תוכנית שיעורי תיקון והתפתחות פרטניים עם מורה, פסיכולוג. מתווה השיעור בנושא: שיעור תיקון והתפתחות אישי עם ילד אגרסיבי בגיל בית הספר היסודי "מסע לעולם הפנימי שלי" (עם אלמנט

הרשם ל
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:

פסיכולוג ילדים

בכל משפחה, ההורים מתמודדים במוקדם או במאוחר עם קשיים פסיכולוגיים בגידול הילד או בלימודו. אם אתה אוהב את התינוק, שמע אותו ונסה בכנות לעזור, אתה יכול להתמודד עם כמעט הכל לבד, אבל "כמעט". ישנם מצבים בהם ההורים חשים חוסר ביטחון או אפילו חסרי אונים. ואז המשפחה נעזרת פסיכולוג ילדים.

עם מי עובד פסיכולוג הילדים?

בהתבסס על שם המקצוע - "פסיכולוג ילדים" - התשובה נראית מובנת מאליה: "פסיכולוג ילדים הוא מומחה בפרופיל פסיכולוגי שעובד עם ילדים". עם זאת, זה לא ממש נכון. פסיכולוג הילדים עובד עם המשפחה, אך מנסה לעזור, קודם כל, לילד. והוא מסביר למבוגרים מה קורה עם התינוק שלהם הרגע הזהוכיצד ניתן לשנות זאת. הפסיכולוג מתמודד עם הקשיים שיש לילד במשפחה או בחברה (חצר, גן ילדים, בית ספר, חברת עמיתים), מסייע ביצירת קשר עם אנשים אחרים והעולם, תומך באופן פנימי בילד ומתכוונן לחיובי.

פסיכולוג הילדים מבין את המוזרויות בהתפתחותם של ילדים שונים קבוצת גיל, יודע להתמודד עם משברים בני 1, 3 ו -7, כיצד ליצור קשר בתקופת מעבר בעייתית, להפוך לחבר בוגר, ולא רק להורה לבני נוער וכו '. איש מקצוע בעל השכלה מתאימה מכיר את חוקי הנפש האנושית, בעל שיטות אבחון ופסיכו -תיקון מיוחדות שונות, מבין את הגבול בו מסתיים תחומו ו"השטח "של פסיכותרפיסט או פסיכיאטר מתחיל. מגע בזמן עם פסיכולוג ימנע החמרה בבעיות ויאפשר לכם לפתור מצבים קשים, תוך שמירה על אמון ויחסים תקינים בין ילדים להורים.

מטרות ועקרונות עבודתו של פסיכולוג ילדים.

המטרה העיקרית, כמובן, היא להתמודד עם המצב המשברי במשפחה ולסייע לילד להיחלץ ממנו עם האבידות הפסיכולוגיות הפחות. ניתן לחלק את המטרה למשימות קטנות יותר - או מצבית (עבודה עם פחדים, חוסר ודאות, עם קונפליקטים במשפחה), או "סימפטומטית" (שיפור הזיכרון, פיתוח חשיבה יצירתיתוכו.).

אם פסיכולוג ילדים צפה בילד במשך זמן רב, מטרתו העיקרית היא לעקוב אחר הגנרל מצב פסיכולוגיולהנחות את התפתחות התינוק. שליטה במשברי גיל.

אם מביאים ילדים עם הפרעות חמורות שונות לפסיכולוג - DPR, DPRR, UO, מטרתו היא לספק את הסיוע בו הוא מוסמך, לייעץ להורים ולהעביר נכון את ניהולו של תינוק "מיוחד" לפגולוג מומחה בתחום ההפרות שאותרו על ידי הפסיכולוג.

בעבודתו, פסיכולוג ילדים, ואכן כל פסיכולוג מוכשר, מקפיד על מספר עקרונות הדומים בחלקם לרפואיים: אל תזיק; אל תשפוט; שמור על קור רוח בכל המצבים; לכבד את האינטרסים והרגשות של הילד וההורים כאחד; הקשיב עמוק יותר ממה שאתה שומע; להסתכל עמוק יותר ממה שאתה רואה; שמור על סודיות מה שאתה שומע ורואה; להיות מוכשר - אל תיקח את העבודה שלך.

תחומי עבודתו של פסיכולוג ילדים:

בעיות שפסיכולוג ילדים יכול לעזור להן

תקשורת עם פסיכולוג, באופן עקרוני, שימושית לכל ילד, אך עבור ילד עם בעיות מהרשימה שלהלן, היא לא רק שימושית, היא הכרחית:

    פחדים בילדות מתמשכים שהמשפחה לא יכולה להתמודד איתם; תוקפנות רגילה של ילדים; חרדות ילדים קבועות, מצבי רוח והתקפי זעם; היפראקטיביות; קושי בתקשורת עם עמיתים ו / או מבוגרים רגישות מוגברת או מצבי דיכאון; דימוי עצמי נמוך וספק עצמי; קנאה ילדותית של אח או אחות, קנאה; שינויים דרסטיים באורח החיים הרגיל (נעים, בית ספר חדש, תחילת ביקור בגן, גירושי ההורים, שגרמו לטראומה לילד); בעיות למידה ובכלל בהטמעת ידע (בגן ובבית הספר); קשיים ביחסים עם הורים או סביבה קרובה אחרת; ליקוי קוגניטיבי; נדודי שינה; מספר מחלות פסיכוסומטיות (הרטבה, ענקרים, תרמונאורוזיס); תִינוֹק הרגלים רעים(כסיסת ציפורניים, מציצת אצבע וכו '); התוצאות של מצוקות (מוות של מישהו, חוויות שהתעוררו כתוצאה מנוכחות או התבוננות במקרה חירום, אלימות, בידוד ממושך וכו ').

איך פסיכולוג ילדים יכול לעזור?

העולם המודרני קבוע מתח עצבי, עומס אינפורמטיבי ורגשי אצל ילדים ומבוגרים כאחד. לכל זה יש השפעה הרסנית על הנפש שלנו ומתבטאת בעיות שונות, עיוותים, הפרות, דוגמאות להלן. מומחים יעזרו להפחית את ההשפעה ההרסנית של גורמים מזיקים, להקל על הנפש, לסייע במציאת מוצא ממצבים קשים ולהמשיך הלאה. הפסיכולוג ידבר על טכניקות איזון, "יפתור" אי הבנות וסתירות בין -אישיות, יציע טכניקות אינטראקציה יעילהעם העולם, יראה את הכיוון להתפתחות אישית. פסיכולוג הילדים יסייע גם בבעיות רגשיות והתנהגותיות, קשיי למידה וכו '. בנוסף, מומחה אמיתי יסביר להורים את הסיבות לבעיות שעלו ויייעץ כיצד להימנע מהן בעתיד.

איך עובד פסיכולוג: כלים, שיטות, צורות

הפסיכולוג מבצע אבחון ראשוני באמצעות בדיקות ושיטות שונות, מסיק מסקנה ולאחר מכן בוחר את כיוון הפעילות הרצוי (התייעצויות, פרטני, קבוצתי עבודה פסיכולוגית). וכבר, בהתאם לכיוון, הוא בוחר טכניקות ושיטות מתאימות. פסיכולוג ילדים בעל פרופיל רחב מחזיק במטען עצום של ידע מיוחד. הוא תמיד יכול לבחור את מערך השיטות והטכניקות האופטימלי ביותר מבתי ספר פסיכולוגיים שונים שיהיו היעילים ביותר למצב הלקוח. לרוב, מומחה לעבודה עם ילדים משתמש בטיפול במשחק ויצירה, טיפול באמנות, טיפול בחולות, טיפול באגדות, טיפול במלון ושיחות. כלים פסיכולוגיים - אלה הם עזרי חינוך למשחק, ארגז חול קטן עם חול ודמויות שונות, אלמנטים עבור מוטוריקה עדינהואומנות ומלאכה (חרוזים שונים, פלסטלינה), סטים יצירתיים עם פלסטלינה, צבעים ונייר צבעוני, קונסטרוקטורים, כריות, כדורים או אפילו חדר ילדים שק אגרוףוכפפות לעבודה עם תוקפנות, מיכלים למשחק עם מים, ספרות הכרחית, בדיקות ושאלונים, מדריכים ותדפיסים שימושיים להורים. וכמובן, ה"כלי "העיקרי הוא הפסיכולוג עצמו: הידע שלו, יכולתו להזדהות, ניסיון העבודה, האינטואיציה, הקשב והרגישות ותמיד לתקן את מצב הרוח - לסייע ללקוח קטן, כמו גם לכבוד ולחסד כלפי המשפחה כולה.

בתהליך הייעוץ, התקשורת והמשחקים הפסיכולוגיים, פסיכולוג הילדים יוצר תנאים נוחים על מנת להתמודד עם מצבו הנוכחי של הילד, לסייע לו לדבר על פחדיו וחרדותיו, לבטא את עצמו, את כאבו ואת טינתו, תקוותיו ורצונותיו. בהדרגה, יחד עם ההורים, הפסיכולוג מוצא דרכים לפתור בעיות משפחתיות הטורומות את הילד, וכתוצאה מכך מתאפשר פסיכו-תיקון של התנהגות הילד. התנאים מופיעים להמשך הנורמליות התפתחות פסיכולוגית... תשומת הלב משתפרת, הביצועים האקדמיים גדלים, האינטראקציה עם האהובים והחברה הופכת רגועה יותר, נאותה יותר. לאחר שנמצאת הדרך להבנה הדדית בין הילד למבוגרים והבעיות העיקריות נפתרות, על הפסיכולוג "להרפות" מהמשפחה, כלומר ללמד אותם לשמוע אחד את השני ואז להתמודד עם אי הבנות בכוחות עצמם בעזרת אותן טכניקות בודדות. ושיטות ש"עבדו "בתהליך מפגשים פסיכולוגיים עם המשפחה הספציפית הזו.

