פורטל חינוכי. פיתוח דיבור. נושאים לקסיים "כיף חורף וחורף"

הירשם כמנוי
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:

תקציר של שיעור טיפול בדיבור בנושא

"חוֹרֶף. כיף חורפי ".

(קבוצת טיפול בדיבור בכיר)

לקינה אלינה ולדימירובנה, מטפלת בדיבור MBDOU

"גן ילדים" ילד

יעדים חינוכיים בתיקון:

  • הכללה ושכלול הידע של ילדים על כיף בחורף ובחורף.
  • הפעלה והרחבה של אוצר המילים באמצעות מילים-פעולות, מילים-סימנים. פיתוח כשרון לשוני באמצעות היווצרות מילים קשורות.
  • פיתוח דיבור קוהרנטי (עריכת משפטים בנושא השיעור "חורף. כיף חורפי"; יצירת קשרים סמנטיים בעבודה לתיקון משפט מעוות).
  • שיפור המבנה הדקדוקי של הדיבור, היווצרות מיומנות הטיה ויצירת מילים (היווצרות תארים יחסיים; היווצרות פעלים מושלמים, זמן עבר, נְקֵבָה באמצעות הקידומת "for-"; היווצרות צורות זעירות של שמות עצם עם הסיומות "-ets", "-its", "-ok", "-och-"; השימוש בשמות עצם במקרה הגניטיבי; בחירה ושימוש במילים קשורות בדיבור).

מטרות תיקון והתפתחות:

  • פיתוח תשומת לב שמיעתית וחזותית, תפיסה, זיכרון.
  • פיתוח שמיעת דיבור.
  • התפתחות הדיבור הדיאלוגי.
  • פיתוח היכולת להגיב על מעשיו, לתת דו"ח מילולי על התרגיל, לבצע הכללות מילוליות והגיוניות.
  • פיתוח איכויות אישיות: פעילות, סקרנות, עצמאות, יכולת ליישם את הידע שנצבר בו פעילות עצמאית, פיתוח יכולת הערכה עצמית והתבוננות פנימית.
  • פיתוח הנחות אוניברסליות פעילויות למידה: היכולת להקשיב למבוגר ולמלא אחר הוראותיו.

מטרות תיקון וחינוך:

  • טיפוח עניין קבוע בשיעורים, יוזמה, חתירה לפעילות נמרצת, עצמאות בקבלת החלטות.
  • העלאת אהבה וכבוד לשפה הרוסית ותשומת לב לנאום של עצמו.

צִיוּד:

לוח מגנטי, מגנטים, מעטפות עם חידות, מצגת, תמונות של אנשי שלג עם פרטים חסרים, עפרונות צבעוניים, "כדור שלג קסום" (צמר גפן).

מהלך השיעור:

1. רגע ארגוני.

ילדים נכנסים, מברכים. הם תופסים את מקומם ליד השולחן.

2. הכרות עם הנושא.

קלינאי תקשורת. חבר'ה, עכשיו אני הולך לשאול חידה. הקשב טוב.

"אבקה את השבילים, צבעה את החלונות.

נתתי שמחה לילדים ונתתי להם טרמפ על המזחלת.

באיזו שעה בשנה חידה זו?(על החורף.)

ונדבר על החורף בשיעור היום.

חבר'ה, ספרו לי את סימני החורף. (שלג, קור, כפור, סופת שלגים, קור, אבקה).

כל הכבוד!

3. גיבוש שמות תואר יחסית.

מטפל בדיבור: אני רוצה לשמוע מה עוד אתה יודע על החורף? תגיד לי, איזה מזג אוויר יכול להיות בחורף?

המטפל בדיבור מציע אפשרויות: אם יורד שלג בחוץ, אז מזג האוויר הוא ... (מושלג);

אם כפור קשה, איך מזג האוויר? (צוֹנֵן)

אם יש סופת שלגים, איך מזג האוויר? (סוּפַת שֶׁלֶג)

ואם סופת שלגים הולכת לעיתים קרובות, אז איזה חורף? (סוּפַת שֶׁלֶג)

אם יש רוח חזקה בחוץ, קר מאוד, והם אומרים שבחוץ קר, קופא, איך מזג האוויר? (קַר)

4. גיבוש הפעלים המושלמים של עבר המין של המין הנשי עם הקידומת "עבור".

משחק דידקטי "מה עשה החורף?"

מטפל בדיבור: חבר'ה, בואו ותסתכלו דרך החלון. (ילדים קמים). התעוררתי מוקדם בבוקר, הבטתי דרך החלון והופתעתי. מה עשה זימושקה-חורף?

החורף הגיע עם כפור וזהו ... - (קפא).

סופת שלגים של גיר וכל השבילים - (נסחף).

הנהר היה מכוסה בקרח וכל זה ... - (קָפוּא).

החורף קרא לסופת שלגים וזהו ... - (אָרוּר).

אבקת שלג עוקבת אחר כל ... -(אבקה).

5. היווצרות צורות זעירות של שמות עצם.

משחק דידקטי "שם בחיבה".

מטפל בדיבור: אמנם החורף קפא וכיסה הכל, אבל אנחנו אוהבים את זה וקוראים לזה בחיבה מה? (זימושקה).

כפור - (כפור).

קרח - (קרח).

קר - (צמרמורת).

פתית שלג - (פתית שלג).

סופת שלגים - (סופת שלגים)

6. תרגילי נשימה.

מטפל בדיבור: בחורף נושבת לעתים קרובות רוח קרה ופתיתי שלג מצחיקים עפים בשמיים.

“נשבה רוח חורפית, כדור שלג עף.

שלג, שלג, שלג לבן, הוא מכסה את כולכם. "

אני אהפוך אותך ל רוח קרהואתה תעזור לי לנשוף על פתיתי השלג. (מחלק פתיתי שלג). אתה יודע לנשוף נכון? אנא ספר לנו כיצד יש לעשות זאת.

ילדים אומרים: אנחנו שואפים עמוק דרך האף, לא מרימים את הכתפיים. כשאתה נושף, אל תנפח את לחייך. (ילדים נושפים על פתית שלג. פתית השלג מונח בכף ידך.)

עכשיו בואו נחמם את העטים. בואו לנשוף עם אוויר חם. (ילדים "מחממים" את העטים שלהם).

7. גיבוש מילים קשורות.

משחק "ספר לי מילה".

מטפל בדיבור: בחורף, כל מה שמסביב מכוסה שלג לבן ורך. חבר'ה, בואו נשחק עם המילה "שלג".

(מטפל בדיבור קורא שיר, וילדים מוסיפים מילים הקשורות למילה "שלג").

"שקט, שקט, כמו בחלום,
נופל לאדמה ... (שֶׁלֶג.)

פלפלים כולם גולשים מהשמיים -
כסוף ... (פתיתי שלג.)

