תקציר שיעור פתוח לילדי הקבוצה הצעירה על טכניקות ציור לא מסורתיות. מתווה שיעור ציור בנושא: הערות שיעור על טכניקות שונות של ציור לא מסורתי

הרשם ל
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:

מספיק קשה לומר מה גננת צריכה לעשות יותר היום - פיתוח ילדים או ניירת. אם הוא הולך לערוך פתוח, אז הוא לא יכול להסתדר בלי מתווה מפורט. זאת ועוד, הדבר מתחייב על פי חוק, ולא לפי גחמת הרשויות.

מבוא

כדי שתוכלו להבין טוב יותר מה צריכה להיות תכנית המתאר, בואו נבחן מצב אמיתי. לדוגמה, השיעור הבא הוא על "חורף". ולא פשוט, אבל פתוח. אז תצטרך לעשות תוכנית בכל מקרה, כדי לא להיכשל מול ההורים שלך.

ראשית, עליך לשרטט שתי נקודות:

  1. סוג עיסוק. כאן עליך לציין באיזה אופן יתנהל השיעור: הכללת ידע, גיבושם, או, אולי, לימוד חומר חדש.
  2. מטרות השיעור. במילים כלליותספר לנו מה אתה רוצה להשיג במהלך אירוע פתוח... במקרה שלנו, וריאציות כגון: יצירת רישומים קולקטיביים ואינדיווידואלים על הנושא של "חורף" מתאימות.

על ידי הצגת שתי הנקודות הללו, אתה יוצר לעצמך בסיס למחשבה. בהתבסס עליהם, אתה יכול לחשוב על מהלך העתיד של השיעור. עם זאת, המתאר של שיעור הציור רק מתחיל.

משימות

גילינו את המטרות המעשיות שאתה רוצה להשיג. לאחר מכן, הגדר לעצמך כמה משימות אמפיריות שאתה רוצה לבצע עם ילדיך. FGOS ו-FGT מתעקשים שהפיתוח של ילדים בגיל הגן צריך להיות מקיף ורב-תכליתי. בהתבסס על זה, ניתן להבחין בין שלושה תחומי משימות:

  1. חינוכית. הצביעו על מה שהתלמידים שלכם צריכים ללמוד במהלך המפגש. אילו מיומנויות מעשיות יש לרכוש או לגבש: איחוד מיומנויות וטכניקות אמנותיות, שיפור איכות ההתבוננות הפנימית והביקורת על יצירות של אנשים אחרים, היכולת לבחור באופן עצמאי את החומרים הדרושים לעבודה.
  2. חינוכית. אילו תכונות אופי תרצו להנחיל לילדכם באמצעות פעילות זו? מתאים לנושא שלנו הערכהלטבע.
  3. מתפתח. אולי נראה שזה אותו דבר כמו בפסקה הראשונה. אבל אם שם ציינת כישורים מעשיים, אז כאן עדיף להתמקד במנטליות. הראו שאתם מנסים לפתח עניין של ילדים בסביבה ובטבע, כשרון אמנותי, יוזמה ודמיון.

כך, תהוו "נדבך שלישי" שיחזיק את כל תהליך הלמידה ואת מתווה שיעור הציור העתידי שלכם.

עבודה מקדימה

מאז השיעור הפתוח בציור פנימה קבוצה בכירהמתקיים בדרך כלל בתום רבעונים או שנה, אז כאן יהיה עליך לציין את כל החומר הנדון שניתן לייחס לנושא הנדון.

במה ניתן להשתמש במקרה שלנו? בואו נעשה רשימה של חומרי לימוד כדי שיהיה קל יותר לצייר בקבוצה הבוגרת בנושא "חורף".

  1. קריאת האגדות "עלמת השלג" ו"12 חודשים".
  2. התייחסות ודיון בצילומים וציורים עם נוף חורפי.
  3. חקר תכונות המים ומצבי הצבירה שלהם.
  4. שיחות על המוזרויות של חיי בעלי חיים בחורף. שינוי צבע, שינה.
  5. סקיצות של בעלי חיים באמצעות צורות גיאומטריות.

רק לאחר שסיפקת לילדים את בסיס הידע הדרוש תוכל לערוך שיעור ציור פתוח בקבוצה המבוגרת יותר.

מהלך השיעור

מרגע זה במתווה שלך, מתחיל החלק הכי מעורפל ומשתנה. צריך לתכנן מראש מה תגידו, והכי חשוב מה יענו הילדים. זו המשימה העיקרית שלך. על מנת למנוע התפתחות אירועים שעלולים לצאת משליטה, יש צורך לנתח את כל השיעור העתידי ולגבש תכנית.

  1. ברכות.
  2. דיאלוג עם ילדים.
  3. עבודת צוות.
  4. דקה פיזית.
  5. יצירתיות אישית.
  6. סיכום וניתוח עבודות.

זכור, עליך לתאר בפירוט מה יקרה בשיעור. לדוגמה:

שלום ילדים! איש שלג בא לבקר אותנו היום! וכבר קיץ בחוץ! בואו נעזור לו להתקרר ולצייר (בציור בעפרונות על הלוח הילדים יוצרים קומפוזיציה משותפת).

ברוח זו, אתה צריך לחשוב על כל השיעור. שיעור פתוח בציור בקבוצה המבוגרת צריך להיות מתוכנן ולהתנהל בצורה מדויקת מאוד, כי ככל שהילדים גדולים יותר, כך עלולות להתעורר שאלות לא צפויות שצריכה להיות למורה תשובה עליהן.

חומרים משומשים

כבר גילינו מה ילדים צריכים לדעת לפני עריכת שיעור פתוח שכזה. אבל זה לא הכל. גם המטפלת צריכה להכין ולהביא הכל חומרים נחוצים... או לבקש מהילדים להכין בעצמם חלק מהציוד. כדי לוודא שלא תשכחו שום דבר, ערכו רשימה ושלבו גם אותה בתוכנית שלכם.

  1. תמונות וציורים המתארים את החורף.
  2. ציוד מולטימדיה לפי הצורך. אתה יכול להגביל את עצמך למקרן ולהציג שקופיות במקום ניירת עם תמונות. נגן מוזיקה ותקליטים. למשל, ארבע העונות של ויוואלדי.
  3. ילדים יצטרכו ציוד אמנות. עפרונות, צבעים, עפרונות. אַלבּוֹם.
  4. הבהיר באיזו טכניקת צביעה תשתמש. לקבוצה המבוגרת יש מבחר רחב בהיבט זה - פוינטיליזם (נקודות), פלסטלינאוגרפיה, בלוגוגרפיה, אצבעות, לוח גירוד.
  5. אולי כדאי ליצור אפליקציה. אז תצטרך חומרים אחרים - דבק, צמר גפן וכן הלאה.

נקודה זו חשובה מאוד. אם תפספסו משהו חשוב, הפעילות יכולה לרדת לגמרי לטמיון. בנוסף, ציין עבור מה עזרי לימודהתכוננת לשיעור. זה לא משנה אם עשית את זה או לא. רק לדיווח, כדי שהממונים עליך לא ימצאו בך פגם בכך שאתה עורך אימונים שלא לפי תקנים.

סוף כל סוף

הנושא "חורף" שחשבנו עליו לא תמיד מתאים לשיעורים פתוחים. ככל שאתם שואפים לפתח את הדמיון של ילדים, ישנם נושאים "נוחים" יותר לשיעורי ציור בקבוצה המבוגרת. מגוון רחב של אפשרויות עשוי לעבוד.

  • "זִקוּקֵי דִי נוּר". לתרגול תקיעה.
  • "יַעַר". מאפשר להכיר טוב יותר בעלי חיים וצמחים.
  • "משפחתי". ציור אדם הוא הרבה יותר קשה. נושא זה מתאים היטב לתרגול דפוסים מורכבים.
  • ציור בסגנון לא שגרתי. למדו את הילדים לצייר בכלים שימושיים. למשל, אם אין צבעי מים, אבל יש ברזל ושעווה (אנקוסטית).
  • "כללים תנועה בכביש"מאפשר לילדים להבין טוב יותר את הצורך לציית להם.
  • ובכן בקרחת היער הזה, בואו נמשיך הלאה.
  • חלוקת עבודה.

הבליטה עפה פתאום".


