Avatud tüüflopedagoogiline tund keskmises rühmas teemal „Reis mänguasjade maale. Nõuded tüüfipedagoogi poolt läbiviidavatele eriklassidele

Tellima
Liituge toowa.ru kogukonnaga!
Kokkupuutel:

Maria Borilo
Kokkuvõte õpetaja - defektoloogi (tüüflopedagoogi) alarühma parandusõppest 5-aastaste lastega. kombineeritud patoloogiaga.

Tunni eesmärk: visuaalse taju arendamine.

Ülesanded:

Kindlustamaks aineavaldusi l. teemad "Puud", "Puuviljad", "Sügis", "Metsloomad";

Õpi tajuma pilte erinevatest viisidest;

Areng ruumis, võime mõista ja kasutada eessõnu b, all;

Keskse nägemise arendamine, mis vastutab värvitaju eest;

Majutusaparaatide koolitus;

Tervete analüsaatorite väljatöötamine;

Areng peenmotoorika käed, kõne kooskõlastamine liikumisega;

Tunnis osalemisse positiivse suhtumise edendamine;

Tähelepanelik tõstmine lugupidav suhtumine loodusele.

Varustus:

Ettekanne IAD-is (interaktiivne tahvel); plaadimängija; magnetplaat; pilte sügispuud; kimpude jaoks mitmevärvilised lehed; lehed langevate lehtede jaoks, korv; "Imeline kott" (hiir - seljakott); kaardid ind. teosed (metsloomad ja kingitused neile); lihtsad pliiatsid; värvilised vooderdised (sõltuvalt visuaalsest diagnoosist); looduslikud puuviljad; mahlapakid (tetrapakid 200ml); kunstkuusk; osuti.

1. Org. hetk. Poisid, mõistatage mõistatust!

Hommikust peale vihma

Linnud sisse pikk tee on aeg

Tuul ulgub valjusti.

Millal see juhtub?

Lapsed: see juhtub sügisel!

Sügisilm on väga heitlik. Aidake mul oma lause lõpetada!

Kui päike paistab, siis nimetatakse seda ( päikeseline)

Kui taevas on pilvi, siis nimetatakse seda ... ( pilves)

Kui sajab, siis nimetatakse seda ... ( vihmane)

Kui tuul puhub, siis nimetatakse seda ... ( tuuline)

Kõlab tugeva tuule heli. IAD-l - pilt sügisest metsast.

2. Kontroll. "Suur väike"

Õpetaja esitab lastele küsimusi, otsides vastust lausega

Kus me teiega oleme? Sattusime sügisesse metsa.

Mida sa seal näed? Näen puid, põõsaidjne

Millised puud meie metsas kasvavad? Metsas kasvavad kased.

Metsas kasvavad tammed.

IAD-l - vaheldumisi ilmuvad suured ja väikesed puud

"Male" efektiga piltide välimus. Eesmärk: GM subkortikaalsete osade stimulatsioon.

Õpetaja annab näidislause, lapsed koostavad lauseid iseseisvalt.

Meie metsas kasvavad suured tammed ja väikesed tammepuud.

Meie metsas kasvavad suured kased ja väikesed kased.

Meie metsas kasvavad suured männid ja väikesed männid.

3. Hingamisvõimlemine.

Mis juhtub puudega sügisel?

Sügisel lehed kolletuvad ja langevad puudele. Puuviljad valmivad puudel.

IAD-l - pilt langevatest lehtedest.

Poisid, kui puult langeb korraga palju lehti, mis selle looduse nähtuse nimi on? Seda nimetatakse lehtede langemiseks.

Korraldame langevad lehed ise! Puhuge neid lehti!

Lastele pakutakse väikesi pehmepaberilehti.

Tuletatakse meelde õige väljahingamise reegleid. Lapsed puhuvad lehed peopesalt.

4. Kõne kooskõlastamine liikumisega.

Mängime lehtedega!

Sügislehed keerlevad vaikselt Keerleb kikivarvul, käed püsti

Lehed meie jalge all lebavad vaikselt Kükita sujuvalt

Ja jalge all ragiseb, kohiseb, Käte liigutused paremale - vasakule

Nagu nad tahaksid uuesti keerutada! Tõuse üles, keeruta

Mida meie lehed tegid? - Lehed pöörlesid, kohisesid, lebasid, ragisesid.

5. Näpuvõimlemine.

Vaata, kui palju värvilisi langenud lehti on su jalgade all!

Üks kaks kolm neli viis, Lapsed keerutavad sõrmed rusikasse.

Kogume lehed kokku! PÄRAST vajutage ja vabastage rusikad lahti

Kaselehed, pihlakalehed, Keeruta sõrmed rusikasse

Pappelilehed, haabulehed, alustades suurest

Kogume tammelehti

Lasteaeda sügiskimp võta see! Nad kõnnivad oma kohale.

6. Kontroll. "Mis harust lapsed on?"

Põrandal lebavad värvilised puude lehed.

Kogume nendelt kimbu! 1 laps kogub kollaseid lehti. 2 last kogub apelsinilehti. 3 last kogub pruunid lehed.

Lapsed koguvad lehti vastavalt juhistele värvi järgi.

Poisid, vaadake oma kimpu! Mis on teie lehtede kuju? Lehed on erineva kujuga.

Miks nad erinevad? Sest nad kukkusid erinevatelt puudelt.

Magnetplaadil on puude pilte.

Leiame ja nimetame puud, millelt nad langesid. Kuidas lehti nimetatakse?

Lapsed tuvastavad, millistest puudest nende lehed pärinevad, ja nimetavad need.

Minu lehed langesid vahtrapuult. Neid nimetatakse vahtrapuudeks.

Minu lehed langesid tamme küljest. Neid nimetatakse tammeks.

Minu lehed kukkusid kastanilt maha. Neid nimetatakse kastaniks.

Paneme need korvi ja teeme siis neist pärg. Lapsed annavad oma kimbud õpetajale.

7. Visuaalne võimlemine. IAD-is.

Tuul puhus ja meie lehed lendasid jälle! Vaata, kuhu nad lendasid!

Vahtraleht lendas alla ja paremale. Tammeleht lendas alla ja vasakule.

Kaseleht lendas alla ja paremale. Kastanileht lendas alla ja vasakule.

8. Kontroll. Leidke loom.

Poisid, kes saavad meie metsas elada? Metsas elavad metsloomad ja linnud.

Kus nad on? Tõenäoliselt varjasid nad meie eest.

Otsime nad üles!

IAD - mustvalge pilt peidetud loomadega (kehaosa on nähtav).

Leidsin jänese. Ta istub põõsa all.

Leidsin ühe orava. Ta peitis end lohku.

Leidsin rebase. Ta peitis end puu taha.

Leidsin hundi. Ta peitis end puu taha.

Leidsin siili. Ta peitis end seene alla.

Leidsin hiire. Naine varjas end urgu.

9. Töö sisse üksikud kaardid... Kontroll. "Joont tõmbama"

Loomad peitsid end, sest kartsid meid. Kuid me ei solva neid!

Ravime metsaelanikud! Istuge laudade taha ja jagage kingitusi!

Laudadel on pliiatsid, paberilehed looma kujutisega ja "kingitus", tee nende vahel. Lapsed juhivad looma juurest pliiatsiga kingituse juurde.

Ütle mulle, millega sa neid kostitasid? IAD-l - loomade kujutised ilmuvad kordamööda.

Lapsed vaatavad tahvlit - oma kaarti ja vastavad pildile.