על השבילים, על האחו
הכל יורד ... (כַּדוּר שֶׁלֶג. )

הנה קצת כיף לחבר'ה -
יותר חזק ... (מפולת שלגים.)

כולם רצים במרוץ
כולם רוצים לשחק ... (כדורי שלג.)

כאילו בתוך מעיל פוך לבן
התלבש ... (איש שלג. )

בסמוך דמות שלג -
הילדה הזאת - ... (עלמת השלג.)

בשלג, תראה -
עם שדיים אדומים ... (שוורים.)

כאילו באגדה, כמו בחלום,
הוא קישט את כל האדמה ... (שלג.) "

מטפל בדיבור: כמה קרובי משפחה יש למילה "שלג". בואו נזכור שוב מילים קשורות. (ילדים מתקשרים.)

8. חינוך גופני.

קלינאי תקשורת: ילדים כולם קמים במעגל

התחל בחינוך גופני.

(ילדים עומדים במעגל).

"סוף סוף החורף הגיע,ילדים פורשים את זרועותיהם לצדדים

הפך לבן בביתמקפלים את זרועותיהם מעל ראשיהם

יורד שלג בחוץ, העבר ידיים מלמעלה למטה

השוער סוחף את הרחובלְחַקוֹת

אנחנו מזחלות, סקוואט, זרועות מושטות לפנים

אנו כותבים מעגלים על המשטחשים את הידיים מאחורי הגב, סובב לאט

סקי בזריזותלְחַקוֹת

וכולנו משחקים כדורי שלג.לפסל ולזרוק כדורי שלג

9. חידות

מטפל בדיבור: החורף הוא קפוא, אבל הוא מביא הרבה משחקים, בידור וכיף לאנשים. עכשיו אני אשאל אותך חידות על כיף בחורף, ותנחש אותן.

המטפל בדיבור קורא:

החברים החדשים שלי נוצצים וקלילים כאחד

והם משתוללים איתי על הקרח, והם לא מפחדים מהכפור. (גַלגִלִיוּת)

שתי סוליות מייפל חדשות באורך 2 מטר:

שמתי עליהם שתי רגליים - ורץ בין השלגים הגדולים. (סקי)

אה, שלג ירד! אני מוציא את חבר הסוס שלי.

אני מוביל סוס בחבל רסן דרך החצר,

אני עף במורד הגבעה וגורר אותה חזרה. (מִזחֶלֶת)

לא גידלו אותי - הסתנוורתי מהשלג.

במקום אף הוחדר גזר בחוכמה.

עיניים - גחלים, ידיות - קשרים.

קר גדול. מי אני? (איש שלג)

(שקופיות).

10. שימוש בשמות עצם במקרה הגניטיבי.

משחק דידקטי "מה האמן שכח לצייר?"

מטפל בדיבור: חבר'ה, מי צייר את איש השלג?

ילדים: איש השלג צויר על ידי האמן,

מטפל בדיבור: נכון, אמן שאהב לצייר תמונות חורף. אבל ברגע שהאמן החליט לצייר את אחיהם של אנשי השלג, אבל הוא מיהר ולא סיים הכל. בוא נעזור לאמן - צייר את אנשי השלג וספר לך עליו.

התיישב ליד השולחן ובחר תמונות.

(כל ילד מדבר על מה שהוא הולך לעשות ומצייר תמונה.)

"לאיש השלג שלי אין ... (דלי, מטאטא, אף, עיניים, ידיים). אסיים לצייר ... "

(המטפל בדיבור משבח את הילדים ומעלה תמונות על לוח מגנטי).

11. החלק האחרון.

מטפל בדיבור: כעת השיעור שלנו מסתיים. בואו נזכור מה עשינו היום, על מה דיברנו?

(ילדים עוברים מיד ליד "כדור שלג קסום" ועונים).

מטפל בדיבור: אז השיעור שלנו הסתיים. תודה על תשומת הלב.

תקציר שיעור טיפול בדיבור בנושא "חורף. כיף חורפי ".

קודריאשובה אירינה ניקולייבנה

מטפל בדיבור מורהGBDOU d / s מס '2 של מחוז קירובסקי בסנט פטרסבורג

יעדים חינוכיים בתיקון:

  • הכללה ושכלול הידע של ילדים על כיף בחורף ובחורף. הפעלה והרחבה של אוצר המילים באמצעות מילים-פעולות, מילים-סימנים. פיתוח כשרון לשוני באמצעות היווצרות מילים קשורות. פיתוח דיבור קוהרנטי (עריכת משפטים בנושא השיעור "חורף. כיף חורפי"; יצירת קשרים סמנטיים בעבודה לתיקון משפט מעוות).
  • שיפור המבנה הדקדוקי של הדיבור, היווצרות מיומנות הטיה ויצירת מילים (היווצרות שמות תואר יחסיים; היווצרות פעלים מושלמים, זמן עבר, נשי באמצעות הקידומת "עבור-"; היווצרות צורות זעירות של שמות עצם עם הסיומות "-ets", "-its" , "-Ok", "-och-"; שימוש בשמות עצם במקרה הגניטיבי; בחירה ושימוש במילים קשורות בדיבור).
  • איחוד ושיפור המיומנויות של ניתוח מילים קוליות וקריאת מילים.

מטרות תיקון והתפתחות:

  • פיתוח תשומת לב שמיעתית וחזותית, תפיסה, זיכרון.
  • פיתוח שמיעת דיבור.
  • פיתוח ייצוגים אופטיים-מרחביים, ניתוח חזותי וסינתזה.
  • התפתחות הדיבור הדיאלוגי.
  • פיתוח היכולת להגיב על מעשיו, לתת דו"ח מילולי על התרגיל, לבצע הכללות מילוליות והגיוניות.
  • פיתוח מיומנות הפגת מתחים פיזיים ורגשיים.
  • פיתוח איכויות אישיות: פעילות, סקרנות, עצמאות, יכולת ליישם את הידע שנצבר בפעילות עצמאית, פיתוח יכולת הערכה עצמית והתבוננות פנימית.
  • פיתוח תנאים מוקדמים אוניברסליים לפעילות חינוכית: היכולת להקשיב למבוגר ולמלא אחר הוראותיו.

מטרות חינוכיות:

  • טיפוח עניין קבוע בשיעורים, יוזמה, חתירה לפעילות נמרצת, עצמאות בקבלת החלטות.
  • העלאת אהבה וכבוד לשפה הרוסית ותשומת לב לנאום של עצמו.

צִיוּד:

  • לוח מגנטי
  • מגנטים
  • מודולים המיועדים לקנבוס
  • פלנלגרף
  • מחברת
  • תחפושות זימושקה ושלגמן;
  • פתיתי שלג;
  • מעטפות עם חידות;
  • תמונות נושא (מגלשיים, גלגיליות, מזחלות, איש שלג);
  • תמונות של אנשי שלג עם פרטים חסרים;
  • מעטפות עם אותיות שטוחות.
  • מעגלים צבעוניים לניתוח קול;
  • אותיות מישור לפלאנגרף;
  • מעטפות עם משפטים מעוותים;
  • "כדור שלג קסום";
  • פַּעֲמוֹן;
  • עפרונות צבעוניים.