מספק סיוע פרטני.


כנפיים, נשפו עליהן כדי שהצבע יתייבש מהר יותר (דרכי הנשימה
להתאמן), ונביא אותם לאורחים שלנו, כדי שיקומו
מצב רוח אביבי.


ללכת.

הצג את תוכן המסמך
"סיכום שיעור הציור האחרון (באמצעות טכניקות ציור לא מסורתיות)" בביקור באביב "

סיכום שיעור הציור האחרון

(באמצעות טכניקות צביעה לא שגרתיות).

נושא: "בביקור באביב"

מטרה: לגבש גישה חיובית ורגשית ליופי הטבע האביבי.

1. לגבש את הידע של הילדים על האביב, סימניו, תכונותיו, להיות מסוגל להבין את סימני האביב.

    לגבש את היכולת לעבוד בטכניקות ציור לא מסורתיות שונות: חותמות (תפוחי אדמה, גומי קצף), ציור עם צמר גפן. לגבש את היכולת ליצור כתמים צבע שונהעל הצללית המוגמרת.

    לפתח את היכולת לבחור את ערכת הצבעים המתאימה.

    ליצור את היכולת למקם חפצים בחלל על דף נייר.

    להמשיך מלמד ילדים להעביר בציור את מצב הרוח המשמח הקשור בבוא האביב, את היכולת להמציא את תוכן עבודתם.

    להתפתח אצל ילדים חשיבה יצירתית, תפיסה, פנטזיה, ליצור תחושה של צבע, יצירתיות.

    לטפח אהבה לטבע, עניין בעיסוק: המשיכו ללמד איך לעבוד ביחד ולחוד.

עבודה מקדימה: טיולים, טיולים, צפייה בשינויי האביב, קריאה ספרות בדיונית.

ציוד: תמונות על אביב, גואש, מברשות, חותמות ירקות, גומי קצף, צמר גפן, מוזיקה רגועה, פרפרים חתוכים מנייר, צבעים, צנצנות מים.

מהלך השיעור.

מעגל של שמחה:

השמש זורחת בהירה, שולחת לנו את קרניה. נמתח ידינו אל השמש, - שלום, נגיד השמש! חבר'ה, בואו נגיד שלום אחד לשני כמו ציפורים עם האף, כמו דגים זה לצד זה, כמו ארנבות עם זנב. בואו נסתכל זה בעיניים של זה ונחייך.

חבר'ה, היום נלך ל מסע יוצא דופן, v
מדינה שבה קורים ניסים. למדינה הזו קוראים אביב.

"אין שם שלג וקור

שם הכל התעורר מחלום

באנו מהעיר

לארץ נפלאה - אביב"

הנה אנחנו. חברים, תראו איזו תמונה נפלאה כאן. שב על הגדמים והסתכל על התמונה הזו.

ילדים, תסתכלו היטב וספרו לי על איזו עונה מצוירת
תְמוּנָה? (אביב). למה החלטת כך? מה קורה עם הטבע? (את כל
מתעורר לחיים, השלג נמס, השמש זורחת, ציפורים עפות, הפרחים הראשונים מופיעים )

    מה קורה לעצים באביב? (ניצנים מתנפחים, עלים מופיעים).

    נכון חבר'ה, באביב השמש צוחקת בעדינות, הנחלים זורמים בקול, כולם מתמוגגים מהשמש.

    ועכשיו, חבר'ה, בואו נשחק את המשחק "וסניאנקה" "השמש, השמש, התחתית המוזהבת (ילדים הולכים במעגל) תשרפו, תישרפו בבירור, כדי שלא יכבה!

נחל זרם ביער (ילדים רצים במעגל) מאה צריחים עפו פנימה (ילדים מנופפים, עומדים דומם) והשלגים נמסים, נמסים (התכופפו במקום) והפרחים גדלים "(לאט לקום)

    אוי חבר'ה, תראו את קרחת היער הזה, כמה זה עצוב. כנראה החורף כישף. בואו נאכזב אותה ונצייר ציור על אביב כמו אמנים אמיתיים.

    מה הייתם מציירים על התמונה הזו? (עלים על עצים, פרחים, שמש, עננים, דשא ירוק).

    נקבל תמונה יוצאת דופן. נדפיס את השמש מתפוחי אדמה, עננים ופרחים מגומי קצף, עלים על עצים מצמר גפן ודשא עם חותמת מיוחדת). אתה בטח יודע איך לעשות את זה, אבל אני אזכיר לך עכשיו (מראה את התקדמות העבודה).

    ועכשיו החבר'ה מתחילים לצייר.

    חלוקת עבודה.

    התעמלות אצבע "Bump" (באמצעות כדור עיסוי) "אני מגלגל עיגולים עם בליטה. בחזרה - מולה אני נוהג.

אני אלטף את כף ידה, כאילו אני מטאטא פירור

אני אלחץ עליה עם האצבעות, ועכשיו הטריק האחרון

הבליטה עפה פתאום".

פעילות יצירתיתילדים, נשמעת מוזיקה רגועה.

חברים, תראו כמה יפה התמונה. השמש זורחת בעוצמה, העלים הראשונים הופיעו על העצים, הפרחים הראשונים פרחו, הדשא הפך לירוק. כל הכבוד חבר'ה, עשיתם את המיטב וציירתם תמונה אביבית.

חבר'ה, והשמש התחבאה מאחורי העננים, והתחיל לרדת גשם.

תרגיל לעיניים: "טפטוף, טפטוף, טפטוף, טפטוף, גשם מטפטף ככה".

עכשיו חבר'ה עוצמים את העיניים וממצמצים קצת.

    חבר'ה, תראו מי טס לאחו שלנו? ובכן אלה פרפרים! תראה, כנפי הפרפרים שלנו נרטבו והפכו לבנות. הם כנראה לא הספיקו להתחבא מפני הגשם, והמים שטפו את הצבע מהכנפיים שלהם.

    בואו נצבע את הכנפיים צבעים בהירים? בוא נשאיר טיפות בצבעים שונים על הכנף (צהוב, אדום, ירוק, כחול), נקפל את כנפי הפרפר ונלטף אותן בכף היד, ועכשיו נפרש.

    ראה איזה דפוס יוצא דופן אתה מקבל.

ילדים בוחרים פרפר ומתחילים לעבוד, מחנך
מספק סיוע פרטני.

תראו את הפרפרים שלנו, כמה יפים הם הפכו, עם אלגנטיות
כנפיים, נשפו עליהן כדי שהצבע יתייבש מהר יותר (דרכי הנשימה
להתאמן), ונביא אותם לאורחים שלנו, כדי שיקומו
מצב רוח אביבי.

ילדים נותנים את הפרפרים שלהם לאורחים.

עכשיו חברים, הגיע הזמן שנחזור גן ילדים, קם על רכבת ו
ללכת.

תַקצִיר שיעור פתוחעל ציור בטכניקה לא שגרתית, גירוד בנושא "עולם תת ימי" עבור המחוז קשר מתודולוגי.

Vinogradova Nadezhda Viktorovna, מורה GBDOU d / s מס' 14, סנט פטרסבורג.
תיאור:אני מציע לכם סיכום של שיעור פתוח בקבוצת ההכנה לבית הספר. חומר זה יהיה שימושי עבור מחנכים ומתודולוגים של מוסד לגיל הרך.
יַעַד:ציור על הנושא "עולם תת ימי" בטכניקה לא שגרתית "לוח גירוד"
משימות:חיזוק מיומנויות ציור טכני אצל ילדים. המשך ללמד כיצד לבנות את הקומפוזיציה של הציור, לשקף בציור את ההתרשמות שלך, את הידע שלך על העולם הסובב אותך. לפתח את הדמיון של הילדים, היצירתיות.
שיטות וטכניקות:ציור שובב, מילולי (שיחה), ויזואלי, מעשי, לא מסורתי.
חומרים וציוד לשיעור:גיליונות נייר עבים שסודרו במיוחד לציור בטכניקת גירוד (תחילה, כל פני הקרטון נצבעים בקפידה בעפרונות שעווה בצבעים שונים, לאחר מכן הקרטון מכוסה בשכבת גואש כחול, לאחר ייבוש מלא הקרטון מוכן לציור), קיסמים, איורים של חיים ימיים, פאזלים (תמונות חיתוך של חיות ים ודגים בפורמט A4), הקלטות אודיו: א. קנצ'יאן - "בים הכחול, בקצף לבן", קול הגלישה. אביזרי צלילה: סנפירים, מסכות, משקפי מגן, שנורקלים, "שערי הים צארסטב": מסך עם וילונות כחולים. לפינת רגיעה: אמבטיה עם חול וחלוקי נחל וצדפים החבויים בה.