ציפיות הלקוחות או מה הפסיכולוג לא יעשה

כאשר יוצאים להתייעצות עם פסיכולוג, ההורים לפעמים לא מדמיינים מה בעצם מחכה להם. הפסיכולוג לא מחליט לגבי ההורים בעיות משפחתיות, אך מוצא דרכים המאפשרות להורים לפתור בעיות אלו בעצמם ולעזור לילד להתמודד עם מצבו.

אז מה הפסיכולוג לא יעשה:

    פסיכולוג לא "ירפא" לשום דבר, יבצע אבחונים ויכתוב מרשמים. זהו תחום הפעילות של פסיכותרפיסטים לילדים, הנדרשים להשכלה רפואית, אחרת אין להם זכות להיקרא פסיכותרפיסטים, ואף יותר מכך פסיכיאטרים. למתכונים - להם, לא לפסיכולוג. פסיכולוג הילדים לא יסביר לילד כיצד עליו להתנהג על מנת שההורים יהיו מאושרים. הוא לא "יעצב" מהתינוק את מה שהוריו רוצים לראות, הוא יעזור לילד להבין את עצמו. למרות שניתן תיקון התנהגות בהתאם לנורמות התנהגות נאותות בחברה. אבל - שוב - לטובת הילד עצמו. פסיכולוג לא יעשה לילד שובב "נוח". אבל הוא יכול להסביר להורים את הסיבות לחוסר ציות וללמד את המשפחה לנהל משא ומתן זה עם זה, להסתדר אחד עם השני. אבל אם חרדות ופחדים נמצאים בלב התקפי זעם של ילדים, אז זו לא הנורמה. הפסיכולוג עובד עם זה.

באופן כללי, המילה "פסיכולוג" באה מה"פסיכו "היווני - נשמה. כלומר, פסיכולוג הוא מומחה שעוזר לנפשו של האדם למצוא שלווה ואפילו שלום. נשמתו של תינוק שברירית, פגיעה ורכה. עליה להגן עליה ולדאוג לבריאותה לא פחות משדואג לנו לבריאות הגוף. טעויות חמורות וטעויות בגידול וחינוך של ילד מטרידות את הנשמה. וכתוצאה מכך, הילדים האלה טראומה פסיכולוגיתמשפיעים מאוד על חייו של האדם. קשה לתקן פציעות כאלה בבגרות, הרבה יותר קל לא לעשות טעויות חמורות כשהאדם עדיין ילד. ובשביל זה אתה לא צריך חינוך מיוחד - אתה צריך להרגיש את הילד שלך ולאהוב אותו. ואם מתעורר מצב חיים קשה, שקשה להתמודד איתו, אל תתנו לכל ללכת מעצמו, אלא פנו לפסיכולוג.

תקציר השיעור של פסיכולוג עם ילדים בני 4-6 במהלך תקופת ההסתגלות למוסד חינוכי לגיל הרך

מחבר: באיקובה אולגה סרגייבנה, פסיכולוגית חינוכית MBDOU OV " דג זהב»עם יישום פעילויות בעדיפות התפתחות פיזיתילדים, ליאנטור.

תיאור חומר:בעיית ההתמכרות של ילד בגילאי 4-6 למוסד לגיל הרך מסובכת מכך שהילד נופל למבנה צוות ילדים, עם החוקים, הכללים שלה. כדי להבטיח את הביטחון הפסיכולוגי של הילד במהלך תקופת ההסתגלות למוסד החינוכי לגיל הרך, אני מעביר שיעורים עם ילדים עם אלמנטים של הכשרה.
המטרה העיקרית של השיעורים: לתרום ליצירת מצב רוח חיובי, לכידות הקבוצה, לפתח רגשות אמון בקרב המשתתפים זה בזה, ליצור אווירה של תמיכה הדדית בקבוצה, קבלה של כל אחד אחרים על ידי ילדים, היווצרות תחושת ערך של אחרים והערך העצמי, פיתוח אמצעי תקשורת מילוליים ולא מילוליים. אני מביא לידיעתך את השיעור הראשון.
בעת חיבור השיעורים השתמשתי בספרות הבאה:
1. תוכנית E.Kocheva לאופטימיזציה של התקשורת ב גן ילדים.
2. קלאוס פופל "שלום רגליים!"
3. SV Kryukova "בואו נחיה ביחד", "אני מופתע, כועס, מפחד, מתרברב ושמח".
4. IL Artsishevskaya "שיעורי תיקון של פסיכולוג עם ילדים היפראקטיביים בגן".

שיעור "בואו להכיר אחד את השני!"

משימות:תורמים ליצירת אווירה רגשית נוחה בקבוצה, קבלה זה לזה על ידי ילדים, היווצרות תחושת ערך של אחרים וערך עצמי, פיתוח אמצעי תקשורת מילוליים ולא מילוליים.

מהלך השיעור
1. טקס הברכה
מטרה: יצירת מצב רוח חיובי בקבוצה; לפתח את יכולת השימוש בתקשורת אחד עם השני מילים מתוקות, שמירה על יחס ידידותי של ילדים זה לזה לאורך כל היום.
פסיכולוג: בוקר טוב חבר'ה. אני שמח לראותכם בואו כולנו נצמיד ידיים יחד, נעמוד במעגל ונשיר:
“הבוקר מתחיל, יחד אנחנו נפגשים.
אנו שמחים זה לזה.
(שם הילד) כאן ו ... כאן, ... כאן, ... כאן, ... כאן.
הכל כאן!
בואו ליהנות מהשמש ומהציפורים (ילדים מרימים ידיים באוויר)
וגם נשמח על פרצופים מחייכים (חייכו זה לזה)
ולכל מי שחי על הכוכב הזה (משוך בכתפיו)
"בוקר טוב!" נגיד הכל ביחד. (להחזיק ידיים)

2. משחק "מי שמשנה מקום ..."
מטרה: להקל על הלחץ הרגשי, היווצרות תחושת ערך של אחרים והערך העצמי, לכידות קבוצתית.
פסיכולוג: “בוא נשחק איתך משחק מעניין... אני אקרא למעשים של אנשים, לתחביבים שלהם, ואתה חייב להקשיב היטב ואם זה מתאים לך, אז אתה קם ומחליף מקום עם מישהו ש ...
- אוהב לרוץ
- נהנה ממזג אוויר טוב
- יש אחות צעירה וכו '.
(ניתן לבצע תרגיל זה עם הילדים בכל שיעור, שינוי או חזרה על השאלות. ניתוח התרגיל - לאחר התשובות, הילדים נשאלים למי מהם יש אחות צעירה יותר, ומי אוהב לרוץ וכו ', מי היה הקשוב ביותר, ומי פתח מצד חדש).

3. המשחק "ללכת במעגל"
ילדים המחזיקים ידיים יוצרים מעגל. הנהג הופך בתוך המעגל. הנעים לאט ימינה או שמאלה במעגל, השחקנים שרים יחד לשיר שבו מוזכר שם הנהג:
אנחנו הולכים במעגלים, אחד אחרי השני.
היי חבר'ה, אל תפהקו!
כל מה ששם הילד יראה לנו.
נחזור עליכם ביחד!
המעגל נעצר, והנהג מראה כל תנועות (קופץ כמו צפרדע, עושה תנוחה מצחיקה ...) כל החבר'ה חייבים לחזור על התנועות שלו בדיוק. לאחר מכן, הנהג ניגש לאחד הילדים במעגל ומשתחוה. מי שסוגדים לו הופך למנהיג.

4. המשחק “זה אני. תכיר אותי! "
מטרה: פיתוח היכולת להזדהות, להזדהות עם אדם אחר, תפיסה מישוש.
הפסיכולוג מזמין את הילדים לשבת כפי שנוח להם: “עכשיו מי שרוצה קודם כל יסתלק, ישב ויפנה את הגב לאחרים. כל האחרים בתורם צריכים לעלות, לטפוח לו בעדינות על כתפו במילות ברכה. אתה צריך להכיר את מי שנוגע ולתת את שמו ".
5. תרגיל משחק"הטיל נס"
מטרה: גיבוש הקבוצה, פיתוח היכולת לספק סימנים חיוביים של תשומת לב לעמיתים.
ילדים לוקחים " פנס קסם", לכו להיפגש זה עם זה, געו בכתף ​​ושאלו:" כיצד אוכל לעזור לכם? מה אני יכול לעשות בשבילך? " התשובות יכולות להיות מצביות: "חיוך", "ריקוד", "שר" או מבטיחות - ואז הילדים מסכימים על מקום, זמן ל"יצירת נס "(בונים בית ביחד, מציירים)
6. הרפיה. צור בעצמך את השמש
(ניתן לבצע את התרגיל בשכיבה על שטיח או לבקש מהילדים לנקוט תנוחה נוחה ונינוחה).
הפסיכולוג אומר בקול רגוע ושקט: "יש שמש בטבע. הוא מאיר ואוהב ומחמם את כולם. בואו ליצור בעצמנו את השמש. תעצום את העיניים, דמיין כוכב קטן בלבך. אנו מכוונים אליה נפשית קרן הנושאת אהבה. אנו מרגישים שהכוכבית גדלה. אנו מכוונים את הקרן בטוב, הכוכבית הפכה אפילו גדולה יותר. אני שולח קרניים לכוכב המביאות בריאות, שמחה, חמימות, אור, רוך, חיבה. עכשיו הכוכב הופך להיות גדול כמו השמש. זה מביא חום לכולם, לכולם, לכולם (ידיים לצדדים) ".