Ravisin jänest kapsaga. Ma ravisin oravat pähklitega.

Andsin rebasele kala. Andsin hundile vorsti.

Ravisin siili seenega. Ma ravisin hiirt juustuga.

10. D / mäng "Imeline kott". Hiir - puuviljadega seljakott.

Metsaelanikud on teile väga tänulikud ja otsustasid ka teid ravida!

Oletame, mida hiir sulle tõi? Räägi meile oma kingitusest.

Lapsed määravad puudutades, mida hiir tõi, nad kutsuvad seda, saavad selle välja.

Nad kinkisid mulle õuna. See on punane, ümmargune, tahke.

Nad andsid mulle pirni. See on kollane, pehme, lõhnav.

Nad kinkisid mulle apelsini. See on oranž, ümmargune, mahlane.

11. Harjutus. "Mahla valmistamine"

Kuidas saab ühe sõnaga nimetada õuna, pirni ja apelsini? Need on puuviljad.

Mida saab neist süüa teha? Puuviljadest saab teha mahla, kompotti, moosi.

Millist mahla saab teha õunast? Õunast saab valmistada õunamahla.

Millist mahla saab pirnidest teha? Pirnist saab valmistada pirnimahla.

Millist mahla saab apelsinist teha? Apelsinist saab valmistada apelsinimahla.

Üks, kaks, kolm, hankige oma mahl! - lastele antakse väikseid mahlapakke.

12. Tunni kokkuvõte.

Poisid, on aeg tagasi minna lasteaed! Kuulub tuule hääl.

Oh seda tuult jälle! Läheme tagasi lasteaeda! Kas teile meeldis reis sügisesesse metsa?

Laste vastused.

Seotud väljaanded:

Vanema rühma "Aiamarjad" õpetaja-defektoloogi (tüüfopedagoog) individuaaltunni kokkuvõte Eesmärk: I. Kinnistada teadmisi aiamarjadest (nimed, kus nad kasvavad, osad, õpetada kõnes üldistavate mõistete mõistmist ja kasutamist:.

Eesmärk: suve ja selle märkide kohta käivate ideede selgitamine ja konsolideerimine, teemalise sõnavara laiendamine ja aktiveerimine, peenmotoorika arendamine, auditiivne.

Vanema rühma "Talvised linnud" õpetaja-defektoloogi (tüüflopedagoog) individuaaltunni kokkuvõte Eesmärk: I. Kinnistada teadmisi talvitavate lindude kohta, jätkata õpetamist kõnes üldistava mõiste mõistmiseks ja kasutamiseks: talvitavad linnud. Jätka.

6-7-aastaste nägemispuudega lastega logopeedi, õpetaja-defektoloogi integreeritud tunni kokkuvõte "Teremok" Kokkuvõte õpetaja - logopeedi, õpetaja - defektoloogi integreeritud õppetunnist aastal ettevalmistav rühm nägemispuudega lastele. Lugu :.

Põhikooliealiste puuetega laste (esimene klass) õpetaja-defektoloogi parandus- ja arendustunni kokkuvõte Parandus- ja defektoloogi arenguklasside lühikokkuvõte koos nooremate lastega kooliiga puuetega, 1. klass (aasta teine \u200b\u200bpool).

Kokkuvõte õpetaja-defektoloogi tunnist käte arengust ja visuaalsest kontrollist arenguprobleemidega koolieelikutel Teema: Kaaride joonistamine Eesmärk: tugevdada lastel võimalust ümardatud pidevate joonte joonistamiseks; arendada käe motoorse funktsiooni rütmi.

Parandus- ja arengu- ning terapeutiline ja rekreatsioonisuund tüüfipedagoogi töös visuaalse patoloogiaga lastega Parandus -, arengu-, terapeutiline ja rekreatsioonisuund tüüfipedagoogi töös visuaalse patoloogiaga lastega (.

IN parandustöö suvise tervisehooaja esimesel kuul viisin läbi paljutõotava kompleksi-temaatika järgi mitmeid üritusi.

Merkulova N.P.,

õpetaja-defektoloog (tüüfopedagoog)

Kokkuvõtted spetsiaalsetest parandusmeetmetest

klassid edasi sotsiaalne ja leibkondlik orientatsioon

(noorem rühm)

Septembrini. Õppetund number 1

Teema: "Mänguasjad on meile tulnud"

Tunni vorm: alagrupp (2-4 inimest)

Eeltöö:

A. Barto luuletuste lugemine lastele tsüklist "Mänguasjad".

Tarkvara sisu:

Tutvustada lastele rühmaruumis olevaid mänguasju üldistava mõistega "mänguasjad".

Tutvustage erinevate mänguasjade asukohta.

Näidake mänguasjade taktilise uurimise tehnikaid, nimetage neid ja tõstke esile teatud omadused ja omadused (lapsed korrutavad pärast tüüfust.

Materjal: karp, mänguasjad: auto, kuubikud (vastavalt laste arvule), pall, nukk.

Tunni käik:

(Lapsed istuvad vaibal)

1. Auto on saabunud

Tüüfopedagoog - kas te tahate mängida? (Laste vastused).

Ma tahan ka. Riietusruumis on midagi teie jaoks. Lähen ja vaatan. (Ta lahkub ja toob gruppi suure heleda auto).

Autos, autos

Juht istub.

Masin, masin

Sõidab, sumiseb.

Vaata, kui suur ja ilus auto on! (Ta toob auto laste juurde, annab neile võimaluse seda uurida ja katsuda, nimetab auto peamised osad, suunab laste käed puutetundlikuks uurimiseks).

2 ehitada torn

Tüüfopedagoog - mida auto meile tõi? (Tõmbab autost välja kuubikute kasti).

See on kast. Vaata, kui ilus kast on! Mis selles on? (Avab, näitab lastele puidust kuubikuid).

Vaadake hoolikalt. Ütle mulle, mis see on?

Mitu kuubikut? Täpselt nii, kuubikuid on palju.

Võtke kuup ühes käes. Selle silitamiseks kasutage oma teist kätt. (Nii see näitab).

Poisid, tundsite käega, et kuup on kare. Ütle: "kuup on kare". Hästi tehtud, eks!

Kuup on valmistatud puidust. Võite ka öelda nii: "Puidust kuup". Korda: "Puidust kuup". Hästi tehtud, eks!

Asetage kuup põlvedele. Proovige kuupi mõlema käe peopesaga vajutada. (Nii see näitab). Tunned kätega, et kuup on kõva. Korda: "Kuup on kõva." Täpselt nii, hästi tehtud!

Poisid, tõuske püsti ja kõndige oma kuubikutega laua juurde. Koputage kuubikuid lauale. (Nii see näitab). Kuulake hoolikalt, kuidas puidust esemed kõlavad,

Kuubikutega on tore mängida. Saame ehitada kõrge torni. (Asetab oma kuubi lauale).

Seryozha, pane oma kuubik peale ja nüüd sina, Sasha jne.

Kui kõrge torni oleme puidust kuubikutest teinud!

Poisid, korrake: "Puidust kuubikud." Hästi tehtud!

Poisid, pange kuubikud kasti. Hästi tehtud, kaunilt volditud kuubikud!

3 palliga mängimine

Tüüfopedagoog - mida veel autos on? (Tõmbab palli välja).

Mis on minu kätes? Just, see on pall. Vaadake, kuidas pall

Oh jah pall, oh jah pall!

Kui lihtne, lihtne ta sõidab! (Lööb palli põrandale).