מהלך השיעור

1. חלק מבוא:
שִׂיחָה

נשמע שירו ​​של א' קנצ'יאן "בים הכחול בקצף לבן...", הילדים נכנסים לאולם.
המוזיקה נקטעת.
מְחַנֵך:
- חבר'ה, היום יש לנו יום לא שגרתי, הגיעו אלינו אורחים, בואו נגיד להם שלום (הלו!)
– ועתה נלך הלאה... תראה, מה מונח כאן? למה זה? (ילדים בוחנים חפצים ב"אי" הירוק שעל הרצפה, מציעים אפשרויות לתשובות: מסכה ושנורקל לצלילה, סנפירים, טבעת מתנפחתוכו.).


- איפה משתמשים בכל זה, ביבשה או במים? (במים)
- אז, היום ניסע לאן? (בים)
– נכון, במעמקי הים. כבר פגשנו כמה מתושבי העולם התת-ימי. בואו נזכור אותם (המורה מובילה את הילדים לדוכן עם תמונות של דגים וחיות ים).

ילדים רשימה, מצביעים על תמונות של אותם דגים ובעלי חיים שהם מכירים, זוכרים את ההרגלים והמאפיינים שלהם. המורה שם לב לצורתם ולצבעם של יושבי הים וכן לעובדה שיש צמחים בים - אצות - וכולם גם שונים בצורה וצבעם.
המורה שואלת על מי שלא נקראו:
- מי אתה חושב שזה? כמו מי אתה נראה? (ילדים מניחים הנחות, המורה מתקן, שמות נכון)

2. פאזלים
המורה פונה למרכז האולם, שם יש "אגם" על הרצפה (בד כחול בצורת עיגול), מפנה את תשומת לב הילדים אליו ולמה שיש בו:
- חבר'ה, מה יש לנו כאן? זה נראה כמו בריכה, ויש בה דואר ימי, תראה - מעטפות! קח כל מעטפה ונראה מה יש בפנים?
- אה, כן, יש תצלומים של מישהו, אבל הם לא שלמים, אלא מחולקים לחלקים... אנחנו צריכים לחבר צילומים מהיצירות האלה, ואז נוכל לגלות של מי הם.


ילדים יושבים / שוכבים על ה"אגם", אוספים פאזלים, דנים למי יש תמונה של מי זה התברר.
מְחַנֵך:
- תודה חבר'ה, עכשיו התושבים מתחת למים יכולים למצוא בקלות את התמונות שלהם.


3. חידות
מְחַנֵך:

- אתה יודע שיש לנו אוקיינריום בסנט פטרסבורג? מישהו מכם היה בזה? אם לא, אני ממליץ לך בחום לבקר עם ההורים שלך. כל כך מעניין שם! תוכלו לפגוש דגים ובעלי חיים ימיים מדהימים, לראות את קרקעית הים וצמחים תת-מימיים שונים. נחשו את מי פגשתי שם?

הדג הזה הוא טורף מרושע
יבלע את כולם בראש
שיניים נראות פיהוק
וירד לתחתית... (כריש)

אגס עם רגליים ארוכות
התמקם באוקיינוס
עד שמונה ידיים ורגליים
זה נס - ... (תמנון)

לעצמי בקרקעית הים
הוא בונה בית עם טפרים
שיוף עגול, עשר כפות
ניחשתם? זה ... (סרטן)

איזה סוג של כדור צף עם קוצים
מנפנפים ברכות בסנפירים?
אתה פשוט לא יכול לקחת את זה בידיים שלך
הכדור הזה הוא ... (דג קיפוד)

גם ביבשה וגם במים
נושא איתו את הבית לכל מקום
נוסע בלי פחד
בבית הזה... (צב)

מטריה שקופה מרחפת
"אני אשרוף את זה! - מאיים - אל תיגע!"
כפותיה ובטנה
איך קוראים לה? (מדוזה)

נראה כמו סוס
והוא גם גר בים
זה דג! דאפ ודאפ -
ים קופץ... (סוס)


4. חינוך גופני
מְחַנֵך:משהו שאנחנו נשארנו ערים יותר מדי זמן. בואו נתחמם קצת.

גלים ניתזים באוקיינוס ​​(מתנדנד לסירוגין עם היד הימנית והשמאלית)
מה יש בערפל? (הבא את כף ידך אל המצח, "מציץ")
אלו הם התרנים של הספינות (הרם את הידיים ישר למעלה)
תן להם להפליג לכאן בקרוב! (הניף את הידיים מהמרפק לשמאל, ימינה)

אנחנו הולכים לאורך החוף (צעדים במקום)
אנחנו מחכים למלחים
אנחנו מחפשים צדפים בחול (מדרונות, להגיע לרצפה עם הידיים)
ולכווץ באגרוף (להרים אגרופים קפוצים)
כדי לאסוף עוד מהם (סקוואט)
צריך לסקוואט לעתים קרובות יותר


5. חלק עיקרי:
מְחַנֵך:

- חבר'ה, תרצו לפגוש את התושבים התת-מימיים ולצלם אותם? מה אנחנו צריכים לעשות בשביל זה? (צלול מתחת למים)
- ילדים, תראו, מה יש בסל? (מסכות שנורקלינג). ולמה הם נחוצים, תזכור? (לראות מתחת למים)
– הנה הם יועילו לנו כעת. בואו נלבש אותם וצלול פנימה! לפני הצלילה, קחו נשימה עמוקה ועצרו מעט את הנשימה.
ילדים עוטים מסכות ו"צוללים" לתוך השערים המאולתרים של "ממלכת הים". המורה מזמינה אותם לשבת במקומות העבודה המוכנים, להוריד את המסכות.



מְחַנֵך:
חבר'ה, צללנו עכשיו עולם תת - מימי... בואו נעצום עיניים ונדמיין את קרקעית הים ואת התושבים התת-מימיים (הפעילו את קול הגלישה). שקול אותם היטב: את מי ראית, איזה גודל, צבע, מה מקיף אותם, זכור אותם. פתחו את העיניים ובואו לצלם את מה שראיתם זה עתה. לא נספר עדיין את מי פגשנו, וכשתצייר, אז ננסה לנחש.
והיום נצייר איתך בטכניקת הגירוד. אנחנו כבר מכירים את הטכניקה הזו. אחרת איך אפשר לקרוא לזה, באיזה אופן אנחנו מיישמים את הציור? (שריטה).
העולם התת ימי הוא עולם של יופי קסום, הוא מאוד צבעוני. הכל בו מנצנץ בצורה מסתורית בצבעים שונים, וחלק מהחיות אפילו יודעות לשנות את צבען בעצמן (תמנון). לכן, לכבוד היום לכל אחד מכם, הכנתי ים כל כך קטן עם בסיס צבעוני, כבר יש בו מים, צריך רק לאכלס אותו בתושבים וצמחים. בחר את הגודל של ציור הצילום העתידי שלך (ילדים בוחרים את הפורמט של הריק).

בואו נזכור שוב איך לצייר בטכניקת גירוד (גירוד הציור בקיסם על חומר העבודה). קיסם הוא כלי, היזהר איתו מאוד. עכשיו דמיין שוב מה אתה רוצה לצייר והתחיל. אם מישהו צריך עזרה, התקשר אלי בשקט כדי לא להיכנס לי מים לפה ולא להפחיד את הדגים.


ילדים, בהשגחת מורה, מציירים קומפוזיציה על נושא ימי.


ילד עם סיים עבודהעוטה מסיכה ו"מגיח", המורה מפנה אותו לפינת ההרפיה (אמבטיה מלאה בחול עם "הפתעות" - המשחק "מצא מזכרת ים"). בתום השיעור, יצירות ילדים מתוייקות ל"אלבום תמונות" משותף.



