • Muinasjutu näitlemine liivas või teatris ülesannete elementidega

(Muinasjutu lugemine).

Muinasjutt "Kuidas siil oma kodu otsis"

Kauges kuningriigis, kolmekümne üheksandas osariigis, elas väike Siil. Talle meeldisid väga ema ja isa ning joonistada ja vaadata multikaid. Siil oli alati rõõmsameelne ja rõõmus, naeratas ja naeris.

Kuid ühel päeval lendas ta Siili ja tema vanemate majast üle kuri nõid... Ta nägi rõõmsat Siili, sai vihaseks ja tiris ta oma süngele maale. Kuid kõige hullem on see, et ta nõiutas Siili ja ta lõpetas täielikult naeratamise. Kuid mitte ainult naeratada - nüüd ei saanud Siil naerda, olla üllatunud, kurb, ärritunud ja isegi vihane. Nõid varastas kõik tema emotsioonid.

(näitab siili)

Terve päeva istus Siil kivist näoga liivarannal (me kujutame sellist nägu).

Ta tahtis tõesti koju ema ja isa juurde. Kuid ta ei teadnud teed.

Ja siis tuli tema juurde hea haldjas.

- Tere, Siil! Ta naeratas.

- Tere! - vastas ta rahulikult.

- Ma tean, kuidas õigekirja sinult eemaldada ja koju tuua!

- Tõde? - Siil ohkas. - Kas sa aitad mind?

- Kahjuks ei piisa ainult minu jõust. Aga ma tean täpselt, kes saab meid aidata. See on ... (me ütleme lapse nime). Küsime temalt!

- Palun aita mind! - küsis Siil.

- Mida, poja (tütar), kas aitad Siilil meeleheite ja kodu leida?

- Jah!

- Siis lähme!

"Kõigepealt peame leidma kõik emotsioonid," selgitas haldjas. - Nõid peitis nad ära. Kogu kõrbes. (näidake künkaid liivakastis. Laps pistab käed esimesse küngasse ja leiab esimese emotsiooniga pildi).

- Vau! Mis sa arvad, mis siia joonistatud on?

- Rõõm!

- Kas näitate, kuidas rõõmustada? (laps näitab).

Laps leiab kordamööda pilte kurbusest, pahameelest, vihast, üllatusest jne. Kujutab iga emotsiooni.

- Hurraa! Leidsime kõik varjatud emotsioonid! Nüüd saab Siil koju tagasi!

(paneme mängumaja liivakasti, võtame Siili selle juurde).

- Kui hea mees sa oled! Aitasin Siilil taas naeratada ja leida talle kodu!

Siil kummardab oma abiliste ees.

Kõik naeratavad.

  • Tulemused, tunni lõpetamine

Niisiis, täna oleme teinud nii mõndagi - õppisime tundma emotsioone, aitasime lillel sõbra leida ja siilil - koju tagasi! Suurepärane!

Venitame ja laulame laulu:

Täna lendasime

Ja nad mängisid lillega,

Otsisime Siili maja,

Tantsisime ka!

Me teame nüüd, mu sõber,

Milline emotsioon on meie sõber!

Me elame temaga iga päev

Koos laulame laulu!

Me naerame ja oleme kurvad

Oleme solvunud, oleme ulakad,

Me nutame, rõõmustame, oleme vihased,

Meil on ka lõbus!

Kaugel ees

Meil on vaja puhata!

(Aitame beebil lõõgastuda - tõmmake käed üles, hingake sisse, väljahingamisel laskume alla, korrake. Lõpus saate pakkuda beebile vaid hetke pikali silmad kinni, kujutades ette, et ta jäi magama. Lõdvestumisest sujuvalt väljume).

(tunni lõpetamine)

Kas teile meeldis meie õppetund? Jagage seda kindlasti ka nendega, kellele see samuti huvi pakub! Telli meie uudised ja ära jäta uusi põnevaid mänge lastele! Järgmise korrani!

Klass"Rõõm"

(arendamiseks emotsionaalne sfäär vanematel koolieelikutel)

(kasutades uuenduslikke tehnoloogiaid)

Siht:

1. Vanemate koolieelikute emotsionaalse sfääri areng. 2. Tutvustada lastele rõõmutunnet, õpetada väljendama emotsionaalne seisund näoilmete, žestide abil. 3. Arendada oskust mõista teise inimese emotsionaalset seisundit ja oskust seda väljendada näoilmete, visandite, žestidega.
4. Laiendage laste ideid rõõmu emotsioonide kohta, kujundage naeratuse kaudu positiivseid tundeid ja emotsioone.

Ülesanded:

Edendada lastemeeskonna koondumist ja positiivse emotsionaalse meeleolu loomist rühmas.

Varustus : päike, ümbrik ülesandega, pilt "Rõõm", tühjad paberilehed (A4 formaat), värvilised pliiatsid.