Poisid, võite öelda ka: "Pall hüppab."

Mis sa arvad, miks pall hüppab (hüppab)? (Kuulab laste vastuseid).

Tundke palli - pigistage seda peopesadega. (Nii see näitab).

Pall on valmistatud kummist, nii et see on vastupidav ja põrkab kergesti. Korda minu järel: "Pall on kummist", "Pall on elastne", "Pall hüppab kergesti"

Poisid, vaadake, kui vajutate niimoodi palli peopesaga, siis see lameneb. Sama tegema. Nüüd võtke käed lahti. Pall on jälle ümmargune. (Õpetaja palub lastel pallidega vaheldumisi pigistada).

Pall võib veereda. Vaadake, kuidas see veereb. Mängime sellega. Ma veeretan palli teile kõigile kordamööda ja teie mulle. Seisa minu ees. (Nii paneb tüüfopedagoog lapsed enda ette).

Jälgige palli tähelepanelikult. Võtan palli kahe käega ja lükkan selle endast eemale. Pall veeres Dasha poole. Dasha, istu maha. Võtke pall kahe käega. Ärge võtke palli kätte. Ta peaks olema põrandal. Lükake ta nüüd endast eemale. Nii: (näitab, kuidas palliga maha istuda ja toiminguid teha).

Vaadake poisid, kuidas ma kahe käega palli kätte saan. (Siis jätkatakse mängimist teiste lastega.)

Mängisime palliga, nüüd peame selle paika panema. (Paneb palli mänguasjariiulile).

Masinakirjutaja tuleb auto juurde ja võtab nuku kätte.

4. Meile tuli külla nukk

Typhlopedagogue - Poisid, kui tark nukk meile külla tuli! Tema nimi on Mashenka. Ta on nagu tüdruk. Siin on tema pea. Vaata, mis Mashenkal on ilusad silmad, juuksed! Kuid Mashenkal on käed, siin on tema jalad. Mashenka kannab kleiti.

Maša oskab käia ja tantsida. Sellega saate sõita kärus, istuda laua taga, panna voodisse. (Masinakirjutaja uurib koos lastega nukku ja teeb sellega kõik toimingud). Kui lasete Masha maha, teeb see talle haiget. Paneme ta koos teiste nukkudega riiulile. Lase tal praegu puhata.

Poisid, jätke Mashaga hüvasti. Kutsu teda jälle sinuga mängima. (Masinakirjutaja koolitaja annab lastele verbaalsed mustrid).

5 hüvasti autoga

Kas teile meeldivad auto?

Vaata, kui suur see on! Auto tõi meile täna palju mänguasju. Mõelge auto toodud mänguasjadele. (Laste vastused),

Poisid, kuubikud, pall. nukk ja auto - kõiki neid esemeid nimetatakse ühe sõnaga "mänguasjad". "Mänguasjad" - sõnast "mängima". Korda.

Pange oma auto meie garaaži. Jalutama minnes võta see kaasa. Veeretad nukke, transpordid liiva, sõidad autoga mööda radu.

    Viige läbi mängud "Koguge puidust kuubikud autosse", "Koguge mänguasju autosse". “Võtke autosse nukk (karu, jänku jms).

Septembrini. 2. õppetund

Teema: "Masha segaduses"

Tunni vorm: Alagrupp (lisaks 4-5 inimest valib tüüfopedagoog lapsed, kelle riietuskapid on lähedal)

Eeltöö:

Lugedes L. F. Vorontsova lugu "Maša on segaduses".

Riiete uurimine laste (nende endi ja teiste laste) poolt.

Samanimeliste objektide värvipiltide uurimine

Tarkvara sisu:

Tutvustada lapsi riietusruumiga (riietusruum) ja selle eesmärgiga, üldistavate mõistetega "riided", "kingad".

Õppige oma kappi üles leidma (teiste seas sildi, asukoha järgi).

Õpetada vastama täiskasvanute küsimustele: “Mida nad riietusruumis teevad:”, “Mis see on?”, “Mida paned kappi” jne. Andke lastele näidisvastused.

Materjal:

Riietusesemed, kingad (mida sel päeval kannavad lapsed), värviliste piltide komplekt, mis kujutab rõivaesemeid, riidekapid, kapidil olevad märgid (suured erksavärvilised esemepildid - nägemispuudega lastele, lihtsad reljeefsed pildid, mis on tehtud värv - pimedatele lastele ja jääknägemisega pimedatele), esemete komplekt (beebimüts, sall, jope, säärised, saapad).

Tunni käik:

(Lapsed seisavad tüüfopedagoogi ees poolringis)

1. Tuletades meelde segaduses olnud Maša lugu

Tüüfuse õpetaja loeb lastele luuletuse:

Millega ma jalutama lähen? Kadunud kleit!

Hernekleit - kuhu see tuleks panna?

Ei toolil ega tooli all.

Poisid, kellest see luuletus teie arvates räägib? (Laste vastused).

Just, tüdruku Masha kohta loost “Masha on segaduses”:. Miks kutsutakse Mašat nii - "segaseks"? (Laste vastused).

Kas sa ei taha olla nagu Maša? Siis läheme riietusruumi. (Õpetaja ja lapsed lähevad riietusruumi).

2 õppida oma kappi leidma

Tüüflopedagoog - ma ütlen ja näitan teile, kuidas oma asju õigesti ja korralikult kappi panna.

Vaadake, kui palju on kappe. Kuidas sa oma kapi ära tunned? (Laste vastused).

Just, kutid. Oma kapi tunned ära ukse külge kleebitud pildi järgi. Kas mäletate iga oma pilti? Nimi. (Lapsed kutsuvad kordamööda oma pilti).

Nüüd otsime teie kapid. (Masinakirjutaja viib lapsed kapist kappi, aidates neil pilte vaadata). |

Poisid, kapi leiate mitte ainult pildi järgi. Peame meeles pidama, kelle kapp on lähedal. Seisake kumbki oma kapi kõrval. Sasha, ütle mulle, kelle kapp on sinu kõrval? (Masinakirjutaja võtab lapse käest ja teeb järgmise kappi poole osutava žesti). Täpselt nii, Serezhin. Natasha, ja kelle kapp sinu kõrval? Täpselt nii, Kolini kõrval (osutav žest). Pidage meeles oma naabreid ja aitate üksteisel oma kappi leida.

Ja Saša mäletab oma kappi kõige kiiremini. Vaadake poisid, Sasha kapp akna kõrval.

3. Õppimine oma asju kappi panema

Typhlopedagogue - Poisid, avage oma kapid. Vaadake, üleval on riiul (osutusžest). Sellele riiulile panete talvel mütsid, sallid ja labakindad. (Asetab mütsi esemekomplektist ülemisele riiulile).

Leidke konksud kapi küljelt. Näita neid mulle. (Ta läheneb igale lapsele. Võtab lapse käed enda kätte ja suunab neid konksusid uurima).

Nende külge riputate jope, pluusi, mantli või kasuka, püksid, sukkpüksid. (Nii riputab - näitab õpetaja - jope konksu otsa).

Alumisel riiulil (tüüfopedagoogi osutuslik žest) on teie kingad: saapad, saapad, kingad, sandaalid. (Ta paneb saapad alumisele riiulile.)

Hommikul aitasid emad teil riietuda, panid kenasti välja ja riputasid teie asjad üles. Vaadake hoolikalt, kus see ripub ja peitub. (Masinakirjutaja annab lastele võimaluse vaadata oma kappide sisu.)