6. החלק האחרון:
מְחַנֵך:

- חבר'ה, אלבום ה"צילומים" שלנו מוכן, בואו נסתכל ביחד, נתפעל וננסה לנחש מי פגש את מי מתחת למים.
הילדים, יחד עם המורה, מסתכלים באלבום, דנים בעבודה, מנחשים מה מתואר.
-אהבתם את הטיול היום לממלכת הים? אתם כל כך גדולים: דיברתם על אביזרי שחייה, פתרת חידות, ניחשת את התושבים מהתמונות ויצרתם אלבום ים שלם! הבה נשאיר לאורחים שלנו להסתכל, בזמן שאנחנו בעצמנו הולכים להתרענן, נאכל ארוחת בוקר שנייה.
ילדים יוצאים מהאולם להמשך השיר של א' קנאצ'יאן "בים הכחול, בקצף לבן...".

אוקסנה ז'וקובה
תקציר של שיעור פתוח ב טכניקות לא שגרתיותציור "נסיעות לארץ ריסובנדיה" קבוצת בכירים

יַעַד: פיתוח יכולות יצירתיות אצל ילדים; איחוד מיומנויות לצייר בדרכים לא שגרתיות שונות.

משימות:

ליצור כישורים של ילדים לצייר בדרכים לא שגרתיות; יישום פעילות יצירתית עצמאית;

לטפח עניין ואהבה עבור טכניקת ציור לא שגרתית, דיוק בעבודה עם גואש עם חומרים לא שגרתיים;

לפתח את היכולת לנהל שיחה.

סוגי פעילויות לילדים: קוגניטיבי - מחקר, משחק, פרודוקטיבי, אמנותי.

נְדָבָה: עיתון לבן, גואש בצבעים שונים, סיפי, נר, מברשות, מגבונים לחים, צלחות רחבות, מקלות כותנה.

חומר ויזואלי: חזה, סטנסיל תפוחי אדמה, הצגת שקופיות, מכתב.

מהלך השיעור

מְחַנֵך: חבר'ה היום שלכם יוצא דופן היום. אורחים רבים הגיעו אליכם, אמרו להם שלום.

יְלָדִים: שלום!

מְחַנֵך: בואו נציג את עצמנו לאורחים שלנו.

"אנחנו ילדים מהגן,

אנחנו ילדים בגיל הגן,

כולנו מגיעים לכאן בבוקר

כאן אנחנו רוקדים ושרים.

כולנו חברים בגן

אחרי הכל, אנחנו לא יכולים לחיות בלי ידידות!"

כל הכבוד חבר'ה, ועכשיו בואו אליי, אני אגיד לכם משהו.

היום כשהלכתי ל קְבוּצָה, פתאום מהרוח חלון נפתח, ומכתב עף פנימה. קדימה, אני אקרא לך את זה, ואתה בזהירות להקשיב:

שקופית 2 (עיפרון מאסטר)

"שלום אמנים קטנים שלי. אני המאסטר - עיפרון, אני מזמין אותך למדהים מדינה« ריסוונדיה» ... תמצא שם הרבה דברים מעניינים. אנחנו חיים בו - קוסמים טובים, קישקושים מתרוצצים ברחובותינו - מברשות, עפרונות צועדים בגאווה. אנו חושבים שאתה מעוניין לבקר אצלנו מדינה... הקוסמים החביבים שלך"

מְחַנֵך: מעניין איזה סוג של מדינה כזו« ריסוונדיה» ? למה זה נקרא כך? (תשובות של ילדים)

מְחַנֵך: חבר'ה, אתם רוצים להפוך לקוסמים קטנים ולחולל פלאים? (תשובות של ילדים)

שקופית 3 (הפעל את הפעמון בפינה הימנית התחתונה)

מְחַנֵך: אז בואו נעצום עיניים ונאמר כישוף קסם

"למעלה - למעלה

מחאו כפיים,

סובב את עצמך

להפוך לאשף קטן!"

רואים מה יש לנו? (תשובות של ילדים).

קדימה, אנחנו שמים אותם (ילדים חובשים כובעי קסם, וכך גם המורה)

מְחַנֵך: אז הפכנו לקוסמים, ואני מזמין אותך ללכת לקסם מדינה ריסוונדיה... אתה מוכן? (תשובות של ילדים).

שקופית 3 (דלת סגורה)

מְחַנֵך: להיכנס לקסם מדינה ריסוונדיה, נחוץ לפתוח את הדלת הזו... והמפתחות לדלת הזו הם אצבעות הקסם שלך, בוא נשחק איתן.

יש מנעול על הדלת (חיבור קצבי של האצבעות במנעול)

Who יכול לפתוח אותו?

משך (ידיים מושטות לצדדים)

מְפוּתָל (תנועה סיבוביתאצבעות הרחק ממך)

דפק (בסיסי כפות הידיים דופקים זה בזה)

ו נפתח(פתחו את האצבעות).

תראה לא נפתח, בוא ננסה שוב.

תסתכל על הדלת נפתח.

שקופית 4 (דלת נפתחה)

שקופית 5 (אחו של פרחים אינו צבעוני)

מְחַנֵך: תראה, מצאנו את עצמנו באחו קסום, זה לא יפה, עצוב, לבן? בואו נעזור לאחו להפוך בהיר, מדהים, קסום באמת. שנצבע אותו? (תשובות של ילדים).

שקופית 5 (הפעל את המוזיקה בפינה הימנית התחתונה)

ועל השולחן הזה יש לנו הכל לעשות נס. אתה צריך לקחת גיליונות נייר ולכסות את כל הגיליון בצבע (מופיעים ציורים מצויר בנר, אני מראה לך איך לעשות את זה). עכשיו, נסה אותך. (ילדים לוקחים סדינים ועושים אותו דבר)

שקופית 6 (אחו של פרחים, אבל כבר צבעוני).

מְחַנֵך: תסתכל על קרחת היער שלנו, המרושעת, והפרחים, הפרפרים והשמש הופיעו עליה. הגיע הזמן שנמשיך הלאה. בואו נשלב ידיים ונעמוד במעגל.

דקה פיזית.

במורד המסלול, במורד המסלול

אנחנו רוכבים על רגל ימין (קופץ על רגל ימין)

ובאותו דרך

אנחנו רוכבים על רגל שמאל (קופץ על רגל ימין)

בוא נרוץ לאורך השביל

נרוץ אל הדשא (רץ במקום)

על הדשא, על הדשא

נקפוץ כמו ארנבות (קופץ במקום על שתי הרגליים)

תפסיק. בואו ננוח קצת

ושוב נלך ברגל (הולך במקום).

שקופית 7 (חזה)

מְחַנֵך: תראה, מה זה? חזה קסם, רוצה אותו לִפְתוֹחַ... בוא נראה מה יש שם (המורה מוציאה את הבולים מתפוחי אדמה)... ותפוח האדמה הזה הוא יוצא דופן, בעזרתו אתה יכול צֶבַע... ואני אפילו יודע שאתה יכול לצייר עם תפוחי אדמה... אני מציע לעשות גלויות לחברים שלך... בואו נשב ליד השולחנות ונעשה ניסים.

החלק 7 חזה לִפְתוֹחַ(מוזיקה נדלקת בפינה הימנית התחתונה)

אנחנו לוקחים חפץ קסם, טובלים אותו בצבע בכל צבע שתרצו, ומבצעים הדפסה על דף נייר, ועכשיו תנסו בעצמכם. עכשיו בואו נעשה סדר גְלוּיָה, לקחת מקלון צמר גפן, טובלים אותו בצבע ובקצה גלויות יכולות לצייר קווים גליים, או נקודה, מזגזג, מי אוהב מה.

הנה כמה מתנות קסומות שקיבלנו, תן לי לעזור לך להביא אותן. הגיע הזמן שנחזור. בואו נעמוד במעגל ונאמר לחש קסםולחזור לגן ולהיות ילדים רגילים.

שקופית 8 (מוזיקת ​​קסם נדלקת בפינה הימנית התחתונה)

"למעלה - למעלה

מחאו כפיים

סובב את עצמך

ולהפוך לילדים".

מְחַנֵך: אז חזרנו לגן.

חבר'ה, איפה היינו איתך?

מה עשינו שם?

מה אהבת יותר?

מה אתה זוכר?

