תקציר שיעור ריפוי בדיבור על היווצרות קטגוריות מילוניות ודקדוקיות ומיומנויות גרפו-מוטוריות אצל ילדים מהשנה השישית לחיים עם תת-התפתחות כללית בדיבור והפרעות במערכת השרירים והשלד נושא לקסיקלי: "חורף. תקציר ריפוי בדיבור

הרשם ל
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:

תַקצִיר שיעורי ריפוי בדיבורבנושא "חורף. כיף חורף».

קודריאשובה אירינה ניקולייבנה

מורה קלינאית תקשורתGBDOU d/s מס' 2 מחוז קירובסקי, סנט פטרסבורג

מטרות חינוכיות מתקנות:

  • הכללה וחידוד הידע של הילדים על כיף בחורף ובחורף. הפעלה והרחבה של אוצר המילים על חשבון מילים-פעולות, מילים-סימנים. פיתוח כשרון לשוני באמצעות יצירת מילים קשורות. פיתוח דיבור קוהרנטי (שרטוט משפטים בנושא השיעור "חורף. כיף חורף"; יצירת קשרים סמנטיים בעבודה לתיקון משפט מעוות).
  • שיפור המבנה הדקדוקי של הדיבור, היווצרות מיומנות ההטיה ויצירת מילים (יצירת שמות תואר יחסיים; היווצרות פעלים מושלמים, זמן עבר, נְקֵבָהבאמצעות הקידומת "עבור-"; היווצרות צורות מזעריות של שמות עצם עם הסיומות "-ets", "-its", "-ok", "-och-"; השימוש בשמות עצם במקרה גניטיבי; בחירה ושימוש במילים קשורות בדיבור).
  • איחוד ושיפור המיומנויות של ניתוח מילים קולי-הברתי וקריאת מילים.

מטרות תיקון והתפתחות:

  • פיתוח קשב שמיעתי וחזותי, תפיסה, זיכרון.
  • פיתוח שמיעה בדיבור.
  • פיתוח ייצוגים אופטיים-מרחביים, ניתוח חזותי וסינתזה.
  • פיתוח דיבור דיאלוגי.
  • פיתוח היכולת להעיר על מעשיו, לתת דיווח מילולי על התרגיל, לעשות הכללות מילוליות והגיוניות.
  • פיתוח מיומנות הפגת מתח פיזי ורגשי.
  • פיתוח תכונות אישיות: פעילות, סקרנות, עצמאות, יכולת ליישם את הידע שנצבר ב פעילות עצמאית, פיתוח היכולת להערכה עצמית והתבוננות פנימית.
  • פיתוח של הנחות אוניברסליות פעילויות למידה: היכולת להקשיב למבוגר ולמלא אחר הוראותיו.

מטרות חינוכיות:

  • טיפוח עניין מתמיד בשיעורים, יוזמה, חתירה לפעילות נמרצת, עצמאות בקבלת החלטות.
  • העלאת אהבה וכבוד לשפה הרוסית ותשומת לב לדיבור שלו.

צִיוּד:

  • לוח מגנטי
  • מגנטים
  • מודולים המיועדים להמפ
  • פלננלגרף
  • מחברת
  • תחפושות זימושקה ואיש שלג;
  • פתיתי שלג;
  • מעטפות עם חידות;
  • תמונות נושא (מגלשיים, גלגיליות, מזחלות, איש שלג);
  • תמונות של אנשי שלג עם פרטים חסרים;
  • מעטפות עם אותיות שטוחות.
  • עיגולים ססגוניים לניתוח קול;
  • אותיות מטוס לפלנלגרף;
  • מעטפות עם משפטים מעוותים;
  • "כדור שלג קסום";
  • פַּעֲמוֹן;
  • עפרונות צבעוניים.

עבודה מקדימה:

לימוד נושאים מילוניים: "חורף", "כיף חורף". תצפיות בטבע, שיחות בנושאים אלו. קריאה ספרות בדיונית.

מהלך השיעור:

1. רגע ארגוני.

ילדים נכנסים ומברכים. קלינאית התקשורת אומרת לילדים שהשיעור היום הוא יוצא דופן, ואורחים רבים הגיעו לראות אותו.

2. היכרות עם הנושא.

קלינאי תקשורת. עכשיו אשאל חידה. הקשב טוב.

"אבק את השבילים, צבע את החלונות.

נתתי שמחה לילדים ונתתי להם טרמפ על המזחלת.

באיזו תקופה בשנה עוסקת החידה הזו? (על החורף.)

ועל החורף נדבר היום בכיתה.

מי שימנה את סימני החורף יישב על גדם עץ.

(שלג, קור, כפור, סופת שלגים, קור, אבקה).

(ילדים עונים ויושבים על "גדמים").

הפעמון מצלצל. זימושקה נכנס ומברך.

אני חורף קר

תחרה היא התלבושת שלי.

הגיע לכיתה שלך

לגן ילדים נפלא.

3. יצירת שמות תואר יחסיים.

קלינאית תקשורת: זימושקה, תשחק איתנו?

זימושקה: אני רוצה לשמוע מה אתה יודע על החורף? תגיד לי, איזה מזג אוויר יכול להיות בחורף?

קלינאית התקשורת מציעה אפשרויות: אם יורד שלג בחוץ, אז מזג האוויר...

שלג - (מושלג);

כפור - (קפוא /;

רוח - (רוח);

קר קר);

קר קר)

4. היווצרות הפעלים המושלמים בזמן עבר של המין הנקבי עם הקידומת "עבור".

משחק "מה עשה החורף?"

קלינאית תקשורת: חבר'ה, בואו והסתכלו מהחלון. (ילדים קמים). התעוררתי מוקדם בבוקר, הסתכלתי מהחלון והופתעתי. חורף-חורף, מה עשית?

החורף הגיע עם כפור וזהו... - (קפא).

סופת שלגים של גיר וכל השבילים - (נסחפה).

הנהר היה מכוסה קרח וכל ... - (קפוא).

החורף קרא סופת שלגים וזהו... - (היא התפוצצה).

אבקת השלג של השביל היא כולה... - (אבקת).

5. היווצרות צורות זעירות של שמות עצם.

משחק "שם אותו בחיבה".

קלינאית תקשורת: אמנם החורף קפא וכיסה הכל, אבל אנחנו אוהבים את זה וקוראים לזה בחיבה מה? (חוֹרֶף).

חורף: כפור - (כפור).

קרח - (קרח).

קר - (צנן).

פתית שלג - (פתית שלג).

סופת שלגים - (סופת שלגים)

6. תרגילי נשימה.

קלינאי תקשורת: בחורף נושבת לעתים קרובות רוח קרה, ופתיתי שלג מצחיקים עפים בשמיים.

זימושקה: "רוח חורפית נשבה, כדור שלג עף.

שלג, שלג, שלג לבן, זה מכסה את כולכם."

אני אהפוך אותך ל רוח קרהואתה תעזור לי לנשוף את פתיתי השלג. (מחלק פתיתי שלג). האם אתה יודע לנשוף נכון? אנא ספר לנו איך זה צריך להיעשות.