עבודה מקדימה:

לימוד נושאים מילוניים: "חורף", "כיף חורפי". תצפיות בטבע, שיחות בנושאים אלה. קריאה ספרות בדיונית.

מהלך השיעור:

1. רגע ארגוני.

ילדים נכנסים, מברכים. המטפל בדיבור אומר לילדים שהפעילות היום חריגה, ואורחים רבים הגיעו לראות אותה.

2. הכרות עם הנושא.

קלינאי תקשורת. עכשיו אני אשאל חידה. הקשב טוב.

"אבקה את השבילים, צבעה את החלונות.

נתתי שמחה לילדים ונתתי להם טרמפ על המזחלת.

באיזו שעה בשנה חידה זו? (על החורף.)

ונדבר על החורף בשיעור היום.

מי שמונה את סימני החורף יישב על גדם עץ.

(שלג, קור, כפור, סופת שלגים, קור, אבקה).

(ילדים עונים ויושבים על "גדמים").

הפעמון מצלצל. זימושקה נכנס ומברך.

אני חורף קר

תחרה היא התלבושת שלי.

הגעתי לשיעור שלך

לגן ילדים נפלא.

3. גיבוש שמות תואר יחסית.

מטפל בדיבור: זימושקה, האם תשחק איתנו?

זימושקה: אני רוצה לשמוע מה אתה יודע על החורף? תגיד לי, איזה מזג אוויר יכול להיות בחורף?

המטפל בדיבור מציע אפשרויות: אם יורד שלג בחוץ, אז מזג האוויר ...

שלג - (מושלג);

כפור - (קפוא /;

רוח - (רוח);

קר קר);

קר קר)

4. גיבוש הפעלים המושלמים של עבר המין של המין הנשי עם הקידומת "עבור".

משחק "מה עשה החורף?"

מטפל בדיבור: חבר'ה, בואו ותסתכלו דרך החלון. (ילדים קמים). התעוררתי מוקדם בבוקר, הבטתי דרך החלון והופתעתי. חורף-חורף, מה עשית?

החורף הגיע עם כפור וזהו ... - (קפא).

שלג של גיר וכל השבילים - (נסחף).

הנהר היה מכוסה בקרח וכל זה ... - (קפוא).

חורף קרא לסופת שלגים וזהו ... - (היא פוצצה).

אבקת השלג של השביל כולה ... - (אבקה).

5. היווצרות צורות זעירות של שמות עצם.

משחק "תן לזה שם בחיבה".

מטפל בדיבור: החורף אמנם קפא וכיסה הכל, אבל אנחנו אוהבים את זה וקוראים לזה בחיבה איך? (חוֹרֶף).

חורף: כפור - (כפור).

קרח - (קרח).

קר - (צמרמורת).

פתית שלג - (פתית שלג).

סופת שלגים - (סופת שלגים)

6. תרגילי נשימה.

מטפל בדיבור: בחורף נושבת לעתים קרובות רוח קרה ופתיתי שלג מצחיקים עפים בשמיים.

זימושקה: “נשבה רוח חורפית, כדור שלג עף.

שלג, שלג, שלג לבן, הוא מכסה את כולכם. "

אני אהפוך אותך לרוח קרה, ותעזור לי לנשוף על פתיתי השלג. (מחלק פתיתי שלג). אתה יודע לנשוף נכון? אנא ספר לנו כיצד יש לעשות זאת.

ילדים אומרים: אנחנו שואפים עמוק דרך האף, לא מרימים את הכתפיים. כשאתה נושף, אל תנפח את לחייך. (ילדים נושפים על פתית שלג.)

עכשיו בואו נחמם את העטים. בואו לנשוף עם אוויר חם. (ילדים "מחממים" את העטים שלהם).

7. חידות

מטפל בדיבור: החורף הוא קפוא, אבל הוא מביא הרבה משחקים, בידור וכיף לאנשים. עכשיו אני אשאל אותך חידות על כיף בחורף, ותנחש אותן. אבל איפה החידות שלנו?

זימושקה: הנה הם. הסתרתי אותם מתחת לפתיתי השלג. בחר חידות.

(ילדים מגיעים לשולחן ובוחרים מעטפות עם חידות).

המטפל בדיבור קורא:

החברים החדשים שלי נוצצים וקלילים כאחד

והם משתוללים איתי על הקרח, והם לא מפחדים מהכפור. (גַלגִלִיוּת)

שתי סוליות מייפל חדשות באורך 2 מטר:

שמתי עליהם שתי רגליים - ורץ בין השלגים הגדולים. (סקִי)

אה, שלג ירד! אני מוציא את חבר הסוס שלי.

אני מוביל סוס בחבל רסן דרך החצר,

אני עף במורד הגבעה וגורר אותה חזרה. (מִזחֶלֶת)

לא גידלו אותי - הסתנוורתי מהשלג.

במקום אף הוחדר גזר בחוכמה.

עיניים - גחלים, ידיות - קשרים.

קר גדול. מי אני? (איש שלג)

(ילדים מנחשים חידות, מטפל בדיבור תולה תמונות אובייקט על גבי לוח מגנטי).

יש דפיקה בדלת. איש שלג נכנס, מברך.

"אני, חבר'ה, איש שלג, התרגלתי לשלג, קר.

עיוורת אותי בזריזות, במקום אף יש גזר.

ודלי על ראשי ומטאטא ביד.

הגעתי לגן שלך כדי לרצות את הילדים.

8. השימוש בשמות עצם במקרה הגניטיבי.

משחק "מה האמן שכח לצייר?"

מטפל בדיבור: איש שלג, נראה שירדת מהתמונה שלנו.

איש שלג: כן, זה צויר על ידי אמן שאהב לצייר תמונות חורף. פעם אחת הוא החליט לצייר את אחיי אנשי שלג, אבל הוא מיהר ולא סיים הכל. בוא נעזור לאמן - צייר את אנשי השלג וספר לך עליו. התיישב ליד השולחן ובחר תמונות.

(כל ילד מדבר על מה שהוא הולך לעשות ומשלים את התמונה.)

"לאיש השלג שלי אין ... (דלי, מטאטא, אף, עיניים, ידיים). אסיים לצייר ... "

(איש השלג משבח את הילדים והמטפל בדיבור מעלה תמונות על גבי לוח מגנטי).

9. חינוך גופני לדקה.

איש שלג: ילדים קמים כולם במעגל,

התחל בחינוך גופני.

(ילדים עומדים במעגל).