7. טקס סיום השיעור "בואו להיפרד בדרכים שונות"
כל אחת מהפגישות שלנו תסתיים במעגל, נדון בפגישתנו, מי אהב את מה, מה הוא היה רוצה לחזור, לשנות. (לדיון, אתה יכול להשתמש בצעצוע רך, כדור וכו '), כאשר כולם הביעו את דעתם, ניפרד ממך בדרכים שונות, תוכל להשתמש בכפות הידיים, המרפקים, הברכיים, הגב וכו'. אתה יכול להזמין ילדים לבחור אחד מהם, שימציא אחד מהם איך להיפרד אחרי השיעור.

מוסד חינוך עירוני

בית ספר תיכון סטפנובסקאיה על שם נ.ק. איבנובה

מחוז עירוני גאליץ 'באזור קוסטרומה

(בית ספר תיכון Stepanovskaya MOU)

מוסכם:

סגן מנהל ב- OIA:

Gribova S.Yu

נבדק ב-

מועצה פדגוגית

פרוטוקול מס '

מאת "" ________20

אני מאשר

מורה ראשי:

I.V. Furyaeva

מתוך "" __________20

תוכנית שיעורי תיקון והתפתחות פרטניים עם פסיכולוג מורה .

תוכנית עבודהנערך על ידי הפסיכולוג החינוכי Akatova I.A.

הערת הסבר

גיל בית הספר הצעיר הוא התקופה החשובה ביותר להיווצרות משאב חיי הילד, שלב גיבוש החברתיות שלו, התפתחות היחסים החברתיים, העשרת תפיסת העולם ופיתוח תכונות אישיות. תקופת חיים זו משמעותית במיוחד לילדים עם מוגבלות שכלית. המדע הוכיח כי מכל הסטיות התפקודיות במצב בריאות האדם מבחינת השלכות חברתיות, פיגור שכלי הוא הפגם ההתפתחותי הנפוץ והחמור ביותר. דרישות מודרניותהחברה לפיתוח אישיותם של ילדים עם מוגבלות התפתחותית מכתיבה את הצורך ליישם באופן מלא יותר את הרעיון של אינדיווידואליזציה של החינוך, תוך התחשבות בנכונותם של ילדים לבית הספר, חומרת הליקוי שלהם, מצב בריאותם, טיפולית פרטנית. מאפיינים. לכן, זה מגיעעל הצורך להעניק סיוע מובחן מקיף לילדים שמטרתו להתגבר על קשיי השליטה בידע, במיומנויות וביכולות התוכנית, מה שבסופו של דבר יתרום ליותר הסתגלות מוצלחתבחברה ושילובם בה.

בהקשר של חינוך כולל ומשולב, זה הכי מתאים גישה מורכבתבתיקון, שכן שיעורים פסיכולוגיים משולבים מאפשרים לפתור בעיות כלליות של התפתחות ילדים, ביטול כפילות, הבטחה משמרת תכופהפעילות שעוזרת להפחית פעילות גופניתוהטמעה מוצלחת יותר של החומר. התוכנית המוצעת נועדה להבטיח תיקון ליקויים בהתפתחות הנפשית של ילדים עם מוגבלויות. מטרת שיעורי התיקון: מבוססת על יצירת תנאים אופטימליים להכרה של כל אובייקט של הילד במצטבר של תכונות חושיות, תכונות, סימנים, לתת את הרעיון הרב -תכליתי הנכון של המציאות הסובבת, מה שתורם לאופטימיזציה. התפתחות נפשיתילד וסוציאליזציה יעילה יותר בחברה.

מטרת תוכנית זו - לתת סיוע מיוחד (מתקן) לילדים עם מוגבלות התפתחותית.

השגת המטרה כרוכה בפתרון מספר משימות, שהעיקריות שבהן הן הבאות: העשרת החוויה הקוגניטיבית החושית המבוססת על היווצרות היכולת להתבונן, להשוות, להבליט את המאפיינים המהותיים של אובייקטים ותופעות ולשקף אותם בדיבור, מכוונים בפיתוח תהליכים מנטליים של זיכרון, חשיבה, דיבור, דמיון.

השגת מטרה זו תיפתר באמצעות הדברים הבאים משימות:

    ליצור, על בסיס הפעלת עבודת כל איברי החוש, תפיסה נאותה של התופעות והאובייקטים של המציאות הסובבת במצטבר תכונותיהם;

    ליקויים נכונים פעילויות קוגניטיביותילדים באמצעות שיטתיות ו חינוך מכווןיש להם תפיסה מלאה של צורה, עיצוב, גודל, צבע, נכסים מיוחדיםאובייקטים, מיקומם בחלל;

    ליצור אוריינטציות מרחביות-זמניות;

    ליצור את יכולת התפיסה האסתטית של העולם הסובב בכל מגוון המאפיינים והתכונות של אובייקטים שלו (צבעים, טעמים, ריחות, צלילים, מקצבים);

    לשפר את הפעילות החושית-תפיסתית;

    להעשיר אוצר מיליםילדים המבוססים על שימוש במינוח המתאים, נורמות דקדוקיות של דיבור.

    תיקון ליקויים מוטוריים, שיפור התיאום החזותי-מוטורי;

    שפר את התנאים הפסיכולוגיים ללמידה מוצלחת (יציבות קשב, התבוננות, יכולת לשנן, יכולת מעבר, כישורים וטכניקות של שליטה עצמית, קוגניטיבית, פעילות קוגניטיבית, שרירותיות של תקשורת והתנהגות).

    לפתח אוריינטציה תקשורתית ללמידה (היכולת להקשיב ולשמוע היטב את המורה, להכפיף את מעשיך להנחיות, היכולת להבין ולקבל את המשימה החינוכית, היכולת להשתמש באופן שוטף באמצעי תקשורת מילולית על מנת לתפוס בבירור ולהתמקד ביצוע המשימה החינוכית.

כיווני העבודה העיקריים

    גיבוש הידע של סטנדרטים חושיים - מערכות וסולמות מסוימים (סולם ערכים, ספקטרום הצבעים, מערכת פונמות וכו '), והכשרה בשימוש בפעולות מיוחדות (תפיסתיות) הדרושות לזיהוי תכונותיו ותכונותיו של אובייקט.

    פיתוח המערכת החושית - שיפור תיאום התנועות, התגברות על המגושמות המוטורית, קשיחות התנועות, פיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות של היד וכו '.

- קיימות של תשומת הלב;

- תַצְפִּית;

- יכולת לשנן;

- יכולת מעבר;

- פעילות קוגניטיבית;

גיבוש כישורי לימוד מן המניין:

- תכנון הפעילויות הקרובות: (קבלת המשימה החינוכית; הבנה פעילה של החומר; הדגשת העיקר, החיוני בחומר החינוכי; קביעת הדרכים והאמצעים להשגת המטרה החינוכית);

- שליטה במהלך הפעילות שלהם (מהיכולת לעבוד עם דגימות ועד ליכולת להשתמש בטכניקות מיוחדות של שליטה עצמית);

- יישום ידע על חדש מצבי חיים;

פיתוח ושיפור המוכנות התקשורתית ללמידה:

- היכולת להקשיב היטב ולשמוע את המורה מבלי לעבור להשפעות זרות; הכפיף את פעולותיך להוראותיו (כלומר תפוס את עמדתו של סטודנט);

- היכולת להבין ולקבל משימה חינוכית המונחת בצורה מילולית;

- היכולת להשתמש באופן שוטף באמצעי תקשורת מילוליים לצורך תפיסה ברורה, שמירה וביצוע ממוקד של המשימה החינוכית בהתאם להנחיות שהתקבלו;

- היכולת לבצע בכוונה ועקביות (בהתאם למטלה, הוראות) לבצע פעילויות חינוכיות ולהגיב כראוי לשליטה ולהערכות של המורה.

גיבוש כישורי תקשורת ויכולות, מתאים למצבפעילויות חינוכיות:

- תשובות לשאלות בהתאמה קפדנית להוראות, משימות;

- תשובות לשאלות בדרך עבודה חינוכיתעם שימוש הולם במינוחים נרכשים;

- תשובות בשניים או שלושה ביטויים בקורס ותוצאות העבודה החינוכית (תחילת היווצרות אמירה קוהרנטית);

- השימוש בהנחיות, נראות (דיאגרמות) בהכנת הצהרה מפורטת בקורס ותוצאות העבודה החינוכית;

- השימוש במינוח חינוכי נלמד באמירות קוהרנטיות;

- יצירת קשר עם מורה או חבר קבוצה לבירור; סיכום תוצאות השיעור;

- גיבוש המשימה בעת ביצוע מינים קולקטיבייםעבודה חינוכית;

- שְׁמִירָה נימוסי דיבורבעת תקשורת (ערעור, בקשה, דיאלוג: "ספר לי בבקשה", "תודה", "היה אדיב" וכו ');

תוכנית השיעורים לתיקון לפיתוח תהליכים פסיכומוטוריים וחושיים כוללת את הסעיפים הבאים:

פיתוח מיומנויות מוטוריות, גרפוטוריות; (הרחבת החוויה המוטורית של התלמידים, פיתוח היכולת לתאם את תנועות חלקי הגוף השונים, לבצע בכוונה פעולות אישיות וסדרות פעולות בהתאם להנחיות המורה). תפיסה מישושית-מוטורית; (היווצרות שלמות רעיונות הילדים לגבי אובייקטים של העולם הסובב, על ידי נגיעה באובייקטים (הבחנה במשטחי האובייקטים על ידי מגע (רך, קשה, מחוספס, דוקרני וכו '), קביעתם משטר הטמפרטורה(חם, קר וכו '), יכולות רטט)). קינסטטי ו התפתחות קינטית; (היווצרות אצל ילדים תחושות מתנוחות ותנועות שונות של גופם או חלקיו האישיים (הגפיים העליונות והתחתונות, ראש, פלג גוף עליון, עיניים) בחלל). תפיסת הצורה, הגודל, הצבע; עיצוב אובייקטים; פיתוח תפיסה חזותית; תפיסת מאפיינים מיוחדים של אובייקטים באמצעות התפתחות מגע, ריח, תחושות באריות, טעם; (מקדם ידע על העולם הסובב על כל מגוון תכונותיו, איכויותיו, טעמו, ריחותיו). תפיסת המרחב; תפיסת זמן; (היווצרות מושגים ורעיונות זמניים אצל ילדים: שני, דקה, שעה, יום, ימות השבוע, עונות השנה).