ילדים אומרים: אנחנו שואפים עמוק דרך האף, לא מרימים את הכתפיים. כאשר אתה נושף, אל תנפח את הלחיים שלך. (ילדים נושפים על פתית שלג.)

עכשיו בואו נחמם את העטים. בואו נשוף אוויר חם. (ילדים "מחממים" את העטים שלהם).

7. חידות

קלינאית תקשורת: החורף הוא כפור, אבל הוא מביא הרבה משחקים, בידור וכיף לאנשים. עכשיו אשאל אתכם חידות על כיף בחורף, ואתם תנחשו אותן. אבל איפה החידות שלנו?

זימושקה: הנה הם. החבאתי אותם מתחת לפתיתי השלג. בחר חידות.

(ילדים הולכים לשולחן ובוחרים מעטפות עם חידות).

קלינאית התקשורת קוראת:

החברים החדשים שלי גם מבריקים וגם בהירים

והם משתובבים איתי על הקרח, והם לא מפחדים מהכפור. (גַלגִלִיוּת)

שתי סוליות מייפל חדשות בקוטר 2 מ':

אני שם שתי רגליים עליהם - ורץ דרך השלגים הגדולים. (מִגלָשַׁיִם)

הו, שלג ירד! אני מוציא את החבר שלי לסוס.

אני מוביל סוס בחבל רסן דרך החצר,

אני מעיף אותו במורד הגבעה וגורר אותו אחורה. (מִזחֶלֶת)

לא גידלו אותי - התעוורתי מהשלג.

במקום אף, הם הכניסו בחוכמה גזר.

עיניים - גחלים, ידיות - קשרים.

מגניב גדול. מי אני? (איש שלג)

(ילדים מנחשים חידות, קלינאית תקשורת תולה תמונות חפצים על לוח מגנטי).

נשמעת דפיקה בדלת. איש שלג נכנס, מברך.

"אני, חבר'ה, איש שלג, התרגלתי לשלג ולקור.

עיוורת אותי בזריזות; במקום אף יש גזר.

ודלי על הראש ומטאטא ביד.

באתי לגן שלך כדי לרצות את הילדים.

8. השימוש בשמות עצם ברישיון גניטיבי.

משחק "מה האמן שכח לצייר?"

קלינאי תקשורת: איש שלג, נראה שירדת מהתמונה שלנו.

איש שלג: כן, זה צויר על ידי אמן שאהב לצייר תמונות חורף. פעם הוא החליט לצייר את אחיי אנשי השלג, אבל הוא מיהר ולא סיים הכל. בואו נעזור לאמן - לצייר את אנשי השלג ולספר לכם על כך. שב ליד השולחן ובחר תמונות.

(כל ילד מדבר על מה שהוא הולך לעשות ומסיים את התמונה.)

"לאיש השלג שלי אין... (דלי, מטאטא, אף, עיניים, ידיים). אני אסיים לצייר..."

(איש השלג משבח את הילדים, והקלינאית מפרסמת תמונות על לוח מגנטי.)

9. תרבות גופנית לדקה.

איש שלג: ילדים, כולם קמים במעגל,

מתחילים בחינוך גופני.

(ילדים עומדים במעגל).

"סוף סוף הגיע החורף, (ילדים פורשים את זרועותיהם לצדדים)

הפך לבן בבית

יורד שלג ברחוב (הזיז את הידיים מלמעלה למטה)

השוער מטאטא את הרחוב (לחקות)

אנחנו נוסעים במזחלות (כריעה, ידיים מושטות)

אנחנו כותבים עיגולים על משטח ההחלקה, (הידיים מונחות מאחורי הגב, לאט לאט מעגלים)

סקי מיומן, (חיקוי)

וכולנו משחקים בכדורי שלג. (לפסל ולזרוק כדורי שלג)

10. היווצרות מילים קשורות.

משחק "תגיד מילה".

קלינאית תקשורת: בחורף הכל מסביב מכוסה שלג לבן ורך.

זימושקה: בואו נשחק עם המילה "שלג".

(זימושקה קורא שיר, והילדים מוסיפים מילים הקשורות למילה "שלג").

"שקט, שקט, כמו בחלום,
נופל ארצה... (שלג.)

מוך כולם מחליקים מהשמיים -
כסוף... (פתיתי שלג.)

על השבילים, על האחו
הכל יורד... (כדור שלג.)

הנה קצת כיף לחבר'ה -
חזק יותר וחזק יותר... (שלג.)

כולם רצים במירוץ
כולם רוצים לשחק... (כדורי שלג.)

כאילו בפנים מעיל פוך לבן
לבוש... (איש שלג.)

בקרבת מקום יש דמות שלג -
הבחורה הזו היא... (עלמת השלג.)

בשלג, תראה -
עם שדיים אדומים... (בולפינקים.)

כאילו באגדה, כמו בחלום
הוא עיטר את כל הארץ... (שלג.) "

קלינאית תקשורת: כמה קרובי משפחה יש למילה "שלג". בואו נזכור שוב מילים קשורות. (ילדים מתקשרים.)

11. פיתוח קשב שמיעתי.

מצא משחק מילים נוסף.

איש שלג: שיחקת כל כך טוב עם זימושקה. עכשיו תשחק איתי. הקשב ומצא מילה נוספת.

(ילדים מוצאים מילה נוספת ומסבירים את בחירתם.)

"פרוסט, מקפיא, גלידה, טפטוף".

"שלג, שושן, ציוד, איש שלג."

"קר, טוב, מקרר, קר."

"קרח, קרח, תרופה, קרח."

12. פיתוח ניתוח קולי-הברתי של מילים וקריאת מילים.

משחק "אספו את המילה".

קלינאית תקשורת: הילדים שלנו הולכים לבית הספר. הם לומדים הרבה וכבר למדו הרבה. עכשיו נשב ליד השולחן ונראה אילו כדורי שלג יוצאי דופן עיוור אותנו החורף. בחר בעצמך.

(ילדים בוחרים מעטפות עם "כדורי שלג" עליהן כתובות האותיות. "כדורי שלג" בגדלים שונים).

קלינאי תקשורת: מסדרים את כדורי השלג מהקטנים לגדולים ביותר. איזה מילים קיבלת? / ילדים קוראים את המילים: מגלשה, מזחלת, משטח החלקה, דפוס /. כמה הברות יש במילה? כמה תנועות יש במילה? מהו צליל התנועות הלחוץ? תמציא משפט עם המילה שלך. / ילדים מעלים הצעות. /

איש שלג: גם אני וזימושקה לומדים בבית הספר ליער ורוצים להראות מה למדנו שם.

קלינאית התקשורת מזמינה את זימושקה ואיש השלג לבצע ניתוח קולי של המילה "חורף", לקבוע את מספר ההברות במילה ולקבוע את ההברה המודגשת. ואז הוא תולה על הלוח פתית שלג עם האותיות "Z, I, M, A, B, L, E, K, O, N", מבקש לשים את המילה "חורף" על הלוח ולעשות עם זה משפטים מִלָה.