"סוף סוף הגיע החורף, (ילדים פורשים את זרועותיהם לצדדים)

הפכו לבתים לבנים (קפלו את זרועותיהם בבית מעל ראשיהם)

שלג ברחוב (הזז ידיים מלמעלה למטה)

השוער סוחף את הרחוב (מחקה)

אנחנו הולכים במזחלות (קראוץ ', זרועות מורחבות קדימה)

אנו כותבים עיגולים על המשטח, (הידיים מונחות מאחורי הגב, מעגלים לאט)

סקי זריז, (לחקות)

וכולנו משחקים כדורי שלג. (לפסל ולזרוק כדורי שלג)

10. גיבוש מילים קשורות.

משחק "ספר לי מילה".

מטפל בדיבור: בחורף, כל מה שמסביב מכוסה שלג לבן ורך.

זימושקה: בואו נשחק עם המילה "שלג".

(זימושקה קורא שיר, והילדים מוסיפים מילים הקשורות למילה "שלג").

"שקט, שקט, כמו בחלום,
נופל לקרקע ... (שלג.)

פלפלים כולם גולשים מהשמיים -
כסוף ... (פתיתי שלג.)

על השבילים, על האחו
הכל יורד ... (כדור שלג.)

הנה קצת כיף לחבר'ה -
חזק וחזק יותר ... (שלג.)

כולם רצים במרוץ
כולם רוצים לשחק ... (כדורי שלג.)

כמו מעיל פוך לבן
לבוש ... (איש שלג.)

בסמוך דמות שלג -
הילדה הזו היא ... (עלמת השלג.)

בשלג, תראה -
עם שדיים אדומים ...

כאילו באגדה, כמו בחלום,
הוא קישט את כל האדמה ... (שלג.) "

מטפל בדיבור: כמה קרובי משפחה יש למילה "שלג". בואו נזכור שוב מילים קשורות. (ילדים מתקשרים.)

11. פיתוח תשומת לב שמיעתית.

מצא משחק מילים נוסף.

איש שלג: שיחקת כל כך טוב עם זימושקה. עכשיו תשחק איתי. הקשיבו ומצאו מילה נוספת.

(ילדים מוצאים מילה נוספת ומסבירים את בחירתם).

"כפור, מקפיא, גלידה, טפטוף."

"שלג, סלק, שוד, איש שלג."

"קר, טוב, מקרר, קר."

"קרח, קרח, רפואה, קרח."

12. פיתוח ניתוח קול-מילולי של מילים וקריאת מילים.

משחק "אסוף את המילה".

מטפל בדיבור: ילדינו הולכים לבית הספר. הם לומדים הרבה וכבר למדו הרבה. עכשיו נשב ליד השולחן ונראה איזה כדורי שלג יוצאי דופן החורף עיוור אותנו. בחר בעצמך.

(ילדים בוחרים מעטפות עם "כדורי שלג" שעליהם נכתבות האותיות. "כדורי שלג" הם בגדלים שונים.)

מטפל בדיבור: סדר את כדורי השלג מהקטן לגדול ביותר. אילו מילים קיבלת? / ילדים קוראים את המילים: מגלשה, מזחלת, משטח החלקה, תבנית /. כמה הברות במילה? כמה תנועות יש במילה? מהו צליל התנועות הלחוץ? בוא עם משפט עם המילה שלך. / ילדים מציעים הצעות. /

איש שלג: זימושקה ואני לומדים גם בבית הספר ליער ורוצים להראות מה למדנו שם.

המטפל בדיבור מזמין את זימושקה ושלג השלג לערוך ניתוח קול של המילה "WINTER", לקבוע את מספר ההברות במילה ולקבוע את ההברה המודגשת. ואז הוא מסתובב על הלוח פתית שלג עם האותיות "Z, I, M, A, B, L, E, K, O, N", מבקש לשים את המילה "Winter" על הלוח ולעשות משפטים עם המילה הזו.

13. עבודה עם משפט מעוות.

מטפל בדיבור: גם עליתי הצעות יפות על החורף, אבל הרוח נשבה, וכל המילים התפזרו. עזור לי לאסוף אותם. בחר בעצמך.

(ילדים מגיעים לשולחן ובוחרים מעטפות עם הצעות).

"מושלג, אני אוהב את החורף."

"אנחנו, בחצר, פנימה, מחליקים."

"ילדים, מגלשות, רוכבים, ש."

"כיף, חורף, אהבה, ילדים, הכל."

14. הרפיה רגשית.

מטפל בדיבור: החורף בסביבה, יש שלג ורוח וכפור מסביב. בחורף יש לנו מצבי רוח שונים: שמחים ועצובים, עצובים ועליזים. בואו נקשיב ונראה איך מוזיקאים ואמנים מדברים על החורף.

(ילדים יושבים על השטיח, מאזינים למוזיקה ורואים שקופיות).

15. החלק האחרון.

(ילדים קמים).

מטפל בדיבור: כעת השיעור שלנו מסתיים. בואו נזכור מה עשינו היום, על מה דיברנו? מי אהב מה?

מה כל אחד מכם עשה הכי טוב?

(ילדים עוברים מיד ליד "כדור שלג קסום" ועונים).

זימושקה ושלגמן מודים לילדים על הפעילות המעניינת, נפרדים ועוזבים.

מטפל בדיבור: אז השיעור שלנו הסתיים. תודה על תשומת הלב.

התפתחות הדיבור. נושאים לקסיים "חורף" ו"כיף חורף ".

ילדים צריכים לדעת נזירות: חורף, קור, רוח, שלג, פתית שלג, כדור שלג, שלג, איש שלג, קרח, קרח, קרח, שלג, שלג נסחף, קור, תבנית, קרום, כפור, סחף שלג, הפשרה, כפור, דגני בוקר, פתיתים , טיפות, מזחלות, מגלשים, החלקה, החלקה על החלקה, מסלול סקי, אשת שלג, מעיל פרווה, מעיל עור כבש, מעיל פוך, מגפי לבד, כפפות, כפפות, כובע, דצמבר, ינואר, פברואר.

נוסף: קר, קפוא, מושלג, מבריק, פריך, פירורי, דביק, רטוב, לבן, נקי, פלאפי, סוער, שטוף שמש, מעוצב, מפצפץ, חזק, שקוף, קרח, קרח, קליל, חורפי, נוצץ, קשה.

פעלים: הגיע, הולך, נופל, מסתחרר, קופא, מכסה, נרדם, מטאטא, קופא, מיילל, עושה רעש, מטפטף, נוצץ, מצייר, זבוב, נמס, נושר, מסתלסל, קופא.

ילדים צריכים להיות מסוגלים לבחור סימנים:
שלג - לבן, פלאפי, קליל, נוצץ, קר ...
חורף - קר, קשה, קפוא, סוער ...
פרוסט ..., קרח ..., סופת שלגים ..., פתית שלג ...

דע את חודשי החורף:
דצמבר ינואר פברואר.
דצמבר אחרי נובמבר ולפני ינואר.
ינואר - ...
פברואר - ...