4 Mida me õppisime sellel sessioonil

Poisid, nüüd teate, milleks need kapid on mõeldud. Tuleta mulle meelde. (Laste vastused). Täpselt nii, hästi tehtud! Nüüd teate, et mütsid ja sallid tuleb ülemisel riiulil korralikult kokku voltida (korrake, kuhu mütsi ja salli panete), riided tuleb konksude külge riputada (korrake riiete riputamise kohta) ja jalanõud alumisele riiulile ( korrake, kuhu jalanõud panite). (Tüüfopedagoog saadab tema sõnu osutavate žestidega).

Hästi tehtud, poisid, mäletate kõike õigesti! Nüüd võtate kõik kapist ise.

Asjad tuleb puhastada -

    Päeva esimesel poolel (kui visuaalse stressiga seotud üldhariduse tunde pole) või pärastlõunal (lisavalgustuse abil) andke lastele lehed, kus on tuttavate esemete (riided, kingad) kontuurjoonised. Paku neid pilte varjutada, püüdes mitte kontuurist kaugemale minna.

Novembrini. Õppetund number 1.

Tunni teema: "Mängud väikeste figuuridega"

Teostamise vorm: alarühm (2-3 inimest)

Eeltöö:

Didaktilised mängud: "Tunnusta kuju", "Korja üles figuur", "Postkast", "Leia sama kujuga objekt".

Tarkvara sisu:

Õppige uurima geomeetrilisi kujundeid visuaalselt-taktiilsel viisil (jälgides silmadega jälgides kuju kontuuri sõrmedega), tundma need ära ja õigesti nimetama.

Õppige osi tervikust eraldama.

Harjutage põhivärvide nimetamist.

Tooge lastele näiteid oma tegevuse kirjeldamisest, korrigeerige

geomeetriliste kujundite ja nende värvide nimed. Materjal: korv, suured värvilised geomeetrilised kujundid (ring, ruut, kolmnurk) koos maalitud "nägudega" - need on väikesed figuurid, heleda otsaga osuti, "Imeline kott" koos väiksema suurusega värviliste geomeetriliste kujundite komplektiga ( 2-3 igale lapsele), kaardid harjutuse "Kujundid vihmavarju all" jaoks (ülemises reas on kolm vihmavarju, alumises reas - geomeetrilised inimkujud: 2 ringi, kolmnurk, ruut, segatud), must markerid (vastavalt laste arvule).

Tunni käik:

1. Tutvuge külalistega

(Tüüfopedagoog läheb laste juurde korv välja ja mina - ta ütleb, et on kutsunud külalisi nende juurde. Ta võtab korvist omakorda välja ringi, ruudu, joonistatud "nägudega" kolmnurga - vähe arvud)

Typhlopedagogue - Poisid, öelge külalistele tere - väikesed figuurid! (Lapsed ütlevad tere).

Vaatame jooniseid tähelepanelikult. (Õpetaja näitab neid lastele, jälgides kontuuri sõrmega. Laste tähelepanu juhitakse iga kuju värvile). Jälgi kujundeid nimetissõrmega. Nagu nii. (Näitab ja nimetab kõiki jooniseid).

2. "Joonista" meeste figuure

Poisid, tõuse püsti! Nüüd jälgige kursorit tähelepanelikult. Joonistan õhku kuju (ring, ruut, kolmnurk). (Masinakirjutaja nimetab iga kujundi). Tehke sama, ainult teie "joonistate" oma sõrmega. Sirutage parem käsi ette (vasakule, kui laps on vasakukäeline). Kinnita kõik sõrmed rusikasse. Nüüd sirutage oma nimetissõrm sirgeks. See saab olema teie marker. Joonista pulgakujundus (ring jne). (Lapsed "joonistavad" õhku kujusid;

Tüüfuseõpetaja läheneb igale lapsele ja juhatab tema kätt, et käe liikumisel oleks kuju kuju õigesti üle kantud). Hästi tehtud, sa tegid head tööd!

3. Kujukeste-meeste jaoks küpsiste valimine

(Joonised-mehed on paigutatud flanellgraafile)

Typhlopedagogue - Poisid, väikesed figuurid on meie külalised. Ja on kombeks kostitada külalisi millegi maitsvaga. Me kostitame neid "võluküpsistega". Selleks peate selle küpsise valima imekotist.

Tüüflopedagoog võtab korvist välja geomeetriliste kujunditega komplektiga "Imelise koti". Lapsed istuvad laudade äärde. Tüüfopedagoog tuleb omakorda iga lapse juurde ja kutsub teda „Imekotist” välja tooma kõik geomeetrilised kujundid. Lapse tähelepanu juhitakse asjaolule, et figuurini on vaja jõuda mõlema käega, olles seda kõigepealt hoolikalt tundnud.

Laps, kelle juurde tuleb masinakirjutaja, tõmbab “Imekotist” välja geomeetrilise kujundi. Tüüfopedagoog soovitab teil sõrmega ringi teha, nimetada ja enda ette panna. Nii saab iga laps 2-3 geomeetrilist kuju. (Tüüfopedagoog pakub igale lapsele vajalikku abi).

Kehaline kasvatus

4. Pakume külalistele küpsiseid

Typhlopedagogue - Poisid, nüüd kostitate väikseid inimesi oma "küpsistega". Iga inimene tuleb teie juurde. Peate kohtlema teda sama kujuga "küpsistega". Ole ettevaatlik! (Tüüfopedagoog võtab kordamööda flanellegraafilt väikseid kujusid ja jalutab mööda lapsi, kogudes "küpsiseid" (mitmevärvilised ringid, ruudud, kolmnurgad. Lapsed kohtlevad väikseid inimesi ja nad tänavad neid. Tüüfopedagoog annab lastele sobivad verbaalsed proovid).

5. Mängime väikeste figuuridega

Tüüfopedagoog - väikesed figuurid on väga naljakad. Neile meeldib lastega mängida. Mängime kõik koos. (Masinakirjutaja pakub end lauadelt üles ja tõuseb tema ette ühte ritta).

Kuula tähelepanelikult minu sõnu ja vaata, mida ma teen. Proovige teha kõike koos minuga. (Tüüfopedagoog hääldab sõnu, saates neid liigutustega. Lapsed hääldavad sõnu koos tüüfipedagoogiga ja kordavad liigutusi tema järel).

Lapsed kõndisid metsas,

Jälgiti loodust. (Vaadake paremale, vasakule).

Nad vaatasid päikese poole,

Ja nende kiired soojendasid. (Nad vaatavad üles, alla).

Liblikad lendasid, lehvitasid tiibu. (Jäljendage liblikate liikumist).

Ding - ära! Ding - ära!

Vasak - heliseb, parem - heliseb,

Ding - ära! Ding - ära! (Vaadake paremale, vasakule)

Mesilane on saabunud

Ta istus ninal. (Näidake sõrmele mesilase ninna lennutrajektoori).

6. "Kujundid vihmavarju all"

(Tüüfopedagoog kutsub lapsi laudade äärde istuma ja jagab mõlemale ühe kaardi).

Poisid, vaadake lähemalt, mis kaardile on joonistatud. (Tüüfopedagoog suunab osutavate žestidega iga lapse visuaalset tajumist). Mis see on? (Laste vastused).

Tüüfopedagoog - meie mängud väikeste kujunditega jätkuvad. Peame aitama neil vihmavarjude alla peitu pugeda, kuna vihma hakkab sadama. Kuid iga vihmavarju all peavad olema peidus identsed kujundid. Näiteks: väikesed mehed - ühe all ringid, kolmnurgad - teise all, ruudud - selle vihmavarju all. Viltpliiatsiga peate joonistama jooned nende vihmavarjudeni. (Tiflopedagoog saadab tema sõnu osutavate žestidega).