13. עבודה עם משפט מעוות.

קלינאית תקשורת: גם אני המצאתי הצעות יפותעל החורף, אבל הרוח נשבה, וכל המילים התפזרו. עזור לי לאסוף אותם. בחר בעצמך.

(ילדים מגיעים לשולחן ובוחרים מעטפות עם הצעות).

"מושלג, אני אוהב חורף."

"אנחנו, ב, בחצר, בפנים, גולשים."

"ילדים, מגלשות, סעו, ס."

"כיף, חורף, אהבה, ילדים, הכל."

14. הרפיה רגשית.

קלינאית תקשורת: החורף בסביבה, יש שלג ורוח וכפור מסביב. בחורף יש לנו מצבי רוח שונים: שמח ועצוב, עצוב ועליז. בואו להאזין ולראות איך מוזיקאים ואמנים מדברים על החורף.

(ילדים יושבים על השטיח, מאזינים למוזיקה וצופים במגלשות.)

15. החלק האחרון.

(ילדים קמים).

קלינאית תקשורת: עכשיו השיעור שלנו מגיע לסיומו. בואו נזכור מה עשינו היום, על מה דיברנו? מי אהב מה?

מה כל אחד מכם עשה הכי טוב?

(ילדים עוברים מיד ליד "כדור שלג קסום" ועונים).

זימושקה ושלג מודים לילדים על שיעור מעניין, נפרדים ויוצאים.

קלינאית תקשורת: אז השיעור שלנו הסתיים. תודה לך על תשומת הלב.

אוצר מילים חדש

שמות עצם:

חורף, דצמבר, ינואר, פברואר, קרח, כפור, קור, כפור, סופת שלג, סופת שלג, סופת שלג, שלג, סחף, פתית שלג, כדורי שלג.

פעלים:

נקמה, הקפאה, צבע (על כפור), כבול, זעם.

שמות תואר:

כפור, מושלג, חזק (כפור, קרח), קר, קרח, מושלג, חזק, סופת שלגים.

מילות ערך:

קר, קריר, כפור, מעונן, סופת שלגים, מושלג, לבן.

דיאלוג

מטרות: פיתוח מיומנויות דיבור כלליות, אינטונציה כושר הבעה של דיבור.

סופת חורף

איפה היית בלילה, בחייך?

הסתובבתי בכל החצרות,

אני תפרתי מעילי פרווה לעצים,

היא הלבישה אותם בפרוות.

וכפור להם זה שטויות!

הו סופת שלגים, סופת שלגים, סופת שלגים,

מה עשית בבוקר, בחייך?

לאורך הרחובות שוטטו

סיידו את כל הגדרות.

הו סופת שלגים, סופת שלגים, סופת שלגים,

איפה הסתובבת במהלך היום, ובכן?

קרעתי כובעים מאנשים במהלך היום,

זורקים שלג מאחורי הצווארון...

אז זה זה נעשה יפה מסביב,

ערבבתי את השמים עם האדמה!

הו סופת שלגים, סופת שלגים, סופת שלגים,

בערב, איפה תהיו, נו?

איזה ערב אני הולך להקיף

אני אספר לך מחר בבוקר!

חזרה על שמות חודשי החורף

מטרות: לגבש את שמות חודשי החורף בדיבור, ללמד אמירת מונולוג קוהרנטי.

המורה מזמינה את הילדים להאזין לקטע מתוך שיר "שנים עשר חודשים". מנהל שיחה על

שיר, לומד אותו עם ילדים.

נדחק מהספינה בסתיו,

ודצמבר הקפיא את הנהרות.

מפעיל את לוח השנה

חודש בשם ינואר.

צעיף מעוות בסופת שלגים לבנה,

הכל בשלג הגיעפברואר.

ו' סטפנוב

שאלות ומשימות:

מה קורה לטבע בדצמבר?

למה אומרים שינואר מתחיל את לוח השנה?

איזה חודש חורף הוא בדרך כלל סופת שלגים?

שם את חודש החורף הראשון (השני, השלישי).

רשום את חודשי החורף לפי הסדר.

המשחק "מה? איזה?"

מטרות: להעשיר אוצר מילים, למד להרים שמות תואר לשם עצם נתון.

מהלך המשחק. המורה שמה תמונה לפני הילדים, שואל מה מתואר עליו, ומבקש למצוא מילים-

שלטים.

לדוגמה:

חורף (מה?) - לבן, סופת שלגים, קר, כפור וכו'.

מילים: חורף, איש שלג, שושן, קרח, פתית שלג.

המשחק "שם בחיבה"

מטרות: לפתח את המבנה הדקדוקי של הדיבור, ללמד יוצרים מילים עם קטנטנים

סיומות.

מהלך המשחק. המשחק משוחק עם הכדור. המורה זורק אחד הילדים כדור וקורא למילה על הנושא. יֶלֶד

מחזיר את הכדור באמצעות מילה נתונהעם זעיר סיומת חיבה, כלומר, מכנה אובייקט או תופעה

בחיבה.

מילים: שלג (כדור שלג), איש שלג, רוח, חורף, קרח, כפור,

קר וכו'.

משחק "משפחה"

מטרות: לפתח את המבנה הדקדוקי של הדיבור, ללמד ילדים כדי לבחור מילים-קרובי משפחה עבור מילה נתונה.

מהלך המשחק. המורה מחלקת לילדים כרטיסים, על כל אחד מהם שכתובה המילה "שלג" (המשחק משוחק עם קטן

לדוגמה:

עלמת שלג, איש שלג, שושן, שלג, אופנוע שלג, שלג.

המשחק "מי יותר גדול?"

מטרות: לפתח תהליכים פונמיים, ללמד לבחור מילים עבור צליל נתון.

מהלך המשחק. המורה מציעה לילדים תחרות: מי יעלה עוד מיליםלצליל [ים] בנושא "חורף". לכל

לתשובה הנכונה ניתן אסימון. בסיום המשחק נעשה סיכום.

משחק "כדורי שלג קסומים"

מטרות: לפתח קשב חזותי, לשפר מיומנויות של ניתוח קול וסינתזה, קריאה, מניעת אי-

גרפי.

מהלך המשחק. המורה מניח על הפלנלגרף (או מצייר על דף, במחברת) עיגולים לבןעם כתוב

עליהם באותיות. אומר לילדים שאלו כדורי שלג. לאחר מכן המורה מזמינה את הילדים לתת שם לאיזו מילה

יתברר אם תסדר את הגושים מהגדול עדקטן .

לדוגמה : שקופית .

המשחק " הזהר "

מטרות: לפתח קשב חזותי, פונמי שמיעה, לחזק את היכולת לבחור מילים הכוללות

צליל שצוין, לחדד ולהפעיל את המילון על ידי נושא מילוני"חוֹרֶף".

מהלך המשחק. המורה מזמינה את הילדים להתחשב תמונה ומצא עליה "מילים חורף" עם צליל [ים]. כאשר הכל

המילים נקראות, המורה יכול להציע לילדים לבחור מילים אחרות עם צליל נתון וקובעות את מקומו של הצליל ב

מילה (התחלה, אמצע, סוף).