Tunni käik

I Sissejuhatav

1. Harjutus "Päike ringis"

Tere hommikust, lapsed! Seisame ringis. Mul on käes mänguasi "päike". Päike on valgus, soojus, rõõm, hea tuju... Teen ettepaneku see kõige rohkem edasi anda ja üksteisele anda ilus naeratus... Mul on väga hea meel, et te üksteisele naeratuse andsite, sest kui inimene naeratab, tahab ta ka vastutasuks naeratada. Ja see teeb mu hinge soojemaks. Päike on minu juurde tagasi tulnud.

Psühholoog: Lapsed, meie tunni teema, mõistatus ütleb teile, kuulake seda ja öelge vastus.

See on õige, see on rõõm, täna lapsed, me kohtume ja räägime rõõmust. Tunded aitavad meil end mõista ja on osa meist. Mõned tunded, nagu armastus, rõõm, õnn, panevad meid soojaks. Muud tunded, nagu hirm, kurbus, viha, häbi, panevad meid tundma end abituna ja külmavärinad jooksevad läbi keha. On väga oluline õppida neid ära tundma ja mõistma, mida nad meile räägivad.

II Põhiosa.

1. Harjutus "Kogu päike" (tutvustada lastele rõõmu emotsiooni, pilti päikesest koos rõõmu emotsiooniga)

Poisid, vaadake, täna paistab tänaval päike ja see teeb tuju heaks. Kuid on päevi, kui väljas on pilves ilm ja sajab vihma ning meil kõigil pole tõesti piisavalt soojust ja naeratusi. Sain kirja posti teel. Avame selle ja vaatame, mis seal on. (Ring rõõmu ja triipude, kiirte emotsiooniga). Lapsed, proovime seda nüüd koguda, kallis. Peate kiirustama ja oma soovi ütlema. Vaadake, milline päike meil on. Mida tundsite ülesande täitmisel? Kujutame rõõmu emotsiooni ja naeratame üksteisele.Ja see, et "sünge päev on naeratusest helgem!" - see on tõsi, tõesti! Sina, kõik väikesed päikesed, mis säravad ja kiirgavad headust.Hästi tehtud, tegi väga head tööd!

2. Vestlus

Teen ettepaneku istuda ringis toolidel ja jätkata lauseid:

Kui olen õnnelik, siis ... (naerab, hüppab, naerab, tantsib, laulab ...)

Mul on hea meel, kui näen ... (kingitused, ema nägu, tort, maiustused, klounid ...)

Milline on rõõm? ... (Rõõm on nagu ilutulestik, ilutulestik, nagu puhkus, rõõm on see, kui kõik on õnnelikud, kui näete oma ema, ujute jões jne.)

Kuidas saab inimesele meeldida? (kingi jne)

Psühholoog. Hästi tehtud, lapsed, tundsite: kui rääkisime rõõmsatest hetkedest, muutus ka meie hing rõõmsaks.

3. Uuring "Kassipoeg, kes tahtis oma emale meeldida"

Õpetaja juhib laste tähelepanu asjaolule, et inimene saab naeratada ja rõõmustada mitte ainult siis, kui nad talle midagi andsid või mõne tema soovi täitsid, vaid ka siis, kui ta ise teeb teisele midagi head. Oma sõnade toetuseks loeb õpetaja muinasjuttu:

"Kunagi oli üks väike kassipoeg. Tal oli kõike: palju mänguasju, maiustusi, pliiatseid, värve ja isegi arvutit. Terve päeva jooksis, mängis, ei märganud midagi ümberringi. Ja siis hakkas tal igav. Kõik ta väsitas ja ei andnud midagi. Ta lõpetas naeratamise ja ema oli mures, kas tema poeg on haige.

Kord ootas kassipoeg ema töölt ja kuna tal polnud midagi teha, rändas ta mööda maja ringi. Rändasin kööki ja nägin kraanikausis palju määrdunud nõusid. "Ema tuleb töölt väsinud ja ta peab ikka selle nõudemäe pesema," arvas laps. - "Võib -olla saan selle tööga hakkama?" Ja ta proovis seda. Kui ema tuli, tiris rõõmus kassipoeg ta kööki. "Vaata, ema, ma tegin sulle kingituse," osutasin puhtale valamule. Ema naeratas: "Kui hea mees sa oled, aitäh!" Ja kassipoeg ka naeratas - tuleb välja, et nii tore on kellelegi rõõmu pakkuda. "

Pärast muinasjutu lugemist kutsub õpetaja iga last kordamööda kujutama kassipoega ja ta võtab endale emakassi rolli. On oluline, et lapsed tunneksid rõõmu oma ema abistamisest. Harjutuse lõpus saate taas juhtida laste tähelepanu sellele, kui meeldiv on teise inimese heaks midagi ära teha.

4. Harjutus "Rõõm"

Kujutage nüüd ette, et oleme kunstnikud ja peame maalima pildi teemal: "Rõõm". Mis värvi saate rõõmu maalida.