מבצעים לסיים:
בחורף אנשים חובשים ... (כובעים, מעילי פרווה ...).
החורף מביא ... (שלג, כפור ...).
המים קפאו על ... (נהרות, אגמים ...).
אני אוהב לרכוב בחורף ... (מזחלות, סקי ...).

קח שמות עצם:
מושלג - גוש, עיירה, מערבולת ...
מושלג - אישה, הר, תכריכים ...
קפוא ..., קפוא ..., קפוא ..., קרח ....

התקשר לססקובו:
חורף - חורף, כפור - כפור, שלג - שלג, קרח - קרח, סופת שלג - סופת שלג, סופת שלגים - סופת שלגים ...

צור סיפורים לפי תוכנית:
איך שמת לב לבוא החורף?
מהם הסימנים הראשונים שלה בטבע?
חודשי חורף.
הרגלים של בעלי חיים וציפורים.
כיף ובידור חורפי.

"כיף חורף".

ילדים צריכים לדעת נזירות: חורף, שלג, פתית שלג, כדור שלג, עלמת השלג, סנטה קלאוס, איש שלג, אישת שלג, קרח, החלקה על החלקה, החלקה, מזחלות, מגלשים, מגלשה, כיף, עץ, חגים, זר, טינסל, כדורים, כוכב, קונפטי , מתנות, חג, שמחה, כיף, משחקים, קרנבל, ריקוד עגול, מסכות, לוח שנה, זיקוקים, קונוסים, סנוף, כדור שלג, הוקי, מקל, פאק, תחרות.

התאמה: קר, קפוא, עליז, מושלג, נוצץ, צבעוני, עליז, מפצפץ, חגיגי, ראש השנה, מעוצב, פריך, פלאפי, קרח, עצוב, כסוף, ססגוני.

מילים: הולכים, מתקדמים, מסתובבים, מציירים על החלונות, מכסים, רוקדים, נהנים, שמחים, מוארים, מהבהבים, זורקים, זורקים, יורדים, חורקים, רצים, עוקפים, נופלים, מתנערים, קופאים, דבקים, עוקצים, דוקרים.

יחד עם ילד.
מצא סימן לנושא:
עץ חג המולד (מה?) ……
חג (מה?) ... ..
צעצועי חג המולד (מה?) ... ..

מי צריך מה:
לשחקן הוקי - מקל, פאק, החלקה, משטח החלקה על הקרח, שערים ...
גולש - ...
מחליק - ...
גורקה - ...
איש שלג - ...



שיפור היכולת לשחק מחדש.

הליכה מועילה.

"יש הרבה שלג בפארק העירוני בחורף. שלג שוכב על האדמה, על ספסלים, על ענפי עצים. החבר'ה הלכו לפארק. הם בנו שם מבצר שלג והחלו לשחק כדורי שלג. שלג אחד נפל למזין. הבנים הבחינו שהוא ריק. הם הם לקחו זרעים מכיסם ושפכו אותם למזין. ומעץ אחר שתי סנאים הביטו בילדים. הבנים הכינו להם אגוזים. זו הייתה טיול מהנה ושימושי. "

* ענה על השאלות:
איפה השלג מונח?
לאן נעלמו החבר'ה?
מה הם בנו?
- איך החבר'ה התחילו לשחק?
- איפה הכדור שלג פגע?
- במה הבחינו הבנים?
מה האכלת את הציפורים?
- מה הבנים בישלו לסנאים?
- איזו הליכה עברו החבר'ה?

מזין חם.

"זה היה חורף. ואניה הלכה גן ילדים... הוא נשא בידו לחם זנגוויל. הילד לא שם לב כשהוא הפיל את הכפפה והג'ינג'ר. ואניה חזרה הביתה - בלי כפפות, בלי זנגוויל. איפה הם? ובזמן הזה הדרורים נתקלו בלחם הזנגוויל, ניקרו בו, ציצו. הם כבר אכלו את כל לחם הזנגוויל והחלו לנקר את הכפפה. ואניה מביט דרך החלון לעבר כפפתו וחושב: "זה מה שהפך מזין ציפורים חם."

* ענה על השאלות:
מאיפה ואניה הגיעה?
מה הוא נשא?
- במה ואניה לא שמה לב?
- מי ניקר את לחם הזנגביל?
- מה חשבה וניה?

* שם איזה סוג של ציפורים חורפות אתה מכיר.

נטליה פחומובה
שיעור טיפול בדיבור בנושא הלקסיקלי "חורף" לילדים בקבוצה המבוגרת יותר עם OHP.

ביאור: מושב טיפולי דיבור בתת-קבוצה בנושא« חוֹרֶף» , ל ילדים בני 5-6 עם OHPמכוון לפיתוח לקסיקו- אמצעי דקדוק של שפה, פיתוח דיבור דיאלוגי, היווצרות תהליכים נפשיים באמצעות משחקי התפתחות ותרגילים לפיתוח כללי ו מיומנויות מוטוריות עדינות. כיבוש כולל משימות התפתחותיות באמצעות חומר חזותי וציוד מולטימדיה.

תוכן תוכנה:

שפר את המיומנות בניהול דיאלוג מוכן (שִׂיחָה);

למד להבליט סימנים, פעולות של אובייקטים;

צמצם תצוגות ילדים על צבעי יסוד

לְלַמֵד יְלָדִים כמה דרכים להיווצרות מילים;

הרחב מיומנות בנייה סוגים שונים הצעות

מטרה: להרחיב ולהעצים אוצר מילים על ידי נושא« חוֹרֶף» , להתפתח לקסיקו- מבנה דקדוקי ודיבור דיאלוגי.

משימות:

חינוך לתיקון. איחוד רעיונות על החורף וסימניו. חידוד, הרחבה והפעלה של מילון התוכנה נושא« חוֹרֶף» ... שְׁלֵמוּת לקסיקו-מבנה דקדוקי נאומים: ללמד להדגיש את שמות האובייקטים, הפעולות, הסימנים; לְלַמֵד יְלָדִים כמה דרכים להיווצרות מילים (היווצרות השתתפות)... פיתוח כישורים ניתוח מילים של מילים(חלוקת מילים להברות)... איחוד ידע אודות ההצעה.

תיקון והתפתחות. פיתחו דיבור דיאלוגי, הרחיבו את המיומנות בבניית סוגים שונים של משפטים, למדו להשתמש במילות יחס "פועל, ש, ב", המציין את הסידור המרחבי של עצמים, בשילוב עם צורות המקרה המקבילות של שמות עצם. לשפר מבנה סילבי של מילים... למד לבחור מילים נרדפות, להביע את מחשבותיך בצורה נכונה ומדויקת יותר. לפתח תשומת לב חזותית, חשיבה לוגית, מיומנויות מוטוריות עדינות וכלליות, תיאום דיבור עם תנועה.