מילים: מזחלות, שוורים, שלג, פתיתי שלג, שלג וכו'.

שירים לקריאה ושינון

החורף היה עסוק בסיוד.

החליטו לטייח את היער.

סנאים התחילו לעזור לה -

ליים מתיז עד השמים.

כאן וזאינקה בביישנות

הצעתי לעזור לחברים שלי -

הוא סייד את עצמי

אל תוך החורף לא אכפת להלבין.

נ.אנטונובה

לבן יער ושדה ...

היער והשדה לבנים,

כרי דשא לבנים.

צפפונים מושלגים

ענפים הם כמו קרניים.

מתחת לקרח חזק

מי הנהרות רדומים.

שלג לבן

שלג שכב על הגגות.

הכוכבים בהירים בשמיים

הם מובילים ריקוד עגול.

השנה הישנה אומרת שלום -

ראש השנה נכנסת.

E. Trutneva

פתיתי שלג

קל, מכונף,

כמו עש

מסתובב, מסתובב

מֵעַל שולחן ליד הנורה.

התאספו בשביל האור.

לאן הם יכולים ללכת?

אחרי הכל, גם הם, קפואים,

אני רוצה להתחמם.

ו ... בורסוב

החורף הגיע

חורף שמח הגיע

עם גלגיליות ומזחלות

עם מסלול סקי באבקת,

עם סיפור עתיק קסום.

על עץ חג המולד מקושט

פנסים מתנדנדים.

תן לחורף להיות שמח

זה לא נגמר יותר!

I. Chernitskaya

חידות

מטרות: להתפתח תשומת לב שמיעתית, ללמד מחובר מונולוג (פירוש החידה).

אני אצבע את הענפים בצבע לבן,

אני זורק כסף על הגג שלך.

רוחות אביב חמות יגיעו

ו יעיפו אותי מהחצר.

(חוֹרֶף)

חודש בחידה הזו כאן:

ימים שלו - כל הימים קצרים יותר,

מכל הלילות ארוכים מהלילה.

אל שדות וכרי דשא

שלג ירד עד האביב.

רק החודש שלנו יעבור

אָנוּ אנו חוגגים את השנה החדשה.

(דֵצֶמבֶּר)

הוא עף בלהקה לבנה

ו נוצץ תוך כדי תנועה.

הוא כוכב קריר נמס

על כף היד והפה.

(שֶׁלֶג)

זה צובט את האוזניים, צובט את האף

מטפס למגפיים כפור.

אם תתיז מים, זה ייפול

לא מים כבר, אלא קרח.

אֲפִילוּ הציפור לא עפה

מ כפור הציפור קופאת.

השמש הפכה לקיץ.

מה, תגיד לי, זה בעוד חודש?

(יָנוּאָר)

שלג יורד בשקיות מהשמיים,

יש סחף שלג מסביב לבית.

אלה סופות שלגים וסופות שלגים

על הכפר צנח למטה.

הכפור חזק בלילה

אחר הצהריים נשמע צלצול.

יְוֹם גדל בצורה ניכרת.

ובכן, ככה איזה חודש זה

(פברואר )

מגיע עם המשך ל בהינתן תחילת הסיפור

המורה מזמינה את הילדים להקשיב לתחילת הסיפור ולהגיע עם סוף.

על חגי חורףאמא שלחה את סשה לסבתא שלה פנימה הכפר. נחמד בכפר, הרבה שלג! האם אתה רוצה טיול מזחלת מההרים

צא לנסיעה, אם אתה רוצה - קום על מגלשיים. אבל יותר מכל, סשה אהבתי לפסל מהשלג! ואז יום אחד כשסשה

עושה מבצר שלג, הוא שמע תלונה של מישהוחריקה...

טקסטים לשחזור

* * *

קרחת היער מכוסה בשלג רך. חרקים קטנים התחבא מהקור מתחת לקליפה. שקט מסביב. לִפְעָמִים

לעוף ליד להקת זהב או ציצים. או שהנקר יתחיל תוציא זרעים טעימים מהחרוט עם המקור שלך. לפעמים ארנבת

הוא יעמוד זקוף בקרחת היער, יקשיב וירוץ לתוך היער.

ג'סקרביצקי

שאלות:

היכן מסתתרים החרקים?

מה עושות הציפורים ביער החורפי?

את מי אפשר למצוא ביער החורפי?

סופת חורף

פרצה סופת שלגים. השמיים התמזגו עם הארץ. V בכפר, סופת השלגים שפכה שלג גדולות. תִינוֹק

חזר הביתה מבית הספר עם באג. בדרך הם איבדו את דרכם. הילד נפל. הוא נשען לאחור

חזרה לערימת הקש ונרדמה. הכלב החל ליילל ולהזעיק עזרה. מהכפר

המורה הגיעה עם החבר'ה. הם התחילו לחפור החוצה יֶלֶד. החרק עזר בכפותיו ובלועיו לחפור את הילד. פָּעוֹט

חפר, הביא ל בקתה, מכוסה במעיל פרווה. הוא ניצל.

לדברי V. Dmitrieva

שאלות:

איך היה מזג האוויר בכפר?

מאיפה הילד והבאג חזרו?

מה קרה בדרך?

מה קרה לילד?

מה הכלב עשה?

מי נחלץ לעזרה?

איך הבאג עזר לאנשים?

איך הסתיים הסיפור?

טקסט לספר מחדש

חורף חורף

הקיץ הלוהט חלף, הסתיו הזהוב חלף, שלג ירד - החורף הגיע.

נשבו רוחות קרות. הרבה פעמים גדול שלג התחיל לרדת בפתיתים...

השתרע על פני הכביש והתחבא ביער האשוח טביעת רגל של ארנבת. שביל שועל, רגל אחר רגל, תלתלים

לאורך הדרך. הסנאי חצה את הכביש, כשהוא רועד ברכות זנב, נופף לעבר העץ. יש הרבה קונוסים על צמרות העצים. קופצים

עַל לקונוסים ציפורים תוססות - צלב. ולמטה, על ליבנה, בולפינים אדומי חזה ישבו כמו חרוזים.

לפי I. Sokolov-Mikitov

שאלות:

באיזו תקופה בשנה עוסק הסיפור?

אילו סימני חורף רשומים בסיפור?

עקבותיו של מי נראות בשלג?

מה עשה הסנאי?

איזה סוג של ציפורים קופצות על הקונוסים? בשביל מה?

אילו ציפורים ישבו על ליבנה? איך הם נראים?

שיעור ריפוי בדיבור בנושא המילוני "חורף" ב קבוצה בכירהלילדים עם OHP.