רעיוני: תוכנית זו נכתבת בהתאם לעקרונות היסוד של פעולה מתקנת ויישומים שיטות פסיכולוגיותוטכניקות בכל שלבי התיקון.

התוכנית מבוססת על העקרונות הספציפיים הבאים:

    etiopathogenetic;

    חשבונאות שיטתית של מבנה הפרעות פסיכו-דיבור;

    מוּרכָּבוּת;

    גישה מובחנת;

    הדרגתיות;

    חשבונאות תכונות אישיות;

    שימוש בפתרון.

שיטות מעשיות, חזותיות, מילוליות משמשות בהוראה:

    תרגילים שונים לפיתוח חשיבה ודמיון;

    משחקים שמטרתם לתקן קשב, זיכרון, שמיעה פונמית;

    משימות מסובכות בעלות אופי לוגי ודקדוקי;

    תכתיב שמיעתי עם שליטה עצמית ויזואלית;

    תכתיב גרפי.

    כלי תקשוב - לוח אינטראקטיבי, מדריכים אינטראקטיביים (משחקים ומבחנים) לשיעורים בצורת מצגות, תקליטור "תרגילים פסיכולוגיים"

תנאים ליישום התוכנית

חומר דידקטי וויזואלי;

אינדיקציות רפואיות לילדים.

עבודת בריאות:

    עיסוי מרגיע, נשימה, אצבע, התעמלות חזותית

    פיתוח תיאום תנועות, דיבור עם תנועה, מוטוריקה עדינה

    פיתוח התמצאות במרחב

    תרגילים מרגיעים ומרגיעים

תוצאות צפויות:

    הקלה משמעותית בהטמעת חומר חינוכי

    תנאים מוקדמים פסיכולוגיים ללמידה מוצלחת תוקנו (יציבות קשב, התבוננות, יכולת שינון, יכולת מעבר, כישורים וטכניקות של שליטה עצמית, קוגניטיבית, פעילות קוגניטיבית, שרירותיות של תקשורת והתנהגות).

    מוכנות תקשורתית מפותחת ללמידה (היכולת להקשיב ולשמוע את המורה בתשומת לב, להכפיף את מעשיו להוראות, היכולת להבין ולקבל את המשימה החינוכית, היכולת להשתמש באופן שוטף באמצעי תקשורת מילוליים לצורך תפיסה ברורה וביצועים ממוקדים. של המשימה החינוכית.

    ליצור, על בסיס הפעלת עבודת כל החושים, תפיסה נאותה של התופעות והאובייקטים של המציאות הסובבת במצטבר תכונותיהם;

    ליקויים קוגניטיביים תוקנו

    נוצרו כיוונים מרחביים-זמניים;

    יצר את יכולת התפיסה האסתטית של העולם הסובב בכל מגוון המאפיינים והתכונות של אובייקטים שלו (צבעים, טעמים, ריחות, צלילים, מקצבים);

    פעילות חושית-תפיסתית משופרת;

    התלמידים מסוגלים ליישם את הידע, הכישורים והיכולות הנרכשים בחברה.

    יציבות רגשית במערכות יחסים עם עמיתים, יצרה מוטיבציה ללמידה.

התפתחות חושית וחושית -מוטורית

1. פיתוח יכולות תפיסה.

פיתוח תפיסה חזותית (סטנדרטים חיישניים, ניתוח ויזואלי, עדינות ובידול תפיסה);

פיתוח תפיסה שמיעתית (קצב, בידול, קורלציה);

פיתוח תפיסת המישוש;

פיתוח תחושות קינסטטיות.

2. פיתוח מערכות בין-מנתחים, האינטראקציה שלהן.

(פיתוח תיאום שמיעתי-מוטורי, חזותי-מוטורי, שמיעה-חזותי וחזותי-מוטורי. עבודה עם שיטות.)

3. הכדור המוטורי

פיתוח מוטוריקה עדינה ותיאום מוטורי כללי;

ארגון דינאמי של המעשה המוטורי (פיתוח היכולת לארגן ולשלוט בתוכניות המוטוריות הפשוטות ביותר);

התפתחות תנועה שרירותית (תגובת אות).

גיבוש מערכות יחסים מרחביות-זמניות

1. גיבוש ייצוגים מרחביים נכונים

(יכולת ניווט הגוף של עצמו, היכולת לנווט במטוס, היכולת לנווט בחלל החיצוני של הרחוב, הכפר.)

2. גיבוש ייצוגים כמעט-מרחביים

(היווצרות ייצוגים מרחביים בדיבור, היווצרות היכולת להבין קונסטרוקציות לוגיות ודקדוקיות מרחביות וזמניות.)

התפתחות נפשית

1. גיבוש תהליכים מקומיים ושיטות פעילות מקומית

2. (פיתוח זיכרון, היווצרות טכניקות שונותשינון, העברה בין -מודאלית);

3. גיבוש שיטות פעילות נפשית

4. פיתוח התחום האינטלקטואלי

נורמליזציה של הפעילות המובילה בגיל

1. גיבוש שיטות פעילות חינוכית (לפעול על פי המודל, עקוב אחר ההוראות, עבודה על פי האלגוריתם)

2. גיבוש פונקציית התכנות והשליטה בפעילויות שלהם.

פיתוח ושיפור תנאים מוקדמים פסיכולוגיים ללמידה מוצלחת:

- קיימות של תשומת הלב;

- התבוננות (במיוחד לתופעות לשוניות);

- יכולת לשנן;

- יכולת מעבר;

- כישורים וטכניקות של שליטה עצמית;

- פעילות קוגניטיבית;

- שרירותיות של תקשורת והתנהגות.

פיתוח איכויות רגשיות ואישיות

יציבות רגשית במערכות יחסים עם עמיתים,

גיבוש מוטיבציה ללמידה.

תמיכה טכנית

תמיכה דידקטית

מחשב (מחשב נייד)

מַקרֵן

לוח אינטראקטיבי

מרכז מוזיקה

השיעורים מתקיימים פעם בשבוע או 34 בשנה ונבנים תוך התחשבות בעקרונות היסוד של חינוך מתקנה והתפתחותי:

עקרון העקביות.

עקרון האחדות של אבחון ותיקון.

עקרון הפעילות של התיקון.

חשבונאות מאפיינים אישייםאִישִׁיוּת.

עקרון התפיסה הדינמית.

העיקרון של עיבוד מידע פרודוקטיבי.

העיקרון של התחשבות בצביעה הרגשית של החומר.

לכן, כל שיעור צריך להיות מכוון לפיתוח הפעילות המנטלית של הילד, לעצמאותו, ליכולת העבודה שלו, לקידום ההטמעה. חומר תכנית... הכיוון המתקן של השיעורים אינו מחליף את העבודה החינוכית בכיתה, אלא משלים אותה.

כדי להגביר את האפקטיביות של שיעורי התיקון, אנו מקפידים על כללי הארגון המוצעים על ידי מ.מ. חסר זרועות

1. לפני כל שיעור יש להסביר את מטרתו: מה נעשה, כיצד, מדוע.

2. בכל 5-7 דקות שיעורים, רצוי לבצע דקות פיזיות, תוך שימוש בתרגילים להרפיה, היווצרות יציבה נכונה, תרגילים לעיניים.

3. התחל את השיעור בחימום, לאחר מכן ארגן חזרה (משימה קלה יותר), ולאחר מכן המשך לחומר חדש (עוד משימה קשה) וסיימו במשימות שאינן גורמות לקשיים מיוחדים לילד.

4. היחס בין חומר ידוע לחומר לא ידוע לחלוטין יכול להיות 75% עד 25%.

5. לתת לתלמיד את האפשרות לבחור את קצב הפעילות האופטימלי; כל המשימות צריכות להיות מוגדרות לא למהירות, אלא לאיכות.

6. הקפד להעריך את העבודה, וציין את נכונות הביצוע ואת הטעויות שנעשו, והסבר כיצד יש לתקן אותן. כל הערה צריכה להיות תומכת ובונה.

7. עודדו יוזמה של ילדים, עניין, רצון לשאול שאלות, בקשו עזרה.

8. עקוב אחר קיום היציבה הנכונה, מיקום העט והמחברת.

9. סיימו את השיעור בנימה אופטימית.