Hästi tehtud, kutid, olete figuurid-mehed vihmavarjudega õigesti ühendanud! Väikesed inimesed tänavad teid huvitavad mängud ja jätan sinuga hüvasti.

Ütle mulle, millised geomeetrilised kujundid meid külastasid? (Laste vastused). Soovitused koolitajatele:

    Koguge koos lastega geomeetriliste kujundite järgi lind (vastavalt näidisele).

Detsembrini. Õppetund number 1.

Teema: "Kolme karu visiidil"

Teostamise vorm: rühm (6-8 inimest)

Eeltöö:

Vene rahvajutu "Kolm karu" lugemine.

Erineva suurusega plastiliinist kausside modelleerimine.

Didaktilised mängud: “Korraldame mööbli kolme karu majas”, “Kellele mis nõusid”; mänguharjutused: "Ümber kujundi sõrmega", "Pange kontuurile kolmnurgad (ruudud, ringid)", "Laiendage kujundeid suuruses (kolmnurgad, ruudud, ringid)".

Tarkvara sisu:

Harjutage lapsi esemete suuruse visuaalselt-taktiilsel valimisel.

Õppige tuvastama suuruse erinevusi (suured, väiksemad, väiksemad).

Esemete visuaal-taktiilse uurimise käigus arendage silma, peenmotoorikat ja puudutust.

Esitage lastele näiteid nende tegudest. Materjal: kolme suurusega mängukarud, kolme karu metsamaja, söögituba ja magamistuba kujutavad pildid, mööblitükid, kolme karu nikerdatud kujutised (nende "portreed"), pikad köied (4) ojade tähistamiseks, väravad - madalad ja kõrged; nukumööbli komplekt (laud, kolm tooli, kolm voodit), nukukausid ja lusikad (kõik esemed kolmes suuruses), nukuvoodid; otsa külge kinnitatud suure heleda liblika kujutisega osuti.

Tunni käik:

Tüüfuse õpetaja ütleb lastele, et nad lähevad külastama kolme karu. Tee viib metsa. Teel karumajja on takistusi.

1. "Hüppa üle oja"

Tüüfopedagoog toob lapsed esimese juurde - kahe köiega põrandale märgitud oja - kutsub lapsi üle oja astuma. Nagu nii. (Näitab).

Edasi on teine \u200b\u200btilk, kuid laiem. Tüüfopedagoog selgitab, et peate sellest ojast üle hüppama. Näitab, kuidas seda teha. (Kui üks lastest ei tule ülesannetega toime, võtab tüüfopedagoog lapse käest ja aitab takistusest üle saada).

Tüüfopedagoog arutleb lastega, miks neil õnnestus ühest tilgast üle astuda ja tuli Jurassicus üle hüpata. Juhib nende tähelepanu ojade laiusele - üks kitsas ja teine \u200b\u200blai.

2. "Roomake krae all"

Tüüfopedagoog viib lapsed kahe kaelarihma juurde (madal ja kõrge), seistes üksteisest teatud kaugusel. Selgitab, et metsas on puud vanad ja suured. Mõni haru kasvab väga madalaks. Nende alt peate läbima, kummarduma, et mitte kriimustada. (Laste tähelepanu juhitakse kraede kõrgusele (mõned kraed on madalad, teised kõrged).

Tüüfopedagoog kutsub lapsi kaaluma krae, mõõta

nende pikkus teie kätega. ja siis pugeda nende alla.

3. Meenutagem muinasjuttu "Kolm karu"

Molbertile riputatakse pilt metsamajast.

Tüüfuse õpetaja küsib, kelle maja see on. Kuulab laste vastuseid.

Kutsub lapsi mängukarusid vaatama ja katsuma. (Laste tähelepanu juhitakse sellele, et nad on erineva suurusega, lapsed vastavad küsimustele: "Mis on suurim karu?", "Mis on suurima karu nimi?").

Flipegraafil on välja lõigatud kolme karu kujutised (nende "portreed"),

Lapsed ütlevad, millist karu on portreel kujutatud (näiteks kõige väiksemat) ja mis on tema nimi.

4. "Paneme kolme karu majas asjad korda" (Nukulauad ja -toolid).

Tüüflopedagoog muudab metsamaja pildi teiseks, mis kujutab kolme karu söögituba. Lapsed vaatavad pilti. Seejärel kutsub tüüfopedagoog lapsi koristama, kuni karud on väljas jalutamas.

Lapsed korraldavad söögitoamööbli lauale. Iga tooli vastas panid nad lauale kausi ja panid oma tegevust selgitades sobiva suurusega lusika. (Nad kordavad oma kirjeldust pärast tüüfopedagoogi).

Kehaline kasvatus: "Jälgime liblika lendu."

Tüüfuse õpetaja kiidab lapsi hästi tehtud töö eest. Ütleb, et nende silmad on väsinud ja nad vajavad väikest puhkust.

Tüüfopedagoog liigutab liblikat aeglaselt õhus - laste silmade tasemel (vasakult paremale, alt üles) ja lapsed jälgivad nende liikumist silmadega.

Tüüfopedagoog - liblikas lendab minema. Näidake, kuidas liblikas lendab. (Lapsed jäljendavad tema liigutusi).

5. "Karude magamistuba"

Tüüfopedagoog asetab molbertile pildi karude teisest toast - magamistoast. Lapsed vaatavad teda, näitavad ja nimetavad, kelle voodi on. Lähedal - laual on kolm nukuvoodid, nende jaoks on nukuvoodid-padjad ja tekid.

Tüüfopedagoog kutsub lapsi voodit hoolikalt uurima ja vooditele õigesti välja panema. (Aitab igal lapsel sobitada esemed - voodipesu ja voodid - suuruse järgi).

Tüüfuse õpetaja ütleb, et karud on väga õnnelikud ja

oleme lastele tänulikud, et nad oma maja nii hästi koristasid.

    Lastega jalutades skulptuure karude kujundid lumest välja.

Detsembrini. 2. õppetund.

Teema: "Kuidas me mööblit ostsime"

Dirigeerimise vorm: alarühm (4-5 inimest)

Eeltöö:

Vene rahvajutu "Teremok" lugemine M. Bulatovi töötluses.

Mööbli vaatamine rühmas.

Mänguharjutus "Leidke rühmast puidust esemeid".

Tarkvara sisu:

Tutvustada lastele üldistavat mõistet "mööbel".

Anda ettekujutus mõne mööbli otstarbest rühmas, magamistubades, riietusruumides.

Õppige mööbli tükke nägemise ja katsumise abil ära tundma ja neile õigesti helistama. Tutvustage mõiste "puidust valmistatud esemed".

Tooge lastele näiteid mööbliesemete õigest nimetamisest ja nende otstarbe kirjeldusest.

Materjal: värvilised illustratsioonid võistlusele "Teremok": väikese maja makett; nukumööbel: voodi, laud. tool. garderoob: mööbel rühma ruumides; konstruktor (värvimata puidust tellised); suur mänguauto.