הזוכה בתחרות הכל-רוסית « הכתבה הכי מבוקשת של החודש » ינואר 2018

מטרות חינוכיות מתקנות:
להבהיר ולהרחיב את הבנת החורף, סימניו
לחדד ולהפעיל את המילון בנושא, ללמד כיצד לענות על שאלות, ליצור משפטים, לבחור מילים-סימנים ומילים-פעולות.
שפר את המבנה הדקדוקי של הדיבור, למד ליצור שמות עצם עם סיומות מזעריות, שפר את מיומנויות השימוש במבני מילות יחס.
מטרות תיקון והתפתחות:

הורד תקציר
פיתוח קשב ותפיסה חזותית, שמיעה דיבור ותפיסה פונמית, זיכרון, מוטוריקה עדינה וכללית, נשימה ונשיפת דיבור נכונה, תיאום דיבור עם תנועה.
מטרות תיקון וחינוכיות:
גיבוש מיומנויות של שיתוף פעולה, הבנה הדדית, נדיבות, עצמאות, יוזמה, אחריות, חינוך לאהבה לטבע
עבודה מקדימה: טיול, התבוננות בשינויי החורף בטבע. לימוד התרגיל "איש שלג" ו התעמלות אצבעות... שמיעה ודיון עם המנהל המוזיקלי של יצירתו של ויוואלדי "עונות השנה. חוֹרֶף".
ציוד: בד קנבס, תמונות עם תמונה של חורף, ציוד ספורט, כדור; פתיתי שלג עשויים מנייר לבן דק על חוטים, מעטפות עם תוכניות של הצעות.
1. רגע ארגוני
המוזיקה של ויוואלדי "ארבע העונות" נשמעת, תוך האזנה לקטע מהיצירה.
קלינאית תקשורת: חבר'ה, הקשבתם ליצירה מוזיקלית, באיזו תקופה בשנה היא נראית?
ילדים: זה נראה כמו חורף.
קלינאית תקשורת: נכון, החורף הזה הגיע אלינו.

2. שיחה על התקופה בשנה
- איך נדע שהחורף הגיע אלינו?
יְלָדִים:
בחוץ כפור קשה.
שלג לבן ורך ירד ברחוב.
נטיפי קרח תלויים מהגגות
סופת שלגים חזקה שוטפת את הרחוב.
הלילה ארוך יותר והיום קצר יותר.
השמש זורחת, אבל לא מתחממת.
קרח על הכביש.
יש שלג על הכביש.
3. חלק עיקרי
קלינאית תקשורת: איש השלג הביא מכתב, ומה נגלה שם עכשיו.
... חידות
* אמן בלתי נראה
הליכה בעיר
יחמם את הלחיים של כולם
זה יצבוט את כולם באף.
ובלילה הוא, בזמן שישנתי,
הגיע עם מברשת קסם
וצייר על החלון
עלים נוצצים
(קְפִיאָה)
*כוכבית מוזרה
נפל מהשמיים
בכף היד שלי
נשכב ונעלם
(פְּתִית שֶׁלֶג)
* איזה בן אדם מגוחך
נכנסתי למאה ה-21
גזר - אף במטאטא יד
מפחד מהשמש ומהחום.
(איש שלג)
* זה גדל הפוך
הוא לא גדל בקיץ, אלא בחורף
זה יאפה אותה בשמש
היא תבכה ותמות
(נָטִיף קֶרַח)
* אני ממהר כמו כדור מלפנים,
רק קרח מתפצפץ
כן, האורות מרצדים
מי נושא אותי?
(גלגיליות).
* לוקריה פיזרה נוצות כסף.
סחוט סוחף -
הרחוב הפך לבן
(סוּפַת שֶׁלֶג)
* עמדנו כל הקיץ,
חורפים היו צפויים.
הנקבוביות חיכו -
מיהר מההר
(מִזחֶלֶת)
4. תרגיל "פתיתי שלג"
– בזמן שדיברנו התחיל לרדת שלג ברחוב, ופתיתי שלג אמיתיים עפו אלינו. רואים מה הם?
קלינאית התקשורת מחלקת פתית שלג על חוט לכל ילד.
בוא נגרום לפתיתי השלג שלנו להסתחרר. שואב אוויר לאט דרך האף. אל תנפחו את הלחיים, מתחו את השפתיים עם קשית ותנשפו את פתיתי השלג.
קלינאית התקשורת דואגת שבמהלך התרגול ילדים לא מרימים כתפיים. חזור על התרגיל 3-5 פעמים.
5. עריכת הצעות ל תמונות עלילהעל הנושא "כיף חורף" ועיצוב תוכניות הצעות.
- פתיתי השלג עפו והזמינו אותנו לשחק הלאה.
- הכנתי לך משימה קשה, אבל דיברת כל כך טוב על החורף, שלדעתי תוכל להתמודד איתה בקלות.

קלינאי תקשורת: חבר'ה, תסתכלו על הלוח, הנה תמונות רמז שמראות כיף בחורף... ספר לי איך ילדים יכולים ליהנות שעון חורףשל השנה? חברו את ההצעות שלכם ופרסו את מתווה ההצעה.
יְלָדִים:
ילדים מזחלות במורד הגבעה.
ילדים הולכים להחליק על הקרח.
ילדים עושים סקי וסנובורד.
ילדים משחקים בכדורי שלג.
ילדים עושים איש שלג ואשת שלג.
ילדים בונים מבצר שלג.
ילדים מסירים שלג.
ילדים מאכילים את הציפורים בחורף.
ילדים משחקים הוקי.
6. משחק דידקטי"תרים את המילים"
- בחורף, מזג האוויר בחוץ שונה. או שתפרוץ סופת שלגים, אחר כך כפור עז, ואז ירד שלג. אני אתקשר תופעת טבע, ואתה עונה.
פרוסט (מה זה עושה?) - פצפוצים, עקיצות, נשיכות ...
סופת שלגים (מה היא עושה?) - רוחות, משתוללות, יללות, סוחפות...
שלג (מה זה עושה?) - הולך, עף, נופל, מסתחרר...
ילדים (מה הם עושים?) - הם הולכים, רוכבים, משחקים, נהנים, שמחים ...
7. משחק "שם בחיבה" עם כדור
- הגיע הזמן לשחק בכדור. אני אתן שם למילה, ואתה תדבר עליה בחיבה.
שלג - כדור שלג קרח - נטיף
כפור - כפור עץ - עץ
רוח - בריזה מגלשה - גבעה
קרח - קרח קר - צנן
חורף - מזחלות חורף - מזחלות
8. תרגיל "מה השתנה?"
קלינאית התקשורת מניחה על הלוח תמונות חפצים המתארות את החורף.
- חבר'ה, הביטו היטב בתמונות וזכרו אותן. עכשיו תעצום את עיניך ואני אסיר תמונה אחת או אחליף אותן. אתה צריך להגיד מה השתנה ומה לא.
9. חינוך גופני "איש שלג".
קדימה, חבר, נועז יותר, חבר,
הם הולכים במעגל, מעמידים פנים שהם מגלגלים כדור שלג לפניהם.
קייטי כדור השלג שלך בשלג. זה יהפוך לכדור עבה, "צייר" עיגול גדול עם הידיים.
וזה יהפוך לגוש של איש שלג.
"צייר" איש שלג משלושה גושים.
החיוך שלו כל כך זוהר!
הם מחייכים חיוך רחב.
שתי עיניים, כובע, אף, מטאטא.
הם מראים את עיניהם, מכסים את ראשיהם בכף היד, נוגעים באף, נעמדים זקופים, כאילו מחזיקים מטאטא דמיוני.
אבל השמש תאפה מעט
סקוואט לאט.
אבוי! - ואין איש שלג.
משכו בכתפיהם. V. Egorov