תגיד לי, אהבת את שלנו לִנְסוֹעַ? (אם כן, אז מחא כפיים, אם לא, אז תרמוס).וממש נהניתי איתך לִנְסוֹעַ, חבר'ה.

תודה רבה לכולם!

פרסומים קשורים:

סיכום כיתת אמן לילדי הקבוצה הבוגרת והוריהם על טכניקות ציור לא מסורתיות "נוף"מטרה: להרחיב את הידע של ההורים על דרכי ציור לא מסורתיות, כאמצעי לפיתוח יכולות יצירתיות אצל ילדים בגיל הרך.

סיכום GCD על טכניקות ציור לא מסורתיות בקבוצה הצעירה השנייה "עצים בשלג" מטרה: להכיר לילדים לא מסורתי.

תקציר שיעור על טכניקות ציור לא מסורתיות בקבוצת גיל צעיר "עץ חג המולד"מטרה: ליצור מצב רוח משמח בילדים, "להדליק" את האורות על ענפי עץ חג המולד, להמשיך ללמד לצייר את האורות באצבעותיך.

כיתת אמן למורים על טכניקות ציור לא מסורתיות "טכניקות ציור לא מסורתיות מודרניות"אלנה אלכסנדרובנה אנטונובה כיתת אמן למורים "טכניקות ציור מודרניות לא מסורתיות" מטרה: להרחיב את הידע של המורים.

כיתת אמן על טכניקות ציור לא מסורתיותכיתת אמן: "טכניקת ציור לא מסורתית בקבוצה הצעירה" מטרה: להכיר טכניקה לא שגרתיתציור כדרך לעיצוב.


תצוגה מקדימה:

תקציר השיעור "ציור תפוח עם צמר גפן".

מַטָרָה: מתנה, קישוט פנים
יַעַד: פיתוח יכולות יצירתיות של ילדים באמצעות היכרות עם טכניקת הציור עם צמר גפן.
משימות:
- לשלוט בטכניקת הציור עם צמר גפן;
- להתפתח מוטוריקה עדינה, יְצִירָתִיוּת, דמיון, פנטזיה, טעם אסתטי;
- להעלות דיוק, חריצות, משמעת עצמית בעת ביצוע טכניקות עבודה.
צִיוּד: דף נייר, צבעים, צמר גפן, מיכל עם מים, ציורים של אמנים.

מהלך השיעור.
1. הקדמה.
לטכניקת הציור עם צמר גפן יש שורשים עמוקים. אבותינו ציירו תמונות עם סגן - מקל ספוג שנשלף ממטאטא רגיל. יש דבר כזה בציור כיוון סגנוני- פוינטיליזם. הוא מבוסס על אופן הכתיבה במשיכות נפרדות של הצורה הנכונה, המנוקדת או המלבנית.

2. הכנת ילדים לשיעור מעשי.
התפוחים בשלים גבוה על העץ,
הצדדים הבשלים רוויים בשמש;
מעולם לא אכלנו תפוחים כאלה
ואף אחד לא ניסה את זה, בטוח.
מתוק וטעים, אדום זהוב
הריח מדהים, חם ביד.
עץ התפוח השחית תפוחים יפים,
אין דבר טעים יותר מתפוחים בחווה שלנו!

חבר'ה, היום נצייר תפוח באמצעות צמר גפן. העיקרון פשוט מאוד: טובלים צמר גפן בצבע ומניחים נקודות על הציור. כל צבע דורש צמר גפן משלו. ואם אתה מציב את הנקודות לעתים קרובות יותר, אז הצבע יתברר להיות רווי יותר.

3. שיעור מעשי.
חבר'ה, אנחנו מתחילים לצייר עם צמר גפן. אנחנו לוקחים דף נייר עם קו מתאר ריק.

צייר את קווי המתאר של התפוח. אנחנו לוקחים צמר גפן, טובלים אותו בצבע אדום ושמים נקודות לאורך קו המתאר של הציור.

כדי להפוך את ההדפסים להיות אחידים ועגולים, יש להחזיק את צמר גפן בקפדנות אנכית וללחוץ על הסדין בלחץ מספיק.
באופן דומה, אנו מציירים את הגבעול בצבע חום, את העלה בצבע ירוק.

ממלאים את התפוח בפנים בנקודות אדומות. ניתן לעודד ילדים גדולים יותר להשתמש ב-2-3 צבעים למילוי.

ממלאים את הגיליון בנקודות ירוקות. התפוח שלנו מוכן.

תצוגה מקדימה:

סיכום שיעור על ציור לא מסורתי בקבוצה המבוגרת: (בלוטוגרפיה-ניסוי)

"עץ אביב"

יעד: המשך לגבש את היכולת לבצע עבודה בטכניקות לא מסורתיות.

יצירה אמנותית:

  • להכיר לילדים סוג חדש של טכניקת ציור לא מסורתית "בלוטוגרפיה".
  • הציגו את שיטת הציור בשפופרת ואת שיטת הצביעה במפיות.
  • ליצור את היכולת להעביר את סולם הצבעים.
  • לפתח תפיסת צבע, תחושה של קומפוזיציה.
  • לעורר את הרצון של ילדים להעביר את התרשמותם מתפיסת החפצים בפנים פעילויות איזו, להביא אותם למימוש של דימוי אקספרסיבי.

קוגניציה:

  • פיתוח פעילויות קוגניטיביות ומחקריות.
  • לפתח דמיון, תשומת לב, זיכרון וחשיבה.
  • לפתח את מערכת הנשימה.

תִקשׁוֹרֶת:

  • שפר את הדיבור כאמצעי תקשורת.
  • לשפר את היכולת לאפיין אובייקט בצורה מדויקת, להניח הנחות ולהסיק את המסקנות הפשוטות ביותר.

הפעלת מילון: צינור קוקטייל.

העשרת אוצר המילים:בלוגוגרפיה.

עבודה מקדימה:

  • טיול בפארק המעיין.
  • בחינת איורים בנושא "האביב הגיע".
  • משחקים עם מים וקש קוקטייל "קרב ים"
  • נשירת אוויר דרך הצינור.
  • יצירת רקע בטכניקת "על רטוב".

צִיוּד:

  • סדינים כהים
  • גואש מדולל
  • מברשת לציור בצבעי מים (סנאי)
  • צינורות קוקטייל.
  • מים בצנצנות
  • חול נהר על צלחות.
  • מפיות נייר.

מהלך השיעור:

  1. ארגון זמן.

ילדים אתם מאמינים בקסם?

(תשובות של ילדים)

איזה סוג של קוסמים או פריטי קסם אתה מכיר?

(תשובות של ילדים)

היכן נמצאים קוסמים?

בפנטזיות שלך!

עם מי קוסמים מסתובבים?

ועם מי שמאמין בהם!

היום אתה ואני נהיה קוסמים, וצינור הקוקטייל יהיה שרביט קסמים.

  1. ניסוי:

אנחנו שרביט קסמים

בואו תנופף בזה בשקט

וניסים במגש

נמצא מהחול.

הזיזו אליכם את צלחת החול ותנסו לנשוף לתוך המקל, מה אתם רואים? (חול מתנפח). נסו לצייר שמש בעזרת צינור ואוויר שנשפו על ידכם (ילדים מציירים). עכשיו נסה את זה בקערת מים (ילדים כן). לא עובד. ואני מציע לך בעזרתנו שרביט קסםלצייר על נייר, ולא רק לצייר, אלא לפוצץ את הציור, אבל קודם נדבר איתך.

  1. שִׂיחָה:

בואו כולנו נזכור ונמנה את העונות ביחד.

באיזו שעה בשנה?

מה אתה אוהב או לא אוהב באביב?

מה עם עצים?

(תשובות של ילדים)

קריאת שיר מאת ט' דמיטרייב

באביב, הכליות נפוחות

והעלים בקעו

תסתכל על הענפים של המייפל-

כמה פיות ירוקות.

חבר'ה, אני מזמין אתכם לטיול בשביל המעיין. בוא נלך ל?

תראה, יש עקבות של מישהו. של מי אתה חושב? (יש עקבות מצוירות של ארנבת על הרצפה). כנראה הארנבים שיחקו בקרחת יער זו והשאירו עקבות רבים.

ובואי נשחק איתך בתור ארנב.