Tunni käik:

1. "Me mäletame muinasjuttu" Teremok "

Tüüfopedagoog kutsub lapsi istuma nende kõrval asuvatele toolidele (või vaibale). siis loeb ta katkendi muinasjutust "Teremok":

“Põllul on teremok. Hiir jookseb mööda - uru. Nägin väikest maja, peatusin ja küsisin ... "

Poisid, mis muinasjutust see lõik on pärit? Just, muinasjutust "Teremok". Meenutagem selle loo kangelasi. (Laste ees oleval näidustahvlil on illustratsioonid muinasjutule "Teremok". Lapsed nimetavad muinasjutu kangelasi).

Nii on metsamajja sisse elanud palju loomi! Ja mis hoonega siis juhtus? (Lapsed ütlevad t).

2. Meie rühma mööbel

Tüüfopedagoog - poisid, mida tuleb teha, et majas oleks mugav elada? (Laste vastused).

Tüüfopedagoog - Täpselt nii, vaja on erinevaid õppeaineid. Läheme läbi oma rühma ruumid. Masinakirjutaja viib lapsed rühmast magamistuppa, seejärel riietusruumi. Juhib nende tähelepanu erinevatele mööbliesemetele. (Juhatab lapsed iga nimetatud mööblieseme juurde). Esitab neile küsimusi: „Mille otsas me istume?“ „Mida me magame?“ „Millist eset vajame, kui tahame süüa, joonistada ja mängida?“ (Vastus! 1) 1 last).

Tubli kutid, vastasite mu küsimustele õigesti! Kõiki neid esemeid saab nimetada ühe sõnaga: "mööbel". Korda.

3. "Ostame mööblit Teremka elanikele"

Typhlopedagogue - Poisid, anname muinasjutumööbli kangelastele nende uue maja-teremi. Nad elavad ju metsas ega tea, kust mööblit saada. Kas sa tead? (Laste vastused).

Täpselt nii, mööblit müüakse mööblipoes. Läheme nüüd mööblipoodi. (Tüüfopedagoog toob lapsed laua juurde, millele on salvrätiku alla kogutud nukumööbel: voodi, laud, riidekapp, tool. Ta eemaldab salvrätiku).

Mööblipood on avatud. Vaatame, mis seal on.

Tüüfopedagoog võtab tooli ja küsib lastelt;

Mis see on? Täpselt nii, tool. Võite istuda toolil. Siin on tooli seljatugi, siin on iste. (Suunatud žestid). Toolil on jalad. (Suunatud žest). Loeme kokku, mitu tooli jalga on. (Uuritakse ka teisi nukumööbli esemeid. Tüüfopedagoog aitab lastel iga eset käegakatsutavalt uurida: ta võtab lapse käed enda kätte ja juhendab neid läbi nukumööblitükkide).

Hästi tehtud poisid! Olete kõik mööbliesemed õigesti nimetanud ja rääkinud, milleks see mõeldud on.

Selle mööbli saadame Teremka elanikele metsa. Kuidas saate teda võtta? Just, veoautoga. (Masinakirjutaja palub ühel lapsel tuua auto, mis asub mängunurgas).

Võtke mööbel ja laadige see ettevaatlikult auto taha. (Suunatud žest). Lapsed panid kõik esemed auto taha. Masinakirjutaja viib auto teise tuppa. - Tiflopedagoog - auto viis "Teremka" jaoks mööbli metsa.

Poisid, mitu looma majas elab? Täpselt nii on! Ja poes oli kõik üks võrevoodi, üks laud, üks tool, üks riidekapp. Mida me siis teeme? (Kuulab laste ütlusi).

Täpselt nii, piisavaks mööbliks on vaja rohkem mööblit. (Tüüfopedagoog annab lastele voldikud punktidega mööblipiltidega).

Kui teil on vaba aega, joonistate neile paberitükkidele

Meie lapsed on meie kuld, mida me hindame ja püüame igati kaitsta. Nende tervis armastavad vanemad alati esikohal. Kahjuks sünnivad lapsed mõnikord mõne puudega või omandavad nad üldse. noor vanus... Sageli täheldatakse nägemiskahjustust ja siis peate pöörduma erinevad spetsialistid, mille hulgas on ka tiflopedagoog. See amet pole ehk kellelegi tuttav ja seetõttu proovime sellest aru saada.

Natuke selgust

Tüüfuse õpetaja on inimene, kes juhtivspetsialistina koordineerib ja juhib parandus-ja pedagoogilist tööd nägemispuudega lastega, sealhulgas nende lastega, kes on pimedad alates sünnist.

Spetsialist saab oma tegevust läbi viia mõnes valdkonnas:

  • õpilaste küsitlus;
  • korrigeerivad eriklassid eelkooliealiste lastega;
  • aktiivne osalemine kooli elus;
  • lisaks lastele endile töötab spetsialist ka nende vanematega.

Selleks, et spetsialist saaks oma ülesandeid tõhusalt täita, peab ta olema kursis kõigi oma patsientide arenguomadustega. Lisaks on tüüfopedagoog isik, kes osaleb otseselt laste koolihariduse perioodil. Seda kõike saab ta teada spetsiaalse eksami käigus, mis viiakse läbi spetsiaalsete skeemide ja meetodite alusel töötamiseks kooliõpilastega, kellel on visuaalne patoloogia ühel või teisel määral.

Uuringu tulemuste põhjal on võimalik mõista, milline konkreetne metoodika sobib õpilasele vastavalt tema tuvastatud võimalustele. Samal ajal töötatakse iga õpilase jaoks välja spetsiaalne programm, millest spetsialist klasside ajal kinni peab.

Elukutse tunnusjoon

Sellise spetsialisti kui tüüfopedagoogi tähtsust on raske üle hinnata. See on oluline elukutse, kuna inimene tajub kuni 90% kogu teabest otse nägemise kaudu. Tervislik ja teravad silmad - see on üks olulised tegurid täieõiguslik olemasolu ühiskonnas ja võime ellu jääda looduse metsikutes tingimustes. Kuid kahjuks on erinevates olukordades, mille tagajärjel võite sünnist alates nägemise kaotada või olla pime. Sellisel juhul tuleb puudus täita muul viisil.

Reeglina tajuvad nägemise kaotanud inimesed seda veidi teisiti maailm... Nende kuulmine paraneb tavaliselt märkimisväärselt ja nad omandavad sõrmedel erilise tundlikkuse. Sellegipoolest on sellistel juhtudel vaja lihtsalt välist abi, eriti laste puhul.

Spetsialisti kohustused

Sellise spetsialisti nagu tüüfopedagoogi peamine ülesanne on õpetada nägemispuudega või täiesti pimedaid lapsi kogu ümbritseva maailma kohta käiva teabe vastuvõtmiseks ja töötlemiseks. Selleks kasutatakse lugemistunde, kus kasutatakse spetsiaalseid punktkirjaga raamatuid.

Samuti on oluline neile sisendada iseteeninduse oskusi ja võimeid. Kuid on äärmiselt oluline õpetada sarnase puudega lapsi õigesti kosmoses liikuma. Samuti hõlmab õpetaja ülesanne lisaks eripedagoogikale ka moraalse, esteetilise ja kehalise kasvatuse meetodeid.

Enamik lapsi, kellel on vähe nägemist või kes on nägemise täielikult kaotanud, ei taha peatuda ühelgi saavutatud tulemusel, vaid soovivad oma arengus edasi minna. Iga nägemispuudega inimene soovib saada kõrgharidus, omandada enda jaoks huvitav eriala, milles ta kavatseb tulevikus töötada. Samal ajal valivad paljud mingi loomingulise või teadusliku eriala. See on ka õpetajate väärib, kes õpetavad kõigile lastele vajalikke oskusi, et nad saaksid tulevikus töötada. erinevates valdkondades tootmine.