Võtke lehed ja pliiatsid ning laske kõigil rõõmu joonistada nii, nagu nad tahavad. Räägi meile oma rõõmust: kes oli su kõrval või keda tahaksid rõõmsal hetkel näha; mida nad tundsid ja mida tegid, kui olid õnnelikud. Võib -olla soovib keegi joonistada "Rõõmu portree". Räägi meile oma rõõmust: kus ta elab, mida teeb, kas talle meeldib sagedamini kodus üksi istuda, kas tal on sõpru või võib -olla vaenlasi?

III finaal osa

    Harjutus "Kingi naeratus"

Psühholoog: sulgege silmad ja naeratage endale. Kohtuge oma rõõmuga oma kehas, leidke see üles, see koht peaks kiirgama soojust. Jäta see koht meelde. Ah, ava nüüd silmad ja naerata üksteisele. Ja kingi oma ringikaaslasele kõige ilusam naeratus.

Psühholoog:

Täna õppisime rõõmu tundma.

Ütle mulle, kas on hea või halb olla õnnelik?

Kuidas luua endale hea tuju?

(Meenutage kallima nägu, muinasjutust pärit rõõmsat kangelast, mõelge välja lugu mõnest rõõmsast sündmusest, joonistage see). Lapsed mäletavad, mida nad tegid, mida nad õppisid.

Psühholoog kiidab lapsi meeldiva ameti eest, märgib positiivseid punkte, avaldab soove kogu grupile: "Naeratame sagedamini ja maailm muutub meie naeratustest heledamaks."

Siht: Vanemate koolieelikute emotsionaalse sfääri areng.

Ülesanded:

  • Tugevdada võimet tunnustada ja väljendada näoilmetes emotsioone, emotsionaalseid seisundeid.
  • Arendada õpilaste eneseregulatsiooni muusikateoste kuulamise kaudu.
  • Looge rühmas mugav psühholoogiline mikrokliima, rõõmus ja rõõmus meeleolu;
  • Õpilaste tervise säilitamine psühho-võimlemise ja lõõgastumise kaudu.
  • kujundada positiivne suhtumine teistesse, emotsioonide tasakaal;
  • luua eakaaslaste vahel sõbralikke ja võrdseid suhteid;
  • harjutada oskust vestlust pidada, osaleda grupivestluses.

Rühma koosseis:

Osalejate vanus: 5-6 aastat.
Laste arv rühmas: 6-8 inimest
Tunni kestus: 30 minutit.

Materjal tunni jaoks:

  • "Võlupall";
  • Emotsioonide ikoonid ja fotod: hirm, rõõm, viha jne.
  • Magnetplaat; Emotsionaalsed inimesed;
  • Joonistuspaber, pliiatsid;
  • Laste toolid vastavalt laste arvule;
  • Peegel;
  • Väike liivakast, liivraamid; harjad;

Kasutatud õppetehnoloogiad:

  • CD muusika saatel: magnetofon ja vaikse muusikaga CD; Helisalvestis "Rõõm" T. D. valikust Zinkevitš-Evstigneeva; musid. E. Grieg "Päkapikkude rongkäik" või "Mäekuninga koopas";
  • Tervist säästvad tehnoloogiaelemendid
  • Liivamängud.
  • Psühho-võimlemine.

Metoodilised meetodid: vestlus, grupiarutelu erinevaid tundeid; küsimused lastele; emotsionaalsete seisundite ikoonid; eksam; näitamine; selgitus; Praktilised tegevused lapsed.

Eeltööd:

- tutvumine põhiliste emotsioonidega: hirm, rõõm, viha, kurbus
- muusikat kuulama
- hoidmine psühholoogilised mängud ja trenni teha

Tunni käik:

Tervitused. "Maagiline pall".

Tere kutid. Mul on hea meel sind näha!
- Lapsed, mis see minu käes on? (laste vastused) Kuid see pole lihtne sasipundar, vaid maagiline. Möödudes "võlupallist", tervitame üksteist.
Psühholoog edastab lapsele niidipalli, ta kerib niidi sõrmele ja helistab hellitavalt enda kõrval istuvat last nimepidi või hääldab "võluvõimsa sõna", seejärel annab palli teisele lapsele jne.
Poisid, me läheme teiega täna reisile. Ja millisesse riiki me läheme, ütlete mulle pärast seda, kui lugesin teile luuletuse.

Loomadel on tunded
Kaladel, lindudel ja inimestel.
Mõjutab kahtlemata kõiki
Meil on tuju.
Kellel on lõbus!
Kes on kurb?
Kes kartis!
Kes on vihane?
Hajutage kõik kahtlused
Meeleolu tähestik.

(luuletuse lühike arutelu, emotsioonide nimede kordamine)

- Meie tuju sõltub meie tegudest, sellest, mida me teeme ja kuidas. Meie meeleolu mõjutab omakorda ümbritsevate meeleolu ja nad kogevad erinevaid emotsioone.
- Poisid, kas teate, mis emotsioonid on? (laste vastused)
- Mis te arvate, mida me täna teeme? Millest me räägime? (laste vastused)
- Poisid, me läheme nüüd reisile "Emotsioonide" riiki. Selleks, et saaksime reisida, vajame transporti. Millise transpordivahendiga sõitsite? Ehitame vapustava rongi. Seisake üksteise taga, võtke see vöö juures seisva ees. Meie rong saab liikuda võlusõnade abil:

Meie maagiline rong
Ta viib kõik oma sõbrad edasi ...