10. התעמלות אצבעות
אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש, כופפו את האצבעות אחת בכל פעם.
יצאנו לטייל בחצר. הם הולכים לאורך השולחן כדי לציין. וממוצע אֶצבַּע.
הם פיסלו אשת שלג, "פסלו" גוש עם שתי כפות ידיים.
הם האכילו את הציפורים בפירורים, הם "מעכו" את הלחם בכל האצבעות.
אחר כך רכבנו במורד הגבעה, מובילים את הגזרה. אצבע על כף היד.
והם שכבו בשלג. כפות ידיים מונחות על השולחן בזה אחר זה
צַד.
כולם חזרו הביתה בשלג. לנער את כפות ידיהם.
אכלנו את המרק והלכנו לישון. מרק "כף".
9. תרגיל "איפה זה קורה?"
- חבר'ה, תסתכלו על התמונות וענו על השאלות שלי.
המטפל בדיבור שם תמונה אחת בכל פעם על בד הקנבס, מתאר משחקי החורףותופעות טבע כדי לגבש את מילת היחס עליה בדיבור.
- איפה פתית השלג?
- היכן תלוי הקרח?
- איפה הקרח קפוא?
- איפה הילדים רוכבים?
- איפה המזחלות?
- איפה נוצר איש השלג?
11. תרגיל "סיים את המשפט"
- בוא נשחק משחק. אני אגיד התחלה של משפט, ואתה תוסיף את המילה איש שלג.
החלטנו לסנוור... (איש שלג).
הצמדנו גזר-אף ל... (איש שלג).
הראינו לשכנים שלנו... (איש שלג).
שיחקנו עם ... (איש שלג) שלנו.
סיפרנו לסבתא על... (איש שלג).
12. תרגיל "איש שלג" (הכנת משפטים)
קלינאי התקשורת מסיר תמונות.
- ספר לי את מי הילדים עיוורו בטיול בפארק?
- בואו כולנו נגיד את זה בצורה ברורה ונספח את המילה הזו.
- עכשיו אמור את המילה הזאת בתורו, לטפוח עליה.
ילדים בזה אחר זה מבצעים את המשימה, ומציינים כמה הברות יש במילה זו.
- נסו להמציא משפט עם המילה איש שלג.
13. סיכום שיעור
- זוכר על מה דיברנו בכיתה?
- מה עשינו בכיתה?
- מה מצא חן בעיניך?
הערכה של ילדים.

נוֹשֵׂא. חורף זה חורף.

משימות:

  • איחוד הידע שנצבר בנושא "חורף";
  • הטמעה של הקטגוריות של מילת היחס עם מילת היחס NA;
  • לגבש את היכולת לבחור שמות עצם לשמות תואר;
  • תרגיל בתיאום שמות תואר ושמות עצם במגדר;
  • לפתח נשימת דיבור, שמיעה פונמית;
  • לפתח תיאום דיבור עם תנועה, מיומנויות מוטוריות עדינות;
  • לחנך תשומת לב.

שילוב תחומים חינוכיים: פיתוח חברתי ותקשורתי, חינוך גופני, קוגניציה, התפתחות אמנותית ואסתטית.

צִיוּד: מכתב מסנטה קלאוס, תמונות המתארות עונות שונות, "חתיכות קרח" בשקעים, קופסת "כוכבים", תמונות עם בידור חורף, 2 גיליונות של אנשי שלג צבועים מתחת, עפרונות בכוסות.

מהלך GCD:

I. Org. רֶגַע.

ילדים עומדים ליד הלוח. דפיקה בדלת. קלינאית התקשורת מביאה מכתב מזמושקה - חורף.

חבר'ה, תראו, זימושקה-זימה שלחה לנו מכתב. תמיד יש לה הרבה חגים, כיף, מתנות, בידור בשבילנו, אז היא מבקשת בתמורה לרצות אותה ולהשלים כמה משימות. אנחנו יכולים לעשות את זה? להלן השאלות הראשונות:

האם השלג לבן או אדום?

האם הקרח קשה או רך?

יורד שלג או יורד?

האם יורד שלג או עלים נושרים בחורף?

האם הקרח חלקלק או מחוספס?

קר או חם בחוץ?

האם אנחנו מתלבשים בחורף חם או קליל?

האם הם מייצרים או בונים איש שלג?

האם הם רוכבים או מתנדנדים על נגררים רתומים לסוסים?

II. 1. - ועכשיו אנחנו הולכים לשחק את המשחק "מה מתאים?". אתם, בזוגות, מי יושב עם מי, תחפשו בקבוצה תמונות על החורף ותעלו על הלוח. זוג של מי ימצא עוד תמונות, היא תנצח.

2. - חבר'ה, זימושקה-חורף ביקש לאסוף מילים שונותושלח לך כמה חתיכות קרח. אני אתחיל לדבר, ואתה תמשיך: אתה צריך לתת שם למילה ולשים את חתיכת הקרח בקופסת הכוכבים:

מושלג (מה?) ... יום, קום.

מושלג (מה?) ... אישה, סערה, סופת שלגים.

לבן (מה?) ... יום, שלג.

קר (מה?) ... קרח, חורף, מזג אוויר.

כפור (מה?) ... יום, רוח.

קרח (מה?) ... קרח, פתית שלג.

פצפוץ (מה?) ... כפור.

חזק (מה?) ... כפור, רוח, שלג.

III. PHYSMIUTE "WINTER FUN"

אחת שתיים שלוש ארבע חמש,

הגענו לחצר לטייל.

הם פיסלו את באבא השלג,

הציפורים האכילו בפירורים,

ואז רכבנו במורד הגבעה,

והם שכבו בשלג.

כולם חזרו הביתה בשלג

אכלנו את המרק והלכנו לישון.

הפעולות מתבצעות בהתאם לטקסט.

IV. 1. בקרה. לנשימה של "סופת שלגים".

חבר'ה. בחורף, לעתים קרובות יש סופת שלגים, רוח חזקה. בואו נראה איך היא מייללת: לשאוף, להרים את הזרועות שלנו קדימה כלפי מעלה, להוריד אותן דרך הצדדים וליילל כמו סופת שלגים U-U-U. ועכשיו סופת השלגים מייללת בקול, ועכשיו שקט.

2. D \ u "איפה זה קורה?"

זימושקה הכינה עבורך שאלות נוספות, תענה עליהן:

היכן טמון פתית השלג? (על הסניף, על הגג...)

איפה תלוי הקרח? (על הגג, על הספסל...)

איפה הקרח קפוא? (על הנהר, על האגם...)

איפה המזחלות? (על הרצפה, על המרפסת...)