הם קופצים, קופצים ביער

ארנבות - כדורים אפורים

לקפוץ - לקפוץ, לקפוץ - לקפוץ-

ארנב קם על גדם

העמדתי את כולם בתור, התחלתי להראות את התרגילים.

פַּעַם! כולם צועדים במקום.

שתיים! הם מניפים את ידיהם יחד.

שְׁלוֹשָׁה! התיישבנו וקמנו יחד.

הכל שרוט מאחורי האוזן.

ארבעה נמתחו.

חָמֵשׁ! כפוף והתכופף.

שֵׁשׁ! כולם שוב עמדו בשורה

הם הלכו כמו ניתוק.

טיילנו יפה, שיחקנו מספיק, ועכשיו אנחנו יכולים להתחיל לעסוק.

תראה מה יש לנו על השולחן.

(דפי אלבום עם רקע מוכן, צבעי מים, מברשות, גואש מדולל, כפיות, צנצנות מים, מפיות נייר)

נצייר עצים באמצעות שרביט הקסמים שלנו. ראשית, ניקח צבע עם כפית ונעשה כתם במקום בו יתחיל גזע העץ. לאחר מכן אנו מתחילים לנפח את הכתם עם צינור, מבלי לגעת בו עם צבע או נייר. ניתן לסובב את הסדין ליצירת תא מטען. לאחר מכן, ציירו את עטרת העץ במפית (קחו מפית, כתשו אותה וטבלו אותה בצבע, ציירו את עטרת העץ (הרטיבו) או ציירו עלים במברשת בשיטת הרטבה, אבל קודם הציור. חייב להתייבש בינתיים ננוח מעט. עיניים עצומותולדמיין את יופיו של יער האביב.

(צלילי הקלטת מוזיקה - הרפיה "צלילי יער האביב)

  1. מה צריך לעשות כדי שהציור יהיה יפה?

אתה צריך להתאמץ ולהשלים את הציור באהבה. ילדים מציירים. פעילות עצמאית.

סיכום שיעור:

אז הציורים שלנו מוכנים, בהירים, אלגנטיים!

לסיכום, דקת חינוך גופני:

ציירנו היום

ציירנו היום

האצבעות שלנו עייפות.

תן להם לנוח קצת

הם יתחילו לצייר שוב

בואו ניקח את המרפקים שלנו ביחד

בואו נתחיל לצייר שוב (ליטפנו את ידינו, ניערנו אותן, לשנו אותן.)

ציירנו היום

האצבעות שלנו עייפות.

לנער את האצבעות שלנו

בואו נתחיל לצייר שוב.

רגליים ביחד, רגליים בנפרד

אנחנו דופקים את הציפורניים (ילדים מרימים בעדינות את ידיהם לפניהם, מנערים אותם במברשותיהם, רוקעים.)

ניסינו, צבענו,

ועכשיו כולם קמו יחד,

הם רמסו את רגליהם, טפחו על ידיותיהם,

ואז אנחנו לוחצים את האצבעות שלנו,

בואו נתחיל לצייר שוב.

ניסינו, צבענו,

האצבעות שלנו עייפות.

ועכשיו ננוח -

בואו נתחיל לצייר שוב

(כאשר הם מקריאים שיר, ילדים מבצעים תנועות, חוזרות אחרי המורה.)

אם לאחד הילדים לא היה זמן לסיים לצייר, הם מסיימים לצייר. בסיום השיעור - תערוכה של העבודות שנוצרו. צפייה בציורי ילדים מתבצעת עם המשימה של בחירת תמונות אקספרסיביות: העץ הכי יוצא דופן, בהיר, אלגנטי, עליז. הריאליזם של התמונה מצוין. כל ילד מגלה באילו חומרים וטכניקות השתמש.

תצוגה מקדימה:

נושא: "עולם תת - מימי".

יַעַד:

משימות:

סוגי פעילויות לילדים:

חומרים וציוד:

מהלך השיעור.

החידה מיועדת לטעינת המוח.

1. הוא מכיל מי מלח,

בתי המשפט הולכים על זה.

בקיץ, מבוגרים וילדים

הם הולכים לשם לנוח. (יָם)

2.הורים וילדים

3. צמח יער בים,

הוא כולו ירוק. (אַצָה)

התעמלות אצבעות.

שתי אחיות, שתי ידיים(ילדים מראים ידיים)

הם קוצצים, בונים, חופרים,(חיקוי פעולות)

העשבים עפים יחד(להשען)

ואחד את השני נשטף(הם שוטפים את האגרוף בכף היד שלהם)

שתי ידיים לשות את הבצק -(חיקוי פעולות)

מי הים והנהר

מגרפה תוך כדי שחייה(לפעול)

שלבי העבודה:

3. ניתוח עבודות.

תוצאת השיעור.

כל הכבוד!

תצוגה מקדימה:

תקציר שיעור משולב בקבוצת הבוגרים

נושא: "עולם תת - מימי".

שילוב תחומי חינוך:"יצירתיות אמנותית", "קוגניציה", "תקשורת".

יַעַד: לפתח את העניין הקוגניטיבי של הילדים, היצירתיות.

משימות:

לסדר ולהרחיב את הידע של הילדים על תושבי העולם התת-ימי;

לפתח פעילות דיבור, להעשיר את המילון ( כּוֹכַב יָם, תמנון, מדוזה);

לשפר את מיומנויות הילדים לצייר בטכניקה לא מסורתית (עפרונות שעווה + צבעי מים), ליצור קומפוזיציה על נושא נתון;

לִהַבִין חינוך אסתטי; לחנך ליחס מכבד כלפי חפצי טבע.

סוגי פעילויות לילדים:קוגניטיבי ומחקרי, תקשורתי, אמנותי ומוזיקלי, פרודוקטיבי, משחק.

חומרים וציוד:תמונה המתארת ​​את תושבי העולם התת-ימי, תמונה "דגים לא מרוצים", הקלטת אודיו "צלילי הים", גיליונות A4, עפרונות שעווה, צבעי מים, מברשות, כוסות מים.

מהלך השיעור.

חברים, היום נצא איתכם למסע מרגש. תסתכל מקרוב על התמונה. מה יש בו? (תשובות של ילדים). אני מציע להפוך לדג ולמצוא את עצמך בקרקעית הים. (המורה כוללת הקלטת שמע "קול הים").

נהנית להיות דגים? איזה סוג של דג אתה מדמיין, מצחיק או עצוב? (אמרי ילדים)

עכשיו תסתכל מקרוב על התמונה. מה מצב הרוח של הדג? מה יכול היה להרגיז אותם? (אמרי ילדים)

בואו נזכור יחד את כללי ההתנהגות במאגר. (ילדים מספרים איך להתנהג ליד בריכה)

בנוסף לדגים, בים נוכל להיפגשכוכבי ים, מדוזה, תמנון.

(המורה מראה תמונה עם התמונה שלהם)

תראו חברים כמה הם יפים! לא נפגוש תושבים כל כך מעניינים ביבשה. אלה הם תושבי הים העמוק.

החידה מיועדת לטעינת המוח.

חבר'ה, אני אכין לכם חידות ואתם חייבים למצוא את התשובות בתמונת הים שלנו.

1. הוא מכיל מי מלח,

בתי המשפט הולכים על זה.

בקיץ, מבוגרים וילדים

הם הולכים לשם לנוח. (יָם)

2.הורים וילדים

כל הבגדים עשויים ממטבעות. (מַזַל דָגִים)

3. צמח יער בים,

הוא כולו ירוק. (אַצָה)

חבר'ה, עולם הים העמוק עשיר, יפה ומגוון. היום אני מציע לתאר את העולם התת-ימי שלי בעזרת עפרונות שעווה וצבעי מים.

התעמלות אצבעות.

שתי אחיות, שתי ידיים(ילדים מראים ידיים)

הם קוצצים, בונים, חופרים,(חיקוי פעולות)

העשבים עפים יחד(להשען)

ואחד את השני נשטף(הם שוטפים את האגרוף בכף היד שלהם)

שתי ידיים לשות את הבצק -(חיקוי פעולות)

שמאל וימין, (הראה יד אחת, ואז את השנייה)

מי הים והנהר (בצע תנועות גליות עם הידיים)

מגרפה תוך כדי שחייה(לפעול)

פעילות עצמאית של ילדים.