חינוך לתיקון. גיבוש כישורי שיתוף פעולה, הבנה הדדית, מיטיב לב, עצמאות, יוזמה, אחריות. גידול אהבה ו יחס מכבד לטבע.

שיטות: מילולית, חזותית.

קבלות פנים: עניין רגשי, חידות, גישה פרטנית, עידוד מילולי, צורות וסוגי ילדים פעילויות: שובב, תקשורתי.

עבודה מקדימה. הליכה, תצפית על שינויים בחורף בטבע. לימוד תרגיל "איש שלג" ו התעמלות באצבעות "כַּדוּר שֶׁלֶג"... שמיעה ודיון עם מנהל מוזיקלי עבודות של ויוואלדי "עונות. חוֹרֶף» .

חוסך בריאות טכנולוגיות: חינוך גופני, התעמלות באצבעות.

הַרשָׁמָה. ס 'ווהרינצבה העולם. חוֹרֶף. חומר דידקטי, מעטפות עם תוכניות הצעות.

יישום המדינה דרישות: שילוב חינוכי אזורים: "מוּסִיקָה", "תִקשׁוֹרֶת", "קריאת סיפורת", "הכרה", "בְּרִיאוּת".

משאבים חינוכיים:

תקציר של Nishcheva N.V שיעורי טיפול בדיבור בקבוצת משנה קבוצה בכירה גן ילדים עם OHP... - SPb.: PRESS CHILDHOOD 2007. - 704 עמ '

בוריסנקו מ.ג לוקינה נ.א. חוֹרֶף, כיף בחורף... - SPb.: Parity, 2005. (סדרה "דקדוק במשחקים ובתמונות").

« טיפול בדיבור לעבוד עם ילדים ברמה III פיתוח דיבור». מחברים: T. B. Filicheva, G. V. Chirkina.

Konovalenko S. V. Konovalenko V. V. חזיתית שיעורי טיפול בדיבור בנושא הלקסיקו-סמטי« חוֹרֶף» ל יְלָדִים עם ONR ed GNOM ו- D 2005.

מתקנת טיפול בדיבור לעבוד עם ילדים בני 5-7 תכנון נושאי בלוק / אישור sos E. F. Kurmaeva. - וולגוגרד: מורה 2012

תרחיש של פעילויות תיקון וחינוך מאורגנות

אני אורג רגע: המוזיקה של ויוואלדי נשמעת "עונות. חוֹרֶף» האזנה לקטע מהעבודה.

קלינאי תקשורת: חבר'ה, האם האזנתם ליצירת מוסיקה, באיזו שעה בשנה זה נראה?

יְלָדִים: זה נראה כמו חורף.

קלינאי תקשורת: זה נכון החורף הגיע אלינו.

II מבוא לנושא: שיחה על סימני החורף.

קלינאי תקשורת: חבר'ה, איך נדע מה הגיע אלינו חוֹרֶף?

יְלָדִים:

קר בחוץ.

שלג רך לבן ירד ברחוב.

גגונים תלויים על הגגות

סופת שלגים חזקה גורפת ברחוב.

הלילה ארוך יותר והיום קצר יותר.

השמש זורחת, אך לא מתחממת.

קרח על הכביש.

שלג על הכביש.

III החלק העיקרי

1. חידות

* אמן בלתי נראה

הולכים בעיר

כל הלחיים יאדימו

זה יצבט את כולם באף.

ובלילה הוא, בזמן שישנתי,

הגיע עם מברשת קסמים

וצבוע על החלון

עלים נוצצים

(כְּפוֹר)

* בלי זרועות, בלי רגליים

והוא יודע לצייר

(כְּפוֹר)

* כוכב מוזר

נפל מהשמיים

בכף ידי

נשכב ונעלם

(פְּתִית שֶׁלֶג)

* איזה אדם מגוחך

עשיתי את דרכי למאה ה -21

גזר - אף במטאטא יד

מפחד מהשמש והחום.

(איש שלג)

* הוא צומח הפוך

הוא לא צומח בקיץ, אלא בחורף

זה יאפה אותה בשמש

היא תבכה ותמות

(נָטִיף קֶרַח)

* אני ממהר כמו כדור מלפנים,

רק קרח מתפצפץ

כן, האורות מהבהבים

מי סוחב אותי?

(גַלגִלִיוּת).

* לוקריה פיזרה נוצות כסף.

טווה נסחף -

הרחוב הפך לבן

(סוּפַת שֶׁלֶג)

* עמדנו כל הקיץ,

צפויים חורפים.

הנקבוביות המתינו -

מיהר מההר

(מִזחֶלֶת)

* לא גידלו אותי - הסתנוורתי מהשלג

גזר הוכנס בזריזות למקום האף,

העיניים גחלים והשפתיים זרדים.

קר, גדול. מי אני?

(אשת שלג)

2. עריכת הצעות ל תמונות עלילה בנושא "כיף חורפי" והצבת תוכניות הצעה. נספח 2

קלינאי תקשורת: חבר'ה, הסתכלו על הלוח, הנה תמונות הרמז המופיעות כיף בחורף... ספר לי איך ילדים יכולים ליהנות שעון חורף של השנה? הרכיב את הצעותיך ופרס את מתווה ההצעה.

יְלָדִים:

ילדים מזחלים במורד הגבעה.

ילדים הולכים על החלקה על הקרח.

ילדים הולכים לסקי ולסנובורד.

ילדים משחקים כדורי שלג.

ילדים מייצרים איש שלג ו אשת שלג.

ילדים בונים מבצר שלג.

ילדים מסירים שלג.

ילדים מאכילים את הציפורים בחורף.

ילדים משחקים הוקי.

3. משחק "מצא הבדלים" "על המשטח"... תקשורת 1 (מצגת שקופית 9)

קלינאי תקשורת: חבר'ה מסתכלים על שתי התמונות האלה ומוצאים 9 שונות

יְלָדִים:

1. לילדה יש \u200b\u200bצמיד על היד

2. לילד במעיל הצהוב יש גלגיליות שונות.

3. הילד במעיל הצהוב פתח את ידו.

4. לילדה בז'קט הוורוד יש רצועה אחת.

5. לילדה בסוודר הירוק אין כיפה כחולה.

6. שחקני הוקי החליפו מקומות.

7. מועדון הילד נעלם.

8. ילדים רוכבים בזוגות.

9. הילדה נפלה שמאלה.

ועכשיו החבר'ה ישחקו במשחק הטלפון, ידיים מוכנות.

4. חלוקת מילים למשחק הברות "טֵלֵפוֹן"

שלג, נודניק, נודניק, נודניק-פתיל, סנו-הו-רוך, משקולות נחשים. מה החלק המשותף של כל המילים? (שֶׁלֶג)

5. משחק "מה החלק הנפוץ של המילים".