3. D \ u "חורף".

ועכשיו נספר ונראה איך אנחנו משחקים בחורף (הקלינאית מעלה בתורו תמונות של בידור חורף, ילדים מבצעים תנועות משיר):

אנחנו משחקים בכדורי שלג בחורף, אנחנו משחקים, אנחנו משחקים.

אנחנו מגלגלים כדור שלג גדול, אנחנו מגלגלים, אנחנו מגלגלים.

ועל מגלשיים אנחנו רצים, אנחנו רצים, אנחנו רצים.

אנחנו טסים על גלגיליות על הקרח, אנחנו עפים, אנחנו עפים.

אנחנו מפסלים אישה מהשלג, אנחנו מפסלים אותו.

אנחנו אוהבים את החורף כאורח, אנחנו אוהבים אותו.

3. D \ u "צייר את איש השלג".

חבר'ה, יש לכם כמה אנשי שלג לא גמורים, בואו נתחלק ל-2 קבוצות ונוסיף את הפרטים החסרים. בואו נעשה מאיתנו מתנה לזמושקה-חורף: דיוקנאות של אנשי שלג.

ו. סיכום שיעור.

נטליה פאהומובה
שיעור ריפוי בדיבור בנושא המילוני "חורף" לילדי הקבוצה המבוגרת עם OHP.

ביאור: מפגש ריפוי דיבור תת-קבוצתי בנושא« חוֹרֶף» , ל ילדים בני 5-6 עם OHPמכוון לפיתוח לקסיקו- אמצעים דקדוקיים של שפה, פיתוח דיבור דיאלוגי, היווצרות תהליכים נפשיים באמצעות משחקים התפתחותיים ותרגילים לפיתוח כללי ו מוטוריקה עדינה. מעמדכולל משימות התפתחותיות באמצעות חומר חזותי וציוד מולטימדיה.

תוכן תוכנה:

שפר את המיומנות של ניהול דיאלוג מוכן (שִׂיחָה);

למד להדגיש את הסימנים, הפעולות של חפצים;

צמצם את התצוגות ילדים על צבעי יסוד

לְלַמֵד יְלָדִיםכמה דרכים ליצירת מילים;

הרחב את מיומנות הבנייה סוגים שוניםהצעות

יַעַד: הרחב והפעל אוצר מילים על ידי נושא« חוֹרֶף» , לפתח לקסיקו- מבנה דקדוקי ודיבור דיאלוגי.

משימות:

חינוכית כליאה. איחוד רעיונות על החורף וסימניו. חידוד, הרחבה והפעלה של מילון התוכנה נושא« חוֹרֶף» ... שְׁלֵמוּת לקסיקו- מבנה דקדוקי נאומים: ללמד להדגיש שמות של חפצים, פעולות, סימנים; לְלַמֵד יְלָדִיםכמה דרכים ליצירת מילים (היווצרות חלק)... פיתוח מיומנויות ניתוח הברה של מילים(חלוקת מילים להברות)... איחוד ידע על ההצעה.

מתקנת והתפתחותית. לפתח דיבור דיאלוגי, להרחיב את המיומנות של בניית סוגים שונים של משפטים, ללמוד להשתמש במילות יחס "על, s, ב", המציין את הסידור המרחבי של אובייקטים, בשילוב עם צורות הרישיות המתאימות של שמות עצם. לשפר מבנה הברה של מילים... למד לבחור מילים נרדפות, להביע את מחשבותיך בצורה נכונה ומדויקת יותר. לפתח תשומת לב ויזואלית, חשיבה לוגית, דק ו מיומנויות מוטוריות כלליות, תיאום דיבור עם תנועה.

חינוכית כליאה. גיבוש מיומנויות של שיתוף פעולה, הבנה הדדית, חסד, עצמאות, יוזמה, אחריות. גידול אהבה ו יחס מכבדלטבע.

שיטות: מילולי, ויזואלי.

קבלות פנים: עניין רגשי, חידות, גישה אישית, עידוד מילולי, צורות וסוגי חדר ילדים פעילויות: שובב, תקשורתי.

עבודה מקדימה. הליכה, התבוננות בשינויי החורף בטבע. לימוד תרגיל "איש שלג"והתעמלות אצבעות "כַּדוּר שֶׁלֶג"... שמיעה ודיון עם המנהל המוזיקלי של יצירתו של ויוואלדי "עונות. חוֹרֶף» .

חוסך בריאות טכנולוגיות: חינוך גופני, התעמלות אצבעות.

הַרשָׁמָה. S. Vohrintseva העולם. חוֹרֶף. חומר דידקטי, מעטפות עם תוכניות הצעות.

יישום המדינה דרישות: שילוב חינוכי אזורים: "מוּסִיקָה", "תִקשׁוֹרֶת", "קריאת ספרות", "קוגניציה", "בְּרִיאוּת".

משאבים חינוכיים:

תקציר Nishcheva N.V שיעורי ריפוי דיבור תת-קבוצתיים בקבוצה המבוגרת גן ילדיםלילדים עם OHP... - SPb .: CILDHOOD-PRESS 2007.- 704 עמ'.

בוריסנקו מ.ג. לוקינה נ.א. חוֹרֶף, כיף חורף. - SPb .: Parity, 2005. (סדרה "דקדוק במשחקים ובתמונות").

« ריפוי בדיבורעבודה עם ילדים רמה III פיתוח דיבור». מחברים: ט' ב פיליצ'בה, ג' ו' צ'ירקינה.

Konovalenko S. V. Konovalenko V. V. Frontal שיעורי ריפוי בדיבור בנושא לקסיקו-סמטי« חוֹרֶף» ל יְלָדִיםעם ONR ed GNOM ו-D 2005.

מתקן ריפוי בדיבורעבודה עם ילדים בגילאי 5-7 שנים תכנון נושאי בלוק / aut sos E. F. Kurmaeva. - וולגוגרד: מורה 2012

תרחיש של פעילויות תיקון וחינוכיות מאורגנות

אני מארגן רגע: המוזיקה של ויוואלדי נשמעת "עונות. חוֹרֶף» האזנה לקטע מהיצירה.

קלינאי תקשורת: חבר'ה, הקשבתם ליצירה מוזיקלית, באיזו תקופה בשנה היא נראית?

יְלָדִים: זה נראה כמו חורף.

קלינאי תקשורת: זה נכון החורף הגיע אלינו.

II מבוא לנושא: שיחה על סימני החורף.

קלינאי תקשורת: חבר'ה, איך אנחנו יודעים מה הגיע אלינו חוֹרֶף?

יְלָדִים:

קר בחוץ.

שלג לבן ורך ירד ברחוב.

נטיפי קרח תלויים מהגגות

סופת שלגים חזקה שוטפת את הרחוב.

הלילה ארוך יותר והיום קצר יותר.

השמש זורחת, אבל לא מתחממת.

קרח על הכביש.

יש שלג על הכביש.

III חלק עיקרי

1. חידות

* אמן בלתי נראה

הליכה בעיר

יחמם את הלחיים של כולם

זה יצבוט את כולם באף.