(Lapsed hääldavad sõnu ja kõnnivad ringis, jäljendades haagiseid)

1 peatus. "Rõõmu Glade» (helisalvestis "Rõõm" TD Zinkevitš-Evstigneeva helide valikust)

Keda näete sellel lagendikul? (Mees-rõõm)
-Milline on tema tuju?
-Lapsed, mis on rõõm? " (laste vastused)

Näiteks:

"Rõõm on see, kui kõik on õnnelikud, kõigil on lõbus."
"On suur rõõm ja on väike. Väike on see, kui see on ühel inimesel, ja suur on see, kui see on kõigil. "
"Rõõm on see, kui kõigil on puhkus."
"Rõõm on see, kui keegi ei nuta. Mitte keegi".
"Rõõm on siis, kui sõda pole."
"Rõõm on see, kui kõik on terved."
"Rõõm olen mina, sest mu ema ütleb:" Sa oled mu rõõm ".

- Mida sa teed, kui sul on lõbus? (Laste vastused.)

Etüüd "Kes rõõmustab kuidas" Lapsed seisavad ringis. Psühholoog kutsub neid üles kujutama, ilma sõnadeta näitama, kui õnnelikud nad on emaga kohtudes, sünnipäeval külalistega kohtudes, vanematega koos jalutades või loomaaias või tsirkuses käies.
Ekspressiivsed liigutused: kallistused, naeratused, naer, rõõmuhüüded.

Harjutus "Emotsiooni joonistamine"

- Kujutage nüüd ette, et oleme kunstnikud ja peame maalima pildi teemal - „Rõõm“. Võtke lehed ja pliiatsid ning laske kõigil rõõmu joonistada nii, nagu nad tahavad.
(Seejärel palutakse lastel ringis istuda ja rääkida, mida nad on joonistanud. Seejärel kleebib psühholoog koos lastega joonistused suurele paberilehele - toimub näitus (arutelu, originaalsema valimine joonis, vastused küsimusele “Mis on rõõm?” Ja kõige huvitavamad lood).

Psühho-võimlemine "Rõõmu voog" (kõlab rahulik muusika)

Lapsed istuvad ringis põrandal, hoiavad käest kinni, lõdvestuvad.

-poisid, kujutage vaimselt ette, et teie igaühe sees on asunud lahke, rõõmsameelne nire. Vesi ojas on puhas, läbipaistev, soe. Oja on väga väike ja väga kelmikas. Ta ei saa pikka aega ühes kohas istuda. Mängime temaga ja kujutame vaimselt ette, kuidas puhas, läbipaistev soe vesi voolab läbi käte sõpradelesõber ringis.

Lapsed annavad teineteisele vaimselt rõõmu.

2 peatust. "Kurbuse saar"

Mis on kurbus?
-Poisid, kes sellel saarel elab? (Mees-kurbus)
Vaata seda poissi. Mis nägu tema näol ... Mis juhtus tema suuga? Kulmud? Mis väljend väljendub silmades? Mis emotsioon see on? (laste vastused)
Kuidas sa arvasid? (nägu, silmad, kulmud tõmmatakse kokku, huuled langetatakse)
Poisid, ka teil on ilmselt kurb tuju? Räägi meile. (laste lood)
Saarel ei saa elada mitte ainult inimesed, vaid ka loom. Ja nüüd teen teile ettepaneku kujutada looma.

Mäng "Lahke loom". Seisa ringis ja hoia käest kinni. Nüüd kontrollin, kuidas saate koos hingata. Meist saab üks suur, lahke loom. (Alustab rahulikku muusikat.) Kuulame, kuidas see hingab.

Nüüd hingame koos. Sissehingamine - kõik koos teevad sammu edasi. Väljahingamine - astuge tagasi.

Meie loom hingab väga ühtlaselt ja rahulikult. Nüüd kujutame ette ja kuulame, kuidas see lööb suur süda... Koputage - tehke samm edasi. Koputa - astu tagasi.

3 peatus. « Hirmu koobas "

Jõudsime koopasse. (Psühholoog lülitab muusika sisse.)

Harjutus "Hirmutavad helid" (kõlab muusika. E. Grieg "Päkapikkude rongkäik" või "Mäekuninga koopas")

Arva ära, mis helisid me kuuleme? (laste vastused)
Kuuleme palju helisid, millest mõned on hirmutavad. Kuulame helisid ja arvame ära, millised neist on hirmutavad, hirmutavad ja millised rahustavad või rõõmustavad. (laste arutelu)
Kas heli oli alati hirmutav? Ka rongihääl kõlab teie jaoks hirmutavalt, aga kui mäletate rongireisi puhkusel, mis oli lõbus ja huvitav, siis hirm möödub.
Mis mees siin elab. (Mees - hirm)
-Kuidas sa arvasid? (laste vastused)

Mäng "Ma ei karda õudusjutte, muutun kelleks iganes sa tahad"

Lapsed kõnnivad käest kinni hoides ringis ja ütlevad neid sõnu kooris. Kui juht (esialgu võib olla psühholoog) nimetab mõne hirmutava tegelase (Koshchei, hunt, lõvi jne), peavad lapsed kiiresti temasse "pöörduma" ja külmuma. Saatejuht valib kõige kohutavama ja temast saab autojuht ning ta jätkab mängu.