קלינאי תקשורת: חורף, תרדמת שינה, דג המלך. יְלָדִים: (חוֹרֶף)

קלינאי תקשורת: קר, קר, קר, מקרר. יְלָדִים: (קַר)

קלינאי תקשורת: כפור, כפור, קפוא, כפור, כפור, כפור. יְלָדִים: (כְּפוֹר)

קלינאי תקשורת: קרח, קרח, קרח, קרח, קרחון, הקפאה.

יְלָדִים: (קרח)

6. חינוך גופני

תרגיל "איש שלג".

בוא, חבר, נועז יותר, חבר,

הם הולכים במעגל, מעמידים פנים שהם מגלגלים כדור שלג לפניהם.

קייטי כדור השלג שלך בשלג. זה יהפוך לכדור עבה "לצייר" ידיים במעגל גדול.

וזה יהפוך לאיש שלג.

"לצייר" איש שלג משלושה גושים.

החיוך שלו כל כך בוהק!

הם מחייכים רחב.

שתי עיניים, כובע, אף, מטאטא.

הם מראים את עיניהם, מכסים את ראשיהם בכף היד, נוגעים באף, עומדים זקופים, כאילו אוחזים במטאטא דמיוני.

אבל השמש תאפה מעט

סקוואט לאט.

אוי ואבוי! - ואין איש שלג.

מושכים בכתפיהם. V. Egorov

התעמלות אצבעות "כַּדוּר שֶׁלֶג"

אחת, שתיים, שלוש, ארבע - כופף את האצבעות החל מהאגודל

אתה ואני עיוורנו כדור שלג - פסל, משנה את מיקום כפות הידיים

עגול, חזק, חלק מאוד - מראה עיגול, לוחץ כפות ידיים יחד, מלטף בכף יד אחת

ובכלל לא מתוק - מאיים באצבע

ברגע שאנחנו זורקים את זה,

שניים - נתפוס

שלוש - טיפה

ואנחנו נשבר

חבר'ה, עכשיו בואו נחשוב ונספר.

7. משחק "בחר שלט" שקף מצגת 10-12

שֶׁלֶג (מה) - לבן, פלאפי, רך, נקי.

כְּפוֹר (מה) - חזק, רשע, חזק, חלש.

חוֹרֶף(מה) - קר, קפוא, מושלג, עליז.

8. משחק "תרים את הפעולה" מצגת מצגת 13-14

שֶׁלֶג (מה הוא עושה) - הליכה, נפילה, מסתובב, שוכב, חורק.

כְּפוֹר (מה הכפור עושה) - צובט, סדקים, נושך, מושך.

9. משחק "טופס שלט" שקופית מצגת 15

שלג נוצץ בשמש (אז הוא מה) שלג זורח בשמש,

שלג נוצץ בשמש - שלג נוצץ בשמש,

שלג נוצץ מתחת לקרני השמש - שלג נוצץ מתחת לקרני השמש,

כפיפות שלג מתחת לרגליים - שלפוחיות שלג מתחת לרגליים,

שלג חורק מתחת לרגליים - שלג חורק מתחת לרגליים,

שלג יורד לקרקע - שלג יורד לקרקע,

שלג מסתחרר באוויר - שלג מסתחרר באוויר.

10. משחק "תגיד אחרת"

שלג - סופת שלגים, סופת שלגים, סופת שלגים, סערה, סופת שלגים, סופת שלגים.

קר - קר, קור, כפור.

להקפיא - לצנן, להקפיא, להקפיא, לרעוד מהקור, להקפיא, להקפיא.

IV. חלק אחרון. הִשׁתַקְפוּת.

שיעור טיפול בדיבור בנושא הלקסיקלי "חורף" בקבוצה הבוגרת לילדים עם OHP.

הזוכה בתחרות הכל-רוסית « המאמר המבוקש ביותר של החודש » ינואר 2018

יעדים חינוכיים בתיקון:
הבהירו והרחיבו את הבנת החורף, את אותותיו
לשכלל ולהפעיל את אוצר המילים בנושא, ללמד כיצד לענות על שאלות, לעשות משפטים, לבחור מילים-סימנים ומילים-פעולות.
כדי לשפר את המבנה הדקדוקי של הדיבור, ללמד ליצור שמות עצם עם סיומות זעירות, כדי לשפר את הכישורים של שימוש במבנים של מילות מפתח.
מטרות תיקון והתפתחות:

הורד תקציר
פיתוח קשב ותפיסה חזותית, שמיעת דיבור ותפיסה פונמית, זיכרון, עדין ו מיומנויות מוטוריות כלליות, נשימה ונשיפת דיבור נכונה, תיאום דיבור עם תנועה.
מטרות תיקון וחינוך:
גיבוש מיומנויות של שיתוף פעולה, הבנה הדדית, מיטיב לב, עצמאות, יוזמה, אחריות, חינוך של אהבה לטבע
עבודה מקדימה: טיול, התבוננות בשינויי החורף בטבע. לימוד התרגיל "איש שלג" והתעמלות אצבעות. שמיעה ודיון עם המנהל המוסיקלי של יצירתו של ויוואלדי "העונות. חוֹרֶף".
ציוד: בד בד, תמונות עם דימוי של חורף, ציוד ספורט, כדור; פתיתי שלג עשויים נייר לבן דק על חוטים, מעטפות עם תוכניות הצעה.
1. רגע ארגוני
המוזיקה של ויוואלדי "ארבע העונות" נשמעת, מאזינים לקטע מהיצירה.
מטפל בדיבור: חבר'ה, האזנתם ליצירת מוסיקה, באיזו שעה בשנה זה נראה?
ילדים: זה נראה כמו חורף.
מטפל בדיבור: נכון, החורף הזה הגיע אלינו.