Lugu

Praegu on olemas terve teadus nimega "tüflopedagoogia", mis tuleneb kahe sõna ühendamisest: kreeka τυφλός (pime) ja "pedagoogika" - ja on defektoloogia osa. Kõigel oli aga algus ja selle teaduse rajajaks on õpetaja Prantsusmaalt V. Gayuy (1745-1822), kes pidas kinni D. Diderot 'seisukohtadest.

Kodumaal ja Venemaal asutas Gayui esimese õppeasutuse, kus pime laps saab hea hariduse. Tänu temale moodustati süstemaatiline pimedate või vaegnägijate haridus. Lisaks hakati sellest ajast alates selle "kategooria" inimestesse suhtuma inimlikumalt, nagu iga täisväärtuslikku inimest, kes vajab ka haridust ja tööd.

Siinkohal väärib märkimist veel üks inimene - L. Braille (1809–1852), kes on süsteemi autor, mis muutis traditsiooniliselt pimedate inimeste õpetust. See põhineb kuuepunktistel kombinatsioonidel ja hõlmab mitte ainult tähestikulisi, matemaatilisi, vaid ka muid sümboleid. Seetõttu on pimedatel vabadus kirjutada ja lugeda. Punkt on ise pime kolmeaastane... Algul oli ta lõpetanud Pariisi riikliku vaegnägijate instituudi ja seejärel sai tema töö tüüfopedagoogi töö.

Prantsusmaal trükiti esimene raamat 1852. aastal ja Venemaal ilmus see mõni aeg hiljem - 1885. aastal. Pimedate koolid hakkasid Venemaal tekkima 1807. aastal ja 19. sajandi jooksul avati mitu sarnast kooli. õppeasutused... Toonane koolitus oli seda väärt suur raha - umbes 300 rubla aastas.

Kas on võimalik saada tüüfopedagoogiks

Kui kedagi see amet huvitab, siis saab seda õppida igas defektoloogiateaduskonna pedagoogilises ülikoolis. Ühest soovist aga ei piisa, on vaja osata töötada pimedate lastega. Samuti on oluline mõista, kuidas nägemispuudega inimene maailma tajub ja kuidas töötab tema psüühika.

Lisaks peab teil olema palju vajalikud omadused... Laste suhtes peate alati jääma lahke, armastama neid, vastutama. Kuid kõige tähtsam on soov nõrgemaid aidata.

Individuaalne programm Downi sündroomiga lapsele) .docx

ind tööplaan 1 kvartaliks (5) .docx

nägemispuudega laste vanemate konsultant d (2) .docx

konsultatsioon puuetega laste vanematele.docx

nägemispuudega lastega vanemate konsultatsioon.docx

Spektri perspektiivplaan. vanema taju, sub..docx

perspektiivplaan orienteerumiseks ruumis ml-meedium gr..docx

Perspektiivplaan orienteerumiseks ruumis st, koostatud. Docx

Heli-tähe analüüsi väljatöötamise perspektiivplaan seenioride ettevalmistatud.docx

Noorte perspektiivvaade, keskmine (5) .docx

Perspektiivplaan kuulmise foneemide arendamiseks.keskmine.gr.docx

Sotsiaalse orientatsiooni perspektiivikava noor, keskmine .. docx

Sotsiaalse ja leibkondliku orientatsiooni perspektiivikava, vanem, koostatud ... docx

Nägemispuudega laste erirühmade põhiülesanne on laste õppimiseks ettevalmistamine parandusmeetmete, arengu- ning ravi- ja taastamismeetmete rakendamise kaudu. Meie asutuses läbiviidavad meditsiinilised - rehabilitatsiooni ja parandus - arendustegevused aitavad laste keha ebasoodsate arengutingimuste ületamiseks. On teada, et visuaalsel patoloogial on eelkooliealiste laste funktsionaalsete mehhanismide arengule negatiivne mõju, mida kompenseeritakse masinakirjutaja (õpetaja-defektoloog) töö käigus parandus- ja arenguhariduse süsteemis. Koolieelse lasteasutuse tüflopedagoog haridusasutus on juhtiv spetsialist, kes koordineerib ja suunab parandus- ja pedagoogitööd, selgitab välja laste arengu ja kasvatamise originaalsuse erineval määral nägemispuudega, millega kaasnevad sekundaarsed kõrvalekalded vaimses ja füüsiline areng... Parandus- ja pedagoogitöös eelistab tüüfopedagoog frontaalset ja individuaalsed tunnid, harjutused, mängud, mille eesmärk on kaitsta ja arendada laste visuaalseid funktsioone.

Spetsiaalsed parandusklassid

nägemispuudega lapsed:

1. Visuaalse taju arendamine.

Klassiruumis visuaalse taju arendamiseks:

Lapsed moodustavad ettekujutuse ümbritseva maailma esemete värvist, kujust, suurusest;

Võime kasutada sensoorseid standardeid nimetamise, äratundmise ja toimimise tasandil laieneb;

Areneb värvipildi analüüsimise oskus, korreleerida see siluett- ja kontuurkujutise ning reaalse objektiga;

Kujuneb võime tajuda subjekti ja süžee kujutisi;

Laste silm ja stereoskoopiline nägemine arenevad.

Visuaalse taju arendamise tunnid on suunatud sensoorsete standardite kasutamise põhjal esemete kuju, värvi ja ruumilise asukoha määramise ja eristamise võime arendamisele.

2. Visuaalse-motoorse koordinatsiooni arendamine.




3. Ruumis orientatsiooni arendamine.

Kosmoses orienteerumistunnid on suunatud:

Ruumi ja selles paiknevate objektide sihipärase visuaalse tajumise kujundamine;

Praktiline eneseorienteerumise koolitus, erilist tähelepanu keskendumine laste võimele teha vahet paremal ja vasakul küljel;

Sügavnägemise, silma, okulomotoorsete funktsioonide areng.


4. Puudutuse ja peenmotoorika arendamine

Eesmärk on puudutuste ja peenmotoorika arendamise õppetunnid

Teadmiste laiendamine meid ümbritseva maailma kohta taktilise taju abil, nende oskuste kasutamine iseseisvates, mängu-, haridus-, majapidamistegevustes;

Liikuvuse, paindlikkuse, tugevuse, täpsuse, sõrme liigutuste koordineerimise arendamine;

Grafomotoorsete oskuste arendamine (jälgimine punktiirjoone, punktide, šablooni, malli, varjutamise, mustri, objekti viimistlemise, mudeli järgi kopeerimise, numbrite, tähtede järgi joonistamise) abil;

Konstruktiivse praktika arendamine (töötamine pulgadega, lõigatud piltide, kuubikute, geomeetriliste kujundite, nöörimisega);





5. Sotsiaalne - igapäevane orientatsioon.

Sotsiaalse orientatsiooni tunnid on suunatud:

Laste ideede laiendamine objektiivse maailma kohta, harjutus esemete peamiste märkide ja omaduste uurimiseks nägemise ja muude analüsaatorite abil;

Teadmiste kujunemine ja laiendamine ühiskonnaelu nähtuste kohta;

Ideede kujundamine lapsest endast ja ümbritsevatest inimestest.

Sotsiaalse ja leibkondliku orientatsiooni osas on rõhk peamiselt tingimuste lähendamisel päris elu... Peamine ja peamine didaktiline materjal on päris mängu olukord, milles lapse sotsiaalne kogemus on kinnistatud, täpsustatud ja laiendatud. Selleks kasutatakse didaktilised abivahendid, mängud ja mänguasjad, mis jäljendavad tegelikke esemeid.