תוכנית נושאית

שיעורי תיקון והתפתחות של פסיכולוג עם תלמידי כיתה ב '(34 שעות)

p / p

נושא

מספר שעות

שיעור היכרות

1

תשומת הלב

1. אבחון תשומת לב

2. תשומת לב ספונטנית

3. יציבות קשב

4. יכולת ביצוע הוראות

5. תשומת לב

6

זיכרון

1. אבחון זיכרון

2 זיכרון חזותי

3 זיכרון שמיעתי

4 זיכרון מישוש

6

חושב

1. אבחון חשיבה

2. פיתוח חשיבה חזותית-פיגורטיבית

3. פיתוח חשיבה מילולית והגיונית

4. יכולת סיווג

5. יכולת הכללה

7

תיאום עין יד

1. פיתוח ייצוגים מרחביים

2. פיתוח מוטוריקה עדינה

3. כיוון על דף נייר

4. יכולות שליטה עצמית

6

תחום רצוני

1. פיתוח שרירותיות

2. עבודה על פי הכללים

3. כישורי התארגנות עצמית

6

שיעורים אחרונים

2

תכנון נושאי

פֶּרֶק

נושאי שיעור

תוכן השיעורים

הערה

שיעור היכרות

אני = אתה

היכרות, התעניינות בחוגים,

חִיוּבִי רקע רגשי... לִשְׁלוֹט. "עץ",

"מפל", המשחק "מולקולות". בדיקות HDC, ציור משפחתי

תשומת הלב

נסיעה לארץ תשומת הלבאבחון רמה פיתוח קשב.

אבחון רמת פיתוח הקשב,

יציבות, נפח, שרירותיות. תרגיל לפיתוח תשומת לב: "זבובים - לא עף", "מה השתנה", "מצא 5 הבדלים", "מצא דרך", "עף", "צייר מהזיכרון", "ספור נכון", "טקסט עם שגיאות ", אותיות מבולבלות. מבחן " בדיקת תיקון»

גיבוש תשומת לב בת קיימא

מצא את הפרטים "," סמן אות אחת "," מלא את השלט "," מצא מיותר "," מה השתנה? "," מה ההבדל? ".

משחק "חנות"

מצא את דרך המשחק

נסיעה לארץ Gramoteyka

מבחן "מבחן הוכחה"

זיכרון

אבחון סוגים שוניםזיכרון

שיטות קבוצתיות לאבחון סוגי זיכרון שונים (שינון 10 מילים, מספרים, תמונות, ציורים; רבייה מושהית). אימון זיכרון: משחקים "צייר מהזיכרון", "מה השתנה", "מה אבד", "מי עומד מאחורי מי". תרגיל: שינון מילים וזוגות מילים, שכפול מושהה של תמונות, מילים, מספרים, שמות ושמות משפחה.

משחק "מה השתנה"

משחק אימון "בואו לצייר ולזכור מפתל לשון"

תרגיל "אני יודע את השם, אני אזכור את השם"

תרגילים המפתחים תפיסה מיששית של צורת אובייקטים נפחים.

פיתוח תפיסת המישוש. תיק נפלא "," נחשו במגע דמויות גיאומטריות"," מה שהביא בורטינו. "

חושב

אבחון חשיבה

שיטות קבוצתיות לאבחון חשיבה. משחקים (אימון סוגים שונים של חשיבה): "מצא מיותר",

"זכור וצייר", "למד את הנושא לפי תיאור",

"מצא מילה נוספת", "נחש את החיה", "מצא תכונות נפוצות". לִשְׁלוֹט. להדגיש תכונות חיוניות, הכללה, השוואה, סיווג

משחקי הכללה ותרגילים

משחקים ותרגילים להשוואת אובייקטים

תרגילי סיווג

טיול למדינה "Guess-ka"

מסע אל גן החיות מהאגדות

משחקי לוח

תיאום עין יד

אבחון של מוטוריקה עדינה

משחקים: "מצא את הדרך", "בנה תוכנית (כיתה, הדירה שלך, החדר)", "מצא אובייקט לפי ההוראות."

לִשְׁלוֹט. על פיתוח מיומנויות מוטוריות (ציור בלולאות, הצללה, התחקות אחר קווי המתאר מבלי לקרוע את העיפרון).

תכתיבים גרפיים.

תרגילים למניעה ותיקון הראייה

תרגילים לפיתוח מיומנויות מוטוריות

משחק "אני בלש גדול"

המשחק "לעוף" לפיתוח אוריינטציה.

הצללה לכיוונים שונים ושבלונות

משחק אימון "צייר לפי תאים"

תחום רצוני

שיטת שינון עקיף

מתודולוגיה של שינון עקיף.

ציור בשתי ידיים בו זמנית.תרגילים לסנכרון העבודה של שתי הידיים

תכתיבים גרפיים. משחקים "פענוח המילים",

"הצפן את הטקסט", "מצא את הדרך"

צְלָבִית

משחק אימון "צייר לפי תאים

שיעור השיעור "צייר בדרכים שונות" תרגילים לסנכרון העבודה של שתי הידיים (עבודה עם חוט, חרוזי חוטים)

משחק תוכנת הכופר»

תכתיב גרפי (לפי תצוגה)

שיעורים אחרונים

אבחון סופי של חשיבה

אבחון סופי

אבחון סופי של זיכרון, תשומת לב

סִפְרוּת

1. פדגוגיה מתקנת. הדרכה... מוסקבה, 1999

2. Koneva E.V., Kornilova S.B. למורה על ילדים עם פיגור שכלי. ירוסלבל, 2003

3. לוגופדיה בבית הספר. P / ed. קוקושינה V.S. מוסקווה, 2004

4. תוכניות למוסדות חינוך. הכשרה מתקנת והתפתחותית. מוסקבה, 2001

5. סיוע פסיכולוגי. מינסק, 2002

6 ילדים עם מיוחד צרכים חינוכיים: בעיות של השתלבות בחברה. ירוסלבל, 2005

7. חוברת עבודה פסיכולוג בית ספר... P / ed. דוברובינה I.V. מוסקבה, 1995

9. מדריך החינוך המיוחד. ירוסלבל, 2004

10. Strebeleva E.A. גיבוש חשיבה אצל ילדים עם מוגבלות התפתחותית. מוסקבה, 2001

11. טיכומירובה ל.פ. גיבוש ופיתוח יכולות האינטלקטואליות של הילד. מוסקבה, 2000

12. Usanova O. N. ילדים עם בעיות התפתחות נפשיות. מוסקווה, 1995

מוסד חינוך עירוני

בית ספר תיכון סטפנובסקאיה על שם נ.ק. איבנובה

מחוז עירוני גאליץ 'באזור קוסטרומה

(בית ספר תיכון Stepanovskaya MOU)

מוסכם:

סגן מנהל ב- OIA:

Gribova S.Yu

נבדק ב-

מועצה פדגוגית

פרוטוקול מס '

מאת "" ________20

אני מאשר

מורה ראשי:

I.V. Furyaeva

מתוך "" __________20

תוכנית השיעורים האישיים וההתפתחותיים של מורה-פסיכולוג עם תלמיד כיתה 2 שם משפחה.

את תוכנית העבודה ערכה הפסיכולוגית החינוכית אקטובה I.A.

הערת הסבר

גיל בית הספר הצעיר הוא התקופה החשובה ביותר בגיבוש משאב חייו של הילד, שלב גיבוש החברתיות שלו, התפתחות היחסים החברתיים, העשרת תפיסת העולם ופיתוח תכונות אישיות. תקופת חיים זו משמעותית במיוחד לילדים עם פיגור שכלי. הדרישות המודרניות של החברה להתפתחות אישיותם של ילדים עם עיכובים התפתחותיים מכתיבות את הצורך ליישם באופן מלא יותר את הרעיון של אינדיבידואליזציה של החינוך, תוך התחשבות בנכונותם של ילדים לבית הספר, חומרת הליקוי שלהם, מצבם של בריאות, מאפיינים טיפולוגיים אישיים. המשמעות היא שאנו מדברים על הצורך במתן סיוע מובחן מקיף לילדים שמטרתו להתגבר על קשיי השליטה בידע, במיומנויות וביכולות התכנית, מה שבסופו של דבר יתרום להסתגלות מוצלחת יותר בחברה ולהשתלבות בה.

בתנאי החינוך המכלול והמשולב, גישה משולבת לתיקון היא הכדאית ביותר, שכן שיעורים פסיכולוגיים משולבים מאפשרים לפתור בעיות כלליות בהתפתחות הילדים, לבטל כפילויות, להבטיח שינויים תכופים בפעילויות, מה שעוזר להפחית מאמץ גופני והטמעה מוצלחת יותר של החומר. התוכנית המוצעת נועדה להבטיח תיקון ליקויים בהתפתחות הנפשית של ילדים עם מוגבלויות. מטרת שיעורי התיקון: מבוססת על יצירת תנאים אופטימליים להכרה של כל אובייקט של הילד במצטבר של תכונות חושיות, תכונות, סימנים, לתת את הרעיון הרב -תכליתי הנכון של המציאות הסובבת, ותורם לאופטימיזציה של ההתפתחות המנטלית של הילד והסוציאליזציה היעילה יותר בחברה.

מטרת תוכנית זו - לתת סיוע מיוחד (מתקן) לילדים עם פיגור שכלי.

השגת המטרה כרוכה בפתרון מספר משימות, שהעיקריות שבהן הן הבאות: העשרת החוויה הקוגניטיבית החושית המבוססת על היווצרות היכולת להתבונן, להשוות, להבליט את המאפיינים המהותיים של אובייקטים ותופעות ולשקף אותם בדיבור, מכוונים בפיתוח תהליכים מנטליים של זיכרון, חשיבה, דיבור, דמיון.