2. שיחה על עונות השנה
- איך נדע שהחורף הגיע אלינו?
יְלָדִים:
קר בחוץ.
שלג רך לבן ירד ברחוב.
קרחונים תלויים על הגגות
סופת שלגים חזקה גורפת ברחוב.
הלילה ארוך יותר והיום קצר יותר.
השמש זורחת, אך לא מתחממת.
קרח על הכביש.
שלג על הכביש.
3. החלק העיקרי
מטפל בדיבור: איש השלג הביא מכתב, ומה נגלה שם כעת.
... פאזלים
* אמן בלתי נראה
הולכים בעיר
כל הלחיים יאדימו
זה יצבט את כולם באף.
ובלילה הוא, בזמן שישנתי,
הגיע עם מברשת קסמים
וצבוע על החלון
עלים נוצצים
(כְּפוֹר)
* כוכב מוזר
נפל מהשמיים
בכף ידי
נשכב ונעלם
(פְּתִית שֶׁלֶג)
* איזה אדם מגוחך
עשיתי את דרכי למאה ה -21
גזר - אף במטאטא יד
מפחד מהשמש והחום.
(איש שלג)
* הוא צומח הפוך
הוא לא צומח בקיץ, אלא בחורף
זה יאפה אותה בשמש
היא תבכה ותמות
(נָטִיף קֶרַח)
* אני ממהר כמו כדור מלפנים,
רק קרח מתפצפץ
כן, האורות מהבהבים
מי סוחב אותי?
(גַלגִלִיוּת).
* לוקריה פיזרה נוצות כסף.
טווה נסחף -
הרחוב הפך לבן
(סוּפַת שֶׁלֶג)
* עמדנו כל הקיץ,
צפויים חורפים.
הנקבוביות המתינו -
מיהר מההר
(מִזחֶלֶת)
4. תרגיל "פתיתי שלג"
- בזמן שדיברנו התחיל לרדת שלג ברחוב, ופתיתי שלג אמיתיים עפו אלינו. לראות מה הם?
המטפל בדיבור מחלק פתית שלג על חוט לכל ילד.
בואו נגרום לפתיתי השלג שלנו להסתובב. צייר אוויר באטיות דרך האף שלך. אל תתנשף בלחייך, מותח את שפתייך בקשית ומכה על פתיתי השלג.
המטפל בדיבור דואג שבמהלך התרגיל ילדים לא מרימים את כתפיהם. חזור על התרגיל 3-5 פעמים.
5. עריכת הצעות לתמונות עלילות בנושא "כיף חורפי" והצבת תוכניות הצעה.
- פתיתי השלג עפו והזמינו אותנו לשחק הלאה.
- הכנתי עבורכם משימה קשה, אבל דיברתם כל כך טוב על החורף שלדעתי תוכלו להתמודד איתה בקלות.

מטפל בדיבור: חבר'ה, הסתכלו על הלוח, הנה תמונות רמז שמראות כיף בחורף. ספר לי איך ילדים יכולים ליהנות במהלך עונת החורף? הרכיב את הצעותיך ופרס את מתווה ההצעה.
יְלָדִים:
ילדים מזחלים במורד הגבעה.
ילדים הולכים על החלקה על הקרח.
ילדים הולכים לסקי ולסנובורד.
ילדים משחקים כדורי שלג.
ילדים מייצרים איש שלג ואשת שלג.
ילדים בונים מבצר שלג.
ילדים מסירים שלג.
ילדים מאכילים את הציפורים בחורף.
ילדים משחקים הוקי.
6. משחק דידקטי "מצא את המילים"
- בחורף מזג האוויר שונה בחוץ. או סופת שלגים תפרוץ, ואז כפור חזק ואז שלג. אני אתקשר תופעת טבע, ואתה עונה.
פרוסט (מה הוא עושה?) - מפצפץ, עוקץ, נושך ...
סופת שלגים (מה זה עושה?) - רוחות, זעם, יללות, מטאטא ....
שלג (מה זה עושה?) - הוא הולך, עף, נופל, מסתחרר ...
ילדים (מה הם עושים?) - הם הולכים, רוכבים, משחקים, נהנים, שמחים ...
7. משחק "שם בחיבה" עם כדור
הגיע הזמן לשחק בכדור. אני אתן את השם למילה, ואתה תדבר על זה בחיבה.
שלג - כדור שלג קרח - קרח
כפור - כפור עץ - עץ
רוח - רוח שקף - גבעה
קרח - קרח קר - צמרמורת
חורף - מזחלות חורף - מזחלות
8. תרגיל "מה השתנה?"
המטפל בדיבור מניח על הלוח תמונות אובייקט המתארות את החורף.
- חבר'ה, הביטו היטב בתמונות וזכרו אותן. עכשיו תעצום עיניים, ואסיר תמונה אחת או אחליף אותן. אתה צריך לומר מה השתנה או מה לא.
9. חינוך גופני "איש שלג".
בוא, חבר, נועז יותר, חבר,
הם הולכים במעגל, מעמידים פנים שהם מגלגלים כדור שלג לפניהם.
קייטי כדור השלג שלך בשלג. זה יהפוך לכדור עבה, "צייר" עיגול גדול עם הידיים.
וזה יהפוך לאיש שלג.
"צייר" איש שלג משלושה גושים.
החיוך שלו כל כך בוהק!
הם מחייכים רחב.
שתי עיניים, כובע, אף, מטאטא.
הם מראים את עיניהם, מכסים את ראשיהם בכף היד, נוגעים באף, עומדים זקופים, כאילו אוחזים במטאטא דמיוני.
אבל השמש תאפה מעט
סקוואט לאט.
אוי ואבוי! - ואין איש שלג.
מושכים בכתפיהם. V. Egorov

10. התעמלות אצבעות
אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש, כופפי את האצבעות אחת אחת.
יצאנו לטייל בחצר. הם הולכים לאורך השולחן כדי לציין. וממוצע אֶצבַּע.
הם פיסלו אשת שלג, "פסלו" גוש עם שתי כפות ידיים.
הציפורים הוזנו בפירורים, הם "ריסקו" את הלחם בכל אצבעותיהם.
ואז רכבנו במורד הגבעה, מובילים את הגזירה. אצבע על כף היד.
הם שכבו גם בשלג. כפות הידיים מונחות על השולחן אחת ואחת
צַד.
כולם חזרו הביתה בשלג. נענע את כפות ידיהם.
אכלנו את המרק והלכנו לישון. מרק "כפית".
9. תרגיל "איפה זה קורה?"
- חבר'ה, הביטו בתמונות וענו על שאלותי.
המטפל בדיבור שם תמונה אחת על בד הקמת התיאור, המתאר משחקי החורף ותופעות טבע לאיחוד היחס עליו.
איפה פתית השלג?
- איפה התקרח תלוי?
- איפה הקרח קפוא?
איפה הילדים רוכבים?
איפה המזחלות?
היכן יוצר איש השלג?
11. תרגיל "סיים את המשפט"
- בוא נשחק משחק. אני אגיד תחילת משפט, ותוסיף את המילה איש שלג.
החלטנו לסנוור ... (איש שלג).
חיברנו גזר אף ל ... (איש השלג) שלנו.
הראינו לשכנינו ... (איש שלג).
שיחקנו עם ... (איש השלג) שלנו.
סיפרנו לסבתא שלי על ... (איש שלג).
12. תרגיל "איש שלג" (הכנת משפטים)
המטפל בדיבור מסיר תמונות.
- ספר לי מי הילדים עוורים בטיול בפארק?
בואו נגיד את זה בבהירות ונלטף את המילה הזו.
- עכשיו מבטא את המילה הזו בתורו, וטופח עליה.
ילדים אחד אחד מבצעים את המשימה, ומציינים כמה הברות יש במילה זו.
- נסה להמציא משפט עם המילה איש שלג.
13. סיכום השיעור
- זוכר על מה דיברנו בכיתה?
- מה עשינו בכיתה?
- מה מצא חן בעיניך?
הערכת ילדים.

לַחֲזוֹר

×
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:
נרשמתי כבר לקהילה "toowa.ru"