Harjutus "Hirmul on suured silmad"

- Nüüd mängime hirmuga. Kujutage ette, et teil on suur hirm. (Lapsed sirutasid käed külgedele laiali). Kõigil, kes kardavad, on hirmust suured silmad. (Kujutage kätega suuri ümaraid silmi.) Nüüd aga hirm väheneb. (Lapsed liigutavad käsi.)
Ja siis kaob see üldse. (Nad kehitavad õlgu ja viskavad hämmeldunult käed üles.)
Vaadake üksteisele otsa ja veenduge, et keegi teine ​​seda poleks teinud suured silmad ja seetõttu ei karda keegi teist midagi, sest hirm on kadunud. Naerata üksteisele.

4 peatus. "Viha mägi"

Kes elab sellel mäel? (Mees-viha)
-Kuidas sa arvasid?
-Mis juhtub suuga? Näita! Suu on avatud, hambad on ühendatud. Kurjal mehel võib suu kallutada.
-Mis juhtub kulmudega? Näita! Kulmud on langetatud, nende vahel on voldid. Nina kortsus.
-Mis juhtub silmadega? Näita! Silmad läksid kitsaks nagu pilud.
- Lapsed, millistel juhtudel kogevad nad selliseid emotsioone? (mõtle lastega välja eluolukord).

Harjutus "Peegel"

Lapsi julgustatakse peegli ees viha kujutama.
Lapsed istuvad poolringis toolidel. Juhendaja esitab küsimuse, millele lapsed peaksid jalutama, kui nad tahavad vastata jaatavalt. Kui "ei", siis on jalad paigas.
Ma ütlen teile, kui emad vihastavad, ja võite arvata, kas ma räägin õigesti.
Emad vihastuvad, kui jäävad tööle hiljaks.
Emad saavad vihaseks, kui nad jäätist söövad.
Emad saavad vihaseks, kui neile karjutakse.
Emad vihastavad kingitusi saades.
Emad vihastuvad, kui jäävad lapsega hiljaks Lasteaed.
Emad vihastavad, kui ütlevad emade kohta „halvasti”.
Emad saavad vihaseks, kui nad võtavad oma isiklikud asjad ilma luba küsimata.
Emad vihastavad, kui neid armastatakse.
-Hästi tehtud poisid. Sa arvasid, milliseid sündmusi viha armastab.

Harjutus "Lõpeta lause".

Mõelge hoolikalt ja lõpetage lause “Mul on hea meel, kui ...” (laste ütlused salvestatakse).
-Ma olen vihane, kui ... jne.
- Poisid, vaadake, millised on emotsioonid ja millised piktogrammid neile vastavad. (fotod ja piktogrammid)
Piktogrammid on emotsioonide skemaatiline esitus.

Peegeldus. Vestlus lastega:

Ja et meie kohtumine meelde jääks, teeme mälestuseks foto.
See lõpetab meie õppetunni. Aitäh, headaega.

TEEMA: Suhtlusviisid.

EESMÄRK: Õpetada lapsi mõistma teiste emotsionaalset seisundit ja väljendada oma meeleolu erinevatel (verbaalsetel ja mitteverbaalsetel) viisidel. Loo võimalus eneseväljenduseks, ületades suhtlustõkked, maandades stressi.

SEADMED: Lesovichoki pehme mänguasi, ekraan "Mets", magnetofon, kassett F. Couperini muusikaga "Liblikad", piktogrammid rõõmu, kurbuse, hirmu, viha emotsioonidega.

TUNNI PROTSESS

1. Tervitused

- Ütleme teineteisele tere.

Lapsed seisavad ringis, hoiavad käest kinni ja ütlevad ringis igaüks oma naabrile: "Mul on hea meel (a) sind näha, ... (nimi)."

2. Lõõgastushetk

Mis aastaaeg on?

- Milline on ilm talvel?

- Näitame, kui külm meil on.

- Millistel viisidel saate sooja hoida?

- Kas soovite soojeneda, teid transporditakse suvemetsasse? Selleks istume vaibale teile sobivas asendis (saate maha istuda, pikali heita), sulgeme silmad ja kujutame ette, et meid veetakse suvemetsasse. Päike paistab eredalt, linnud laulavad ...

(kõlab muusika, õpetaja loob suve verbaalse pildi).

Niisiis, sattusime suvemetsasse lagendikule ... Teeme silmad lahti.

- Milline on teie tuju?

3. Probleemne olukord

(On sahinat)

Mis see sahin on? Kust see heli tuleb?