השגת מטרה זו תיפתר באמצעות הדברים הבאים משימות:

ליצור, על בסיס הפעלת עבודת כל איברי החוש, תפיסה נאותה של התופעות והאובייקטים של המציאות הסובבת במצטבר תכונותיהם;

לתקן את החסרונות בפעילות הקוגניטיבית של ילדים על ידי חינוך שיטתי ותכליתי בהם של תפיסה מלאה של הצורה, העיצוב, הגודל, הצבע, המאפיינים המיוחדים של אובייקטים, מיקומם בחלל;

ליצור אוריינטציות מרחביות-זמניות;

ליצור את יכולת התפיסה האסתטית של העולם הסובב בכל מגוון המאפיינים והתכונות של אובייקטים שלו (צבעים, טעמים, ריחות, צלילים, מקצבים);

לשפר את הפעילות החושית-תפיסתית;

להעשיר את אוצר המילים של ילדים בהתבסס על שימוש במינוח המתאים, נורמות דקדוקיות של דיבור.

תיקון ליקויים מוטוריים, שיפור התיאום החזותי-מוטורי;

שפר את התנאים הפסיכולוגיים ללמידה מוצלחת (יציבות קשב, התבוננות, יכולת לשנן, יכולת מעבר, מיומנויות וטכניקות של שליטה עצמית, פעילות קוגניטיבית, קוגניטיבית, תקשורת שרירותית והתנהגות).

לפתח אוריינטציה תקשורתית ללמידה (היכולת להקשיב ולשמוע היטב את המורה, להכפיף את מעשיך להנחיות, היכולת להבין ולקבל את המשימה החינוכית, היכולת להשתמש באופן שוטף באמצעי תקשורת מילולית על מנת לתפוס בבירור ולהתמקד ביצוע המשימה החינוכית.

כיווני העבודה העיקריים

גיבוש ידע של סטנדרטים חושיים - מערכות וסולמות מסוימים (סולם ערכים, ספקטרום צבעים, מערכת פונמות וכו '), והכשרה בשימוש בפעולות מיוחדות (תפיסתיות) הדרושות לזיהוי תכונותיו ותכונותיו של אובייקט.

פיתוח המערכת החושית - שיפור תיאום התנועות, התגברות על המגושמות המוטורית, קשיחות התנועות, פיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות של היד וכו '.

קיימות של תשומת הלב;

תַצְפִּית;

יכולת לשנן;

יכולת מעבר;

פעילות קוגניטיבית;

גיבוש כישורי לימוד מן המניין:

תכנון הפעילויות הקרובות: (קבלת המשימה החינוכית; הבנה פעילה של החומר; הדגשת העיקר, החיוני בחומר החינוכי; קביעת הדרכים והאמצעים להשגת המטרה החינוכית);

שליטה במהלך הפעילות שלהם (מהיכולת לעבוד עם דגימות ועד ליכולת להשתמש בטכניקות מיוחדות של שליטה עצמית);

יישום ידע במצבי חיים חדשים;

פיתוח ושיפור המוכנות התקשורתית ללמידה:

היכולת להקשיב היטב ולשמוע את המורה מבלי לעבור להשפעות זרות; הכפיף את פעולותיך להוראותיו (כלומר תפוס את עמדתו של סטודנט);

היכולת להבין ולקבל משימה חינוכית המונחת בצורה מילולית;

היכולת להשתמש באופן שוטף באמצעי תקשורת מילוליים לצורך תפיסה ברורה, שמירה וביצוע ממוקד של המשימה החינוכית בהתאם להנחיות שהתקבלו;

היכולת לבצע בכוונה ועקביות (בהתאם למטלה, הוראות) לבצע פעילויות חינוכיות ולהגיב כראוי לשליטה ולהערכות של המורה.

גיבוש מיומנויות תקשורת ויכולות המתאימות למצב הפעילות החינוכית:

תשובות לשאלות בהתאמה קפדנית להוראות, משימות;

תשובות לשאלות במהלך העבודה החינוכית תוך שימוש הולם במינוח הנרכש;

תשובות בשניים או שלושה ביטויים בקורס ותוצאות העבודה החינוכית (תחילת היווצרות אמירה קוהרנטית);

השימוש בהנחיות, נראות (דיאגרמות) בהכנת הצהרה מפורטת בקורס ותוצאות העבודה החינוכית;

השימוש במינוח חינוכי נלמד באמירות קוהרנטיות;

יצירת קשר עם מורה או חבר קבוצה לבירור; סיכום תוצאות השיעור;

גיבוש משימות בעת ביצוע סוגים קולקטיביים של עבודה חינוכית;

שמירה על כללי הדיבור בעת תקשורת (ערעור, בקשה, דיאלוג: "תגיד לי בבקשה", "תודה", "תהיה אדיב" וכו ');

תוכנית השיעורים לתיקון לפיתוח תהליכים פסיכומוטוריים וחושיים כוללת את הסעיפים הבאים:

פיתוח מיומנויות מוטוריות, גרפוטוריות; (הרחבת החוויה המוטורית של התלמידים, פיתוח היכולת לתאם את תנועות חלקי הגוף השונים, לבצע בכוונה פעולות אישיות וסדרות פעולות בהתאם להנחיות המורה). תפיסה מישושית-מוטורית; (היווצרות שלמות רעיונות הילדים לגבי אובייקטים של העולם הסובב, על ידי הרגשת אובייקטים (הבחנת משטחי החפצים על ידי מגע (רך, קשה, מחוספס, דוקרני וכו '), קביעת משטר הטמפרטורה שלהם (חם, קר, וכו '), יכולות רטט)) ... התפתחות קינטית וקינטית; (היווצרות אצל ילדים תחושות מתנוחות ותנועות שונות של גופם או חלקיו האינדיבידואליים (הגפיים העליונות והתחתונות, ראש, פלג גוף עליון, עיניים) בחלל). תפיסת הצורה, הגודל, הצבע; עיצוב אובייקטים; פיתוח תפיסה חזותית; תפיסת מאפיינים מיוחדים של אובייקטים באמצעות התפתחות מגע, ריח, תחושות באריות, טעם; (מקדם ידע על העולם הסובב על כל מגוון תכונותיו, איכויותיו, טעמו, ריחותיו). תפיסת המרחב; תפיסת זמן; (היווצרות מושגים ורעיונות זמניים אצל ילדים: שני, דקה, שעה, יום, ימים בשבוע, עונות השנה).

רעיוני: תוכנית זו נכתבת בהתאם לעקרונות היסוד של פעולה מתקנת ומיישמת שיטות וטכניקות פסיכולוגיות בכל שלבי התיקון.

התוכנית מבוססת על העקרונות הספציפיים הבאים:

etiopathogenetic;

חשבונאות שיטתית של מבנה הפרעות פסיכו-דיבור;

מוּרכָּבוּת;

גישה מובחנת;

הדרגתיות;

תוך התחשבות במאפיינים אישיים;

שימוש בפתרון.

שיטות מעשיות, חזותיות, מילוליות משמשות בהוראה:

תרגילים שונים לפיתוח חשיבה ודמיון;

משחקים שמטרתם לתקן קשב, זיכרון, שמיעה פונמית;

משימות מסובכות בעלות אופי לוגי ודקדוקי;

תכתיב שמיעתי עם שליטה עצמית ויזואלית;

תכתיב גרפי.

כלי תקשוב - לוח אינטראקטיבי, מדריכים אינטראקטיביים (משחקים ומבחנים) לשיעורים בצורת מצגות, תקליטור "תרגילים פסיכולוגיים"

תנאים ליישום התוכנית

חומר דידקטי וויזואלי;

אינדיקציות רפואיות לילדים.

עבודות בריאות:

עיסוי מרגיע, נשימה, אצבע, התעמלות חזותית

פיתוח תיאום תנועות, דיבור עם תנועה, מוטוריקה עדינה

פיתוח התמצאות במרחב

תרגילים מרגיעים ומרגיעים

תוצאות צפויות:

הקלה משמעותית בהטמעת חומר חינוכי

תנאים מוקדמים פסיכולוגיים ללמידה מוצלחת תוקנו (יציבות קשב, התבוננות, יכולת שינון, יכולת מעבר, כישורים וטכניקות של שליטה עצמית, קוגניטיבית, פעילות קוגניטיבית, שרירותיות של תקשורת והתנהגות).

מוכנות תקשורתית מפותחת ללמידה (היכולת להקשיב ולשמוע את המורה בתשומת לב, להכפיף את מעשיו להוראות, היכולת להבין ולקבל את המשימה החינוכית, היכולת להשתמש באופן שוטף באמצעי תקשורת מילוליים לצורך תפיסה ברורה וביצועים ממוקדים. של המשימה החינוכית.

ליצור, על בסיס הפעלת עבודת כל החושים, תפיסה נאותה של התופעות והאובייקטים של המציאות הסובבת במצטבר תכונותיהם;

ליקויים קוגניטיביים תוקנו

נוצרו כיוונים מרחביים-זמניים;

יצר את יכולת התפיסה האסתטית של העולם הסובב בכל מגוון המאפיינים והתכונות של אובייקטים שלו (צבעים, טעמים, ריחות, צלילים, מקצבים);

פעילות חושית-תפיסתית משופרת;

התלמידים מסוגלים ליישם את הידע, הכישורים והיכולות הנרכשים בחברה.

יציבות רגשית במערכות יחסים עם עמיתים, יצרה מוטיבציה ללמידה.

התפתחות חושית וחושית -מוטורית

1. פיתוח יכולות תפיסה.