ובלילה הוא, בזמן שישנתי,

הגיע עם מברשת קסם

וצייר על החלון

עלים נוצצים

(קְפִיאָה)

* ללא ידיים, ללא רגליים

והוא יודע לצייר

(קְפִיאָה)

*כוכבית מוזרה

נפל מהשמיים

בכף היד שלי

נשכב ונעלם

(פְּתִית שֶׁלֶג)

* איזה בן אדם מגוחך

נכנסתי למאה ה-21

גזר - אף במטאטא יד

מפחד מהשמש ומהחום.

(איש שלג)

* זה גדל הפוך

הוא לא גדל בקיץ, אלא בחורף

זה יאפה אותה בשמש

היא תבכה ותמות

(נָטִיף קֶרַח)

* אני ממהר כמו כדור מלפנים,

רק קרח מתפצפץ

כן, האורות מרצדים

מי נושא אותי?

(גַלגִלִיוּת).

* לוקריה פיזרה נוצות כסף.

סחוט סוחף -

הרחוב הפך לבן

(סוּפַת שֶׁלֶג)

* עמדנו כל הקיץ,

חורפים היו צפויים.

הנקבוביות חיכו -

מיהר מההר

(מִזחֶלֶת)

* לא גידלו אותי - התעוורתי מהשלג

גזר הוכנס בזריזות למקום האף,

העיניים הן גחלים, והשפתיים מערבולות.

קר, גדול. מי אני?

(אשת שלג)

2. עריכת הצעות לתמונות עלילה בנושא "כיף חורף"והנחת תוכניות הצעות. נספח 2

קלינאי תקשורת: חבר'ה, תראו את הלוח, הנה הטיפים לכיף החורפי. ספר לי איך ילדים יכולים ליהנות בעונת החורף? חברו את ההצעות שלכם ופרסו את מתווה ההצעה.

יְלָדִים:

ילדים מזחלות במורד הגבעה.

ילדים הולכים להחליק על הקרח.

ילדים עושים סקי וסנובורד.

ילדים משחקים בכדורי שלג.

ילדים עושים איש שלג ואשת שלג.

ילדים בונים מבצר שלג.

ילדים מסירים שלג.

ילדים מאכילים את הציפורים בחורף.

ילדים משחקים הוקי.

3. משחק "מצא הבדלים" "על מגרש ההחלקה"... נספח 1 (שקופית מצגת 9)

קלינאי תקשורת: חבר'ה מסתכלים על שתי התמונות האלה ומוצאים 9 שונות

יְלָדִים:

1. לילדה יש ​​צמיד על היד

2. לילד בז'קט הצהוב יש גלגיליות שונות.

3. הילד במעיל הצהוב פתח את ידו.

4. לבחורה בז'קט הוורוד יש רצועה אחת.

5. לבחורה בסוודר הירוק אין כיפה כחולה.

6. שחקני הוקי החליפו מקומות.

7. הילד איבד את מקל ההוקי שלו.

8. ילדים רוכבים בזוגות.

9. הילדה נפלה שמאלה.

ועכשיו החבר'ה ישחקו במשחק הטלפון, יכינו את כפות הידיים שלהם.

4. משחק חלוקת מילים להברות "טֵלֵפוֹן"

שלג, נודניק, נודניק, נודניק, סנו-הו-רוך, משקולות נחש. מהו החלק המשותף של כל המילים? (שֶׁלֶג)

5. משחק "מהו החלק המשותף של מילים".

קלינאי תקשורת: חורף, שינה, שלדג. יְלָדִים: (חוֹרֶף)

קלינאי תקשורת: קר, צונן, קר, מקרר. יְלָדִים: (קַר)

קלינאי תקשורת: כפור, כפור, כפור, כפור, כפור, כפור. יְלָדִים: (קְפִיאָה)

קלינאי תקשורת: קרח, קרח, קרח, קרח, קרחון, הקפאה.

יְלָדִים: (קרח)

6. חינוך גופני

התרגיל "איש שלג".

קדימה, חבר, נועז יותר, חבר,

הם הולכים במעגל, מעמידים פנים שהם מגלגלים כדור שלג לפניהם.

קייטי כדור השלג שלך בשלג. זה יהפוך לגוש עבה "לצייר"ידיים במעגל גדול.

וזה יהפוך לגוש של איש שלג.

"לצייר"איש שלג משלושה גושים.

החיוך שלו כל כך זוהר!

הם מחייכים חיוך רחב.

שתי עיניים, כובע, אף, מטאטא.

הם מראים את עיניהם, מכסים את ראשיהם בכף היד, נוגעים באף, נעמדים זקופים, כאילו מחזיקים מטאטא דמיוני.

אבל השמש תאפה מעט

סקוואט לאט.

אבוי! - ואין איש שלג.

משכו בכתפיהם. V. Egorov

התעמלות אצבעות "כַּדוּר שֶׁלֶג"

אחת, שתיים, שלוש, ארבע - כופפו את האצבעות החל מהאגודל

אתה ואני עיוורנו כדור שלג - פסל, משנים את מיקום כפות הידיים

עגול, חזק, חלק מאוד - מציג עיגול, מצמיד את כפות הידיים זו לזו, מלטף בכף יד אחת

ובכלל לא מתוק - מאיים באצבע

ברגע שאנחנו מקילים את זה,

שניים - נתפוס

שלוש - בוא נוריד

ואנחנו נשבור

חבר'ה, עכשיו בואו נחשוב ונספר.

7. משחק "בחר סימן"שקופית מצגת 10-12

שֶׁלֶג (איזה)- לבן, אוורירי, רך, נקי.

קְפִיאָה (איזה)- חזק, רשע, חזק, חלש.

חוֹרֶף(איזה)- קר, כפור, מושלג, עליז.

8. משחק "תרים את הפעולה"שקופית מצגת 13-14

שֶׁלֶג (מה הוא עושה)- הולך, נופל, מסתובב, משקר, חורק.

קְפִיאָה (מה הכפור עושה)- צביטה, סדקים, נשיכות, מושכות.

9. משחק "צור סימן"שקופית מצגת 15

שלג מנצנץ בשמש (אז הוא מה)שלג זורח בשמש,

שלג נוצץ בשמש - שלג נוצץ בשמש,

שלג נוצץ תחת קרני השמש - שלג נוצץ תחת קרני השמש,

שלג מכווץ מתחת לרגליים - שלג מכווץ מתחת לרגליים,

שלג חורק מתחת לרגליים - שלג חורק מתחת לרגליים,

שלג יורד לקרקע - שלג יורד לקרקע,

שלג מסתחרר באוויר - שלג מסתחרר באוויר.

10. משחק "תגיד אחרת"

שלג - סופת שלגים, סופת שלגים, סופת שלגים, סערה, סופת שלגים, סופת שלגים.

קר - קר, קר, כפור.

להקפיא - לצנן, להקפיא, להקפיא, להצטמרר מהקור, להקפיא, להקפיא.

IV. חלק אחרון. הִשׁתַקְפוּת.

לַחֲזוֹר

×
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:
כבר נרשמתי לקהילה "toowa.ru"