(Ilmub mänguasi - Lesovichok)

- Kes see võiks olla? Küsime temalt.

Lesovichok: Tere! Olen metsaelanik, minu nimi on Lesovichok.

Jõudsin kohale ja kuulsin, mida meeleolust räägite.

- Mis on tuju?

- Miks peate suutma meeleolu kindlaks teha? (laste vastuste kokkuvõte)

Lesovitšok: Nüüd ma saan aru, miks mul sõpru pole, selgub, et ma ei oska meeleolu ära arvata ega oska seetõttu suhelda.

4. Põhiosa. Uurige, kuidas meeleolu saab määrata.

4.1. Harjutused emotsioonide tuvastamiseks näoilmete järgi. Töö piktogrammidega.

Kas õpetame Lesovichki meeleolu ära tundma (ära arvama, kindlaks tegema)?

- Poisid, mis tuju on? (Rõõmus, kurb, vihane, mõnikord hirmutav ...).

- Kuidas saate teada, milline tuju inimesel on?

Piktogramm "rõõm"

Milline on meeleolu?

- Kuidas sa teada said? (silmad kitsad, naeratus).

- Teeskleme rõõmu.

- Millal sa õnnelik oled? Proovige lõpule viia lause "Mul on hea meel, kui ..."

- Leidke ruumist rõõmsas meeleolus esemed.

Kurbuse piktogramm

- Mis tuju on?

- Kuidas sa teadsid?

- Kujutame näole kurba meeleolu.

- Lõpetage lause "Ma olen kurb, kui ..."

- Leidke ruumist esemed, millel on kurb tuju.

- Mida teha, kui on kurb?

Piktogramm "hirm", piktogramm "viha" - analüüsi sarnastel teemadel.

Väljund: Kuidas me saame teada inimese meeleolu? (Näoilme järgi).

4.2. Harjutused laste võimest žeste, pantomiimi abil inimese seisundit kindlaks teha ja edasi anda.

Kuidas muidu saate teada inimese meeleolu? Ja mäng aitab ära arvata.

Mäng "Kuidas läheb?"

Õpetaja esitab küsimuse, lapsed vastavad "niimoodi", saates sõnu liigutustega.

- Kuidas sul läheb? Nagu nii…

- Kas sa ujud? Nagu nii…

- Kas sa jooksed? Nagu nii…

- Vaadates kaugust? Nagu nii…

- Kas ootate lõunat? Nagu nii…

- Kas lehvitate jäljes? Nagu nii…

- Kas sa magad hommikul? Nagu nii…

- Kas sa oled ulakas? Nagu nii…

Arva meeleolumäng.

Õpetaja näitab väljendusrikaste žestide abil inimese erinevaid olekuid ja lapsed arvavad.

Soovitatavad valikud:

  1. kuri;
  2. paks;
  3. kurb;
  4. külm;
  5. suur;
  6. raske;
  7. hea meel.

Väljund: Kuidas sa teadsid tuju? Ma ei öelnud teile. Mis kasutamisega? (Liigutuste, žestide abil).

4.3. Harjutused emotsioonide tuvastamiseks hääle järgi.

- Kas meeleolu on võimalik muul viisil teada saada?

- Ja kui me inimest ei näe?

- Millal me telefoniga räägime?

- Las ma peidan end nüüd metsa ja ma räägin erinevate meeleoludega, ja sa proovid ära arvata? (Õpetaja ütleb mis tahes fraasi ekraani tagant rõõmsa, kurva, hirmunud ja vihase tujuga)

- Kuidas sa arvasid?

Sarnaseid küsimusi esitatakse kurvale, hirmunud ja vihasele häälele.

Väljund: Kuidas sa teadsid tuju? (Hääle järgi).

Mäng "Kassipojad"

Oleme nüüd meeleolu ära arvanud, las Lesovitš näitab teile, kuidas saate meeleolu edasi anda.

Me muutume kassipoegadeks ja me möllame erinevate meeleoludega. (Lapsed müdistavad rõõmsalt, vihaga, hirmunud, kurvad).

5. Üldistus

  1. Mida peate tegema, et õppida sõpradeks saama?
  2. Kuidas me Lesovitškoga tuju teadsime? (Näoilme, liigutuste, hääle järgi).
  3. Lahkudes soovime Lesovitšile kõike head ja jätame hüvasti. (Ringi lapsed soovivad kõike head ja jätavad temaga hüvasti).

6 ... Järeldus.

  1. Ja selleks, et uuesti lasteaeda jõuda, peame uuesti lilledele (padjakestele) pikali heitma, silmad kinni panema ja ette kujutama (kostab muusika), et me pole enam metsas, väljas läheb jahedaks, lund on sadanud, talv on tule, oleme lasteaias. (Õpetaja kirjeldab lasteaeda vastavalt aastaajale). Me avame silmad.
  2. Nüüd kiidame ennast selle eest Hea töö... (Ringis olevad lapsed ütlevad naabrile: "(lapse nimi) sa oled lahke, hea poiss (tüdruk).")