שלבי העבודה:

1. צייר דגים, חלוקי נחל, אצות עם עפרונות שעווה ...

2. צובעים את כל דף הנייר בצבע כחול.

3. ניתוח עבודות.

תוצאת השיעור.

חבר'ה, בואו נראה אחד לשני איזה ציורים נפלאים יש לנו. לכל אחד מכם יש עולם תת-ימי ייחודי משלו. כל החבר'ה ניסו, הראו דמיון והראו את הידע שלהם לגבי חיים ימיים... כולם הערבכל הכבוד!

תצוגה מקדימה:

תקציר ה-GCD לציור בצורה לא שגרתית "תמונות מהחול" בקבוצה הבוגרת

יַעַד : להכיר לילדים צורה לא שגרתיתציור עם חול;

לפתח יכולות אמנותיות לפעילות חזותית, יכולת לקבל ולממש באופן עצמאי משימה יצירתית, דמיון יצירתי.

עבודה מקדימה: ציור עם מקלות בחול. משחקי ארגז חול. שיחה על חופשות הקיץ.

צִיוּד : גיליונות נייר צהוב, כתום, צבע בז'גדלים שונים, סמנים. קופסאות חול, גיליונות נייר לבנים, מקלות דבק, שעוונית.

מהלך GCD

מְחַנֵך : חבר'ה, הקשיבו לשיר של V. Shipunova"לדושקי":

אני מלטף בכפות ידיי

חול חם.

אני מצייר סירה

וליד פרח

והחתול של אמא

והאקורדיון של סבא,

מנוף מעופף

והמכתב הוא אנטושקה.

זרם של גרגרי חול...

אני יושב - אני לא נושם,

כי תמונות העולם

אני מחזיק אותו בכפות ידיי.

באיזו תקופה בשנה אנחנו עכשיו?

נכון - קיץ. איזה משחקים אפשר לשחק על המגרש?

בנוסף למשחקים שציינת, אתה יכול לא רק לשחק עם חול, אלא גם לצייר עליו, איך אפשר לצייר על החול?(עם מקלות אכילה, או אצבעות)

מְחַנֵך : חבר'ה, יש לנו נייר בצבע צהוב, כתום, בז', בואו נדמיין שזה חול, ועפרונות הם מדפים.

תארו לעצמכם שאנחנו יושבים על שפת הים או על נהר, מלטפים את החול הצהוב בכפות הידיים ומציירים את התמונות היפות בעולם. בחר נייר צבעוני חולי. זה יכול להיות גיליון אחד גדול - הרבה תמונות יתאימו עליו. או כמה עלים קטנים - אחד לכל תמונה.

תרגישי בנוח, כי אנחנו על החוף ומציירים כל תמונה. חשבו מה תרצו לצייר והקפידו להמציא שם לתמונה שלכם.

המורה שואלת מי יצייר מה ורושם את שם התמונה על כל פיסת נייר.

חינוך גופני:

כמו הים שלנו

דגי זהב רוקדים.

הם נהנים

במים חמימים נקיים

הם יתכווצו, יתירו,

הם יקברו את עצמם בחול

הם מניפים את סנפיריהם

הם יסתובבו במעגלים.

ילדים מתארים דגים משתובבים.

מְחַנֵך : חבר'ה, עכשיו נהפוך את התמונות שלכם לא שגרתיות"חוֹלִי" ... יש לי קופסת קסמים, מה אתה חושב שיש בה?(חוֹל)

יש אחד דרך לא רגילהיצירהציורי "סנדי" -

בעזרת נייר ודבק. יש צורך לצייר עיפרון דבק לאורך כל קווי התמונה ולשים במהירות את התמונה שטוחה בקופסה עם חול עם התמונה למטה, לטפוח קלות ולהרים את התמונה.

ילדים לומדים דרך חדשה, יושב ליד קופסאות החול.

עם סיום העבודה, המורה עם הילדים עורך תערוכה של עבודות ילדים"תמונות חול".

תצוגה מקדימה:

תקציר שיעור ציור בקבוצה הבוגרת

בנושא: " תמורות מופלאותכתמים"

(בלוטוגרפיה)

משימות. צור תנאים להתנסות חופשית עם חומרים שוניםוכלים (אמנותיים ומשק בית). הצג דרכים חדשות להשגת תמונות מופשטות (כתמים). לעורר עניין באובייקטיפיקציה ו"החייאה" צורות יוצאות דופן(כֶּתֶם).

לפתח דמיון יצירתי.

עבודה מקדימה.

מתבוננים בטיול ומדברים על איך נראים עננים, איך נראות שלוליות?

המורה מקריאה לילדים קטע מתוך "הסיפור על הילד שרצה להיות אמן" (ספר מאת אי.א. ליקובה "דקלים צבעוניים").

חומרים.

צבעים - צבעי מים, גואש; מסקרה צבעונית, מברשות רכות מידות שונות, מברשות שיניים ישנות, פרוסות ירקות (תפוחי אדמה, סלק), סמרטוטים, ספוגים, עיתונים לקמטים והטבעה; צנצנות מים, צינורות קוקטייל (קשיות).

מהלך השיעור.

המורה מקריאה לילדים שיר של ד' צ'יארדי "על מי שיצא מהכתם".

אתמול אחותי הביאה לי במתנה

בקבוק דיו שחור - שחור.

התחלתי לצייר, אבל מיד מהעט

הוא הפיל כתם ענק.

וכתם נמרח על הסדין,

זה התחיל לגדול בהדרגה:

משמאל תא המטען, ומימין זנב,

רגליים - כמו כנים, גבוהות...

אני מיד הולך לדיו שחור

ציירתי אוזניים ענקיות

והתברר, כמובן, שהוא...

ניחשתם נכון - פיל הודי.

חבר'ה, מה זה כתם?

כן, כתם הוא כתם בעל צורה בלתי מוגדרת, המתקבל אם נשפך בטעות נוזל צבעוני - צבע או דיו. מכיוון שלכתם אין צורה מדויקת, ניתן להפוך אותו לכל דבר או לכל אחד.

תן לנו, והיום, קודם לצייר את הכתמים, ואז להפוך אותם למי שאנחנו רוצים או למי שהם נראים.

איך אתה חושב שאתה יכול לשים או לקבל, או לצייר כתם?

נכון: אתה יכול לעשות טביעה עם ספוג, בד, חבילת נייר.

בול עם סלק חתוך, שמותיר עקבות של המיץ שלו.

צייר שלולית עם מברשת רכה, מברשת שיניים.

שים קצת מסקרה על דף נייר ופוצץ אותה מתוך קשית או קשית לתוך צדדים שונים.

הבה נתאר כתמים שונים על גיליונות נייר נפרדים. דרכים שונות... ילדים מתנסים. המורה מזכירה שהעיקר בכתם הוא חוסר ודאות, בלתי צפוי, צורה חריגה.

חינוך גופני

לאחר שהילדים שלטו בכמה שיטות ויצרו כמה כתמים, אני מציע להחיות את הכתמים - להפוך אותם ליצורים חיים או לחפצים.

ילדים, בדקו היטב את הכתמים שלכם, סובבו את גיליונות הנייר לכיוונים שונים. הנה, למשל, הכתם שלי: אם אתה מסתכל על זה ככה, זה נראה כמו גבר, רק אתה צריך לסיים לצייר את העיניים והפה; ואם הכתם הופכים, הוא דומה לפרח, רק אני אוסיף גבעול ועלים.

ולמי הכתמים שלך יהפכו? (אני שואל בשקט כל ילד על האסוציאציות שלו, התוכניות שלו, עוזר לילדים חסרי החלטיות)

ילדים עושים עבודה. מתארגנת תערוכה כללית של כתמים "חיים".

תצוגה מקדימה:

נושא: "מונוטיפ בנושא" פרפר ".
קבוצת גיל: קבוצת בוגרים.