פיתוח תפיסה חזותית (סטנדרטים חיישניים, ניתוח ויזואלי, עדינות ובידול תפיסה);

פיתוח תפיסה שמיעתית (קצב, בידול, קורלציה);

פיתוח תפיסת המישוש;

פיתוח תחושות קינסטטיות.

2. פיתוח מערכות בין-מנתחים, האינטראקציה שלהן.

(פיתוח תיאום שמיעתי-מוטורי, חזותי-מוטורי, שמיעה-חזותי וחזותי-מוטורי. עבודה עם שיטות.)

3. הכדור המוטורי

פיתוח מוטוריקה עדינה ותיאום מוטורי כללי;

ארגון דינאמי של המעשה המוטורי (פיתוח היכולת לארגן ולשלוט בתוכניות המוטוריות הפשוטות ביותר);

התפתחות תנועה שרירותית (תגובת אות).

גיבוש מערכות יחסים מרחביות-זמניות

1. גיבוש ייצוגים מרחביים נכונים

(היכולת לנווט בגוף שלך, היכולת לנווט במטוס, היכולת לנווט בחלל החיצוני של הרחוב, הכפר.)

2. גיבוש ייצוגים כמעט-מרחביים

(היווצרות ייצוגים מרחביים בדיבור, היווצרות היכולת להבין קונסטרוקציות לוגיות ודקדוקיות מרחביות וזמניות.)

התפתחות נפשית

1. גיבוש תהליכים מקומיים ושיטות פעילות מקומית

2. (פיתוח זיכרון, היווצרות שיטות שונות של שינון, העברה בין -מודאלית);

3. גיבוש שיטות פעילות נפשית

4. פיתוח התחום האינטלקטואלי

נורמליזציה של הפעילות המובילה בגיל

1. גיבוש שיטות פעילות חינוכית (לפעול על פי המודל, עקוב אחר ההוראות, עבודה על פי האלגוריתם)

2. גיבוש פונקציית התכנות והשליטה בפעילויות שלהם.

פיתוח ושיפור תנאים מוקדמים פסיכולוגיים ללמידה מוצלחת:

קיימות של תשומת הלב;

התבוננות (במיוחד לתופעות לשוניות);

יכולת לשנן;

יכולת מעבר;

כישורים וטכניקות של שליטה עצמית;

פעילות קוגניטיבית;

שרירותיות של תקשורת והתנהגות.

פיתוח איכויות רגשיות ואישיות

יציבות רגשית במערכות יחסים עם עמיתים,

גיבוש מוטיבציה ללמידה.

תמיכה טכנית

תמיכה דידקטית

מחשב (מחשב נייד)

מַקרֵן

לוח אינטראקטיבי

מרכז מוזיקה

השיעורים מתקיימים אחת לשבוע ונבנים תוך התחשבות בעקרונות היסוד של חינוך מתקנה והתפתחותי:

עקרון העקביות.

עקרון האחדות של אבחון ותיקון.

עקרון הפעילות של התיקון.

תוך התחשבות בתכונות אישיות אינדיבידואליות.

עקרון התפיסה הדינמית.

העיקרון של עיבוד מידע פרודוקטיבי.

העיקרון של התחשבות בצביעה הרגשית של החומר.

לכן, כל שיעור צריך להיות מכוון לפיתוח הפעילות המנטלית של הילד, עצמאותו ויעילותו. כדי להגביר את האפקטיביות של שיעורי התיקון, אנו מקפידים על כללי הארגון המוצעים על ידי מ.מ. חסר זרועות

1. לפני כל שיעור יש להסביר את מטרתו: מה נעשה, כיצד, מדוע.

2. בכל 5-7 דקות שיעורים, רצוי לבצע דקות פיזיות, תוך שימוש בתרגילים להרפיה, היווצרות יציבה נכונה, תרגילים לעיניים.

3. השיעור צריך להתחיל בחימום, לאחר מכן לארגן חזרה (משימה קלה יותר), ולאחר מכן לעבור לחומר חדש (משימה קשה יותר) ולסיים במשימות שאינן גורמות לקשיים מיוחדים לילד.

4. היחס בין חומר ידוע לחומר לא ידוע לחלוטין יכול להיות 75% עד 25%.

5. לתת לתלמיד את האפשרות לבחור את קצב הפעילות האופטימלי; כל המשימות צריכות להיות מוגדרות לא למהירות, אלא לאיכות.

6. הקפד להעריך את העבודה, וציין את נכונות הביצוע ואת הטעויות שנעשו, והסבר כיצד יש לתקן אותן. כל הערה צריכה להיות תומכת ובונה.

7. עודדו יוזמה של ילדים, עניין, רצון לשאול שאלות, בקשו עזרה.

8. עקוב אחר קיום היציבה הנכונה, מיקום העט והמחברת.

9. סיימו את השיעור בנימה אופטימית.

תוכנית נושאית

שיעורי תיקון והתפתחות של פסיכולוג עם תלמידי כיתה ב '

p / p

נושא

מספר שעות

שיעור היכרות

1

תשומת הלב

1. אבחון תשומת לב

2. תשומת לב ספונטנית

3. יציבות קשב

4. יכולת ביצוע הוראות

5. תשומת לב

5

זיכרון

1. אבחון זיכרון

2 זיכרון חזותי

3 זיכרון שמיעתי

4 זיכרון מישוש

5 תיאום עין-יד

5

חושב

1. אבחון חשיבה

2. פיתוח חשיבה חזותית-פיגורטיבית

3. פיתוח חשיבה מילולית והגיונית

4. יכולת סיווג

5. יכולת הכללה

5

תיאום עין יד

1. פיתוח ייצוגים מרחביים

2. פיתוח מוטוריקה עדינה

3. כיוון על דף נייר

4. יכולות שליטה עצמית

4

תחום רצוני

1. פיתוח שרירותיות

2. עבודה על פי הכללים

3. כישורי התארגנות עצמית

4. עקביות

4

שיעורים אחרונים

1

תכנון נושאי

פֶּרֶק

נושאי שיעור

תוכן השיעורים

הערה

שיעור היכרות

אני = אתה

היכרות, התעניינות בחוגים,

רקע רגשי חיובי. לִשְׁלוֹט. "עץ",

"מפל", המשחק "מולקולות". בדיקות HDC, ציור משפחתי

תשומת הלב 5

1 נסיעה לארץ תשומת הלבאבחון רמת פיתוח הקשב.

אבחון רמת פיתוח הקשב,

יציבות, נפח, שרירותיות. תרגיל לפיתוח תשומת לב: "זבובים - לא עף", "מה השתנה", "מצא 5 הבדלים", "מצא דרך", "עף", "צייר מהזיכרון", "ספור נכון", "טקסט עם שגיאות ", אותיות מבולבלות. מבחן "מבחן הוכחה"

2. גיבוש תשומת לב מתמשכת

מצא את הפרטים "," סמן אות אחת "," מלא את השלט "," מצא מיותר "," מה השתנה? "," מה ההבדל? ".

3. משחק "חנות"

4. טיול למדינה Gramoteyka

5. בדוק את "מבחן הוכחה"

זיכרון 5

1. אבחון סוגים שונים של זיכרון

שיטות קבוצתיות לאבחון סוגי זיכרון שונים (שינון 10 מילים, מספרים, תמונות, ציורים; רבייה מושהית). אימון זיכרון: משחקים "צייר מהזיכרון", "מה השתנה", "מה אבד", "מי עומד מאחורי מי". תרגיל: שינון מילים וזוגות מילים, שכפול מושהה של תמונות, מילים, מספרים, שמות ושמות משפחה.

2Game "מה השתנה"

3 משחק אימון "צייר וזכור את טוויסטר הלשון"

4. תרגיל "אני יודע את השם, אני אזכור את השם"

5. תרגילים המפתחים תפיסה מישוש של צורת אובייקטים נפחים.

פיתוח תפיסה מישוש. תיק נפלא "," נחשו את הצורות הגיאומטריות במגע "," מה הביא בוראטינו ".

חשיבה -5

1. אבחון חשיבה

שיטות קבוצתיות לאבחון חשיבה. משחקים (אימון סוגים שונים של חשיבה): "מצא מיותר",

"זכור וצייר", "למד את הנושא לפי תיאור",

"מצא מילה נוספת", "נחש את החיה", "מצא סימנים נפוצים". לִשְׁלוֹט. להדגיש תכונות חיוניות, הכללה, השוואה, סיווג

2. משחקים ותרגילים להכללה של אובייקטים

3. משחקים ותרגילים להשוואת אובייקטים

4 תרגילי סיווג

5. נסיעה לארץ נחש

תיאום עין-יד -4

1. אבחון של מוטוריקה עדינה

משחקים: "מצא את הדרך", "בנה תוכנית (כיתה, הדירה שלך, החדר)", "מצא אובייקט לפי ההוראות."

לִשְׁלוֹט. על פיתוח מיומנויות מוטוריות (ציור בלולאות, הצללה, התחקות אחר קווי המתאר מבלי לקרוע את העיפרון).

המשחק "לעוף" לפיתוח אוריינטציה.

תכתיבים גרפיים.

תרגילים למניעה ותיקון הראייה

2. תרגילים לפיתוח מיומנויות מוטוריות

פעילות גופנית לפיתוח מוטוריקה עדינה של ידיים

3.הצללה לכיוונים שונים ושבלונות

4. תרגיל משחק "צייר לפי תאים"

תחום רצוני -4

1. שיטת שינון בתיווך

מתודולוגיה של שינון עקיף.