Eriline isend parandusklassid tüüfuseõpetaja - laste ettevalmistamine nägemisteravuse testimiseks, nägemise olemuse määramiseks, ortopeediliste vahenditega raviks. Tüüfopedagoog plaanib need tunnid silmaarsti soovituste põhjal. Tüüfopedagoog võtab arvesse, millised oskused peavad lastel olema kujundatud, et nad saaksid konkreetset aparaati edukalt opereerida.

Tüüfopedagoogi spetsiaalsed parandusklassid täidavad propedeutika rolli - valmistavad lapsi ette erinevad tüübid tegevused, positiivne kohanemine ümbritsevas maailmas ja edukas integreerimine kooliharidusse.

"Suhtlemine lapsega arvuti ja hirmutavate multifilmide asemel."

(nõuanded vanematele)

"Midagi ei saa olla

Veel hirmutav, kuidas oma nägemist kaotada:

See on ütlemata haav, ta

Võtab inimeselt ära üheksa

Kümnendikud maailmast "

M. Gorki.

Räägi oma lapsega rohkem, räägi, milles sa oled sel hetkel tegema. Veenduge, et iga teie sõna oleks seotud mõne ümbritseva reaalsuse objekti, tegevuse või nähtusega, mida saate selgelt demonstreerida.

Te ei tohiks imestada, et peate kordama lapsele adresseeritud sõnu ja taotlusi. Selle põhjuseks on nägemispuudega lastele omane tähelepanu ebastabiilsus. Õpeta oma last täiskasvanut tähelepanelikult ja täielikult kuulama ning tema küsimustele vastama.

Kasvatage oma last harjumuseks teha erinevaid asju kindlas järjestuses. Omandatud oskused praktiline tegevus on automatiseeritud.

Mida iganes te koos teete, rääkige see välja. Esitage järgmised küsimused: "Mida sa praegu teed?", "Mis on selle objekti nimi?", "Milleks see on mõeldud?"

Õpeta oma last ümbritsevaid esemeid uurima mitte ainult nägemise, vaid ka puudutamise abil. (St puudutades)

Viige koos lapsega läbi kõigi objektide uuring põhiosadest detailideni.

Pöörake tähelepanu esemete erinevatele märkidele ja omadustele (värv, kuju, suurus, struktuuriomadused, materjal)

Harjutage oma last objektide eristamiseks suuruse järgi. Uurige neid esemeid koos lapsega koos selgitustega: "see pall on suur ja see on väike"

Õpeta oma last keskenduma enda keha... Ta peab teadma oma kehaosade nime ja nende asukohta.

Õpetage lapsel mikroruumis (laua pinnal) navigeerima, kutsuge last käed lauale panema, peopesad alla. Selgitage, et „mis asub teie vasaku käe lähedal, on vasakul ja mis on lähedal parem käsi - paremale. " Puudutage lapse paremat ja vasakut kätt vaheldumisi. Suunatud liigutuste tegemine paremale ja vasakule.

Pöörake lapse tähelepanu ümbritseva maailma helidele, häältele. Õppige eristama ja määrama, kummal pool kõlav objekt asub. Paluge lapsel näidata käega kõlava eseme poole.

Vanemad peaksid teadma, et vaegnägemine muudab lapse otsustamatuks, ebakindlaks. Seetõttu peate lapse tegevust toetama julgustavate sõnadega, positiivse hinnanguga tema tegemistele. See aitab lapsel oma tegemistega edukalt hakkama saada.

Tuleb rõhutada, et mida rohkem oskusi iseseisev tegevus nägemispuudega laps omandab koolieelne vanus, seda lihtsam on tal hilisemas elus uute tingimustega kohaneda.

Ljubov Leontjeva
Tüüflopedagoogi tundide standardite kujunemise ettevalmistava rühma kokkuvõte

GBOU gümnaasium №1748 "Vertikaalne" ENNE "Naerata"

Abstraktne

Tunnete standardite kujunemise klassid ettevalmistavas rühmas

õpetaja-defektoloog Leontjeva L.M.

Tarkvara ülesandeid:

Kontuuri ja esemekujutiste visuaalse tajumise arendamine; kuju, esemete värvid ja suurused;

Ideede konsolideerimine tasapinnalise kohta geomeetrilised kujundid; spektri põhivärvid ja nende toonid;

Konsolideeritakse võime paigutada esemeid suuruses väikseimast suuremani ja vastupidi;

Areng loogiline mõtlemine, visuaalne mälu, visuaalne tähelepanu, peenmotoorika ja käe-silma koordinatsioon, orientatsioon lennukil;

Diskrimineerimise visuaalsete funktsioonide parandamine, lokaliseerimine;

Amblüoopiline silmade treenimine;

-kujundamine lastekollektiiv , võime ülesandeid täita individuaalselt, paarikaupa ja koos grupp;

-kujundamine moraalne omadused: reageerimisvõime, sõbralikkus, sõprus ja vastastikune abi.

Tunni käik

Üllatushetk: Interneti kaudu saadeti arvutisse teade, et noor võlur palub abi kooliks valmis lastelt. Ta teab palju võluvõtteid, kuid teda ei võeta kooli, sest ta ei tea paljusid asju, mida õpilane vajab.

Näiteks kukkusid laboris riiulitelt joogipurgid. Kuidas leida see õige?

Didaktiline harjutus "Loogikaruudud"

Eliksiiri koostamiseks igavene noorus ja ilu, peate need pangad korras tegema.

Didaktiline harjutus "Küljendage valimi järgi"

Pudelid on sama värvi, kuid erinevad toonid... Kuidas võlujoogi lahendust õigesti teha?

Didaktiline harjutus Paigutage hele kuni pime

Didaktiline harjutus "Leidke õige varjund"

Eliksiiri toimimiseks peate hääldama maagiline loits... See koosneb mitmest sõnast, mis on peidus segases pildis. Huvitav, kas lapsed leiavad neid sõnu?

Meie sõber - noor võlur kannab prille. Kuid enne oli tal hea nägemine. Ta lihtsalt veedab palju aega arvuti taga ja silmad väsivad. Õpetame teda oma võlukepikese abil visuaalset võimlemist.

Visuaalne võimlemine.

Sel ajal, kui me silmadele võimlemist tegime, tuli Petjaast uus sõnum: ta on lastelt palju õppinud ja loodab kooli viia. Vahepeal kohtus ta paljude muinasjututegelastega ja sai teada, et neilgi on probleemid:

Vanamehe Hottabychi lendav vaip rebenes.

Didaktiline harjutus "Pange osadest kuju kokku"

Tuhkatriinu hajutatud helmed

Didaktiline harjutus "Jätka rida"

7 päkapikku ajasid asjad sassi -

Didaktiline harjutus "Paigutage suurelt väikesele ja vastupidi"

Peal "E-post" saabub uus krüpteeritud teade Petyalt. See ütleb, et lapsed saavad nüüd näha tõelisi võlureid.

Didaktiline harjutus Leidke sõna (graafiline dikteerimine "

Sõna osutus "Peegel"... Lapsed näevad end peeglist - sest nad on tõelised võlurid: aitas sõpra.

Laul mängib "Kust leiate võlureid"

Üllatav hetk.

Tagasi

×
Liituge toowa.ru kogukonnaga!
Kokkupuutel:
Olen juba tellinud kogukonna "toowa.ru"