מטרה: לפתח את העניין של ילדים בפעילויות חזותיות. להכיר לילדים את עולם האמנות באמצעות הכרת העולם הסובב, משמעותו האמנותית. מטרות התכנית של תחומי החינוך:
התפתחות אומנותית ואסתטית: להכיר לילדים את הטכניקה הוויזואלית "מונוטייפ", להעצים את ביטוי היחס האסתטי לעולם הטבע, לפתח תגובה רגשית לביטוי היופי בעולם הסובב. לפתח דמיון.
התפתחות קוגניטיבית: לגבש את הידע של ילדים על פרפרים, כנציגי כיתת החרקים, להמשיך ולגבש בילדים ידע על שלושת השלבים של התפתחות הפרפרים, לטפח יחס מכבד לעולם החרקים.
התפתחות גופנית: פיתוח מוטוריקה עדינה של ידיים, פיתוח מיומנויות קואורדינציה.
עבודה מקדימה: צפייה במצגת "חרקים". תרגילים לקסיקו-דקדוקיים בנושא "פרפרים", "חרקים". שיחה "איך מופיע פרפר". משחקים מודפסים על לוח: לוטו "חרקים", "נזק ותועלת", "מי גר איפה", "להרכיב מחלקים". דיון בסיפורים מאת V. S. Grebennikov "סודות עולם החרקים".
שיטות וטכניקות:
חזותי: מראה את הסכימה של הפיכת זחל לפרפר, מראה את הטכניקות של תיאור פרפר בטכניקת "מונוטייפ".
מילולית: שיחה, שאלות לילדים, הגיית דברי דקת חינוך גופני, הדרכה, הסבר, תיאור מילולי של תהליך הפיכת זחל לפרפר.
מַעֲשִׂי: פעילות יצרנית, חינוך גופני.
ציוד: צבעי מים, מברשות בעוביים שונים, מפיות, מיכלי מים, גיליונות A4 של נייר לבן, כרטיסים המתארים את שלבי התפתחות הפרפרים, חומר תמונה בנושא "פרפרים", כן ציור.
המורה מזמינה את הילדים לאחל לאורחים בוקר טוב:
מחנך: חבר'ה, כולנו עומדים במעגל ומאחלים אחד לשני בוקר טוב. כולם ביחד: כל הילדים התאספו במעגל אני חבר שלך ואתה חבר שלי. בואו נאחז ידיים בחוזקה ונחייך אחד לשני. שלום, ילדים יקרים, אתם היפים מכולם בעולם! פעילות התלמידים.
ברכות, ילדים מברכים, מחייכים לאורחים, מבצעים תנועות בהתאם למילות הטקסט.
שיטות, צורות, טכניקות,
סוגים אפשריים
פעילויות. תוֹצָאָה.
ילדים מתפתחים מוכנות פסיכולוגיתלפעילויות חינוכיות.
המורה מכינה חידה על הזחל, מציגה דמות מהאגדות ומשחקת איתו, מזמינה את הילדים להכיר את הזחל. ילדים מקשיבים בתשומת לב, מנחשים את החידה, מסכימים להכיר אחד את השני, מכירים את דמות האגדות - הזחל. הם ממקדים את תשומת הלב שלהם, מבטאים רגשית את יחסם לפעילויות.
רגע מפתיע - הופעתו של גיבור הזחל. ברכה הדדית.
הילדים מוכנים לפעילות הקרובה.
-כולנו נהנים, והזחל עצוב,
(מבקש מהילדים לענות למה? כי כולם חושבים שהזחל מכוער, מביך, יש כאלה שרוצים למעוך אותו). - בבקשה תחשוב איך אנחנו יכולים לעזור לזחל? תעודד אותה. רוצים לעזור לזחל? כבוד לאמירות של ילדים, עוזר לילדים להסיק מסקנות. ילדים מבחינים בזחל עצוב, הם קוראים סיבות אפשריותזחל מצב רוח עצוב. לשפוט כיצד תוכל לעזור לזחל, להביע את מחשבותיו, להסיק מסקנות על סמך ניסיון משלו... הצהרת בעיה: עזרו לזחל למצוא מצב רוח טוב.
הַצָגָה נושאים בעייתיים: מה אפשר לעשות, איך אפשר לעזור לזחל. דִיוּן.
ילדים מפתחים מוטיבציה פנימית לפעילות, נוצר רצון לעזור לזחל – להגיד לה שהזחל יכול להפוך לפרפר יפה.
וידאתי שאתם באמת מוכנים לעזור לזחל להפוך לפרפר, אבל בשביל זה צריך לזכור את שלבי הפיכתו של הזחל לפרפר (הציעו לילדים משימת משחק "שם שלב הטרנספורמציה של זחל לתוך פרפר", מבוסס על חומר חזותי).
עורך שיטתיות של תשובות הילדים, מסכם, שואל ילדים שאלות המעוררות את תהליך החשיבה. ילדים משתתפים בדיאלוג,
להביע את דעתם
מבוסס על זמין
ייצוגים, זכרו שנלמדו בעבר, שאלו
וענו על השאלות:
ממה מגיע הזחל? היכן מטילים פרפרים את הביצים? מה קורה לזחל, למי הוא הופך? מתי גולם הופך לפרפר?, מבצעים משימת משחק: הם קוראים לשלבי הטרנספורמציה של זחל לפרפר. השיחה מלווה במופע על כן ציור
תמונות המתארות את שלבי הפיכתו של זחל לפרפר. ילדים משכפלים מידע
נחוץ
להצלחה
הטמעה של תשובות חדשות ונכונות מראה שלילדים יש ידע בנושא "רבייה והתפתחות של חרקים".

המורה אומרת ומראה את התנועות של דקת החינוך הגופני "הפרח ישן ופתאום התעורר"
יחד עם הילדים מבצעים תנועות בהתאם למילות הטקסט. ילדים מבצעים את התנועות של דקת החינוך הגופני, בהתאם למילות הטקסט, הילדים אהבו את דקת החינוך הגופני, עוקבים מקרוב אחר המורה, מקשיבים לטקסט, חוזרים על התנועות. מציג את התנועות של דקת החינוך הגופני "הפרח ישן ופתאום התעורר".
ביצוע תנועות בהתאם למילות הטקסט. הקלה במתח, שחרור רגשי ופיזי.
שליטה בדרכי פעולה, יישום ידע, מיומנויות ו
כישורים. אומרת המורה
מראה לילדים את הרצף,
טכניקות לביצוע טכניקות לא מסורתיות
ציור "מונוטיפ נושא", מבטא את שם הטכניקה הלא מסורתית יחד עם הילדים. הוא מציע לצייר פרטים קטנים במברשת דקה: דפוס על הכנפיים, האנטנות, הגפיים. מספק עזרה ותמיכה רגשית הכרחית.
ילדים מקשיבים היטב למורה, מבטאים את השלבים ורצף העבודה, עושים עבודה מעשית בעצמם - מציירים פרפר בטכניקת "מונוטיפ בנושא", מציירים פרטים קטנים עם מברשת דקה.

המורה מארגן את הניתוח של העבודה המעשית, דיון על המוצלחים והמעניינים שבהם, מציין לכל ילד שהוא צייר משהו מעניין, מקשיב לדעתם של ילדים בדיון על עבודתם ועל עבודתם של עמיתים. מזמינה ילדים ליצור אלבום עם ציורים ולהציג אותו לזחל. ילדים מספרים על העבודה שהושלמו, מה, לדעתם, הם עשו הכי מוצלח ומה היה הרעיון. הכינו ציורים לאלבום כמתנה לזחל. ניתוח, דיון פעיל. ילדים מודעים לעצמם כמשתתפים בתהליך היצירה. ילדים מפתחים מיומנויות בסיסיות של הערכה עצמית ויכולת להעריך את עבודתם של בני גילם. ילדים רואים את התוצאה של הפעילות שלהם.
מסכם את ה-GCD, מסכם את הניסיון שצבר הילד.
המורה שואלת את הילדים שאלות:
- האם היה קשה לבצע את העבודה? מה הכי אהבת? באיזו טכניקה לא מסורתית אתה הכי נהנה לעבוד? האם עזרנו לזחל? המורה מציעה למשוך חיוך לזחל, מושכת ילדים לסכם. ילדים מגיבים רגשית לעבודה שנעשתה. ענו על שאלות המורה. הערכה, שבחים, אישור. ילדים יודעים לנתח את העבודה שלהם, ילדים קיבלו סיפוק פעילויות משותפותעם המורה ומרוצים מהתוצאה של פעילותם.

לַחֲזוֹר

×
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:
כבר נרשמתי לקהילה "toowa.ru"