ציור בשתי ידיים בו זמנית.תרגילים לסנכרון העבודה של שתי הידיים

תכתיבים גרפיים. משחקים "פענוח המילים",

"הצפן את הטקסט", "מצא את הדרך"

2. תרגיל משחק "צייר לפי תאים

3. משחק שיעור "צייר בדרכים שונות" תרגילים לסנכרון העבודה של שתי הידיים (עבודה עם חוט, חרוזי חוטים)

4. משחק "קריפטוגרף»

שיעורים אחרונים 1

אבחון סופי של חשיבה

אבחון סופי

סִפְרוּת

1. פדגוגיה מתקנת. הדרכה. מוסקווה, 1999

2. Koneva E.V., Kornilova S.B. למורה על ילדים עם פיגור שכלי. ירוסלבל, 2003

3. לוגופדיה בבית הספר. P / ed. קוקושינה V.S. מוסקווה, 2004

4. תוכניות למוסדות חינוך. הכשרה מתקנת והתפתחותית. מוסקבה, 2001

5. סיוע פסיכולוגי. מינסק, 2002

6. ילד עם צרכים חינוכיים מיוחדים: בעיות השתלבות בחברה. ירוסלבל, 2005

7. ספר עבודה של פסיכולוג בית ספר. P / ed. דוברובינה I.V. מוסקווה, 1995

9. מדריך החינוך המיוחד. ירוסלבל, 2004

10. Strebeleva E.A. גיבוש חשיבה אצל ילדים עם מוגבלות התפתחותית. מוסקבה, 2001

11. טיכומירובה ל.פ. גיבוש ופיתוח יכולות האינטלקטואליות של הילד. מוסקבה, 2000

12. Usanova O. N. ילדים עם בעיות התפתחות נפשיות. מוסקווה, 1995

לספק התפתחות תקינההילד, בהתאם לנורמה לכל גיל ספציפי, חשוב לפקח לא רק על האינטלקטואלית, אלא גם על התחום הרגשי של ילדים. חשוב לא רק לפתור את הבעיה אם היא כבר התעוררה, אלא גם למנוע קשיים אפשריים מראש. נועד להבטיח את ההתפתחות המלאה של המערכת הפסיכו -רגשית של ילדים. שיעור בנושא תוכנית השיעורים המתקנים וההתפתחותיים של פסיכולוג במוסד חינוכי לגיל הרךיעזור להימנע מקשיים רבים בהתנהגות הילד.

מטרות התוכנית:

  • בִּטָחוֹן פיתוח מלאיֶלֶד;
  • מניעת בעיות התפתחותיות אצל ילדים;
  • עזרה לילדים בפתרון קשיים בסוציאליזציה, למידה, שליטה במיומנויות של פתרון בעיות יומיומיות;
  • רמה למעלה התפתחות שכליתיֶלֶד;
  • סיוע ביצירת פונקציות בודדות של הנפש;
  • סיוע לילדים בשליטה בידע על העולם סביבם, היכולת לחפש באופן עצמאי את המידע הדרוש;
  • תיקון בעיות קיימות בהתפתחות הרגשית של הילד והאינטראקציה החברתית שלו.

שמור את זה לעצמך כדי לא להפסיד:

במגזינים "מדריך הראש גן"ו"מדריך למורה בכיר במוסד לגיל הרך" פרסם חומרים חשובים לראשי מוסדות חינוך לגיל הרך:

1. ילד בעייתי בגן: שלושה פתרונות יעילים
2. כיצד להגיב לאגרסיביות של הילד כך שלא תחזור על עצמה. עצת מחנכת-פסיכולוגית

תכונות התוכנית

לתכנית זו מספר שלבים המסייעים להשגת המטרה שנקבעה, בהתאם לבעיות הקיימות.

  1. אבחון של אינטליגנטי ו התפתחות רגשיתיֶלֶד. הפסיכולוג בוחן את מידת ההתפתחות של התחום הרגשי-רצוני של הילד, תכונות האישיות שלו. המומחה בוחן את הדינמיקה של התפתחות ילדים ומציין את התוצאות שהתקבלו.
  2. תיקון מורכבות. בלוק זה כולל:
  • עזרה לילד לפתח קשב;
  • פיתוח התחום האנליטי והסינתטי בקרב התלמידים;
  • עזרה בפיתוח הזיכרון;
  • סיוע בפיתוח הדמיון והתפיסה המרחבית;
  • סיוע לילד בפיתוח התחום האישי-מוטיבציוני.
  1. תוצאות:
  • הגברת רמת הקשב והריכוז;
  • פיתוח היכולת לשלוט ולארגן את עצמו;
  • הגדלת כמות הזיכרון, שיפור היכולת לשנן מידע;
  • שיפור יכולת החשיבה, ניתוח המידע שהתקבל והכללת מושגים.

עקרונות היסוד של הפסיכולוג

בתהליך של ביצוע פעולות תיקון, כדאי לעקוב אחר עקרונות מסוימים. מניח עמידה במרשמים הבאים.

  1. יישום גישה אישית לכל ילד בגן.
  2. עקרון הנראות. זה הכרחי בגלל חשיבות ההכללה של התלמידים של החומר המתקבל, הצורך בתפיסה האקטיבית שלו. כמו כן, העיקרון הכרחי לפיתוח רמת הסקרנות אצל התלמיד.
  3. שמירה על אחדות האימון, החינוך והתיקון של פסיכולוגית ו תחום רגשיכל תלמיד גן ילדים.
  4. המשך. כל הידע והכישורים שרכשו ילדים צריכים להיות מוצגים בצורה של מערכת רציפה עם התפתחות שלב אחר שלב.
  5. סיוע לילד בהתפתחות העצמאות, הפעילות והתודעה אצל ילדים במהלך שיעורי תיקון.
  6. זמינות. כל החומר שניתן לילדים לאסטרינג חייב להתאים את עצמו לרמת ההתפתחות האינטלקטואלית והרגשית של ילדים בכל קטגוריית גיל.
  7. מוסר השכל. עקרון חשוב המחייב חינוך אתי ומוסרי של ילדים.

תכונות אבחון של רמת ההתפתחות של הילד

תכנית שיעורי תיקון והתפתחותצריכה להכיל לא רק גישה אישית לכל ילד, אלא גם לייצג מערכת מסוימת. לילדים שגדלו באותה קבוצה יש דרגות שונותפיתוח תחומים רגשיים-רצוניים, פסיכולוגיים ואינטלקטואליים. לכן כדאי לשקול את הייחודיות של התפתחות ילדים בעת התנהלות שיעורי תיקון... האבחון מתבצע תוך התחשבות במספר המלצות.

הורד את הטבלה המלאה על העקרונות והמאפיינים של התפתחות ילדים
הורד in.docx

עקרונות

חשיבותו של כל עיקרון

קיבוע על שינויים מתמידים בנפש של כל אישון.

בשל היותו מופעל רמות שונותהתפתחותו של כל ילד, הבדלים בידע על העולם הסובב, תכונות של התפתחות אינטלקטואלית.

גישה מורכבת.

חשוב לחקור לא רק את הקשיים הספציפיים של הילד בתחילת הדרך. יש ללמוד את מידת התפתחות הזיכרון, תפיסת העולם, תחושות, מוטוריקה עדינה וגסה, רמות התפתחות הדיבור. חשוב גם יהיה כישורי תקשורתהילד, התחום הרגשי והרצוני שלו.

קבלת נתונים ראשוניים לא מהילד, אלא מהמחנכים והוריו.

לילדים יש תכונות שונותתחום פסיכו -רגשי. הילד עלול להתרגש לפני שהוא מדבר עם פסיכולוג, ותוצאות האבחון יהיו שגויות ולא משקפות את המציאות.

שיעורי תיקון עם פסיכולוג בגן אמורים לכלול גישה משולבת לחקר כל תחומי התפתחות הילד.

הזדמנויות קריירה חדשות

נסה זאת בחינם! תוכנית אימונים: כשירותו של המחנך. למעבר - תעודת הסבה מקצועית. חומרים חינוכייםמוצג במתכונת של תקצירים חזותיים עם הרצאות וידיאו מומחה, בליווי התבניות והדוגמאות הנדרשות.

דקויות של מבנה השיעורים

תוכנית השיעורים המתקנים וההתפתחותיים של פסיכולוג במוסד חינוכי לגיל הרךחייב לדאוג לשילוב של סוגים שונים של צורות עבודה. חשוב להחליף נכון משחקים דידקטיים, דיון בדרכים לפתרון מצבים קשים, ביצוע תרגילים קצביים מוזיקליים. תוצאות יפותנותן יצירת תמונות גרפיות והפעלה מצבים בעייתייםלפי תפקידים.

בכיתה, חשוב להקפיד על מספר כללים.

  • לעקוב אחר מידת העייפות של התלמידים באמצעות תכנון וסיבוב סוגים שוניםמשימות;
  • במקרה של עבודה פרטנית, חשוב לבחור את קצב האינטראקציה האופטימלי עם ילד ספציפי;
  • חשוב לארגן הפסקות באמצעות תרגילים מיוחדיםלהרפיה;
  • השימוש בחומרים להתפתחות הילד, התואמים באופן מלא את גילו ורמת ההתפתחות שלו.

בנייה מוכשרת תוכניות שיעורי תיקון והתפתחות של פסיכולוג במוסד חינוכי לגיל הרךמסייע להשיג את התוצאה הרצויה ולהגדיל את התאמת התלמידים לעולם הסובב אותם, לפתח את הכישורים והיכולות הדרושים.

לַחֲזוֹר

×
הצטרף לקהילת toowa.ru!
בקשר עם:
כבר נרשמתי לקהילה "toowa.ru"