Kirjandus:

  1. Kurazheva N.Yu., Varaeva N.V. Psühholoogilised uuringud koolieelikutega "Tsvetik-Seven-Tsvetik"

Siht: tingimuste loomine kohanemisviiside arendamiseks vanemate koolieelikute seas, suhtlemisoskuse arendamine.

Ülesanded:
Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng.
Haridus:
Luua tingimused käitumusliku eneseregulatsiooni oskuste õppimiseks.
Tagada tingimused mikrorühmades töövõime kujunemiseks.
Parandav ja arendav:
Luua tingimused vanemate koolieelikute suhtlusoskuste arendamiseks ja parandamiseks aastal laste meeskond.
Tagada tingimused raskuste ja hirmude ületamise võime kujunemiseks.
Aidake kaasa psühho-lihaspingete vähendamisele ja lõõgastumisele.
Haridus:
Edendada head tahet.
Looge tingimused empaatiliste tunnete arendamiseks.

Meetodid ja tehnikad: lugemine Kunstiteosed, loomateraapia mängud ja harjutused, lõõgastus, jäljendavad ja sooritavad harjutused.

Varustus ja TCO: Täidisega mänguasjad kassipojad, sasipuntrad villane niit, kaks korvi, pallide ja vibude kujutisega kaardid, pehmete moodulite komplekt, kassipoegade linna kaart, lõõgastusmuusika helisalvestis, stereosüsteem, pehmed põrandamatid.

Psühholoogilised tehnoloogiad: muusikateraapia, kehale suunatud tehnikad, lõõgastus.

Tervist säästvad tehnoloogiad: psühho-võimlemine, kehalise kasvatuse minut.

Otsene käik haridustegevust

I etapp. Organisatsiooniline ja motiveeriv hetk.
Lapsed mängivad rühmaruumis. Ruumi keskele põrandale "ilmub" villaste niitide pall. Hariduspsühholoog juhib laste tähelepanu pallile ja küsib, kellele see kuuluda võib.
Laste vastused ja eeldused.
- Poisid, kujutagem end väikeste kassipoegadena ja tervitage üksteist ebatavalisel viisil.
1. Mäng "Ebatavaline tervitus".
Lapsed koos psühholoogiga seisavad ringi, tervitavad vaheldumisi üksteist kõigepealt ninaga, seejärel “käppade” ja kujuteldavate “sabadega”.
Täiskasvanu juhib õpilaste tähelepanu helidele: „Poisid, pall osutub maagiliseks, see kutsub meid kuhugi. Tõenäoliselt vajab keegi meie abi. Jälgime palli ja vaatame, kuhu see meid viib? "
II etapp. Praktiline.
Täiskasvanud ja lapsed lähevad palli otsima ja leiavad kassipoegade linna kaardi. Psühholoog räägib loo: „See on kassipoegade linna kaart, kunagi nimetati seda linna õnnelike kassipoegade linnaks, sest kõik siin elavad kassipojad olid rõõmsad, lahked ja julged. Aga mulle ei meeldinud kurjad haldjad ja ta võlus linna. Üks kassipoeg kartis kõike, teine ​​vihastas ja kolmas oli kogu aeg kurb. "
- Poisid, kas soovite aidata kassipoegadel taas rõõmsameelseks, tugevaks ja julgeks saada?
Laste vastused.
- Siis mine edasi, võlupalli pärast!
Eelkooliealised lapsed koos õpetaja-psühholoogiga lähevad palli ja tulevad pehmetest moodulitest maja juurde, mille katusel istub mänguasi, pehme, "hirmunud" kassipoeg.
Õpetaja-psühholoog, võttes kassipoja, ütleb koos vaikne looming A. Bloki poolt "Miks kassipoeg on kurb"(modifikatsioon):

"Kunagi oli üks väike kassipoeg
Ja ikka päris laps.
Noh, ja see kassipoeg on armas
Ta oli alati häbelik.
Miks? Keegi ei teadnud,
Kitty seda ei öelnud. "
A. Blok

2. Harjutus "Mida kassipoeg kardab?"
Lapsed annavad kassipoja üksteisele üle ja ütlevad neile, mida nad kardavad.
3. Vestlus "Kuidas aidata kassipoega mitte karta?"
- Poisid, kuidas teie ja mina saame aidata kassipojal mitte karta? Lapsed väljendavad oma oletusi.
- Just, haletseme teda, silitame teda. Koolieelikud kallistavad, hellitavad ja haletsevad kassipoega.
Lõpetab hariduspsühholoog.
- Poisid, vaadake, kas kassipoeg oli häbelik ja nüüd, kui te teda silitasite, kahetsesite, kallistasite, ei karda ta enam.
4. Loomateraapia mäng "Hirmunud kassipojad".
Koolieelikud jagunevad kaartide (vibud ja pallid) järgi kaheks meeskonnaks. Mõned lapsed kujutavad hirmunud kassipoegi, jäljendavad nende liigutusi ja harjumusi. Teised õpilased kujutlevad end vapratena, kes aitavad "kassipoegadel" mitte karta (neid hellitada, haletseda, kallistada). Siis vahetavad koolieelikud rolle.
Mängu lõpus arutleb õpetaja-psühholoog õpilaste tunnete üle.
- Poisid, kas teile meeldis, kui nad teid maha rahustasid? Kas see oli teile meeldiv?
- Vaata poisid, meie pall kutsub meid jälle kuhugi, keegi teine ​​vajab meie abi.
Õpetaja-psühholoog ja lapsed tulevad moodulite teise majja, mille sees istub mänguasi, pehme, "kurb" kassipoeg. Täiskasvanu hääldab luuletus A. Blok "Miks on kassipoeg kurb?"

"Kunagi oli üks väike kassipoeg
Ja veel laps.
Noh, ja see kassipoeg on armas
Ta oli pidevalt tuim.
Miks? Keegi ei teadnud,
Kitty seda ei öelnud. "
A. Blok

- Poisid, see kassipoeg on kurb, tal peab olema igav.
- Kuidas me saame teda rõõmustada? Mida sa teed, kui sul on igav?
Eelkooliealiste vastused.(Mängi temaga)
- Just, hästi tehtud! Ma tean huvitav mäng!
Esineb õpetaja-psühholoog koos lastega
kehaline kasvatus "Kitty".

See on see rull, õpilased liiguvad ringis üksteise järel.

Ümar nägu, Peatu, näita mõlemat
käed koon.
Ja igal jalal - rütmiliselt ettepoole tõmmatud
küünised-kriimustus, vaheldumisi parem ja vasak käsi;
Kõik mänguasjad tema jaoks: pöörded paigas, tema ümber.
kuubikud, rullid,
Kass teeb nagu pall hüppeid kahel jalal,
Sõidab mööda korterit. käed vööl.
N. V. Ništševa.

- Vaata, poisid, meie kassipoeg on lõbustatud, aitasite teda palju, kuid meie "võlupall" kutsub meid teel edasi.
Lapsed ja täiskasvanu tulevad moodulite kolmandasse majja, kus istub "vihane" mänguasja kassipoeg.
Kasvataja-psühholoog loeb luuletus "Vihane kassipoeg".

Tema karv on räsitud
Selg on painutatud nagu kaar,
Saba toruga,
Ta sisistab ja uriseb nagu tiiger:
Mine ära, ma ei taha su mänge.(Autoriõigus).

- Poisid, milline vihane kassipoeg, kuidas saate teda aidata?
Laste vastused.
- Just, ütleme talle armsad sõnad. Koolieelikud ütlevad kassipojale hellitavaid sõnu.
Psühholoog võtab selle kokku.
- Vaata, kassipoeg pole enam vihane, ta muutus lahkeks, sest kuulis sinust nii palju südamlikud sõnad... Hästi tehtud!
III etapp. Finaal.
6. Lõõgastus. "Imeline kassipoja unistus"
Vaikse ja rahuliku muusika taustal ütleb üks täiskasvanu aeglaselt: „Väikesed kassipojad on väga väsinud, jooksid üle, mängisid piisavalt ja heitsid puhkama, pallidesse kerituna. Neil on suurepärane unistus: sinine taevas, ere päike, selge vesi, hõbedased kalad.

Unistame, et lamame murul
Rohelise pehme rohu peal
Päike soojendab praegu -
meiega soojad käepidemed,
Päike on nüüd eredam -
meie jalad on soojad.
Pinge lendas minema ja
kogu keha on lõdvestunud.
Puhkame rahulikult
Jääme maagiliselt magama.
Kryazheva N.L.

Imeline unistus, kuid on aeg ärgata.
- Kassipojad avavad silmad, venitavad, naeratavad. Puhkasime hästi!
Hariduspsühholoog küsib lastelt: kas teile meeldis reis kassipoegade linna? Mis tuju praegu on?
Peegeldus. Hüvastijätmise rituaal.
Psühholoog näitab kahte korvi, kollast ja halli. Teeb igaühele ettepaneku võtta üks pall villast niiti vastavalt meeleolule: kollane - rõõmus, rõõmsameelne; hall - kurb ja pane värviga sobivatesse korvidesse.
Õpetaja-psühholoog ja lapsed täidavad hüvastijätu rituaali: ringis seistes ja käest kinni hoides ütlevad nad kooris: "Hüvasti!"

Kasutatud raamatud:

1. Kryazheva N.L. Kass ja koer tormavad appi. Jaroslavl: "Arenguakadeemia", 2000. - 176 lk.
2. Kryazheva N.L. Laste tundemaailma areng. Jaroslavl: "Arenguakadeemia", 1997. 208 lk.
3. Ništševa N.V. Välimängude, harjutuste, kehalise kasvatuse minutite kaardifail, sõrmede võimlemine... SPb.: DETSTVO-PRESS, 2008 .-- 64

Ja saada tõend tõendamiseks?

Tagasi

×
Liituge toowa.ru kogukonnaga!
Kontaktis:
Olen juba tellinud kogukonna "toowa.ru"